Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τα δυο ειναι πολυ καλα κινητα για τα λεφτα τους..απλα οπως ειπα και ποιο πριν δεν ηξερα τοσο και καλυτερα και οταν ειδα το 1gb εσωτερικη του huawei λεω κλαιν το κοροιδεμα με το hawai που θα φαω...απλα με στεναχωρει πολυ οτι δεν εχουμε ουτε μισο dev και βλεπεις για αλλα κιν εχουν cm9-cm10 και λες γιατι ρε ****το...και εμεις παλευουμε με εναν κινεζο που απλα πλεον βγαζει την v4...τη να κανεις!!

 

Κοιτα μπορεί να μην έχουμε κάποιον καθαρό dev για το x5 pro αλλά για το x5 το απλό υπάρχουν.Το port είναι εύκολο απο το απλό στο pro.Και εγώ θα ήθελα πολύ να είχαμε μια cm10 λειτουργική η cm9 αλλά πιστεύω δεν θα αργήσει πολύ για το κινητό μας.Προτιμότερο είναι να περιμένουμε και να είναι σωστή παρα να έχουμε μια πρόχειρη cm10 που τα μισά δεν θα δουλεύουν.Οι κινέζοι όντως κάνουν καλή δουλειά με τις roms που βγάζουν όπως και απο εδώ που ασχολείστε αρκετά και εσύ/gkalen/moihack και βλέπουμε και πολύ καλή ελληνική δουλειά.Μέχρι νεοτέρας εγώ με την miui είμαι μια χαρά.Έβαλα ics και την έβγαλα στο διήμερο έχει δρόμο ακόμα μπροστά της.Η gb είναι άψογη και πάει σφαίρα παντού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Κοιτα μπορεί να μην έχουμε κάποιον καθαρό dev για το x5 pro αλλά για το x5 το απλό υπάρχουν.Το port είναι εύκολο απο το απλό στο pro.Και εγώ θα ήθελα πολύ να είχαμε μια cm10 λειτουργική η cm9 αλλά πιστεύω δεν θα αργήσει πολύ για το κινητό μας.Προτιμότερο είναι να περιμένουμε και να είναι σωστή παρα να έχουμε μια πρόχειρη cm10 που τα μισά δεν θα δουλεύουν.Οι κινέζοι όντως κάνουν καλή δουλειά με τις roms που βγάζουν όπως και απο εδώ που ασχολείστε αρκετά και εσύ/gkalen/moihack και βλέπουμε και πολύ καλή ελληνική δουλειά.Μέχρι νεοτέρας εγώ με την miui είμαι μια χαρά.Έβαλα ics και την έβγαλα στο διήμερο έχει δρόμο ακόμα μπροστά της.Η gb είναι άψογη και πάει σφαίρα παντού.

 

Αν ειχαμε καποιον που ηξερε ομως..θα ειχε παρει την ics και θα την εκανε να πεταει...με 2-3 πραγματακια...η και παλι θα επερνε καμια cm απο το desire hd και θα ειχαμε μια με λιγα bugs cm...τεσπα..ας τελιωσει μια καλα η ics και βλεπουμε!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχαμε καποιον που ηξερε ομως..θα ειχε παρει την ics και θα την εκανε να πεταει...με 2-3 πραγματακια...η και παλι θα επερνε καμια cm απο το desire hd και θα ειχαμε μια με λιγα bugs cm...τεσπα..ας τελιωσει μια καλα η ics και βλεπουμε!!

 

Μπορεί να δούμε καμία σε εκείνο το κινέζικο forum που μιλάνε και για bugs και fixes :lol:.

Κάποιος από εκείνους δεν έβγαλε και το root για το pro σε ICS?

(Με το οποίο όμως δυστυχώς δεν μπορείς να αλλάξεις permissions σε όλα τα files/folders του κινητού).

Edited by antonius
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δούμε καμία σε εκείνο το κινέζικο forum που μιλάνε και για bugs και fixes :lol:.

Κάποιος από εκείνους δεν έβγαλε και το root για το pro σε ICS?

(Με το οποίο όμως δυστυχώς δεν μπορείς να αλλάξεις permissions σε όλα τα files/folders του κινητού).

