Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 95 που απολύθηκα,σαν στρατεύσιμος κελευστής,στην φωτογραφία του απολυτηρίου δεν φορούσα καπέλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μόλις γύρισα από το ρουφ. ρώτησα τον υποδιευθυντή αυτό το πράμα και μου απάντησε πως θέλει ένα χαρτί οικογενιακής καταστάσεως από τον δήμο (που είναι δηλωμένη η οικογένια)

αργότερα, μόλις παρουσιαστείς θα το αποδείξεις και θα κάνεις μειωμένη θητεία.

 

αυτά μου είπε ο τύπος :p

 

πολυ κατατοπιστικη απαντηση σε ευχαριστω ..

μαλλον δε το γλιτωνω το φανταριλικι ( αν και 30αρης ) οποτε ρωταω τα παντα απο τωρα ..

 

στα χερια μου επεσε και ακομα ενα σαιτ που διαβασα κατι κουφα μεσα.

τα συγκεκριμενα γινονται στο καλπακι του νομου ιωαννινων .

υπαρχουν και αλλα τετοι αστρατοπεδα ?

αυτα ειναι που λεγονται μαυρα ?

 

http://diktiospartakos.blogspot.com/2010/05/blog-post_6455.html

Link to comment
Share on other sites

πολυ κατατοπιστικη απαντηση σε ευχαριστω

 

http://diktiospartakos.blogspot.com/2010/05/blog-post_6455.html

 

:lol: :lol: :lol: καλά, γέλασα πολύ, από τα πούπουλα της μαμάς και το αστικό σπίτι στο υπαίθριο χέσιμο... τι να πουν και άλλοι άνθρωποι σε κάποια μέρη (και στη χώρα μας) που η ζωή τους και η καθημερινότητά τους είναι πολύ πιο βρώμικη και άσχημη και άδικη. Σιγά...άκου εκεί "καταπίεση δικαιωμάτων".

 

Έχω περάσει και ελαφρώς χειρότερη φάση σε βουνό αποκλεισμένος...ήθελε απλά λίγη προσοχή. Κατούρημα αριστερά, μάζεμα χιονιού για λιώσιμο και φαγητό κτλ. από δεξιά, και ποιός ξέρει αν έκανε κάποιος λάθος κάνα βράδυ... Εντάξει, στρατός είναι, άλλοι φίλοι πέρασαν χειρότερα, άλλοι καλύτερα, από αυτές τις "δύσκολες" φάσεις έμειναν οι καλύτερες αναμνήσεις και οι πιο ωραίοι χαβαλέδες.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: καλά, γέλασα πολύ, από τα πούπουλα της μαμάς και το αστικό σπίτι στο υπαίθριο χέσιμο... τι να πουν και άλλοι άνθρωποι σε κάποια μέρη (και στη χώρα μας) που η ζωή τους και η καθημερινότητά τους είναι πολύ πιο βρώμικη και άσχημη και άδικη. Σιγά...άκου εκεί "καταπίεση δικαιωμάτων".

 

Έχω περάσει και ελαφρώς χειρότερη φάση σε βουνό αποκλεισμένος...ήθελε απλά λίγη προσοχή. Κατούρημα αριστερά, μάζεμα χιονιού για λιώσιμο και φαγητό κτλ. από δεξιά, και ποιός ξέρει αν έκανε κάποιος λάθος κάνα βράδυ... Εντάξει, στρατός είναι, άλλοι φίλοι πέρασαν χειρότερα, άλλοι καλύτερα, από αυτές τις "δύσκολες" φάσεις έμειναν οι καλύτερες αναμνήσεις και οι πιο ωραίοι χαβαλέδες.

Από πότε όσοι απαιτούν νερό και βασικές συνθήκες υγιεινής θεωρούνται μαμόθρεφτοι και καλοπερασάκηδες; Καλό θα είναι να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

Εξώ υπάρχουν επίσης άτομα που δεν έχουν λεφτά ούτε για τα βασικά. Πως θα σου φαινόταν αν στο έλεγε σαν δικαιολογία μείωσης μισθού το αφεντικό σου;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. να κανω παλι την κλασσικη ερωτηση, για την διαρκεια θητειας από την επομενη ΕΣΣΟ Αυγουστου ?

