Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου cocous ειναι κοκοι σκονης. Κι αλλοι εχουν αυτο το προβλημα. Ζελατινα οθονης και θηκη λεω γω.

 

τελικα μου το αλλαξαν και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αναβαθμισα στην 2.3.5 της huawei, πoιο ελληνικο πληκτρολογιο προτεινετε? Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Ένα "πρόβλημα" που έχω παρατηρήσει στο κινητό είναι, ότι έχει ένα θέμα με τους αισθητήρες κίνησης. Για παράδειγμα στα μηνύματα όταν το αλλάζεις στάση αργεί πολύ να αλλάξει και το πληκτρολόγιο. Μήπως έχετε καμιά ιδέα πως μπορεί να διορθωθεί..???
Βγαίνεις για καφέ και συνειδητοποιείς πως δεν έχεις mb στο κινητό και τα wifi των μαγαζιών είναι κλειδωμένα. Tζάμπα βγήκες! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

αναβαθμισα στην 2.3.5 της huawei, πoιο ελληνικο πληκτρολογιο προτεινετε?

 

και το go keyboard επισης

 

Καλησπέρα παιδιά... Ένα "πρόβλημα" που έχω παρατηρήσει στο κινητό είναι, ότι έχει ένα θέμα με τους αισθητήρες κίνησης. Για παράδειγμα στα μηνύματα όταν το αλλάζεις στάση αργεί πολύ να αλλάξει και το πληκτρολόγιο. Μήπως έχετε καμιά ιδέα πως μπορεί να διορθωθεί..???

 

 

συνηθως δεν ειναι προβλημα του αισθητηρα. το λειτουργικο καθυστερει καποια δευτερολεπτα μεχρι να εκτελεσει την εντολη απο τον αισθητηρα. ειναι φυσιολογικο και συμβαινει στα περισσοτερα κινητα. Αν δεν αποκρινεται στην αλλαγη προσανατολισμου της συσκευης εχει προβλημα ο αισθητηρας

Edited by Stamatius

Nokia 3410 --> Nokia 7260 --> Sony Ericsson W610i --> LG KU990 Viewty --> Sony Ericsson XPERIA X8 --> Huawei Ideos X5 Pro --> Motorola MotoG 2nd Gen. --> Huawei P10 Lite --> Samsung Galaxy S10 128 --> Samsung Galaxy S23 128

Link to comment
Share on other sites

και το go keyboard επισης

 

 

 

 

συνηθως δεν ειναι προβλημα του αισθητηρα. το λειτουργικο καθυστερει καποια δευτερολεπτα μεχρι να εκτελεσει την εντολη απο τον αισθητηρα. ειναι φυσιολογικο και συμβαινει στα περισσοτερα κινητα. Αν δεν αποκρινεται στην αλλαγη προσανατολισμου της συσκευης εχει προβλημα ο αισθητηρας

 

Το ZTE BLADE που έχω "υπακούει" στην αλλαγή προσανατολισμού πολύ γρήγορα... και αυτό μ κάνει να φοβάμαι πως το Huawei μου έχει πρόβλημα...! :worry:

Βγαίνεις για καφέ και συνειδητοποιείς πως δεν έχεις mb στο κινητό και τα wifi των μαγαζιών είναι κλειδωμένα. Tζάμπα βγήκες! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω και εγω την ερωτηση μου μιας και μιλατε για rotate. εμενα γυρναει κανονικα ειτε το κανω αριστερα ειτε δεξια αλλα θελω να ξερω επειδη σε μενα τουλαχιστον δεν κανει τιποτα αν το γυρισω 180 μοιρες, δηλαδη να δειχνει κανονικα οταν το κινητο το εχω αναποδα με τα κουμπια αφης προς τα πανω. ειναι φυσιολοφικι αυτο;
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω και εγω την ερωτηση μου μιας και μιλατε για rotate. εμενα γυρναει κανονικα ειτε το κανω αριστερα ειτε δεξια αλλα θελω να ξερω επειδη σε μενα τουλαχιστον δεν κανει τιποτα αν το γυρισω 180 μοιρες, δηλαδη να δειχνει κανονικα οταν το κινητο το εχω αναποδα με τα κουμπια αφης προς τα πανω. ειναι φυσιολοφικι αυτο;

 

Στις 180 μοίρες ούτε σε μένα γυρνάει..Νομίζω είναι φυσιολογικό...!