 

Στο anzhi το οποιο αναφερεσαι δεν υπαρχει μεχρι στιγμης καποια ρομ ειτε απο geno ειτε απο sakura ειτε απο κανενα αλλον...μαλλον περιμενουν την official..τωρα για το ροοτ που λες το ροοτ ειναι ενα εννιαιο πραγμα δεν σε αφηνει δλδ να αλλαξεις permission στον ενα φακελο και οχι στον αλλον...η κατι εκανες εσυ λαθος η προσπαθησες να αλλαξεις permission στην sd πχ..που δεν σε αφηνει!!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=29797202 v3 added!!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας και απο μενα! αγορασα πριν λιγες μερες το x5 pro και το εχω οπως το γεννησε η μαμα huawei. πριν το παρω ειχα κανει ενα τυπικο search στο net να δω τι παιζει με το κινητακι και μοιραια ειχα πεσει και χαζευα τις συζητησεις σας αν και δεν καταλαβαινα και πολλα.. ! για να μην κουραζω, αποφασισα για αρχη να βαλω την absolut iv του gkalen που παρεμπιπτοντως μαζι και με αλλα παιδια αξιζουν πολλα μπραβο για την δουλεια που κανουν. Ο λογως για την absolut ειναι οτι θα ηθελα για Τωρα κατι stable(απ οτι εχω καταλαβει) και οχι πειραματισμους.. οποτε, θα ηθελα οδηγιες τι αλλο!:p εχω βρει καποιες στη σείδα 347 απο μνμ του gkalen,βεβαια με την ορολογια εχω ενα θεμα αλλα θα googlaro και θα μαθω αλλα πχ και το πρωτο λινκ δεν λειττουργει. αν κανω σωστα αυτα τα βηματα με τα σωστα λινk θα ειμαι rooted και θα εχω φλασσαρει την ρομ του gkalen?? πςς ψαρωσα και ας μην ειναι σωστο αυτο που ειπα!! ευχαριστω παιδια προκαταβολικα και ελπιζω να μην κουρασα!
Link to comment
Share on other sites

..τωρα για το ροοτ που λες το ροοτ ειναι ενα εννιαιο πραγμα δεν σε αφηνει δλδ να αλλαξεις permission στον ενα φακελο και οχι στον αλλον...η κατι εκανες εσυ λαθος η προσπαθησες να αλλαξεις permission στην sd πχ..που δεν σε αφηνει!!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=29797202 v3 added!!!

 

Έτσι ήξερα κι εγώ....μέχρι που είδα το εξής:

Ενω είμαι κανονικά root και μπορώ να αλλάξω permissions σε ΟΛΑ τα αρχεία και φακέλους του /SYSTEM, είδα ότι υπάρχει ενας άλλος φάκελος (όχι μέσα στο system) ο /CUST . Εκεί μέσα έχει πετάξει η Huawei τα δικά της αρχεία που αφορούν την εμφάνιση του κινητού (huawei wallpapers, huawei launcher, huawei boot animations). Δοκίμασα λοιπόν να αλλάξω permissions εκεί μέσα για να αλλάξω τα boot animations και να περάσω άλλα δικά μου...μάταια όμως.Δεν με άφηνε με τίποτα να αλλάξω permissions..

Τονίζω και πάλι ότι στο /system μπορώ να αλλάξω ότι θέλω....στο /cust τίποτα. Μήπως είναι κλειδωμένα με κάποιο τρόπο όπως και ο bootloader;...κι εγώ ήξερα ότι σαν SU μπορώ να τα αλλάξω όλα...πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό :blink:

Link to comment
Share on other sites

@spiroz00

Σου'στειλα π.μ. , και οτι αλλο θες τα λεμε ...

 

@Για τους υπολοιπους ....

Παιδια το προβλημα ειναι οτι δεν εχουμε dev , για να φτιαξει κερνελ

Το πορτ δεν ειναι τοσο δυσκολο , αλλα για να γινει το πορτ θελει να φτιαξεις και κερνελ , οποτε τα πραγματα δυσκολευουν και ετσι δεν μπορουμε να προχωρησουμε ...

Παλι καλα και αυτα που καναμε ..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήξερα κι εγώ....μέχρι που είδα το εξής:

Ενω είμαι κανονικά root και μπορώ να αλλάξω permissions σε ΟΛΑ τα αρχεία και φακέλους του /SYSTEM, είδα ότι υπάρχει ενας άλλος φάκελος (όχι μέσα στο system) ο /CUST . Εκεί μέσα έχει πετάξει η Huawei τα δικά της αρχεία που αφορούν την εμφάνιση του κινητού (huawei wallpapers, huawei launcher, huawei boot animations). Δοκίμασα λοιπόν να αλλάξω permissions εκεί μέσα για να αλλάξω τα boot animations και να περάσω άλλα δικά μου...μάταια όμως.Δεν με άφηνε με τίποτα να αλλάξω permissions..

