Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Maxairo επαφυεσαι στην καλή τους θέληση

 

Μην κάνεις το λάθος να αγοράσεις χωρίς Paypal.

 

http://www.scamadviser.com/check-website/teespring.com και διάβασε και τις κριτικες στο τέλος,.... η απόφαση δική σου....

Λοιπόν, ύστερα από δύο αποτυχημένες απόπειρες να κάνω παραγγελία μέσω paypal επειδή το σύστημά τους δεν μπορούσε να αναγνωρίσει τους ελληνικούς χαρακτήρες στα στοιχεία μου, παρήγγειλα με κάρτα απευθείας. 6 Νοεμβρίου έστειλαν το πακέτο και σήμερα, 21, παρέλαβα ενώ έλεγε ETA 1 Δεκεμβρίου. Να σημειώσω ότι και τις δύο φορές που προσπάθησα να κάνω παραγγελία με paypal, τα λεφτά πήγαν σ' αυτούς κανονικά αλλά πήρα κατευθείαν refund και τις δύο φορές εντός λίγων ωρών.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω αγοράζω μονο dell και απο εδω

 

http://stores.ebay.co.uk/ecomputersltd?_trksid=p2047675.l2563

 

Καλησπερα,

 

Αυτα που ειδα ειναι σε καταπληκτικη τιμη αλλα με προβληματιζει το Manufacturer refurbished? Αυτοι το εκαναν? Η Dell? Και τι γινεται με το θεμα εγγυησης?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Αυτα που ειδα ειναι σε καταπληκτικη τιμη αλλα με προβληματιζει το Manufacturer refurbished? Αυτοι το εκαναν? Η Dell? Και τι γινεται με το θεμα εγγυησης?

 

Ευχαριστω

 

 

Νομίζω αυτα εχουν 1 χρόνο εγγύηση, το μαγαζι αυτο ειναι πολύ αξιόπιστο και μπορείς να ζητήσεις το tag του μηχανήματος και να ρωτήσεις εδω την dell αν εχει και πόση εγγύηση, μπορείς βέβαια να το κανεις και απο το σιτε της dell.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτα εχουν 1 χρόνο εγγύηση, το μαγαζι αυτο ειναι πολύ αξιόπιστο και μπορείς να ζητήσεις το tag του μηχανήματος και να ρωτήσεις εδω την dell αν εχει και πόση εγγύηση, μπορείς βέβαια να το κανεις και απο το σιτε της dell.

 

Εξαιρετικα τοτε γιατι τα χαρακτηριστικα που εχουν ειναι τρομερα.

Εχουμε εμπειρια απο το παρων καταστημα και γενικα απο Manufacturer refurbished μηχανηματα?

Υπαρχει αξιοπιστια γενικοτερα? Εδω καλυτερα θα ηταν να μας πουν τη γνωμη τους ατομα που εχουν παραγγειλει παραπανω απο ενα μηχανηματα refurbished.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικα τοτε γιατι τα χαρακτηριστικα που εχουν ειναι τρομερα.

Εχουμε εμπειρια απο το παρων καταστημα και γενικα απο Manufacturer refurbished μηχανηματα?

Υπαρχει αξιοπιστια γενικοτερα? Εδω καλυτερα θα ηταν να μας πουν τη γνωμη τους ατομα που εχουν παραγγειλει παραπανω απο ενα μηχανηματα refurbished.

Είχα πάρει πριν 5 χρόνια refurbished 17αρι Dell laptop από ebay από Αγγλία και μετά από 1 χρόνο 23αρα Dell οθόνη.

Και τα 2 στο εργοστασιακό κουτί τους σε άριστη κατάσταση.

Το laptop είχε άλλα 2.5 χρόνια εγγύηση που την χρειάστηκα και είχα κάλυψη κανονικά Ελλάδα, στην οθόνη άλλους 6 μήνες, αλλά ποτέ δεν χρειάστηκα κάτι.

