Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περνα kalo ρομ,στην θεση αυτο θα ειχα κανει πρωτα απο ολα.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553705

μην σε παρω ομως στο λαιμο μου γιατι το προβλημα σου μπορει να μην λυθει

 

οκ θα το κανω ;)

 

EDIT:Δεν θα πρεπει να εχω εγκαταστησει πρωτα απο αυτην την custom rom την off της 2.3.5? ή βλακεία ρωτησα?

Edited by Thanos787
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οκ θα το κανω ;)

 

EDIT:Δεν θα πρεπει να εχω εγκαταστησει πρωτα απο αυτην την custom rom την off της 2.3.5? ή βλακεία ρωτησα?

ι

οτι ακριβως λενε οι οδηγιες,βημα-βημα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Έχω αναβαθμίση το Huawei 8800 pro σε 4.0.3 με την επίσημη έκδοση της εταιρείας. Για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να το κάνω με βάση τις οδηγίες και να πατάω volume up/down και power γιατί η διαδικασία ποτέ δεν ξεκινούσε, οπότε το έκανα ξεκινώντας το κινητό κάθε φορά και επιλέγω στις ρυθμίσης αναβάθμιση από SD card. Όλα πήγαν καλά τελικά και κατάφερα και έκανα και root και έβαλα και εκείνο το mod για τα fps. Το θέμα μου τώρα είναι το εξής. Κάποιες φορές ενώ ακούω μουσική για μερική ώρα (15-20 λεπτά περίπου) το κινητό κλείνει απότομα. Το ξαναξεκινάω και ανοίγω πάλι της μουσική αλλά μετά όση ώρα και να περάσεις όλα οκ. Με άλλα λόγια αυτό συμβαίνει όταν έχω το κινητό ανοιχτό για μερικές μέρες και ξαφνικά αποφασίσω να ακούσω μουσική. Έχει κανείς καμμιά ιδέα τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Έχω αναβαθμίση το Huawei 8800 pro σε 4.0.3 με την επίσημη έκδοση της εταιρείας. Για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να το κάνω με βάση τις οδηγίες και να πατάω volume up/down και power γιατί η διαδικασία ποτέ δεν ξεκινούσε, οπότε το έκανα ξεκινώντας το κινητό κάθε φορά και επιλέγω στις ρυθμίσης αναβάθμιση από SD card. Όλα πήγαν καλά τελικά και κατάφερα και έκανα και root και έβαλα και εκείνο το mod για τα fps. Το θέμα μου τώρα είναι το εξής. Κάποιες φορές ενώ ακούω μουσική για μερική ώρα (15-20 λεπτά περίπου) το κινητό κλείνει απότομα. Το ξαναξεκινάω και ανοίγω πάλι της μουσική αλλά μετά όση ώρα και να περάσεις όλα οκ. Με άλλα λόγια αυτό συμβαίνει όταν έχω το κινητό ανοιχτό για μερικές μέρες και ξαφνικά αποφασίσω να ακούσω μουσική. Έχει κανείς καμμιά ιδέα τι φταίει?

 

Η επισημη εκδοση ειναι μουφα και κανει διαφορα κουλα restart και τετοια.Οι μονες 100% λειτουργικες rom ειναι αυτη τη στιγμη σε 2.2.2 gkalen και 2.3.7. kalo και cm7.Αν δεν θες να κανεις downgrade περνα σε κατι πιο καινουργιο,υπαρχει μια 4.2.1 του cuvetto στο xda που την εχω εδω και μερικες μερες και ειναι αρκετα καλη προς το παρον,δεν εχει official ραδιοφωνο ομως και θελει και ενα χειροποιητο συμμαζεμα σε 1-2 πραγματακια.Απο εμφανιση βεβαια ειναι κουκλα,δεν θες να βλεπεις gingerbread μετα..