 

αρχικα, εδω και κανα 2μηνο ακουγονταν μονο φημες. τωρα τελευταια όμως σχεδον ολοι το εχουν σιγουρο οτι θα αυξηθει στους 12 μηνες απο Αυγουστο με ανακοινωση στις αρχές Αυγούστου. !! μεγάλη βλακεία αν τελικά γίνει.

 

αν καποιος ξερει από εγκυρη πηγή ας ενημερώσει.

 

Αν η κυβερνηση θελει να μειωσει τον αριθμο των φανταρων δεν εχει παρα να το κανει 12μηνο.

Αν σκεφτει κανεις τους εκατονταδες που βγαινουν καθε χρονο Ι5 ή που ειναι στο εξωτερικο και δεν υπηρετουν,μπορει να φανταστει και σε τι αριθμο θα φτασουν αυτοι ,αν γινει 12μηνο.

Εξακολουθω παντως να πιστευω οτι παμε για μειωση θητειας σε 2-3 χρονια παρα για αυξηση.

-
Link to comment
Share on other sites

Από πότε όσοι απαιτούν νερό και βασικές συνθήκες υγιεινής θεωρούνται μαμόθρεφτοι και καλοπερασάκηδες; Καλό θα είναι να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

 

Δεν διαπίστωσα πουθενά στο link την ελλειψη νερού και βασικών συνθηκών υγιεινής. Όλοι προτιμάμε την δική μας "πιστοποιημένη" κατά DIN και καθαρισμένη από εμάς χέστρα μαζί με μπανιέρα με τρεχούμενο νερό και τηλέφωνο που να ταιριάζει με το χέρι μας αλλά δεν το έχουμε πάντα. Μακάρι να υπήρχε και κλιματιζόμενο γυμναστήριο στο φυλάκιο και μακάρι να έστελνε με ελικόπτερο αυθημερόν καινούργια γεννήτρια αλλά όχι και "καταπίεση δικαιωμάτων" η καθυστέρηση επισκευής της βλάβης.

 

Εξώ υπάρχουν επίσης άτομα που δεν έχουν λεφτά ούτε για τα βασικά. Πως θα σου φαινόταν αν στο έλεγε σαν δικαιολογία μείωσης μισθού το αφεντικό σου;

 

Ακριβώς. Το πόσα παίρνω είναι όσα με δίνει το αφεντικό και όχι όσα θα ήθελα εγώ ή πιστεύω εγώ ότι πρέπει να παίρνω.

Edited by XPhys
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Τοτε κατσε και ξαναδιαβασε το καλυτερα... Εγω θα προσπαθησω να σε βοηθησω οσο περισσοτερο μπορω στην κατανοηση της καταστασης! Με εντονα και μεγαλα γραμματα ειναι η ελλειψη νερου, ενω με υπογραμμιση ειναι οι ελλειψεις υγιεινης...

Κατανοω βεβαια την κατασταση σου! Αν ειχα φαει και εγω τοσο κατουρημενο χιονι λογικα θα ημουν χειροτερα... ;)

 

 

«Καλημέρα, είμαστε φαντάροι που αποφασίσαμε να κάνουμε γνωστή την αγανάκτηση μας για τον τρόπο διαβίωσης μας στο στρατόπεδο Λορέντζου-Μαβίλη στο Καλπάκι που βρίσκεται 35 χιλ. από τα Γιάννενα και περίπου 30 από τα Ελληνοαλβανικά σύνορα.

Όσο και εάν σας φανεί απίθανο έχουμε να κάνουμε μπάνιο 10 ολόκληρες μέρες καθώς έχει κοπεί η παροχή νερού από βλάβη στην γεννήτρια που η αποκατάσταση της στοιχίζει μόλις 2.500 χιλιάδες Ευρώ. Και λέμε μόλις διότι αυτά τα λεφτά μπροστά στα τεράστια εξοπλιστικά προγράμματα είναι καραμέλες.

