Jump to content

[Εφαρμογή] iMessage


Strategos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς υπόψη του αν συμβαίνει συχνά, ειδικά όταν τα δίκτυα είναι διαφορετικά ας πούμε?

 

Αν είναι συχνό φαινόμενο τότε δοκίμασε να κάνεις hard reset.

Απο εκεί και πέρα ψάξου και εδώ: http://support.apple.com/kb/TS2755?viewlocale=en_US&locale=en_US

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ sakiss

Νομίζω ότι δεν συμβαίνει τόσο συχνά. εκείνη τη μια φορα που ξέρω σίγουρα ότι δεν παραδόθηκε, ήταν και τα δυο Iphone σε μέρος που δεν είχε καθόλου σήμα.

Αναρωτήθηκα απλώς αν έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον γιατι υπάρχουν περιπτώσεις δυστυχώς υπάρχουν περιπτώσεις που είναι αδύνατο να τσεκάρω αν έφτασε τελικα. :-)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν έχω μόνο ενεργοποιημένα τα δεδομένα και όχι 3G μπορώ να λάβω το iMessage ;;;; Δεν μου έχει τύχει ποτέ, απλή απορία.

Και φυσικά κλειστό wifi

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν έχω μόνο ενεργοποιημένα τα δεδομένα και όχι 3G μπορώ να λάβω το iMessage ;;;; Δεν μου έχει τύχει ποτέ, απλή απορία.

Και φυσικά κλειστό wifi

 

Λειτουργεί κανονικά και σε 2G αλλά προφανώς χάνεις σε χρόνο αποστολής video / φωτογραφιών.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο άλλος δεν ειναι σε wifi το send είναι πράσινο δλδ στέλνεις με χρέωση του δικτύου σου. Αν είναι σε wifi αυτομάτως το στέλνει μέσω imessage και το send γίνεται μπλε.

 

οχι βρε παιδία. δεν ειναι ακριβώς έτσι

το imessage λειτουργεί τόσο σε wifi όσο και σε 3G.

Δεν ειναι σαν το facetime.

 

Που σημαίνει οτι μπορείς να στέλνεις/λαμβάνεις “δωρεαν” μηνύματα με κάποιον άλλον που έχει iOS (και macOS) και imessage αρκεί να υπάρχει πρόσβαση στο ιντερνετ απο την iOS/macOS συσκευή του (είτε ως wifi είτε ως 3G).

Εαν η πρόσβαση γίνεται μέσω wifi τότε τα μηνύματα είναι δωρεάν.

Εαν η πρόσβαση γίνεται μέσω 3G τότε τα μηνύματα κοστίζουν γιατί λογικά ο κάτοχος θα πρέπει να έχει αγοράσει απο πριν πακετάκι ιντερνετ.

 

Εαν δεν υπάρχει πρόσβαση στο ιντερνετ είτε απο wifi είτε απο 3G τότε δεν μπορεί να σταλθεί ή να ληφθεί κάποιο μήνυμα στο imessage εκτός κι αν γίνει ως απλο SMS ή MMS.

 

Φυσικά αυτό μπορείς να το γνωρίζεις εαν το ταμπελάκι ειναι μπλέ και σου γράφει στο πεδίο κειμένου το iMessage.

Μοναδικό μειονέκτημα, εαν ο άλλος έχει ενεργοποιήσει το imessage (μπλέ) αλλά δεν έχει πρόσβαση ιντερνετ, το μήνυμά σου θα αποσταλεί ως imessage αλλά ο άλλος θα το διαβάσει όταν θα έχει πρόσβαση στο ιντερνετ (κι αυτό μπορει να γίνει μετά απο λεπτά ή μήνες ή και ποτέ!). Γι αυτό καλό είναι εαν το μήνυμα επείγει και η αναφορά ανάγνωσης αργεί να έρθει τότε καλό είναι να σταλθεί ως απλό SMS ή να γίνει κλήση.

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το 3g σίγουρα δεν έχει σχέση. Εγω το έχω μονίμως κλειστό και παρόλα αυτα όλα τα μήνυματα που ανταλλάσσω με αλλα iphone είναι πάντα iMessages, ακόμα και οταν έχω κλειστό το wifi.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι ανοιχτά τα δεδομένα δικτύου.

