Jump to content

Ειδήσεις


Avior
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα 50 δισ. ευρώ θα φτάσει φέτος ο δανεισμός του Δημοσίου, χωρίς να συνυπολογίζονται στο ποσό αυτό οι εκδόσεις ομολόγων, στο πλαίσιο του προγράμματος ενίσχυσης της ρευστότητας των τραπεζών με 28 δισ. ευρώ.

 

Με δεδομένο ότι ο δημόσιος δανεισμός γίνεται φέτος με επιτόκια αισθητά αυξημένα, θα επιβαρυνθούν με αυξημένους τόκους οι προϋπολογισμοί των επομένων ετών, αρχής γενομένης από το 2010.

 

Παράλληλα, όπως σημειώνει η Τράπεζα της Ελλάδος, ο αυξημένος δανεισμός και η απουσία πρωτογενών πλεονασμάτων στον προϋπολογισμό οδηγούν σε νέα ανατροφοδότηση του δημόσιου χρέους της χώρας.

 

συνέχεια

 

50 δισεκατομυρια ευρω = 17 τρισεκατομυρια δραχμες.....:blink:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μετα σου λενε οτι οι Ελληνες δεν εχουμε προβλημα κ δεν υπαρχει κριση κ λοιπες καραμελες.

Αν δεν ειναι προβλημα οτι ζουμε με δανεικα, τοτε εκει που τελειωνει η λογικη, αρχιζει η Ελλαδα.

ο καφες των 4ευρω να ναι καλα

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_21/04/2009_275997

 

ενω οι οδηγαρες ασχολουνται, ποιοι ειναι καλυτεροι οι ανδρες ή οι γυναικες στο τιμονι:

Αυξάνονται τα θανατηφόρα τροχαία στην Ελλάδα με θύματα νέους

Αυξάνονται τα τροχαία δυστυχήματα στην Ελλάδα, με θύματα κυρίως άτομα νεαρής ηλικίας που τραυματίζονται από θανατηφόρα έως σοβαρά και εισάγονται για νοσηλεία σε μονάδες εντατικής θεραπείας.

 

Στην Ελλάδα, κατά την 35ετία 1965-2000 τραυματίστηκαν σε τροχαία περιστατικά 1.200.000 άτομα και σκοτώθηκαν 75.000, δηλαδή κατά 5.000 περισσότερα από όσα έχασαν τη ζωή της σε όλους τους πολέμους των τελευταίων 100 ετών.

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_21/04/2009_276021

Link to comment
Share on other sites

Tην επιβολή «φόρου υπέρβαρων» στις πτήσεις της ανακοίνωσε πως εξετάζει η Ryanair, υποστηρίζοντας ότι το ένα τρίτο των πελατών της τάχθηκαν υπέρ της λήψης αυτού του μέτρου σε σχετική δημοσκόπηση.

 

Σύμφωνα με τον ιρλανδικό αερομεταφορέα χαμηλού κόστους, μεταξύ των 100.000 ατόμων που έλαβαν μέρος στη δημοσκόπηση, το 29% ψήφισε υπέρ του μέτρου.

 

Η Ryanair πραγματοποίησε την εν λόγω έρευνα, προκειμένου να αποφασίσει ποιά θα είναι η επόμενη επιβάρυνση που θα επιβληθεί στις πτήσεις της, μετά την πολεμική που προκάλεσε η πρόταση του επικεφαλής της Μάικλ Ο΄ Λίρι να χρεώσει τη χρήση της τουαλέτας στις πτήσεις.

 

συνεχεια

 

:lol::lol::lol::lol::lol:....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Tην επιβολή «φόρου υπέρβαρων» στις πτήσεις της ανακοίνωσε πως εξετάζει η Ryanair, υποστηρίζοντας ότι το ένα τρίτο των πελατών της τάχθηκαν υπέρ της λήψης αυτού του μέτρου σε σχετική δημοσκόπηση.

 

Σύμφωνα με τον ιρλανδικό αερομεταφορέα χαμηλού κόστους, μεταξύ των 100.000 ατόμων που έλαβαν μέρος στη δημοσκόπηση, το 29% ψήφισε υπέρ του μέτρου.

