Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύο μερες τώρα με αγγλικη retail 4.1.2 και root μεσω linux.

Μπορώ να πω ότι δεν ειδα καμία βελτίωση αλλά ούτε και κάτι χειρότερο σε σχεση με την NonEFIGS. Τζάμπα η προσμονή και η ανυπομονησία. Τα λαγκαρίσματα κατά το scrolling των σελίδων αλλά και του play που ήλπιζα να εξαληφθούν,συνεχίζουν.Γενικά κ να μη μου τολεγαν,δύσκολα θα καταλαβαινα οτι έχω αλλαξει rom.Απογοήτευση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μιας και επανήλθε, να πω πως είχα πάρει κι εγώ τη zagg...

Είμαι πολύ επιτήδειος αλλά ακόμα κι έτσι μπήκε ένας μικρός κόκκος και έκανε φούσκα. Άχρηστη η ζελατίνα. Γενικά δε θα ξανααγοράσω κάτι τόσο ακριβό για μια επιφάνεια που φαίνεται μετά πλαστική...

 

Με τα πολλά και επειδή μου την έδινε η περίεργη "υφή" της ζελατίνας (στο γυαλί κυλάει πως να το κάνουμε)... http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=xt910+plastic&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0&_nkw=xt910+mesh&_sacat=0

 

Είναι solid (στιβαρό-ενιαίο) πλαστικό. Η συσκευή έχει πέσει άπειρες φορές και απλά προσέχω να μην την πετάω σε τσέπες με κλειδιά κλπ τελείως χύμα. Δεδομένης της υποστήριξης από την εταιρία (:mad:) ευτυχώς που δεν έδωσα περισσότερη σημασία.

Οι φωτό είναι μετά από 7-8 πεσίματα από το ύψος τραπεζιού με ακανόνιστες γωνίες που έβγαλα μόλις τώρα.

http://imgur.com/a/qTh4R#0

 

κάνε ένα wipe γερό..

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βάζω καν screen protector γιατί είναι άχρηστος έχει 1 χρόνο που το εχω και δεν έχει παραμικρή φθορά στην οθόνη και το κινητό έχει βρεθεί σε διάφορες καταστάσεις λόγο δουλειάς την περισσότερη ώρα σκουπίζω την οθόνη με οτι βρω γιατί γεμίζει λάσπες και περίεργα .
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι λίγο περίεργο θέμα οι ζελατίνες προστασίας. Είχα δώσει κοντά 10 ευρώ για 2 ζελατίνες από μια εταιρεία και ήταν κατα πολύ μικρότερες απ την οθόνη, επίσης αλλοίωνε την ποιότητα της οθόνες με μικροσκοπικές πολύχρωμες κουκήδες και είχε ματ αίσθηση στο χέρι. Μια φτηνιάρικη που ήταν δώρο με μια θήκη που χα πάρει, ήταν καλύτερη μιας κ ούτε αλλοίωνε ούτε είχε ματ υφή αλλά γέμιζε δαχτυλιές κ άρχισε να μαζεύει σκόνη σε κάποια σημεία. Τελικά λέω να το αφήσω χωρίς ζελατίνα κ ο θεός βοηθός...

 

Μήπως μπορείτε να μου προτείνεται έναν φορτιστή αυτοκινήτου όμως διότι τον χρειάζομαι; Είχα δοκιμάσει έναν κινέζικο φορτιστή αυτοκινήτου κ το αστείο ήταν πως αντί να γεμίζει η μπαταρία, απλά άδειαζε με πιο αργό ρυθμό (ενώ έδειχνε ότι φορτίζει).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι λίγο περίεργο θέμα οι ζελατίνες προστασίας. Είχα δώσει κοντά 10 ευρώ για 2 ζελατίνες από μια εταιρεία και ήταν κατα πολύ μικρότερες απ την οθόνη, επίσης αλλοίωνε την ποιότητα της οθόνες με μικροσκοπικές πολύχρωμες κουκήδες και είχε ματ αίσθηση στο χέρι. Μια φτηνιάρικη που ήταν δώρο με μια θήκη που χα πάρει, ήταν καλύτερη μιας κ ούτε αλλοίωνε ούτε είχε ματ υφή αλλά γέμιζε δαχτυλιές κ άρχισε να μαζεύει σκόνη σε κάποια σημεία. Τελικά λέω να το αφήσω χωρίς ζελατίνα κ ο θεός βοηθός...

