Jump to content

iPhone 4S


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τάσο αναφέρομαι στο hard reset κι όχι στο restore :)

 

Εάν μέχρι τώρα δεν έχεις βρει έναν λόγο να το κάνεις, στην ενότητα jailbreak εχουμε ανεβάσει πάνω από 30 tweaks εάν κι αυτά δεν σε πείσουν δεν υπάρχει τότε λόγος!

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τάσο αναφέρομαι στο hard reset κι όχι στο restore :)

 

Λέγοντας hard reset δεν εννοείς την επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Όσον αφορά το jailbreak είναι κάτι που δεν το κάνουν όλοι και δεν το θεωρούμε δεδομένο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας hard reset δεν εννοείς την επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Όσον αφορά το jailbreak είναι κάτι που δεν το κάνουν όλοι και δεν το θεωρούμε δεδομένο.

 

Hard reset στην ορολογία της Apple λέγεται το ταυτόχρονο και παρατεταμένο πάτημα των Home+power buttons έως ότου εμφανιστεί το μήλο και κάνει επανεκκίνηση η συσκευή. Ουσιαστικά κάνει μία αναδιοργάνωση του λειτουργικού, χωρίς να διαγραφούν δεδομένα οι ρυθμίσεις. Τη συμβουλή από το 2012 τη δίνει και το support της Apple στα ελληνικά.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=41881&stc=1&d=1393783034

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλώς που το διευκρινίσαμε μιας και στα λοιπά λειτουργικά ο όρος hard reset είναι συνυφασμένος με την επαναφορά στην εργοστασιακή κατάσταση. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Hard reset στην ορολογία της Apple λέγεται το ταυτόχρονο και παρατεταμένο πάτημα των Home+power buttons έως ότου εμφανιστεί το μήλο και κάνει επανεκκίνηση η συσκευή. Ουσιαστικά κάνει μία αναδιοργάνωση του λειτουργικού, χωρίς να διαγραφούν δεδομένα οι ρυθμίσεις. Τη συμβουλή από το 2012 τη δίνει και το support της Apple στα ελληνικά.

 

Στην ορολογία της Apple αυτό λέγεται restart. Αν γυρίσεις τη γλώσσα σε αγγλικά θα το διαπιστώσεις. Μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε για την έννοια του hard reset.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί Apple Mods. Hard Reset μπορεί στα Android ή στα πάλαι ποτέ Windows Mobile να σημαίνει ολική επαναφορά ρυθμίσεων, στο iOS από την πρώτη στιγμή σημαίνει αυτό που λέει ο DINFUN, ή τουλάχιστον αυτό έχει επικρατήσει από εποχής jailbreak :)

 

Τάσο διάβασμα καλύτερο τον τόμο του Steve Jobs περί iOS, και σε 1 εβδομάδα έχεις εξέταση. athanaso77 pwned και εσύ :p Μήπως να το γυρίσετε σε Android ? :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Στην ορολογία της Apple αυτό λέγεται restart. Αν γυρίσεις τη γλώσσα σε αγγλικά θα το διαπιστώσεις. Μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε για την έννοια του hard reset.

 

Ίσως να μην τοποθετήθηκα σωστά έχει επικρατήσει ο όρος hard reset :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί Apple Mods. Hard Reset μπορεί στα Android ή στα πάλαι ποτέ Windows Mobile να σημαίνει ολική επαναφορά ρυθμίσεων, στο iOS από την πρώτη στιγμή σημαίνει αυτό που λέει ο DINFUN, ή τουλάχιστον αυτό έχει επικρατήσει από εποχής jailbreak :)

 

Τάσο διάβασμα καλύτερο τον τόμο του Steve Jobs περί iOS, και σε 1 εβδομάδα έχεις εξέταση. athanaso77 pwned και εσύ :p Μήπως να το γυρίσετε σε Android ? :p

 

Όπως ήδη ειπώθηκε, ο όρος hard reset ακόμα και στο χώρο του iOS δεν είναι τόσο ξεκάθαρος όσο εσείς οι jailbreak fans θέλετε να πιστεύετε και για αυτό τοποθετήθηκα κατά αυτό τον τρόπο με σκοπό να εκμαιεύσω την εξήγηση και να λυθούν οι παρεξηγήσεις. ;)

 

[Off topic] Όσον αφορά το Android... εδώ γύρισες εσύ, εμείς θα δυσκολευτούμε; :p [/Off topic]

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

[Off topic] Όσον αφορά το Android... εδώ γύρισες εσύ, εμείς θα δυσκολευτούμε; :p [/Off topic]

 

Έλα ντε :O

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν θα μαλωσουμε τώρα γι μια λέξη. Εχω κανει τέλος πάντων αυτο το μικρό reset η οπως θες πες το.