 

Η Ryanair πραγματοποίησε την εν λόγω έρευνα, προκειμένου να αποφασίσει ποιά θα είναι η επόμενη επιβάρυνση που θα επιβληθεί στις πτήσεις της, μετά την πολεμική που προκάλεσε η πρόταση του επικεφαλής της Μάικλ Ο΄ Λίρι να χρεώσει τη χρήση της τουαλέτας στις πτήσεις.

 

συνεχεια

 

:lol::lol::lol::lol::lol:....

 

Το σωστό θα είναι να πληρώνεις εισιτήριο ανάλογα με τα κιλά σου. Όπως ζυγίζεις την αποσκευή, έτσι να ζυγίζεις και τον επιβάτη. :rolleyes: :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό θα είναι να πληρώνεις εισιτήριο ανάλογα με τα κιλά σου. Όπως ζυγίζεις την αποσκευή, έτσι να ζυγίζεις και τον επιβάτη. :rolleyes: :p

 

Καθαρά ρατσιστικό μέτρο κατ' εμέ. Εγώ λοιπόν θα πρότεινα να υπάρχει επίσης επιβάρυνση για το πόσο απέχει το χρώμα του δέρματος του επιβάτη από το "ιδανικό" λευκό της Αρείας φυλής. Είσαι τσιγγάνος; 30% πάνω! Είσαι αφρικανός; 60% πάνω!

 

Στερούνται σοβαρότητας τέτοιες προτάσεις, αν μη τι άλλο... :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καθαρά ρατσιστικό μέτρο κατ' εμέ. Εγώ λοιπόν θα πρότεινα να υπάρχει επίσης επιβάρυνση για το πόσο απέχει το χρώμα του δέρματος του επιβάτη από το "ιδανικό" λευκό της Αρείας φυλής. Είσαι τσιγγάνος; 30% πάνω! Είσαι αφρικανός; 60% πάνω!

 

Στερούνται σοβαρότητας τέτοιες προτάσεις, αν μη τι άλλο... :rolleyes:

 

Ελπίζω να κατάλαβες ότι αστειεύομαι. Όσο για το μέτρο της Ryanair εννοείται ότι δεν πρόκειται να περάσει. Επειδή «δεν έχουν πρόβλημα» ένας στους τρεις επιβάτες της δε σημαίνει ότι δεν θα έχουν πρόβλημα εάν τελικά προχωρήσει η υπόθεση. Ούτε ότι οι υπόλοιποι 2 στους 3 δεν θα έχουν...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να κατάλαβες ότι αστειεύομαι. Όσο για το μέτρο της Ryanair εννοείται ότι δεν πρόκειται να περάσει. Επειδή «δεν έχουν πρόβλημα» ένας στους τρεις επιβάτες της δε σημαίνει ότι δεν θα έχουν πρόβλημα εάν τελικά προχωρήσει η υπόθεση. Ούτε ότι οι υπόλοιποι 2 στους 3 δεν θα έχουν...

 

Εννοείται ότι το κατάλαβα. :)

 

Άδοξο τέλος θα έχει πάντως η συγκεκριμένη πρόταση, καθώς έρχεται σε αντίθεση με βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Προφανώς θα πέσει στο κενό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δείτε LIVE τον απεργό πείνας κατά των ΚΑΡΤΕΛ

 

http://www.stopcartel.org/tv.php

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό θα είναι να πληρώνεις εισιτήριο ανάλογα με τα κιλά σου. Όπως ζυγίζεις την αποσκευή, έτσι να ζυγίζεις και τον επιβάτη. :rolleyes: :p

 

Κοροιδεύετε, αλλά είναι σωστό ένας που δεν μπορεί να κλείσει το στόμα του και να σταματήσει να χλαπακιάζει, να πιάνει πχ 1,5 θέση σε αεροπλάνο και να στριμώχνει το διπλανό του; Να πληρώσει εισιτήριο για 2 θέσεις αν δε χωράει στη 1. Με αυτό είμαι απόλυτα σύμφωνη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το κατάλαβα. :)

 

Άδοξο τέλος θα έχει πάντως η συγκεκριμένη πρόταση, καθώς έρχεται σε αντίθεση με βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Προφανώς θα πέσει στο κενό.

 

Ακριβώς.

