Jump to content

The «Ultimate» File Sharing thread


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φταιει στο οτι όταν ολοκληρώνονται κάποια pieces του αρχείου, ο client σου κανει (και πολύ καλά κάνει) hash check, ελέγχει δηλαδή αν είναι όλα σωστά ή υπάρχουν λάθη. Αν υπάρχουν λάθη, ο client ξανακατεβάζει τα blocks του piece που είχαν το πρόβλημα για να τα διορθώσει.

Επίσης, μπορεί ενώ να έχει ολοκληρωθεί η λήψη κάποιου block, ο client κάποιου αλλου να συνεχίζει να σου στέλνει τα κομμάτια που ήδη έχεις επειδή δεν «ελαβε απάντηση» οτι τα έλαβες.

Μην ανησυχείς, φυσιολογικό είναι

Μάλιστα...

Ευχαριστώ φίλε μου. :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλύτερα να αποφύγεις το Azureus, είναι πολύ βαρύ χωρίς να υπάρχει λόγος. Το μtorrent είναι μια χαρά από επιδόσεις, έχει μηδαμινές απαιτήσεις ενώ δεν χρειάζεται καν εγκατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

το bitcomet ειναι καλο??

ειμαι εντελως αρχαριος..εχω το mtorrent..και μολις εσβησα το azureus..(συμφωνα με την γνωμη του μοντερατορα μας mcde)

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ το BitLord.

Είχα βάλει και το μtorrent αλλά το έσβησα γιατί εχω συνηθίσει το BitLord..

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra > S23 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > S3 Classic > Samsung Galaxy Watch4 Classic

Link to comment
Share on other sites

Καλά το BitLord δεν είναι γεμάτο spam και απλά ένας ripαρισμένος BitComet client? Ποιος ο λόγος να το χρησιμοποιείτε? Έχει γίνει και ban από τους περισσότερους private trackers.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρησιμοποιώ το μTorrent 1.4 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κοιτάζοντας πιο προσεκτικά τις πληροφορίες που έχει για τα διάφορα τορρεντς στο κάτω μέρος της οθόνης είδα τη φωνή Wasted xxMB. Μέχρι εδώ όλα καλά. Ενώ σε όλα τα τόρρεντς μου έχει δίπλα 0 hashfails, σε ένα μόνο μου έχει 1 hashfails και τα διπλάσια ΜΒ wasted από ότι περίπου βγάζει στα άλλα τόρρεντς. Τι ακριβώς σημαίνει; Είναι σοβαρό; Μήπως κατέβασα το τόρρεντ λανθασμένα (είναι ένα πρόγραμμα) και πρέπει να το ξανακατεβάσω;

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σοβαρό. Το κομμάτι που κάνει fail στο hash check ξανακατεβαίνει.

Θα το κατεβάζει μέχρι να κατέβει σωστά. Αν δεν έρθει ακέραιο και σωστό δεν πρόκειται να ολοκληρωθεί το torrent.

Μην ανησυχεις. Από τη στιγμή που ολοκληρώνεται το torrent είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφύγεις το Azureus, είναι πολύ βαρύ χωρίς να υπάρχει λόγος. Το μtorrent είναι μια χαρά από επιδόσεις, έχει μηδαμινές απαιτήσεις ενώ δεν χρειάζεται καν εγκατάσταση.

Το έχω δοκιμάσει αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος.

Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ το Bit Tornado, το οποίο αξιοποιεί στο έπακρο την χαμηλή μου ταχύτητα. Το είχα υποτιμήσει κάπως στην αρχή, λόγω λιτού περιβάλλοντος, αλλά τα φαινόμενα απατούν :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Banαρίστηκα από το hub του aggelos ακούστε γιατί:

 

 

[03:01] <-O_Arxhgos-> You're temporary banned until 2006-01-19 04:52:40 by (-SOp-)Ellhnas because: STOP FLOOFING OTHER HUBS / GREEKS OR NOT !

