Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το χαρτι της αναβολης επειδη το εχω χασει μπορω να το ξαναπαρω. φανταζομαι απο ρουφ...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Μια και λογικα μηχανικο θα με παρουν, τι λεει το ΜΧ Ναυπλιου;

Εκει ειχαν παρει και εμενα αλλα τελικα πηρα αναβολη και δεν πηγα, παντως αποτι ακουσα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μια και λογικα μηχανικο θα με παρουν, τι λεει το ΜΧ Ναυπλιου;

Η σιγουρια σου μ'αρεσει!!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Μια και λογικα μηχανικο θα με παρουν, τι λεει το ΜΧ Ναυπλιου;

 

Εκει ειχαν παρει και εμενα αλλα τελικα πηρα αναβολη και δεν πηγα, παντως αποτι ακουσα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

 

Τα κεντρα πανω/κατω ειναι το ιδιο.απλα οσα κεντρα εχουν λιγο προσωπικο...οπως ειναι το μηχανικο..ειναι λιγο πιο "τρεξιμο".αλλα μετα που θα πας στην Μοναδα..που θα εισαι σε λοχο υποστηριξης..θα ειναι σαφως πο χαλαρα τα πραγματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια και λογικα μηχανικο θα με παρουν, τι λεει το ΜΧ Ναυπλιου;

 

Εκεί παρουσιάστηκα πέρυσι. Ήταν αρκετά χαλαρά θα έλεγα. Κάναμε μόνο πρόβες για την ορκομωσία, λίγο πρωινό τρέξιμο-γυμναστική 2 φορές την εβδομάδα αν θυμάμαι καλά και λίγες σκοπιές μετά την ορκωμοσία μέχρι να έρθουν οι μεταθέσεις. Α! Περάσαμε μια φορά και το στίβο μάχης, αλλά όποιος ήθελε παρέκαμπτε όποιο εμπόδιο ήθελε!

Συμπεριφορά βαθμοφόρων προς εμάς πολύ καλή. Οι ίδιοι παραδέχονταν ότι ντρέπονταν να φωνάζουν σε μεγαλύτερούς τους (ηλικιακά) και σπουδαγμένους, μιας και οι "υπεύθυνοι" κάθε λόχου ήταν ανθυπολοχαγοί και εμείς οι περισσότεροι 25+.

Μετά, στη μονάδα (79 ΛΜΧΕΘ - Σάμος), χύμα. Σκοπιά και καμιά αγγαριούλα το πρωί μέχρι το μεσημεριανό. Το απόγευμα μόνο καθαριότητα για 30 λεπτά. Εκπαίδευση τίποτα. Μόνο νυχτερινή κάθε 15 μέρες στην οποία στήναμε ναρκοπέδια τοποθετώντας νάρκες στο έδαφος και καλύπτοντάς τις με 1-2 φυλλαράκια :p ). Επίσης τα κλασσικά σκηνάκια.

Για να μη πολυλογώ θα αναφέρω ένα περιστατικό που τα λέει όλα:

Κάποια μέρα, μετά την πρωινή φρουρά, ο ΑΥΔΜ μας τα πήρε επειδή δεν κρατούσαμε τυπικά τριάδες και μας έβαλε να γυρίσουμε στο λόχο τροχάδην (500m). Μετά, λίγο πριν την πρωινή αναφορά μας ζήτησε συγγνώμη :lol: :lol:

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ,έχει κανεις απο εσας μετεκπαιδευση ;Θα ήθελα να τον ρωτησω απο πού πληρωθηκε και πόσες μέρες σας δικαιολογησανε στον ΟΑΕΔ ;Στην δική μου περιπτωση ο ΟΑΕΔ μου λει κατι κουλα και θέλω να διασταυρωσω τις πληροφοριες με εσας .Θα περιμ΄νω τις απαντησεις, ειναι λιγο επειγον το θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ,έχει κανεις απο εσας μετεκπαιδευση ;Θα ήθελα να τον ρωτησω απο πού πληρωθηκε και πόσες μέρες σας δικαιολογησανε στον ΟΑΕΔ ;Στην δική μου περιπτωση ο ΟΑΕΔ μου λει κατι κουλα και θέλω να διασταυρωσω τις πληροφοριες με εσας .Θα περιμ΄νω τις απαντησεις, ειναι λιγο επειγον το θεμα.

