Jump to content

Ειδήσεις


Avior
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί έτσι; Δεν θεωρείς απαραίτητο να μπει η τεχνολογία στα σχολεία;Γι' αυτό δεν φωνάζαμε τόσο καιρό; :worry:

 

Πάρα πολύ καλο αυτό! Μα πάρα πολύ καλό. Το κόλλημα σου που είναι εσένα? :p Εγώ μια χαρά το βρίσκω.

 

Δεν έχω κάποιο κόλλημα, απλά όταν εγώ πήγαινα σχολείο (αρκετά χρόνια πριν) λόγω έλλειψης πόρων αλλά και οργάνωσης μας έλειπαν αρκετά πιο βασικά πράγματα. Από καθηγητές και βιβλία, μέχρι αίθουσες, εργαστήρια και ορισμένες φορές και χρήματα για το καλοριφέρ.

 

Με βάση το ότι οι πόροι για την Παιδεία είναι (δυστυχώς) πεπερασμένοι, μου κάνει απλά εντύπωση που (εκτός αν όλα τα άλλα προβλήματα έχουν λυθεί) θα δίνουμε τόσα χρήματα κάθε χρόνο για να μπορούν οι μαθητές της 1ης Γυμνασίου να μπαίνουν στο Facebook, to hi-5, tweeter, κάποιο instant messaging service και τέλος να ανταλλάσουν μεταξύ τους τις home-made τσόντες που έχουν τραβήξει με τα κινητά τους.

 

Γιατί δεν ξέρω αν έχουν τα σχολεία την υποδομή (και οι καθηγητές τη γνώση) ώστε να χρησιμοποιηθεί η τεχνολογία για κάτι πιο χρήσιμο.

 

Ξέρω, ξέρω. Ο κλασσικός ο γκρινιάρης ο Έλληνας :lol: (για μένα λέω).

 

edit: Μέχρι να τα γράψω με πρόλαβε ο THEO εις διπλούν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαλιστα στο βιντεο που εδειχνε τα σιδερενια ποδια απο τα παγκακια ειχαν και κομματι τσιμεντο.

 

Και συ είσαι σίγουρος ότι δεν ήταν έτσι πριν να περάσει ο ανεμοστρόβιλος;;

Για τα δελτία των 8 μιλάμε που ψοφάνε για παρέλαση...anyway

 

Σκεψου οτι ηδη η χωρα ξοδευει πολυ λιγο απο το αεπ στην παιδεια,,καπου ειχα διαβασει οτι ειναι μονο το 7%, με τα χρηματα για τους υπολογιστες θα μπορουσαν να λυσουν προβληματα που εχουν ουσια οπως να διορθωσουν πολλα κτηρια που ειναι σαν τρογλες.

Εχεις ενα μισογκρεμισμενο σπιτι και του βαζεις ολοκαινουργια σκεπη;; δεν ξερω αν καταλαβες τι θελω να πω...ειναι θεμα σωστης διαχειρισης δηλαδη.

 

Τα υπολοιπα θα τα πει ο gmac

αυτα που εννοει δηλαδη με τη μαριορη

 

Και η σκεπή είναι μέρος του σπιτιού οπότε πολύ καλά κάνανε που την βάλανε.

Σιγά σιγά θα φτιαχτεί και το υπόλοιπο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο κόλλημα, απλά όταν εγώ πήγαινα σχολείο (αρκετά χρόνια πριν) λόγω έλλειψης πόρων αλλά και οργάνωσης μας έλειπαν αρκετά πιο βασικά πράγματα. Από καθηγητές και βιβλία, μέχρι αίθουσες, εργαστήρια και ορισμένες φορές και χρήματα για το καλοριφέρ.

Τότε να χαίρεσαι που τα παιδιά σου και τα δικά μου αργότερα θα έχουν πολύ περισσότερα απο αυτά που είχα εγώ και πολλά περισσότερα απο αυτά που είχες εσύ.

Με βάση το ότι οι πόροι για την Παιδεία είναι (δυστυχώς) πεπερασμένοι, μου κάνει απλά εντύπωση που (εκτός αν όλα τα άλλα προβλήματα έχουν λυθεί) θα δίνουμε τόσα χρήματα κάθε χρόνο για να μπορούν οι μαθητές της 1ης Γυμνασίου να μπαίνουν στο Facebook, to hi-5, tweeter, κάποιο instant messaging service και τέλος να ανταλλάσουν μεταξύ τους τις home-made τσόντες που έχουν τραβήξει με τα κινητά τους.

