Jump to content

Polls@myphone.gr :Laptop vs Tablet - Τι θα επιλέγατε για Χριστουγεννιάτικο δώρο;


GeorgeCm
 Κοινοποίηση

Laptop ή tablet; Τι θα διαλέγατε για Χριστουγεννιάτικο δώρο;  

345 members have voted

  1. 1. Laptop ή tablet; Τι θα διαλέγατε για Χριστουγεννιάτικο δώρο;

    • Laptop / netbook σίγουρα, το προτιμώ για δώρο
      109
    • Tablet, το Apple iPad 2
      107
    • Tablet, το Motorola Xoom
      9
    • Tablet, το Samsung Galaxy Tab
      48
    • Tablet, το Blackberry Playbook
      2
    • Tablet, της οικογένειας των Turbo-X (Πλαίσιο)
      4
    • Tablet, το LG Optimus Pad
      4
    • Tablet, το ZTE SmartPad
      0
    • Tablet, άλλο που κυκλοφορεί στην αγορά
      44
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      18


Recommended Posts

εγω εκανα πριν κανα δεκαήμερο το χριστουγενιατικο δώρο μου και αυτό ειναι 200 ευρώ.

πούλησα τo Ipad 2 και πήρα ενα asus eeepad transformer. :lol:

 

netbook είχα και δεν με βολευε για τις δουλειες που το ήθελα.οτι εργασια χρειάζομαι ή σοβαρό browsing το κάνο απο τον σταθερό.

 

το eeepad σε σχέση με το ipad εχεις τις εξής διαφορές

 

1)καλυτερο ηχο αφου εχει στερεοφωνικά ηχεία

2)οθόνη με καλύτερη ανάλυση

3)πέρνει usb flash καθώς και το 3g stick μου.

4)πέρνει κάρτα μνήμης

 

 

5)χειρότερη μπαταρία κατα μια μέρα τουλάχιστον

6)χειρότερη ποιότητα κατασκευής

7)ΑΠΕΙΡΩΣ λιγότερες εφαρμογές.

 

 

οι χρήσεις που του κάνω ειναι

1)browsing

2)διάβασμα pdf απο την δουλειά

3)τηλεκοντρολ για το home cinema(xbmc)

 

 

αν δεν είχα ουτε laptop , ουτε σταθερό , ουτε tablet θα έπαιρνα σταθερό.

ανάμεσα σε laptop και tablet εννοειται tablet για τους εξής λόγους

 

1)τεράστια διαφορά στην μπαταρία

2)τεράστια διαφορά στο βάρος

3)τεράστια διαφορά στην ώρα που κάνουν να ανοίξουν

 

για το Browsing στο καναπέ ή στο κρεββάτι δεν παίζεται.

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως είμαι off-topic αλλά επειδή παρατηρώ από πολλούς μια απαξίωση για τις ταμπλέτες θα πω το εξής.

Είναι και σε εμένα απεχθής η μόδα των ipad όμως μια ταμπλέτα με ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό λίνουξ ή και windows μπορεί να είναι ένα χρήσιμο επαγγελματικό εργαλείο.

Για παράδειγμα πηγαίνω ταξίδι για μια έκθεση και παίρνω μαζί μου μια ταμπλέτα αντί για netbook ή laptop. Έχω τα εξής πλεονεκτήματα. Μπορώ σε έναν περιορισμένο χώρο ή ακόμα και όρθιος να βγάλω από την τσάντα την ταμπλέτα και να ανοίξω τον thunderbird για να συμβουλευτώ την αλληλογραφία με τους προμηθευτές, να γράψω σημειώσεις με μια γραφίδα, να φωτογραφίσω ένα δείγμα και να το συνάψω απευθείας στον επιθυμητό φάκελο κτλ. Όταν γυρίσω στο ξενοδοχείο και ενδεχομένως να χρειάζεται να γράψω κάποια email, μπορώ να έχω στις αποσκευές μου ένα πληκτρολόγιο και να δουλέψω σαν σε desktop.

