Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) ναι. Η πρώτη περίπτωση είναι και για όσους έχουν stock recovery, οπως εσύ

2) ναι

3) δεν χρειάζεται αφαιρεση του root για flash με odin. Προχωράς χωρίς unroot

 

Γενικά, μην φοβάσαι. Επειδή θα χρησιμοποιησεις stock recovery δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις γκάφα. Αν κάτι δεν πρέπει να γίνει flash θα σου βγάλει μηνυμα σφάλματος και δεν θα γίνει. Χωρίς να χαλάσεις κάτι στο κινητό.

 

Σε υπερευχαριστώ! Τελευταίες δύο ερώτησεις πριν προχωρήσω:

 

γιατί χρησιμοποιούμε το αρχείο Root_SuperSU.0.98-Busybox.1.20.2-signed.zip και όχι το Root_SuperSU.0.96-Busybox.1.20.2-S2-signed.zip; (μου δημιουργήθηκε η απορία επειδή αυτό γράφει S2 ενώ το άλλο όχι)

 

 

και τέλος αν κατάλαβα σωστά τις οδηγίες το μόνο που έχω να κάνω είναι τα παρακάτω δύο βήματα και τίποτα άλλο;

 

*Copy the Root_XXX.zip file you downloaded to externalsd card

*Boot into stock recovery (volume up+home+power), and select "apply update from external storage". Now select the Root_XXX.zip file downloaded above and you are rooted

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύω κανένας! Πολύ δύσκολα να κάτσει κάποιος να πειράξει αυτά τα δύο αρχεία στην odexed μορφή τους και να περάσει τόσες αλλαγές.. πονοκεφαλιαζω και μόνο στην ιδέα! Κάντε μια ερώτηση βέβαια στο xda, ποτέ δεν ξέρεις..

 

Εκτός από τα OTA/Kies updates όμως (που πλέον από τη Samsung Hellas πιστεύω τα ξεχνάμε) δεν μπορώ να σκεφτώ ένα λόγο που κάποιος προτιμάει odexed απέναντι στην ευκολία της ίδιας Rom σε deodexed μορφή.

 

Edit: Ίσως το θέμα εγγύησης κάποιους να τους προβληματίζει επίσης οπότε πάσο.

 

Βρε εγω μαζι σου ειμαι....

Αλλα οταν ο αλλος εχει μολις περασει την ελληνικη και εχει "στημενο" τελεφωνο....τι να του πεις....?

Διεγραψε οτι εκανες τοση ωρα...περνα την deodexed και ξανα-στηνε απο την αρχη....???

Για τα ρημαδια τα toggle buttons ???

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Για odex rom ομως που ειναι και η ελληνικη....δεν κανει...:(

Αρα στα παιδια πιο πανω που εχουν περασει την ελληνικη...ποια λυση μενει?

Μονο decompile του framework res.apk και system ui.apk "πειραγμα" και ξανα recompile????

Και το θεμα ειναι ποιος εχει τις γνωσεις για κατι τετοιο......

 

Πιστεύω κανένας! Πολύ δύσκολα να κάτσει κάποιος να πειράξει αυτά τα δύο αρχεία στην odexed μορφή τους και να περάσει τόσες αλλαγές.. πονοκεφαλιαζω και μόνο στην ιδέα! Κάντε μια ερώτηση βέβαια στο xda, ποτέ δεν ξέρεις..

 

Εκτός από τα OTA/Kies updates όμως (που πλέον από τη Samsung Hellas πιστεύω τα ξεχνάμε) δεν μπορώ να σκεφτώ ένα λόγο που κάποιος προτιμάει odexed απέναντι στην ευκολία της ίδιας Rom σε deodexed μορφή.

 

Edit: Ίσως το θέμα εγγύησης κάποιους να τους προβληματίζει επίσης οπότε πάσο.

 

Τι σας πειράζει αν είναι deodexed το framework και το systemui;

Περνάτε τα deodexed και σβήνετε τα odex από το τηλέφωνο και τέλος :)

Link to comment
Share on other sites

Τι σας πειράζει αν είναι deodexed το framework και το systemui;

Περνάτε τα deodexed και σβήνετε τα odex από το τηλέφωνο και τέλος :)

 

Νόμιζα πως θα υπήρχε πρόβλημα Στράτο αν odexed tw εφαρμογές που χρησιμοποιούν το framework πέσουν σε deodexed framework, κάνω λάθος?

 

Φίλε Αποστόλη σε αυτό που λες μαζί σου, δεν θα τη πάλευα ξανά μανά είναι η αλήθεια..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως θα υπήρχε πρόβλημα Στράτο αν odexed tw εφαρμογές που χρησιμοποιούν το framework πέσουν σε deodexed framework, κάνω λάθος?