Εγω εχω παει 2 φορες! μια για βολη και μια για μια ολοκληρη εβδομδα σε ΜΕ.τωρα για ΟΑΕΔ...πρωτη φορα το ακουω...οντως ισχυει αυτο που λες :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.. λοιπον χθες μου ηρθε το χαρτι για να παρουσιαστω στις 7/8.. Ωστοσο ειμαι φοιτητης(τελειωσα το 1ο ετος τωρα) κ δεν ειχα παρει αναβολη οταν επρεπε αλλα τελος παντων την πηρα τωρα.. στο περιοδευων που ειχα κανει οντας μαθητης δεν θυμαμαι τι ειχα βαλει κ αυτο γιατι τωρα με καλεσαν στους πεζοναυτες..:blink: :blink: την επομενη φορα που θα μου ερθει το χαρτι αυτο θα αλλαξει η οπως κ να εχει θα παω στους πεζοναυτες? κ κατι αλλο.. ξερετε τι παιζει με τους τσολιαδες? σε επιλεγουν αναλογα με το υψος?κ αν σε επιλεξουν ειναι υποχρεωτικο να πας εκει?γιατι ακουω διαφορα για τσολιαδες..:cry: ευχαριστω προκαταβολικα..!
Link to comment
Share on other sites

Εκεί παρουσιάστηκα πέρυσι. Ήταν αρκετά χαλαρά θα έλεγα. Κάναμε μόνο πρόβες για την ορκομωσία, λίγο πρωινό τρέξιμο-γυμναστική 2 φορές την εβδομάδα αν θυμάμαι καλά και λίγες σκοπιές μετά την ορκωμοσία μέχρι να έρθουν οι μεταθέσεις. Α! Περάσαμε μια φορά και το στίβο μάχης, αλλά όποιος ήθελε παρέκαμπτε όποιο εμπόδιο ήθελε!

Συμπεριφορά βαθμοφόρων προς εμάς πολύ καλή. Οι ίδιοι παραδέχονταν ότι ντρέπονταν να φωνάζουν σε μεγαλύτερούς τους (ηλικιακά) και σπουδαγμένους, μιας και οι "υπεύθυνοι" κάθε λόχου ήταν ανθυπολοχαγοί και εμείς οι περισσότεροι 25+.

Μετά, στη μονάδα (79 ΛΜΧΕΘ - Σάμος), χύμα. Σκοπιά και καμιά αγγαριούλα το πρωί μέχρι το μεσημεριανό. Το απόγευμα μόνο καθαριότητα για 30 λεπτά. Εκπαίδευση τίποτα. Μόνο νυχτερινή κάθε 15 μέρες στην οποία στήναμε ναρκοπέδια τοποθετώντας νάρκες στο έδαφος και καλύπτοντάς τις με 1-2 φυλλαράκια :p ). Επίσης τα κλασσικά σκηνάκια.

Για να μη πολυλογώ θα αναφέρω ένα περιστατικό που τα λέει όλα:

Κάποια μέρα, μετά την πρωινή φρουρά, ο ΑΥΔΜ μας τα πήρε επειδή δεν κρατούσαμε τυπικά τριάδες και μας έβαλε να γυρίσουμε στο λόχο τροχάδην (500m). Μετά, λίγο πριν την πρωινή αναφορά μας ζήτησε συγγνώμη :lol: :lol:

 

Ωραιος!!! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Εκεί παρουσιάστηκα πέρυσι. Ήταν αρκετά χαλαρά θα έλεγα. Κάναμε μόνο πρόβες για την ορκομωσία, λίγο πρωινό τρέξιμο-γυμναστική 2 φορές την εβδομάδα αν θυμάμαι καλά και λίγες σκοπιές μετά την ορκωμοσία μέχρι να έρθουν οι μεταθέσεις. Α! Περάσαμε μια φορά και το στίβο μάχης, αλλά όποιος ήθελε παρέκαμπτε όποιο εμπόδιο ήθελε!