Η αγανάκτηση μας μεγαλώνει καθώς βλέπουμε το πρόβλημα να διαιωνίζεται ενώ βρισκόμαστε εν καιρώ “εμπλοκής” (χωρίς καθόλου εξοδούχους άδω και περίπου 1 μήνα).

Δεν μας σέβονται καθόλου και παρά τις προειδοποιήσεις του στρατιωτικού γιατρού για μεγάλο κίνδυνο στην υγεία μας, οι αξιωματικοί και ο ταξίαρχος της μεραρχίας μας γράφουν κανονικά.

Ακόμα και το μαγείρεμα γίνετε από νερό που μεταφέρετε μέσα σε αμφιβόλου ποιότητας πλαστικά δοχεία.

Τις σωματικές μας ανάγκες τις κάνουμε έξω στην ύπαιθρο.

Ναι καλά διαβάσατε, ΕΞΩ!

Αν όλα αυτά δεν είναι καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων τότε τί;».

 

Ελπιζω να καταλαβεις οτι το προβλημα του χεσιματος στην υπαιθρο δεν ειναι η ελλειψη τουαλετας και το ξεβολεμα των φανταρων...

Edited by amelidis
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα πώ κάτι, που ίσως προκαλέσει, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.

Ο στρατός δεν σου υπόσχεται, ούτε εγγυάται ότι θα σου παρέχει συνθήκες υγιεινής διαβίωσης. Ένα πρόχειρο παράδειγμα είναι τα σκοινάκια, όπου όχι μόνο κάνεις την ανάγκη σου στην ύπαιθρο, αλλά κοιμάσαι κιόλας.

 

Υποχρέωση του στρατού είναι να μην πάθεις κάτι σε περίοδο ειρήνης και εξαιτίας λάθους της Υπηρεσίας.

Αν κάποιος από τους συμπαθέστατους φαντάρους έχει πάθει κάτι από την απλησιά ή το αμφιβόλου ποιότητας νερό που μεταφέρεται στο στρατόπεδο για την προετοιμασία του φαγητού, δικαίωμά του να απευθυνθεί στη δικαιοσύνη και να αποζημιωθεί.

Αν όχι όμως, να κάνει υπομονή, όπως κάναμε όλοι μας.

Στη δική μου μονάδα δεν είχαμε πόσιμο νερό Αύγουστο μήνα με 40 βαθμούς. Και βέβαια τα νερά στο καψιμι είχαν τελειώσει. Εκεί να δείς....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα ολόκληρο το άρθρο αλλά αν το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει νερό στις τουαλλέτες για 10 μέρες δεν χάλασε και ο κόσμος, ούτε καταπιέζονται τα ανθρώπινα τους δικαιώματα. Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο, σίγουρα είναι ταλαιπωρία, αλλά είναι ΣΤΡΑΤΟΣ, δεν είναι κατασκήνωση που πας για να περάσεις καλά, πληρώνεις και αν δεν σου παρέχουν τις σωστές υπηρεσίες πας να παραπονεθείς.

 

Το πιο απλό θα ήταν να δίνανε στον καθένα μια έξοδο ή έστω μια ολιγόωρη άδεια, να πάει να κάνει κανά μπάνιο σε ένα ξενοδοχείο αν πια νιώθει ότι δεν αντέχει άλλο την βρωμιά και κινδυνεύει η υγεία του.

 

Επαναλαμβάνω, δεν είναι κάτι το ευχάριστο να μην έχεις νερό στην τουαλλέτα 10 μέρες, αλλά άλλο πράγμα η έξω ζωή και άλλο ο στρατός.

Ότι ΟΛΟΙ μας είμαστε καλομαθημένοι είναι γεγονός, αλλά δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις απαιτήσεις που έχουμε στην πολιτική μας ζωή με τις απαιτήσεις που έχουμε σε ένα στρατόπεδο.

Στο κάτω κάτω δεν νομίζω ότι αδιαφορεί για το πρόβλημα ο διοικητής του στρατοπέδου ή ότι το κάνει επίτηδες για να ταλαιπωρούνται οι φαντάροι.