Τότε προφανώς χρεωνεσαι απ το data plan, αλλα υποθέτω ότι ο όγκος ενός iMessage είναι πολυ μικρός.

 

Απλώς όπως είπα και πιο πάνω, δεν είμαι καθόλου σίγουρη πόσο σταθερή είναι η υπηρεσία και η αποστολη του μηνύματος ως κανονικού sms όταν ο ένας απ τους δυο έχει κλειστό το wifi και τα δεδομένα δικτύου γιατι τότε (στα πρασινα μηνυματα) δεν υπάρχει αναφορά παράδοσης όπως στα iMessages.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγω με τον πιο πάνω φίλο το iMessage δεν χρειάζεται 3G η wifi μπορείς να στείλεις άνετα με edge η GPRS τα οποία βέβαια χρεώνουν το data plan σου αλλα δεν έχουν διάφορα απο τις χρεώσεις άλλων messenger είναι πολυ μικρές
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλημέρα.

Που θα βρω πληροφορίες για το i-Message?

 

http://www.apple.com/ios/messages/

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Που θα βρω πληροφορίες για το i-Message?

 

http://www.apple.com/ios/messages/

http://en.wikipedia.org/wiki/IMessage

http://manuals.info.apple.com/el_GR/iphone_user_guide_gr.pdf

 

Με προλάβανε. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδες καλημερα και καλως σας βρηκα.

 

μια ερωτηση γιατι απ'οτι φαινεται ειμαι πολυ ασχετος, προσπαθω να στειλω μηνυμα αλλα δεν μπορω. καρτα αρκετη εχω, και παρατηρησα στις επιλογες των μηνυματων το imessage. να πω την αληθεια παλιοτερα δεν το ειχα ξαναδει αλλα τωρα μου βγαζει οτι οι επαφες μου δεν ειναι δηλωμενες στην υπηρεσια αυτη. παω να την απενεργοποιησω και να στειλω μηνυμα και δεν με αφηνει αν δεν την ενεργοποιησω πρωτα. την ενεργοποιω και δηλωνω κανονικα το apple id με το email μου, αλλα δεν υπαρχει πουθενα η επιλογη να στελνονται τα μηνυματα ως sms εαν για καποιο λογο δεν ειναι δυνατο να γινει μεσω imessage. Συνεπως δε μπορω να στειλω καθολου μηνυμα διοτι το κουμπι της αποστολης ειναι μονιμως γκρι. και τωρα που το σκεφτομαι οσα μηνυματα ειχα αποθηκευμενα εχουν εξαφανιστει. βοηθηστε με και αν ειναι κατι πολυ απλο που μου διαφευγει κραξτε με ελευθερα. :O

 

να πω οτι εχω το Iphone 4 και εκδοση 5.1.1

Edited by falcon7
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα και καλως σας βρηκα.

 

μια ερωτηση γιατι απ'οτι φαινεται ειμαι πολυ ασχετος, προσπαθω να στειλω μηνυμα αλλα δεν μπορω. καρτα αρκετη εχω, και παρατηρησα στις επιλογες των μηνυματων το imessage. να πω την αληθεια παλιοτερα δεν το ειχα ξαναδει αλλα τωρα μου βγαζει οτι οι επαφες μου δεν ειναι δηλωμενες στην υπηρεσια αυτη. παω να την απενεργοποιησω και να στειλω μηνυμα και δεν με αφηνει αν δεν την ενεργοποιησω πρωτα. την ενεργοποιω και δηλωνω κανονικα το apple id με το email μου, αλλα δεν υπαρχει πουθενα η επιλογη να στελνονται τα μηνυματα ως sms εαν για καποιο λογο δεν ειναι δυνατο να γινει μεσω imessage. Συνεπως δε μπορω να στειλω καθολου μηνυμα διοτι το κουμπι της αποστολης ειναι μονιμως γκρι. και τωρα που το σκεφτομαι οσα μηνυματα ειχα αποθηκευμενα εχουν εξαφανιστει. βοηθηστε με και αν ειναι κατι πολυ απλο που μου διαφευγει κραξτε με ελευθερα. :O

 

να πω οτι εχω το Iphone 4 και εκδοση 5.1.1

 

 

Εκεί που λέει Αποστολή ως SMS το έχεις ενεργοποιημένο?

http://forum.vodafone.net.gr/t5/image/serverpage/image-id/121iEAE12AF4F0E8CCBA/image-size/original?v=mpbl-1&px=-1

 

Βάζεις παραλήπτη?

