Jump to content

Polls @ myphone.gr: iPhone 4S, αποτυχία ή... (προ)μελετημένη επιτυχία;


saliez
 Κοινοποίηση

Μείνατε ικανοποιημένοι από το καινούριο iPhone; Θα το αποκτήσετε;  

701 members have voted

  1. 1. Μείνατε ικανοποιημένοι από το καινούριο iPhone; Θα το αποκτήσετε;

    • Ναι θα το πάρω
      72
    • Μάλλον, δεν ξέρω
      42
    • Όχι σίγουρα
      370
    • Θα περιμένω το επόμενο iPhone
      186
    • Δεν ξέρω, δεν απαντώ
      31


Recommended Posts

Καλά η samsung βγάζει κινητό με οθόνη amoled που τσακίζει και διπλώνει, η sharp με 12mp κάμερα, η lg και η htc με οθόνες και κάμερες 3d, η motorola με προεκτάσεις για webtop tv και netbook και αναρωτιόμαστε ακόμα αν ο διπύρηνος επεξεργαστής του 4s άφησε ανεκπλήρωτες προσδοκίες?? :lol::lol::lol:

 

Και εγω σου λεω οτι αν εβγαινε με τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα αλλα με οθονη 3.7 ή 4 ιντσες θα ειχε τρελαθει ολος ο τεχνολογικος κοσμος.Τι επρεπε να περιμενουμε δηλαδη απο το 4S,δε καταλαβαινω;Τετραπυρηνο επεγεργαστη;

 

Υ.Γ: Το skin της samsung ειναι κατι καινοτομο και θα αλλαξει πολλες ισορροπιες,δυστυχως ομως βρισκεται μακρια.Τα mega pixels μια καμερας δεν λενε πολλες φορες την αληθεια για την ποιοτητα μιας φωτογραφιας.Και δε νομιζω οτι μια εταιρια οπως η apple θα εσπρωχνε "ψυχαναγκαστηκα" μια ατελη τεχνολογια (λεγε με 3d,τουλαχιστον στην μορφη που την ειδα στο optimus 3d) μονο και μονο για να πει οτι εβγαλε κινητο 3d.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για τους κάτοχους του 4 ομολογουμένως δεν αξίζει η μετάβαση, αλλά γι αυτούς με τα 3G/3GS αποτελεί μια πάρα πολύ αξιόλογη αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αλέκο, σε ότι αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, μου φαίνεται σαν να μην έχεις κάπως ολοκληρώσει τη σκέψη σου.

Πολύ καλή παρατήρηση και αν και το διάβασα χθες, πραγματικά με τις [thread=317308]τελευταίες εξελίξεις[/thread] δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ. Πάντως νομίζω πως έτσι έπρεπε να ολοκληρώσω. :)

 

«Το iPhone 4S είναι σίγουρα μια από τις κορυφαίες προτάσεις της χρονιάς, θα είναι όμως και της επόμενης; Θα καταφέρει να «κρατήσει τα μπόσικα» μέχρι την έλευση της επόμενης γενιάς iPhone όπως έκανε ο προκάτοχος του;»

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Η δυσαρεσκια του κοινού προέρχεται απο το γεγονός ότι οι συνθήκες έχουν αλλάξει κατα πολυ απο τον Ιούνιο του 2009 που παρουσιάστηκε το 3Gs. Τότε ο ανταγωνισμός σε real smartphones ήταν στα σπαργανα.

Υπήρχε το HTC Touch HD με οθόνη 3.8" και το Hero, το OMNIA και τα Ν97.

Εκτός αυτού τότε οι ελειψεις στο 3G ήταν τρομερές. Το hardware του 3GS επέτρεπε να γίνουν κάποια πράγματα που δεν γίνονταν στον προκατοχο του.

Είχα κάνει αυτη την μετάβαση και μάλιστα το 3G το είχα αγορασει 550€ μόλις λίγους μήνες πριν το 3Gs.

Δεν το σκέφτηκα καθόλου γιατί δεν ήταν θέμα ταχύτητας ώστε να το παραβλέψει κανεις. Θυμάμαι το Navigon δεν έτρεχε καθόλου. Κρασαρε κατευθείαν. Αναγκαζομουν να χρησιμοποιω το Sygic που ήταν πιο ελαφρύ.

 

Ακόμα και όσοι υποστηρίζουν τώρα, εκ των υστέρων σαν ικανοποιητική αναβάθμιση το 4s, ήλπιζαν σε κάτι καλύτερο πριν την παρουσίαση.

Παρ όλα αυτα όπως είπαμε θα πουλήσει και πάλι τρελά. Γιατί είναι το iPhone.

Έτσι είναι παιδια. Οποίος έχει περάσει απ αυτο για κάποιο διάστημα δεν μιλώ για τους περαστικούς, καταλαβαίνει τι θέλω να πω.

 

Εδω εγω πήρα το SGS2 και δεν μπορω να πείσω τον εαυτό μου να πουλησω το 4αρι :O

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@nikos92: Για το 3d συμφωνώ και εγώ, αλλά το νόημα δεν είναι εκεί. Είναι στην έλλειψη οποιασδήποτε καινοτομίας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει πολλα καινουργια χαρακτηριστικα. Παντως αν βγαλουν το Siri στα ελληνικα θα το τσιμπησω! Θα γινει κατι τετοιο τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή παρατήρηση και αν και το διάβασα χθες, πραγματικά με τις [thread=317308]τελευταίες εξελίξεις[/thread] δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ. Πάντως νομίζω πως έτσι έπρεπε να ολοκληρώσω. :)

 

«Το iPhone 4S είναι σίγουρα μια από τις κορυφαίες προτάσεις της χρονιάς, θα είναι όμως και της επόμενης; Θα καταφέρει να «κρατήσει τα μπόσικα» μέχρι την έλευση της επόμενης γενιάς iPhone όπως έκανε ο προκάτοχος του;»

 

Δεν πιστευω οτι το 4 κρατησε τα μποσικα, σε οτι αφορα την ωμη συγκριση τεχνικων. Απο τη μια ο μονομυρηνος Α4 @800 και απο την αλλα ο διπυρηνος στα 1,2:wacko: και με διπλασια ραμ? δεν νομιζω οτι κρατησε μποσικα. Αλλωστε, ηδη τον Αυγουστο του 2010 ηταν ηδη πισω σε χαρακτηριστικα.