 

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση των φαντάρων, αλλά μερικές φορές υπερβάλλουμε κιόλας. "Κάνουμε την ανάγκη μας στην ύπαιθρο". Σιγά το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε κατσε και ξαναδιαβασε το καλυτερα... Εγω θα προσπαθησω να σε βοηθησω οσο περισσοτερο μπορω στην κατανοηση της καταστασης! Με εντονα και μεγαλα γραμματα ειναι η ελλειψη νερου, ενω με υπογραμμιση ειναι οι ελλειψεις υγιεινης...

Κατανοω βεβαια την κατασταση σου! Αν ειχα φαει και εγω τοσο κατουρημενο χιονι λογικα θα ημουν χειροτερα... ;)

 

Ελπιζω να καταλαβεις οτι το προβλημα του χεσιματος στην υπαιθρο δεν ειναι η ελλειψη τουαλετας και το ξεβολεμα των φανταρων...

 

Παραβλέπω την "κρυάδα" (που ελπίζω να είναι απλώς για αστείο) και δεν επιμένω γιατί με κάλυψαν απόλυτα οι ddr2 και baator. Δεν λέμε ότι έτσι πρέπει να γίνεται μια θητεία αλλά και δεν χάλασε ο κόσμος που δεν τρέχει η ντουζιέρα λίγες μέρες και το νερό το κουβαλάνε με "αμφιβόλου ποιότητας" μπιτόνια. Και για να συνεχίσω την "σκατοκουβέντα", το χέσιμο στην ύπαιθρο είναι πιο υγιεινό και ασφαλές από την τουαλέτα σχεδόν οποιουδήποτε βραδυνο-μάγαζου, τραίνου ΟΣΕ κτλ. κτλ. που σιχαίνεσαι και προσπαθείς να θυμηθείς αν έκανες εμβόλιο για την ηπατίτιδα.

 

Και μεταξύ μας, αν ο "άπλυτος" φαντάρος-γιατρός ή όποιος είναι εκεί γιατρός τέλος πάντων έκανε καμιά αληθινή (δηλαδή γραπτή) προειδοποίηση, τότε τα "κεντρικά" θα την έφτιαχναν την αντλία. Ξέρουμε όλοι τι ευθυνοφοβία επικρατεί στον ΕΣ, το έγραψε και ο ddr2, το να πάθει φαντάρος κάτι με ευθύνη της υπηρεσίας είναι ο μεγαλύτερος φόβος.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο στρατός δεν είναι κατασκήνωση. Σίγουρα θα ανεχθείς πολλά και δε θα ζήσεις κάτω από τις ιδανικότερες συνθήκες. Αλλά μερικά πράγματα πρέπει να θεωρούνται αυτονόητα όπως η δυνατότητα να κάνεις ένα μπάνιο και μια τουαλέτα να κάνεις την ανάγκη σου σαν άνθρωπος. Δεν είμαι γιατρός για να ξέρω, αλλά υποθέτω το να έχεις 10 μέρες να κάνεις μπάνιο δεν είναι και το καλύτερο πράγμα για την υγεία σου. :worry:

 

Υποθέτω πως δε θα πάθουν τίποτα οι φαντάροι και οτι θα επισκευαστεί η βλάβη σύντομα τώρα που δημοσιοποιήθηκε το γεγονός. Αλλά για να γκρινιάζουν οι φαντάροι, μάλλον θα μπορούσε να είχε λυθεί νωρίτερα το πρόβλημα.

 

Κάτι νοοτροπίες του στυλ "ήμασταν 2 μήνες στην ύπαιθρο και τρώγαμε ωμές ακρίδες και ληγμένες κονσέρβες, δεν πάθαμε τίποτα αλλά σπάσαμε τρελή πλάκα", είναι που συντηρούν γενικότερες καταστάσεις αδιαφορίας. Συνήθως ατάκες τύπων που είναι όλο γκρίνια για το πως περνάνε στο στρατό, και μόλις απολυθούν το παίζουν κομάντα κοροϊδεύοντας τους νέους λέγοντάς τους μαμόθρεφτα όταν τολμήσουν να παραπονεθούν.

