Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει ακουσει κανεις να πηγαινει επιστρατος καποιος απο αεροπορια;

 

Εαν ναι τι ειδικοτητα;

 

Με πηραν στο ΚΙΝΗΤΟ (φαρσα μαλλον) και μου ειπαν οτι παω επιστρατος στην Σαμοθρακη! ΛοΛ

Η μοναδα επιστρατευσεως μου ειναι αλλη ομως.

 

Από ότι γνωρίζω για να πας σε κάποια άσκηση επίστρατος σου έρχεται ειδικό χαρτί όπως όταν παρουσιάζεσαι!

Οπότε μάλλον περί φάρσας πρόκειται...;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαρσα είναι,είτε έρχεται χαρτί ή σ'ενημερώνουν από την αστυνομία ...(ακόμα προβλέπεται και ενημερωση και από ΜΜΕ για μεγάλες ασκήσεις)

 

Η μονάδα επιστρατευσης όμως δεν έχει πάντα σχέση με το που παρουσιάζεσαι για την άσκηση ή οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ακούσει από δύο φαντάρους (διαφορετικά στρατόπεδα) ότι θα γίνει αύξηση της στρατιωτικής θητείας! Ο ένας είναι συγγενής μου, υπηρετεί στην Καστοριά και μου είπε ότι ο διοικητής τους τους είπε ότι οι ίδιοι είναι τυχεροί γιατί θα κάνουν 9 μήνες ενώ οι επόμενες σειρές θα αυξηθούν σταδιακά στους 12, 14, 16 μέχρι που θα το κάνουν 24μηνο. Όλα αυτά γιατί λέει ο θεσμός των ΕΠΟΠ καταργείται οριστικά και δεν έχουν καθόλου προσωπικό. Ο άλλος που είναι συγγενής της κοπέλας μου και υπηρετεί στο Λαγκαδά μου είπε ότι τους είπαν ότι η επόμενη σειρά θα κάνει 12μηνο! Η αλήθεια είναι ότι κρατούσα τις επιφυλάξεις μου όταν το άκουσα από τη μία πλευρά αλλά τώρα που το μαθαίνω και από άλλού αρχίζω κι ανησυχώ! Έχω αναβολή ως το 2013.

 

Τι κουλά είναι αυτά; Αρχίσαμε πάλι τις ίδιες μ... που γίνονταν και το 2006; Έχει κανένας καμιά επίσημη πληροφόρηση;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει από δύο φαντάρους (διαφορετικά στρατόπεδα) ότι θα γίνει αύξηση της στρατιωτικής θητείας! Ο ένας είναι συγγενής μου, υπηρετεί στην Καστοριά και μου είπε ότι ο διοικητής τους τους είπε ότι οι ίδιοι είναι τυχεροί γιατί θα κάνουν 9 μήνες ενώ οι επόμενες σειρές θα αυξηθούν σταδιακά στους 12, 14, 16 μέχρι που θα το κάνουν 24μηνο. Όλα αυτά γιατί λέει ο θεσμός των ΕΠΟΠ καταργείται οριστικά και δεν έχουν καθόλου προσωπικό. Ο άλλος που είναι συγγενής της κοπέλας μου και υπηρετεί στο Λαγκαδά μου είπε ότι τους είπαν ότι η επόμενη σειρά θα κάνει 12μηνο! Η αλήθεια είναι ότι κρατούσα τις επιφυλάξεις μου όταν το άκουσα από τη μία πλευρά αλλά τώρα που το μαθαίνω και από άλλού αρχίζω κι ανησυχώ! Έχω αναβολή ως το 2013.

 

Τι κουλά είναι αυτά; Αρχίσαμε πάλι τις ίδιες μ@λaκιες που γίνονταν και το 2006; Έχει κανένας καμιά επίσημη πληροφόρηση;

ολα αυτα τα θεωρω χαζομαρες. εδω λενε να μειωσουν και αλλο την θητεια και τωρα θα την πανε 24 μηνες?το αποκλειω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα θεωρω χαζομαρες. εδω λενε να μειωσουν και αλλο την θητεια και τωρα θα την πανε 24 μηνες?το αποκλειω

 

Και γω έτσι πιστεύω αλλά από την άλλη αυτοί δεν έχουν μπέσα! Αν είναι να χάσω 24 ή έστω 18 μήνες από τη ζωή μου, προτιμώ να πάω τώρα να χάσω 12! Γι αυτό ρωτάω αν ξέρει κανείς τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Για να πάει 24 μήνες μου φαίνεται δύσκολο.

