Jump to content

Iphone 4S vs Motorola RAZR


 Κοινοποίηση

Ποιό από τα 2 θα αγοράζατε?  

130 members have voted

  1. 1. Ποιό από τα 2 θα αγοράζατε?

    • Iphone 4s
      33
    • Motorola RAZR
      97


Recommended Posts

motorola σε αυτη την περιπτωση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tο RAZR ειναι πανεμορφο αλλα στα βιντεακια φαινεται να κολλαει στις εναλλαγες και να μην αποκρινεται οπως το iphone. Γι αυτο και ψηφισα το 4s. Με επιφυλαξη παντα γιατι δεν το εχω πιασει ο ιδιος στα χερια μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Tο iphone 4s με πολλά κυβικά μπροστά γιατί απλά είναι ένα κινητό το οποίο ξέρει τι δυνατότητες χρειάζεται ο χρήστης. Πολλή καλό το motorola, η moto με αυτην την κίνηση έκανε ένα βήμα μπροστά για να συναγωνιστεί της άλλες εταιρίες γιατί είχε μείνει λίγο πίσω.

Creative your world!!

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Tο iphone 4s με πολλά κυβικά μπροστά γιατί απλά είναι ένα κινητό το οποίο ξέρει τι δυνατότητες χρειάζεται ο χρήστης. Πολλή καλό το motorola, η moto με αυτην την κίνηση έκανε ένα βήμα μπροστά για να συναγωνιστεί της άλλες εταιρίες γιατί είχε μείνει λίγο πίσω.

 

Με μια πρόταση είπες όλο το ζουμί και το λόγο που κάποιος θα διαλέξει iPhone ή Android.

 

Το ios "ξέρει" τι χρειάζεται ο χρήστης ενώ το android αφήνει το χρήστη να επιλέξει τι του ταιριάζει.

 

Οπότε το ζητούμενο είναι αν αυτός που κάνει την επιλογή της συσκευής καλύπτεται από αυτά που του "δίνει" η Apple.

 

Προσωπικά θα διάλεγα το razr χωρίς να πιστεύω πως η αντίθετη επιλογή είναι λανθασμένη.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ενταξει παντως και τα δυο κινητα ειναι τοπ αλλα θε επαιρνα σιγουρα του το motorola το αρχικο μοντελο το 2003 εχει ακομα της περισσοτερες πωλησεις παγκοσμιως στο κοσμο με 130εκατομμυρια και ακομα κανεις δε το εχει ξεπερασει.:)
Link to comment
Share on other sites

Λιπών πρέπει να είμαι δίκαιος . το razr είναι τεράστιο αλλά καλύτερο σε όλα από το 4ς και φυσικά είναι και πιο ποιοτικό το razr και μην ακούω δικαιολογίες , βέβαια ίσως σε κάποιους να αλλάξει γνώμη η διαφήμιση της cosmote που μιλά για την κάμερα του 4ς (θα κάνης πράγματα που ούτε φανταζόσουν ότι γίνονται ) χαχαχα τραγικό:lol: ναι καλά τέλος πάντων και το 4ς καλό είναι αλλά επειδή το razr είναι και καλύτερο και φτηνότερο θα διάλεγα αυτό και για να είμαι ακόμα πιο αντικειμενικός galaxy s2 .
keep flying
Link to comment
Share on other sites

τι θα πει "ειναι ξυραφι"?

 

ειναι τωρα αυτο aspect του κινητου?

 

εννοειται iphone 4s

πιο μαζεμενο , καλυτερη υποστηριξη (σιγουρα), store, μεταπωληση, απροβληματιστη λειτουργια.

 

απο Motorolla το Milestone 3 ειναι απιθανο παντως (ετσι δειχνει)

 

συμφωνω με prodigy. βεβαια δεν ξερω πως θα ειναι στην πραξη το motorola. αλλα το φοβαμαι λιγο. απο την αλλη το 4s ειναι μια παρα πολυ καλη συσκευη, που απογειωνεται με την υποστηριξη περιφερειακων και εφαρμογων.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με prodigy. βεβαια δεν ξερω πως θα ειναι στην πραξη το motorola. αλλα το φοβαμαι λιγο. απο την αλλη το 4s ειναι μια παρα πολυ καλη συσκευη, που απογειωνεται με την υποστηριξη περιφερειακων και εφαρμογων.