Link to comment
Share on other sites

Παραβλέπω την "κρυάδα" (που ελπίζω να είναι απλώς για αστείο) και δεν επιμένω γιατί με κάλυψαν απόλυτα οι ddr2 και baator. Δεν λέμε ότι έτσι πρέπει να γίνεται μια θητεία αλλά και δεν χάλασε ο κόσμος που δεν τρέχει η ντουζιέρα λίγες μέρες και το νερό το κουβαλάνε με "αμφιβόλου ποιότητας" μπιτόνια. Και για να συνεχίσω την "σκατοκουβέντα", το χέσιμο στην ύπαιθρο είναι πιο υγιεινό και ασφαλές από την τουαλέτα σχεδόν οποιουδήποτε βραδυνο-μάγαζου, τραίνου ΟΣΕ κτλ. κτλ. που σιχαίνεσαι και προσπαθείς να θυμηθείς αν έκανες εμβόλιο για την ηπατίτιδα.

 

Και μεταξύ μας, αν ο "άπλυτος" φαντάρος-γιατρός ή όποιος είναι εκεί γιατρός τέλος πάντων έκανε καμιά αληθινή (δηλαδή γραπτή) προειδοποίηση, τότε τα "κεντρικά" θα την έφτιαχναν την αντλία. Ξέρουμε όλοι τι ευθυνοφοβία επικρατεί στον ΕΣ, το έγραψε και ο ddr2, το να πάθει φαντάρος κάτι με ευθύνη της υπηρεσίας είναι ο μεγαλύτερος φόβος.

 

Οχι φιλε μου! Ουτε κρυαδα ηταν ουτε αστειο... Τερμα ειρωνικο σχολιο ηταν σε ολους αυτους που προσπαθουν να μας αποδειξουν οτι επειδη καταφεραν να χεσουν μερικες φορες εξω στην υπεθρο ειναι περισσοτερο αντρες απο ολους τους υπολοιπους! Σιγα τα αβγα και σιγα την βαρβατιλα...

 

Δεν γκρινιαξα ποτε στον στρατο ουτε για τα ξενυχτια, ουτε για τις υπηρεσιες ουτε για τις αδειες αλλα ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ απο κανενα "βλακα" καραβανα (ειτε αυτος ειναι διοικητης -της π**τσας οπως φαινεται- ειτε ενας αγραμματος υπαξιωματικος της πλακας) που καθε μερα ειναι στο σπιτι του και εχει τις "πολυτελειες" της τουαλετας και της ντουζιερας να στερει τοσο ευκολα τα ιδια αγαθα απο τους φανταρους που οτι κανουν το κανουν χωρις καμια απολαβη, διοτι σκεφτηκε βλακωδως με τον ιδιο τροπο οπως εσυ!

ΑΠΑΙΤΩ απο τον στρατο του 2010 και μαλιστα εν καιρω ειρηνης, να μην χρειαζεται να ξεβολευτω ουτε στο ελαχιστο για τις βασικες συνθηκες υγιεινης, ειδικοτερα δε, οταν προσφερω τις υπηρεσιες μου για 8,62€!

 

Τους θυμαμαι και στο κεντρο τι ευθυνοφοβοι και φλωροι ηταν ολοι οι γαλωναδες! "Καντε και με κρυο νερο κανενα μπανιο" μας ελεγαν, αλλα την νυχτα, μεσα στα αγρια χαραματα ερχονταν με τον τεχνικο οταν επεφταν τα τηλεφωνα σε "μεσα" και "βυσματα" και γελουσε μαζι τους ολο το στρατοπεδο!

 

Οπως ειπε και ο gkr41 υπαρχουν και ορια... ;)

Edited by amelidis
Link to comment
Share on other sites

ειδικοτερα δε, οταν προσφερω τις υπηρεσιες μου για 8,62€!

 

Αυτό δεν έπρεπε να το πεις:( Οι υπηρεσίες που προσφέρεις δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτές που πρόσφεραν οι πολεμιστές του '40 και του '21. Γι' αυτούς υπηρετείς, όχι για τον διοικητή ή τους καραβανάδες.

Διαφορετικά υπάρχουν κι αυτοί ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου, κανεις λαθος! Την πατριδα μου υπηρετω... οπως την πατριδα υπηρετησαν και οι παραπανω αγωνιστες!