Καταλήγω ότι υπάρχει χρηστικότητα στις ταμπλέτες αν και οι περισσότερες θα πουληθούν για να γράφονται κουτσομπολιά στο φατσοβιβλίο κατά τη διάρκεια της αφόδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Ένα βασικό δίλημμα που μάλλον θα με απασχολεί και τον επόμενο μήνα. Μάλλον tablet θα επιλέξω αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάζω στοίχημα ότι το 90% όσων θεωρείτε τα tablets παιχνίδια, αν σας δανισει καποιος για μισή ώρα Το δικο του, θα αλλάξετε γνώμη.

 

Έχω το MacBook pro 13" και κάθεται ανοικτό στο γραφείο. Το χρησιμοποιω μόνο για κάποιες βαριές εφαρμογές και σαν server ώστε να βλέπω απο το iPad τις ταινίες που έχω σ αυτο με air.

 

Δείτε τι κάνετε μ ένα κομπιούτερ και θα καταλάβετε ότι μ ένα tablet μπορείτε να κάνετε το 70% αυτών με μεγαλύτερη άνεση και ταχύτητα.

Επειδη ασχολούμαι πολλές ωρες με τα gadgets μου, μπορω να πω με σιγουριά, ότι 17 μήνες που έχω iPad σταμάτησε να με πονάει η πλάτη αφου κάνω τα πάντα αραχτός στην πολυθρόνα.

 

Για μένα σήμερα αυτο που χρειαζεται ένα σπίτι ειναι ένα δυνατο desktop και tamplet.

Λάπτοπ μόνο αν το απαιτεί η δουλεια τους για προγράμματα που δεν τρέχουν σε ταμπλετες.

Βεβαίως αν κάποιος δεν έχει καν κομπιούτερ φυσικα θα προτιμήσει λάπτοπ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται laptop γιατί είναι απλά περισσότερο, σε δύναμη, σε παιχνίδια, σε οθόνη, σε μνήμη .. Βέβαια το κακό είναι πως έχει Windows ... Η επιλογή tablet με Windows πάντως είναι το ότι χειρότερο : Ρ

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη χρήση που θέλεις να του κάνεις... Π.χ., εγώ στη δουλειά μου χρησιμοποιώ MATLAB, MS Visual Studio, MPLAB και άλλα ειδικά προγράμματα που μόνο σε "κανονικό" υπολογιστή υπάρχουν. Επίσης, ο τρόπος χρήσης αυτών των προγραμμάτων απαιτεί την ύπαρξη h/w πληκτρολογίου. Δεν νοείται η χρήση αυτού του είδους των προγραμμάτων με virtual keyboard. Επιπλέον, η δουλειά μου απαιτεί συνδεσιμότητα με USB και σειριακές θύρες για σύνδεση ειδικών μονάδων h/w. Τέλος απαιτείται να έχω φορητότητα ώστε να μπορώ να τα κάνω όλα αυτά "in the field", π.χ. πάνω σε ένα πλοίο ή μακρυά από το εργαστήριο. Όλα αυτά τα πράγματα μόνο ένα καλό laptop μπορεί να μου τα προσφέρει. Κάτι σαν τα Lenovo ThinkPad ας πούμε.

 

Για μένα τα tablets (ακόμα και το iPad) είναι παιχνιδάκια για σερφάρισμα από τον καναπέ και γενικά για διασκέδαση. Μέχρι στιγμής δεν έχω την παραμικρή επιθυμία να αγοράσω tablet. Ακόμα και το λεπτό και πανέμορφο iPad 2 με αφήνει σχεδόν αδιάφορο.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Βάζω στοίχημα ότι το 90% όσων θεωρείτε τα tablets παιχνίδια, αν σας δανισει καποιος για μισή ώρα Το δικο του, θα αλλάξετε γνώμη.