Τι να σου πω. Έχει μία λογική αλλά και για άλλη μια φορά έγκειται στους γονείς. Εξάλλου πρόσβαση στο fb και στο κάθε fb υπάρχει απο παντού. Και στο περίπτερο έχει τσόντες. Και στα κινητά κυκλοφορούν τσόντες. Εγώ το βλέπω ως μια extra ευκαιρία στο να αποκτήσει μία ελληνική οικογένεια παραπάνω προσβαση στη γνώση και την επικοινωνία.

 

Επίσης όσο αφορά τους πόρους για τη παιδεία θα μπορούσα να σου πω και εγώ ότι μπορούμε να κόψουμε κάτι ελάχιστο απο τις στρατιωτικές προμήθειες και να λύσουμε το πρόβλημα της παιδείας, τους δρόμους, τις πλατείες, το σπίτι της κουτσής μαρίας και δε ξέρω και εγώ τι άλλο.

 

Γιατί δεν ξέρω αν έχουν τα σχολεία την υποδομή (και οι καθηγητές τη γνώση) ώστε να χρησιμοποιηθεί η τεχνολογία για κάτι πιο χρήσιμο.

...υποθέτω ότι θα μπορούσαν να δημιουργηθούν ένα σωρό θέσεις εργασίας για πτυχιούχους πληροφορικής για την εκπαίδευση των δασκάλως αλλα φυσικά και των μαθητών.

Ξέρω, ξέρω. Ο κλασσικός ο γκρινιάρης ο Έλληνας :lol: (για μένα λέω).

Νομίζω πως είναι στα γονίδια μας ως λαός!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τότε να χαίρεσαι που τα παιδιά σου και τα δικά μου αργότερα θα έχουν πολύ περισσότερα απο αυτά που είχα εγώ και πολλά περισσότερα απο αυτά που είχες εσύ.

 

Τι να σου πω. Έχει μία λογική αλλά και για άλλη μια φορά έγκειται στους γονείς. Εξάλλου πρόσβαση στο fb και στο κάθε fb υπάρχει απο παντού. Και στο περίπτερο έχει τσόντες. Και στα κινητά κυκλοφορούν τσόντες. Εγώ το βλέπω ως μια extra ευκαιρία στο να αποκτήσει μία ελληνική οικογένεια παραπάνω προσβαση στη γνώση και την επικοινωνία.

 

Επίσης όσο αφορά τους πόρους για τη παιδεία θα μπορούσα να σου πω και εγώ ότι μπορούμε να κόψουμε κάτι ελάχιστο απο τις στρατιωτικές προμήθειες και να λύσουμε το πρόβλημα της παιδείας, τους δρόμους, τις πλατείες, το σπίτι της κουτσής μαρίας και δε ξέρω και εγώ τι άλλο.

 

 

...υποθέτω ότι θα μπορούσαν να δημιουργηθούν ένα σωρό θέσεις εργασίας για πτυχιούχους πληροφορικής για την εκπαίδευση των δασκάλως αλλα φυσικά και των μαθητών.

 

Νομίζω πως είναι στα γονίδια μας ως λαός!:lol:

 

Ta paidakia den tha benoun oute sto FB oute se alles ahdies alla sto forum tou myphone kai tha mathenoun polla nea pragmata!!! Ara polu swsto to metro!

Link to comment
Share on other sites

Με αντιαρματικό και καλάσνικοφ εναντίον... πεθεράς

 

Επτάψυχη αποδείχθηκε Βόσνια πεθερά, η οποία έγινε στόχος επίθεσης με... βαρέα όπλα. Ο 26χρονος γαμπρός της ξεκίνησε την επίθεση με αντιαρματική ρουκέτα και επέστρεψε για να δώσει τη χαριστική βολή με καλάσνικοφ, αλλά αστόχησε...