Τονίζω και πάλι ότι στο /system μπορώ να αλλάξω ότι θέλω....στο /cust τίποτα. Μήπως είναι κλειδωμένα με κάποιο τρόπο όπως και ο bootloader;...κι εγώ ήξερα ότι σαν SU μπορώ να τα αλλάξω όλα...πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό :blink:

 

O cust δεν πειραζεται τουλαχιστον μεσα απο την ρομ..

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Pika σε προηγουμενη ερωτηση σου, synaptics εχω(αναβαθμισμενη μαλιστα οταν πριν λιγο καιρο ειχε βγει μια αναβαθμισουλα).

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

αλλη μια βοηθεια παρακαλω:D

εχω την εξης :B876_KALO_v3.2.3 rom αλλα παρατηρησα οτι δεν δουλευει το gps :(

η rom φταιει ή εκανα κατι εγω?

κατι πιο καινουριο που να δουλευουν ολα και να ειναι γρηγορο το κινητο υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Pika σε προηγουμενη ερωτηση σου, synaptics εχω(αναβαθμισμενη μαλιστα οταν πριν λιγο καιρο ειχε βγει μια αναβαθμισουλα).

 

Αρα λογο οθονης εχουμε διπλασια προβληματα απο εσας

 

https://www.youtube.com/watch?v=iLfLdizwuhE&feature=youtube_gdata_player

 

Κολλαει λιγο απο το προγραμμα αλλα φαινεται οτι δεν εχει καλο scrolling με την ,atmel!παντως μεχρι στιγμης η v3 χωρις το services παει καλα!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα!!! Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η τελευταια εκδοση της ελληνικης miui και αν γνωριζεται να μου δωσετε το link!!! Επιπλεον θα ηθελα να μαθω αν ειναι τελευταια εκδοση ειναι καλυτερη σε σχεση με την πρωτη την οποια χρησιμοποιω!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα!!! Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η τελευταια εκδοση της ελληνικης miui και αν γνωριζεται να μου δωσετε το link!!! Επιπλεον θα ηθελα να μαθω αν ειναι τελευταια εκδοση ειναι καλυτερη σε σχεση με την πρωτη την οποια χρησιμοποιω!!

 

για ελληνικη Miui δεν ξερω κατι.

στο xda θα βρεις miui που υποστηριζουν τα ελληνικα σαν γλωσσα απ'οσο ξερω. μπορεις να δοκιμασεις αυτες αν θες. δοκιμασε του φιλου king2009 (rilam1987 στο xda) ή αυτες που ανεβαζει εκει ο φιλος pika

 

@thelgi

recovery για την official ics δεν υπαρχει ακομα(κλειδωμενος bootloader). αν βαλεις στο φακελο της ροζ οθονης 1 custom recovery.img θα σου πει οτι δεν ειναι signed και θα πρεπει να ξανακανεις τη διαδικασια του upgrade

Link to comment
Share on other sites

για ελληνικη Miui δεν ξερω κατι.

στο xda θα βρεις miui που υποστηριζουν τα ελληνικα σαν γλωσσα απ'οσο ξερω. μπορεις να δοκιμασεις αυτες αν θες. δοκιμασε του φιλου king2009 (rilam1987 στο xda) ή αυτες που ανεβαζει εκει ο φιλος pika

 

@thelgi

recovery για την official ics δεν υπαρχει ακομα(κλειδωμενος bootloader). αν βαλεις στο φακελο της ροζ οθονης 1 custom recovery.img θα σου πει οτι δεν ειναι signed και θα πρεπει να ξανακανεις τη διαδικασια του upgrade

 

μαλιστα οκ σε ευχαριστω πολυ !!!:)

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30300880&postcount=61 Πειραγμενο recovery 5027 δεν χρειαζεται λεει να κανεις reboot to recovery..

Ελληνικη γλωσσα miui εχει μονο η Multilanguage του sofo αλλα ειναι λιγο παλια..βεβαια ειναι μια απο τις καλες εκδοσεις!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να αποθηκεύσω στην κάρτα μνήμης φωτογραφίες,βίντεο,εφαρμογές?
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να αποθηκεύσω στην κάρτα μνήμης φωτογραφίες,βίντεο,εφαρμογές?

Κατεβασε καποιον file manager απο το play store , οπως ο astro file manager , για να μπορεις να βλεπεις τι εχεις στην καρτα σου και να διαχειριζεσαι τα αρχεια σου οπως θες ..