Αυτο ομως δεν σχετιζεται αμεσα με την τελικη αποδοση. Νομιζω οτι αν το 4s εχει την αποδοση του ipad2 , λογω και ιδιου hw (ισως και καλυτερη, λογω λιγοτερων pxls) ε, νομιζω οτι δεν θα αφησει κανεναν παραπονεμενο τουλαχιστον μεχρι το επομενο μοντελο.:)

 

Η δυσαρεσκια του κοινού προέρχεται απο το γεγονός ότι οι συνθήκες έχουν αλλάξει κατα πολυ απο τον Ιούνιο του 2009 που παρουσιάστηκε το 3Gs. Τότε ο ανταγωνισμός σε real smartphones ήταν στα σπαργανα.

Υπήρχε το HTC Touch HD με οθόνη 3.8" και το Hero, το OMNIA και τα Ν97.

Εκτός αυτού τότε οι ελειψεις στο 3G ήταν τρομερές. Το hardware του 3GS επέτρεπε να γίνουν κάποια πράγματα που δεν γίνονταν στον προκατοχο του.

Είχα κάνει αυτη την μετάβαση και μάλιστα το 3G το είχα αγορασει 550€ μόλις λίγους μήνες πριν το 3Gs.

Δεν το σκέφτηκα καθόλου γιατί δεν ήταν θέμα ταχύτητας ώστε να το παραβλέψει κανεις. Θυμάμαι το Navigon δεν έτρεχε καθόλου. Κρασαρε κατευθείαν. Αναγκαζομουν να χρησιμοποιω το Sygic που ήταν πιο ελαφρύ.

 

Ακόμα και όσοι υποστηρίζουν τώρα, εκ των υστέρων σαν ικανοποιητική αναβάθμιση το 4s, ήλπιζαν σε κάτι καλύτερο πριν την παρουσίαση.

Παρ όλα αυτα όπως είπαμε θα πουλήσει και πάλι τρελά. Γιατί είναι το iPhone.

Έτσι είναι παιδια. Οποίος έχει περάσει απ αυτο για κάποιο διάστημα δεν μιλώ για τους περαστικούς, καταλαβαίνει τι θέλω να πω.

 

Εδω εγω πήρα το SGS2 και δεν μπορω να πείσω τον εαυτό μου να πουλησω το 4αρι :O

Κωστη, προσωπικα ειχα πει οτι το μονο που θα ηθελα ηταν ενα 4αρι με τον Α5 στα σπλαχνα του. Και αυτο το ειδα.

Φυσικα και θα ηθελα μεγαλυτερη οθονη (στις ιδιες διαστασεις ομως) , και διπλασια ραμ και λειζερ πληκτρολογιο:p

Ομως συνολικα το 4s σε συνδυασμο με ολο το οικοσυστημα, το app store, το itunes, το ios5 και τη γενικοτερη ποιοτητα που επικρατει, ειναι μια πληρως ανταγωνιστικη προταση.

Κωστα, αν πουλησεις το 4αρι, κρατα τα χρηματα για ενα αλλο iphone. Οτι αλλο και αν παρεις, το ξερεις οτι τα χρηματα σου θα χασουν την αξια τους μετα απο λιγους μηνες.:)

 

 

Τις καλημερες μου σε ολους :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για το siri δεν ξερω αν πρεπει να εχουμε ελπιδες εδω στην ελλαδα. Για να μπουν ελληνικα στα παλιοτερα iphone κανανε ποσα χρονια. Εδω ολος ο κοσμος θα το εχει μεχρι οκτωβρη και εδω στην ελλαδα ουτε καν!Και στο sgs2 που εχει κατι αντιστοιχο σιγα μην δουμε ελληνικη εκδοση...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

@nikos92: Για το 3d συμφωνώ και εγώ, αλλά το νόημα δεν είναι εκεί. Είναι στην έλλειψη οποιασδήποτε καινοτομίας.

 

Δεν είναι καινοτομία να μην χρειάζεται να κάνεις τίποτα σπουδαίο και να πουλάς σαν τρελό; Από την άλλη το Design είναι ήδη 2013, το iCloud 2013+, το Siri 2014. Γενικά σαν πακέτο νομίζω είναι καινοτόμο.

"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

To iphone 4S κατά την γνώμη μου είναι μια πάρα πολύ καλή πρόταση, σέβεται τους κατόχους του 4 και (θα έπρεπε να) απευθύνεται σε αυτούς που ξέρουν τι θέλουν. Δυστυχώς όμως η παγκόσμια παράνοια που υπάρχει κάνουν τον κόσμο να θέλουν να πουλήσουν μούρι με κάτι καινούργιο και δυστυχώς οι μισθωτοί των 700 ευρώ είναι αυτοί που έχασαν τον ύπνο τους που τελικά καταλαβαίνουν οτι δεν θα καταλάβει σχεδόν κανείς αν δώσουν το μηνιάτικό τους για το τελευταίο μοντέλο iphone επειδή δεν θα λάβουν την "αναγνώριση" που θα περίμεναν. Οι περισσότεροι έχουν λαλήσει γιατί η apple κράτησε το ίδιο όμορφο σχέδιο. Ναι μεν στο κόσμο αρέσει, αλλά θέλουν κάτι καινούργιο έστω και αν άλλαζαν τα κουμπιά του ήχου! Το marketing της apple είναι κορυφαίο, αλλά βασίστηκε στην ματαιωδοξία του κόσμου. Και με αφορμή αυτό ξεδιπλωθήκανε άπειρα κοινωνικά προβλήματα παγκοσμίος. Όταν στην Κίνα δείνουν το νευρό τους για μια συσκευή, ή στην Αμερική "σοβαροί" κατ΄άλλα "άνθρωποι" κάνουν κατασκήνωση μία εβδομάδα για να λάβουν μια συσκευή 1-2 ημέρες νωρίτερα τότε καταλαβαίνεται τι παίζει παγκοσμίος.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω θα εσκαγα αν δεν το εβαζα... γελασα παρα πολυ..! κ το λεω χωρις να σνομπαρω το μηλο...!