Δεν έγινε τιποτα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ένα παράδειγμα αναφοράς της επανεκκίνησης ως hard reset, από την Apple, αφού ο όρος έχει επικρατήσει, υπάρχει;

 

Εγκυκλοπαιδικά και μόνο για τη συζήτηση χωρίς διάθεση αντιπαραθέσης από την Apple υιοθετήθηκε η ενέργεια πριν απευθυνθούν οι χρήςτες σε ένα genius bar.

 

μπορείτε να ανατρέξετε στο

 

http://m.uk.ign.com/wikis/iphone/Hard_Reset

 

Για να λήξει ειρηνικά το θέμα, είναι το ταυτόχρονο και παρατεταμένο πάτημα των home+power buttons. Λόγω συνήθειας όταν προτείνω σε μέλη hard reset ως πρώτη ενέργεια, εννοώ ακριβώς αυτό δεν διαγράφονται τα δεδομένα σας δεν αλλάζουν οι ρυθμίσεις σας!

 

 

 

Εντάξει δεν θα μαλωσουμε τώρα γι μια λέξη. Εχω κανει τέλος πάντων αυτο το μικρό reset η οπως θες πες το.

Δεν έγινε τιποτα.

 

Στο θέμα μας, αν κατάλαβα καλά δεν ανταποκρίνονται πάντα τα volume buttons ενώ απο το κέντρο ελέγχου δουλεύουν. Δοκίμασε να δεις με τα ακουστικά τι γινεται; Αν δημιουργείται το ίδιο τότε θέλει αντικατάσταση η καλωδιοταινία αν όχι ενδεχομένως να θέλει αντικατάσταση το audio IC. Πριν φτάσεις σε τεχνικό κάνε ένα restore και setup as new!

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Απο τα ακουστικά δουλεύει κανονικά.

Πιστεύω ειναι κάποιο bug

 

Εάν ήταν bug θα έπρεπε να συμβαίνει και στη δική μου συσκευή, πράγμα που δεν ισχύει, εάν δεν σε ενοχλεί το αφήνεις ως έχει αλλιώς για να αποκλεισεις την περίπτωση software προβλήματος θα χρειατεί να κάνεις restore και setup as new. Εάν το πρόβλημα συνέχιζεται τότε δυστυχώς θα πρέπει να κατευθυνθείς στο service :(

 

Δεν αμφισβητεί κανείς ότι η ίδια η Apple προτείνει αυτή την ενέργεια. Το θέμα είναι ότι με την αναφορά της ως Hard Reset μπερδεύεις όσους διαβάζουν. Και άλλοι έχουν κάνει το ίδιο λάθος, ΠΟΤΕ όμως η Apple δεν έχει κάνει χρήση του όρου Hard Reset για αυτή την ενέργεια. Η έννοια του hard reset είναι η επαναφορά της συσκευής στην αρχική της κατάσταση με πλήρη διαγραφή του περιεχομένου. Χρειάζεται προσοχή στη γλώσσα, και ακρίβεια στις περιγραφές.

 

http://support.apple.com/kb/ht1430

 

http://i61.tinypic.com/6pxhdw.jpg

 

2 ερωτήσεις παρακαλώ:

 

1. Είστε κάτοχος iPhone κι αν επιτρέπεται από πότε;

2. Πρώτη φορά από εμένα ακούσατε τον όρο στο iOS hard reset ο οποίος αναφέρεται στη παραπάνω ενέργεια;

