Jump to content

Polls@myphone.gr :Laptop vs Tablet - Τι θα επιλέγατε για Χριστουγεννιάτικο δώρο;


GeorgeCm
 Κοινοποίηση

Laptop ή tablet; Τι θα διαλέγατε για Χριστουγεννιάτικο δώρο;  

345 members have voted

  1. 1. Laptop ή tablet; Τι θα διαλέγατε για Χριστουγεννιάτικο δώρο;

    • Laptop / netbook σίγουρα, το προτιμώ για δώρο
      109
    • Tablet, το Apple iPad 2
      107
    • Tablet, το Motorola Xoom
      9
    • Tablet, το Samsung Galaxy Tab
      48
    • Tablet, το Blackberry Playbook
      2
    • Tablet, της οικογένειας των Turbo-X (Πλαίσιο)
      4
    • Tablet, το LG Optimus Pad
      4
    • Tablet, το ZTE SmartPad
      0
    • Tablet, άλλο που κυκλοφορεί στην αγορά
      44
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      18


Recommended Posts

Τι θα προτιμούσατε λοιπόν να πάρετε για Χριστουγεννιάτικο δώρο, ένα Tablet ή ένα Laptop; Ποιοι είναι οι λόγοι που σας έκαναν να επιλέξετε; Δείτε λοιπόν τι απάντησαν σε αντίστοιχη έρευνα.

 

Παρόλο που η κατάσταση στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολη, δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να ονειρευόμαστε. Αν λοιπόν ένα αγαπημένο σας πρόσωπο σας ρωτούσε τι θέλετε να σας πάρει δώρο για τα Χριστούγεννα, τι θα απαντούσατε;

 

Σύμφωνα με την έρευνα που πραγματοποίησαν οι άνθρωποι του PriceGrabber, τέσσερις στους πέντε θα ήθελαν ως δώρο για τις γιορτές tablet αντί για Laptop. Φυσικά γνωρίζουμε ότι τα Tablets αποτελούν ένα πολυπόθητο δώρο, όμως αυτό που μας εντυπωσιάζει είναι το γεγονός ότι το ποσοστό αυτών που θα επέλεγαν το Tablet αγγίζει το 79%! Ισχύει άραγε κάτι ανάλογο και στην κοινότητα του myPhone.gr;

 

Όταν ρωτήθηκαν πάντως για τους λόγους που τους οδήγησαν στο να επιλέξουν, το 85% αναφέρθηκε στην ευκολία που παρέχει όσον αφορά τη μετακίνηση ενώ το 73% μίλησε για το πολύ μικρό βάρος. Επόμενα στους λόγους της επιλογής είναι η ευκολία και η οθόνη αφής.

 

Σύμφωνα πάντα με την συγκεκριμένη έρευνα, το iPad κατακτά για μία ακόμη φορά την κορυφή κερδίζοντας το 83% αυτών που προτιμούν τα Tablets. Στη συνέχεια ακολουθούν τα Amazon Kindle Fire και Samsung Galaxy Tab με 5% και 4% αντίστοιχα. Στις τελευταίες θέσεις βρίσκονται τα Motorola XOOM και BlackBerry PlayBook.

 

Αν λοιπόν σκέφτεστε να αγοράσετε ένα Tablet για κάποιο αγαπημένο σας πρόσωπο, σύμφωνα με την έρευνα το iPad 2 θα αποτελούσε την καλύτερη επιλογή. Δεν πρέπει βέβαια να ξεχνάμε ότι η δική μας αγορά διαφέρει από το εξωτερικό επομένως τα αποτελέσματα σε μια αντίστοιχη έρευνα μπορεί να ήταν τελείως διαφορετικά.

 

Πείτε μας τη δική σας άποψη. Τι θα επιλέγατε εσείς; Αν η επιλογή σας ήταν ένα Tablet από αυτά που κυκλοφορούν ΑΥΤΗ την περίοδο στην ελληνική αγορά, πριν τα Χριστούγεννα, ποιο θα ήταν αυτό; (Αν η επιλογή σας δεν υπάρχει στη δημοσκόπηση, μπορείτε να την αναφέρετε με σχόλιο, αφού επιλέξετε πρώτα την απάντηση: «Tablet, άλλο που κυκλοφορεί στην αγορά»).