 

Έχω το MacBook pro 13" και κάθεται ανοικτό στο γραφείο. Το χρησιμοποιω μόνο για κάποιες βαριές εφαρμογές και σαν server ώστε να βλέπω απο το iPad τις ταινίες που έχω σ αυτο με air.

 

Δείτε τι κάνετε μ ένα κομπιούτερ και θα καταλάβετε ότι μ ένα tablet μπορείτε να κάνετε το 70% αυτών με μεγαλύτερη άνεση και ταχύτητα.

Επειδη ασχολούμαι πολλές ωρες με τα gadgets μου, μπορω να πω με σιγουριά, ότι 17 μήνες που έχω iPad σταμάτησε να με πονάει η πλάτη αφου κάνω τα πάντα αραχτός στην πολυθρόνα.

 

Για μένα σήμερα αυτο που χρειαζεται ένα σπίτι ειναι ένα δυνατο desktop και tamplet.

Λάπτοπ μόνο αν το απαιτεί η δουλεια τους για προγράμματα που δεν τρέχουν σε ταμπλετες.

Βεβαίως αν κάποιος δεν έχει καν κομπιούτερ φυσικα θα προτιμήσει λάπτοπ.

 

θα συμφωνησω απολυτα :)

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Βάζω στοίχημα ότι το 90% όσων θεωρείτε τα tablets παιχνίδια, αν σας δανισει καποιος για μισή ώρα Το δικο του, θα αλλάξετε γνώμη.

 

Έχω το MacBook pro 13" και κάθεται ανοικτό στο γραφείο. Το χρησιμοποιω μόνο για κάποιες βαριές εφαρμογές και σαν server ώστε να βλέπω απο το iPad τις ταινίες που έχω σ αυτο με air.

 

Δείτε τι κάνετε μ ένα κομπιούτερ και θα καταλάβετε ότι μ ένα tablet μπορείτε να κάνετε το 70% αυτών με μεγαλύτερη άνεση και ταχύτητα.

Επειδη ασχολούμαι πολλές ωρες με τα gadgets μου, μπορω να πω με σιγουριά, ότι 17 μήνες που έχω iPad σταμάτησε να με πονάει η πλάτη αφου κάνω τα πάντα αραχτός στην πολυθρόνα.

 

Για μένα σήμερα αυτο που χρειαζεται ένα σπίτι ειναι ένα δυνατο desktop και tamplet.

Λάπτοπ μόνο αν το απαιτεί η δουλεια τους για προγράμματα που δεν τρέχουν σε ταμπλετες.

Βεβαίως αν κάποιος δεν έχει καν κομπιούτερ φυσικα θα προτιμήσει λάπτοπ.

Να σε διορθωσω. Ο'τι κανεις με ενα mac μπορεις να κανεις με ενα ipad σε ποσοστο 70%. Εγω πχ με ενα mac κανω το 50% αυτων που κανω με ενα pc. Οποτε το ποσοστο πεφτει και αλλο. Τα tablet ειναι για ειδικη κατηγορια ανθρωπων, οπως και τα mac(εκτος αν βαλω επανω windows και εχω ενα υποδεεστερο συστημα σε hardware). Πχ Η μονη περιπτωση που θα διαλεγα ενα tablet θα ηταν μονο αν μπορουσε να συνδυαστεί με windows , πληκτρολογιο και mouse. Ο λογος; Γιατι κανενα tablet αυτη τη στιγμη δεν ειναι ικανο να παιξει σοβαρα παιχνιδια, και ναι αυτη η κατηγορια ανθρωπων ειναι που κραταει ακομη ζωντανα τα windows και τα pc(και ο λογος που το linux δεν ειναι "φιλικο" και διαδομένο). Οταν ερθουν τα windows 8 και ειναι ικανα για παρομοιες εφαρμογες με τα desktop, τοτε θα γινει μεγαλη ανατροπη και θα γινει επαναπροσδιορισμος του laptop και του tablet ως μια εννοια.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

το έχω δει σε αγγελία μεταχειρισμένο και σε καλή τιμή αν είσαι πορωμένος με το μηχανηματάκι αυτό... αν σε ενδιαφέρει ρώτα με pm να σου πω!!!;)

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά δεν είμαι καθόλου πορωμένος. Το έχω δει και εγώ σε αγγελίες γύρω στα 250ευρώ μόνο, αλλά δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν. Απλά το βρίσκω πολύ πιο χρηστικό από τα νετμπουκ και τις ταμπλέτες.

