Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ Achilles,

το έκανα root με αυτο το αρχείο πριν κάνω το update στην .3 (35mb)

θα εχω πρόβλημα αν κάνω τώρα το update με την SD? μετά θέλει ξανά ροοτ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα και nova, σφαίρα είναι ο άτιμος!

Εγώ είμαι τόσο ενθουσιασμένος που τον έχω σαν default και στο sii και στο razr. Θέλει λίγο χρονο στην αρχή για στήσιμο αλλά είναι τέλειος. Πλήρως παραμετροποιήσιμος και πολλά κολπάκια που τον κάνουν εύχρηστο και όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Achilles,

το έκανα root με αυτο το αρχείο πριν κάνω το update στην .3 (35mb)

θα εχω πρόβλημα αν κάνω τώρα το update με την SD? μετά θέλει ξανά ροοτ?

 

Λογικά αν είσαι root δε θα σου περάσει καν το update. Κατέβασε το OTA rootkeeper και κάνε backup root και temp unroot, περνάς την αναβάθμιση και μετά κάνεις restore root.

 

Για πείτε ρε παιδιά έχετε συγκρίνει το nova με apex και προτιμήσατε τον nova? Εγώ χρησιμοποιούσα χρόνια τον adw αγορασμένο και τους τελευταίους μήνες κόλλησα με τον apex. Απότι ξέρω πάνω κάτω ίδιοι είναι με τον nova? κάτι που δε μαρέσει στον apex είναι που δεν μπορώ να κάνω resize τα εικονίδια του dock. Με τον adw μπορούσα, παίζει τέτοια ρύθμιση στον nova?

Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλη αναβάθμιση πάνω σε αυτή που έβαλες. Είναι 35 περίπου mb και την περνάς από stock recovery. Να τη βάλεις οπωσδήποτε, βελτιώνει σήμα μπαταρία και είναι όλα πιο γρήγορα. Θα τη βρεις στο xda. Εκεί θα βρεις και ροοτ. Σρυ δε δίνω λινκς είμαι από το κινητό.

 

Εβαλα το .zip στην sdcard την εξωτερική.

Πάτησα POWER με VOL+ και VOL- και διάλεξα RECOVERY.

Τωρα δείχνει ενα robotaki ξάπλα με ανοιχτη κοιλιά και κάτι κόκκινο μέσα και ξαναμπουταρε.

 

Τωρα λέει εχω την 672.180.33, ειναι το σωστό ή κάτι έκανα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Στο ρομποτακι πατάς πάλι μαζί vol up and down και μπαίνεις στο recovery εκεί διαλέγεις install from sd επιλέγεις το αρχείο της αναβάθμισης και προχωράς. Κάνε unroot όπως σου λέω παρπάνω γιατί λογικά θα σου βγάλει error code
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στο μενου, πατάω recovery και αμέσως φέρνει το ρομποτάκι ξάπλα με ενα κοκκινο θαυμαστικό στο στομάχι του

(δεν φέρνει 2ο μενού για να του πώ απο SDcard)

 

μήπως το αρχειο πρέπει να το ρίξω στην εσωτερική RAM του μηχανήματος και εχω στην MicroSD την εξωτερική?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στο μενου, πατάω recovery και αμέσως φέρνει το ρομποτάκι ξάπλα με ενα κοκκινο θαυμαστικό στο στομάχι του

(δεν φέρνει 2ο μενού για να του πώ απο SDcard)

 

μήπως το αρχειο πρέπει να το ρίξω στην εσωτερική RAM του μηχανήματος και εχω στην MicroSD την εξωτερική?

 

Όταν σου βγάλει το ρομποτάκι που είναι ξάπλα πάτα ταυτόχρονα τα volume up και volume down. Τότε θα σου βγάλει το μενού του recovery :up:

 

Tο αρχείο βάλτο στην "εσωτερική" sd card και όχι στη micro sd σου.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα Σπαρχον..

Ειχες δικιο, αλλα δεν το έγραφε πουθενα.. αλλα πρεπει να μπει σε εξωτερική SD καρτα, στην εσωτερική δεν το έβλεπε.

Τωρα ειναι στην διαδικασία του update.... (waiting)

 

ΤΕλειωσε :)

 

του πέρασα και το Root που έχει η ίδια σελιδα και τελειώσαμε για απόψε..

System restore, βάζω 2-3 εφαρμόγουλες και βλέπω ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ SMOOTH baby yeah!!

 

να ειστε καλά παιδιά, αξιζε ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ το παίδεμα.