απολαυστε: http://www.navimania.gr/showthread.php?t=28891

 

Καλα,οποιος τοκανε ειναι ιδιοφυια.

Νασαι καλά,μουφτιαξες τη μερα.:lol::lol::lol:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο κόσμος περίμενε κάτι επαναστατικό στο επόμενο iPhone μιας και πλέον η αγορά έχει κατακλυστεί από smartphones.

 

Να υποθέσω βέβαια ότι αν το iPhone 4S λεγόταν iPhone 5 και η μόνη του διαφορά θα ήταν μια μεγαλύτερη οθόνη (πχ από άκρη σε άκρη όπως κάποια σχέδια που κυκλοφορούσαν), τότε θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι και θα το εξυμνούσαν.

Μιλάμε πάντα για μια εταιρεία που ανέβασε από μόνη της τον πήχη τόσο ψηλά, και παρουσιάζει 1 κινητό το χρόνο και όχι 10-20 μοντέλα.

Όσο για την απογοήτευση και εγώ θα ήθελα μια μεγαλύτερη οθόνη σίγουρα, δεν βγάζω την ουρά μου απέξω. Αλλά, η τεχνολογική διαφορά του 4S είναι μεγαλύτερη από αυτή του 3GS με το 4, που δεν άκουσα και πολλούς να παραπονιούνται... (η Retina και το design έκαναν δουλειά μάλλον.)

 

Το design του iPhone 4 για τα γούστα μου είναι πολύ καλό, θα συμφωνήσω όμως με κάποιον που έχει 4 και θα πει: πείρα το 4S, αλλά είναι ίδιο.... Μέχρι εκεί όμως. Ίδιο εξωτερικά. Η διαφορά του 4 με το 4S θα είναι μεγαλύτερη από ότι του 3G με το 3GS το οποίο θα άλλαζα με κλειστά μάτια γιατί αξίζει.

Όσοι έχουν δει ipad - ipad 2 θα καταλάβουν την διαφορά.

 

Τώρα το Siri, είναι το επόμενο βήμα που θέλει να παρουσιάσει η apple, και δεν έχει σχέση με τις φωνητικές που ξέρουμε. Κρίμα βέβαια που μάλλον δύσκολα θα το δούμε και στη γλώσσα μας, γιατί στην ουσία είναι ο άσσος στο μανίκι.

 

Εγώ ακόμα έχω ένα 3G και κάνει μια χαρά τη δουλειά του, δεν νομίζω ότι είναι πολλά τα κινητά του εμπορίου που ανταπεξέρχονται μετά από τόσα χρόνια. Και το 3GS θα υποστηρίζει και iOS 5, σε αντιστοιχία με πολλά android που παρακαλάνε να βγει και η επόμενη έκδοση για το δικό τους, ή ψάχνονται σε μία custom rom.

Δεν το λέω με κακία γιατί και εγώ έχω android συσκευή.

 

Δεν παίρνω το μέρος καμίας πλευράς, στην τελική καταναλωτής είμαι, θα πρέπει να ψάξω και εγώ και να πεισθώ ότι κάποιο αξίζει να δώσω τα λεφτά μου.

 

Αλλά για να πω και την αμαρτία μου, αν μου έδιναν ένα Galaxy S2 (ή όποιο αντίστοιχο) και το iPhone 4S θα πήγαινα με τη μία στο iOS 5, γιατί θα ήξερα ότι για 2 χρόνια ακόμα θα με υποστήριζαν, άσχετα αν σε 1-2 μήνες από τότε έβγαινε κινητό με πολύ καλύτερα specs το οποίο θα ήθελα σαφώς.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Bloodimir/5975/61437/0/bld-axe.jpg |)347|-| 4\/3|\|G3R
Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη, οι κάτοχοί του 4 πρέπει να είναι χαρούμενοι, γιατι το κινητακι τους πηρε αξια. Θα πωλείται σε πολυ καλή τιμη, οποτε με καμια 150 ευρώ έξτρα κάνεις την αναβάθμιση. Απο την αλλη ειναι καλο καποιος να τραβαει τα σχοινια. Καποιοι φορτώνουν τα κινητα μπας και κάνουν καμιά πώληση.
"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

Κωστη, προσωπικα ειχα πει οτι το μονο που θα ηθελα ηταν ενα 4αρι με τον Α5 στα σπλαχνα του. Και αυτο το ειδα.

Φυσικα και θα ηθελα μεγαλυτερη οθονη (στις ιδιες διαστασεις ομως) , και διπλασια ραμ και λειζερ πληκτρολογιο:p

Ομως συνολικα το 4s σε συνδυασμο με ολο το οικοσυστημα, το app store, το itunes, το ios5 και τη γενικοτερη ποιοτητα που επικρατει, ειναι μια πληρως ανταγωνιστικη προταση.

Κωστα, αν πουλησεις το 4αρι, κρατα τα χρηματα για ενα αλλο iphone. Οτι αλλο και αν παρεις, το ξερεις οτι τα χρηματα σου θα χασουν την αξια τους μετα απο λιγους μηνες.:)

 

Τις καλημερες μου σε ολους :)

 

 

Καλημέρα Γιάννη,

Λοιπόν το iPad 1 και το iPhone 4 είχαν επίσης τον ίδιο επεξεργαστή.