 

Ε καλά δεν απογειώνεται κιόλας. Σίγουρα έχει πιο ποιοτικές εφαρμογές, αλλά όταν δεν μπορείς να εγκαταστήσεις ένα δεύτερο browzer ώστε να έχεις δυνατότητα reflow text που σε 3,5 ίντσες είναι απαραίτητο δεν το λες και απογείωση. Απορώ γιατί δεν το έχουν βάλει στον safari (μάλλον φοβούνται μήπως δεν τους βγει τόσο smooth?) Εδώ 4,2 ίντσες έχει το δικό μου και σε φορουμς χωρίς text reflow ούτε ένα post δεν μπορείς να διαβάσεις.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλούσες για το 4άρι ίσως να άλλαζα ψήφο. Τώρα με τα σημερινά προβλήματα αυτονομίας και μόνο του 4ς καρφί για το ξυράφι
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Με διαφορα το μηλοφωνο.....καλο το ξυραφι αλλα ποιος αγοραζει πλεον μοτορολα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμπάθεια με τα apple βλέπω στο myphone...

motorola?? wtf? πόσες πωλήσεις κάνει; Το 0.5% της apple;

 

Έχεις δοκιμάσει καθόλου το μοτορόλα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εμπάθεια με τα apple βλέπω στο myphone...

 

δεν θα μπορουσες να πεσεις πιο εξω..

 

με τιποτα ομως

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσουμε από τα κοινά σημεία.

Και τα δύο είναι πολύ γρήγορα.

Ποιότητα κατασκευής κοντινή. Λίγο καλύτερο το iPhone άλλα πιο ανθεκτικό το Razr.

Εφαρμογές: οι βασικές υπάρχουν και στους δύο πλατφόρμες. Στις ειδικές υπερτερεί το ios.

Games: μεγάλη διάφορα υπέρ του iPhone.

 

Χρηστικότητα: θα κάνεις με πολύ μεγαλύτερη άνεση τα πάντα στην οθόνη του Razr.

Πολύ μεγαλύτερη ευελιξία στα Android σε σχέση μ ένα μη JB iPhone.

Συνδεσιμότητα το Razr με διάφορα.

 

Φωτογραφία βίντεο: υπερτερεί το iPhone.

 

Και τέλος όλα αυτά μπορείς να τα αγοράσεις μόνο με 520€ στην περίπτωση του Razr.

 

Η καλύτερη μεταπώληση αποτελεί παρελθόν για το iPhone. βρίσκεις σφραγισμένα με 550€ η μεταχειρισμένα στα 520. Το i4 με το ζόρι πιάνει 320€.

Οπότε από την διάφορα τιμής συνεπάγεται ότι θα χάσεις τα ίδια χρήματα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσουμε από τα κοινά σημεία.

Και τα δύο είναι πολύ γρήγορα.

Ποιότητα κατασκευής κοντινή. Λίγο καλύτερο το iPhone άλλα πιο ανθεκτικό το Razr.

Εφαρμογές: οι βασικές υπάρχουν και στους δύο πλατφόρμες. Στις ειδικές υπερτερεί το ios.

Games: μεγάλη διάφορα υπέρ του iPhone.

 

Χρηστικότητα: θα κάνεις με πολύ μεγαλύτερη άνεση τα πάντα στην οθόνη του Razr.

Πολύ μεγαλύτερη ευελιξία στα Android σε σχέση μ ένα μη JB iPhone.

Συνδεσιμότητα το Razr με διάφορα.

 

Φωτογραφία βίντεο: υπερτερεί το iPhone.

 

Και τέλος όλα αυτά μπορείς να τα αγοράσεις μόνο με 520€ στην περίπτωση του Razr.

 

Η καλύτερη μεταπώληση αποτελεί παρελθόν για το iPhone. βρίσκεις σφραγισμένα με 550€ η μεταχειρισμένα στα 520. Το i4 με το ζόρι πιάνει 320€.

Οπότε από την διάφορα τιμής συνεπάγεται ότι θα χάσεις τα ίδια χρήματα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Καθόλου καλύτερο σε ποιότητα δεν είναι το iphone Κώστα.

