Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε στο δικό της site? Πάντως από τα ΕΛΤΑ διακινείτε σαν απλό οπότε με το που μπει Ελλάδα δεν θα μπορείς να το παρακολουθήσεις.

 

Δειχνει να ειναι Ελλαδα εδω και ενα μηνα ομως και αυτο που λες...δε φαινεται και δε μπορω να το παρακολουθησω... ουτε ειδοποιηση ουτε τπτ ομως...περιμενω αλλα τπτ..αυτο μου γραφει..

 

2014-12-02 00:00

Greece, Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End)

2014-12-01 00:00

BeiJing, Handled by Airline,Flight No. LH721

2014-11-30 00:00

Beijing Internationg Mail Center, Prepare to Dispatch

2014-11-29 00:00

Beijing Internationg Mail Center, Received

2014-11-29 00:00

BeiJing, Arrived at Beijing Internationg Mail Center

2014-11-28 20:00

ShangHai, Despatched from ShangHai Yanwen Sorting Center

2014-11-28 18:00

ShangHai, Arrived at ShangHai Yanwen Sorting Center

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εμένα έτσι είχε γίνει και παρέλαβα μετά από ένα μήνα και κάτι ήμερες. Τώρα στη δική σου περίπτωση αν βάλουμε και τις γιορτές μέσα υπολόγισε κάτι παραπάνω.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι είχε γίνει και παρέλαβα μετά από ένα μήνα και κάτι ήμερες. Τώρα στη δική σου περίπτωση αν βάλουμε και τις γιορτές μέσα υπολόγισε κάτι παραπάνω.

 

ευχαριστω πολυ'φιλε μου για τις πληροφοριες. να σαι καλα. Εχω και μια αλλη ερωτηση ..ενα δεμα κοντα στα 15 ευρω σταλμενο με FREE Standard International Flat Rate Postage απο κινα θα το πραλάβω επισης απο ελτα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ'φιλε μου για τις πληροφοριες. να σαι καλα. Εχω και μια αλλη ερωτηση ..ενα δεμα κοντα στα 15 ευρω σταλμενο με FREE Standard International Flat Rate Postage απο κινα θα το πραλάβω επισης απο ελτα ετσι?

Παλληκάρι έχεις καταλάβει ότι οι τελευταίες ερωτήσεις σου δεν έχουν καμία σχέση με το παρών θέμα;

Γιατί δεν πας να ρωτήσεις εκεί που πρέπει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το γαλλικο αμαζον σε ποσο καιρο κανει refund?

περιμενω ενα κινητο να ερθει αλλα αργησε παρα πολυ.

μπορω να απαιτησω refund ή αναγκαστικα αποστολη ξανα;

Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα το lumia 535 , μπορώ να το στείλω πίσω στο γαλλικό άμαζον και να ζητήσω επιστροφή χρημάτων? αν μπορώ παίρνω όλο το ποσό πίσω μαζί και τα μεταφορικά ή μόνο την αξία του κινητού? Το έξοδα αποστολής για να το στείλω πίσω είναι δικά μου?
Link to comment
Share on other sites

Το paypal έχει κάνει για το 2015 τα εξοδα επιστροφης (για οποιοδηποτε λογο) να σου επιστρέφονται απο το paypal

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

εκανα αρνητικη κριτικη και παλι δεν εστειλε μηνυμα που να λεει να ανακαλεσω και να κανει refund

 

Υπάρχει δυνατότητα να ανακαλέσεις το feedback ;

 

Όσο για το paypal πιστεύω θα πάρεις τα χρήματά σου .

Link to comment
Share on other sites

Nαι σου στελνει ο πωλητης μηνυμα με link για να αφησεις (νεα) κριτικη. Τελικα μετα και το claim μου εβαλε τα λεφτα πισω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και το πιο βασικό: Ελληνικό το Public.

Όχι πολυεθνική αλυσίδα όπως τα Media.