 

Αν δεν άλλαξε κάτι δραματικά, μιας και έχω καιρό να μοντάρω :rolleyes: , κάνεις λάθος :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τι σας πειράζει αν είναι deodexed το framework και το systemui;

Περνάτε τα deodexed και σβήνετε τα odex από το τηλέφωνο και τέλος :)

 

Εεεμμμμ....ριξε τα φωτα σου απο την αρχη ρε Στρατο....

Που να τα ξερουμε εμεις οι απλοι users αυτα τα επιστημονικα.....

Βλεπω τοσο καιρο στους xda μοντακια που λενε "προσοχη μονο για deodex roms" και λεω "για να γραφουν ετσι προφανως δεν συνεργαζονται odex αρχεια με deodex"

Αλλα να που εκανα λαθος......

Γιατι ομως δεν υπαρχει προβλημα???

Επειδη τα framework και systemui δεν εχουν απο κατω τους το συνοδευτικο αρχειο odex ή deodex και εναι σκετα????

Sorry φιλε που ρωταω ετσι "τσομπανικα" αλλα δεν ξερω και τις ορολογιες...:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εεεμμμμ....ριξε τα φωτα σου απο την αρχη ρε Στρατο....

Που να τα ξερουμε εμεις οι απλοι users αυτα τα επιστημονικα.....

Βλεπω τοσο καιρο στους xda μοντακια που λενε "προσοχη μονο για deodex roms" και λεω "για να γραφουν ετσι προφανως δεν συνεργαζονται odex αρχεια με deodex"

Αλλα να που εκανα λαθος......

Γιατι ομως δεν υπαρχει προβλημα???

Επειδη τα framework και systemui δεν εχουν απο κατω τους το συνοδευτικο αρχειο odex ή deodex και εναι σκετα????

Sorry φιλε που ρωταω ετσι "τσομπανικα" αλλα δεν ξερω και τις ορολογιες...:D:D

 

Δε με ρώτησε κανείς :cool:

Το αναφέρουν αυτό επειδή αν συνυπάρχει το ίδιο αρχείο σε odex μορφή και deodex, το λειτουργικό τα παίρνει στο κρανίο :D

Απλά σβήνεις το odex και τέλος.

Μπορείς να το κάνεις αυτό ακόμα και με εντολή στο αρχείο εγκατάστασης και να μη χρειάζεσαι περαιτέρω ταρζανιές. :D

Link to comment
Share on other sites

Δε με ρώτησε κανείς :cool:

Το αναφέρουν αυτό επειδή αν συνυπάρχει το ίδιο αρχείο σε odex μορφή και deodex, το λειτουργικό τα παίρνει στο κρανίο :D

Απλά σβήνεις το odex και τέλος.

Μπορείς να το κάνεις αυτό ακόμα και με εντολή στο αρχείο εγκατάστασης και να μη χρειάζεσαι περαιτέρω ταρζανιές. :D

 

Κατι μαθαμε και σημερα.....και ας ειναι και περασμενη η ωρα....:):)

Thank you Stratos!!!

(Και τωρα ερχονται οι διαχειρηστες...και λενε : "Τα μηνυματα διαγραφτηκαν γιατι ανηκουν στο θεμα Τροποποιησεις/Βελτιωσεις" ..... :banghead::banghead:

Χαχαχαχα πλακα κανω....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο αυτό κάνεις. Είναι super απλό. Η διαφορά των 2 αρχείων είναι μονο η έκδοση του supersu που αλλοστε θα γίνει update από το play

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο αυτό κάνεις. Είναι super απλό. Η διαφορά των 2 αρχείων είναι μονο η έκδοση του supersu που αλλοστε θα γίνει update από το play

 

Για να μην κανω "πατατια" με αυτο το αρχειο μπορουμε να rootαρουμε και αλλη συσκευη (samsung galaxy tab2 στην περιπτωση μου) με οfficial jb 4.2.2; Θελω root βασικα παραμενοντας ομως σε εργοστασιακο kernel και recovery, θα πιασει αραγε;

Link to comment
Share on other sites

Τι εχει παθει το ρημαδι και εχει σχεδον γεμίσει η Internal που εχει για τις εφαρμογές?

250 ελεύθερα μείνανε, εχω 230 εφαρμογές κοντα, 5-6 παιχνιδια, ποτε δεν ειχα τέτοιο πρόβλημα.