Το browsing στο iPad είναι πολυ πιο γρήγορο. Το ίδιο και το άνοιγμα εφαρμογών για όσο επαρκεί η ram αφου στο 1 η ram ήταν μόνο 256ΜΒ.

Η μεγαλύτερη ταχύτητα δεν οφείλεται μόνο στο ότι το iPad ήταν ρυθμισμενο στα 1000MHz ενώ το iPhone στα 800.

Προφανώς υπάρχουν και άλλες διαφορες στο software iPad.

 

Το 4 αρι δεν μπορω να το πουλησω. Μόνο αν παρουσιαστεί κάποια έκτακτη ανάγκη.

Χρησιμοποιω πάντα και μια δεύτερη συσκευη των 200€. Είχα πρώτα το LG Optimus One αλλα το εδωσα σε μια απο τις κόρες μου. Οπότε θα κρατήσω το iPhone.

 

To επομενο καλοκαίρι θα δούμε αν θα υπάρξει iPhone 5 και πως θα είναι.

Πιστεύω ως τότε θα υπάρξουν και νέες βελτιώσεις στο ios5 όπως η προσθήκη κι άλλων widgets, βασικές ρυθμίσεις όπως SBSettings.

Επίσης πιστεύω ότι θα δούμε ένα εντελώς νέο σχεδιασμό που θα επιτρέπει μεγαλύτερη οθόνη χωρίς να αυξηθούν υπέρμετρα οι εξωτερικές διαστάσεις.

 

Το ότι έχω δίπλα δίπλα το iPhone 4 και το SGS2 βοηθά πολυ να δω που υπερτερεί το καθένα σαν συσκευη, αλλα και τα os.

 

Το σίγουρο είναι ότι UI της samsung σου έχει μπροστά σου τα πάντα έτοιμα προς χρήση.

Απο την άλλη η κάμερα του iPhone με iOS 5 είναι πολυ πιο γρήγορη και ευέλικτη όταν δεν χρησιμοποιηθεί το HDR. Στην ταχύτητα ανοίγματος είναι ίδια.

 

Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση η ταχύτητα downloading του samsung. Κατέβασα ένα αρχείο 35ΜΒ μπαμ μπαμ. Αφου νόμιζα ότι δεν είχε κατέβει και το ξανακατεβασα.:D

 

Αυτο που πιστεύω εγω Γιάννη είναι ότι εκει στην apple έχουν πάθει την ίδια ασθένεια με τους apple fun. Νομίζουν ότι θα κερδίζουν μόνο με τις φανέλες και τα ονόματα :lol:.

Ακόμα και πριν πάρω το sgs2 μου την έδινε η ειρωνία η μάλλον η αίσθηση υπεροχής κάποιων εδω αλλα και στο timeline του twitter.

Αν συνεχιστεί αυτη η τακτική του μηδενισμού για ότι δεν είναι apple, πολυ σύντομα θα βρεθεί πίσω απο τις εξελίξεις.

Μπορει και τώρα να είναι ένα βήμα πίσω ηθελημένα μεν, αλλα αν δεν το καλύψει το καλοκαίρι θα είναι ίσως 3 βήματα πίσω.

Βεβαίως όλα τα smartphones αυτη την στιγμή δεν μπορούν να προχωρήσουν αν δεν βελτιωθούν οι μπαταρίες.

Λέμε για games, τι games βρε παιδια, αφου αν παίξεις μια ώρα θα χάσεις την μισή μπαταρία. Μόνο στο iPad ευχαριστιεμαι gaming.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιάννη,

Λοιπόν το iPad 1 και το iPhone 4 είχαν επίσης τον ίδιο επεξεργαστή.

Το browsing στο iPad είναι πολυ πιο γρήγορο. Το ίδιο και το άνοιγμα εφαρμογών για όσο επαρκεί η ram αφου στο 1 η ram ήταν μόνο 256ΜΒ.

Η μεγαλύτερη ταχύτητα δεν οφείλεται μόνο στο ότι το iPad ήταν ρυθμισμενο στα 1000MHz ενώ το iPhone στα 800.

Προφανώς υπάρχουν και άλλες διαφορες στο software iPad.

 

Το 4 αρι δεν μπορω να το πουλησω. Μόνο αν παρουσιαστεί κάποια έκτακτη ανάγκη.

Χρησιμοποιω πάντα και μια δεύτερη συσκευη των 200€. Είχα πρώτα το LG Optimus One αλλα το εδωσα σε μια απο τις κόρες μου. Οπότε θα κρατήσω το iPhone.

 

To επομενο καλοκαίρι θα δούμε αν θα υπάρξει iPhone 5 και πως θα είναι.

Πιστεύω ως τότε θα υπάρξουν και νέες βελτιώσεις στο ios5 όπως η προσθήκη κι άλλων widgets, βασικές ρυθμίσεις όπως SBSettings.

Επίσης πιστεύω ότι θα δούμε ένα εντελώς νέο σχεδιασμό που θα επιτρέπει μεγαλύτερη οθόνη χωρίς να αυξηθούν υπέρμετρα οι εξωτερικές διαστάσεις.

 

Το ότι έχω δίπλα δίπλα το iPhone 4 και το SGS2 βοηθά πολυ να δω που υπερτερεί το καθένα σαν συσκευη, αλλα και τα os.

 

Το σίγουρο είναι ότι UI της samsung σου έχει μπροστά σου τα πάντα έτοιμα προς χρήση.

Απο την άλλη η κάμερα του iPhone με iOS 5 είναι πολυ πιο γρήγορη και ευέλικτη όταν δεν χρησιμοποιηθεί το HDR. Στην ταχύτητα ανοίγματος είναι ίδια.

