Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αμα το συνδεσω με το laptop στο HWUserData και unmount εχω την ext και στην sd εχω την εσωτερικη.

αμμα κανω reboot εχω την εσωτερικη στο HWUserData και χανω την ext sd.

παραξενα πραγματα.

αλλα παρε ενα ss τωρα να γουσταρεις

:)

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

αμα το συνδεσω με το laptop στο HWUserData και unmount εχω την ext και στην sd εχω την εσωτερικη.

αμμα κανω reboot εχω την εσωτερικη στο HWUserData και χανω την ext sd.

παραξενα πραγματα.

αλλα παρε ενα ss τωρα να γουσταρεις

:)

 

τωρα μου βαζεις φωτιες, να την περασω ;),

γενικα πως την βλεπεις σαν ρομ?

αν εξαιρεσουμε το ραδιοφωνο,και αυτο που σου κανει η sd?

Link to comment
Share on other sites

τωρα μου βαζεις φωτιες, να την περασω ;),

γενικα πως την βλεπεις σαν ρομ?

αν εξαιρεσουμε το ραδιοφωνο,και αυτο που σου κανει η sd?

επισης το *#*#2846579#*#* δεν δουλευει,δεν εχω βρει κατι αλλο προς το παρον.

η οθονη σκρολαρει οπου παει το δακτυλο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ολα ειναι πιο smooth.

μοιαζει πολυ με την επισημη στο μενου,δεν θα ξαφνιαστεις οπως με την MIUI εγω.

θα σου αρεσει πιστευω.

παρε ενα backup της original και δοκιμασε την.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οι off topic / flame συζητήσεις αφαιρέθηκαν. Αν συνεχιστούν θα υπάρξουν κυρώσεις. Παρακαλώ να επικεντρωθούμε σε ότι έχει να κάνει αποκλειστικά με το modding του X5 Pro και μέχρι εκεί. Ευχαριστώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1).Λοιπον Φιλοι θα προσπαθησω να σας αναλυσω εδω την διαδικασια που ακολουθησα για να κανω "root" το κινητο χωρις να υπαρχει μετα ο "Kινεζος Root Explorer" αλλα ουτε και ο Αγγλικος.Και με ολα τα υπολοιπα να λειτουργουν σωστα μετα την διαδικασια του "Root".

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2).Τωρα θα πρεπει να κατεβασουμε το "boot image"απο εδω:http://www.megaupload.com/?d=HA9FSEKL και στην συνεχεια

το αφηνουμε στην επιφανεια εργασιας του Pc.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3).Βασικο:Προτου ξεκινησετε οτιδηποτε προσεξτε να εχετε,αν δεν το εχετε κανει ηδη διαγραφη το αρχειο"dload"απο την sd καρτα!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4).Καλο θα ηταν σε τελικη αναλυση να βγαλουμε και την sd(οπως εκανα και εγω)μηπως στο τελος της διαδικασιας οταν bootarei διαβασει τιποτα και

ξαναπεταξει τον κινεζο(root explorer)...ετσι για σιγουρια.

 

=========================================================================================

 

Ακολουθηστε κατα γραμμα και ευλαβως τις παρακατω οδηγιες:

 

1. Boot the phone into the pink screen mode (volup+voldown+power) and connect it to the PC via usb cable.

2. Your PC will find a new device. Open it, and then open folder called "image" in it.

3. Copy stock boot.img to your PC, you'll need it later.

4. Now copy my boot.img from PC to the device, replacing stock boot.img

5. Use your operating system tools to safely remove the device, then pull out the battery to get out from pink screen mode. Boot the phone.

6. While booting, the phone gets rooted. When it boots up, you can turn it off and get to the pink screen again.

7. Restore stock boot.img you saved earlier.

8. Boot the phone again - it is rooted and working properly now

===========================================================================================

 

Συγνωμη για την πιθανως χαζη ερωτηση, αλλα ειμαι νεος στο χωρο. Αν δοκιμασω να κανω αναβαθμιση κ δεν μου αρεσει, μπορω να γυρισω στην stock firmware (2.2.2) εχοντας κρατησει το stock boot.img? Αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

 

το ξεκλειδωμα των fps της οθονης ειναι απαραιτητο για να δεις τετοιο σκορ?

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μάλλον είμαι off topic αλλά επειδή επρόκειτο να πάρω το χ5 προ από εναν άλλο, θα ήθελα να μάθω πως θα καταλάβω αν ειναι το προ ή οχι και να μου πει καποιος τι περιειχε μέσα η συσκευασία...ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Θα το καταλαβεις απο 4 πραγματα.

α) Στο μενου ρυθμισεις->σχετικα με το τηλεφωνο στη καρτελα κωδικος μοντελου θα γραφει U8800 pro

β)Πισω απο την μπαταρια νομιζω επισης θα γραφει το ιδιο

γ)Το πλαστικο πισω καπακι, θα γραφει στο κατω μερος σκετο HUAWEI,ενω στο απλο X5 γραφει IDEOS.