Για να αυξηθεί μου φαίνεται πιθανόν.

Όσο για τον θεσμό των ΕΠΟΠ για να καταργηθεί ξαφνικά, μου φαίνεται λίγο δύσκολο.

Βέβαια αν κοστίζουν περισσότερο από τους απλούς φαντάρους, με την οικονομική συγκυρία που έχουμε, ίσως να προτιμηθεί η πιο οικονομική λύση...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι πιστεύω αλλά από την άλλη αυτοί δεν έχουν μπέσα! Αν είναι να χάσω 24 ή έστω 18 μήνες από τη ζωή μου, προτιμώ να πάω τώρα να χάσω 12! Γι αυτό ρωτάω αν ξέρει κανείς τι παίζει...

 

πολυ υπερβολικη μου φαινεται αυτη η αλλαγη. ακομα και αν ειναι να γινει θα υπαρξει ενημερωση αρκετα νωριτερα.

αν πας τωρα 9 μηνες ειναι οχι 12

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι πιστεύω αλλά από την άλλη αυτοί δεν έχουν μπέσα! Αν είναι να χάσω 24 ή έστω 18 μήνες από τη ζωή μου, προτιμώ να πάω τώρα να χάσω 12! Γι αυτό ρωτάω αν ξέρει κανείς τι παίζει...

Αν πας εξαρχής με την αντίληψη ότι ο στρατός θα είναι χάσιμο χρόνου θα περάσεις πολύ άσχημα.

Αύξηση θητείας δεν νομίζω να υπάρξει.Εδώ όσο πάνε το μειώνουνε δεν νομίζω έτσι ξαφνικά να αλλάξουν και να αρχίσουν να την αυξάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας εξαρχής με την αντίληψη ότι ο στρατός θα είναι χάσιμο χρόνου θα περάσεις πολύ άσχημα.

 

ξερεις καποιον που παει στρατο με διαφορετικη νοοτροπια?

συμφωνω σε αυτο που λες, αλλα δυστυχως ειναι χασιμο χρονου και μονο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν πας εξαρχής με την αντίληψη ότι ο στρατός θα είναι χάσιμο χρόνου θα περάσεις πολύ άσχημα.

Αύξηση θητείας δεν νομίζω να υπάρξει.Εδώ όσο πάνε το μειώνουνε δεν νομίζω έτσι ξαφνικά να αλλάξουν και να αρχίσουν να την αυξάνουν.

 

Γιατί ρε αδερφέ, εκ των πραγμάτων, τι είναι ο στρατός; Και γω θα ήθελα να μάθω 5 πράγματα για να μπορώ όταν θα υπάρξει η ανάγκη να υπερασπιστώ την πατρίδα μου αλλά δυστυχώς ο ίδιος ο στρατός δεν έχει αυτή τη νοοτροπία! Με θέλουν εκεί για να καθαρίζω πατάτες και σκατά!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε αδερφέ, εκ των πραγμάτων, τι είναι ο στρατός; Και γω θα ήθελα να μάθω 5 πράγματα για να μπορώ όταν θα υπάρξει η ανάγκη να υπερασπιστώ την πατρίδα μου αλλά δυστυχώς ο ίδιος ο στρατός δεν έχει αυτή τη νοοτροπία! Με θέλουν εκεί για να καθαρίζω πατάτες και σκατά!

Φίλε ανάλογα με την ειδικότητά σου και τις σπουδές σου μπορεί να σε αξιοποιήσουν όπου υπάρχουν ελλείψεις.Κάτι τέτοιο είναι καλό αλλά δεν εφαρμόζεται πολύ συχνά δυστυχώς.

Πάντως όταν μειώνουν τόσο πολύ τη θητεία πότε θα μπορέσει ένας φαντάρος να εκπαιδευτεί και να μάθει πέντε πράγματα?Εγώ με τη σημερινή νομοθεσία θα κάνω 9 μήνες.Τί να μάθεις σε αυτό το διάστημα?Να ρίχνεις βολές?Να στρώνεις ένα κρεββάτι?Να μάθεις να βαράς προσοχή και πώς να μιλάς και να συμπεριφέρεσαι?Τί απ'όλα?