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω περασει στο iphone 4s to ios 7.0.6.Περα οτι ειναι ομορφο το περιβαλλον στο ios,και πιο γρηγορα παει το κινητο,εχει θεματα με την μπαταρια.Οταν βλεπω βιντεο κλιπ στο youtube η μπαταρια πεφτει πολυ γρηγορα,π.χ σε 10 λεπτα θα πεσει 4με 5%,αλλα και γενικα στο fb και στο σαφαρι παλι πεφτει γρηγορα.ΑΑΑ και κατι ακομα το κινητο ειναι jailbreak.Θελω να ρωτησω ποτε θα βγει το ios 7.1 και το jailbreak.Επισης παρατηρησα μεσα σε 8μερες και σε 4φορτισεις που του εκανα οτι αν δεν το χρησιμοποιησω για καποιες ωρες,π.χ 7με 10 ενω ειναι φουλ φορτισμενο θα κατεβει 5με 6% ενω στην 6.1.2 σε 8με 10ωρες κατεβαινε 1το πολυ 2%.Γιατι γινεται αυτο?Τελευταια ερωτηση.Οταν το φορτιζω και φτανει 100% δεν βγαζει καποια ενδειξη οπως στην 6.1.2 την μπριζουλα που σημαινει οτι φορτιστηκε πληρως.Εχω ενα προγραμμα το batery doctor που οταν φορτισει πληρως μου λεει οτι θελει αλλα 35με 40λεπτα.Τι λετε ειναι αξιοπιστο προγραμμα?Πως θα καταλαβαινω ποτε ειναι φουλ φορτισμενο?Αν ξερει καποιος ας απαντησει.Ευχαριστω εκ των προτερον
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω περασει στο iphone 4s to ios 7.0.6.Περα οτι ειναι ομορφο το περιβαλλον στο ios,και πιο γρηγορα παει το κινητο,εχει θεματα με την μπαταρια.Οταν βλεπω βιντεο κλιπ στο youtube η μπαταρια πεφτει πολυ γρηγορα,π.χ σε 10 λεπτα θα πεσει 4με 5%,αλλα και γενικα στο fb και στο σαφαρι παλι πεφτει γρηγορα.ΑΑΑ και κατι ακομα το κινητο ειναι jailbreak.Θελω να ρωτησω ποτε θα βγει το ios 7.1 και το jailbreak.Επισης παρατηρησα μεσα σε 8μερες και σε 4φορτισεις που του εκανα οτι αν δεν το χρησιμοποιησω για καποιες ωρες,π.χ 7με 10 ενω ειναι φουλ φορτισμενο θα κατεβει 5με 6% ενω στην 6.1.2 σε 8με 10ωρες κατεβαινε 1το πολυ 2%.Γιατι γινεται αυτο?Τελευταια ερωτηση.Οταν το φορτιζω και φτανει 100% δεν βγαζει καποια ενδειξη οπως στην 6.1.2 την μπριζουλα που σημαινει οτι φορτιστηκε πληρως.Εχω ενα προγραμμα το batery doctor που οταν φορτισει πληρως μου λεει οτι θελει αλλα 35με 40λεπτα.Τι λετε ειναι αξιοπιστο προγραμμα?Πως θα καταλαβαινω ποτε ειναι φουλ φορτισμενο?Αν ξερει καποιος ας απαντησει.Ευχαριστω εκ των προτερον

 

Καλησπέρα σας, δεν έχετε αναφέρει από πότε έχετε τη συσκευή, αν είναι η συσκευή 3ετίας η συμπεριφορά της μπαταρίας σας είναι λογική καθώς πλησιάζει προς το προσδόκιμο ζωής της. 'Ενας άλλος παράγοντας είναι τα tweaks από το jailbreak καθώς δεν ελέγχονται για την κατανάλωση πόρων κι εννοείται κατ' επέκταση και της ενέργειας.

 

Θα πρέπει να κάνετε έκπτωση σε κάποιες λειτουργίες ώστε να κράταει περισσότερο, όπως μείωση της φωτεινότητας, απενεργοποίηση, wifi, 3g, bluetooth όταν δεν τα χρειάζεστε.

 

Σχετικά με τη φόρτιση οι μπαταρίες που φέρνουν τα iPhones δεν χρειάζονται πλήρη φόρτιση. Ιδανικά είναι να αποσυνδέετε την μπαταρία σας στο 80% και να τη φορτίζετε στο 20%. Οι εφαρμογές καλές είναι και αυτή που αναφέρετε και άλλες αλλά τη χρήση στη συσκευή εμείς την κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για το θέμα του ξυπνητηριού στην μπάρα ειδοποιήσεων, μάλλον πρόκειται για bug καθώς απο το πρωί με απενεργοποιημένο ξυπνητήρι παραμένει στις ειδοποιήσεις.

Ελπίζω να μην αργήσει η 7.1....

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Bug ειναι. Πολλές γνωστοποιήσεις παραμένουν εκεί ενώ τις έχω διαβάσει ή διαγράψει.
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κάπου άκουσα ότι ενόψει iTunes festival που ειναι μέσα Μαρτίου θα βγει κεχρί τις 10 του μήνα το ios7.1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς το διαβάσαμε :) έχετε την ικανότητα να διαβάζετε τη σκέψη;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5246352#post5246352

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές ναι! :-P

 