[03:01] *** Connecting to Opa. eisai banned. Check our website http://xxxxxx.com and FAQ as well http://xxxxx...

[03:01] *** Unknown address

 

 

 

Με μπανάραν επειδή είμαι και σε άλλα hubs ταυτόχρονα; :blink: Τι φρούτο είναι πάλι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούργιος στο dc++ και οι σελίδες του thread είναι απίστευτα πολλές οπότε έχω δύο ερωτήσεις:

1. Ποιά η διαφορά ενός active από έναν passive user? Έγινα active σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνετε σε προηδούμενες απαντήσεις αλλά ποιά η διαφορά;

 

2. Πώς μπορώ να κατεβάσω κάποιο αρχείο από δύο ή περισσότερους χρήστες που το έχουν (ακριβώς το ίδιο!) ?

Oh my God. They killed Kenny!

 

You bastards!

Link to comment
Share on other sites

O passive χρήστης παίρνει αρχεία μόνο από τους active,οπότε περιορίζεται λίγο στις επιλογές του.

Επίσης οι passive επιβαρύνουν τον server,αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος για αυτό.

Για να κατεβάζεις από πολλούς χρήστες ένα αρχείο πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλον client,ο 0.674 και ο καινούργιος 0.68 δεν το κάνουν αυτό.

Αλλά αν βάλεις τέτοιον client μπορεί να μην σε αφήνουν να μπεις σε μερικά hub.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος με την dsl και χρησιμοποιώ το emule. Άκουγα για torrent και ότι έχουν καλύτερες ταχύτητες....

 

Ψάχνοντας στο internet βρήκα το μtorrent και το κατέβασα. Κάπου βρήκα και ένα αρχείο για τα windows vista που έψαχνα και το κατέβασα, είχε κατάληξη torrent. Το άνοιξα με το μtorrent και άρχισε να το κατεβάζει.

 

Επειδή δεν έχω καταλάβει τι παίζει, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται, από ποιον το κατεβάζω εγώ αυτή τη στιγμή, πως μπορούν να πάρουν αρχεία από εμένα, και γενικά τι ρόλο βαράνε? Υπάρχουν πολλά? Πως κάνω αναζήτηση?

 

Χμμμ, λίγες απορίες. :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω καταλάβει τι παίζει, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται, από ποιον το κατεβάζω εγώ αυτή τη στιγμή, πως μπορούν να πάρουν αρχεία από εμένα, και γενικά τι ρόλο βαράνε? Υπάρχουν πολλά? Πως κάνω αναζήτηση?

Εσύ το κατεβάζεις από άλλους που έχουν ανοίξει το ίδιο torrent με σένα και παράλληλα εσύ το δίνεις σε εκείνους. Κάνετε ανταλλαγή κομματιών του αρχείου δηλαδή, μέχρι να το ολοκληρώσετε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

O passive χρήστης παίρνει αρχεία μόνο από τους active,οπότε περιορίζεται λίγο στις επιλογές του.

Επίσης οι passive επιβαρύνουν τον server,αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος για αυτό.

Για να κατεβάζεις από πολλούς χρήστες ένα αρχείο πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλον client,ο 0.674 και ο καινούργιος 0.68 δεν το κάνουν αυτό.

Αλλά αν βάλεις τέτοιον client μπορεί να μην σε αφήνουν να μπεις σε μερικά hub.

 

Σωστά τα λές .

Μπορεί ο φίλος μας να βάλει το revconnect ώστε να μπορεί να κατεβάζει από πολλούς χρήστες μαζί χωρίς να έχει πρόβλημα νομιμότητας μέσα στα hubs.

Επιτρέπεται από όλα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Εσύ το κατεβάζεις από άλλους που έχουν ανοίξει το ίδιο torrent με σένα και παράλληλα εσύ το δίνεις σε εκείνους. Κάνετε ανταλλαγή κομματιών του αρχείου δηλαδή, μέχρι να το ολοκληρώσετε όλοι.