Link to comment
Share on other sites

Η επισημη εκδοση ειναι μουφα και κανει διαφορα κουλα restart και τετοια.Οι μονες 100% λειτουργικες rom ειναι αυτη τη στιγμη σε 2.2.2 gkalen και 2.3.7. kalo και cm7.Αν δεν θες να κανεις downgrade περνα σε κατι πιο καινουργιο,υπαρχει μια 4.2.1 του cuvetto στο xda που την εχω εδω και μερικες μερες και ειναι αρκετα καλη προς το παρον,δεν εχει official ραδιοφωνο ομως και θελει και ενα χειροποιητο συμμαζεμα σε 1-2 πραγματακια.Απο εμφανιση βεβαια ειναι κουκλα,δεν θες να βλεπεις gingerbread μετα..

 

Συμφωνω απολυτα.

 

(Του cuvetto ειναι 4.1.2 οχι 4.2.1.)

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναι,4.2.1 ονειρευομαι!συντομα,συντομα..!

 

Απ' ο,τι λεει ο Πικα η 4.2.1 ειναι αρκετα σταθερη εκτος του μπλουτουθ και την εγγραφη βιντεο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απ' ο,τι λεει ο Πικα η 4.2.1 ειναι αρκετα σταθερη εκτος του μπλουτουθ και την εγγραφη βιντεο.

 

και τα 2 πολυ βασικα για μενα..για να δουμε.Πριν κανα2 βδομαδες εψαχνα για τηλ καινουργιο μετα δοκιμασα jelly και λεω θα το κρατησω 1 χρονο ακομα αν παιζει τετοια super rom.Tωρα δεν ξερω παλι,αν βγει σταθερη full λειτουργικη jb το κραταω..Του cuvetto παντως θελει δουλεια και δεν ξερω αν εχει κι αυτος τις γνωσεις να την προχωρησει την rom.

 

H αληθεια ειναι οτι δεν εμπιστευομαι και πολλους απο αυτους που ''πειραζουν'' περαιτερω μισοτελειωμενες rom προσθετοντας και αφαιροντας σχεδον στην τυχη (και υπαρχουν πολλοι στο xda) ,σε καποια φαση δεν ξερεις τι ηταν χαλασμενο εξ αρχης και τι χαλασε κατα λαθος ο επομενος..Παντως ο μονος που ηξερε 2 πραγματα ηταν ο Kalo και οχι επειδη ηταν κανας μεγας dev αλλα επειδη δεν πειραζε ποτε κατι που δεν ηξερε τι κανει και ΓΙΑΤΙ το κανει..!Με random δοκιμες και random μονταρισματα δεν γινονται rom,πρωτα διαβασμα!

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 πολυ βασικα για μενα..για να δουμε.Πριν κανα2 βδομαδες εψαχνα για τηλ καινουργιο μετα δοκιμασα jelly και λεω θα το κρατησω 1 χρονο ακομα αν παιζει τετοια super rom.Tωρα δεν ξερω παλι,αν βγει σταθερη full λειτουργικη jb το κραταω..Του cuvetto παντως θελει δουλεια και δεν ξερω αν εχει κι αυτος τις γνωσεις να την προχωρησει την rom.

 

H αληθεια ειναι οτι δεν εμπιστευομαι και πολλους απο αυτους που ''πειραζουν'' περαιτερω μισοτελειωμενες rom προσθετοντας και αφαιροντας σχεδον στην τυχη (και υπαρχουν πολλοι στο xda) ,σε καποια φαση δεν ξερεις τι ηταν χαλασμενο εξ αρχης και τι χαλασε κατα λαθος ο επομενος..Παντως ο μονος που ηξερε 2 πραγματα ηταν ο Kalo και οχι επειδη ηταν κανας μεγας dev αλλα επειδη δεν πειραζε ποτε κατι που δεν ηξερε τι κανει και ΓΙΑΤΙ το κανει..!Με random δοκιμες και random μονταρισματα δεν γινονται rom,πρωτα διαβασμα!