δ)Τελος, αν και φορανε την ιδια εκδοση και τα 2 μοντελα(2.2.2), το απλο X5 εχει μενου stock android. Αντιθετα, στο pro η huawei εβαλε δικο της launcher και ετσι το μενου εφαρμογων θυμιζει π.χ samsung galaxy,iphone κλπ, με οθονες που αλλαζουν οριζοντια και οχι μια συνεχομενη καθετη οθονη οπως στο απλο x5.

Edited by Sheik

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Σημειωσε επισησ οτι το prο εχει ραδιοφωνο.

 

Ραδιόφωνο έχει και το απλό, μόνο δεν περιλαμβάνει εφαρμογή ραδιοφώνου κι έτσι δε λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια εφαρμογή, το spirit fm, η οποία απέδειξε ότι και το απλό μοντέλο έχει ραδιόφωνο fm. Πριν αρκετό καιρό, την είχα δοκιμάσει και δε λειτουργούσε. Έστειλα λοιπόν κάποια logs στον δημιουργό της και βρήκε ότι η συσκευή έχει ένα fm chip της tavarua, για το οποίο δεν είχε βρει ιδιαίτερες πληροφορίες τοτε. Δεν είχε πολύ χρόνο να διαθέσει για τη συσκευή μας τοτε, αλλά υποσχέθηκε ότι κάποια στιγμή θα το κοιτάξει. Πριν λίγο καιρό λοιπόν, βγήκε μια έκδοση της εφαρμογής η οποία(τυχαία τελικά) μπορούσε να αναγνωρίσει το fm chip και για πρώτη φορά στη συσκευή μας ήχησε το ραδιόφωνο(από τα ακουστικά μόνο) και ήταν δυνατή και η εύρεση σταθμών(όχι αυτόματα όμως). Η υποστήριξη είναι αυτή τη στιγμή υποτυπώδης, και ο developer δεν είναι και πολύ ζεστός μιας και αφενός δεν έχει τη συσκευή ώστε να διευκολυνθεί η διόρθωση των σφαλμάτων που υπάρχουν, θεωρεί δε ότι οι χαμηλού κόστους συσκευές δεν θα του αποφέρουν τα ανάλογα με το χρόνο που θα διαθέσει κέρδη(η εφαρμογή του επι πληρωμή μετά από μια μικρή περίοδο δοκιμής, και υποστηρίζει αρκετές διαφορετικές συσκευές και fm chips). Πάντως, αν και δεν είναι στις προτεραιότητές του ασχολείται ακόμη τουλάχιστον, και έτσι ελπίζουμε στο μέλλον να υπάρχει καλύτερη υποστήριξη.

Το γεγονός είναι πάντως ότι και έχει ραδιόφωνο και λειτουργεί.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω μολις αγωρασα το χ5 pro και λεει οτι ειναι 2.2.2 android.Απο oficial υπαρχει καμια αναβαθμιση?
Link to comment
Share on other sites

το ξεκλειδωμα των fps της οθονης ειναι απαραιτητο για να δεις τετοιο σκορ?

 

Τελικα δεν ειδα διαφορα με τα 55 fps, 4275 μου εβγαλε.

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειδα διαφορα με τα 55 fps, 4275 μου εβγαλε.

 

το χεις κανει Overclocking e?

εχεις δει καμια διαφορα ουσιωδη?

πχ να ζεσταινεται,να κραταει λιγο η μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

το χεις κανει Overclocking e?

εχεις δει καμια διαφορα ουσιωδη?

πχ να ζεσταινεται,να κραταει λιγο η μπαταρια?

 

Το εχω στα 1,4 GHz αλλα και στα 1,6 που το ειχα εχθες για λιγες ωρες δεν ειδα να ζεσταίνεται. Αλλωστε και το Honor με τον ιδιο ουσιαστικα επεξεργαστη βγαινει χρονισμενο στα 1,4 GHz.

Για την μπαταρια με αρκετο σκαλισμα εχτες, 5 λεπτα τηλεφωνο και καμια 30ρια μηνυματα, ειναι μετα απο 21 ωρες στο 40%. Πανω κατω στα ιδια με πριν δηλαδη.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

κυριοι καλησπερα σας. δεν θελω μασημενη τροφη,αλλα αν εχει καποιος το χρονο κ τη διαθεση ας φτιαξει ενα video με την ολη διαδικασια στο youtube η οπου αλλου θελει κ ας το ανεβασει,πιστευω θα βοηθησει παρα πολλους ειδικα αρχαριους οπως εγω. κακα τα ψεμματα,αν ειναι το πρωτο "καλο" κινητο που περνει καποιος,στο ακουσμα κ μονο "χανεται η εγγυηση" νομιζω το ξανασκεφτεται, ειδικα με τα τωρινα οικονομικα δεδομενα. ενα video λοιπον με τη διαδικασια + την original rom του akalos για παν ενδεχομενο πιστευω θα ηταν χρησιμοτατο για τους νεους σε android..