 

Κοροιδεύετε, αλλά είναι σωστό ένας που δεν μπορεί να κλείσει το στόμα του και να σταματήσει να χλαπακιάζει, να πιάνει πχ 1,5 θέση σε αεροπλάνο και να στριμώχνει το διπλανό του; Να πληρώσει εισιτήριο για 2 θέσεις αν δε χωράει στη 1. Με αυτό είμαι απόλυτα σύμφωνη.

 

Δεν έχεις άδικο. Αλλά όπως το ίδιο συμβαίνει και στο λεωφορείο, ή στο θέατρο, ή οπουδήποτε αλλού, είναι παράλογο και ρατσιστικό να συμβεί κάτι τέτοιο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κοροιδεύετε, αλλά είναι σωστό ένας που δεν μπορεί να κλείσει το στόμα του και να σταματήσει να χλαπακιάζει, να πιάνει πχ 1,5 θέση σε αεροπλάνο και να στριμώχνει το διπλανό του; Να πληρώσει εισιτήριο για 2 θέσεις αν δε χωράει στη 1. Με αυτό είμαι απόλυτα σύμφωνη.

 

2009 έχουμε. Τί είναι αυτά που λέτε; Τα κιλά έχουν να κάνουν και με γενετική προδιάθεση (και το ύψος, σωματοδομή, και άλλα πολλά εκτός από το φαγητό). Φυσικά και είναι ρατσιστικό μέτρο.

 

Εγώ λέω να πληρώνουν παραπάνω και οι καπνιστές, γιατί πριν μπουν στο αεροπλάνο τραβάνε 2-3 τσιγάρα και βρωμάνε. Δεν είναι σωστό να τους μυρίζω εγώ μετά. Whatever...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

2009 έχουμε. Τί είναι αυτά που λέτε; Τα κιλά έχουν να κάνουν και με γενετική προδιάθεση (και το ύψος, σωματοδομή, και άλλα πολλά εκτός από το φαγητό). Φυσικά και είναι ρατσιστικό μέτρο.

 

Εγώ λέω να πληρώνουν παραπάνω και οι καπνιστές, γιατί πριν μπουν στο αεροπλάνο τραβάνε 2-3 τσιγάρα και βρωμάνε. Δεν είναι σωστό να τους μυρίζω εγώ μετά. Whatever...

 

Come to think of it, να πληρώνουν πρόστιμο και όσοι δεν κάνουν μπάνιο πριν την πτήση. Σκέψου να μπαίνεις Νέα Υόρκη - Σινγκαπούρη και να τον έχεις να βρωμάει δίπλα σου για 18 ώρες. :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν βέβαια οι επιβάτες να πληρώνουν ανάλογα με το βάρος του πορτοφολιού ;) όπως θα 'λεγε κάποιος που γεννήθηκε σαν σήμερα 22 Απριλίου 1870 :D.

 

Όσο για την περίπτωση του Θεόδωρου Τενέζου, το καλλίτερο θα 'ταν να τον πιάσουν σηκωτό όπως είναι και να τον πετάξουν μπροστά στα έδρανα της Βουλής κατά την διάρκεια μιας ολομέλειας. :ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Come to think of it, να πληρώνουν πρόστιμο και όσοι δεν κάνουν μπάνιο πριν την πτήση. Σκέψου να μπαίνεις Νέα Υόρκη - Σινγκαπούρη και να τον έχεις να βρωμάει δίπλα σου για 18 ώρες. :(

 

Έεεεεεεεεετσι :lol: Και όσοι σου μιλάνε 5 ώρες, όσοι ροχαλίζουν, όσοι έχουν μωράκια που κλαίνε... (Για το τελευταίο, by the way, με ενοχλεί πολύ όταν βλέπω άτομα να τα παίρνουν που κλαίει το μωρό. Τί να κάνουν οι γονείς; Να μην ταξιδεύουν; Όλοι είμασταν μωρά κάποτε. Λίγο empathy το κέρατό μου!)