Προσωπικά έχω 2 νετμπουκ (στο σπίτι και στη δουλειά) γιατί προτιμώ να μην κουβαλάω τίποτα στο δρόμο, παρά μόνο το φλασάκι μου. Αν χρειαστεί, παίρνω το ένα μαζί μου και βολεύομαι μια χαρά.

Αν όμως φτάσω στο σημείο να μου είναι απαραίτητη η τόση φορητότητα ώστε να τα χρειάζομαι και στην καφετέρια με φίλους, η περπατώντας στο δρόμο, η ακόμα και αν έχω πολλές εξωτερικές δουλειές, τότε σίγουρα θα προτιμήσω κάτι τέτοιο, όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ μου.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι συγκρινετε τα tablets με τα laptop / notebooks. Καλυπτουν διαφορετικες αναγκες το καθενα !

Το 7αρι tablet μου το βαζω στη τσαντα μου το πρωι που φευγω απο το σπιτι και οπου και να βρισκομαι κατα την διαρκεια της μερας μπορω να το βγαλω και να μπω στο ιντερνετ ή να skypeαρω με την κοπελα μου και φιλους στην Ελλαδα (απο Λονδινο). Να κουβαλαω ολοκληρο notebook θα ηταν γελιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι συγκρινετε τα tablets με τα laptop / notebooks. Καλυπτουν διαφορετικες αναγκες το καθενα !

Το 7αρι tablet μου το βαζω στη τσαντα μου το πρωι που φευγω απο το σπιτι και οπου και να βρισκομαι κατα την διαρκεια της μερας μπορω να το βγαλω και να μπω στο ιντερνετ ή να skypeαρω με την κοπελα μου και φιλους στην Ελλαδα (απο Λονδινο). Να κουβαλαω ολοκληρο notebook θα ηταν γελιο.

Για σερφαρισμα και skype το ιδιο γελοίο ειναι για μερικους να κουβαλας το tablet αντι να χρησιμοποιεις το smartphone σου.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θελω,το καλυτερο δηλαδη,το εχω.ipad 2

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για σερφαρισμα και skype το ιδιο γελοίο ειναι για μερικους να κουβαλας το tablet αντι να χρησιμοποιεις το smartphone σου.

 

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος.

1) Εχει πολυ μεγαλη διαφορα να σερφαρεις απο μια οθονη 7'' απ'οτι στην οθονη του κηνιτου.

2) Ειμαστε εξοικιωμένοι να βλεπουμε να χρησιμοποιουνται touchscreen κηνιτα στο δρομο, οποτε το galaxy tab που εχω, ειναι κομψο και απλα μοιαζει με μεγαλυτερο κηνιτο, δεν χτυπαει τοσο ασχημα οσο το να χρησιμοχτυπαειποιεις ενα notebook εξω.

Η διαφορα ενος tablet απο ενα κηνιτο ειναι οσο και ενος laptop απο ενα notebook.

Καποιοι εχετε παθει υστερια με την υπαρξη των tablets και την μεγαλη ανταποκριση ταν καταναλωτων για την αγορα τους. Γουστα ειναι αυτα ρε παιδες. Εγω για παραδειγμα δεν θα αγοραζα ποτε notebook. Δεν μπορω ομως να κατακρινω καποιον που το βρισκει χρησιμο.

