Jump to content

[Εφαρμογή] iMessage


Strategos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συμπεριφορά αυτή δεν είναι κανονική και, προσωπικά εγώ, δεν την έχω ακούσει ξανά.

Υποθέτω πως έχει να κάνει με τον φορέα δικτύου σου, σε συνδυασμό με τις ρυθμίσεις φορέα που έχει η συσκευή.

Το iMessage, μπορείς να το έχεις ενεργοποιημένο σε όσες Apple συσκευές θέλεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Πήγαινε σε ένα κατάστημα της Wind και ρώτησε τους.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα μου έφαγε 1 ευρώ σε 2-3 ημέρες.

 

Πήγαινε σε ένα κατάστημα της Wind και ρώτησε τους.

Προσωπικά αυτό θα κάνω αν χρειαστεί τελικά. Και θα δώσω feedback αν μου πουν κάτι που να αξίζει. Αλλά ξέρεις, συνήθως στα μαγαζιά τεχνολογίας πολλοί υπάλληλοι είναι απλοί πλασιέ και γνωρίζουν λιγότερα για κάποια πιο "ειδικά" θέματα από ότι οι online κοινότητες. Εν ολίγοις δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα έχει κάποιο νόημα η επίσκεψη. Γι' αυτό και προτίμησα πρώτα να ρωτήσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το θεμα είναι γιατι μας χρεωνει κάθε φορα που μπαινε/βγαινει από το δικτυο της wind....αφου το αππλε ιντ και το νουμερο το εχουν ηδη μια φορα...γιατι κάθε φορα πρεπει να πληρωνουμε το ιδιο σμσ?και ξαναρωταω.....μπορει να είναι απενεργοποιημενο στο ιπαντ και ενεργοποιοημενο στο ιφονε? και να παιζει κανονικα? Edited by Ntinos_tech

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

παιδια το θεμα είναι γιατι μας χρεωνει κάθε φορα που μπαινε/βγαινει από το δικτυο της wind....αφου το αππλε ιντ και το νουμερο το εχουν ηδη μια φορα...γιατι κάθε φορα πρεπει να πληρωνουμε το ιδιο σμσ?και ξαναρωταω.....μπορει να είναι απενεργοποιημενο στο ιπαντ και ενεργοποιοημενο στο ιφονε? και να παιζει κανονικα?

 

Εγω ειχα βαλει καρτα κοσμοτε και WInd.Τα εχω κλειστα,καμια χρεωση στο 5s μου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα βαλει καρτα κοσμοτε και WInd.Τα εχω κλειστα,καμια χρεωση στο 5s μου.

σε ρωτάει κατά καιρους ότι η ενεργοποιηση του μπορει να σε χρεωσει ο φορεας? εγω σκέφτομαι να κανω ολικη επαναφορά και να δω τι θα γινει....μου εφαγε ολη τη καρτα..μαλλον τα 3 ιμεσσατζ που εστειλα χτες τα χρεωσε και εμεινα με 5 λεπτακια του ευρω...δε μπορω κουραστηκα να ελεγχω κάθε φορα το υπολοιπο..σκρουτζ καταντησα!:lol::lol::lol:

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

σε ρωτάει κατά καιρους ότι η ενεργοποιηση του μπορει να σε χρεωσει ο φορεας? εγω σκέφτομαι να κανω ολικη επαναφορά και να δω τι θα γινει....μου εφαγε ολη τη καρτα..μαλλον τα 3 ιμεσσατζ που εστειλα χτες τα χρεωσε και εμεινα με 5 λεπτακια του ευρω...δε μπορω κουραστηκα να ελεγχω κάθε φορα το υπολοιπο..σκρουτζ καταντησα!:lol::lol::lol:

 

Δεν παιζει να σου χρεωσε imessagel.υπαρχει μια ρυθμιση οπου αν δεν ειναι διαθεσιμο το μυνημα να φυγει σαν imessage φευγει σαν κανονικο sms οπου φυσικα και χρεωνεται.Το imessage εφοσον εφυγε σαν imessage ΔΕΝ παιζει να χρεωνεται.Κοιταξετο!!!

Link to comment
Share on other sites

το imessage για να λειτουργήσει χρειάζεται ιντερνετ, πρακτικά δεν ειναι δωρεάν γιατι σου καταναλώνει δεδομένα.

Εαν δεν ειχες αγορασμένο κάποιο πακέτο ιντερνετ κι εστειλες απο το imessage βιντεο, φωτο κτλ τότε λογικό να σου μηδενίσει το υπόλοιπο.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακουστε, δεν ειμαι αρχαριος χρηστης γενικα, μονο απο αππλε ειμαι ασχετος αλλα τα παρακατω ειναι αντικειμενικα τουλάχιστον περιέργα.... για μια συσκευη 600€

1.Χρεωση δεδομενων με κλειστα τα δεδομενα ΔΕΝ υπάρχει λόγος να συμβαινει σε καμμια περίπρωση και αυτο εχει συμβει 3 φορες σε 2 εβδομαδες! -3,03 € ΔΕΝ ειμαι τρελός!Ακομα το ψαχνει η wind καρτοκινητο...αφου επιβεβαιωσε τις χρεωσεις...

2.οταν λαμβανω σμσ δεν ακουγεται παντα ο ηχος....μονο οποτε θελει....

3.με καινουργιο ακουστικο bluetooth οποτε θελει συνδεεται οπτοτε θελει δεν....και οταν παω να καλεσω νουμερο μου ριχνει τη γραμμη κολλαει και αποσυνδει /επανασυνδεει το ακουστικο....