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να αυξηθεί η θητεία.

 

Δεν έχει σχηματιστεί τέτοια κυβέρνηση ακόμη στην Ελλάδα και δεν προβλέπεται για το ορατό μέλλον.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Ποιός πολιτικός θα την αυξήσει;;; :lol::lol::lol:

 

Ακόμη και αν δεν καλύπτονται οι ανάγκες (που φυσικά και δεν) η θητεία δεν πρόκειται να αυξηθεί.

 

Btw, το έχω ξαναγράψει, εγώ προσωπικά έμαθα πάρα πολύ σημαντικά πράγματα στον στρατό. Και δεν αναφέρομαι τόσο "στρατιωτικά" (κρεββάτια, εξοπλισμός, βήμα, και ότι άλλο). Αυτά πλάκα είχαν, ίσως κάποια χρησιμότητα, αλλά τώρα πια ούτε τα θυμάμαι. Αυτό που έμαθα είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι πολύ διαφορετικοί από εμένα. Έμαθα να ζω μαζί τους, να επικοινωνώ μαζί τους, να τους καταλαβαίνω, προσωπικά έγινα καλύτερος άνθρωπος. Κέρδισα και 2-3 καλούς φίλους. Ναι, έχασα έναν χρόνο από την ζωή μου που θα τον αξιοποιούσα σίγουρα αλλιως, αλλά στην τελική πιστεύω ότι όποιος πάει με τελείως μίζερη και αρνητική νοοτροπία και δεν περνάει καλά και δεν κερδίζει κάποια πράγματα. Οι τελευταίες αληθινές και ξέγνοιαστες διακοπές στην ζωή μας είναι, τουλάχιστον για εμάς που δεν έχουμε 7 ακίνητα και 200 χιλιάρικα από τον μπαμπά καβάντζα...

 

Πάντως, αν δεν ήταν υποχρεωτικό δεν θα πήγαινα.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ανάλογα με την ειδικότητά σου και τις σπουδές σου μπορεί να σε αξιοποιήσουν όπου υπάρχουν ελλείψεις.Κάτι τέτοιο είναι καλό αλλά δεν εφαρμόζεται πολύ συχνά δυστυχώς.

Πάντως όταν μειώνουν τόσο πολύ τη θητεία πότε θα μπορέσει ένας φαντάρος να εκπαιδευτεί και να μάθει πέντε πράγματα?Εγώ με τη σημερινή νομοθεσία θα κάνω 9 μήνες.Τί να μάθεις σε αυτό το διάστημα?Να ρίχνεις βολές?Να στρώνεις ένα κρεββάτι?Να μάθεις να βαράς προσοχή και πώς να μιλάς και να συμπεριφέρεσαι?Τί απ'όλα?

 

Γιατί, όταν ήταν 12 ή 18 ή 24 μήνες η θητεία σου μάθαιναν; Δεν είναι ο χρόνος κατά τη γνώμη μου που δε τους επιτρέπει. Είναι ότι είναι υποχόνδριοι και τα πράγματα λειτουργούν ανάποδα όπως και σε όλους σχεδόν τους τομείς στην Ελλάδα. Και στην τελική, η βασική εκπαίδευση τρεις μήνες είναι. Μόνο εκεί μαθαίνεις έστω κάποια βασικά πράγματα. Όλος ο υπόλοιπος χρόνος είναι απλά για να σου επιβληθούν, να σου σπάσουν το ηθικό και να καταλάβεις ότι "εδώ είναι στρατός" με λίγα λόγια να βγάλει ο κάθε ανώτερος τα κόμπλεξ του πάνω σου απλά επειδή μπορεί.

