Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω παντως παρουσιαστηκα 2 Σεπτεμβριου (Π. Αεροπορια γαρ!)...

Εκανα ενα πληρες καλοκαιρακι, και μετα απο 11 μηνες αρχες Αυγουστου παλι εκανα ενα πολυ δυνατο καλοκαιρακι! Αυτο ηταν το κριτηριο επιλογης μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω με το 12μηνο παντως (που ετσι κι αλλιως εχεις καλοκαιρι) το ειχα υπολογισει αλλιως... μπαινεις φλεβαρη..μεχρι να ορκιστεις, να φυγεις απο το κεντρο, να πας για εκπαιδευση, λιγες σκοπιες και αρα λιγο κρυο.. μετα η μεταθεση παραμεθωριου σε πετυχαινε καπου τελη απριλη (πριν απο αυτη μεσολαβουσε και πασχα..μια χαρα) και με λιγη τυχη (και σπρωξιμο) πας σε καμια καλη μοναδα σε νησακι και περνας και ομορφο καλοκαιρι...και οταν γυρισεις και πισω, μεχρι να πιασουν παλι τα κρυα θα εισαι σειρα απολυσεως...οποτε αντε γεια. πιστευω το καλυτερο προγραμμα ηταν αυτο με 12μηνο. τωρα με το 9μηνο...σηκωθειτε απο καρεκλες, πολυθρονες, καναπεδες, κρεβατια, ντιβανια, μπαουλοντιβανα και βγαλτε κομπιουτερακια και ημερολογια και αρχιστε τους υπολογισμους σας κι εσεις :p

Εγώ θα έλεγα πως το μεγάλο πακέτο (παρελάσεις, βασική εκπαίδευση και πολλές σκοπιές στη μονάδα) είναι προτιμότερο να το περάσεις μέσα στο κρύο όπου μπορείς να ζεσταθείς κινούμενος και με καλό ντύσιμο, παρά κάτω από τον καυτό ήλιο που δε μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα.

Μετά σαν παλιός, θα έχεις πιο χαλαρές υπηρεσίες και θα μπορείς να χαρείς το καλοκαίρι, ειδικά αν είσαι κοντά στο σπίτι σου.

Και φυσικά θα απολυθείς σχεδόν πάνω στην αρχή της σεζόν, ώστε να μπορείς πιο εύκολα δουλειά κτλ.

Γι' αυτό ψηφίζω Νοέμβριο, ειδικά τώρα με το 9μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο ΚΕΕΜ στη Σπάρτη, έχοντας πάρει ειδικότητα οδηγού.

 

Στις 9 Οκτωβρίου πηγαίνω με μετάθεση στην Κομοτηνή (783 ΤΜΕ). Έχει περάσει κανείς από εκεί; Βρίσκεται εντός της πόλης; Αν πάρω μαζί αυτοκίνητο θα εξυπηρετηθώ ή δεν αξίζει; :worry:

 

Σε γενικές γραμμές πως είναι τα πράγματα στο στρατόπεδο;

 

Ευχαριστώ... :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο ΚΕΕΜ στη Σπάρτη, έχοντας πάρει ειδικότητα οδηγού.

 

Στις 9 Οκτωβρίου πηγαίνω με μετάθεση στην Κομοτηνή (783 ΤΜΕ). Έχει περάσει κανείς από εκεί; Βρίσκεται εντός της πόλης; Αν πάρω μαζί αυτοκίνητο θα εξυπηρετηθώ ή δεν αξίζει; :worry:

 

Σε γενικές γραμμές πως είναι τα πράγματα στο στρατόπεδο;

 

Ευχαριστώ... :)

 

Έλα ρε Stef! Πήγες και εσύ φαντάρος ε; Δεν έχω ιδέα να σου δώσω πληροφορίες για τη μονάδα που ρωτάς γιατί ήμουν σε άλλο όπλο. Πάντως έχω να σου ευχηθώ καλη θητεία & καλός πολίτης. Τα πιο δύσκολα είναι για μετά..! :happy:

Link to comment
Share on other sites

9 και σήμερα. :D

 

Στέφανε, αν δεν βρεις κάποιον που έχει εμπειρία από την συγκεκριμένη μονάδα, να σε διαφωτίσει, σου προτείνω να το πάρεις. Θα γλυτώσεις πολύ κόπο και χρόνο. Και μην ξεχνάς ότι όταν παίρνεις άδειες, θα το παίρνεις να πηγαίνεις στο αεροδρόμιο (με κατάσταση επιβίβασης, εννοείται), και το αντίστροφο. Τεράστια εξυπηρέτηση.