Και τα 2 είναι εξίσου ποιοτικά, με τη διαφορά όμως ότι το razr είναι σίγουρα πιο ανθεκτικό.

 

Και δεν γρατζουνιέται με το παραμικρό !!!!!

 

Να σημειώσουμε ότι το RAZR έχει απίστευτη λήψη. Πραγματικά πιάνει εκεί που δεν πιάνει κανένα άλλο.

 

Από την άλλη, το iphone έχει πιο δυνατό wifi.

 

Πάντως δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή που το πήρα.:):)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το ξέρω απλά επειδή έχουν αναφερθεί κάποιες συσκευές με μικροπροβλήματα, κρατάω μια πισινή μέχρι να περάσει λόγος καιρός που θα ξέρουμε σίγουρα.

 

Γιατί να το μετανιώσεις;

Τα έχουμε πει, στο iPhone λείπουν πολλά τα οποία δεν φαίνονται στο iPad γιατί δεν είναι και τηλέφωνο.

Στο κινητό κάνεις πράγματα στο όρθιο. Δεν έχεις την άνεση του καναπέ η του γραφείου. Οπότε θες άμεση πρόσβαση και λύσεις που δεν απαιτούν να περάσεις από 2-3 εφαρμογές για να πάρεις κάποιες πληροφορίες η να μοιρασεις αρχεία.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το ξέρω απλά επειδή έχουν αναφερθεί κάποιες συσκευές με μικροπροβλήματα, κρατάω μια πισινή μέχρι να περάσει λόγος καιρός που θα ξέρουμε σίγουρα.

 

 

Για την ακρίβεια, κάποιος ανακάλυψε ένα και μοναδικό σημείο σε ολόκληρη την κατασκευή, το οποίο (σημείο) αν το πιέσεις "λυγίζει". Είναι στο πίσω μέρος, ακριβώς κάτω από το φακό της κάμερας και ακριβώς πάνω από το κέβλαρ.

Πόσο λυγίζει?? εντάξει, αν το καταλάβεις τι να σου πώ, πρέπει να είσαι όχι ψείρας, μανιακός.

 

Πάντως δεν είναι και παράλογο, αφού όλη η συσκευή είναι φλούδα. Εντελώς φλούδα!! Σκέψου ότι είναι 7 χιλιοστά πάχος και μάλιστα χωρισμένη σε 3 τμήματα, πάχους, το κάθε ένα 0,25.

Αυτός είναι και ο λόγος που τοποθετήθηκε το κέβλαρ στο πίσω μέρος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, κάποιος ανακάλυψε ένα και μοναδικό σημείο σε ολόκληρη την κατασκευή, το οποίο (σημείο) αν το πιέσεις "λυγίζει". Είναι στο πίσω μέρος, ακριβώς κάτω από το φακό της κάμερας και ακριβώς πάνω από το κέβλαρ.

Πόσο λυγίζει?? εντάξει, αν το καταλάβεις τι να σου πώ, πρέπει να είσαι όχι ψείρας, μανιακός.

 

Πάντως δεν είναι και παράλογο, αφού όλη η συσκευή είναι φλούδα. Εντελώς φλούδα!! Σκέψου ότι είναι 7 χιλιοστά πάχος και μάλιστα χωρισμένη σε 3 τμήματα, πάχους, το κάθε ένα 0,25.

Αυτός είναι και ο λόγος που τοποθετήθηκε το κέβλαρ στο πίσω μέρος.

 

Αν είχα την δυνατότητα να το δουλέψω μερικές ωρες ίσως το αγόραζα. Έχω αρχίσει να βαριέμαι το SGS2 σαν iPhone.:lol: όλα λειτουργούν οκ, δεν χρειαζεται να φλασάρω και δεν ψάχνω για tweaks:)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μία - μία τις κατηγορίες όπως τις βλέπω εγώ:

 

1) Λειτουργικο: το ios σαφώς υπερτερεί δεδομένου ότι είναι απόλυτα ελεγχόμενο από την apple. Είναι σταθερότερο, με μεγαλύτερο αριθμό εφαρμογών και πιο ποιοτικές υλοποιήσεις. To android έχει κάνει εντυπωσιακά βήματα προόδου τα τελευταία 2 χρόνια είναι αξιόπιστο και χρηστικό αλλά δεν φτάνει στα επίπεδα ομαλότητας ενός κλειδωμένου λειτουργικού (ούτε του ios ούτε του windows phone). Πάντως η ψαλίδα ακόμα και σε αυτόν τον τομέα έχει κλείσει πάρα πολύ το τελευταίο διάστημα.

