Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτα ειναι "βλ@κειες".εδω φυλακη τρως μεσα..και δεν την υπηρετεις...!

απλα<τα λενε,για να τα λενε! Ο στρατος οταν σε χρειαζεται σε βρισκει..πριν το παρεις χαμπαρι εσυ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγνώμη για τη παράθεση, αλλά θέλω να σου ζητήσω κάτι, εντελώς άσχετο με το θέμα. :( :(

Πριν κάνεις τα χαρτιά σου, μήπως είναι καλό να ανοίξεις κάποιο λεξικό και τα βιβλία γραμματικής του σχολείου?!!!

Και πάλι συγνώμη. Αφού να σκεφτείς ακόμη νομίζω ότι κάνεις πλάκα και επίτηδες έχεις τόσα ορθογραφικά λάθη.:blink: :blink: :blink:

 

Αν γίνει ΕΠ.ΟΠ. δεν θα του χρειαστεί η ορθογραφία!

;)

 

Ωπώται : "σηναίχυσαι τιν καλλοί δουλυά"!

Μετάφραση :

So, keep up the good work!

:p

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας του Μηχανικου; Ξερει κανεις τι εγινε ο Δικας του ΚΕΜΧ στο Ναυπλιο (για τον Συνταγμ. Καραμερο μιλαω). Με τις αυτοκτονιες τον ξυλώσανε μηπως;
ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι "βλ@κειες".εδω φυλακη τρως μεσα..και δεν την υπηρετεις...!

απλα<τα λενε,για να τα λενε! Ο στρατος οταν σε χρειαζεται σε βρισκει..πριν το παρεις χαμπαρι εσυ!

Δλδ τι λες; Ότι τα 30 χιλιάρικα που έδωσα εγώ κάποτε μου τα φαγε κάποιος υπάλληλος της στρατολογίας.

Ας είμαστε και λίγο σοβαροί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν γινεται...γιατι για να γραφτει οπως "λες" η φυλακη πρεπει να εχεις γραφτει ηδη στην στρατολογια..και μολις παρουσιαστεις κανονικα να κληθεις εκει απο το αρμοδιο οργανο..για τα παιρετερω.εδω αλλοι δεν ερχονται καθολου...και μετα απο 35 (εργασιμες μερες) κρινεσαι λιποτακτης και παλι..δεν σου κανουν τιποτα.Εχω εργαστει σε στρατολογικο γραφειο(πολιτικος υπαλληλος) και τετοις περιπτωσεις..συνεβηκαν πολλες.

κανεις δεν επαθε..το παραμικρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Den eipa pouthena gia fylakh an prosekses. Den phga pote na perasw periodeyon... Eipa gia ena mhna prostheths thiteias san prostimo. Den einai fulakh ayto.

 

Thes mhpws na sou anevasw thn apodeiksh pou to plhrwsa gia na pistheis?

Link to comment
Share on other sites

Den eipa pouthena gia fylakh an prosekses. Den phga pote na perasw periodeyon... Eipa gia ena mhna prostheths thiteias san prostimo. Den einai fulakh ayto.

 

Thes mhpws na sou anevasw thn apodeiksh pou to plhrwsa gia na pistheis?

 

Δεν θελω να μου ανεβασεις τιποτα.παντως την θητεια σου...δεν μπορεις να την εξαγορασεις,Μονο αν εισαι παντρεμενος και εχεις αν θυμαμαι καλα 3 παιδια η εισαι προστατης και δεν εχεις γονεις σου.και παλι αυτα μετα απο επιτροπη απαλλαγων.Τωρα αν εφαγες φυλακη γι'αυτον τον λογο,συγγνωμη αλλα δεν μπορεις να την πληρωσεις.Υπηρετητε κανονικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μου ανεβασεις τιποτα.παντως την θητεια σου...δεν μπορεις να την εξαγορασεις,Μονο αν εισαι παντρεμενος και εχεις αν θυμαμαι καλα 3 παιδια η εισαι προστατης και δεν εχεις γονεις σου.και παλι αυτα μετα απο επιτροπη απαλλαγων.Τωρα αν εφαγες φυλακη γι'αυτον τον λογο,συγγνωμη αλλα δεν μπορεις να την πληρωσεις.Υπηρετητε κανονικα.