 

Μήπως μπορείτε να μου προτείνεται έναν φορτιστή αυτοκινήτου όμως διότι τον χρειάζομαι; Είχα δοκιμάσει έναν κινέζικο φορτιστή αυτοκινήτου κ το αστείο ήταν πως αντί να γεμίζει η μπαταρία, απλά άδειαζε με πιο αργό ρυθμό (ενώ έδειχνε ότι φορτίζει).

 

Καλησπέρα μπες στο e-shop έχει, και εαν περιμένεις τον βγάζει σε προσφορά (γνήσιος της motorola), Νομίζω (μην το δέσεις) είναι το μοντέλο 510

Link to comment
Share on other sites

Αυτός κάνει για το κινητό μας;

 

Έχει και έναν άλλο πιο κάτω στην λίστα που όμως τώρα στην περιγραφή δεν γράφει κάτι, για να είσαι σίγουρος στείλτους mail για να είσαι σίγουρος. Πριν καιρό που έψαχνα υπήρχε και έδειχνε τα συμβατά μοντέλα. ομίζω αλλά τσέκαρε το και στην ιστοσελίδα τησ motorola δείχνει τον 510 σαν συμβατό φορτιστή. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και έναν άλλο πιο κάτω στην λίστα που όμως τώρα στην περιγραφή δεν γράφει κάτι, για να είσαι σίγουρος στείλτους mail για να είσαι σίγουρος. Πριν καιρό που έψαχνα υπήρχε και έδειχνε τα συμβατά μοντέλα. ομίζω αλλά τσέκαρε το και στην ιστοσελίδα τησ motorola δείχνει τον 510 σαν συμβατό φορτιστή. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Βασικά και αυτός που έβαλα στο λινκ ο P510 είναι, αλλά σε προσφορά. Τώρα δεν ξέρω αν έχει καμιά διαφορά γιατί όπως είπες ο άλλος δεν γράφει τίποτα στα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει.. Αυτος ειναι mini-usb, εσυ θελεις micro-usb :D

 

Πω πάλι καλά που μου το πες γιατί θα τον έπαιρνα. Με μπερδεύουν οι ονομασίες mini και micro. Άρα υποθέτω αυτός θα κάνει που είναι micro;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

χρησιμοποιώ το Csipsimple και έχω παρατηρήσει ότι στις περισσότερες κλήσεις που εκκινώ εγώ δεν ακούω τον άλλο.

Το πρόβλημα είναι στο μεγάφωνο γιατί από το Csipsimple μπορώ να δω το activity μικροφώνου μεγαφώνου και φαίνεται ότι στέλνουν και λαμβάνουν ήχο κανονικά. Αλλά εγώ δεν ακούω τον απέναντι. Ένας τρόπος να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα είναι να βάλω ανοικτή ακρόαση και να την κλείσω. Τότε ξυπνάει το μεγάφωνο. Όταν με καλούν δεν έχω παρατηρήσει αντίστοιχο πρόβλημα.

Επίσης σε κλήσεις GSM έχω παρατηρήσει κάποιες φορές να μην παίζει το ringtone καθώς επίσης και σε video που έχω τραβήξει δεν παίζει ο ήχος.

Έχετε ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το νέο μαρκετ. Με Ics stock ακόμα και nonefigs. Το πράσινο χρώμα αν άλλαζαν θα το προτιμούσα. Δεν είναι και άσχημο πάντως.
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πω πάλι καλά που μου το πες γιατί θα τον έπαιρνα. Με μπερδεύουν οι ονομασίες mini και micro. Άρα υποθέτω αυτός θα κάνει που είναι micro;

 

Ναι, αυτός κανει μια χαρά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το νέο μαρκετ. Με Ics stock ακόμα και nonefigs. Το πράσινο χρώμα αν άλλαζαν θα το προτιμούσα. Δεν είναι και άσχημο πάντως.

Ήρθε και σε μένα πριν 3 μέρες και το πράσινο ούτε μένα μ'άρεσε. Γενικά καλύτερο όμως από πριν.

 

Ναι, αυτός κανει μια χαρά.

Οκ thanks!! Τον παρήγγειλα!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μαπα το νεο μαρκετ

ειναι καλο για κινητα με μικρη οθονη

 

Πάντα σε κάθε αλλαγή τα ίδια λέμε, μετά το συνηθίζουμε και δεν θυμόμαστε καν πως ήταν οι προηγούμενες εκδόσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Το δοκίμασε κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα και αυτό εδώ που δεν ξέρω τι είναι: https://forums.motorola.com/comment/713481

Κοιτώντας το build.prop (που δεν ξέρω τί είναι να πω την αλήθεια) βγάζω τα εξής:

 

http://pastebin.com/32Pg8uAM

 

The build.prop file is your android handset’s ‘ID card’. It tells applications the specifications of your device, so that apps can change their interface or function for your specific device. Editing the build.prop file is most commonly used for changing LCD density, build number and your device’s model or manufacturer. Changing your ‘fingerprint’, model or manufacturer can trick some apps in the market to become compatible with your device.