2) Hardware: χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι το μοτο υπερτερεί σχεδόν παντού εξαιρώντας το chip γραφικών στο οποίο η apple προσφέρει ότι καλύτερο στην αγορά (αν δεν κάνω λάθος) και την ελαφρώς καλύτερη απόδοση της καμεράς. Μεγάλο μειον του iphone τα 512 ram.

3) Επιδόσεις: πολύ κοντά στα περισσότερα benchmarks που έχω δεί. Για να είμαστε αντικειμενικοί θα πρεπει να περιμένουμε την προσεχή ICS αναβάθμιση του Razr.

4) Ποιότητα κατασκευής: θα έλεγα ισοπαλία. Αν έπρεπε να διαλέξω θα έδινα ένα μικρό προβάδισμα στο razr λόγω των πιο ιδιαίτερων υλικών και της ανθεκτικότητας που υποτίθεται ότι θα παρέχουν. Έχω δεί αρκετά iphone 4 στα οποία το πίσω τζάμι έγινε μπίλιες μετά από 1-2 πτώσεις.

5) Design: καθαρά υποκειμενικό. Και τα 2 είναι πανέμορφα, τα πιο όμορφα ίσως κινητά της τελευταίας 5ετίας. Μου αρέσει περισσότερο το razr στην παρούσα φάση αλλά το έχω δεί πολύ λιγότερες φορές (το άλλο το έχω φάει στη μάπα - όλος ο κόσμος το έχει..)

6) Μεταπωλητική αξία: δεν τίθεται θέμα, όλα τα iphone κρατάνε πολύ υψηλές τιμές λόγω περισσότερο του trend. Δεν ξέρω αν το razr θα γίνει trendy συσκευή αλλά αν κρίνω από το πόσο γρήγορα χάνουν την τιμή τους τα υπόλοιπα high end android δεν υπάρχει συγκριση σε αυτή την κατηγορία.

7) Modds / Tweaks: Επίσης δεν τίθεται θέμα (με την προυπόθεση ότι θα ξεκλειδώσουν το bootloader του razr για να ξεκινήσει το πάρτυ - κάτι που λογικά θα γίνει σύντομα).

8) Τιμή / Απόδοση: Γενικά θεωρώ ότι το iphone είναι αδικαιολόγητα ακριβό για αυτά που προσφέρει ως συσκευή. Λίγοι από όσους το αγόρασαν μετάνιωσαν αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι είναι τσιμπημένο. Το razr στα €550 (μ.ο περίπου) που πωλείται νομίζω ότι είναι νορμαλ για σύγχρονο τηλέφωνο.

 

Η ψήφος μου πάει στο razr. Δεν ισχυρίζομαι ότι είμαι απόλυτα αντικειμενικός αφού είμαι ευχαριστημενος android user εδώ και πολύ καιρό, αλλά δεν νομίζω ότι η πραγματικότητα απέχει πολύ από αυτά που γράφω. Ένα είναι το σίγουρο πάντως: όποιο και να επιλέξει κανείς χαμένος δεν πρόκειται να βγεί. Είναι και τα 2 super συσκευές. Όλο το θέμα είναι νομίζω στις προσωπικές προτιμήσεις του καθενός.

Edited by icatalan81
Link to comment
Share on other sites

τι σας προσφερουν τα υπολοιπα κινητα παραπανω απο το iphone δεν μπορω να καταλαβω?

εμενα αυτο το μοτορολα με εχει τρελανει. αν επερνα τωρα κινητο θα επερνα το μοτορολα.

αλλα θα αφηνα λιγο καιρο να περασει για να βγουν τα οποια προβληματα αντιμετωπιζει.