 

Μπορείς ή να υπηρετήσεις ή να πληρώσεις 90 ευρώ. Αυτό που σου λέω είναι 100% σίγουρο για την συγκεκριμένη ποινή

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά μιλάω. Δεν έφαγα φυλακή. Ούτε μιλάω για εξαγορά 12μηνης θητείας.

Μου επεβληθει πρόστιμο 1 μήνας extra θητείας επειδή δεν πέρασα περιοδευον, το οποίο ήταν εξαγοράσιμο. Πήγα στο στρατολογικό το πληρωσα και όταν πήγα φαντάρος 5 χρόνια μετά, έκανα κανονικά 12μηνο...

Απλό.

Link to comment
Share on other sites

καλα οτι πειτε..εγω σας αντιγραφω την εγκυκλιο..και εσεις εχετε αλλη γνωμη.καλως :whistle:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι κι'ετσι..και εγω οταν απολυθηκα απο το στρατευμα..και ειχα καποια πραγματα χρεωμενα..ειχα υπογραψει ενα χαρτι..τι ειχα παραλαβει..μετα..ομως καποια δεν τα ειχα...ετσι παρεδωσα μερικα και καποια αλλα...μου ηρθε "μποναμας" να παω να τα πληρωσω δτο Δημοσιο ταμειο...

Ετσι πληρωνεις!! και οχι σε στρατολογικο γραφειο.μηπως εχεις μπερδεψει καποια πραγματα.:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχε παρει το ματι μου ενα site οπου ελεγε μεχρι ποτε πρεπει να κοψεις την αναβολη για να μπεις με την επομενη σειρα, αν το εχει κανεις ή ξερει ποτε πρεπει να κοψεις την αναβολη για να μπεις το Νοεμβριο.. :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μου ανεβασεις τιποτα.παντως την θητεια σου...δεν μπορεις να την εξαγορασεις,Μονο αν εισαι παντρεμενος και εχεις αν θυμαμαι καλα 3 παιδια η εισαι προστατης και δεν εχεις γονεις σου.και παλι αυτα μετα απο επιτροπη απαλλαγων.Τωρα αν εφαγες φυλακη γι'αυτον τον λογο,συγγνωμη αλλα δεν μπορεις να την πληρωσεις.Υπηρετητε κανονικα.

 

Ελληνικά μιλάω. Δεν έφαγα φυλακή. Ούτε μιλάω για εξαγορά 12μηνης θητείας.

Μου επεβληθει πρόστιμο 1 μήνας extra θητείας επειδή δεν πέρασα περιοδευον, το οποίο ήταν εξαγοράσιμο. Πήγα στο στρατολογικό το πληρωσα και όταν πήγα φαντάρος 5 χρόνια μετά, έκανα κανονικά 12μηνο...

Απλό.

 

καλα οτι πειτε..εγω σας αντιγραφω την εγκυκλιο..και εσεις εχετε αλλη γνωμη.καλως :whistle:

 

 

http://www.stratologia.gr/N.3421)05.pdf

 

Άρθρα 10 και 43

 

Έχει δίκιο ο Bayern7

Από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτα,

Από όσα βλέπεις...τα μισά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μου ανεβασεις τιποτα.παντως την θητεια σου...δεν μπορεις να την εξαγορασεις,Μονο αν εισαι παντρεμενος και εχεις αν θυμαμαι καλα 3 παιδια η εισαι προστατης και δεν εχεις γονεις σου.και παλι αυτα μετα απο επιτροπη απαλλαγων.Τωρα αν εφαγες φυλακη γι'αυτον τον λογο,συγγνωμη αλλα δεν μπορεις να την πληρωσεις.Υπηρετητε κανονικα.

 

 

Άρθρα 10 και 43

 

Έχει δίκιο ο Bayern7

 

Fusika ki exei dikio. H epiprostheti thiteia einai eksagorasimi.