Σέρνεται το κινητό

 

Αυτο το ρημαδι partition των 2GB ειναι και ο μονος λογος που θα με κανει καποια στιγμη να αλλαξω κινητο :(

Εγω παντως ειμαι στα 300ΜΒ ελευθερα με 120 εφαρμογες και καμμια 10ρια παιχνιδια, οπότε μια χαρα σε βρισκω...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

πληροφορια.προσπαθησα να βαλω μεσω ρεκοβερυ τα 23togles και εχασα και τα 9 original.ξανα εγκατασταση και φτου απο την αρχη.δυστηχως οι γνωσεις μου δεν φτανουν σε μεσαια (καν) επιπεδα και το αφηνω.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

πληροφορια.προσπαθησα να βαλω μεσω ρεκοβερυ τα 23togles και εχασα και τα 9 original.ξανα εγκατασταση και φτου απο την αρχη.δυστηχως οι γνωσεις μου δεν φτανουν σε μεσαια (καν) επιπεδα και το αφηνω.

 

Αν τα έχασες τελείως (γίνανε disable) αυτό ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ!

Βάλε το powertoggles και ρύθμισε τα ακριβώς όπως θες ΕΣΥ και όχι η Samsung ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

πληροφορια.προσπαθησα να βαλω μεσω ρεκοβερυ τα 23togles και εχασα και τα 9 original.ξανα εγκατασταση και φτου απο την αρχη.δυστηχως οι γνωσεις μου δεν φτανουν σε μεσαια (καν) επιπεδα και το αφηνω.

 

Αν εννοεις οτι ξαναπερασες τη rom και ηδη το εστησες.....καλο κουραγιο...

Αλλα αν δεν εχεις προλαβει να στησεις.....τοτε δοκιμασε να ξεζιπαρεις και να παρεις απο μεσα τα systemui και framework και να τα περασεις χειροκεινητα με εναν file explorer.....

Γιαυτο εγινε χθες ολη η κουβεντα.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια δεν θα το τολμησω παντως,μεταξυ μας ομως μετα απο σχεδον ολες τις κΑστομ που εχω δοκιμασει μου δειχνει πολυ καλη η αυθεντικη.αποτοξινωση.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με Slim και Gustavo kernel και δε σβηνουν ποτε τα πληκτρα menu kai back button, ξερει κανεις.τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με Slim και Gustavo kernel και δε σβηνουν ποτε τα πληκτρα menu kai back button, ξερει κανεις.τι παιζει?

 

Μου φαίνεται ότι στο stweaks έχει ρύθμιση

είμαι με slim + dori και αν εξαιρέσεις 2 restarts σε ακραία χρήση, όλα καλά

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με Slim και Gustavo kernel και δε σβηνουν ποτε τα πληκτρα menu kai back button, ξερει κανεις.τι παιζει?

 

Είναι φυσιολογικό σε αυτόν τον kernel.

Link to comment
Share on other sites

"καποια που να ειναι οσο το δυνατον ποιο αυτουσια και να ειναι διαμορφωμενη για το galaxy s2 i9100" 4.3 δεν υπάρχει κι ούτε πρόκειται να υπάρξει έτσι όπως το εννοείς γιατί η τελευταία επίσημη ήταν η 4.1.2. Custom 4.3 υπάρχουν: CM 10.2, PAC man, SlimBean, Paranoid Android και ακόμα 1-2 που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή.

 

Ενδιαφερομαι για την slimbean. Μπορει καποιος να μου πει ετσι πανω κατω πως τα παει με μπαταρια, δυνατοτητες, καμερα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια απο μπαταρια... και αρκετες δυνατοτητες... απο camera ΓΕΝΙΚΑ σε ολες τις ΡΟΜ να βαλετε το CameraFX... Ανοίγετε το κοκκινο εικονιδιο που λεει One Shot & τραβατε... στα settings εχει για compress... 85 ειναι το default σε ΟΛΕΣ τις καμερες... αυτο σε αφηνει να πας 100... δηλαδη 0 compression... τραβαει & μεγαλυτερα MB & ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καθαρη εικονα... εχει διαφορα στο PC... επίσης τραβάει 16:9 που η stock camera δεν υποστηριζει
Link to comment
Share on other sites

Ωραια απο μπαταρια... και αρκετες δυνατοτητες... απο camera ΓΕΝΙΚΑ σε ολες τις ΡΟΜ να βαλετε το CameraFX... Ανοίγετε το κοκκινο εικονιδιο που λεει One Shot & τραβατε... στα settings εχει για compress... 85 ειναι το default σε ΟΛΕΣ τις καμερες... αυτο σε αφηνει να πας 100... δηλαδη 0 compression... τραβαει & μεγαλυτερα MB & ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καθαρη εικονα... εχει διαφορα στο PC... επίσης τραβάει 16:9 που η stock camera δεν υποστηριζει

 

Μου την προτεινεις δλδ να την βαλω? Αυτο που λενε οτι οι στοκ βγαζουν καλυτερες φωτο δεν ισχυει? Επισης, αυτο το προγραμμα που προτεινεις, δεν το βρισκω στο store.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...