 

Συνέχεια εδώ:http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=998869&lngDtrID=245

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

E den γινονται αυτα,,αντιαρματικη ρουκετα;; ειναι δυνατον;;; περισσοτερο γελιο μου προκαλει η ειδηση...:lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

http://www.zougla.gr/news/data/upimages/image.php?image=260309maketaegklimatikotitasZAFEIRIS.jpg&width=600&height=230

Άνοιξε την πόρτα του πρακτορείου Προπό, ζήτησε τα χρήματα του ταμείου και, όταν ο υπάλληλος αντιστάθηκε, τού έριξε τρείς σφαίρες και τον σκότωσε. Ένας οικονομικός μετανάστης από το Αφγανιστάν, κτύπησε με αυτοκίνητο ένα ζευγάρι, διαφεύγοντας απείλησε με μαχαίρι μία κοπέλα και της άρπαξε το δικό της όχημα, συγκρούστηκε με τουλάχιστον 20 αυτοκίνητα στην Ιπποκράτους έως ότου ακινητοποιηθεί από την Αστυνομία. Πρωί, στον Άγιο Δημήτριο, σημειώθηκε ένοπλή ληστεία σε υποκατάστημα της Probank. Λίγο αργότερα, σημειώθηκε ληστεία πάλι σε πρακτορείο ΠΡΟΠΟ, αυτή τη φορά στο Ίλιον.

 

Τα περιστατικά αυτά καταγράφονται στο αστυνομικό δελτίο μέσα σε δώδεκα ώρες. Μία δολοφονία, τρείς ληστείες, ένα ανθρωποκυνηγητό με τραυματίες. Αυτή είναι η καθημερινή εικόνα της Αττικής και όχι πλέον μόνον της Αθήνας. Το έγκλημα αποτελεί το κυρίαρχο στοιχείο αναφοράς στο Λεκανοπέδιο, με τον υπόκοσμο να δρα ανενόχλητος και να ενισχύει μέρα με την ημέρα την παρουσία του ακόμη και στο δήθεν καθωσπρέπει Αθηναϊκό Κέντρο .....συνέχεια.....

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Έχει μία λογική αλλά και για άλλη μια φορά έγκειται στους γονείς. Εξάλλου πρόσβαση στο fb και στο κάθε fb υπάρχει απο παντού. Και στο περίπτερο έχει τσόντες. Και στα κινητά κυκλοφορούν τσόντες.

 

Δεν είπα ότι θα δώσει πρόσβαση σε τσόντες που δεν κυκλοφορούν ήδη, ουτε έχω κάτι εναντίων του Facebook, του social networking γενικότερα ή του chatting.

 

Eίπα ότι επειδή τα παιδιά του γυμνασίου κατά πάσα πιθανότητα θα κάνουν μόνο αυτά, θα είναι πεταμένα λεφτά. Εκτός κι αν χρησιμοποιηθούν κι αλλιώς, για το οποίο δυστυχώς αμφιβάλλω.

 

Τότε να χαίρεσαι που τα παιδιά σου και τα δικά μου αργότερα θα έχουν πολύ περισσότερα απο αυτά που είχα εγώ και πολλά περισσότερα απο αυτά που είχες εσύ.

 

Δηλαδή διορθώθηκαν όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρω στα σχολεία; Βρέθηκαν χρήματα, φτιάχτηκαν όλα αυτά και περίσσεψαν κιόλας για λαπτοπ; Αν είναι έτσι, χαίρομαι όντως. Ιδιαιτέρως μάλιστα.

 

Για το να κοπούν χρήματα από τις στρατιωτικές δαπάνες συμφωνώ. Όταν λοιπόν κοπούν, καλυφθούν όλες οι κενές θέσεις, διορθωθούν τα προβλήματα που αναφέρω κτλ, με τα χρηματα που περισσεύουν ας αγοράσουμε λαπτοπ στα 12χρονα για να μπαίνουν στο myphone να μας τα πρήζουν κι εμάς :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι θα δώσει πρόσβαση σε τσόντες που δεν κυκλοφορούν ήδη, ουτε έχω κάτι εναντίων του Facebook, του social networking γενικότερα ή του chatting.

 

Eίπα ότι επειδή τα παιδιά του γυμνασίου κατά πάσα πιθανότητα θα κάνουν μόνο αυτά, θα είναι πεταμένα λεφτά. Εκτός κι αν χρησιμοποιηθούν κι αλλιώς, για το οποίο δυστυχώς αμφιβάλλω.

 

Δηλαδή διορθώθηκαν όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρω στα σχολεία; Βρέθηκαν χρήματα, φτιάχτηκαν όλα αυτά και περίσσεψαν κιόλας για λαπτοπ; Αν είναι έτσι, χαίρομαι όντως. Ιδιαιτέρως μάλιστα.

