Jump to content

[Εφαρμογή] iMessage


Strategos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν μου ήρθε ο λογαριασμός της vodafone και με είχε χρεώσει 49 sms ενώ εγώ είχα στείλει 5 ψάχνω τον αναλυτικό και βλέπω άπειρα μυνήματα 12/10/2011 μέχρι 14/10/2011 εταιρία λέει GBR(προφανώς united kindom?) στον αριθμό 447786205094(της apple?) και με χρέωνε 0,17 το μύνημα. Θυμήθηκα λοιπόν ότι εγώ αυτές της μέρες έβαλα το iOS 5 οπότε είναι το imessage το οποίο εγώ είχα πάντα ανοιχτό wifi και ο άλλος και είχα περασμένο και κανονικά το email του και στέλναμε μυνήματα με μπλε φόντο(imessage, όχι το πράσινο που είναι για sms), πάλι καλά που εγώ κατά τύχη μου είχε κόψει από 14/10/11 και είχα κλείσει την επιλογή να τα στέλνει με sms όταν δεν υπάρχει internet και δεν με χρέωσε 200 sms. Οπότε θεωρώ ότι η vodafone χρεώνει όλα τα imessage σαν sms, μεγάλη απάτη και ευτυχώς τώρα με το iphone 4s θα τους χαιρετήσω μιας και μου έληξε το συμβόλαιο να πάω αλλού.

 

Επεξήγηση του iMessage (by filippos[/member])

Edited by sakiss
nokia 3210 - nokia 3310 - nokia 3410 - nokia 3650 - nokia ngage - nokia 7610 - nokia n80 - lg ks20(windows mobile 6.1) - iPhone 3GS - iPhone 4S - LG G2 - LG G5 - Oneplus 7 Pro(8/256 GM1910)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν μου ήρθε ο λογαριασμός της vodafone και με είχε χρεώσει 49 sms ενώ εγώ είχα στείλει 5 ψάχνω τον αναλυτικό και βλέπω άπειρα μυνήματα 12/10/2011 μέχρι 14/10/2011 εταιρία λέει GBR(προφανώς united kindom?) στον αριθμό 447786205094(της apple?) και με χρέωνε 0,17 το μύνημα. Θυμήθηκα λοιπόν ότι εγώ αυτές της μέρες έβαλα το iOS 5 οπότε είναι το imessage το οποίο εγώ είχα πάντα ανοιχτό wifi και ο άλλος και είχα περασμένο και κανονικά το email του και στέλναμε μυνήματα με μπλε φόντο(imessage, όχι το πράσινο που είναι για sms), πάλι καλά που εγώ κατά τύχη μου είχε κόψει από 14/10/11 και είχα κλείσει την επιλογή να τα στέλνει με sms όταν δεν υπάρχει internet και δεν με χρέωσε 200 sms. Οπότε θεωρώ ότι η vodafone χρεώνει όλα τα imessage σαν sms, μεγάλη απάτη και ευτυχώς τώρα με το iphone 4s θα τους χαιρετήσω μιας και μου έληξε το συμβόλαιο να πάω αλλού.

 

και στη cosmote/wind να πας, πιστεψε με, μετα απο λιγο καιρο θα κανεις ακριβως το ιδιο ποστ με παραπονα αφου τιποτα απο τα παραπανω δεν αφορουν το δικτυο της vodafone.

Το αγγλικο νουμερο που ανεφερες αφορα το αυτοματο μηνυμα που στελνει το iphone σε Αγγλια για να γινει το activation του facetime.

Για δες εδω..σε καποιον αμοιρο το iphone εστειλε 10χιλιαδες sms στο ιδιο νουμερο

https://discussions.apple.com/thread/2492917?start=0&tstart=0

Οποτε πριν κατηγορησουμε τη κακια vodafone ας το ψαξουμε λιγακι μηπως, μηπως λεει φταιει η συσκευη μας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει κανείς άλλος πρόβλημα? Να ανησυχώ όταν μου έρθει ο λογαριασμός... Πέρσι με το iphone 4 δεν είχα πρόβλημα.. μόλις 1 μύνημα για το facetime.. φέτος με το 4s λογικά θα περιμένω 2.. ένα για facetime και ένα για iMessage.. και έστειλα μπόλικα imessage :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στα settings του iMessage υπάρχει ένα option για να στέλνει τα iMessages σαν SMS αν δεν βρει wifi/3g. Το έχεις απενεργοποιήσει αυτό? Αν όχι, ίσως για αυτό να έχεις πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Πρίν μια βδομάδα πήρα και εγώ ένα Iphone 4s.