Και τα 2 σε σχεδόν μισή τιμή από την τιμή αγοράς εδώ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και γω κάτι , εν όψη black fridays ψάχνω μήπως βρω το galaxy s4 σε καμιά προσφορά (για δωρο :rolleyes:) . Αν το πάρω ,με την εγγύηση τι παίζει? η εδώ samsung με καλύπτει (ως μέλος Ε.Ε.) ή πρέπει να φύγει για εξωτερικό? Edited by mech35
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και γω κάτι , εν όψη black fridays ψάχνω μήπως βρω το galaxy s4 σε καμιά προσφορά (για δωρο :rolleyes:) . Αν το πάρω ,με την εγγύηση τι παίζει? η εδώ samsung με καλύπτει (ως μέλος Ε.Ε.) ή πρέπει να φύγει για εξωτερικό?

 

Να το αγοράσεις από Αμερική εννοείς? αν ναι είμαι 99% σίγουρος ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση στην Ελλάδα και θα πρέπει να το στείλεις πίσω.. επίσης να είσαι σχεδόν σίγουρος ότι θα περάσει από τελωνείο καθώς οι Αμερικάνοι δεν κάνουν αυτά που κάνουν οι Κινέζοι

Link to comment
Share on other sites

όχι Amazon.de εννοώ

 

αα τότε ναι το καλύπτει η εγγύηση κανονικά. για να το επιβεβαιώσεις και 100% κάνε ένα τηλέφωνο στα κεντρικά της samsung Ελλάδος για να σου πουν επίσημα τι γίνεται

 

ps: είσαι σίγουρος ότι θέλεις να πάρεις το σ4? ποιον μισείς τόσο ? χεχε

Link to comment
Share on other sites

αα τότε ναι το καλύπτει η εγγύηση κανονικά. για να το επιβεβαιώσεις και 100% κάνε ένα τηλέφωνο στα κεντρικά της samsung Ελλάδος για να σου πουν επίσημα τι γίνεται

 

ps: είσαι σίγουρος ότι θέλεις να πάρεις το σ4? ποιον μισείς τόσο ? χεχε

 

χααχχα όχι εγώ δεν μισώ κανέναν απλά του έχει κάτσει έτσι το S4 , άλλωστε από Ελλάδα οι επιλογές μέχρι τα 200 κάτι € είναι πολύ λίγες (ιδιαίτερα αν βγάλουμε το G2 που απλά δεν το θέλει)

Link to comment
Share on other sites

Γραφω για την εμπειρια μου συνολικα απο το skroutz.gr και οχι για κατι μεμονωμενο.

 

Λοιπον, αρχικα να δωσω το background μου, τα τελευταια 10 χρονια ψωνιζω μεσω internet μονο απο εξωτερικο γιατι ... απλα εμενα εξωτερικο. Το λεω γιατι σκεφτομαι πρωτη φορα να αγορασω μεσω skroutz αλλα δεν ειμαι ασχετος με αγορες online.

 

Τελευταιο καιρο μενω Ελλαδα. Και αυτες τις 10 μερες σκεφτομαι την αγορα κινητου μεσω skroutz με τα οσα θετικα ακουω οτι εχει ( συγκριση τιμων, ευκολο site, reviews χρηστων κτλ). Επειδη με τις μερες μιλουσα με διάφορα καταστηματα, εγραφα ατυπο journal στο evernote για να θυμαμαι με ποιον μιλουσα κτλ.

 

18 Νοεμ

Βρισκω δυο υποψηφια καταστηματα και στελνω το ιδιο απλο ευγενικο email με ερωτησεις πχ αν ειναι unbranded, αν ειναι εισαγωγης ή Ελληνικο κτλ.

 

19 Νοεμ

Το kinitomania απανταει στις 3 απο 4 ερωτησεις, το phonegallery στις 2 απο τις 4. Το 2ο αποριπτεται, γιατι ηταν branded και δε με βολευε. Αποφασιζω να κανω την αγορα απο kinitomania τις επομενες μερες, αλλα γινεται out of stock.

Παντως μου κανει εντυπωση που δεν μου απαντησαν σε ολες τις ερωτησεις. Unbranded, εισαγωγης, εγγυηση και παρελκομενα οι ερωτησεις.