 

Για το να κοπούν χρήματα από τις στρατιωτικές δαπάνες συμφωνώ. Όταν λοιπόν κοπούν, καλυφθούν όλες οι κενές θέσεις, διορθωθούν τα προβλήματα που αναφέρω κτλ, με τα χρηματα που περισσεύουν ας αγοράσουμε λαπτοπ στα 12χρονα για να μπαίνουν στο myphone να μας τα πρήζουν κι εμάς :lol:

 

Εγώ μόνο ως θετική κίνηση το βλέπω. Κάθε βήμα για καλό. Απο εμάς εξαρτάται πόσο καλά θα το χρησιμοποιήσουμε και για το οι γονείς και το σχολείο ασχοληθούν με το να δείξουν στα παιδιά την "ορθή" χρήση και τις δυνατότητες του net.

Link to comment
Share on other sites

http://www.zougla.gr/news/data/upimages/image.php?image=270309maketapaidofilia2309457324702.jpg&width=600&height=230

Στην Ελλάδα πλέον τα κρούσματα αυξάνονται με ταχύτατους ρυθμούς. Οι άνθρωποι αυτοί είναι γνωστοί. Είναι δίπλα μας. Δεν πάει το μυαλό ότι ένας ιδιωτικός υπάλληλος, ένας παπάς, ένας πατέρας που έχει παιδιά στην ηλικία εκείνων που κακοποιούνται και απολαμβάνει, μπορούν να χρησιμοποιούν το διαδίκτυο για τέτοιους σκοπούς. Κι όμως, είναι δυνατόν...

 

Ο 45χρονος ιδιωτικός υπάλληλος (Γιώργος Αρμάος από Κυψέλη), μάλιστα, που συνελήφθη χθες είχε στην κατοχή του το πιο σκληρό υλικό παιδικής πορνογραφίας, για το οποίο η Ιντερπόλ είχε δώσει σήμα σε όλες τις χώρες και οι "πελάτες" αγόραζαν ξοδεύοντας ακόμη και 10.000 ευρώ!

..... Σε ένα από τα βίντεο μάλιστα, για το οποίο έχει εκδώσει σήμα η Ιντερπόλ προκειμένου να διαπιστωθεί που και ποιος το έχει «γυρίσει», φαίνεται ένας άνδρας 45-50 ετών, να βιάζει ένα κοριτσάκι 4 ετών μέσα σε μία μπανιέρα. Είναι, σύμφωνα με τους αστυνομικούς, το σκληρότερο βίντεο που έχουν δει μέχρι σήμερα.

......συνέχεια.......

Υ.γ. τι τιμωρία αξίζει σε αυτά τα τέρατα άραγε?http://www.thegt.net/pic/smilies/hang.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακυρώθηκε από το ΣτΕ το πρόστιμο των 76 εκατ. ευρώ που είχε επιβληθεί στη Vodafone

 

Η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας ακύρωσε την απόφαση της Αρχής Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ) που είχε επιβάλλει πρόστιμο 76 εκατ. ευρώ στην εταιρεία κινητής τηλεφωνίας Vodafone...

 

Συνέχεια εδώ: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=999355&lngDtrID=244

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ακυρώθηκε από το ΣτΕ το πρόστιμο των 76 εκατ. ευρώ που είχε επιβληθεί στη Vodafone

 

Η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας ακύρωσε την απόφαση της Αρχής Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ) που είχε επιβάλλει πρόστιμο 76 εκατ. ευρώ στην εταιρεία κινητής τηλεφωνίας Vodafone...

 

Συνέχεια εδώ: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=999355&lngDtrID=244

Τωρα θα γίνω πολύ κακος και θα παραβώ πολλούς κανόνες αμα συνδιασω την προκλητική απόφαση του ΣΤΕ για τη Vodafone με την αλλη απαραδεκτη αποφασή του ΣΤΕ για το γήπεδο του ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ???

Ειλικρινά αυτους τους αχαρακτήριστους τους πληρωνουμε οι Ελληνες φορολογούμενοι??

Ποιος τους ελέγχεί??

Ποιος τους εδωσε το δικαιωμα να αποφασίζουν για συμαντικά πραγματα της χώρας??

Ειναι καποιου ειδους διανοουμενοι, σοφοι, πανω απο ολους και ολά??

Πως και Γιατί???

 

αρε ψωροκόστενα... στε που μας χρειάζεται!!:lol::lol::p

 

Και επι του θέματος... γυρευε ποσα φακελακια πεσανε για να γινει αβαβα κι αυτο το σκάνδαλο... ΝΤΡΟΠΗ!