Το κινητο αλλον ενα χρονο των εχει συγουρα. Ας μη παρασηρομαστε και καταντησουμε high teck maniacs!

 

Ο Kalo ειναι αρχηγοπουλο! Εμπιστευομαι μονο τον gkalen και τον Pika στις μονταρισμενες ROM.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η επισημη εκδοση ειναι μουφα και κανει διαφορα κουλα restart και τετοια.Οι μονες 100% λειτουργικες rom ειναι αυτη τη στιγμη σε 2.2.2 gkalen και 2.3.7. kalo και cm7.Αν δεν θες να κανεις downgrade περνα σε κατι πιο καινουργιο,υπαρχει μια 4.2.1 του cuvetto στο xda που την εχω εδω και μερικες μερες και ειναι αρκετα καλη προς το παρον,δεν εχει official ραδιοφωνο ομως και θελει και ενα χειροποιητο συμμαζεμα σε 1-2 πραγματακια.Απο εμφανιση βεβαια ειναι κουκλα,δεν θες να βλεπεις gingerbread μετα..

 

περιμένω το τηλ απο το service την αλλη εβδομαδα κ θα πρεπει να του περασω μια ρομ.

 

πριν ειχα του kalo αλλα μου αναβοσβηνε η οθονη σε κατασταση αναμονης χωρις λογο. κατα τα αλλα δεν ειχα προβληματα.

 

τωρα μιας κ εχω να ασχοληθω καιρο με το "αθλημα", τα λινκ παρακατω ειναι τα σωστα;

 

kalo 2.3.7

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553705

 

2.2.2 gkalen

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1597358

 

cm7

?

Link to comment
Share on other sites

περιμένω το τηλ απο το service την αλλη εβδομαδα κ θα πρεπει να του περασω μια ρομ.

 

πριν ειχα του kalo αλλα μου αναβοσβηνε η οθονη σε κατασταση αναμονης χωρις λογο. κατα τα αλλα δεν ειχα προβληματα.

 

τωρα μιας κ εχω να ασχοληθω καιρο με το "αθλημα", τα λινκ παρακατω ειναι τα σωστα;

 

kalo 2.3.7

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553705

 

2.2.2 gkalen

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1597358

 

cm7

?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1738141

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Σήμερα πήρα από το MediaMarkt το κινητό στα 99€. Πολύ καλό πιστεύω για την τιμή του. Δοκίμασα να του περάσω το 2.3.5 από το επίσημο site της Huawei (http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDYzODc=) αλλά δεν έκατσε. Κατέβασα και το 4άρι, αλλά είδα στις οδηγίες ότι πρέπει να έχεις ήδη 2.3 για να πας σε 4. Συγκεκριμένα, αφού έκανε unpack το firmware, στη συνέχεια πέταξε "Update failed" και έμεινε εκεί.

 

Βλέπω στο θέμα προτείνετε κάποιες unofficial roms, να δοκιμάσω μία από αυτές;

 

Είναι το 8800 Pro.

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Οκ, τελικά έκανα την αναβάθμιση στο Β572 (2.3.5) σύμφωνα με το θέμα αυτό. Βλέποντας και κάνοντας.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Οκ, τελικά έκανα την αναβάθμιση στο Β572 (2.3.5) σύμφωνα με το θέμα αυτό. Βλέποντας και κάνοντας.

καλη ειναι,εαν θελεις κατι πιο γρηγορο kalo extreme και miui 2.3.9

στο νημα του mod πλεον

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, φαίνεται να πάει καλά μέχρι τώρα. Μετέφερα τα contacts από το παλιό Nokia και πριν λίγο έβαλα τη SIM.