 

Ποια η διαφορά από τα peer 2 peer? Δεν το κατεβάζω από server κανονικά?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά από τα peer 2 peer? Δεν το κατεβάζω από server κανονικά?

peer2peer σημαίνει ότι τα κατεβάζεις από άλλους χρήστες και όχι από server. Έτσι λειτουργούν όλα τα file sharing προγράμματα, μεταξύ αυτών και το emule.

Για να μην κουράζουμε όμως το παρόν thread, σου προτείνω να ψάξεις στο Google και στο wiki-pedia για να μάθεις τι είναι το torrent.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Στο utorrent πως μπορείς να κάνεις seed ένα αρχείο που είχες κατεβάσει ποιο παλιά?

 

Δοκίμασα να βάλω το .torrent, να αλλάξω το path που αποθηκεύετε το αρχείο και να το βάλω εκεί που είναι το κατεβασμένο αρχείο (έτσι δούλευε στον abc) αλλά εδώ συνέχιζε να μου το κατεβάζει απο την αρχή...

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Στο utorrent πως μπορείς να κάνεις seed ένα αρχείο που είχες κατεβάσει ποιο παλιά?

 

Δοκίμασα να βάλω το .torrent, να αλλάξω το path που αποθηκεύετε το αρχείο και να το βάλω εκεί που είναι το κατεβασμένο αρχείο (έτσι δούλευε στον abc) αλλά εδώ συνέχιζε να μου το κατεβάζει απο την αρχή...

 

Λογικα θα επρεπε να δουλευει. Μηπως εχεις αλλαξει το ονομα του αρχειου?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να κάνει κανείς preview σε αυτά που κατεβάζει από e-mule;

 

thx in advance :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να κάνει κανείς preview σε αυτά που κατεβάζει από e-mule;

 

thx in advance :-)

 

Αν αναφέρεσαι σε videos , ξέρω ότι με το avipreview μπορώ και βλέπω ότι κατεβάζω από dc++ και παλιότερα από kazaa.

 

Λογικά θα γίνεται και στο emule.Google it, είναι freeware ;)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Στο utorrent πως μπορείς να κάνεις seed ένα αρχείο που είχες κατεβάσει ποιο παλιά?

 

Δοκίμασα να βάλω το .torrent, να αλλάξω το path που αποθηκεύετε το αρχείο και να το βάλω εκεί που είναι το κατεβασμένο αρχείο (έτσι δούλευε στον abc) αλλά εδώ συνέχιζε να μου το κατεβάζει απο την αρχή...

Ξεκίνα το .torrent σε stopped mode και μετά δεξί κλικ πάνω του και force recheck. Λογικά θα δεί οτι το έχεις 100% και θα αρχίσει το seeding. Βέβαια στην τελευταία έκδοση του μTorrent μόλις ανοίξεις ένα torrent έχει την επιλογή open for seeding.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος τι ρυθμισεις πρεπει να γινουν σε emule και mtorrent ωστε να μην παιρνει ολο το bandwidth απο μια adsl 384 με αποτελεσμα να μην μπορω να ανοιξω καμια web page?????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος τι ρυθμισεις πρεπει να γινουν σε emule και mtorrent ωστε να μην παιρνει ολο το bandwidth απο μια adsl 384 με αποτελεσμα να μην μπορω να ανοιξω καμια web page?????

Exei QoS to router sou?

Link to comment
Share on other sites

Έχει. Το 9105 μου έχει, άρα και το 9106. Είναι στο Service provider settings->Quality of Service.

Θα πρέπει ομως να το έχεις ενεργοποιήσει εκ των προτέρων όταν φτιάχνεις τις ρυθμίσεις για την σύνδεσή σου. Αν δεν το ενεργοποίησες στην αρχή, πήγαινε Service provider settings->Wan setup και κάνε edit στο wan interface της σύνδεσής σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...