Link to comment
Share on other sites

Καλα οτι πειτε...με αυτη την λογικη οποιος εχει χρημα μπαινει μεσα..καθεται πουλαει τρελα και μετα το περας'της θητειας του..οσο φυλακη και να'χει...καθεται τα "σκαει" και φευγει κυριος.εγω ποτε μου δεν το συναντησα αυτο..μαλιστα λογω αδικαιολογητος απων...τις μερες που δεν ημουν μεσα..μαζι και με φυλακη...τις υπηρετησα κανονικα.αλλα μπορει τοτε 252 σειρα να ηταν αλλιως τα πραγματα.απο τοτε ισως εχουν αλλαξει πολλα...:blink:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα οτι πειτε...με αυτη την λογικη οποιος εχει χρημα μπαινει μεσα..καθεται πουλαει τρελα και μετα το περας'της θητειας του..οσο φυλακη και να'χει...καθεται τα "σκαει" και φευγει κυριος.εγω ποτε μου δεν το συναντησα αυτο..μαλιστα λογω αδικαιολογητος απων...τις μερες που δεν ημουν μεσα..μαζι και με φυλακη...τις υπηρετησα κανονικα.αλλα μπορει τοτε 252 σειρα να ηταν αλλιως τα πραγματα.απο τοτε ισως εχουν αλλαξει πολλα...:blink:

 

 

Φιλε διάβασε λίγο τι γράφουμε, Ελληνικά μιλάμε, και τα άρθρα του νομου που παραθέτει ο alvarez. ΔΕΝ αναφέρεται σε φυλακή κανεις (τόσες φορες το είπε ο Μπάγερν ότι ΔΕΝ μιλάει για φυλακή) μονο στην επιπρόσθετη θητεία για λόγους πχ κακής χρήσης αναβολής η αν δεν παρουσιαστείς περιοδεύων κτλ.

 

Εντωμεταξύ συνεχίζεις να επιμένεις ενώ είναι σαφές ότι δεν αναφέρεσαι καν στο ίδιο θέμα (αφού λες για φυλακες) κι ενώ σου έχουν παραθέσει τον ίδιο το νομο εν ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην αεροπορία Δ εσσο.Σκέφτομαι να πάρω μετάθεση σε κάποιο νησι.Ξέρει κανεις τους παίζει καλά τώρα;έχω ακούσει στην Κω είναι 15 μέσα-15 off.

Ποιό είναι καλά νησια για αεροπορία;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην αεροπορία Δ εσσο.Σκέφτομαι να πάρω μετάθεση σε κάποιο νησι.Ξέρει κανεις τους παίζει καλά τώρα;έχω ακούσει στην Κω είναι 15 μέσα-15 off.

Ποιό είναι καλά νησια για αεροπορία;

Μυκονο.ειναι απο τα καλυτερα νησια και εχει και τα τυχερα του :ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έμαθα στην ορκωμοσία οτι η ειδικότητα μου θα είναι ΜΗΧΤ. Ξέρει κανείς τι είναι αυτή η ειδικότητα, τι μεταθέσεις παίρνεις μετά, και αν είναι καλή για άοπλο? Θα πάω και κάπου για εκπαίδευση? Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν γινεται...γιατι για να γραφτει οπως "λες" η φυλακη πρεπει να εχεις γραφτει ηδη στην στρατολογια..και μολις παρουσιαστεις κανονικα να κληθεις εκει απο το αρμοδιο οργανο..για τα παιρετερω.εδω αλλοι δεν ερχονται καθολου...και μετα απο 35 (εργασιμες μερες) κρινεσαι λιποτακτης και παλι..δεν σου κανουν τιποτα.Εχω εργαστει σε στρατολογικο γραφειο(πολιτικος υπαλληλος) και τετοις περιπτωσεις..συνεβηκαν πολλες.

κανεις δεν επαθε..το παραμικρο.

Η δικια μου περιπτωση:Β95 Αεροπορια.Ενω μετραγα ηδη 16 μηνες θητεια (τοτε ηταν 20 μηνες)με φωναζουν στην στρατολογια της 124 για να μου ανακοινωσουν οτι εχω προσθετη θητεια 7 μηνες επειδη δεν περασα περιοδευων αλλα και δεν ειχα χαρτι απο το σχολειο που ειχα γραφτει και ειχα παρει αναβολη.Η εξτρα θητεια μπορουσε να εξαγοραστει προς 20000δρχ ή να την υπηρετησω.Τελικα πληρωσα 140000δρχ στην Εμπορικη τραπεζα και απολυθηκα κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...