 

Γιατί τόσο μένος με τις πολυεθνικές ρε παλικάρια ;

Ελληνες δεν δουλεύουν και εκεί;

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο μένος με τις πολυεθνικές ρε παλικάρια ;

Ελληνες δεν δουλεύουν και εκεί;

 

Μπορεί να δουλεύουν Έλληνες εκεί, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των εσόδων δε μένει Ελλάδα. Και μην είσαι σίγουρος ότι οι πολυεθνικές πληρώνουν όσα προβλέπονται στο Ελληνικό κράτος. Ειδικά στην κατάσταση που είναι τώρα η χώρα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δουλεύουν Έλληνες εκεί, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των εσόδων δε μένει Ελλάδα. Και μην είσαι σίγουρος ότι οι πολυεθνικές πληρώνουν όσα προβλέπονται στο Ελληνικό κράτος. Ειδικά στην κατάσταση που είναι τώρα η χώρα.

 

Γιατί εχεις την εντύπωση οτι τα κέρδη των ελληνικών εταιρειων μεγάλου μεγέθους μένουν στην Ελλάδα ή οτι πληρώνουν κανονικά τους φόρους τους ; Περίπου το ίδιο είναι.. Απλά οι πολυεθνικές μπορουν πιο εύκολα να εκμεταλλευτουν το φορολογικό καθεστώς για να πετύχουν καλύτερα αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εχεις την εντύπωση οτι τα κέρδη των ελληνικών εταιρειων μεγάλου μεγέθους μένουν στην Ελλάδα ή οτι πληρώνουν κανονικά τους φόρους τους ; Περίπου το ίδιο είναι..

 

Εννοείται πως δεν έχω αυτή την εντύπωση. Το περίπου είναι πόλη σημαντικό σε αυτή την περίπτωση.

 

Απλά οι πολυεθνικές μπορουν πιο εύκολα να εκμεταλλευτουν το φορολογικό καθεστώς για να πετύχουν καλύτερα αποτελέσματα..

 

Αυτό ακριβώς.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω 2 καφετιέρες που τις βρίσκω στο skroutz στα 48€ έκαστη σε διάφορα Ελληνικά μαγαζιά, αλλά κανένα από αυτά τα μαγαζιά δεν τις στέλνουν στην Μάλτα όπου βρίσκομαι τώρα.

Δυστυχώς ούτε ebay, ούτε amazon τις έχουν σε τόσο καλή τιμή για να αξίζει να τις πάρω από εκεί. Επίσης δεν θέλω να υποχρεώσω συγγενείς/φίλους να τις αγοράσουν και μετά να πάνε στο ταχυδρομείο να τις στείλουν.

 

Έχετε καμία ιδέα ή κανένα Ελληνικό μαγαζί που να στέλνει έξω;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω 2 καφετιέρες που τις βρίσκω στο skroutz στα 48€ έκαστη σε διάφορα Ελληνικά μαγαζιά, αλλά κανένα από αυτά τα μαγαζιά δεν τις στέλνουν στην Μάλτα όπου βρίσκομαι τώρα.

Δυστυχώς ούτε ebay, ούτε amazon τις έχουν σε τόσο καλή τιμή για να αξίζει να τις πάρω από εκεί. Επίσης δεν θέλω να υποχρεώσω συγγενείς/φίλους να τις αγοράσουν και μετά να πάνε στο ταχυδρομείο να τις στείλουν.

 

Έχετε καμία ιδέα ή κανένα Ελληνικό μαγαζί που να στέλνει έξω;

 

Μπορείς να δώσει εντολή σε κάποια courrier να τις παραλάβει και να στις στείλει, το είχα κάνει μία φορά για μεταφορά από Θεσσαλονίκη μέσα στην Θεσσαλονίκη λόγω απουσίας χρόνου και μεταφορικού μέσου. Βέβαια θα πρέπει η ΓΕΝ ΤΑΧ να στέλνει Μάλτα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ψωνησα για αρχή 1 μηχανή από Amazon Αγγλίας. Δεν βρήκα το ίδιο μοντέλο γιατί στο αμαζον ήταν πολύ πιο ακριβό το συγκεκριμένο από Κωτσο, αλλά το καλό είναι ότι είχε μεταφορικά μόνο 4€ για Μάλτα!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα!