Η διαφορα ηταν οτι τοτε οι "απαιτησεις" που ειχε η πατριδα απο αυτους ηταν διαφορετικες απο της αντιστοιχες που ζητησε απο εμενα...

Παρα ταυτα αν και οταν ζητησει κατι παραπανω η πατριδα απο εμενα εδω ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

guys, χρειαζεται να βγαλω ακτιν. θωρακος κι να την εχω μαζι μου την ημνια που θα με καλασουν για καταταξη; θελει επιπλεον δικαιολογητικα; (νομιζω κι το ατομικο βιβλιαριο θα με καλυψει εκεινη την ημερα, ετσι;;)
Link to comment
Share on other sites

εμας εφεραν φορητη μοναδα ακτινογραφιας και εβγαζαν σε οσους δεν ειχαν. Νομιζω ετσι γινεται παντου.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

ok. Ενας φιλος μου ειναι ο μεγαλυτερος ( ειναι 2 αδερφια), και η μητερα του εχει 67% αναπηρια.. Υπαρχουν σχετικα εγγραφα γι αυτο. Δικαιουται οκταμηνη θητεια; Αν ναι, τα χαρτια αυτα πρεπει να τα παει στο στρατολ. γραφειο απο τωρα (μπαινει αυγουστο κι αυτος) ή μπορει να τα παει εφ οσον καταταγει;;;)
Link to comment
Share on other sites

ok. Ενας φιλος μου ειναι ο μεγαλυτερος ( ειναι 2 αδερφια), και η μητερα του εχει 67% αναπηρια.. Υπαρχουν σχετικα εγγραφα γι αυτο. Δικαιουται οκταμηνη θητεια; Αν ναι, τα χαρτια αυτα πρεπει να τα παει στο στρατολ. γραφειο απο τωρα (μπαινει αυγουστο κι αυτος) ή μπορει να τα παει εφ οσον καταταγει;;;)

 

Δικαιουται 8μηνο απο οτι ξερω.

 

Παλιοτερα που η μειωμενη θητεια ηταν 9μηνο, τα χαρτια τα εκανες αφου επαιρνες την μεταθεση,με σκοπο να υπηρετησεις τους τελεταιους 2-3 μηνες κοντα στο σπιτι σου,διχως βασικα να το δικαιουσαι.

 

Τωρα την μεταθεση την παιρνουν οσοι δικαιουνται μειωμενη θητεια.

 

Οποτε πες τον φιλο σου να μπει στο στρατο και η μητερα του να αρχισει να υποβαλει τα χαρτια που χρειαζεται στην στρατολογια.Να μην το καθυστερησει ομως γιατι θελει 1-2 μηνες να κινηθει ο μηχανισμος.(πρεπει να περασει και απο μια στρατιωτικη επιτροπη απο οτι θυμαμαι)Μεχρι να καταθεσει τα χαρτια,να την καλεσουνε για την επιτροπη, να βγει διαταγη,να παει το σημα στην μοναδα περναει καιρος.! Και αν καθυστερησει πολυ θα υπηρετησει παραπανω μερες παραμαθωριο ο φιλος σου μεχρι να βγει η μεταθεση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο στρατός δεν είναι κατασκήνωση. Σίγουρα θα ανεχθείς πολλά και δε θα ζήσεις κάτω από τις ιδανικότερες συνθήκες. Αλλά μερικά πράγματα πρέπει να θεωρούνται αυτονόητα όπως η δυνατότητα να κάνεις ένα μπάνιο και μια τουαλέτα να κάνεις την ανάγκη σου σαν άνθρωπος. Δεν είμαι γιατρός για να ξέρω, αλλά υποθέτω το να έχεις 10 μέρες να κάνεις μπάνιο δεν είναι και το καλύτερο πράγμα για την υγεία σου. :worry:

 

Υποθέτω πως δε θα πάθουν τίποτα οι φαντάροι και οτι θα επισκευαστεί η βλάβη σύντομα τώρα που δημοσιοποιήθηκε το γεγονός. Αλλά για να γκρινιάζουν οι φαντάροι, μάλλον θα μπορούσε να είχε λυθεί νωρίτερα το πρόβλημα.