 

Μακάρι να είχα και εγώ αμάξι κατά την παραμονή μου στην Ξάνθη. Πόσα λεφτά θα γλύτωνα και πόσες έξοδοι δεν θα καταστρέφονταν λόγω έλλειψης μέσου μεταφοράς...

Link to comment
Share on other sites

Κανενας που να βρισκεται τωρα στον 31 ΛΔΒ στις Φερρες να μας πει πως ειναι τα πραγματα τωρα εκει?
Link to comment
Share on other sites

Δε με ενδιαφέρει άμεσα,αλλά επειδή μου φάνηκε ενδιαφέρουσα πληροφορία ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος κάτι σχετικό.

 

Μπορώ ως ηλεκτρονικός να κάνω την πρακτική στο στρατό.

Για να πραγματοποιηθεί πρέπει να συνενοηθώ με κάποιο στρατολογικό γραφείο;

Link to comment
Share on other sites

Δε με ενδιαφέρει άμεσα,αλλά επειδή μου φάνηκε ενδιαφέρουσα πληροφορία ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος κάτι σχετικό.

 

Μπορώ ως ηλεκτρονικός να κάνω την πρακτική στο στρατό.

Για να πραγματοποιηθεί πρέπει να συνενοηθώ με κάποιο στρατολογικό γραφείο;

 

Χωρις παρεξηγηση αλλα μαλλον θα βαλουν τα γελια στο στρατολογικο αμα τους πεις κατι τετοιο, με την ελλειψη φανταρων που υπαρχει το μονο που κανεις πια στο στρατο ειναι αγγαρειες και σκοπιες εκτος και αν εχεις πολυ γερο βυσμα, sad but true.

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο ΚΕΕΜ στη Σπάρτη, έχοντας πάρει ειδικότητα οδηγού.

 

Στις 9 Οκτωβρίου πηγαίνω με μετάθεση στην Κομοτηνή (783 ΤΜΕ). Έχει περάσει κανείς από εκεί; Βρίσκεται εντός της πόλης; Αν πάρω μαζί αυτοκίνητο θα εξυπηρετηθώ ή δεν αξίζει; :worry:

 

Σε γενικές γραμμές πως είναι τα πράγματα στο στρατόπεδο;

 

Ευχαριστώ... :)

 

Καλησπέρα και απο εμένα, μου ήρθε το χαρτί για ΚΕΕΜ στη Σπάρτη, τι λέει το στρατόπεδο? Είναι καλά ή θα μας πάει αίμα? Εκτός απο οδηγούς, μάγειρες και αρτοποιούς έχει άλλες ειδικότητες? Ρωτάω γιατί έχω 10 βαθμούς μυωπία οπότε απο οδηγός κόβομαι και απο μαγειρική κλπ δεν έχω επαγγελματική εμπειρία ή κάτι τέτοιο, φοιτητής πληροφορικής ήμουν με μεταπτυχιακό. Όποια βοήθεια θα ήταν χρήσιμη, ευχαριστώ!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα, μου ήρθε το χαρτί για ΚΕΕΜ στη Σπάρτη, τι λέει το στρατόπεδο? Είναι καλά ή θα μας πάει αίμα? Εκτός απο οδηγούς, μάγειρες και αρτοποιούς έχει άλλες ειδικότητες? Ρωτάω γιατί έχω 10 βαθμούς μυωπία οπότε απο οδηγός κόβομαι και απο μαγειρική κλπ δεν έχω επαγγελματική εμπειρία ή κάτι τέτοιο, φοιτητής πληροφορικής ήμουν με μεταπτυχιακό. Όποια βοήθεια θα ήταν χρήσιμη, ευχαριστώ!! :D

Αν εχεις οντως τοση μυωπια κατα 99% βγαινεις Ι4 αοπλος. Η Σπαρτη ειναι απο τα πιο χαβαλε στρατοπεδα και γενικα το ΣΕΜ μαζι με το Υλικο πολεμου θεωρουνται απο τα πιο βυσματικα στο στρατο ξηρας. Το μονο κακο με τη Σπαρτη ειναι οτι το στρατοπεδο ειναι τεραστιο οποτε ετοιμασου για αρκετο περπατημα.

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι ειδικότητες του ΚΕΕΜ αλλά, όπως πολύ σωστά είπε και ο φίλος, μάλλον θα πάρεις γιώτα (ή 3 ή 4) και το πιο πιθανό είναι να σε βάλουν σε κάποιο γραφείο.