 

22 Νοεμ

Email στο e-deal.gr και δεν απαντησε ποτε.

Emaιl στο καιζερ store( 3 ερωτησεις)

 

23 Νοεμ

Απαντηση απο καιζερ οτι ευχαριστουμε για την επικοινωνια και παρτε μας τηλεφωνο. Μου κανει εντυπωση το κενο email, ειναι τοσο busy και δεν απανταν στiς ερωτησεις? Εξωτερικο συνεχεια ζηταν να στελνεις email και οχι τηλεφωνο, και εδω συμβαινει το αντιθετο

Παιρνω τηλ και με λιγη δυσκολια βγαζω γραμμη. Η ευγενικη υπαλληλος:

Ειναι unbranded? Δε γωριζω λεει στην αρχη, αλλα αν το site δε λεει τιποτα, τοτε θα ειναι unbranded ( αλλα αφησε μια αμφιβολια).

Παρελκομενα της συσκευασιας? Δε γνωριζω και αν θελω να επικοινωνησω με την εταιρια.

Το κουτι δεν αναγραφει απο εξω τι περιεχει?

Εστειλα μετα email οτι , αν και γρηγορα απαντησαν στο email και ηταν ευγενικοι στην επικοινωνια, δεν μου απαντησαν στις ερωτησεις. Μου απαντησαν οτι η κοπελα απαντησε σε ολες τις ερωτησεις και οτι δεν αντιλαμβανονται τη δυσφορια μου. Μα δεν υπηρχε δυσφορια, μια μικρη ενοχληση οχι με συγκεκριμενο ατομο/μαγαζι, αλλα για 3 ερωτησεις δε βγαζω ακρη με τα μαγαζια και τραβαει το θεμα αγορας ενος τηλεφωνου.

 

25 Νοεμ.

Email σε ortel.gr και tokinito.gr. Καμια απαντηση και απο τα δυο.

Καπου εδω η ολη εμπειρια απο το skroutz εχει αρχιζει να κουραζει.

 

27 Νοεμ

Βρισκω το tokinito.gr facebook page και στελνω ενα message αν ειναι unbranded, εισαγωγης και παρελκομενα. Παραλληλα, στελνω facebook μηνυμα σε αγγλικο καταστημα κινητης τηλεφωνιας.

Το απογευμα το tokinito.gr απανταει οτι το κινητο ειναι αυθεντικο και τα παρελκομενα οπως το οριζει ο κατασκευαστης. Παλι δηλαδη 2 ερωτησεις γειωμα και στην τριτη δε ξερω.

Το αγγλικο καταστημα απανταει ακριβως σε οτι ρωτησα και στο τελος ενα Thank you.

 

Choice made.......

 

Δεν αμφιβαλω οτι πολλοι εχουν κανει τελειες αγορες απο skroutz, με πολυ καλες τιμες, και εχει βοηθησει πολυ ολους σας/μας.

Και εγω αν ημουν Ελλαδα θα ειχα ψωνισει σιγουρα αυτα τα χρονια.

Αλλωστε δε μιλαω για το skroutz per se, αλλα για καταστηματα που ειναι στο χωρο του.

Μηπως υπαρχει πτωση 'ποιοτητας' τα τελευταια χρονια? Εχει αλλαξει ή ειναι παντα το ιδιο καλο και απλα εμενα ετυχε να μη με βολεψει?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου, είναι η νοοτροπία που έχουν. Και εγώ προτιμώ να ψωνίζω από εξωτερικό γιατί σιχαθηκα να με βλέπουν σαν υποχρέωση. Κύριε, εσύ θες να πουλήσεις. Εσύ καίγεσαι. Όχι εγώ. Περαστικά τους.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είχε ποτέ πρόβλημα με τα eShop, είναι πραγματικά να μη σου τύχει.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε Dynamic το μπερδεύεις πολύ το πράγμα.

Στην αρχή λες ότι θες να αναφερθεις στην εμπειρία σου από το skroutz.