 

[via] - [via]

Edited by TN97
Goodbyte.gr :blink: Ειδήσεις.Κινητά.Tablet.Gadgets.Science
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χωρίς σκέψη κάτι τύπου laptop. Κανένα από τα δυνατότερα καινούργια netbooks ή κανένα ultrabook.

Καλό θα ήταν να υπήρχαν και αυτές οι δύο δυνατότητες ψήφου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω λαπτοπ άλλο ένα νεας γενιάς δε θα με χαλούσε , όσο αφορά της ταμπλέτες με αφήνουν αδιάφορο .
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω λαπτοπ άλλο ένα νεας γενιάς δε θα με χαλούσε , όσο αφορά της ταμπλέτες με αφήνουν αδιάφορο .

 

ακριβως το ιδιο.. ξερει κανεις τι χριστουγεννιατικες προσφορες θα γινουν απο τις εταιριες κινητης;

Link to comment
Share on other sites

IMO ανάμεσα σε αυτά το netbook είναι μονόδρομος. Καλή αυτονομία, φορητότητα (βάρος και διαστάσεις), κανονικό πληκτρολόγιο, πλήρης συνδεσιμότητα, office και όλα αυτά σε "καλή" τιμή :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Με το tablet κάνω λίγο πολύ ότι και με το κινητό μου... Δεν μπορώ να βρω μια ουσιαστική χρήση για μένα... Άρα laptop... Τα netbook με atom δεν μου πολυ αρέσουν γιατί έχουν λίγη δύναμη και όσο να ναι αργούν. Αλλά ένα 11 ιντσών me core i3/i5 low voltage είναι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Εγω laptop και netbook εχω, απο τα tablet που κυκλοφορουν με android και ios δεν μου κανει κανενα ιδιαιτερη αισθηση και δεν θα μου προσφερουν τιποτα παραπανω απο το smartphone μου.

Οποτε για δωρο θα ηθελα ενα Turbo-X tablet με windows να του περασω κανενα linux και τα windos 8 για να τα δοκιμασω και να παιξω λιγο μαζι τους.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Λαπτοπ ρεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Βεβαια εχω ηδη notebook αλλα θα προτιμουσα για τριτη λυση laptop.Τα tablet ειναι κατι χωρις ουσια για μενα. Edited by KOPRINIOTIS
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή laptop μιας και δεν έχω. Σε 2-3 χρόνια, ανάλογα με το πως θα εξελιχθούν τα tablets, μπορεί να το συζήταγα

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

laptop φυσικα.....δεν ειμαι μπομπιρας να παιζω με tablets...εχω και καποιες απαιτησεις......

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

laptop φυσικα.....δεν ειμαι μπομπιρας να παιζω με tablets...εχω και καποιες απαιτησεις......

 

η αληθεια ειναι οτι τιποτα δε μπορει να αντικαταστησει την ευκολια του πληκτρολογιου...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχα υπολογιστή θα έλεγα καθαρά ένα δυνατό laptop.Αλλά αφού έχω θα προτιμούσα ένα tablet ή το iPad2 ή το Galaxy tab,για να το κουβαλάω μαζί μου όπου θέλω είτε σε ταξίδια είτε σε σπίτια φίλων είτε σε διάφορες μετακινήσεις όπου θα ήθελα ανα πάσα στιγμή να έχω την τεχνολογία μαζί μου σε μικρότερο μέγεθος.Εδώ που τα λέμε όμως αυτό που θα ήθελα πραγματικά θα ήταν ενα Nokia N9 ή Samsung Galaxy S II :P Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Asus EeePad Transformer Prime, επειδη εχεις και tablet και υπερελαφρυ λαπτοπ για τη σχολη.
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

έβαλα iPad 2 αν είναι να μου το φέρει ο Άγιος Βασίλης, αν είναι όμως να μου το φέρω εγώ τότε σίγουρα ένα netbook των 200-250 ευρώ...!!!
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να μην βάλατε το Asus Transformer;; :!:

 

+1

Αναβαθμισημο σε ICS, με πληκτρολόγιο,

& τιμή δώρο (510€).

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...