 

Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση η ταχύτητα downloading του samsung. Κατέβασα ένα αρχείο 35ΜΒ μπαμ μπαμ. Αφου νόμιζα ότι δεν είχε κατέβει και το ξανακατεβασα.:D

 

Αυτο που πιστεύω εγω Γιάννη είναι ότι εκει στην apple έχουν πάθει την ίδια ασθένεια με τους apple fun. Νομίζουν ότι θα κερδίζουν μόνο με τις φανέλες και τα ονόματα :lol:.

Ακόμα και πριν πάρω το sgs2 μου την έδινε η ειρωνία η μάλλον η αίσθηση υπεροχής κάποιων εδω αλλα και στο timeline του twitter.

Αν συνεχιστεί αυτη η τακτική του μηδενισμού για ότι δεν είναι apple, πολυ σύντομα θα βρεθεί πίσω απο τις εξελίξεις.

Μπορει και τώρα να είναι ένα βήμα πίσω ηθελημένα μεν, αλλα αν δεν το καλύψει το καλοκαίρι θα είναι ίσως 3 βήματα πίσω.

Βεβαίως όλα τα smartphones αυτη την στιγμή δεν μπορούν να προχωρήσουν αν δεν βελτιωθούν οι μπαταρίες.

Λέμε για games, τι games βρε παιδια, αφου αν παίξεις μια ώρα θα χάσεις την μισή μπαταρία. Μόνο στο iPad ευχαριστιεμαι gaming.

 

Κωστα δεν διαφωνουμε καπου ( αυτο θα ηταν ειδηση).

Λαβε ομως υποψη οτι εγω το ios δεν το εχω χορτασει- μπουχτησει ακομη.

Σιγουρα ειναι τηλεφωναρες και τα 2 δεν υπαρχει αμφιβολια. Οι αντιρρησεις μου για το sgs2 ειναι στην κατασκευη του, στην κιτρινιλα της οθονης ( ειτε φαινεται πολυ, ειτε λιγο, καταλαβαινεις, ειμαι ψειρας, οπως και εσυ), στο κατωτερο design, στο γεγονος οτι δεν θα εχει υποστηριξη μεχρι το 2014 που θα εχει το 4s... και , οσο και αν ακουγεται περιεργο, στην ελλειψη προσβασης στο itunes, στα αγαπημενα μου podcasts κλπ κλπ.

 

Τελικα, με κερδισε το ios περισσοτερο απο οσο περιμενα και πραγματικα δυσταζω να επιστρεψω στο android, λογω και κακων εμπειριων.

Ισως, σε κανενα χρονο, οταν θα μπουχτησω. Αλλωστε ο κυριοτερος λογος που αλλαζουμε συσκευες αυτος δεν ειναι;

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιάννη,

Λοιπόν το iPad 1 και το iPhone 4 είχαν επίσης τον ίδιο επεξεργαστή.

Το browsing στο iPad είναι πολυ πιο γρήγορο. Το ίδιο και το άνοιγμα εφαρμογών για όσο επαρκεί η ram αφου στο 1 η ram ήταν μόνο 256ΜΒ.

Η μεγαλύτερη ταχύτητα δεν οφείλεται μόνο στο ότι το iPad ήταν ρυθμισμενο στα 1000MHz ενώ το iPhone στα 800.

Προφανώς υπάρχουν και άλλες διαφορες στο software iPad.

 

Το 4 αρι δεν μπορω να το πουλησω. Μόνο αν παρουσιαστεί κάποια έκτακτη ανάγκη.

Χρησιμοποιω πάντα και μια δεύτερη συσκευη των 200€. Είχα πρώτα το LG Optimus One αλλα το εδωσα σε μια απο τις κόρες μου. Οπότε θα κρατήσω το iPhone.

 

To επομενο καλοκαίρι θα δούμε αν θα υπάρξει iPhone 5 και πως θα είναι.

Πιστεύω ως τότε θα υπάρξουν και νέες βελτιώσεις στο ios5 όπως η προσθήκη κι άλλων widgets, βασικές ρυθμίσεις όπως SBSettings.

Επίσης πιστεύω ότι θα δούμε ένα εντελώς νέο σχεδιασμό που θα επιτρέπει μεγαλύτερη οθόνη χωρίς να αυξηθούν υπέρμετρα οι εξωτερικές διαστάσεις.

 

Το ότι έχω δίπλα δίπλα το iPhone 4 και το SGS2 βοηθά πολυ να δω που υπερτερεί το καθένα σαν συσκευη, αλλα και τα os.

 

Το σίγουρο είναι ότι UI της samsung σου έχει μπροστά σου τα πάντα έτοιμα προς χρήση.

Απο την άλλη η κάμερα του iPhone με iOS 5 είναι πολυ πιο γρήγορη και ευέλικτη όταν δεν χρησιμοποιηθεί το HDR. Στην ταχύτητα ανοίγματος είναι ίδια.

 

Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση η ταχύτητα downloading του samsung. Κατέβασα ένα αρχείο 35ΜΒ μπαμ μπαμ. Αφου νόμιζα ότι δεν είχε κατέβει και το ξανακατεβασα.:D

 

Αυτο που πιστεύω εγω Γιάννη είναι ότι εκει στην apple έχουν πάθει την ίδια ασθένεια με τους apple fun. Νομίζουν ότι θα κερδίζουν μόνο με τις φανέλες και τα ονόματα :lol:.

Ακόμα και πριν πάρω το sgs2 μου την έδινε η ειρωνία η μάλλον η αίσθηση υπεροχής κάποιων εδω αλλα και στο timeline του twitter.

Αν συνεχιστεί αυτη η τακτική του μηδενισμού για ότι δεν είναι apple, πολυ σύντομα θα βρεθεί πίσω απο τις εξελίξεις.