Μετά λες, πολύ σωστά, ότι τα μαγαζιά φταίνε για την συμπεριφορά τους και στο τέλος αναφέρεσαι πάλι στο αν είναι καλό το skroutz.

Πρέπει λοιπόν να καταλάβεις ότι είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Αν κάποιο μαγαζί δεν σε εξυπηρετεί σωστά, δεν ευθύνεται το skroutz ,ούτε έχει πέσει η ποιότητα του.

Ένα ψαχτηρι είναι και προσφέρει και κάποια σχόλια.

Δεν είναι ebay.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου, είναι η νοοτροπία που έχουν. Και εγώ προτιμώ να ψωνίζω από εξωτερικό γιατί σιχαθηκα να με βλέπουν σαν υποχρέωση. Κύριε, εσύ θες να πουλήσεις. Εσύ καίγεσαι. Όχι εγώ. Περαστικά τους.

 

+1. Αυτό. Νομίζουν ότι μας κάνουν και τη χάρη σε κάποια καταστήματα, σε 2 που είχα την τύχη να συνεργαστώ, από το skroutz.

 

Για να μη λέμε μόνο αρνητικά όμως, σε 1 άλλο, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον γενικα δεν εχουμε καταλαβει τι παιζει.. Αυτη η νοοτροπία ειναι ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ, σε ολο το εμποριο και τις επιχειρησεις. Ειναι αντικειμενικο και εχει να κανει με το κερδος και το συστημα. Το οτι καποιες μεγαλες επιχειρησεις ειναι τυπικες, ευγενικες και εξυπηρετικες δεν εχει να κανει με τιποτα αλλο περα απο το οτι ο εκαστοτε υπαλληλος ελεγχεται κατα γραμμα τι κανει και τι οδηγιες ακολουθει με το πιστολι στον κροταφο και την απειλη απολυσης. Πισω απο τα email δεν εχετε ευτυχισμενους ανθρωπους χαρουμενους που σας εξυπηρετουν. Η φαινομενικη ευγενεια εμενα δε μου λεει τπτ, παρα μονο αν το βρισκω φτηνο και με καλυπτει το προϊον

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον γενικα δεν εχουμε καταλαβει τι παιζει.. Αυτη η νοοτροπία ειναι ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ, σε ολο το εμποριο και τις επιχειρησεις. Ειναι αντικειμενικο και εχει να κανει με το κερδος και το συστημα. Το οτι καποιες μεγαλες επιχειρησεις ειναι τυπικες, ευγενικες και εξυπηρετικες δεν εχει να κανει με τιποτα αλλο περα απο το οτι ο εκαστοτε υπαλληλος ελεγχεται κατα γραμμα τι κανει και τι οδηγιες ακολουθει με το πιστολι στον κροταφο και την απειλη απολυσης. Πισω απο τα email δεν εχετε ευτυχισμενους ανθρωπους χαρουμενους που σας εξυπηρετουν. Η φαινομενικη ευγενεια εμενα δε μου λεει τπτ, παρα μονο αν το βρισκω φτηνο και με καλυπτει το προϊον

 