 

Μπαίνω αύριο να πάρω το λελεδόχαρτο. Επιτέλους, έφτασε και αυτή η ημέρα και για μένα. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι ειδικότητες που διδάσκονται στο ΚΕΕΜ.

Από εκεί και πέρα μπορεί να γίνει σιτιστής, τεχνικός-αποθηκάριος γραφέας, ή γενικών καθηκόντων και να φύγει κατευθείαν για μονάδα μετά τη βασική εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια εχω μερικές απορίες... Πιστεύω να μπορεί να μου τις λύσει κάποιος :P .

Πέρασα περιοδεύον στις 28 Ιανουαρἰου, πότε να περιμένω το χαρτί για να υπηρετήσω την μαμά πατρίδα?? Πρόσφατα έλαβα κάποιο χαρτί από την στρατολογία που έλεγε οτι κατανεμηθηκα στην πολεμικη αεροπορια .Στέλνουν χαρτια σε ολους??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αντε να απολυθει και η 305.. Αντε να παρουμε και εμεις σειρα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα, μου ήρθε το χαρτί για ΚΕΕΜ στη Σπάρτη, τι λέει το στρατόπεδο? Είναι καλά ή θα μας πάει αίμα? Εκτός απο οδηγούς, μάγειρες και αρτοποιούς έχει άλλες ειδικότητες? Ρωτάω γιατί έχω 10 βαθμούς μυωπία οπότε απο οδηγός κόβομαι και απο μαγειρική κλπ δεν έχω επαγγελματική εμπειρία ή κάτι τέτοιο, φοιτητής πληροφορικής ήμουν με μεταπτυχιακό. Όποια βοήθεια θα ήταν χρήσιμη, ευχαριστώ!! :D

 

 

η ειδηκοτητα σου μπορει να ειναι εκτος απο αυτα που ανεφερες τουφεκιοφορος, γραφεας κ γενικων καθηκοντων ,σιτηστης-αποθηκαριος ,χειριστης ΗΖ

 

307 81ΚΣ ...

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση να κανω παιδια

 

ειμαι υλικου πολεμου μου ηρθε δευτερη μεταθεση για 73 ΜΕ (μοναδα επιστρατευσης) στην Τριπολη.

γνωριζετε κατι για εκει? ψαχνω και δεν βρισκω τιποτα απολυτως, βρηκα μονο ενα αρθρο που λεει οτι ειναι μαυρη μοναδα.

αυτη τη στιγμη ειμαι Κω υλικου πολεμου στο 80 τυπεθ και παω τριπολη σε λιγοτερο απο 1 μηνα.

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο: έχω ακούσει πολλόυς ότι αγοράζουν κινητό χωρίς κάμερα για το στρατό, κ έχω ακούσει ότι οντως με κάμερα κινητο δε περνά μέσα(θεωρητικά τουλάχιστον). έχω φιλαράκια κ μάλιστα ειδικοδυναμίτες που περάσαν μέσα και το όμνια πχ :lol: τι παίζει?

Παντού περνάς το οτιδήποτε υπό προϋποθέσεις. Μπορεί να τύχεις σε σε ψάξει κάποιος περίεργος και να σου πει να αδειάσεις ακόμα και τις τσέπες σου, μπορεί να σε ψάξει φαντάρος και να περάσεις και αυτόματο. :lol: :p

 

Εγώ που πήγα κέντρο στην Λαμία, σχεδόν όλοι είχαμε κινητά με κάμερα αλλά τα είχαμε πάνω μας και ένα άλλο χωρίς κάμερα στις αποσκευές (μόνο αυτές έψαχναν και όχι εμάς). Απλά πρέπει να προσέχεις και να μην σε πιάσουν και να μην στο βουτήξουν γιατί έχει κόσμο πολύ στο κέντρο. Αργότερα στην παραμεθόριο, τα πράγματα χαλαρώνουν υπερβολικά και μπορείς να έχεις dvd, παιχνιδομηχανές, laptop και ότι άλλο γουστάρεις. Και εδώ υπό προϋποθέσεις πάλι. Είναι που θα τύχεις.

Link to comment
Share on other sites

9/11 Παρουσιάζομαι Λαμία (Υλικού Πολέμου)

Υπάρχει κανείς που να έχει περάσει από εκεί πρόσφατα?Γενικά καμμία συμβουλή?