Μπορει και τώρα να είναι ένα βήμα πίσω ηθελημένα μεν, αλλα αν δεν το καλύψει το καλοκαίρι θα είναι ίσως 3 βήματα πίσω.

Βεβαίως όλα τα smartphones αυτη την στιγμή δεν μπορούν να προχωρήσουν αν δεν βελτιωθούν οι μπαταρίες.

Λέμε για games, τι games βρε παιδια, αφου αν παίξεις μια ώρα θα χάσεις την μισή μπαταρία. Μόνο στο iPad ευχαριστιεμαι gaming.

 

Τελικά το android πόσο υστερεί σε ευχρηστία του Ios? Ή δεν υστερεί καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να αναφερθώ και στην τιμή του 3GS.Η τιμή του σε άλλες Ευρωπαικές χώρες είναι 360-370 ευρώ.Με λίγα λόγια αν ερχόταν στην χώρα μας σε αυτή την τιμή θα μπορούσε να ανταγωνιστεί άνετα το Xperia Ray-HTC Desire S-Blackberry Curve 3G που βρίσκονται και αυτά κοντά στα 400 ευρώ έτσι δεν είναι??Από αυτά που έχω δει το 3GS είναι μια πολύ καλή συσκευή και τρέχει πολύ ικανοποιητικά το iOS 5.Δεν θα μπορούσε να ανταγωνιστεί άνετα το Xperia Ray πχ??
Link to comment
Share on other sites

Για τα 8mp δεν μιλάει κανείς αν είναι λιγα ή οχι, Φοβούνται βεβαια :D. Πιστευω οτι το νεο 4S ειναι οτι καλυτερο για ΟΛΟΥΣ. Σου δινει τοσες επιλογες πλεον η Apple. Στην Apple πρεπει να κοιτας ολο το πακετο και οχι τη συσκευη. Νομιζω δεν θα αντεχαμε αλλο boom σε μια μερα.

iCloud, Siri, 4S. Τι να πουμε και εμεις με το Νοκια μας :D.

 

Γιατί να αναφερθεί κάποιος σε ένα χαρακτηριστικό που είναι καθόλα επαρκές; Διότι φοβάται; ΦΟΒΑΤΑΙ; Οι τόσες επιλογές ποιές είναι; Μία περσινή συσκευή με 550 ευρώ και μία φετινή με 650 είναι οι επιλογές "για ΟΛΟΥΣ";

 

Δεν είναι καινοτομία να μην χρειάζεται να κάνεις τίποτα σπουδαίο και να πουλάς σαν τρελό; Από την άλλη το Design είναι ήδη 2013, το iCloud 2013+, το Siri 2014. Γενικά σαν πακέτο νομίζω είναι καινοτόμο.

 

Τα κινητά S40 της Nokia πρέπει να είναι πολύ καινοτόμα με αυτή τη λογική, σωστά;

 

Στην πράξη, οι κάτοχοί του 4 πρέπει να είναι χαρούμενοι, γιατι το κινητακι τους πηρε αξια. Θα πωλείται σε πολυ καλή τιμη, οποτε με καμια 150 ευρώ έξτρα κάνεις την αναβάθμιση. Απο την αλλη ειναι καλο καποιος να τραβαει τα σχοινια. Καποιοι φορτώνουν τα κινητα μπας και κάνουν καμιά πώληση.

 

Ατάκες όπως "πρέπει να είναι χαρούμενοι" και "το κινητάκι τους πήρε αξία" είναι μάλλον προσβλητικές για μέλη του forum...

 

 

Μήπως θα πρέπει τα τεθούν κάποια όρια σε αυτά που γράφονται; Στους διαχειριστές του forum αναφέρομαι. Είναι δυνατόν να παρουσιάζει ο καθένας, ανενόχλητος, το μαύρο ως άσπρο και να παραπλανεί κάποιον που ενδεχομένως δεν γνωρίζει πως έχουν τα πράγματα; Έχει διαφορά να εκφράζεις ενθουσιασμό για κάτι από το να γράφεις για αυτό πράγματα που δεν ισχύουν.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Αloha, Alex

 

κατ'αρχας να πω πως (οπως παντα) το κειμενο σου ειναι δροσερο και ευαναγνωστο σαν καλοκαιρινο βιπεράκι στην παραλια.

το σημειο ομως που διαφωνω καθετα ειναι το εξης:

 

[..]Ας δούμε τα πράγματα ένα ένα. Το iPhone το 2007 κυριολεκτικά εφηύρε την έννοια του τηλεφώνου και πως τη χρησιμοποιούμε και όχι μόνο αυτό, με τα τότε δεδομένα η οθόνη ήταν τεράστια. Σήμερα όμως, η τεχνολογία έχει προχωρήσει, οι 3.5'' του ιPhone απλά.. δεν είναι αρκετές και όποιος πιστεύει το αντίθετο δεν έχει χρησιμοποιήσει μεγαλύτερη οθόνη για να δει τις ευκολίες της[..]

 

Το 2007, αυτο που εφηυρε η Apple με το Iphone (hardware wise) ηταν η απιθανη τεχνολογια αφης capacitive.

πολυ πρωτοποριακο.

(εξακολουθω να προτιμω την resistive του Ν900 μου απο την cap του Ν8 but that's just me)

 

Περα απο τις hardware καινοτομιες, εκει που πραγματικα εδωσε ρεστα ο CEO ηταν στο πως πλασάρεται και προωθειται ενα κινητο τηλεφωνο.

-Σαν ενα κοσμημα, ενα αξεσουαρ, σαν την προεκταση της εμφανισης σου , του χαρακτηρα σου και του τροπου ζωης σου. think different

 

^Eγω δεν πείστηκα αλλα μαγκια, το ομολογω.

 

Kινητα χωρις κουμπια, με μεγαλες οθονες αφης (πανω απο 3 και 3.5 ιντσες) και ενδιαφερον design υπηρχαν χρονια ολοκληρα πριν το Apple Ihone.