Παρτε το χαμπαρι τα tablets ηρθαν και θα μεινουν. Αν δεν τα γουσταρετε απλα μην τα αγορασετε ;)

Link to comment
Share on other sites

iPad 2: Εκπληκτική οθόνη, δεδομένη ποιότητα κατασκευής, άψογη χρήση της αφής, καλός ήχος, πολύ γρήγορο.

Για τον μέσο χρήστη είναι μια χαρά.

Τι χρησιμοποιεί ένας μέσος χρήστης σήμερα: Μπαίνει στο Internet (Safari), στέλνει και λαμβάνει mail, γράφει στο Word (Pages), υπολογίζει στο Excel (Numbers), παρουσιάζει στο Powerpoint (Keynote), βλέπει ταινίες (ενσωματωμένο Quick Time), ακούει μουσική (ενσωματωμένο iPod), παίζει και κάποια παιχνίδια (άπειρα στο Appstore του iTunes), πολλές και καλές εφαρμογές επεξεργασίας εικόνας και video (iMovie).

Όλα αυτά τα έχει το iPad και με το παραπάνω και κάλλιστα μπορεί να αντικαταστήσει αν όχι ένα βαρύ Laptop, άλλα ένα Netbook σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα πρακτικης καθαρα. Εγω παντως δε θα επαιρνα tablet γιατι δε χωραει στην τσεπη, οπως θα χωρουσε ενα smartphone. Οποτε, απο τη στιγμη που θα εχω τσαντα μαζι μου, γιατι να μην βαλω μεσα το laptop; Οπως επισης, γιατι να εχω netbook στη τσαντα, αφου θα εχω παλι το laptop; Ολοι ξερουμε οτι καμμια συσκευη δε φτανει σε επιδοσεις το laptop.

Laptop vs netbook: καλυτερες επιδοσεις, μεγαλυτερη οθονη

Laptop vs tablet: καλυτερες επιδοσεις, μεγαλυτερη οθονη, φυσικο πληκτρολογιο

Smartphone: δε χρειαζεται τσαντα, χωραει στην τσεπη

 

Οποτε, για μενα ειναι laptop ή smartphone. Ολα τα άλλα ενδιαμεσα ειναι ελλειπη υποκατάστατα...

Y.Γ. και οσο αφορα τις τιμές, πάλι βρισκω το laptop πιο συμφερον...

Y.Γ. οσο αφορα το πιο εντυπωσιακο εμφανισιακα, σιγουρα το tablet...

Link to comment
Share on other sites

iPad 2: Εκπληκτική οθόνη, δεδομένη ποιότητα κατασκευής, άψογη χρήση της αφής, καλός ήχος, πολύ γρήγορο.

Για τον μέσο χρήστη είναι μια χαρά.

Τι χρησιμοποιεί ένας μέσος χρήστης σήμερα: Μπαίνει στο Internet (Safari), στέλνει και λαμβάνει mail, γράφει στο Word (Pages), υπολογίζει στο Excel (Numbers), παρουσιάζει στο Powerpoint (Keynote), βλέπει ταινίες (ενσωματωμένο Quick Time), ακούει μουσική (ενσωματωμένο iPod), παίζει και κάποια παιχνίδια (άπειρα στο Appstore του iTunes), πολλές και καλές εφαρμογές επεξεργασίας εικόνας και video (iMovie).

Όλα αυτά τα έχει το iPad και με το παραπάνω και κάλλιστα μπορεί να αντικαταστήσει αν όχι ένα βαρύ Laptop, άλλα ένα Netbook σίγουρα.

 

στα 2/3 αυτων που γραφεις χρειαζεται keyboard (το να γραφεις σε forum,να blogαρεις, να γραφεις κειμενα κτλ ειναι αδυνατο χωρις πληκτρολογιο) .......φυσικα και ενα tablet δεν μπορει να αντικαταστησει ενα laptop....οσο για τις ταινιες στο ipad....πονεμενη ιστορια...... μεχρι να το μετατρεψεις, να το πεταξεις στο itunes και να κανεις sync εχει παγωσει ο ηλιος...