δεν ξανακανω το λαθος να παρω τηλεφωνο μολις βγει. αστο κανα μηνα να δουμε τι θα βγαλει γτ προς το παρων μονο σαν σχεδιο και σαν χαρακτηριστικα μπορουμε να μιλησουμε.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

τι σας προσφερουν τα υπολοιπα κινητα παραπανω απο το iphone δεν μπορω να καταλαβω?

εμενα αυτο το μοτορολα με εχει τρελανει. αν επερνα τωρα κινητο θα επερνα το μοτορολα.

αλλα θα αφηνα λιγο καιρο να περασει για να βγουν τα οποια προβληματα αντιμετωπιζει.

δεν ξανακανω το λαθος να παρω τηλεφωνο μολις βγει. αστο κανα μηνα να δουμε τι θα βγαλει γτ προς το παρων μονο σαν σχεδιο και σαν χαρακτηριστικα μπορουμε να μιλησουμε.

 

Αν δεν δουλέψεις για μια βδομάδα με κάποια από τις κορυφαίες Android συσκευές, δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλα τωρα αυτο ειναι απαντηση?

ρωταω συγκεκριμενα. δεν το κρινω αρνητικα το τηλεφωνο ουτε υποστηριζω το iphone απλα την απορια μου εκφραζω. μια φορα επιασα (SGII) σε ενα καταστημα κινητης γενικως δεν το εχει κανενας γνωστος μου και ρωταω γιατι ολοι λενε οτι μπορεις να κανεις περισσοτερα με android. ποια ειναι αυτα τα περισσοτερα που μπορεις να ζητησεις απο ενα τηλεφωνο?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

καλα τωρα αυτο ειναι απαντηση?

ρωταω συγκεκριμενα. δεν το κρινω αρνητικα το τηλεφωνο ουτε υποστηριζω το iphone απλα την απορια μου εκφραζω. μια φορα επιασα (SGII) σε ενα καταστημα κινητης γενικως δεν το εχει κανενας γνωστος μου και ρωταω γιατι ολοι λενε οτι μπορεις να κανεις περισσοτερα με android. ποια ειναι αυτα τα περισσοτερα που μπορεις να ζητησεις απο ενα τηλεφωνο?

 

Να περασεις αρχεια απο το pc στο κινητο χωρις αναγκη itunes?

 

Να χρησιμοποιησω καποια αλλη εφαρμογη πλην της ενσωματωμενης για μουσικη, φωτογραφιες κλπ κλπ

 

Να χρησιμοποιω τους δικους μου ηχους κλησης χωρις να χρειαζεται να κανω ολοκληρη διαδικασια

 

Να εχω πληρη δυνατοτητα διαμορφωσης του κινητου μου. Να μπορω να αλλαξω ολο το μενου και να το προσαρμοσω οπως μου αρεσει...

 

Και πολλα πολλα αλλα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να επιλέξεις όποιον browser θέλεις σαν κύριο. Και όχι όπως στο iOS που ενω δουλεύεις πχ τον opera, τα link απο άλλες εφαρμογές σε πανε αναγκαστηκα στον safari.

 

Είσαι στο άλμπουμ και σου έρχεται να διορθώσεις μια φωτογραφία η να την ανεβασεις στο Dropbox, στο Facebook, στο Evernote η όπου αλλου θες. Δεν χρειαζεται να πας στην εφαρμογη και να την ψάξεις απο εκει.

 

Θες να κατεβασεις ένα αρχείο απο καποιο server. Το κανεις όπως είσαι κατευθείαν στον browser.

 

Δυνατότητα σύνδεσης με USB flash memory.

 

File explorer που τον διαχειρίζεσαι όπως θέλεις. Δεν χρειαζεται να έχεις σκόρπια τα αρχεία σου πχ αλλα στο documents to go αλλα στο iBooks, αλλα στο Good Reader κλπ

Για παράδειγμα τα αρχεία της δουλειάς μου ειναι διαφορετικών ειδών. Τα έχω όλα σ ένα φάκελο και απο εκει ανοίγω σε οποία εφαρμογη θέλω καθένα απο αυτα. Δεν πάω για τα PDF αλλου για office αλλου για τις φωτο αλλου κλπ.

 

Πραγματικα δεν υπάρχουν περιορισμοί. Ειδικα αν κανεις root (αποκτας δικαιώματα super user) κανεις τα πάντα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...