 

Επίσης το να στρώνω το κρεβάτι μου, να μιλάω και να συμπεριφέρομαι δε θα μου το μάθουν στο στρατό. Και γονείς έχω και πολλούς δασκάλους είχα να με κάνουν άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, όταν ήταν 12 ή 18 ή 24 μήνες η θητεία σου μάθαιναν; Δεν είναι ο χρόνος κατά τη γνώμη μου που δε τους επιτρέπει. Είναι ότι είναι υποχόνδριοι και τα πράγματα λειτουργούν ανάποδα όπως και σε όλους σχεδόν τους τομείς στην Ελλάδα. Και στην τελική, η βασική εκπαίδευση τρεις μήνες είναι. Μόνο εκεί μαθαίνεις έστω κάποια βασικά πράγματα. Όλος ο υπόλοιπος χρόνος είναι απλά για να σου επιβληθούν, να σου σπάσουν το ηθικό και να καταλάβεις ότι "εδώ είναι στρατός" με λίγα λόγια να βγάλει ο κάθε ανώτερος τα κόμπλεξ του πάνω σου απλά επειδή μπορεί.

 

Επίσης το να στρώνω το κρεβάτι μου, να μιλάω και να συμπεριφέρομαι δε θα μου το μάθουν στο στρατό. Και γονείς έχω και πολλούς δασκάλους είχα να με κάνουν άνθρωπο.

Εννοώ να μάθεις να μιλάς και να συμπεριφέρεσαι στο περιβάλλον του στρατού.Εννοείται πως κανείς δεν περιμένει να μάθει κανόνες συμπεριφοράς από το στρατό.Μιλάμε για το πώς θα μιλάς σε ανώτερους,ποιοι κανόνες διέπουν τις σχέσεις μέσα στο στρατό κλπ.

Όντως υπάρχουν πολλοί κομπλεξικοί στο στρατό.Όσο μειώνουν όμως τη θητεία δεν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα της μηδαμινής εκπαίδευσης των φαντάρων,αντίθετα θα αυξάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ανάλογα με την ειδικότητά σου και τις σπουδές σου μπορεί να σε αξιοποιήσουν όπου υπάρχουν ελλείψεις.Κάτι τέτοιο είναι καλό αλλά δεν εφαρμόζεται πολύ συχνά δυστυχώς.

Πάντως όταν μειώνουν τόσο πολύ τη θητεία πότε θα μπορέσει ένας φαντάρος να εκπαιδευτεί και να μάθει πέντε πράγματα?Εγώ με τη σημερινή νομοθεσία θα κάνω 9 μήνες.Τί να μάθεις σε αυτό το διάστημα?Να ρίχνεις βολές?Να στρώνεις ένα κρεββάτι?Να μάθεις να βαράς προσοχή και πώς να μιλάς και να συμπεριφέρεσαι?Τί απ'όλα?

 

εχεις υπηρετησει ;9 μηνες ειναι μεγαλο διαστημα και μαθαινεις ολα οσα χρειαζεται να ξερει ενας φανταρος ..και αυτα δεν ειναι αυτα που αναφερεις πιο πανω εξαιρουμενου των βολων..ο φανταρος πρεπει αναλογα με την ειδηκοτητα να ριχνει βολη να τοποθετει να στηνει ναρκοπεδιο να ξερει να αναγνωρισει ενα ναρκοπεδιο,να ξερει πρωτες βοηθειες και αλλα τα οποια προλαβαινει να μαθει σε 4 μηνες και οχι σε 9

 

αλλα σημερα σε θελουν υπηρετη των αξιωματικων και οχι καποιον ο οποιος θα ειναι χρησιμος σε καιρο πολεμου..

 

αυτα απο καποιον που υπηρετει τις διαθεσεις των αξιωματικων και οχι την πατριδα εδω και 8 μηνες

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ανάλογα με την ειδικότητά σου και τις σπουδές σου μπορεί να σε αξιοποιήσουν όπου υπάρχουν ελλείψεις.Κάτι τέτοιο είναι καλό αλλά δεν εφαρμόζεται πολύ συχνά δυστυχώς.

Πάντως όταν μειώνουν τόσο πολύ τη θητεία πότε θα μπορέσει ένας φαντάρος να εκπαιδευτεί και να μάθει πέντε πράγματα?Εγώ με τη σημερινή νομοθεσία θα κάνω 9 μήνες.Τί να μάθεις σε αυτό το διάστημα?Να ρίχνεις βολές?Να στρώνεις ένα κρεββάτι?Να μάθεις να βαράς προσοχή και πώς να μιλάς και να συμπεριφέρεσαι?Τί απ'όλα?