Link to comment
Share on other sites

OffTopic: Η πλάκα είναι ότι στο γραφείο έχω γίνει γραφικός. Από πέρσι τον Μάρτιο (2011) τους έλεγα ότι "Το καλοκαίρι επιστρέφουμε", μετά "Τα Χριστούγεννα επιστρέφουμε" κ.ο.κ.

Για πες, έχεις κάποια inside information? :)

 

Ontopic: Χτες μου ήρθε το HDMI καλώδιο που είχα παραγγείλει για την σύνδεση του κινητού με την τηλεόραση.

Και καθώς το βάζω μου βγάζει επιλογή "Webtop".

Είχα ακούσει που συζητιόταν σαν όρος αλλά δεν έδωσα σημασία και δεν κατάλαβα.

Αλλά μόλις το έβαλα...WoW... Το κινητό γίνεται PC με Linux. Τέλειο.

 

Μια ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε να κάνουμε pair κανα bluetooth mouse με το κινητό και να το χειριζόμαστε κανονικά σαν PC? :shifty:

 

(συγνώμη για τα συνεχόμενα posts :p )

 

Παιδιά βρήκα αυτό

http://www.expansys.com.gr/pf.aspx?i=227450

και ψήνομαι ΠΟΛΥ άγρια!

Υπάρχει κάποια γνώμη, εμπειρία, άποψη κτλ?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

Μπορείς να γράψεις το link για το καλώδιο σε παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου βγάλει το ρομποτάκι που είναι ξάπλα πάτα ταυτόχρονα τα volume up και volume down. Τότε θα σου βγάλει το μενού του recovery :up:

 

Tο αρχείο βάλτο στην "εσωτερική" sd card και όχι στη micro sd σου.

 

SpArchon, κάνω άσχετο quote για να σε ευχαριστήσω που μου έλυσες διάφορες απορίες σε αρκετά από τα ποστ σου.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

μπελάς σας βρήκα μαζί μου.. επανέρχομαι δριμύτερος.

 

Εχουμε και λέμε, εντυπώσεις ΦΟΒΕΡΕΣ.. βεβαια εχω κάποια θεματακια με κάποια προγράμματα που τρέχανε καλά στην GB (π.χ Sygic)

Αλλά το μεγάλο σπάσιμο ειναι οτι δεν σου δείχνει στην κάτω μεγάλη μπάρα πάνω στα εικονίδια ΜΗΝΥΜΑΤΑ κ ΤΗΛΕΦΩΝΟ πόσα αδιάβαστα έχεις.. (στο Arc τα έδειχνε..)

 

Υπάρχει τρόπος (μεσω άλλο μενού ισως) να βλέπω πάνω στο Ιcon πόσα αδιαβαστα μυνήματα/κλήσεις/email είχα?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει τρόπος (μεσω άλλο μενού ισως) να βλέπω πάνω στο Ιcon πόσα αδιαβαστα μυνήματα/κλήσεις/email είχα?

 

Υπάρχει και η λύση κάποιου εναλλακτικού launcher (πχ. Go launcher) που εκτός του ότι είναι περισσότερο smooth και μακράν πιο παραμετροποιήσιμος, κάνει και αυτό που θέλεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω τελικα και μου αρεσει παρα πολυ σαν τηλέφωνο...αλλα ρε παιδιά..ειμαι στο διπλανο δωμάτιο που με ενα σαμσουνγ του κωλου τηλέφωνο εχω φουλ σημα wifi ενω με το μοτο εχω μια γραμμη και αυτη μετα δυσκολιας...τοσο χαλια ειναι το σημα του στο wifi ? υπαρχει κανας τροπος να το ανεβάσουμε ? ειμαι στην 2.6 εκδοση android ακομα...hardwariko ειναι το προβλημα η λογο λογισμικου ?
Link to comment
Share on other sites

Για το έξτρα update οδηγίες εδώ (έχει και οδηγίες για ροοτ):

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1755764%3Cbr%20/%3E%3Cbr%20/%3E676.226.3.en.EU%20%28For%20Retail%20EU%29%20ICS%20Leak%20[uPDATE]

 

Επίσης εύκολος τρόποσ για ροοτ εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1710871

 

Τέλος θα σου πρότεινα να ασχοληθείς λίγη ώρα και να περάσεις για launcher τον nova.

 

Αολουθησα το πρωτο LINK και έκανα τα 2 βήματα.

Τώρα δηλαδή ειμαι rooted? Πως το βλέπω οτι η συσκευη μου ειναι rooted?

Link to comment
Share on other sites

Αολουθησα το πρωτο LINK και έκανα τα 2 βήματα.

Τώρα δηλαδή ειμαι rooted? Πως το βλέπω οτι η συσκευη μου ειναι rooted?