Link to comment
Share on other sites

η επιλογη "αποστολη ως sms" που βλεπω στην εικονα ΔΕΝ υπαρχει και αυτο ειναι το περιεργο. φυσικα και βαζω παραληπτη, ειπαμε ειμαι ασχετος αλλα οχι τοσο :p

 

να συμπληρωσω οτι δοκιμασα και τα εξης: επανεκκινηση, εβγαλα sim, εβαλα αλλη sim, δοκιμασα την υπαρχουσα σε αλλο τηλεφωνο κανονικα και το προβλημα παραμενει. επισης δοκιμασα και παρατηρησα οτι δε μπορω ουτε να λαβω μηνυματα (εχω 2 νουμερα/συσκευες). προσπαθω να αποφυγω το reset της συσκευης διοτι εχω τοσα πραγματα αλλα δε βλεπω αλλη λυση.

Edited by falcon7
Link to comment
Share on other sites

η επιλογη "αποστολη ως sms" που βλεπω στην εικονα ΔΕΝ υπαρχει και αυτο ειναι το περιεργο. φυσικα και βαζω παραληπτη, ειπαμε ειμαι ασχετος αλλα οχι τοσο :p

 

να συμπληρωσω οτι δοκιμασα και τα εξης: επανεκκινηση, εβγαλα sim, εβαλα αλλη sim, δοκιμασα την υπαρχουσα σε αλλο τηλεφωνο κανονικα και το προβλημα παραμενει. επισης δοκιμασα και παρατηρησα οτι δε μπορω ουτε να λαβω μηνυματα (εχω 2 νουμερα/συσκευες). προσπαθω να αποφυγω το reset της συσκευης διοτι εχω τοσα πραγματα αλλα δε βλεπω αλλη λυση.

 

Αν θυμάμαι καλά, με επαναφορά ρυθμίσεων δεν χάνεις τίποτα.... κανε μια επαναφορά δικτύου(κάπως έτσι νομίζω πως λέγετε) πρώτα και τσέκαρε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

επαναφορα δικτυου εκανα ηδη μια φορα, αλλα θα ξαναδοκιμασω. για να καταλαβεις ομως το κουμπι αποστολης δεν ειναι ουτε μπλε ουτε πρασινο, μονιμως γκρι. μπορει να το ειχε και μερες σημερα το παρατηρησα διοτι το συγκεκριμενο νουμερο ειναι καρτοκινητο what's up και το εχω μονο για ομιλια και απλα σημερα ειπα να μαθω μεσω μηνυματος το υπολοιπο.

 

τελικα εκανα επαναφορα ολων των ρυθμισεων (οχι περιεχομενου και ρυθμισεων διοτι θα εχανα φωτογραφιες κλπ και θα επρεπε να μπω στη διαδικασια backup αλλα βαριεμαι :p) και εφτιαξε. δεν ξερω τι μπορει να εφταιγε αλλα σιγουρα τις τελευταιες 2 βδομαδες οποιος μου εστειλε μηνυμα μονο αυτος το ειδε :p

Edited by falcon7
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολη την παρεα.

Επειδη η μαμα apple κανει τα παντα για να σε χρεωσει και καλα κανει γιατι δεν χρησιμοποιειτε το viber που δουλευει και σε android και σε ios οποτε γλυτωνετε απο χρεωσεις ειτε ο αλλος ειναι σε δικτυο ειτε οχι, ελεγχετε εσεις τι στελνετε κι αν το λαμβανει και απενεργοποιειτε οτι εχει σχεση με imessages???