Το ότι αυτή είναι η νοοτροπία παντού και πάντα δεν την κάνει και σωστή. Τώρα, αν ο υπάλληλος ελέγχεται κατά γράμμα και λειτουργεί ευγενικά με το πιστόλι στον κρόταφο, κάτι δεν κάνει η επιχείρηση σωστά. Επίσης, το ότι δεν είναι ευτυχισμένοι το καταλαβαίνω. Πρέπει, όμως, να καταλάβουν ότι δεν είναι και οι μόνοι, που δεν είναι ευτυχισμένοι, ειδικά με τις καταστάσεις που επικρατούν, εντός και εκτός Ελλάδας. Τέλος, κι εγώ μπορεί να μην είμαι ευτυχισμένος κάποιες φορές στη ζωή μου, αλλά μια στοιχειώδη φαινομενική ευγένεια προσπαθώ να τη διατηρώ. Εξάλλου, τα λεφτά μου θέλουν να πάρουν. Ας είναι, τουλάχιστον, φαινομενικά ευγενικοί.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το ότι αυτή είναι η νοοτροπία παντού και πάντα δεν την κάνει και σωστή. Τώρα, αν ο υπάλληλος ελέγχεται κατά γράμμα και λειτουργεί ευγενικά με το πιστόλι στον κρόταφο, κάτι δεν κάνει η επιχείρηση σωστά. Επίσης, το ότι δεν είναι ευτυχισμένοι το καταλαβαίνω. Πρέπει, όμως, να καταλάβουν ότι δεν είναι και οι μόνοι, που δεν είναι ευτυχισμένοι, ειδικά με τις καταστάσεις που επικρατούν, εντός και εκτός Ελλάδας. Τέλος, κι εγώ μπορεί να μην είμαι ευτυχισμένος κάποιες φορές στη ζωή μου, αλλά μια στοιχειώδη φαινομενική ευγένεια προσπαθώ να τη διατηρώ. Εξάλλου, τα λεφτά μου θέλουν να πάρουν. Ας είναι, τουλάχιστον, φαινομενικά ευγενικοί.

 

Φυσικα δεν ειναι σωστη, αλλα δε μπορει να υπαρξει αλλη σε εμπορευματοχρηματικες συναλλαγες. Δεν ειναι οτι κατι δεν κανει σωστα, αυτο ειναι, δεν εχει κατι αλλο. Υπαρχουν νορμες για το πως μιλας στον πελατη, πχ μιλας στον πληθυντικο ακομα και στον αδερφο σου (κυριολεκτικα), οπως εχω απο δικη μου εμπειρια.

Μια ευγενεια φυσικα μπορει να την εχουν, αλλα δε σημαινει οτι θα εξυπηρετηθεις κιολας. Οταν πχ ρωτας για παρελκομενα και απανταει μια τηλεφωνητρια, δεν ειναι μεσα στο κουτι να ξερει. Φυσικα πρεπει καποιος να ασχοληθει,να το κοιταξει, να βαλει περισσοτερες πληροφοριες στο site ωστε να εχουμε καλυτερη πληροφορηση..

Οπως και εμενα με παιρνουν απο την Wind μονοι τους και ρωτανε αν ειμαι ευχαριστημενος, αλλα για ενα προβλημα που ειχα δε βρηκα και καμια λυση, απλως μου ειπαν οτι ο ρολος τους ειναι να ρωτανε αν ειμαστε ευχαριστημενοι..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα δεν ειναι σωστη, αλλα δε μπορει να υπαρξει αλλη σε εμπορευματοχρηματικες συναλλαγες. Δεν ειναι οτι κατι δεν κανει σωστα, αυτο ειναι, δεν εχει κατι αλλο. Υπαρχουν νορμες για το πως μιλας στον πελατη, πχ μιλας στον πληθυντικο ακομα και στον αδερφο σου (κυριολεκτικα), οπως εχω απο δικη μου εμπειρια.

Μια ευγενεια φυσικα μπορει να την εχουν, αλλα δε σημαινει οτι θα εξυπηρετηθεις κιολας. Οταν πχ ρωτας για παρελκομενα και απανταει μια τηλεφωνητρια, δεν ειναι μεσα στο κουτι να ξερει. Φυσικα πρεπει καποιος να ασχοληθει,να το κοιταξει, να βαλει περισσοτερες πληροφοριες στο site ωστε να εχουμε καλυτερη πληροφορηση..

Οπως και εμενα με παιρνουν απο την Wind μονοι τους και ρωτανε αν ειμαι ευχαριστημενος, αλλα για ενα προβλημα που ειχα δε βρηκα και καμια λυση, απλως μου ειπαν οτι ο ρολος τους ειναι να ρωτανε αν ειμαστε ευχαριστημενοι..