Επίσης, χθες που έκανα upgrade είχα μόνο το USB χωρίς τη μπαταρία συνδεδεμένο το κινητό με το PC. Με τη 2.2.2 ενεργοποιόταν το wifi κανονικά. Με την 2.3.5 όταν πας να το ενεργοποιήσεις πετάει σφάλμα και δεν το ανοίγει. Αν συνδέσεις τη μπαταρία το ανοίγει κανονικά. Bug;

Edited by GoofyX
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα μια πολύ μικρή χάραξη στην οθόνη του, αριστερά, στο μαύρο πλαίσιο. Είναι 4-5 χιλιοστά. Με το νύχι το καταλαβαίνεις. Πρέπει να ανησυχώ; Υπάρχει περίπτωση να μπει υγρασία από εκεί;
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα μια πολύ μικρή χάραξη στην οθόνη του, αριστερά, στο μαύρο πλαίσιο. Είναι 4-5 χιλιοστά. Με το νύχι το καταλαβαίνεις. Πρέπει να ανησυχώ; Υπάρχει περίπτωση να μπει υγρασία από εκεί;

 

Αν εννοεις το σημειο που ενωνεται η οθονη με το πλαινο περιβλημα ναι αν ειναι μεγαλη η αποσταση τοτε ναι μπορει να μπει,το ειχαν κι αλλες συσκευες και η πρωτες 2 οι δικες μου και τις αλλαξα,δεν ηταν καλη η συναρμολογηση.Αλλα δεν μπορω να ξερω πως ακριβως ειναι εσενα και αν οντως ειναι τοσο μεγαλη αποσταση που θελει αλλαγη..Εμενα στην μια ηταν μεγαλη περναγε και φως απο κει και στην δευτερη δεν ηταν κολλημενη καλα η οθονη και επαιζε πανω κατω με το δαχτυλο.Κρινε εσυ.Το καλο με το media markt ειναι οτι μαλλον θα στο αλλαξουν αμεσως αν χρειαζεται αλλαγη,στα μαγαζια της wind ηθελε 2 εβδομαδες και τσακωμους

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας, χτεσ μου επεσε κατω το κινητο και μαλλον καηκε η οθονη.. εψαξα στο ebay και βρηκα με 15 ευρο αλλα δεν ξερω να την τοποθετω, εψαξα και λιγο στο youtube αλλα δεν βρηκα κατι μονο οτι η οθονη ειναι κολλημενη και βγαινει δυσκολα..ξερει κανεις τιποτα κανα τεχνικο η οτιδηποτε γιατι δεν πιζουν καθολου λεφτα και με βλεπω να μενω με το θυροτηλεφωνο του σπιτιου μου
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, χτεσ μου επεσε κατω το κινητο και μαλλον καηκε η οθονη.. εψαξα στο ebay και βρηκα με 15 ευρο αλλα δεν ξερω να την τοποθετω, εψαξα και λιγο στο youtube αλλα δεν βρηκα κατι μονο οτι η οθονη ειναι κολλημενη και βγαινει δυσκολα..ξερει κανεις τιποτα κανα τεχνικο η οτιδηποτε γιατι δεν πιζουν καθολου λεφτα και με βλεπω να μενω με το θυροτηλεφωνο του σπιτιου μου

 

U8800 Disassembly Guide

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=18182210

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

βασικα εμενα μου καηκε η lcd υποθετω γιατι ανοιγει αλλα η οθονη παραμενει μαυρη και δεν φαινεται τιποτα, αυτο που μου εστειλες και σ ευχαριστω, λεει πως να το ανοιξω αλλα οχι πως να βγαλω την lcd.επισης στο ebay βρηλα για το χ5 οχι για το χ5 pro που εχω αλλα νομιζω πως ειναι η ιδια
Link to comment
Share on other sites

βασικα εμενα μου καηκε η lcd υποθετω γιατι ανοιγει αλλα η οθονη παραμενει μαυρη και δεν φαινεται τιποτα, αυτο που μου εστειλες και σ ευχαριστω, λεει πως να το ανοιξω αλλα οχι πως να βγαλω την lcd.επισης στο ebay βρηλα για το χ5 οχι για το χ5 pro που εχω αλλα νομιζω πως ειναι η ιδια

 