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ΚΑΛΗσπερα,

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση αν εχει τυχει σε καποιον!!ημουν στην κοσμοτε την πεμπτη και το απογευμα εκανα φορητοτητα αριθμου στην vodafone.απο τοτε μπορω να στειλω imessages μονο απο το apple id μου και οχι απο τον αριθμο μου ..τα imessages δεν ενεργοποιουνται ποτε (waitiing for activation) με τον αριθμο!

λυσεις τυπου reset network settings ή uncheck set automitacally time τις εχω ακολουθησει..επισης το εκανα και restore as a new device ην τυχον εχουν μεινει τιποτα υπολειματα.filoς στην vodafone μεσα μου ειπε οτι ξερει για το προβλημα και θα κκανει ticket..

εχει παρουσιαστει σε καποιον?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχει παρουσιαστεί και σε εμένα αλλά εδώ και κανένα μήνα, ακόμα, περιμένω την απάντηση στο τικετ που έχει καταχωρηθεί στο σύστημα τους...απλά απαράδεκτοι..σε εμένα φορητότητα από wind σε vodafone....μέχρι στιγμής δυο αλλαγές sim και οτι κοτσανα μπορεί κανεις να φανταστεί από τους υπαλλήλους της εξυπηρέτησης και των καταστημάτων ...έχω βοηθήσει αρκετούς υπαλλήλους να μάθουν οτι ενεργοποίηση-απενεργοποίηση κοστίζει και δεν είναι τσάμπα...
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗσπερα,

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση αν εχει τυχει σε καποιον!!ημουν στην κοσμοτε την πεμπτη και το απογευμα εκανα φορητοτητα αριθμου στην vodafone.απο τοτε μπορω να στειλω imessages μονο απο το apple id μου και οχι απο τον αριθμο μου ..τα imessages δεν ενεργοποιουνται ποτε (waitiing for activation) με τον αριθμο!

λυσεις τυπου reset network settings ή uncheck set automitacally time τις εχω ακολουθησει..επισης το εκανα και restore as a new device ην τυχον εχουν μεινει τιποτα υπολειματα.filoς στην vodafone μεσα μου ειπε οτι ξερει για το προβλημα και θα κκανει ticket..

εχει παρουσιαστει σε καποιον?

 

Στην εφαρμογη "επαφες" του iphone πανω πανω αν το εχεις ρυθμισει θα λεει τον αριθμο σου. Αν δεν το' χεις ρυθμισει καταχωρησε το απο τα settings κι αν το' χεις ηδη ρυθμισει απλα διεγραψε την ρυθμιση και ξαναβαλτην. Κανε κι ενα restart και ξανατσεκαρε! Εμενα ειχε διορθωθει καποτε ετσι.

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια το ελυσα :

Λοιπον καντε το εξης.

-Διαγραψτε τον λογαριασμο του icloud (delete account)

-sign out απο ιtunes

-sign out facetime +imessages

-κλειστε το κιν για δεκα λεπτα

-ανοιξτε το και καντε οn τα imessage

Θα πρεπει να δουλεψει..

Σε εμενα φαινεται εφταιγε το icloud

ΠΡΟΣΟΧΗ : ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΙCLOUD. ΟΧΙ SIGN OUT

Good luck

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θέλω να ρωτήσω κάτι αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

 

Προσπαθώ να στείλω κανονικό μήνυμα από το κινητό μου (iphone 5s) πράσινο με λίγα λόγια , χωρίς να έχω ενεργοποιήσει το wifi ούτε το 3g και στην αρχή πάει σαν iMessage και γεμίζει το μπλε από πάνω, από ότι γνωρίζω όταν δεν έχες ενεργοποιήσει το wifi η το 3g πάει αυτομάτως το μήνυμα σου σαν κανονικό μήνυμα πράσινο δηλαδη.

 

Εμενα για να γίνει αυτό , δηλαδη να πάει σαν πράσινο μήνυμα πρέπει να περάσει το πιο λίγο 12 λεπτά.