 

Αν θέλουν οι επιχειρήσεις, μια χαρά μπορεί να υπάρξει και η ευγένεια στις συναλλαγές. Επίσης, οι νόρμες είναι καλό να υπάρχουν, αλλά όχι το πιστόλι στον κρόταφο. Τώρα, αν το πάμε στο τι πρέπει να ξέρουν και τι πραγματικά ξέρουν, άστο καλύτερα... Με αυτά που έχω ακούσει σε καταστήματα, αλλά και από άλλες περιπτώσεις, είναι να απορείς πώς δουλεύουν στη θέση που δουλεύουν.. Κάτι τέτοιο, που κάνει η wind στην περίπτωσή σου, είναι μια καλή αρχή για να μπει η ευγένεια στις συναλλαγές. Απ' ό,τι φαίνεται, δεν πληρώνουν για τμήματα επίλυσης προβλημάτων, αλλά μόνο για απλή εξυπηρέτηση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μεγάλο και δύσκολο αυτό το θέμα που αγγίζετε εδώ..

Οι εταιρείες, είτε πουλάνε κοτόπουλα, είτε υπολογιστές, έπιπλα, υπηρεσίες .. βρίσκουν ανθρώπινο δυναμικό, το οποίο το εκπαιδεύουν ο καθένας με το μπατζετ που έχει από πίσω του για να του αποδίδει στις πωλήσεις ..

υπάρχουν λοιπόν, λογής λογής πωλητές .. και επειδή τιποτα δεν είναι ρομποτοποιημένο .. θα δείτε πωλητές ευγενικούς, πωλητές ζαμανφου, πωλητές αστέρια και πωλητές χαιβάνια .. δυστυχώς απ' όλα έχει ο μπαξές .. όπως και ο μικρόκοσμος γύρω μας!

 

Τώρα, επίσης, η συμπεριφορά τους εξαρτάται κι από τους ανθρώπους που έχουν από πάνω τους .. έχοντας αρκετή για τα δεδομένα εμπειρία από διαφορετικές εταιρείες και στην Ελλάδα και το εξωτερικό .. δυστυχώς .. στην Ελλάδα, τα πράγματα είναι πολύ άσχημα.

Οι ιδιοκτήτες των εταιρειών και όλη η πυραμίδα μέχρι και πριν τον τελευταίο πωλητή και ταμία, έχουν βρει τη χρυσή τομή της εκμετάλλευσης. Βάσει της οικονομικής κρίσης, πατάνε και σε εκμεταλλεύονται μέχρι αηδίας πραγματικά .. κυριολεκτικά μέχρι να αηδιάσεις με τη συμπεριφορά τους και να τους φτύσεις και να φύγεις!!!!!

 

Όσο, για το πιστόλι στον κρόταφο, ναι .. είτε σε απειλούν κάθε τέλος του μήνα που σου έρχεται η αξιολόγηση της απόδοσής σου.. είτε σου κόβουν το μπόνους, είτε σε μαζεύουν σε ένα δωμάτιο με άλλους τόσους και σε ξεκαντηλιάζουν από το πρωί μέχρι το βράδι, καθημερινά μέχρι κι εσύ πάλι να μην αντέξεις και να την κάνεις ..

 

και τότε ο ίδιος έρχεσαι σε σύγκρουση με τον εαυτό σου, με τους γύρω σου, κτλ κτλ .. και μπορεί να είσαι το καλύτερο παιδί του κόσμου ... και να σου σκάσει τόσο άγρια και επιθετικά και δε ξέρω κι εγώ πως αλλιώς..

Είναι δύσκολο να έχεις και να φοράς ένα "προσωπείο" καθημερινά για 8-10 ώρες, να παίρνεις 3 και 60 και να ακούς και τον καθένα από πάνω σου να σου λέει ότι βλακεία θέλει για να σε κάνει να πουλήσεις και την ίδια σου τη μάνα ... αν χρειαστεί, ώστε στο τέλος της βραδιάς αυτός να μετράει τα ευρουλάκια του κι εσύ απλά να είσαι ένα ψυχολογικό ράκος από αυτό που έχεις βιώσει...!

 

Είναι θέμα επιβίωσης και για τους μεν και για τους δε.. απλά δεν υπάρχει ισορροπία, δεν υπάρχει σεβασμός , δεν υπάρχει αξιοπρέπεια , δεν υπάρχει ανθρωπιά ... δεν υπάρχει ιερό κι όσιο στο βωμό του χρήματος και της εκμετάλλευσης.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μεγάλο και δύσκολο αυτό το θέμα που αγγίζετε εδώ..