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική, εάν είσαι υπέρβαρος και κουβαλάς στη τσάντα σου -φυσιολογικά- βαρύτερα ενδύματα - υποδήματα (μεγαλύτερα νούμερα = μεγαλύτερη μάζα) τότε είναι επίσης ρατσιστικό να πληρώνεις για επιπλέον κιλά. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Κοροιδεύετε, αλλά είναι σωστό ένας που δεν μπορεί να κλείσει το στόμα του και να σταματήσει να χλαπακιάζει, να πιάνει πχ 1,5 θέση σε αεροπλάνο και να στριμώχνει το διπλανό του; Να πληρώσει εισιτήριο για 2 θέσεις αν δε χωράει στη 1. Με αυτό είμαι απόλυτα σύμφωνη.

 

Διαφωνω. Αν καποιος πρεπει να αλλαξει κατι, τοτε πρωτα πρεπει οι εταιρειες να αλλαξουν τα καθισματα. Ναι, ο μεσος ανθρωπος ειναι 75 κιλα και εχει υψος 1,70, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι οι ολα τα καθισματα πρεπει να φτιαχνονται για τους μεσους ανθρωπους και κατω...απο την αλλη καθε εταιρεια εχει το δικαιωμα να αποφασιζει οπως θελει, βαζοντας στν ζυγαρια τα κερδη και τις ζημιες. Εγω παντως θα εβαζα το χερι μου στη φωτια οτι μια εταιρεια θα εβγαινε ζημιωμενη απο μια τετοια ρυθμιση.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Akoma kalitera tha einai ryanair na alazei ti einai 'kanonikos' anthrwpos kai poios oxi..dld shmera na einai kapoios 1.75 kai 70 kila aurio autoi pou einai 1.60 kai 50 kila...isws akoma kalitera tha einai oi kontoi na zhtane apozhmiwsh giati katalamvanoun ligotero xwro..h dikaiwsh tou kontou!!!
Link to comment
Share on other sites

ωραία πράματα. απλά επειδή ο πάγκαλος και ο βενιζέλος δεν έχουν ανάγκη, οποιοσδήποτε άλλος υπέρβαρος τα πάντα όλα.. έλεος...

 

έχω ταξιδέψει σε κτελ 8 ώρες με μια, (σικ) χμ, υπέρβαρη κυρία, ομολογώ ότι ήταν ένα ταξίδι θρίλερ, αλλά τι να κάνουμε; :p

και γω κάποτε ήμουν μπουας αλλά κανείς δεν θα μου έλεγε τίποτα

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική, εάν είσαι υπέρβαρος και κουβαλάς στη τσάντα σου -φυσιολογικά- βαρύτερα ενδύματα - υποδήματα (μεγαλύτερα νούμερα = μεγαλύτερη μάζα) τότε είναι επίσης ρατσιστικό να πληρώνεις για επιπλέον κιλά. :rolleyes:

 

 

Οχι δεν ειναι ρατσιστικο διοτι δεν κουβαλα καθε επιβατης συγκεκριμενο αριθμο και τυπο ενδυματων-υποδυματων.Μπορει π.χ μια κομψη κυρια να κουβαλα 15 φορεματα βαρυτερα απο τα 3 παντελονια ενος ευτραφους κυριου.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ρατσιστικο διοτι δεν κουβαλα καθε επιβατης συγκεκριμενο αριθμο και τυπο ενδυματων-υποδυματων.Μπορει π.χ μια κομψη κυρια να κουβαλα 15 φορεματα βαρυτερα απο τα 3 παντελονια ενος ευτραφους κυριου.

 

Επειδή το κουράσαμε, κάνω μιά σούμα των εως τώρα προτάσεων.

 

Τιμή_εισητηρίου = τιμή_βάσης + (max(βάρος_επιβάτη+βάρος_αποσκευών, 90)-90)*5 + κακοσμία_επιβάτη_από_0_μέχρι_5*5 + ώρες_ομιλίας*10

 

Άρα, αν είσαι 70 κιλά με 20 κιλά αποσκευές (ή οποιονδήποτε συνδυασμό 90 κιλών), έχεις κάνει μπάνιο πριν μπεις στο αεροπλάνο και δεν πεις κουβέντα στον διπλανό σου πληρώνεις μόνο την τιμή βάσης.

 

Ξέχασα κάτι;

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

βαλε και την ενοχλητικη μουσικη που διαρρεει απο τα ακουστικα ανοιχτου τυπου που μπορει να χρησιμοποιει ο συνεπιβατης
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη κατάντια στα σχολεία....:down:

 

Παιδιά , δείτε το βίντεο και θα καταλάβετε!