Βγαίνεις για καφέ και συνειδητοποιείς πως δεν έχεις mb στο κινητό και τα wifi των μαγαζιών είναι κλειδωμένα. Tζάμπα βγήκες! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

παντως στην cyanogen εχει να το βαλεις να γυρναει ετσι και εχει πολυ πλακα.:lol:

το κρατας αναποδα και βλεπεις κανονικα, και αναρωτιουνται οι αλλοι τι κανει αυτό εδω.:p

Link to comment
Share on other sites

Το ZTE BLADE που έχω "υπακούει" στην αλλαγή προσανατολισμού πολύ γρήγορα... και αυτό μ κάνει να φοβάμαι πως το Huawei μου έχει πρόβλημα...! :worry:

 

Ο χρονος αποκρισης αλλαζει αναλογα με το κινητο. Αν θες να το συγκρινεις προτιμησε να το κανεις με ενα αλλο X5 και θα δεις οτι αντιδρα παρομοια με το δικο σου

 

παιδια να κανω και εγω την ερωτηση μου μιας και μιλατε για rotate. εμενα γυρναει κανονικα ειτε το κανω αριστερα ειτε δεξια αλλα θελω να ξερω επειδη σε μενα τουλαχιστον δεν κανει τιποτα αν το γυρισω 180 μοιρες, δηλαδη να δειχνει κανονικα οταν το κινητο το εχω αναποδα με τα κουμπια αφης προς τα πανω. ειναι φυσιολοφικι αυτο;

 

Απολυτως. Το αφυσικο ειναι που θες να δουλευεις το κινητο σου αναποδα! :p:lol:

Nokia 3410 --> Nokia 7260 --> Sony Ericsson W610i --> LG KU990 Viewty --> Sony Ericsson XPERIA X8 --> Huawei Ideos X5 Pro --> Motorola MotoG 2nd Gen. --> Huawei P10 Lite --> Samsung Galaxy S10 128 --> Samsung Galaxy S23 128

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είπα ότι είναι η ιδέα μου, αλλά πλέον επιβεβαιωμένα η συσκευή σβήνει μόνη της αρχεία εικόνας και βίντεο. Έχοντας πχ 100 φωτογραφίες σε ένα φάκελο, την επόμενη μέρα έχει 20. Δεν αναφέρομαι στο τι εμφανίζει το gallery, αλλά σε πλήρη διαγραφή των αρχείων εικόνας και βίντεο που επιβεβαιώνεται μέσω file explorer αλλά και mounting σε pc. Χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω στον υπολογιστή, μια εφαρμογή undelete για να σαρώσει την κάρτα sd και να διασώσω ότι μπόρεσα. Πάντα κάνω safe removal του usb, και ποτέ δεν χάνονται αρχεία εφαρμογών ή ήχων αλλά μόνο τα αρχεία του φακέλου dcim. Χρησιμοποιώ συχνά και την εφαρμογή της Huawei για ασύρματη μεταφορά αρχείων σχεδόν εναλλάξ με την απλή σύνδεση usb οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φταίει. Και σε κάθε περίπτωση το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στον φωτογραφικό φάκελο, άρα αποκλείω να ευθύνεται η απλή καλωδιακή σύνδεση. Μάλλον κάτι κάνει η εφαρμογή ασύρματης μεταφοράς, εκτός βέβαια αν φταίει κάτι στο software της συσκευής. Καμιά ιδέα; Έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είπα ότι είναι η ιδέα μου, αλλά πλέον επιβεβαιωμένα η συσκευή σβήνει μόνη της αρχεία εικόνας και βίντεο. Έχοντας πχ 100 φωτογραφίες σε ένα φάκελο, την επόμενη μέρα έχει 20. Δεν αναφέρομαι στο τι εμφανίζει το gallery, αλλά σε πλήρη διαγραφή των αρχείων εικόνας και βίντεο που επιβεβαιώνεται μέσω file explorer αλλά και mounting σε pc. Χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω στον υπολογιστή, μια εφαρμογή undelete για να σαρώσει την κάρτα sd και να διασώσω ότι μπόρεσα. Πάντα κάνω safe removal του usb, και ποτέ δεν χάνονται αρχεία εφαρμογών ή ήχων αλλά μόνο τα αρχεία του φακέλου dcim. Χρησιμοποιώ συχνά και την εφαρμογή της Huawei για ασύρματη μεταφορά αρχείων σχεδόν εναλλάξ με την απλή σύνδεση usb οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φταίει. Και σε κάθε περίπτωση το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στον φωτογραφικό φάκελο, άρα αποκλείω να ευθύνεται η απλή καλωδιακή σύνδεση. Μάλλον κάτι κάνει η εφαρμογή ασύρματης μεταφοράς, εκτός βέβαια αν φταίει κάτι στο software της συσκευής. Καμιά ιδέα; Έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα;

 

δεν ξερω αν εχουμε το ιδιο προβλημα αλλα κ μενα καπου καπου "χανονται" φωτος κ βιντεο.