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειχε φαει το προστιμο η βοντα?

 

Θα στο γραψω με όλη την καλή διάθεση που με διακατέχει , αν δεν μας κανει πλάκα και πραγματικά δεν θυμάσε για ποιό λόγο έφαγε πρόστιμο

 

... τότε να μην αναριωτιέται κανεις μας γιατι δεν τιμωρούνται στα σκάνδαλα ...

 

 

... να λοιπόν και αυτό που ξεχάστηκε ...

 

Παιδία όλοι στις κάλπες με αμνησία ,..... ετσι να πάμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπήρχε έστω και ένας έλληνας που να περίμενε ότι η vodafone θα πλήρωνε το πρόστιμο.

 

ΥΓ Δεν το πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που δεν θυμάται γιατί έφαγε η vodafone πρόστιμο (no offense)

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα πλέον τα κρούσματα αυξάνονται με ταχύτατους ρυθμούς. Οι άνθρωποι αυτοί είναι γνωστοί. Είναι δίπλα μας. Δεν πάει το μυαλό ότι ένας ιδιωτικός υπάλληλος, ένας παπάς, ένας πατέρας που έχει παιδιά στην ηλικία εκείνων που κακοποιούνται και απολαμβάνει, μπορούν να χρησιμοποιούν το διαδίκτυο για τέτοιους σκοπούς. Κι όμως, είναι δυνατόν...

 

Ο 45χρονος ιδιωτικός υπάλληλος.......

Δεν το λέω προσωπικά για εσένα, αλλά θεωρώ απαράδεκτο να δίνεται στη δημοσιότητα το ονοματεπώνυμο, ακόμα και (φερόμενων ως) παιδεραστών.

 

Δεν καταλαβαίνω τι κερδίζει η κοινωνία από αυτό. Όσο ειδεχθές κι αν είναι ένα έγκλημα, όλοι οι κατηγορούμενοι πρέπει να έχουν απολύτως ίση αντιμετώπιση.

Η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας ακύρωσε την απόφαση της Αρχής Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ) που είχε επιβάλλει πρόστιμο 76 εκατ. ευρώ στην εταιρεία κινητής τηλεφωνίας Vodafone...

 

Συνέχεια εδώ: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=999355&lngDtrID=244

Βέβαια στην είδηση αναφέρεται ότι το ΣτΕ διατάσσει την ΑΔΑΕ να επανεκδόσει απόφαση με πρόστιμο προς την Vodafone, όχι ότι απαλάσσει την εταιρία δια παντός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω προσωπικά για εσένα, αλλά θεωρώ απαράδεκτο να δίνεται στη δημοσιότητα το ονοματεπώνυμο, ακόμα και (φερόμενων ως) παιδεραστών.

 

Δεν καταλαβαίνω τι κερδίζει η κοινωνία από αυτό. Όσο ειδεχθές κι αν είναι ένα έγκλημα, όλοι οι κατηγορούμενοι πρέπει να έχουν απολύτως ίση αντιμετώπιση.

 

Απαράδεκτο και απεχθές είναι αυτό που έκανε και όχι η δημοσίευση του ονόματός του. Γιατί να κρύψουμε το όνομά του? Είχε ή δεν είχε βίντεο παιδικής πορνογραφίας στον υπολογιστή του?

 

 

 

Βέβαια στην είδηση αναφέρεται ότι το ΣτΕ διατάσσει την ΑΔΑΕ να επανεκδόσει απόφαση με πρόστιμο προς την Vodafone, όχι ότι απαλάσσει την εταιρία δια παντός.
Ναι οκ, τώρα ησύχασα ότι δεν θα τη γλυτώσει στο τέλοςhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/rofl.gifhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/rofl.gif
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειδατε? Τι γινεται εκει στο κεντρο της Αθηνας...Τελικα ειμαστε ξεφραγο αμπελι...

Εντωμεταξυ βλεπω τις εικονες απο το κεντρο της Αθηνας και μου θυμιζει κατι απο Λωριδα της Γαζας...και δεν εννοω τους ξενουν. Μιλαω για την βρωμια στους δρομους, τα κακιστα διατηρημενα μαγαζια, τα συνθηματα στους τοιχους κτλκτλ. Κριμα γιατι καποτε μου αρεσε η Αθηνα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω προσωπικά για εσένα, αλλά θεωρώ απαράδεκτο να δίνεται στη δημοσιότητα το ονοματεπώνυμο, ακόμα και (φερόμενων ως) παιδεραστών.