Δεν ξέρω αν είναι αληθινό , αλλά αν είναι ... τότε μιλάμε για τρελή κατάντια της Παιδείας , αλλά και της ανατροφής μερικών!

Είναι απίστευτη και μόνο η σκέψη , ότι αυτοί στο βίντεο είναι αυριανοί πολίτες της χώρας μας ...!!!

Εντάξει ,, και μεις ήμασταν ζωηροί και ψιλο*******αράδες , αλλά αυτοί στο βίντεο μου θυμίζουν κάτι έργα με σχολεία στην Αμερική , που γίνεται πανικός στην τάξη ,

δεν δίνει σημασία κανείς στον καθηγητή, βρισιές και πέφτουν και μερικές ψιλές!

Τουλάχιστον εμείς είχαμε έναν κάποιο σεβασμό στους δασκάλους-καθηγητές μας , αλλά και σεβασμό σε αυτούς που πήγαιναν στο σχολείο για να μορφωθούν , όχι για να παραμορφωθούν!

Τώρα πάει αυτό ... πάμε για άλλα ..... ΖΩΑ!!!!! :(

 

Υ.γ. Ας μας πουν όσοι πηγαίνουν ακόμα σε σχολείο , αν γίνονται παρόμοια όπως του βίντεο!

Link to comment
Share on other sites

Υ.γ. Ας μας πουν όσοι πηγαίνουν ακόμα σε σχολείο , αν γίνονται παρόμοια όπως του βίντεο!

Το ίδιο ακριβώς πράγμα γίνεται σε κάθε τάξη του Γυμνασίου που έχουν ένα συγκεκριμένο καθηγητή.Εμείς όποτε τον έχουμε καθόμαστε και μιλάμε και αυτός κάθεται σε μία γωνία και μας βλέπει που μιλάμε,τσακωνόμαστε,πετάμε κασετίνες κ.α.Η 2α γυμνασίου τον έχει τρελάνει.Αφού αναγκάστηκε εν ώρα μαθήματος να φορέσει ωτοασπίδες.Επίσης την τελευταία μέρα μαθήματος "τα'παιξε" και πήγε έξω από το γραφείο της διευθύντριας και φώναζε:"Εγώ έχω δύο πτυχία,εγώ εχώ δύο πτυχία δεν θα με κάνουν ότι θέλουν τα....." :lol:.Αυτό πιστεύω πως γίνεται καθώς ο συγκεκριμένος καθηγητής κάνει δευτερεύοντα μαθήματα (στη δευτέρα γυμνασίου κάνει Τεχνολογία και στη τρίτη γυμνασίου ΣΕΠ) που δεν "πέφτουν" στις εξετάσεις του Ιουνίου και γι'αυτό δεν τα παρακολουούμε :cool:.Δεν λέω πως αυτό είναι σωστό.:)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς πράγμα γίνεται σε κάθε τάξη του Γυμνασίου που έχουν ένα συγκεκριμένο καθηγητή.Εμείς όποτε τον έχουμε καθόμαστε και μιλάμε και αυτός κάθεται σε μία γωνία και μας βλέπει που μιλάμε,τσακωνόμαστε,πετάμε κασετίνες κ.α.Η 2α γυμνασίου τον έχει τρελάνει.Αφού αναγκάστηκε εν ώρα μαθήματος να φορέσει ωτοασπίδες.Επίσης την τελευταία μέρα μαθήματος "τα'παιξε" και πήγε έξω από το γραφείο της διευθύντριας και φώναζε:"Εγώ έχω δύο πτυχία,εγώ εχώ δύο πτυχία δεν θα με κάνουν ότι θέλουν τα....." :lol:.Αυτό πιστεύω πως γίνεται καθώς ο συγκεκριμένος καθηγητής κάνει δευτερεύοντα μαθήματα (στη δευτέρα γυμνασίου κάνει Τεχνολογία και στη τρίτη γυμνασίου ΣΕΠ) που δεν "πέφτουν" στις εξετάσεις του Ιουνίου και γι'αυτό δεν τα παρακολουούμε :cool:.Δεν λέω πως αυτό είναι σωστό.:)

 

Ευτυχώς που δε λες ότι αυτό είναι σωστό... :rolleyes: :mad:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...