Απ'ότι εχω μάθει είναι πολύ βυσματικό στρατόπεδο ε?Εγώ που δεν έβαλα βύσμα να χαίρομαι ή να χαλιέμαι που με έστειλαν εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από τα δύο. Να παρακαλάς, αν δεν έχεις βύσμα, να μείνεις υλικοπολεμίτητς και να πάρεις καμία καλή μεταθεσούλα.
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από τα δύο. Να παρακαλάς, αν δεν έχεις βύσμα, να μείνεις υλικοπολεμίτητς και να πάρεις καμία καλή μεταθεσούλα.
ακριβως οπως το ειπε! αν ΔΕΝ εχεις βισμα, εχεις πολυ μεγαλες πιθανοτητες να σε στειλουν η ΔΒ η ΜΧ (και καποιους λιγους ΕΜ). εγω μπηκα ΥΠ αλλα ανευ βισματος οποτε οταν ηρθε η ωρα των ειδικοτητων/μεταθεσεων, με μετεταξαν σε ΔΒ.

παντως το ΚΕΥΠ ειναι πραγματικα απο τα πιο χαλαρα κεντρα. την ωρα που στο ΚΕΠΖ/ΚΕΤΘ/11ο ΣΠ τους πηγαιναν ποδαροδρομο για βολες, εμας μας πηγαιναν με STEYER!!!αχαχαχ:lol:

 

ομως να ξερεις πως και να μεινεις ΥΠ δε σημαινει απαραιητα ζωη και κοτα. μια καλη μεταθεση που ισχυε (και νομιζω ισχυει ακομη) ειναι το 12ο ΤΥΠ στην Αλεξανδρουπολη. θυμαμαι να ακουω πως ειναι ζωαρα στο 12ο απο 1.5 χρονο πριν μπω εγω (2007Δ ΕΣΣΟ) και το ακουω ακομη... αρα ειναι πραγματικα απο τις καλυτερες μοναδες για ΤΥΠ, φυσικα αναμεσα στις παραμεθοριες.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως το ειπε! αν ΔΕΝ εχεις βισμα, εχεις πολυ μεγαλες πιθανοτητες να σε στειλουν η ΔΒ η ΜΧ (και καποιους λιγους ΕΜ). εγω μπηκα ΥΠ αλλα ανευ βισματος οποτε οταν ηρθε η ωρα των ειδικοτητων/μεταθεσεων, με μετεταξαν σε ΔΒ.

παντως το ΚΕΥΠ ειναι πραγματικα απο τα πιο χαλαρα κεντρα. την ωρα που στο ΚΕΠΖ/ΚΕΤΘ/11ο ΣΠ τους πηγαιναν ποδαροδρομο για βολες, εμας μας πηγαιναν με STEYER!!!αχαχαχ:lol:

 

ομως να ξερεις πως και να μεινεις ΥΠ δε σημαινει απαραιητα ζωη και κοτα. μια καλη μεταθεση που ισχυε (και νομιζω ισχυει ακομη) ειναι το 12ο ΤΥΠ στην Αλεξανδρουπολη. θυμαμαι να ακουω πως ειναι ζωαρα στο 12ο απο 1.5 χρονο πριν μπω εγω (2007Δ ΕΣΣΟ) και το ακουω ακομη... αρα ειναι πραγματικα απο τις καλυτερες μοναδες για ΤΥΠ, φυσικα αναμεσα στις παραμεθοριες.

 

Δηλαδη αντι για ΖΩΑΡΑ (ΥΠ) θα περασεις πολυ καλα (ΜΧ,ΔΒ) καλο μου ακουγεται :D

 

Πρωην δνεας μχ :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αντι για ΖΩΑΡΑ (ΥΠ) θα περασεις πολυ καλα (ΜΧ,ΔΒ) καλο μου ακουγεται :D

 

Πρωην δνεας μχ :p

 

Εμένα να δείς πόσο καλό μου ακούγεται...!

 

Σίγουρα κάποιος θα το έχει ποστάρει αλλά ένα ακόμα link δεν βλάπτει...

Σας παρουσιάζω λοιπόν το ένα και μοναδικό leleja.

Είναι java, λειτουργεί σε όλα τα κινητά με όλες τις αναλύσεις οθόνης.Υπολογίζει το υπόλοιπο της θητείας με όλους τους δυνατούς τρόπους.

 

Download link :

http://www.megaupload.com/?d=PC5R9T6W

http://rapidshare.com/files/83567608/leleja.rar

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...