 

Κατάσταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-01-2015 11:22 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-01-2015 17:13 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-01-2015 17:13 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-01-2015 15:01 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 02-02-2015 17:42 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ 04-02-2015 82:7 ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 05-02-2015 10:56 Μ.Δ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 05-02-2015 11:12 Μ.Δ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

 

σημενει οτι θα μου το φερουν??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

 

ΚατάστασηΗμερομηνιαΩραΠεριοχη

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ21-01-201511:22ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ21-01-201517:13ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ21-01-201517:13ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ31-01-201515:01ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)02-02-201517:42Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ04-02-201582:7ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ05-02-201510:56Μ.Δ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ05-02-201511:12Μ.Δ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

 

σημενει οτι θα μου το φερουν??

Σημαίνει ότι είσαι σε λάθος θέμα.

Εδώ μιλάμε για ηλεκτρονικά καταστήματα και όχι για θέματα τελωνείου ή αποστολές από Κίνα.

Υπάρχουν συγκεκριμένες συζητήσεις για αυτό που ρωτας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα πρώτη φορά κάτι από geekbuying. Μου έστειλαν 4 φορές το ίδιο email ότι έφυγε η παραγγελία + το tracking number που είναι ακριβώς το ίδιο και στα 4.

- 07/02 13.04 (ότι έφυγε 07/02)

- 07/02 14.07 >>

- 07/02 15.10 >>

- 09/02 13.33 (ότι έφυγε 09/02)

 

Το κάνουν συχνά αυτό ή να επικοινωνήσω μαζί τους;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα πρώτη φορά κάτι από geekbuying. Μου έστειλαν 4 φορές το ίδιο email ότι έφυγε η παραγγελία + το tracking number που είναι ακριβώς το ίδιο και στα 4.

- 07/02 13.04 (ότι έφυγε 07/02)

- 07/02 14.07 >>

- 07/02 15.10 >>

- 09/02 13.33 (ότι έφυγε 09/02)

 

Το κάνουν συχνά αυτό ή να επικοινωνήσω μαζί τους;

Απευθύνσου εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=367313

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα και σκέφτομαι να κάνω πωλήσεις σε amazon και ebay. Έχω λύσει όλα τα θέματα και το μόνο που δε μπορώ να βρω άκρη είναι τον τρόπο που θα είμαι ανταγωνιστικός στο έξοδα αποστολής. Πως γίνεται από Κίνα να στέλνουν δωρεάν ή με 1-2€ και εγώ να μη μπορώ να στείλω ένα μαρκαδόρο με κάτω από 10€? Έχει κάποιος ανάλογη έμπειρία?

http://exoplismos.edu.gr

Εξοπλισμός Γραφείων και Εκπαιδευτηρίων

Link to comment
Share on other sites

καπου καποτε διαβασα οτι σε εκεινες τις χωρες (κινα, κλπ) εχουν δωρεαν μεταφορικα (ή λιγα χρηματα) για αποστολες στο εξωτερικο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα και σκέφτομαι να κάνω πωλήσεις σε amazon και ebay. Έχω λύσει όλα τα θέματα και το μόνο που δε μπορώ να βρω άκρη είναι τον τρόπο που θα είμαι ανταγωνιστικός στο έξοδα αποστολής. Πως γίνεται από Κίνα να στέλνουν δωρεάν ή με 1-2€ και εγώ να μη μπορώ να στείλω ένα μαρκαδόρο με κάτω από 10€? Έχει κάποιος ανάλογη έμπειρία?

δεν μπορεις να συνεργαστεις με καποια courier?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα και σκέφτομαι να κάνω πωλήσεις σε amazon και ebay. Έχω λύσει όλα τα θέματα και το μόνο που δε μπορώ να βρω άκρη είναι τον τρόπο που θα είμαι ανταγωνιστικός στο έξοδα αποστολής. Πως γίνεται από Κίνα να στέλνουν δωρεάν ή με 1-2€ και εγώ να μη μπορώ να στείλω ένα μαρκαδόρο με κάτω από 10€? Έχει κάποιος ανάλογη έμπειρία?

 

Στο skroutz πάντως έχω συναντήσει πολλά ηλεκτρονικά ελληνικά καταστήματα που έχουν μηδενικά ή αρκετά χαμηλά έξοδα αποστολής...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...