Συμπεριφορά βαθμοφόρων προς εμάς πολύ καλή. Οι ίδιοι παραδέχονταν ότι ντρέπονταν να φωνάζουν σε μεγαλύτερούς τους (ηλικιακά) και σπουδαγμένους, μιας και οι "υπεύθυνοι" κάθε λόχου ήταν ανθυπολοχαγοί και εμείς οι περισσότεροι 25+.

Μετά, στη μονάδα (79 ΛΜΧΕΘ - Σάμος), χύμα. Σκοπιά και καμιά αγγαριούλα το πρωί μέχρι το μεσημεριανό. Το απόγευμα μόνο καθαριότητα για 30 λεπτά. Εκπαίδευση τίποτα. Μόνο νυχτερινή κάθε 15 μέρες στην οποία στήναμε ναρκοπέδια τοποθετώντας νάρκες στο έδαφος και καλύπτοντάς τις με 1-2 φυλλαράκια :p ). Επίσης τα κλασσικά σκηνάκια.

Για να μη πολυλογώ θα αναφέρω ένα περιστατικό που τα λέει όλα:

Κάποια μέρα, μετά την πρωινή φρουρά, ο ΑΥΔΜ μας τα πήρε επειδή δεν κρατούσαμε τυπικά τριάδες και μας έβαλε να γυρίσουμε στο λόχο τροχάδην (500m). Μετά, λίγο πριν την πρωινή αναφορά μας ζήτησε συγγνώμη :lol: :lol:

ζητω τα ελληνικα στρατα μετα απο τον στιβο μαχης σας εφερναν κινεζες για μασσαζ μηπως και ειχε πιαστει κανεις?:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.. λοιπον χθες μου ηρθε το χαρτι για να παρουσιαστω στις 7/8.. Ωστοσο ειμαι φοιτητης(τελειωσα το 1ο ετος τωρα) κ δεν ειχα παρει αναβολη οταν επρεπε αλλα τελος παντων την πηρα τωρα.. στο περιοδευων που ειχα κανει οντας μαθητης δεν θυμαμαι τι ειχα βαλει κ αυτο γιατι τωρα με καλεσαν στους πεζοναυτες..:blink: :blink: την επομενη φορα που θα μου ερθει το χαρτι αυτο θα αλλαξει η οπως κ να εχει θα παω στους πεζοναυτες? κ κατι αλλο.. ξερετε τι παιζει με τους τσολιαδες? σε επιλεγουν αναλογα με το υψος?κ αν σε επιλεξουν ειναι υποχρεωτικο να πας εκει?γιατι ακουω διαφορα για τσολιαδες..:cry: ευχαριστω προκαταβολικα..!

 

Με την αναβολή σου δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά ΥΠΟΘΕΤΩ ότι λογικά δεν παίζει να σε πάρουν με το ζόρι στρατό ενώ δικαιούσαι αναβολής, ακόμα και αν άργησες να την πάρεις. Το πολύ πολύ να σε ταλαιπωρήσουν με λίγη γραφειοκρατεία παραπάνω μερικές μέρες αλλά να σε αναγκάσουν να παρουσιαστείς κανονικά για να υπηρετήσεις το θεωρώ πολύ χλωμό.

Φυσικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις και να τους πεις τι έχει γίνει.

Τώρα όσον αφορά τους πεζοναύτες, προφανώς είχες συμπληρώσει Ειδικές Δυνάμεις όταν είχες πάει πρώτη φορά στο στρατολογικό γι' αυτό μάλλον σε στέλνουν εκεί. Πάντως μην αγχώνεσαι, αν δεν θες να πας, δεν πας.

Πας και τους λες δεν είμαι εγώ για εδώ, το πολύ πολύ κόβεσαι και σε κανά αγώνισμα και τέλος.Με τους τσολιάδες δεν είμαι σίγουρος τι παίζει ακριβώς αλλά αν σου το λένε διάφοροι φίλοι σου μόνο και μόνο επειδή είσαι ψηλός μη μασάς, έτσι κι'αλλιώς ελάχιστα άτομα πάνε για τσολιάς. Γενικά...χαλαρά! Δεν θέλει άγχος, τα πράγματα είναι πολύ πιο χύμα απ' ότι περιμένεις και κανείς δε σε αναγκάζει να κάνεις πράγματα που δεν θες να κάνεις. (υπερβολικά πράγματα πάντα, όπως π.χ. να σε αναγκάσουν να είσαι ειδικοδυναμίτης με το ζόρι για ένα χρόνο, δε μιλάμε να καθαρίσεις μια φορά μια τουαλέτα.) :)