4.ιμεσσατζ- χρεωνει ενεργοποιηση η αππλε σαν κατασκευαστρια εταιρια κινητων 100 φορες με σμσ....ειναι γελιο..δε το καταλαβαινετε? ποσες φορες θελει για να ενεργοποιησει ; μου εφαγε 2,4€ σε 6 μερες δηλαδη το εκανε 10 φορες..ενεργοποιηση (σμσ=24λεπτα)

ΝΤΡΟΠΗ!!!!

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά καλημέρα.

Λειτουργώ το imessage σε δύο διαφορετικές συσκευές iphone και macbook.

Όλα λειτουργούσαν καλά. ξαφνικά τα μηνύματα που διαγράφω στο τηλέφωνο δεν διαγράφονται από τον υπολογιστή και το αντίστροφο. Φαίνεται δηλαδή ότι η διαγραφή δεν συγχρονίζει, αλλά μόνο με τη διαγραφή συμβαίνει αυτό.

Τα νέα μηνύματα συγχρονίζονται μια χαρά.

Τώρα αυτό που θέλω είναι να διατηρήσω τα μηνύματα του υπολογιστή.

Αν κάνω επαναφορά στο τηλέφωνο τα παλιά μηνύματα που έχω στον υπολογιστή θα φανούν στο τηλέφωνο;

Ή θα παραμείνουν μόνο στον υπολογιστή και θα συνεχίσει ο συγχρονισμός από εκείνο το σημείο;

Μπορώ να πάρω backup τα μηνύματα του υπολογιστή ή μόνο με timemachine;

Υπ' όψη ότι και οι δύο συσκευές είναι προγραμματισμένες να στέλνουν και να λαμβάνουν μηνύματα από τον τηλεφωνικό μου αριθμό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Λειτουργώ το imessage σε δύο διαφορετικές συσκευές iphone και macbook.

Όλα λειτουργούσαν καλά. ξαφνικά τα μηνύματα που διαγράφω στο τηλέφωνο δεν διαγράφονται από τον υπολογιστή και το αντίστροφο. Φαίνεται δηλαδή ότι η διαγραφή δεν συγχρονίζει, αλλά μόνο με τη διαγραφή συμβαίνει αυτό.

Τα νέα μηνύματα συγχρονίζονται μια χαρά.

Τώρα αυτό που θέλω είναι να διατηρήσω τα μηνύματα του υπολογιστή.

Αν κάνω επαναφορά στο τηλέφωνο τα παλιά μηνύματα που έχω στον υπολογιστή θα φανούν στο τηλέφωνο;

Ή θα παραμείνουν μόνο στον υπολογιστή και θα συνεχίσει ο συγχρονισμός από εκείνο το σημείο;

Μπορώ να πάρω backup τα μηνύματα του υπολογιστή ή μόνο με timemachine;

Υπ' όψη ότι και οι δύο συσκευές είναι προγραμματισμένες να στέλνουν και να λαμβάνουν μηνύματα από τον τηλεφωνικό μου αριθμό.

Ευχαριστώ.

 

Με τον υπολογιστή δεν συγχρόνιζε ποτέ η διαγραφή. Ή τουλάχιστον δεν την θυμάμαι εγώ να συγχρονίζει. Πάντα οταν έσβηνα ενα μήνυμα απο iOS συσκευή έπρεπε να το σβήσω ξανα απο την macOS συσκευή μου.

Παράδειγμα στην τελευταία ενημέρωση του iOS επειδή έκανα καθαρή εγκατάσταση σε μια iOS συσκευή μου άρα τα έσβησα ολα απο αυτήν, μολις έβαλα τον iCloud λογαριασμό μου άρχισε να συγχρονίζει τα μηνύματα φυσικά με αργό ρυθμό γιατί ηταν και μερικές χιλιάδες! Παρολαυτά δεν είδα να λείπει κατι!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Εχω ερωτηση και μαλλον βλακεια ερωτηση...για να ενεργοποιησω το ιμεσσατζ και φασετιμε σε μια αππλε συσκευη πρεπει να εχω σιμ καρτα; Εφτιαξα νεο αππλε ιδ και θελω να στησω ενα ιπαντ για να μπορω να μιλαω με ιμεσσατζ και φασετιμε με το κινητο μου..θα παιξει; Ή πρεπει να εχει σιμ το νεο ιπαντ;

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει iPhone με το ίδιο apple id δεν υπάρχει θέμα. Με σκέτο iPad χωρίς sim, θα μπορείς και πάλι να στέλνεις iMessages παντού απλά θα φαίνεται το mail πού δήλωσες στο apple id σαν αποστολέας αντί για κινητό τηλέφωνο

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ειμαι και αππλακιας...να το πω διαφορετικα... φτιαχνω ενα ιΠαντ με νεο αππλε ιντ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΠΟΤΕ!.... ΜΟΝΟ WIFI θα εχει αυτη η συσκευη - θα μπορει να λαβει και να στειλει imessage/facetime?

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από update στο ios 11.1.2 το imessage δεν ενεργοποιείται στον αριθμό τηλεφώνου της συσκευής και έρχονται μηνύματα από "infomessage" με περιεχόμενο "REG-RESP?v=3;r=...".

Το δίκτυο είναι Cosmote. Κάποια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα στέλνει

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Μα πως θα γίνει η ενεργοποίηση του ιμεσσατζ χωρις σιμ? στο κινητο θυμαμαι εστελνε σμσ για ενεργοποιηση..

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...