 

δεν έχει αναφορά στο nonefigs... επίσης, σκέφτομαι αν πάω πχ σε motorola και τους πάω τη συσκευή, πως θα καταλάβουν ακριβώς αν παίρνει update ή όχι; μέσω serial number?

 

επίσης εδώ βρήκα και αυτό με τελευταίο activity 26/4... http://sourceforge.net/projects/xt910.motorola/files/XT910/

τα updates διανέμονται σε κύκλους..

 

αν έχει μείνει κάποιος σε στοκ nonefigs και μπορεί ας ανεβάσει και αυτό το build.prop γράφοντας στον browser, file:///system/build.prop

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πρόσεξα ότι όταν στέλνω SMS, στον άλλον ή δεν εμφανίζονται κάποιοι χαρακτήρες ή του τα βγάζει με περιέργα σύμβολα. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Έχω περάσει την 4.1.2 με τις οδηγίες από εδώ. Επίσης έχω επιλεγμένο το 7 bit τρόπο αποστολής.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πρόσεξα ότι όταν στέλνω SMS, στον άλλον ή δεν εμφανίζονται κάποιοι χαρακτήρες ή του τα βγάζει με περιέργα σύμβολα. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Έχω περάσει την 4.1.2 με τις οδηγίες από εδώ. Επίσης έχω επιλεγμένο το 7 bit τρόπο αποστολής.

 

H 4.1.2 (επειδή δεν προορίζεται για την Ελλάδα) κατά τα φαινόμενα δεν έχει (ή δεν έχει σωστά υλοποιημένη) κωδικοποίηση ελληνικών στα SMS.

Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το Go SMS ή το Handcent SMS (το πρώτο έχει πιο στρωτή λειτουργία, το δεύτερο έχει λιγότερες "φιοριτούρες"). Δοκίμασε ποιο σου ταιριάζει. Μη ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις την υποστήριξη ελληνικής κωδικοποίησης στα μενού επιλογών (όχι μόνο τη γλώσσα των μενού).

Link to comment
Share on other sites

H 4.1.2 (επειδή δεν προορίζεται για την Ελλάδα) κατά τα φαινόμενα δεν έχει (ή δεν έχει σωστά υλοποιημένη) κωδικοποίηση ελληνικών στα SMS.

Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το Go SMS ή το Handcent SMS (το πρώτο έχει πιο στρωτή λειτουργία, το δεύτερο έχει λιγότερες "φιοριτούρες"). Δοκίμασε ποιο σου ταιριάζει. Μη ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις την υποστήριξη ελληνικής κωδικοποίησης στα μενού επιλογών (όχι μόνο τη γλώσσα των μενού).

 

Οκ σ' ευχαριστώ! Θα τα δοκιμάσω. Απ' ότι είδα στα περισσότερα κινητά δεν εμφανίζει το κανονικό σίγμα (το "σ" δηλαδή) αλλά εμφανίζει το τελικό σίγμα (το "ς'). Όταν βάζω 16-bit κωδικοποίηση, λειτουργούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα :(

 

Το τελευταίο 5ήμερο δεν μπορούσα να ακούσω ήχο στο κινητό. Δεν ακουγόταν όταν με καλούσαν ενώ αν προσπαθούσα να βάλω Youtube δεν είχα ήχο. Αποφάσισα να βάλω μια νέα Rom μήπως έφταιγε η ota που είχα βάλει, και έβαλα την Liquid χωρίς κάποιο safestrapper, χωρίς dual boot δηλαδή.

 

Δυστυχώς και με την νέα ρόμ (Liquid) δεν δουλεύει το ηχείο. Τι προτίνετε; Οκ χάνεις την εγγύηση αν βγάλεις την Default ,αλλά αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Αν το πάω να το δουν στο Service, θα πληρώσω πλέον κάποιο ποσό ή δεν θα το αναλάβουν καθόλου; :X

 

Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση, fire away! :wacko:

 

ΥΓ

 

Το έχω αγοράσει από Amazon.de, από Ιανουάριο 13, ωφελεί να τους το στείλω πίσω;

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...