 

Παίζουμε με τα λόγια μάλλον, αλλά έχω την πως πρόκειται για παιδόφιλο, και ουχί για παιδεραστή. Όσο για το ονοματεπώνυμο, συμφωνώ πως δεν χρειάζεται να δίδεται στην δημοσιότητα, όχι λόγο ίσης μεταχείρισης, αλλά πολύ απλά επειδή δεν χρειάζεται.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο και απεχθές είναι αυτό που έκανε και όχι η δημοσίευση του ονόματός του. Γιατί να κρύψουμε το όνομά του? Είχε ή δεν είχε βίντεο παιδικής πορνογραφίας στον υπολογιστή του?

Διότι ο άνθρωπος είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου από το δικαστήριο. Και έστω και κατά 0.0001% να βγει αθώος, εσύ βγάζεις το όνομά του εκεί έξω και του καταστρέφεις τη ζωή.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο και απεχθές είναι αυτό που έκανε και όχι η δημοσίευση του ονόματός του. Γιατί να κρύψουμε το όνομά του? Είχε ή δεν είχε βίντεο παιδικής πορνογραφίας στον υπολογιστή του?

Σύμφωνα με τα στοιχεία είχε. Και συμφωνώ ότι αυτό που έκανε ήταν απεχθές. Να του επιβληθεί η ποινή που του αξίζει από το δικαστήριο. Δεν καταλαβαίνω όμως τι κερδίζω εγώ αν μάθω το όνομά του (και την περιοχή που μένει).

Link to comment
Share on other sites

Διότι ο άνθρωπος είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου από το δικαστήριο. Και έστω και κατά 0.0001% να βγει αθώος, εσύ βγάζεις το όνομά του εκεί έξω και του καταστρέφεις τη ζωή.

 

 

Σύμφωνα με τα στοιχεία είχε. Και συμφωνώ ότι αυτό που έκανε ήταν απεχθές. Να του επιβληθεί η ποινή που του αξίζει από το δικαστήριο. Δεν καταλαβαίνω όμως τι κερδίζω εγώ αν μάθω το όνομά του (και την περιοχή που μένει).

 

Το μέτρο αυτό πάρθηκε για ακριβώς αυτό λόγο, την αποτροπή της πράξης αυτής με την απειλή της καταστροφής της ζωής σου από την δημοσίευση της ζωής σου.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Το μέτρο αυτό πάρθηκε για ακριβώς αυτό λόγο, την αποτροπή της πράξης αυτής με την απειλή της καταστροφής της ζωής σου από την δημοσίευση της ζωής σου.

 

Αυτό δεν είναι μέτρο και πολύ αμφιβάλλω αν το όνομα του δώθηκε στη δημοσιότητα με αυτό το σκεπτικό. Απλά δεν ενδιαφέρθηκαν να το κρατήσουν άγνωστο, ή να φροντίσουν να μην μαθευτεί.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το μέτρο αυτό πάρθηκε για ακριβώς αυτό λόγο, την αποτροπή της πράξης αυτής με την απειλή της καταστροφής της ζωής σου από την δημοσίευση της ζωής σου.

Υπήρξαν και υπάρχουν ακόμα αντιδράσεις για την εφαρμογή αυτού του μέτρου, το οποίο απ'ότι φαίνεται δεν είναι τόσο αποτελεσματικό ως προς την πρόληψη.

Από τη στιγμή που θα συλληφθείς και θα τιμωρηθείς πιστεύω ότι η ζωή σου κατά μια έννοια "καταστρέφεται". Η δημοσίευση του ονόματός σου, απλά δίνει την ευκαιρία στις εφημερίδες να το χρησιμοποιήσουν στην ίδια πρόταση με κλισέ εκφράσεις όπως "ανθρωπόμορφο τέρας" κλπ.

Να πω επίσης ότι στο δελτίο τύπου της Αστυνομίας, όπως το παραθέτει το zougla.gr, δεν αναφέρεται το ονομ/μο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αν θυμάμαι καλά έχει αλλάξει η νομοθεσία και προβλέπει τη δημοσίευση του ονόματος του δράστη σε τέτοιες περιπτώσεις. Άρα είναι μέτρο.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...