 

Τα πάντα όλα :) Εγώ έκανα 12μηνο και πιστεύω έμαθα όσα ήταν να μάθω σε 4 μήνες.Τους υπόλοιπους 8 αγγαρειομαχίες και διακοπές στο ΚΑΑΥ.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν μειώνουν τόσο πολύ τη θητεία πότε θα μπορέσει ένας φαντάρος να εκπαιδευτεί και να μάθει πέντε πράγματα?Εγώ με τη σημερινή νομοθεσία θα κάνω 9 μήνες.Τί να μάθεις σε αυτό το διάστημα?Να ρίχνεις βολές?Να στρώνεις ένα κρεββάτι?Να μάθεις να βαράς προσοχή και πώς να μιλάς και να συμπεριφέρεσαι?Τί απ'όλα?

 

ΘΑ κανεις 9 μηνες, αν ειχες κανει δεν θα αναρωτιοσουν, θα ηξερες πως οτι εμαθες το εμαθες στο κεντρο και αυτο αναλογα το οπλο γιατι σε μερικα σωματα ακομα και το κεντρο ειναι για τα πανηγυρια :p Ο "αξιολογος" χρονος της θητειας ειναι 1-2-3 μηνες το ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός πολιτικός θα την αυξήσει;;; :lol::lol::lol:

 

Ακόμη και αν δεν καλύπτονται οι ανάγκες (που φυσικά και δεν) η θητεία δεν πρόκειται να αυξηθεί.

 

Btw, το έχω ξαναγράψει, εγώ προσωπικά έμαθα πάρα πολύ σημαντικά πράγματα στον στρατό. Και δεν αναφέρομαι τόσο "στρατιωτικά" (κρεββάτια, εξοπλισμός, βήμα, και ότι άλλο). Αυτά πλάκα είχαν, ίσως κάποια χρησιμότητα, αλλά τώρα πια ούτε τα θυμάμαι. Αυτό που έμαθα είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι πολύ διαφορετικοί από εμένα. Έμαθα να ζω μαζί τους, να επικοινωνώ μαζί τους, να τους καταλαβαίνω, προσωπικά έγινα καλύτερος άνθρωπος. Κέρδισα και 2-3 καλούς φίλους. Ναι, έχασα έναν χρόνο από την ζωή μου που θα τον αξιοποιούσα σίγουρα αλλιως, αλλά στην τελική πιστεύω ότι όποιος πάει με τελείως μίζερη και αρνητική νοοτροπία και δεν περνάει καλά και δεν κερδίζει κάποια πράγματα. Οι τελευταίες αληθινές και ξέγνοιαστες διακοπές στην ζωή μας είναι, τουλάχιστον για εμάς που δεν έχουμε 7 ακίνητα και 200 χιλιάρικα από τον μπαμπά καβάντζα...

 

Πάντως, αν δεν ήταν υποχρεωτικό δεν θα πήγαινα.

Συμφωνώ. Αν μπορούσα δεν θα πήγαινα, αλλά δεν ήταν και άσχημα τελικά. Και πραγματικά βλέπεις ανθρώπους διαφορετικούς από εσένα. Και βλέπεις και συμπεριφορές που πρέπει να ακολουθείς ή να αποφεύγεις.

Αν μας αφήναν να κοιμηθούμε και λίγο παραπάνω....

 

Γιατί, όταν ήταν 12 ή 18 ή 24 μήνες η θητεία σου μάθαιναν; Δεν είναι ο χρόνος κατά τη γνώμη μου που δε τους επιτρέπει. Είναι ότι είναι υποχόνδριοι και τα πράγματα λειτουργούν ανάποδα όπως και σε όλους σχεδόν τους τομείς στην Ελλάδα. Και στην τελική, η βασική εκπαίδευση τρεις μήνες είναι. Μόνο εκεί μαθαίνεις έστω κάποια βασικά πράγματα. Όλος ο υπόλοιπος χρόνος είναι απλά για να σου επιβληθούν, να σου σπάσουν το ηθικό και να καταλάβεις ότι "εδώ είναι στρατός" με λίγα λόγια να βγάλει ο κάθε ανώτερος τα κόμπλεξ του πάνω σου απλά επειδή μπορεί.