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

iPad 2: Εκπληκτική οθόνη, δεδομένη ποιότητα κατασκευής, άψογη χρήση της αφής, καλός ήχος, πολύ γρήγορο.

Για τον μέσο χρήστη είναι μια χαρά.

Τι χρησιμοποιεί ένας μέσος χρήστης σήμερα: Μπαίνει στο Internet (Safari), στέλνει και λαμβάνει mail, γράφει στο Word (Pages), υπολογίζει στο Excel (Numbers), παρουσιάζει στο Powerpoint (Keynote), βλέπει ταινίες (ενσωματωμένο Quick Time), ακούει μουσική (ενσωματωμένο iPod), παίζει και κάποια παιχνίδια (άπειρα στο Appstore του iTunes), πολλές και καλές εφαρμογές επεξεργασίας εικόνας και video (iMovie).

Όλα αυτά τα έχει το iPad και με το παραπάνω και κάλλιστα μπορεί να αντικαταστήσει αν όχι ένα βαρύ Laptop, άλλα ένα Netbook σίγουρα.

 

μην τρελένεσαι φίλε, όλα τα tablet τα κάνουν αυτά (ακόμα και οι κινεζιές) και πολύ φθηνότερα, μην αρχίσουμε να εκθειάζουμε με το παραμικρό την μάρκα της επιλογής μας

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

θα επαιρνα λαπτοπ..ειναι πιο χρησημο πιστευω..αν δεν επαιρνα λαπτοπ θα επαιρνα smartphone

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αν μου έλεγαν με 600€ κάνε δώρο θα ήμουν ανάμεσα σε i-Pad 2 και κάποιο MacBook Air...

Θα επέλεγα σίγουρα MacBook Air ακόμα και πρώτης γενιάς με 13αρα οθόνη αν ήταν σε σφραγισμένο κουτί παρά κάποιο tablet...

 

Τώρα συγκριτικά με i-Pad 2 και oποιοδήποτε άλλο netbook-laptop θα επέλεγα το tablet...

Link to comment
Share on other sites

Να σε διορθωσω. Ο'τι κανεις με ενα mac μπορεις να κανεις με ενα ipad σε ποσοστο 70%. Εγω πχ με ενα mac κανω το 50% αυτων που κανω με ενα pc. Οποτε το ποσοστο πεφτει και αλλο. Τα tablet ειναι για ειδικη κατηγορια ανθρωπων, οπως και τα mac(εκτος αν βαλω επανω windows και εχω ενα υποδεεστερο συστημα σε hardware). Πχ Η μονη περιπτωση που θα διαλεγα ενα tablet θα ηταν μονο αν μπορουσε να συνδυαστεί με windows , πληκτρολογιο και mouse. Ο λογος; Γιατι κανενα tablet αυτη τη στιγμη δεν ειναι ικανο να παιξει σοβαρα παιχνιδια, και ναι αυτη η κατηγορια ανθρωπων ειναι που κραταει ακομη ζωντανα τα windows και τα pc(και ο λογος που το linux δεν ειναι "φιλικο" και διαδομένο). Οταν ερθουν τα windows 8 και ειναι ικανα για παρομοιες εφαρμογες με τα desktop, τοτε θα γινει μεγαλη ανατροπη και θα γινει επαναπροσδιορισμος του laptop και του tablet ως μια εννοια.

Χα Χαχα μ ένα σμπάρο δυο τριγόνια που λένε. Έβαλες άχρηστα iPad και Mac με την μια.

Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να απαντήσω.

 

στα 2/3 αυτων που γραφεις χρειαζεται keyboard (το να γραφεις σε forum,να blogαρεις, να γραφεις κειμενα κτλ ειναι αδυνατο χωρις πληκτρολογιο) .......φυσικα και ενα tablet δεν μπορει να αντικαταστησει ενα laptop....οσο για τις ταινιες στο ipad....πονεμενη ιστορια...... μεχρι να το μετατρεψεις, να το πεταξεις στο itunes και να κανεις sync εχει παγωσει ο ηλιος...