Καλημέρα σας, αυτό είναι χάρισμα, προτείνω να το καλλιεργήσετε! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω περασει στο iphone 4s to ios 7.0.6.Περα οτι ειναι ομορφο το περιβαλλον στο ios,και πιο γρηγορα παει το κινητο,εχει θεματα με την μπαταρια.Οταν βλεπω βιντεο κλιπ στο youtube η μπαταρια πεφτει πολυ γρηγορα,π.χ σε 10 λεπτα θα πεσει 4με 5%,αλλα και γενικα στο fb και στο σαφαρι παλι πεφτει γρηγορα.ΑΑΑ και κατι ακομα το κινητο ειναι jailbreak.Θελω να ρωτησω ποτε θα βγει το ios 7.1 και το jailbreak.Επισης παρατηρησα μεσα σε 8μερες και σε 4φορτισεις που του εκανα οτι αν δεν το χρησιμοποιησω για καποιες ωρες,π.χ 7με 10 ενω ειναι φουλ φορτισμενο θα κατεβει 5με 6% ενω στην 6.1.2 σε 8με 10ωρες κατεβαινε 1το πολυ 2%.Γιατι γινεται αυτο?Τελευταια ερωτηση.Οταν το φορτιζω και φτανει 100% δεν βγαζει καποια ενδειξη οπως στην 6.1.2 την μπριζουλα που σημαινει οτι φορτιστηκε πληρως.Εχω ενα προγραμμα το batery doctor που οταν φορτισει πληρως μου λεει οτι θελει αλλα 35με 40λεπτα.Τι λετε ειναι αξιοπιστο προγραμμα?Πως θα καταλαβαινω ποτε ειναι φουλ φορτισμενο?Αν ξερει καποιος ας απαντησει.Ευχαριστω εκ των προτερον

Εμένα πάντως που το εχω σχεδόν 20 μήνες η μπαταρία μου αδειάζει παρα παρα παρα πολυ πιο γρήγορα απο αυτό που περιγράφεις....youtube δεν βλέπω πολυ ωρα για να παρατηρήσω αλλα facebook ξετινάζει.....μπήκα στο καράβι για ταξιδι 4 ωρών και ήμουνα συνεχεια στο facebook και έκλεισε απο μπαταρία ενώ μπήκα με 94%.εχω ξενερωσει υπερβολικα με το iphone

Link to comment
Share on other sites

Εάν ήταν bug θα έπρεπε να συμβαίνει και στη δική μου συσκευή, πράγμα που δεν ισχύει, εάν δεν σε ενοχλεί το αφήνεις ως έχει αλλιώς για να αποκλεισεις την περίπτωση software προβλήματος θα χρειατεί να κάνεις restore και setup as new. Εάν το πρόβλημα συνέχιζεται τότε δυστυχώς θα πρέπει να κατευθυνθείς στο service :(

 

 

 

2 ερωτήσεις παρακαλώ:

 

1. Είστε κάτοχος iPhone κι αν επιτρέπεται από πότε;

2. Πρώτη φορά από εμένα ακούσατε τον όρο στο iOS hard reset ο οποίος αναφέρεται στη παραπάνω ενέργεια;

 

Κάτοχος από τον Ιαν. 2013...

Εντάξει, συμφωνώ ότι το hard reset είναι η ύστατη λύση αλλά εμένα το skype μου κόλλησε δύο φορές το iphone 4S μέσα σε ένα μήνα και χρειάστηκε να κάνω hard reset για να ξαναδουλέψει...τί να πω? Φαίνεται ότι τίποτα δεν είναι τέλειο...ακόμα....

Edited by ioannis2005gr
Don't make bad days looking worse...'cause tomorrow never knows! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος από τον Ιαν. 2013...

Εντάξει, συμφωνώ ότι το hard reset είναι η ύστατη λύση αλλά εμένα το skype μου κόλλησε δύο φορές το iphone 4S μέσα σε ένα μήνα και χρειάστηκε να κάνω hard reset για να ξαναδουλέψει...τί να πω? Φαίνεται ότι τίποτα δεν είναι τέλειο...ακόμα....

 

Καλό θα ήταν να διευκρινίσω τον όρο Hard reset που στο iOS έχει εντελώς διαφορετική σημασία από τα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα και είναι η πρώτη ενέργεια κι όχι η ύστατη λύση: Hard reset είναι η λειτουργία με την οποία το iPhone, iPad και iPod touch κάνει αναδιοργάνωση των αρχείων του λειτουργικού.

 

Η Αpple η οποία το συνέστησε το 2012 το αναφέρει ώς restart. Για να επιτευχθεί το restart πατάτε ταυτόχρονα και παρατεταμένα Home+power buttons μέχρι να δείτε το μήλο. Στη συσκευή δεν διαγράφεται απολύτως τίποτα και δεν αλλάζει καμία ρύθμιση. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...