 

Επίσης το να στρώνω το κρεβάτι μου, να μιλάω και να συμπεριφέρομαι δε θα μου το μάθουν στο στρατό. Και γονείς έχω και πολλούς δασκάλους είχα να με κάνουν άνθρωπο.

Μαθαίνεις αυτά που πρέπει να μάθεις. Στρατιώτης είσαι, τι θέλεις να μάθεις? Τακτικές πολέμου? :blink:

Μαθαίνεις τα παραγγέλματα, βήμα, πώς να παρουσιάζεσαι, μαθαίνεις να λύνεις και να δένεις το όπλο σου, ρίχνεις και 3 γεμιστήρες σφαίρες, ε, τι άλλο θέλεις?

Όσο για το κρεβάτι σου, δεν νομίζω να μάθεις από το σπίτι σου να το στρώνεις όπως στο στρατό, ούτε να κάνεις φάκελο/υποφάκελο;)

 

Τώρα για τα κομπλεξικά που λές, εξαρτάται που θα πέσεις. Είναι στον άνθρωπο δηλαδή. Και δεν είναι θέμα στρατιωτικού. Οι παλιοί δεν βγάζουν τα κόμπλεξ τους στους νέους? Είναι στρατιωτικοί?

Η "εξουσία" δείχνει τον χαρακτήρα του ανθρώπου...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όπως και στους υπόλοιπους τομείς της ελληνικής ζωής, είναι η νοοτροπία λάθος και στον ελληνικό στρατό.

Υπάρχουν και αρκετά στελέχη, και αρκετοί φαντάροι και φυσικά πέφτει πολύ χρήμα για να συντηρηθεί ο στρατός.

Γιατί ήταν πάντα και είναι και σήμερα αυτό το χάλι;

Η νοοτροπία.

Κανέναν απολύτως δεν τον νοιάζει να γίνει σωστά μια δουλειά, κανείς δεν θέλει να αναλάβει ευθύνη για το ο,τιδήποτε, κανείς δεν έχει εκπαιδευτεί σωστά, όλοι βαριούνται να σηκώσουν το χεράκι τους και να κάνουν ακόμα και το μερίδιο της δουλειάς που τους αναλογεί.

Μας ενδιαφέρει μόνο το φαίνεσθαι των πραγμάτων, ακόμα και ο τελευταίος φαντάρος όταν του λένε να κάνει καθαριότητες, ρίχνει έναν κουβά νερό κάτω να φαίνεται πως έπεσε νερό και τέλος.

Το λάθος φυσικά είναι της ηγεσίας. Νομίζουν πως στρατός είναι να ταλαιπωρείς τον άλλο χωρίς λόγο, να τον προσβάλεις πρωί-βράδυ και να τον αφήνεις να κοιμηθεί 3 ώρες τη μέρα. Θα πει κανείς διακοπές είναι; Όχι.

 

Αλλά τί είναι πιο σημαντικό;

Απλά να σου σπάνε τα νεύρα και να είσαι πτώμα και να μην έχεις διάθεση για τίποτα με το δίκιο σου μετά, ή να έχουν έναν ικανό και φιλότιμο στρατιώτη στη διάθεση τους; Θα μπορούσαν να σου μάθουν ένα σωρό χρήσιμα πράγματα, από πρώτες βοήθειες μέχρι μαθήματα πολεμικών τεχνών κτλ.

Το σημαντικό είναι ξυρίζομαι 3 φορές τη μέρα δηλαδή; Κοροιδία απλά...

Φταίει φυσικά και το ότι 4/5 αξιωματικούς είναι αγράμματοι, κομπλεξικοί άνθρωποι που έχουν παραιτηθεί από τη ζωή και προσπαθούν απλά να τη βγάλουν όσο καλύτερα γίνεται.

 

Ούτε υπέρ της κατάργησης του στρατού είμαι επειδή είναι ένα χάλι και χάσιμο χρόνου, δεν είναι ρεαλιστική λύση αυτή, απλά λυπάμαι επειδή χάνεται τσάμπα τόσο ανθρώπινο δυναμικό και τόσα χρήματα, ταλαιπωρείται τσάμπα ο κόσμος και τελικά το αποτέλεσμα είναι μηδέν.