φίλε μου απ όσα γράφεις φαίνεται ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει tablet και συνεπώς iPad.

Ο μέσος χρήστης γράφει πιο γρήγορα σ ένα tablet απ ότι σ ένα κλασσικό πληκτρολόγιο.

Δεύτερον δεν χρειαζεται να μετατρέψεις καμία ταινία για να την δεις στο iPad. Υπάρχουν 3-4 εφαρμογές που παίζουν όλα τα φορματ ακόμα και με ξεχωριστούς υπότιτλους.

Επίσης παίζουν οτιδήποτε έχεις αποθηκευμένο στη PC σου η σε εξωτερικό δίσκο συνδεδεμένο σ αυτο (το PC), χωρις να το μεταφέρεις στο iPad.

 

Όσους γνωρίζω μόλις το έπιασαν στα χέρια τους το ερωτευτηκαν αμέσως.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ο μέσος χρήστης γράφει πιο γρήγορα σ ένα tablet απ ότι σ ένα κλασσικό πληκτρολόγιο.

Υπερβάλεις

Δεύτερον δεν χρειαζεται να μετατρέψεις καμία ταινία για να την δεις στο iPad. Υπάρχουν 3-4 εφαρμογές που παίζουν όλα τα φορματ ακόμα και με ξεχωριστούς υπότιτλους.

Επίσης παίζουν οτιδήποτε έχεις αποθηκευμένο στη PC σου η σε εξωτερικό δίσκο συνδεδεμένο σ αυτο (το PC), χωρις να το μεταφέρεις

Δεν είναι καμιά πρωτοτυπία, όλες οι λίγο σοβαρές συσκευές τα κάνουν αυτά

Όσους γνωρίζω μόλις το έπιασαν στα χέρια τους το ερωτευτηκαν αμέσως.

Εμένα με ξενέρωσε, δεν μπορούσα να δω κάποια site, ούτε να μεταφέρω ένα αρχείο από το κινητό μου με το bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Χα Χαχα μ ένα σμπάρο δυο τριγόνια που λένε. Έβαλες άχρηστα iPad και Mac με την μια.

Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να απαντήσω.

 

 

φίλε μου απ όσα γράφεις φαίνεται ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει tablet και συνεπώς iPad.

Ο μέσος χρήστης γράφει πιο γρήγορα σ ένα tablet απ ότι σ ένα κλασσικό πληκτρολόγιο.

Δεύτερον δεν χρειαζεται να μετατρέψεις καμία ταινία για να την δεις στο iPad. Υπάρχουν 3-4 εφαρμογές που παίζουν όλα τα φορματ ακόμα και με ξεχωριστούς υπότιτλους.

Επίσης παίζουν οτιδήποτε έχεις αποθηκευμένο στη PC σου η σε εξωτερικό δίσκο συνδεδεμένο σ αυτο (το PC), χωρις να το μεταφέρεις στο iPad.

 

Όσους γνωρίζω μόλις το έπιασαν στα χέρια τους το ερωτευτηκαν αμέσως.

 

ουτε καν.... σε καμια των περιπτωσεων....το κανονικο keyboard δεν μπορει να συγκριθει σε ταχυτητα με το virtual....not now, not ever..... και προσοχη οταν μιλαμε για ''μεσους χρηστες'' οταν δεν μπορουμε να στηριξουμε καπως τα οσα λεμε...οποιος μπορει να αντικαταστησει το pc του με ενα ipad ή καποιο αλλο tablet γενικοτερα προφανως και χρησιμοποιει το pc του για παιχνιδι....μη μας το παιζει ομως και power user!!! ;) (το τελευταιο το λεω γενικοτερα και οχι για σενα)

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...