 

Πήγαινε στις εφαρμογές και δες αν έχει εγκατασταθεί το supersu. :)

 

Και για να κάνουμε unroot, αν χρειαστεί ή θέλουμε, πάμε στην εφαρμογή supersu, settings, full unroot.

Edited by taigetos
Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις εφαρμογές και δες αν έχει εγκατασταθεί το supersu. :)

 

Και για να κάνουμε unroot, αν χρειαστεί ή θέλουμε, πάμε στην εφαρμογή supersu, settings, full unroot.

 

Thanks Taigetos, οντως υπάρχει η εφαρμογη Superuser. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γράψεις το link για το καλώδιο σε παρακαλώ?

 

http://www.skroutz.gr/c/700/audio-video-kalodia.html?from=catspan&keyphrase=hdmi+micro

 

Κοίτα εδώ να βρεις hdmi κανονικό σε hdmi micro. Εγώ πήρα ένα κοντά στα 6 ευρώ απο το play247. Το μεγαλύτερο μήκος που έχω δει ειναι 3m

 

Edit: το αρχικό λινκ ήταν λάθος. Η ζέστη βλέπετε

Edited by marinos35
Nokia 3310 (RIP από τον πατέρα μου) > Nokia 3650 (εχάθη σε παραλία) > Nokia 6600 (εχάθη σε μπαρ) > Nokia N93 (εκλάπη σε λεοφωρείο) > Nokia N95 (εκλάπη από αυτοκίνητο) > Nokia 5800 (ακόμα ζωντανό) > HTC Decire (εδώθη) > Motorola RAZR (RULES!)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση κάποιου εναλλακτικού launcher (πχ. Go launcher) που εκτός του ότι είναι περισσότερο smooth και μακράν πιο παραμετροποιήσιμος, κάνει και αυτό που θέλεις.

 

Thanks, ο Νοβα που γράφουν οι προλαλήσαντες το κάνει ?

μεταξύ Nova και Go Launcher ποιος ειναι πιο Light ?

Link to comment
Share on other sites

Πάιδες δεν ξέρω αν πρέπει να ποστάρω εδ'ω ή αν υπάρχει αντιστοιχη ενότητα.

Ειμαι rooted και θελω να απεγκαταστατησω κάποιοες εφαρμογες που ήταν προεγκατεστημένες. (πχ Kindle Books) Από την διαχείριση εφαρμογών δεν μου επιτρεπει να απεγκαταστησω καμία από τις ήδη προεγκατεσημενες, πάρα μόνο αυτες που κατέβασα εγώ. Χρειάζομαι κάποιa επιπλέον εφαρμογή? Πρέπει να προσέξω κάτι?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Thanks, ο Νοβα που γράφουν οι προλαλήσαντες το κάνει ?

μεταξύ Nova και Go Launcher ποιος ειναι πιο Light ?

 

Ο Nova αν θυμάμαι καλά δεν το έχει, το έχει όμως σίγουρα ο GO και ο ADW.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάιδες δεν ξέρω αν πρέπει να ποστάρω εδ'ω ή αν υπάρχει αντιστοιχη ενότητα.

Ειμαι rooted και θελω να απεγκαταστατησω κάποιοες εφαρμογες που ήταν προεγκατεστημένες. (πχ Kindle Books) Από την διαχείριση εφαρμογών δεν μου επιτρεπει να απεγκαταστησω καμία από τις ήδη προεγκατεσημενες, πάρα μόνο αυτες που κατέβασα εγώ. Χρειάζομαι κάποιa επιπλέον εφαρμογή? Πρέπει να προσέξω κάτι?

Ευχαριστω

 

Titanium Backup από play store.

Προσωπικά δεν έχω απεγκαταστήσει καμία εφαρμογή τις κάνω freeze.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, headset με μικρόφωνο τι προτείνετε.. γιατι αυτά που ειχε μέσα με τα μαξιλαράκια ειναι για τα μπάζα..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Κάτοχος από τον Ιανουάριο 2 Razr πέρασα και εγώ την 672.180.33 με τις οδηγίες που βρήκα εδώ μεσά (ευχαριστώ τα παιδιά για τους οδηγούς) και σήμερα πέρασα και το update 676.226.3.en.EU (For Retail EU) ICS Leak [uPDATE]

Να επιβεβαιώσω και εγώ πως είμουνα στην Nonefigs και ακολοθούντας τις οδηγίες όλο πήγανε νεράκι...