Οι εταιρείες, είτε πουλάνε κοτόπουλα, είτε υπολογιστές, έπιπλα, υπηρεσίες .. βρίσκουν ανθρώπινο δυναμικό, το οποίο το εκπαιδεύουν ο καθένας με το μπατζετ που έχει από πίσω του για να του αποδίδει στις πωλήσεις ..

υπάρχουν λοιπόν, λογής λογής πωλητές .. και επειδή τιποτα δεν είναι ρομποτοποιημένο .. θα δείτε πωλητές ευγενικούς, πωλητές ζαμανφου, πωλητές αστέρια και πωλητές χαιβάνια .. δυστυχώς απ' όλα έχει ο μπαξές .. όπως και ο μικρόκοσμος γύρω μας!

 

Τώρα, επίσης, η συμπεριφορά τους εξαρτάται κι από τους ανθρώπους που έχουν από πάνω τους .. έχοντας αρκετή για τα δεδομένα εμπειρία από διαφορετικές εταιρείες και στην Ελλάδα και το εξωτερικό .. δυστυχώς .. στην Ελλάδα, τα πράγματα είναι πολύ άσχημα.

Οι ιδιοκτήτες των εταιρειών και όλη η πυραμίδα μέχρι και πριν τον τελευταίο πωλητή και ταμία, έχουν βρει τη χρυσή τομή της εκμετάλλευσης. Βάσει της οικονομικής κρίσης, πατάνε και σε εκμεταλλεύονται μέχρι αηδίας πραγματικά .. κυριολεκτικά μέχρι να αηδιάσεις με τη συμπεριφορά τους και να τους φτύσεις και να φύγεις!!!!!

 

Όσο, για το πιστόλι στον κρόταφο, ναι .. είτε σε απειλούν κάθε τέλος του μήνα που σου έρχεται η αξιολόγηση της απόδοσής σου.. είτε σου κόβουν το μπόνους, είτε σε μαζεύουν σε ένα δωμάτιο με άλλους τόσους και σε ξεκαντηλιάζουν από το πρωί μέχρι το βράδι, καθημερινά μέχρι κι εσύ πάλι να μην αντέξεις και να την κάνεις ..

 

και τότε ο ίδιος έρχεσαι σε σύγκρουση με τον εαυτό σου, με τους γύρω σου, κτλ κτλ .. και μπορεί να είσαι το καλύτερο παιδί του κόσμου ... και να σου σκάσει τόσο άγρια και επιθετικά και δε ξέρω κι εγώ πως αλλιώς..

Είναι δύσκολο να έχεις και να φοράς ένα "προσωπείο" καθημερινά για 8-10 ώρες, να παίρνεις 3 και 60 και να ακούς και τον καθένα από πάνω σου να σου λέει ότι βλακεία θέλει για να σε κάνει να πουλήσεις και την ίδια σου τη μάνα ... αν χρειαστεί, ώστε στο τέλος της βραδιάς αυτός να μετράει τα ευρουλάκια του κι εσύ απλά να είσαι ένα ψυχολογικό ράκος από αυτό που έχεις βιώσει...!

 

Είναι θέμα επιβίωσης και για τους μεν και για τους δε.. απλά δεν υπάρχει ισορροπία, δεν υπάρχει σεβασμός , δεν υπάρχει αξιοπρέπεια , δεν υπάρχει ανθρωπιά ... δεν υπάρχει ιερό κι όσιο στο βωμό του χρήματος και της εκμετάλλευσης.

 

Πολλές αλήθειες σε ένα post...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεφύγουμε όμως από το θέμα μας. Τα εργασιακά καλύτερα ταιριάζουν στο Chat & Fun
Link to comment
Share on other sites

Τις προπληρωμένες κάρτες, για να "φορτώνουμε" το PayPal, μπορούμε να τις βρούμε και σε καταστήματα τύπου Public;
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...