 

αυτο που ανακαλυψα ειναι οτι φταιει η καρτα μνημης. μερικες φορες το κινητο δεν την διαβαζει παρα μονο αν κανω επανεκκίνηση το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Μου το εχει κανει δυο φορες οταν το ξεσύνδεσα απο τον υπολογιστη.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε 2.3.5 (512) μου το εκανε και μενα και πολλες φορες δεν εβλεπε την εξωτερικη SD.

Εβαλα την 540 και μεχρι στιγμης δεν εχω τετοιο προβλημα...

Μπορει να ειναι και τυχαιο...

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΟΚΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ Huawei U8800 IDEOS X5 Pro ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ:

1)ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΗΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ;

2)ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥΝΤΟΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΕΙ;

ΑΥΤΑ ΤΑ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΝΟΚΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ....

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ

 

JHON

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων γραμμάτων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Σε 2.3.5 (512) μου το εκανε και μενα και πολλες φορες δεν εβλεπε την εξωτερικη SD.

Εβαλα την 540 και μεχρι στιγμης δεν εχω τετοιο προβλημα...

Μπορει να ειναι και τυχαιο...

 

k γω την 2.3.5 "φοραω". το 512 κ 540 τι ειναι κ πως τσεκαρω τι εχω;

Link to comment
Share on other sites

k γω την 2.3.5 "φοραω". το 512 κ 540 τι ειναι κ πως τσεκαρω τι εχω;

 

Θα πας ρυθμισεις->σχετικα με το τηλεφωνο....

Θα σκρολαρεις κατω κατω εκει ποy λεει αριθμος εκδοσης

Εχει ενα μακρυναρι...

Στο τελος γραφει ... Β540G001 σε μενα που εχω την 540

Αν ειναι η 512 θα γραφει αντιστοιχα φαντάζομαι Β512G001

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχουμε το ιδιο προβλημα αλλα κ μενα καπου καπου "χανονται" φωτος κ βιντεο.

 

αυτο που ανακαλυψα ειναι οτι φταιει η καρτα μνημης. μερικες φορες το κινητο δεν την διαβαζει παρα μονο αν κανω επανεκκίνηση το κινητο.

Εμένα την διαβάζει κανονικά. Χρησιμοποιείς το HIsuite για μεταφορά με wifi?

Link to comment
Share on other sites

1)ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΗΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΙ;

2)ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥΝΤΟΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΕΙ;

 

Ναι μπορείς να βάλεις σε κάθε επαφή το δικό της ringtone. Υπάρχει δυνατότητα text2speech, αλλά ανάγνωση ονόματος σε κλήση είναι εφικτή με εξωτερική εφαρμογή (δεν βρίσκω κάποια σχετική ρύθμιση στο μενού) αλλά από ότι έχω καταλάβει, στην εφαρμογή text2speech της google δεν υπάρχει υποστήριξη ελληνικών, εκτός αν αγοράσεις κάποια "ελληνική φωνή" από το appstore. Δεν ξέρω τι εμπειρία είχες με το νοκια σου, αλλά εμένα το παλιό μου nokia μιλούσε τα ελληνικά σα ρομπότ με αμερικάνικη προφορά. Για το android υπάρχει η εφαρμογή svox με ελληνική φωνή "Ariadni" η οποία είναι της Αφροδίτης Σημίτη, αλλά δεν διατίθεται δωρεάν (νομίζω κάπου 3 ευρώ).

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Ρομποτική φωνή με ελληνικά υπάρχει και για android πάντως. Είναι το espeak και είναι δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ,

να ρωτήσω κάτι σαν ψιλοάσχετος (έως πολύ ) σχετικά με το πληκτολόγιο για τα μηνύματα .

1.- Πως βάζουμε τόνους (οξείες κλπ) στα ελληνικά φωνήεντα ,

2.- Σε κάθε εικονικό πλήκτρο έχει δύο γράμματα , π.χ. επάνω είναι το z και κάτω το @ (τυχαίο παράδειγμα) . Πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το κάτω?

3.- Προτείνετε κανένα πολύ καλό set ακουστικών .

αυτά (προς το παρόν :):):)

1.Ote Vdsl 30/2.5 , draytek vdsl router on a Lan with a supermicro server with 7 clients (Nokia 920 -640 , includet).

2.Ipad mini

3. Lenovo Thinkpad Egde

Link to comment
Share on other sites

1. εξαρτάται το πληκτρολόγιο που έχεις. Συνήθως με παρατεταμένο πάτημα στο γράμμα εμφανίζονται τα τονισμένα ή με διαλυτικά, ανάλογα με το γράμμα και μπορείς να τα επιλέξεις.

2. Με παρατεταμένο πάτημα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...