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1ον Μετά το update σε ICS το πληκτρολόγιο αντί να αλλάζει γλώσσα με swype επάνω από το spacebar σε ελληνικά αγγλικά τώρα θέλει παρατεταμένο πάτημα το space και μετά επιλογή που είναι αρκετά πιο χρονοβόρο. Υπάρχει τρόπος αλλαγής αυτής της ρύθμισης?

2) Μετά το update δεν μπαίνει στο ειδήσεις και καιρός με κανένα τρόπο. Υπάρχει τρόπος να κάνω καμία επαναφορά μόνο για την συγκεκριμένη εφαρμογή?

3) Η δεύτερη συσκευή ,της γυναίκας μου, είναι από αυτές που ήρθανε updated σε 2.3.6 en.EU μπορώ να περάσω και σε αυτή ICS με τον παραπάνω τρόπο?

Ευχαριστώ!

 

P.s. Δεν είμαι ροοτ ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Με τη βοηθεια ενος φιλου οδηγιες για root στα ελληνικα

 

Εδω σε αυτον τον οδηγο, σου δειχνει βημα βημα με φωτο πως θα το κανεις.

 

http://droidrazrroot.com/droid-razr-root/how-to-root-droid-razr-on-ics-windowsmaclinux/

 

Υπαρχει επισης και σε βιντεο αν σε βοηθαει καλυτερα.

 

http://androidroot.org/watch_video.php?v=X839DK454N3G

 

 

Πρωτα απο ολα, καλο ειναι να εχεις εγκαταστησει τους drivers της συσκευης, σου στον υπολογιστη σου,

αναλογως με το συστημα που εχεις. Δηλαδη αν ειναι 32 bit η 64bit.

Εδω θα βρεις τα δυο αυτα αρχειακια και θα εγκαταστησεις το καταλληλο.

 

http://androiddrivers.net/motorola-android-drivers/download-motorola-droid-razr-windows-drivers/

 

Πρωτο βημα λοιπον.

 

1.Αρχικα τσεκαρεις για να εισαι σιγουρος αν εχεις την εκδοση 4.0.3 η παραπανω (4.0.4).

 

2.Πηγαινεις στις ρυθμισεις > developer options (επιλογες προγραμματιστη) και τικαρεις τον εντοπισμο σφαλματων usb (usb debugging).

 

3.Μετα συνδεεις το usb καλωδιο στο κινητο, με τον υπολιστη.

 

4.Κατω απο το usb computer connection, σιγουρεψου οτι εχεις τικαρει και το MTP.

 

5.Κατεβασε το αρχειο Download DroidRazrRoot.com_ICS.zip (απο εδω http://downloadandroidrom.com/file/DroidRazr/rooting/DroidRazrRoot.com_ICS.zip)

και αποσυμπιεσε το στον υπολογιστη σου, εκει θα βρεις εναν φακελο με τα απαραιτητα αρχειακια.

 

6.Τρεξε το αρχειο RootWindows.bat κανοντας διπλο κλικ και ασε το να κανει την διαδικασια μεχρι να τελειωσει και να κανει το τελευταιο reboot, μετα το αποσυνδεεις απο τον υπολογιστη σου.

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις :

 

α) Εκανα hard reset μπας και γινει καμια αναβαθμιση απο την .21 στην .26 αλλα δεν γινεται τιποτα ρε παιδες..δεν θελω να περασω απο XDA γιατι δεν θελω να χασω την εγγυηση και θελω οταν βγουν ενημερωσεις να τις εχω αμεσα..υπαρχει τροπος να το αναγκασω να παρει την ενημερωση αλλιως ?

 

β) Μετα το hard reset το τηλ μου κανει σαν να κολαει λιγο δεν ξερω ισως ειναι ιδεα μου ..εκανα απεγκατασταση κατι εφαρμογες και εκανε ρεσετ μονο του το τηλ μια φορα..μετα δεν το ξανακανε ...

 

γ) συνδεθηκα στο google play και μου κατεβασε κατι αλλες εφαρμογες που ειχα εγκαταστησει σε ενα αλλο τηλεφωνο που ειχα..πως εγινε αυτο ? μονο του με το που συνδεθηκα στο πλαυ με τον λογαριασμο μου του gmail μου τις κατεβασε..πως μπορω να διαχειριστω ποιες εφαρμογες εχω συνδεσει με τον λογαριασμο μου και τι να κανει επαναφορα?(γιατι κατι τετοιο εκανε..)

 

Ευχαριστώ...

Την μπαταρια την αφησα να φορτισει στο 10% περιπου και μετα την εβαλα για φορτιση μεχρι το 100% και το εβγαλα...δεν χρειαζεται να το αφησω 8 ωρες κτλπ οπως παλια ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...