Ό,τι γίνεται στην Ελλάδα γενικώς δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Φταίει φυσικά και το ότι 4/5 αξιωματικούς είναι αγράμματοι, κομπλεξικοί άνθρωποι που έχουν παραιτηθεί από τη ζωή και προσπαθούν απλά να τη βγάλουν όσο καλύτερα γίνεται.

 

Οι αξιωματικοί είναι απόφοιτοι της Σχολής Ευελπίδων. Δεν τους λες και αγράμματους...Και γιατί έχουν παραιτηθεί από τη ζωή? Αυτοί θα βγούν στη σύνταξη νωρίτερα από όλους μας.....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

αξιωματικοι υπαρχει και απο Σχολες Υπαξιωματικων αλλα και (λιγοι) ΕΜΘ (που εφτασαν στο βαθμο ανθυπασπιστη). περαν αυτου, εγω τα πιο ουσιαστικα πραγματα τα εμαθα στη μοναδα. στο κεντρο λιγα πραγματα. εκανα ΚΕΔΒ για συγκεκριμενη ειδοκοτητα, αλλα δε μου εμαθαν ΤΙΠΟΤΑ και οτι εμαθα απο την ειδικοτητα μου (Χειριστης Ψηφιακων Τερματικων Συσκευων και Κρυπτομηχανων-Αυτοματο Συστημα Διανομης Αλληλογραφιας) το εμαθα στο ΚΕΠΙΚ της μοναδας μου.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

αξιωματικοι υπαρχει και απο Σχολες Υπαξιωματικων αλλα και (λιγοι) ΕΜΘ (που εφτασαν στο βαθμο ανθυπασπιστη). περαν αυτου, εγω τα πιο ουσιαστικα πραγματα τα εμαθα στη μοναδα. στο κεντρο λιγα πραγματα. εκανα ΚΕΔΒ για συγκεκριμενη ειδοκοτητα, αλλα δε μου εμαθαν ΤΙΠΟΤΑ και οτι εμαθα απο την ειδικοτητα μου (Χειριστης Ψηφιακων Τερματικων Συσκευων και Κρυπτομηχανων-Αυτοματο Συστημα Διανομης Αλληλογραφιας) το εμαθα στο ΚΕΠΙΚ της μοναδας μου.

 

Ακόμα και με το βαθμό του Ανθυστή δεν θεωρούνται αξιωματικοί.:p

Εννοείται ότι στη μονάδα είναι όλος ο στρατός και εκεί μαθαίνεις ότι είναι να μάθεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρειται αλλα εγω το σημαντικοτερο πραγμα που εμαθα απο τον στρατο ειναι το ποσο καθυστερημενοι ειναι στην συντηπτικη τους πλειοψηφια, οι υπαξιωματικοι και οι αξιωματικοι του Ελληνικου Στρατου μας!

Ειμαι πλεον πεπεισμενος οτι ακομα και 1 (ΕΝΑΣ!!!!!), καλα εκπαιδευμενος στρατιωτης, θελησει να καταλαβει αυτο το τρισαθλιο κρατος στο οποιο ζουμε, θα το καταφερει χωρις κανενα κοπο και καμια αντισταση...! Απλα μαλλον κανεις δεν θελει...

 

Το μονο που εχω να προτεινω σε οποιον παει να καταταχθει σε αυτο το λακο με τα σκ@τ@, και το μυαλο του μπορει να υπολογισει σε λιγοτερο απο 2 λεπτα ποσο μας κανει 2+2 (η σωστω απαντηση ειναι 4!), ειναι να οπλιστει με ασυληπτη υπομονη...! Η βλακεια που θα συνατησει εκει μεσα πραγματικα δεν εχει ορια!!! Αυτοι νομιζουν οτι με 2-3 αναποδα βελακια η με κατι αστερια και κατι φλογες στο μπρατσο η στον γιακα τους οτι εγιναν και ανθρωποι!!! Τους εγραφα ανεκαθεν... ξερετε που, και μεχρι πριν απο 2-3 λεπτα που ξανακοιταξα εκει ηταν ακομα γραμμενοι!

 

Καλη θετεια μαγκες, με πολυ κουραγιο... Το μονο καλο ειναι οτι θα συνατησετε αρκετα φανταστικα παιδια που υπηρετουν οπως και εσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...