μπραβο σε ολους για τις γνωσεις κ τισ πληροφοριες που μοιραζεστε

Link to comment
Share on other sites

[ROM] u8800pro-ICS-demo:base on u8860-4.0-demo

 

αιντε να την στρώσουν λιγο να μπούμε σε Ics φαση!!!!!!!

 

οποιος την περασε ας μας πει εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Αφου ξαναδιαβασα το thread καταλαβα καποια πραγματα καλυτερα, αλλα εξακολουθω να εχω 1-2 αποριες.

 

1. Η επισημη 2.3.5 απο huawei γιατι κατεβηκε απο το σαιτ;

 

2. Αν περασω την επισημη 2.3.5 κ μετα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319182

 

οπως εδω root κ CWM 5.0.2.7 (αυστηρα μιας κ απο οτι ειδα ειναι το μοναδικο που υποστηριζει το pro) θα εχω τη δυνατοτητα να γυρισω σε wind 2.2.2? Ειδα οτι καποιος φιλος εχει ανεβασει ενα λινκ για αρχειο clockworkmod.rar που υποτιθεται οτι ειναι η stock wind 2.2.2.

 

Aυτο που γραφει ο φιλος στο post 161

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3849981#post3849981

 

Μπορειτε να κανετε Backup της Rom,καλο θα ηταν ομως μεχρι να βγει ενα πιο σωστο CWM Recovery να μην κανετε restore της Rom μεσω CWM για λογους ασφαλειας.
, σημαινει οτι δεν γινεται να επιστρεψουμε πισω; Το εχει δοκιμασει κανενας;
Link to comment
Share on other sites

οκ.. μεγαααααααλη μ...κια μου, εκανα τεράστεια βλακεία στο root...και έχουν Γ@@@@@θει ολα... τουτέστημ, κατα λάθος , αντι να γραψω το καινουργιο boot πανω στο παλιο, εκανα το αντιθετο..( μη ρωτάτε γιατι.. 5 το πρωι πήγα να κάνω root...) οποτε.. πάααπαλαααα, το κινιτο τα εχει παίξει, ουτε hard reset με εσωσε ούτε τίποτα.. και δε μου έφταναν όλα αυτα.. τα παιξε και η sd.. δεν την αναγνωρίζει.. ( ούτε το wildfire htc το παλιο μου την αναγνωρίζει..) οπότε, όποιος μπορεί να κανει ενα copy paste το boot 2.3.5 απο το αρχείο image, θα τον λατρέψω... (επίσεις το κιν χ5 προ, εχει πεθάνει να κάνει μόνο του restart,... ) μπορείτε να γελάσετε,.. αλλά , please save my soule (and my huawei also..)
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να γελάσετε,.. αλλά , please save my soule (and my huawei also..)

http://www.megaupload.com/?d=RN5N1AYZ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319182

Link to comment
Share on other sites

thnx akalos.. u r the man!!! το κινητό δούλεψε, αν και όχι χωρίς απώλειες μιας και ι sd πάπαλα.. δεν την αναγνωρίζει, (ενώ στο πσ δουλέυει κανονικά, και την εκανα και ακομα ενα format, fat32 μπας και στρώσει, αλλά.. μπα)
Link to comment
Share on other sites

thnx akalos.. u r the man!!! το κινητό δούλεψε, αν και όχι χωρίς απώλειες μιας και ι sd πάπαλα.. δεν την αναγνωρίζει, (ενώ στο πσ δουλέυει κανονικά, και την εκανα και ακομα ενα format, fat32 μπας και στρώσει, αλλά.. μπα)

 

Υπαρχουν και χειροτερα φιλε μου πιστεψε με...οπως στην δικια μου περιπτωση που βεβαια για διαφορετικο λογο δεν επανηλθε ποτε το

κινητο και ετσι εδω και ενα μηνα ειναι στο service εν αναμονη για αλλαγη πλακετας!!!:(

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και χειροτερα φιλε μου πιστεψε με...οπως στην δικια μου περιπτωση που βεβαια για διαφορετικο λογο δεν επανηλθε ποτε το

κινητο και ετσι εδω και ενα μηνα ειναι στο service εν αναμονη για αλλαγη πλακετας!!!:(

 

Εμενα πριν δυο εβδομαδες εσβησε και δεν ανοιγε η ανοιγε και ξαναεσβηνε επισης δεν φορτιζε. Το εστειλα για σερβις και σε 5 μερες γυρισε με καινουρια μπαταρια. Οποτε μην ανησυχεις, μολις ερθει το ανταλακτικο θα το εχεις πισω.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...