Μπορεις ομως και με τον στοκ file manager ( δεν θυμαμαι πως λεγεται) , να κανεις τη δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

α δεν ήξερα οτι ήθελε file manager νόμιζα ότι έκανες απλά μεταφορά από την μνήμη του κινητού στην κάρτα μνήμης
Link to comment
Share on other sites

α δεν ήξερα οτι ήθελε file manager νόμιζα ότι έκανες απλά μεταφορά από την μνήμη του κινητού στην κάρτα μνήμης

 

Οι φωτος που τραβας και τα video πανε μονο στην καρτα..χωρις καρτα δεν τραβαει φωτος...τωρα αν θες να βαλεις φωτο και βιντεο απο το Pc απλα συνδεεις το κιν με usb!!

 

O φακελος ειναι sdcard/DCIM καπως ετσι! :Ρ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, έχω την custom rom του καλο την τελευταία. Προσπαθώ να εγκαταστήσω την icepika b928 v3 με τη διαδικασία που λέει στο xda αλλά στην επανεκκίνηση κολλάει στο σήμα της huawei και ενώ φαίνεται ότι η εγκατάσταση έγινε κανονικά, δεν γίνεται τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, ξεκιίνησα χτές να κάνω την αναβάθμιση του κινητού σε έκδοση ICS. Αρχικά από froyo με pink screen έβαλα το CW recovery.Έπειτα διάβασα στους XDA οτι για να βάλει ICS πρεπει να έχει μια οποιαδήποτε 2.3 και γι αυτό έβαλα Cyanogen. Μετά έλεγε να φλασάρω από την ροζ οθόνη το πρώτο step της εκδοσης ICS Β926 για να γίνει σωστό parttition στο κινητό. Το πρόβλημα είναι ότι καθώς μου φλάσαρε αυτό το update.app μου έβγαλε update fail και σταμάτησε. Από τοτε το κινητό δεν ανοίγει ούτε σε CW όυτε σε ροζ οθόνη όυτε κανονικά. Επίσης να προσθέσω οτι δεν το έχω ρουτάρει. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, έχω την custom rom του καλο την τελευταία. Προσπαθώ να εγκαταστήσω την icepika b928 v3 με τη διαδικασία που λέει στο xda αλλά στην επανεκκίνηση κολλάει στο σήμα της huawei και ενώ φαίνεται ότι η εγκατάσταση έγινε κανονικά, δεν γίνεται τίποτα

 

πρεπει να φλασαρεις το step 1 του official upgrade για να μεγαλωσει το system partition σου. μετα φλασαρεις κανονικα. αν δεν το κανεις θα γινεται αυτο που λες. αν παρ'ολα αυτα δεν θες να το κανεις μπορεις να δοκιμασεις τη δικια μου official ics αλλα ειναι ακομα b927 να ξες.

 

@barbaleck

καταρχας τρεξε 1 antutu ή quadrant benchmark και δες αν τα fps που σου γραφει στην οθονη ξεπερνανε τα 30. αν τα fps ειναι πανω απο 30 τοτε εισαι ξεκλειδωτος.

επισης για ποια ρομ μιλαμε? βαριεμαι να γραφω ολες τις περιπτωσεις και τροπους αναλογα τη ρομ :P

 

@sv1alex

μην αγχωθεις αλλα εχεις κανει 1 μικρο λαθακι. δεν ξερω ποιος το εγραψε στο xda οτι πρεπει να χεις 1 οποιαδηποτε 2.3 αλλα εννοει οτι πρεπει να χεις περασμενη 1 official 2.3 εχοντας κανει κανονικα τη διαδικασια του upgrade. εσυ εισαι ακομα με το baseband του froyo και ουσιαστικα προσπαθησες να πας απο 2.2->4.0 ενω οι οδηγιες της huawei ειναι 2.2->2.3->4.0

Για αυτο εγινε οτι εγινε. Παροτι που δεν ξερω πως να σε καθοδηγησω πως να κανεις downgrade, θα σου πω μονο μην αγχωνεσαι. θα το δει συντομα καποιος γνωστης του downgrade και θα σου πει τη διαδικασια και πως να κανεις το κινητο σου να ξανανοιξει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ ευχαριστώ για την απάντηση σου, κατάλαβα τι λές για την official. Το θέμα μου είναι οτι το κινητό είναι νεκρό.Δεν ανοιγει δεν κάνει τίποτα....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...