Hταν ομως συσκευες για συγκεκριμενη ομαδα καταναλωτων (κυριως αντρες και ατομα gadgetfreaks).

καλως η κακως ετσι ειχαν μπει στη συνειδηση του αγοραστικου κοινου.

 

κακοι χειρισμοι απο τις εταιριες? μπροστα απο την εποχης τους (for better of for worse) ?? <-- μαλλον και τα δυο.

 

Αυτα!

 

 

*επισης διαφωνω στις μεγαλυτερες ιντσες οθονης για το iphone.

το πολυ μεχρι 3.7 να παει. παραπανω δεν θα δειχνει ωραιο για τη συγκεκριμενη συσκευη.

 

θα παει σε αλλη κατηγορια. εκεινη την κατηγορια που ολα τα κινητα ειναι πανασχημα και αδιαφορα.

μπορει να μην εχω Iphone αλλα το θεωρω κοσμημα (το ip4)

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα σχόλιά σας και μου κάνει εντύπωση πως κανένας σας δεν κατάλαβε τι έγινε στην πραγματικότητα.

 

Ξεχάστε το αν σας καλύπτει το καινούριο iphone. To πραγματικό ερώτημα είναι γιατί το νέο iphone κυκλοφόρησε με αυτά τα χαρακτηριστικά.

 

Η πραγματική απάντηση δεν είναι η αλλαγή πολιτικής της εταιρείας όπως υποψιάζεστε κάποιοι και σίγουρα δεν θα αρέσει σε πολλούς.

Η απάντηση αγαπητοί μου φίλοι είναι ότι η apple δεν μπορούσε να προχωρήσει σε μαζική παραγωγή μιας ποιο εξελιγμένης συσκευής. Και για να εξηγηθώ ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.

 

1) Η apple δεν κατασκευάζει απολύτως τίποτα. Μόνο σχεδιάζει και παρέχει την τεχνογνωσία ή χρησιμοποιεί έτοιμα εξαρτήματα άλλων εταιρειών.

2) Το τμήμα marketing της apple είναι από τα καλύτερα του κόσμου και μια προσφιλή του πρακτική είναι να αφήνει να διαρρέουν σταδιακά πληροφορίες για τα καινούρια προϊόντα της μέχρι και ολόκληρα προϊόντα τα οποία δήθεν χάνονται. Καμιά άλλη εταιρεία δεν το κάνει αυτό τόσο εκτεταμένα και κανένα πρωτότυπο τηλέφωνο άλλης εταιρείας δεν χάνεται σε μπαρ!!!

3) Στα τέλη της ανοίξεως αρχίζουν οι πρώτες διαρροές σχετικά με το νέο iphone. Βασικό τους στοιχείο που συμφωνούν όλοι η μεγαλύτερη οθόνη η οποία ίσως να είναι και Amoled

4) Τις Amoled τις φτιάχνει η Samsung η οποία είναι βασικός προμηθευτής της apple για το iphone.

5) H Samsung κυκλοφορεί το galaxy SII και θέλει να σπάσει κάθε ρεκόρ πωλήσεων. Βασική της φιλοδοξία να εκθρονίσει το iPhone.

5) Ξαφνικά ξεκινάει ένας πόλεμος μηνύσεων μεταξύ των 2 εταιρειών και όχι μόνο. Η Κορεατική Κυβέρνηση καλεί τις ντόπιες εταιρείες να εγκαταλείψουν τα αμερικάνικα λειτουργικά και να φτιάξουν δικά τους!!! Η κίνηση αυτή δεν θα προχωρήσει λόγο απροθυμίας των εταιρειών.

6) Η Samsung δίνει τις Amoled στην LG και HTC. Στο στρατόπεδο της apple οι διαρροές για μεγαλύτερη και amoled οθόνη σιγά σιγά σταματάνε και η apple αναγκάζει τη Samsung να αποσύρει ακόμα και προϊόντα από εκθέσεις!

7) Κυκλοφορεί το νέο iphone με την ίδια οθόνη και παρωχημένα τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

Do the math και βγάλτε το συμπέρασμα που είναι: H apple ήθελε αλλά οι κορεάτες δεν την άφησαν. Για αυτό και σκύλιασε με τις μηνύσεις.

 

Θα προχωρήσω ένα βήμα παραπέρα και θα κάνω μια πρόβλεψη. Αν ήμουν η apple και έτρωγα τέτοια φόλα το πρώτο πράγμα που θα έκανα είναι να φροντίσω να μην το ξαναπάθω. Και για να γίνει αυτό θα αγόραζα εγκαταστάσεις παραγωγής οθονών και εκτύπωσης ολοκληρωμένων. Η Apple είναι τεράστια εταιρεία και μπορεί να το κάνει. Θα το κάνει; Εγώ νομίζω πως ναι. Όσοι το πιστεύεται θυμηθείτε πως η μετοχή της έχει πέσει αυτές τις μέρες λόγο του χαμηλότερου των προσδοκιών νέου iphone. Όταν όμως ανακοινώσει τις νέες εξαγορές και συνεργασίες….

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για το siri δεν ξερω αν πρεπει να εχουμε ελπιδες εδω στην ελλαδα. Για να μπουν ελληνικα στα παλιοτερα iphone κανανε ποσα χρονια. Εδω ολος ο κοσμος θα το εχει μεχρι οκτωβρη και εδω στην ελλαδα ουτε καν!Και στο sgs2 που εχει κατι αντιστοιχο σιγα μην δουμε ελληνικη εκδοση...

 

οντως..ελληνικα θα εχει τουλαχιστον?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το android πόσο υστερεί σε ευχρηστία του Ios? Ή δεν υστερεί καθόλου?

 

Το android όπως είναι σήμερα και οπως το εισπρατω σαν εμπειρος χρηστης, αν συνοδεύεται απο ένα πρακτικό UI όπως αυτο που χρησιμοποιεί τελευταία η Samsung και μυριζει έντονα iPhone :lol:, δεν υστερεί σε ευχρηστια.