Αλλά έτσι κι'αλλιώς όπως είπα, κατα 99% αυτά θα σε απασχολήσουν μετά από χρόνια, απλά τώρα πήγαινε στο στρατολογικό σου γραφείο και ξεκαθάρισε το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα της αναβολης το κανονισα.. Πηρα αναβολη μεχρι το 2015.. Κ για τους πεζοναυτες εμαθα οτι οταν θα κοψω την αναβολη μου θα ξανα συμπληρωσω χαρτι για το που ''θελω'' να παω οπου εκει προφανως δεν θα βαλω ειδικες δυναμεις.. Το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι λογω υψους (2.03) θα με διαλεξουν για τσολιας κ εχω ακουσει για δυσκολη εκπαιδευση.. Αλλα μεχρι να παω φανταρος εχουμε ακομα... Μπορει κ να κοντινω μεχρι τοτε..:lol: Ευχαριστω για τις πληροφοριες...!
Link to comment
Share on other sites

οι πεζοναυτες ειναι πια στο στρατο ξηρας και του χρονου θα ενταχθουν και επισημα εκει.... καθως ο αγωνας τους στο εδαφος εχει να κανει με το πεζικο παρα με τις ειδ δυναμεις
Link to comment
Share on other sites

το σεπτεμβρη παιρνω πτυχιο και θελω να παρουσιαστω το νοεμμβρη. μεχρι τελος ιουλιου πρεπει να κοψω την αναβολη. τι χαρτια χρειαζεται να προσκομισω? απο τη σχολη πηρα ηδη βεβαιωση σπουδων για στρατολογικη χρηση.
Link to comment
Share on other sites

το σεπτεμβρη παιρνω πτυχιο και θελω να παρουσιαστω το νοεμμβρη. μεχρι τελος ιουλιου πρεπει να κοψω την αναβολη. τι χαρτια χρειαζεται να προσκομισω? απο τη σχολη πηρα ηδη βεβαιωση σπουδων για στρατολογικη χρηση.

δεν πειραζει αφου το ανοιξε τωρα τι να κανουμε.next time..

ναι χρειαζονται ενα προσφατο χαρτι το οποιο ειχες παρει την αναβολη. ειτε βεβαιωση ειτε πτυχιο.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Paidia kserei kaneis ti ginetai me to thema prostaths oikogeneias.......

 

Sto site toy upoyrgeiou leei mono gia to megalytero apo ta adelfia (agori),

alla exw kapoion gnwsto poy phge xwris na isxyei to parapanw......

 

ksereis kaneis leptomeries.....

 

cheers

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

απ'οσο ξερω προστατης οριζεται απο τα 3 αδερφια ο μεγαλυτερος ή αυτος που θα κανει πρωτος την θητεια,θα ειναι μειωμενη.(9μηνες)

και οταν ο πατερας δεν ..... τοτε παλι εχει ακομα πιο μειωμενη.(6μηνες αν θυμαμαι καλα)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

το σεπτεμβρη παιρνω πτυχιο και θελω να παρουσιαστω το νοεμμβρη. μεχρι τελος ιουλιου πρεπει να κοψω την αναβολη. τι χαρτια χρειαζεται να προσκομισω? απο τη σχολη πηρα ηδη βεβαιωση σπουδων για στρατολογικη χρηση.

Ένα τηλέφωνο στο στρατολογικό γραφείο της πόλης σου θα σου λύσει όλες τις απορίες

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που καποιος δεν περασει σε καποια σχολη αλλα επιθυμει να ξαναδωσει παν/νιες του χρονου μπορει να παρει αναβολη χωρις να μπει σε καποιο ΙΕΚ?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αν ξερεις να μου δωσεις λιγες περισσοτερες πληροφοριες?

Θα παρω την Δευτερα βεβαια τηλεφωνο στην στρατολογια να μαθω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...