Μετα απο πολύ διάβασμα έπεσα σε αυτό το post και οφείλω να πώ ότι έχω τρομάξει!!!

Παρατήρησα ότι είχα ανοιχτό το imessage και ενερργοποιημένη την επιλογή

Αποστολή ως SMS(θα γίνεται αποστολή ως SMS οταν δεν διατίθεται το iMessage. Ισως ισχύουν χρεώσεις απο το φορέα για την αποστολή μηνυμάτων).

Επίσης είχα κλειστό το 3G!! αυτό σημαίνει ότι θα έχει στείλει πόσα sms????

Link to comment
Share on other sites

Ότι εστειλες όσο δεν ήσουν συνδεδεμένος σε wifi, μάλλον τα έχεις χρεωθεί σαν SMS...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα κάτι.. Όταν δεν είχες wi-fi ή 3g και τα έστελνε σαν sms.. γιατί να μην τα χρεώνει κανονικά στον αριθμό σου (σαν κανονικά sms που στάλθηκαν από τον αριθμό σου στον παραλήπτη που είναι εντός Ελλάδας) , αλλά χρεώνονται μέσω ενός αγγλικού αριθμού και σε χρεώνει sms εξωτερικού?
Link to comment
Share on other sites

φίλε η επιλογή αυτή που ήταν στο μενού!????

 

σε ρωτάω για να το απενεργοποιήσω!

 

ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα παιδιά! Πρίν μια βδομάδα πήρα και εγώ ένα Iphone 4s.

Μετα απο πολύ διάβασμα έπεσα σε αυτό το post και οφείλω να πώ ότι έχω τρομάξει!!!

Παρατήρησα ότι είχα ανοιχτό το imessage και ενερργοποιημένη την επιλογή

Αποστολή ως SMS(θα γίνεται αποστολή ως SMS οταν δεν διατίθεται το iMessage. Ισως ισχύουν χρεώσεις απο το φορέα για την αποστολή μηνυμάτων).

Επίσης είχα κλειστό το 3G!! αυτό σημαίνει ότι θα έχει στείλει πόσα sms????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά επειδή το είχα πάθει και εγώ και το εψαξα αυτό που γινόταν ήταν να στέλνει σε τακτικά διαστήματα sms για την ενεργοποίηση του IMessage και για αυτό χρεωνόσασταν! Ο αγγλικός αριθμός αντιστοιχεί σε αυτόν που ειναι για την ενεργοποίηση του iMessage και του Facetime! Το θέμα είναι γιατί το στέλνει τόσες φορές! εγώ πάντως πήρα τη Vodafone και τους το είπα και μου πίστωσαν το ποσό που χρεώθηκα στον επόμενο λογαριασμό μου.

Υ.Γ. το μήνυμα ενεργοποίησης η Cosmote δεν το χρεώνει καθόλου, δηλαδή αν ήταν bug της iOS και έστελνε πολλές φορές το μήνυμα ενεργοποίησης με την Cosmote δεν θα είχατε καμία χρέωση!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μέσα στα settings του iMessage υπάρχει ένα option για να στέλνει τα iMessages σαν SMS αν δεν βρει wifi/3g. Το έχεις απενεργοποιήσει αυτό? Αν όχι, ίσως για αυτό να έχεις πρόβλημα...

 

Και αν βρισκόμαστε σε Περιοχή που δεν έχει wifiκαι το 3G δεν είναι εφικτό πως θα στείλουμε μηνύματα σε αυτούς που το χρησιμοποιούν ? αφού με κλειστό το SMS δε τους επιτρέπει σε απλό SMS ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
συγνωμη για την offtopic ερωτηση αλλα με το imessage στελνεις δωρεαν μηνυματα οταν εχεις ανοιχτο wifi αλλα μονο σε iphone που εχει και εκεινο ανοιχτο το wifi του?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
συγνωμη για την offtopic ερωτηση αλλα με το imessage στελνεις δωρεαν μηνυματα οταν εχεις ανοιχτο wifi αλλα μονο σε iphone που εχει και εκεινο ανοιχτο το wifi του?