Με εξαίρεση τα widgets όλα τα υπόλοιπα είναι όπως στο iOS. Δηλαδή εικονιδια που σε εισάγουν στην κάθε εφαρμογη.

 

Εκει που πάσχουν γενικώς τα android είναι στην αυτονομία ειδικά όταν είναι ενεργοποιημενο (και πρέπει να είναι) το 3G.

 

Επίσης το ζητούμενο είναι το πόσο σωστά δουλεύει σε κάθε συσκευη. Δηλαδή δεν εισπρατεις την ίδια εμπειρία χρήσης με οποιαδήποτε android συσκευη. Δεν εννοώ όσον αφορά τα specs, αλλα την σωστή υλοποίηση όλων των λειτουργιών.

Με λίγα λόγια μπορει σε μια συσκευη όλα να λειτουργούν τέλεια και σε μια άλλη να αντιμετοπιζεις σωρία προβλημάτων εξ αιτίας της κακής υλοποίησης του android.

 

Αντίθετα στο iOS οι διάφορα στην εμπειρία χρήσης απο συσκευη σε συσκευη έχει να κάνει μόνο με τις δυνατότητες του hardware.

Ότι είναι συμβατό σε όλα τα iPhone, λειτουργεί το ίδιο καλα παντού.

 

Απο εκει και πέρα υπάρχει η διάφορετικη φιλοσοφία.

Βλέπεις για παράδειγμα την apple ότι εκτός απο τον χρόνο που ξοδεύει για την δημιουργία της νέας έκδοσης iOS, επι 4 μήνες δοκίμαζε και διορθωνε την νέα έκδοση του λειτουργικού της σε συνεργασία με τους developers βγάζοντας 8 beta.

Οι Κορεάτες και οι Ταιβανεζοι δεν έχουν την πολυτέλεια και το χρόνο για τέτοιο εξωνυχιστικο έλεγχο με αποτέλεσμα οι πρώτες εκδόσεις να παρουσιάζουν προβλήματα και να περνάνε 2-3 μήνες απο την κυκλοφορία της συσκευής μέχρι το update να φτάσει στα χέρια όλων των χρηστών.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

3) Στα τέλη της ανοίξεως αρχίζουν οι πρώτες διαρροές σχετικά με το νέο iphone. Βασικό τους στοιχείο που συμφωνούν όλοι η μεγαλύτερη οθόνη η οποία ίσως να είναι και Amoled

4) Τις Amoled τις φτιάχνει η Samsung η οποία είναι βασικός προμηθευτής της apple για το iphone.

5) H Samsung κυκλοφορεί το galaxy SII και θέλει να σπάσει κάθε ρεκόρ πωλήσεων. Βασική της φιλοδοξία να εκθρονίσει το iPhone.

5) Ξαφνικά ξεκινάει ένας πόλεμος μηνύσεων μεταξύ των 2 εταιρειών και όχι μόνο. Η Κορεατική Κυβέρνηση καλεί τις ντόπιες εταιρείες να εγκαταλείψουν τα αμερικάνικα λειτουργικά και να φτιάξουν δικά τους!!! Η κίνηση αυτή δεν θα προχωρήσει λόγο απροθυμίας των εταιρειών.

6) Η Samsung δίνει τις Amoled στην LG και HTC. Στο στρατόπεδο της apple οι διαρροές για μεγαλύτερη και amoled οθόνη σιγά σιγά σταματάνε και η apple αναγκάζει τη Samsung να αποσύρει ακόμα και προϊόντα από εκθέσεις!

7) Κυκλοφορεί το νέο iphone με την ίδια οθόνη και παρωχημένα τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

Do the math και βγάλτε το συμπέρασμα που είναι: H apple ήθελε αλλά οι κορεάτες δεν την άφησαν. Για αυτό και σκύλιασε με τις μηνύσεις.

 

Αυτο λεω εδω και καιρο. Ολο το γαϊτανακι με τις μυνησεις και τα ρεστα, ξεκινησε ως αποτέλεσμα αρνησης της Samsung να δωσει τις οθόνες της στην Apple. Καποια στιγμη θα αποκαλυφθει αυτο. It's too fuking obvious to be pure coincidence...

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην χρησιμοποιήσει ποτε η apple οθόνες super amoled plus η οποίο άλλο είδος amoled σαν αυτα που ξέρουμε.

Είτε μας αρέσει είτε όχι η retina είναι 10 φορές καλύτερη όχι μόνο σε ανάλυση αλλα κυρίως σε απόδοση της πραγματικότητας.

 

Δεύτερο σημείο υπεροχής η κάμερα. Ακόμα και με τα τα 5mpx οι φωτογραφίες του iPhone 4 σε κλειστούς χώρους είναι εμφανεστατα καλύτερες.

 

Οπότε δεν νομίζω ότι δεν είχε οθόνες η apple. Έτσι κι αλλιώς το ότι σκόπευε να το γυρίσει σε amoled ήταν ράδιο αρωγός και προορίζονταν για το iPad 3 όχι για το iPhone 4.

Έτσι κι αλλιώς θα χρειασθούν οθόνες γι' αυτο. Τι θα άλλαζε αν αποφάσιζαν να τις κάνουν 3.9" για παράδειγμα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ιδωμεν φιλε Κωστα...

 

Ασχετως αν ειναι super saturated οι SAmoled και εντυπωσιακες, οπως εχει αναφερθει, τυποι σαν εμας (που το ψυρίζουμε/ξερουμε τι ειναι τι) δεν ειμαστε στο target group των εταιριων.

 

Παράδειγμα, οταν ειδε η γυναικα μου το Samsung Focus διπλα στο 4αρι της ειπε οτι εχει πιο ζωντανα χρωματα...

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...