ο ιδιος τροπος ειναι λογικα.Εγω αν ειχα αμφιβολια για το οτι μπορω να την αλλαξω μονος μου θα το πηγαινα σε καποιο μαγαζι με κινητα να μου την αλλαξουν (οχι απαραιτητα στην αντιπροσωπεια γιατι και ειναι γ.τ.π. και θα το πληρωσεις ακριβα)

Λογικη τιμη μου φαινεται να σου παρουν 15-20 ευρω για την αλλαγη,αλλα τι να κανεις..και παλι 30 ευρω συνολο για καινουργια οθονη δεν ειναι πολλα

Link to comment
Share on other sites

βασικα εμενα μου καηκε η lcd υποθετω γιατι ανοιγει αλλα η οθονη παραμενει μαυρη και δεν φαινεται τιποτα, αυτο που μου εστειλες και σ ευχαριστω, λεει πως να το ανοιξω αλλα οχι πως να βγαλω την lcd.επισης στο ebay βρηλα για το χ5 οχι για το χ5 pro που εχω αλλα νομιζω πως ειναι η ιδια

 

Θα σε βοηθήσει πολύ και αυτό το βίντεο αποσυναρμολόγησης

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως δυσκολευτω γιατι η lcd ειναι κολλημενη στην πλακετα, οποτε αν ξερετε κανενα που να ασχολείται...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειμαι νεος μελος κ θελω την βοηθεια σας!!! Αλλαξα ρομ κ περασα την (HUAWEI Ideos X5 firmware(U8800pro,Android 4.0,V100R001C00B928,General Version) κ εχω ενα θεματακι ενω ασυρματα μπαινω κανονικα κ δεν εχω θεμα , με το δικτυο της κινητης τηλεφωνιας δεν μπαινει με τιποτα! Κ εχει πλακα οποιος την εχει βαλει ξερει οτι οταν εχεις προσβαση φωτιζεται με πρασινο, κ οταν μπαινω με το ασυρματο ειμαι κομπλε κ στο ασυρματο κ στο 3g φωτιζονται κ τα δυο κ δειχνει οτι δεν εχει θεμα οταν αποσυνδεεται απο το ασυρματο χανεται κ το 3g ! Εχω κοιταξει ολες τις ρυθμισεις ειναι κομπλε κ εχω κ Mb καπου τρωει κολημα κ δεν μπορω να καταλαβω που, ενω στην αρχη οταν αλλαξα την ρομ ψευτοδουλευε τωρα τιποτα!!! Ευχαριστω

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η άσκοπη μορφοποίηση κειμένου σε ολόκληρο το post.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειμαι νεος μελος κ θελω την βοηθεια σας!!! Αλλαξα ρομ κ περασα την (HUAWEI Ideos X5 firmware(U8800pro,Android 4.0,V100R001C00B928,General Version) κ εχω ενα θεματακι ενω ασυρματα μπαινω κανονικα κ δεν εχω θεμα , με το δικτυο της κινητης τηλεφωνιας δεν μπαινει με τιποτα! Κ εχει πλακα οποιος την εχει βαλει ξερει οτι οταν εχεις προσβαση φωτιζεται με πρασινο, κ οταν μπαινω με το ασυρματο ειμαι κομπλε κ στο ασυρματο κ στο 3g φωτιζονται κ τα δυο κ δειχνει οτι δεν εχει θεμα οταν αποσυνδεεται απο το ασυρματο χανεται κ το 3g ! Εχω κοιταξει ολες τις ρυθμισεις ειναι κομπλε κ εχω κ Mb καπου τρωει κολημα κ δεν μπορω να καταλαβω που, ενω στην αρχη οταν αλλαξα την ρομ ψευτοδουλευε τωρα τιποτα!!!

 

κοιτα διπλα στο modding η στο xda να βαλεις καμια αλλη rom. την εχουμε δοκιμασει ολοι σχεδον την ics και την εχουμε σουταρει,εχει πολλα θεματα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...