 

Nαι καθώς και σε Mac :)

Link to comment
Share on other sites

και αν ο αλλος που του στειλεις μηνυμα δν εχει ανοιχτο του wifi του χρεωνεσαι? η περιμενει να βρει ιντερνετ ωστε να λαβει η συσκευη του το μηνυμα μου?
Link to comment
Share on other sites

και αν ο αλλος που του στειλεις μηνυμα δν εχει ανοιχτο του wifi του χρεωνεσαι? η περιμενει να βρει ιντερνετ ωστε να λαβει η συσκευη του το μηνυμα μου?

 

Αν ο άλλος δεν ειναι σε wifi το send είναι πράσινο δλδ στέλνεις με χρέωση του δικτύου σου. Αν είναι σε wifi αυτομάτως το στέλνει μέσω imessage και το send γίνεται μπλε.

Link to comment
Share on other sites

την βοηθεια σας παλι !! εχω ενεργοποιημενο το imessage κ προσπαθω να στειλω σε αλλο τηλ κ δεν αλλαζει το χρωμα απο πρασινο σε μπλε ενω το αλλο τηλ λαμβανει μηνυματα κ επισης μου στελνουν κ δεν μου ερχονται .. :( τι να κανω? :(
Link to comment
Share on other sites

και δν εχει καμια ρυθμιση για να το στελνει μονο με μπλε σε συγκεκριμενους αριθμους?

γιατι ετσι τωρα το παιζεις 50-50 αν θα εχει ο αλλος ανοιχτα 3g η wifi οποτε να του παει τσαμπα.

Link to comment
Share on other sites

και δν εχει καμια ρυθμιση για να το στελνει μονο με μπλε σε συγκεκριμενους αριθμους?

γιατι ετσι τωρα το παιζεις 50-50 αν θα εχει ο αλλος ανοιχτα 3g η wifi οποτε να του παει τσαμπα.

 

Όχι δεν έχει

:)
Link to comment
Share on other sites

την βοηθεια σας παλι !! εχω ενεργοποιημενο το imessage κ προσπαθω να στειλω σε αλλο τηλ κ δεν αλλαζει το χρωμα απο πρασινο σε μπλε ενω το αλλο τηλ λαμβανει μηνυματα κ επισης μου στελνουν κ δεν μου ερχονται .. :( τι να κανω? :(

 

Τσέκαρε τα παρακάτω και ξαναδοκίμασε. Πήγαινε Settings -> Messages και θέσε:

 

iMessage-> On

Send As SMS-> On

Recieve at -> you can be reached for -> εκεί θέσε τον αριθμό του κινητού σου και το email σου (αυτό του apple id σου).

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Πω παιδιά καλό χρυσό το iMessage, σου λύνει τα χέρια αλλά είναι απίστευτα ασταθές. Παίρνει 100 ώρες να στείλει photos και όταν έχεις το κινητό κλειστό και σου στέλνουν έρχεται 2 ώρες αφού το ανοίξεις
Link to comment
Share on other sites

και αν ο αλλος που του στειλεις μηνυμα δν εχει ανοιχτο του wifi του χρεωνεσαι? η περιμενει να βρει ιντερνετ ωστε να λαβει η συσκευη του το μηνυμα μου?

Θα του έρθει κατευθείαν αν έχει ανοιχτό το 3G του .

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Xαίρετε! :-)

Ξέρω ότι όταν στέλνεις μήνυμα από iphone σε iphone και ο άλλος βρίσκεται εκτός δικτύου/wifi το μήνυμα πάει ως πράσινο text message και ότ σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει αναφορά παράδοσης.

Μου έχει τύχει μια φορά το μήνυμα να μην πάει καθόλου (παρόλο που έγραφε sent as text message) αλλά δεν ξέρω αν είναι γενικευμένο το πρόβλημα αυτό ή αν απλώς έτυχε.

Έχει κανείς υπόψη του αν συμβαίνει συχνά, ειδικά όταν τα δίκτυα είναι διαφορετικά ας πούμε?

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...