 

Συμφωνώ ότι δεν είναι και το καλύτερο για κανέναν να μένει άπλυτος.

Συμφωνώ επίσης ότι υπό κανονικές συνθήκες κάποια πράγματα πρέπει να είναι δεδομένα, δεν είμαστε ζουλού.

Όμως, εδώ μιλάμε για ένα μεμονομένο περιστατικό που έτυχε σε ένα στρατόπεδο.

Και οι φαντάροι είναι βέβαιο ότι δεν μπορούν να γνωρίζουν τους λόγους της καθυστέρησης.

Επίσης, δεν είναι και ότι καλύτερο για την πειθαρχεία του στρατεύματος, οι φαντάροι να βγαίνουν και να διαμαρτύρονται δημοσίως για το ένα και το άλλο.

Δείχνει, και είναι απειθαρχία.

 

Δεν γκρινιαξα ποτε στον στρατο ουτε για τα ξενυχτια, ουτε για τις υπηρεσιες ουτε για τις αδειες αλλα ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ απο κανενα "βλακα" καραβανα (ειτε αυτος ειναι διοικητης -της π**τσας οπως φαινεται- ειτε ενας αγραμματος υπαξιωματικος της πλακας) που καθε μερα ειναι στο σπιτι του και εχει τις "πολυτελειες" της τουαλετας και της ντουζιερας να στερει τοσο ευκολα τα ιδια αγαθα απο τους φανταρους που οτι κανουν το κανουν χωρις καμια απολαβη, διοτι σκεφτηκε βλακωδως με τον ιδιο τροπο οπως εσυ!

ΑΠΑΙΤΩ απο τον στρατο του 2010 και μαλιστα εν καιρω ειρηνης, να μην χρειαζεται να ξεβολευτω ουτε στο ελαχιστο για τις βασικες συνθηκες υγιεινης, ειδικοτερα δε, οταν προσφερω τις υπηρεσιες μου για 8,62€!

 

Μην είσαι και τόσο σίγουρος περί των γραμματικών τους γνώσεων....

Έτσι νόμιζα και εγώ, αλλά επειδή έτυχε και έπεσε στα χέρια μου το απολυτήριο λυκείο κάποιου καραβανά, που τον νόμιζα αγράμματο, έπαθα πλάκα φίλε.

Τώρα, θα μου πείς, με απολυτήριο λυκείου 19,5 πήγε σχολή ΥΠΑΞ?

Τι να σου πώ, επιλογές είναι αυτές...

Επίσης, οι περισσότεροι από τους αξιωματικούς, με τη βοήθεια της Υπηρεσίας τελειώνουν και κάποια σχολή.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ΕΜΘ με 2 πανεπιστημιακα πτυχια.. Και οταν τον ρωτησα "γιατι?" μου κανει "το καλυτερο που εκανα στη ζωη μου.." Πολλοι και απο τους καραβαναδες πλεον μαθαινουν κανα αγγλικο, λιγο Η/Υ δν τους αφηνουν κουτσουρα πλεον.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν συναντησα ποτε εξυπνο υπαξιωματικο... Ολοι κατι αγραμματα ντουγανια ηταν που προσπαθουσαν να περασουν για ανθρωποι! Και φυσικα ειχαν ολοι την καραμελα στο στομα "οποιος σπουδαζει την ζωη σαν εμενα δεν εχει αναγκη κανενα πανεπιστημιο" (και οταν τους ζητουσες να στο γραψουν σε χαρτι αυτο σου εγραφαν "οπιος σπουδαζη τιν ζοη σαν εμενα δεν εχι αναγκι κανενα παναιπιστημειο")

 

Τα δυο παραπανω παραδειγματα ειναι ακομα πιο ηλιθιοι απο αυτους που περιγραφω εγω! Δεν θα κατεστρεφα ποτε την ζωη μου μεσα στον ΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι χαρακτηρισμοί προς οιαδήποτε ομάδα πληθυσμού απαγορεύονται από τους ΟΠΧ. Ευχαριστώ και συνεχίζουμε.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...