 

Υπάρχει κάποια λύση , κάποιος τρόπος για να στέλλεται αυτόματα το μήνυμα σαν πράσινο όταν δεν έχω ενεργοποιήσει το wifi η το 3g?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

 

Προσπαθώ να στείλω κανονικό μήνυμα από το κινητό μου (iphone 5s) πράσινο με λίγα λόγια , χωρίς να έχω ενεργοποιήσει το wifi ούτε το 3g και στην αρχή πάει σαν iMessage και γεμίζει το μπλε από πάνω, από ότι γνωρίζω όταν δεν έχες ενεργοποιήσει το wifi η το 3g πάει αυτομάτως το μήνυμα σου σαν κανονικό μήνυμα πράσινο δηλαδη.

 

Εμενα για να γίνει αυτό , δηλαδη να πάει σαν πράσινο μήνυμα πρέπει να περάσει το πιο λίγο 12 λεπτά.

 

Υπάρχει κάποια λύση , κάποιος τρόπος για να στέλλεται αυτόματα το μήνυμα σαν πράσινο όταν δεν έχω ενεργοποιήσει το wifi η το 3g?

 

Ρυθμισεις/Μηνυματα/Αποστολη ως sms

 

Λογικα αυτο το εχεις ενεργο

 

Τωρα για χρονο δεν εχω παρατηρησει ποση ωρα κανει

 

Αλλα μπορεις οταν το στειλεις να πατησεις πανω στο μπλε μηνυμα και να σου βγαλει αμεσως το αποστολη ως sms και κανει ξανα αποστολη!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Παιδιά επειδή το είχα πάθει και εγώ και το εψαξα αυτό που γινόταν ήταν να στέλνει σε τακτικά διαστήματα sms για την ενεργοποίηση του IMessage και για αυτό χρεωνόσασταν! Ο αγγλικός αριθμός αντιστοιχεί σε αυτόν που ειναι για την ενεργοποίηση του iMessage και του Facetime! Το θέμα είναι γιατί το στέλνει τόσες φορές! εγώ πάντως πήρα τη Vodafone και τους το είπα και μου πίστωσαν το ποσό που χρεώθηκα στον επόμενο λογαριασμό μου.

Υ.Γ. το μήνυμα ενεργοποίησης η Cosmote δεν το χρεώνει καθόλου, δηλαδή αν ήταν bug της iOS και έστελνε πολλές φορές το μήνυμα ενεργοποίησης με την Cosmote δεν θα είχατε καμία χρέωση!

Τελικά σε αυτό το πράγμα ακόμα δεν έχει βρεθεί μόνιμη λύση με Vodafone και Wind; Αν όχι, έχει νόημα να τους καλέσει κάποιος; Το είδα να συμβαίνει σε Wind F2G. Ακόμα και να ξαναστέλνει μήνυμα σε ήδη ενεργοποιημένο iMessage μέσα σε λίγα λεπτά.

Edited by GreenMob
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε αυτό το πράγμα ακόμα δεν έχει βρεθεί μόνιμη λύση με Vodafone και Wind; Αν όχι, έχει νόημα να τους καλέσει κάποιος; Το είδα να συμβαίνει σε Wind F2G. Ακόμα και να ξαναστέλνει μήνυμα σε ήδη ενεργοποιημένο iMessage μέσα σε λίγα λεπτά.
χρονια καλα, εω το 6σ σχεδόν 2 εβδοαμδες με wind card καρτοκινητο και μου εχει φαει 2 ευρω με μηνυματα ενεργοποιησης...μακαλα αυτή η αππλε πρεπει να ενεργοποιεί ξανα την υπηρεσια κάθε φορα που το κινητο μπαινει και βγαινει από το δικτυο? δηλαδή αν παμε στο υπογειο και μετα παλι πανω με σημα, θα πρεπει να ξαναπληρωσουμε?και να ς σας πω 2 χρεωσεις θα εχουμε μια για ιμεσσατζ και μια για φεϊστιμε??????????? ημαρτον! τελικα ζημια το μηλαρακι!για πειτε....άλλη ερωτηση είναι μπορει να είναι ενεργοποιημένα στο iPhone και κλειστά στο ipad ? Edited by Ntinos_tech

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...