Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα s2 ενος φιλου που του περασα neatrom 6.3 και το bomber theme που εχει εικονιδια σαν του s5. Αυτο υπαρχει στα mod της neatrom. Απλα μετα την εγκατασταση παρατηρω οτι δεν μπορει να αλλαξει τα εικονιδια στις συντομευσεις ( εκει που κατεβαζουμε τη μπαρα) και το κουμπι που ανοιγει ολες τις συντομευσεις (τερμα δεξια πανω) εξαφανιζεται μετα απο ενα σημειο. Επανερχεται παλι με επανεκκινηση αλλα χανεται μετα απο λιγο. Ξαναπερασα τη μπαρα απο recovery αλλα παλι τα ιδια. Αν περασω ξανα τη neatrom, πανω απο την ηδη υπαρχουσα, θα χασω τα πραγματα που υπαρχουν μεσα? Θα πρεπει να ξαναπερασω εφαρμογες? Αν υπαρχει λυση στο θεμα μετα αυτο χωρις να ξαναπερασω rom, παρακαλω βοηθηστε με να γλιτωσω το format, γιατι δεν ειναι δικο μου το κινητο, και το θελουν αμεσα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα s2 ενος φιλου που του περασα neatrom 6.3 και το bomber theme που εχει εικονιδια σαν του s5. Αυτο υπαρχει στα mod της neatrom. Απλα μετα την εγκατασταση παρατηρω οτι δεν μπορει να αλλαξει τα εικονιδια στις συντομευσεις ( εκει που κατεβαζουμε τη μπαρα) και το κουμπι που ανοιγει ολες τις συντομευσεις (τερμα δεξια πανω) εξαφανιζεται μετα απο ενα σημειο. Επανερχεται παλι με επανεκκινηση αλλα χανεται μετα απο λιγο. Ξαναπερασα τη μπαρα απο recovery αλλα παλι τα ιδια. Αν περασω ξανα τη neatrom, πανω απο την ηδη υπαρχουσα, θα χασω τα πραγματα που υπαρχουν μεσα? Θα πρεπει να ξαναπερασω εφαρμογες? Αν υπαρχει λυση στο θεμα μετα αυτο χωρις να ξαναπερασω rom, παρακαλω βοηθηστε με να γλιτωσω το format, γιατι δεν ειναι δικο μου το κινητο, και το θελουν αμεσα!

 

Δεν θα χάσεις τίποτα

κάνε λοιπόν το λεγόμενο "dirty flash" και θα είσαι κομπλέ!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χάσεις τίποτα

κάνε λοιπόν το λεγόμενο "dirty flash" και θα είσαι κομπλέ!

 

Σευχαριστώ πολύ φίλε, θα το δοκιμάσω γιατί με το να σβήνεται το μενού ειδοποιήσεων δεν είναι κ ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχθες περασα την slimsaber(απο 4.1.2) αλλα κατι με χαλασε δεν ξερω και πηγα κατευθειαν στην ρομ του Δρακου(πολυ καλη δουλεια btw μπραβο)..απλα επεσε στα χερια μου η συσκευη και ηθελα να αλλαξω την stock π ειχα πανω την τελευταια φορα που ειχα ασχοληθει.

 

Εγραφα πριν 3 χρονια σε αυτο το thread οταν ειχα το sii..κινηταρα πραγματικα!

Θα αρχισω να σας παρακολουθω παλι πιο συχνα!:)

Edited by Billys_7
Link to comment
Share on other sites

Εχθες περασα την slimsaber(απο 4.1.2) αλλα κατι με χαλασε δεν ξερω και πηγα κατευθειαν στην ρομ του Δρακου(πολυ καλη δουλεια btw μπραβο)..απλα επεσε στα χερια μου η συσκευη και ηθελα να αλλαξω την stock π ειχα πανω την τελευταια φορα που ειχα ασχοληθει.

 

Εγραφα πριν 3 χρονια σε αυτο το thread οταν ειχα το sii..κινηταρα πραγματικα!

Θα αρχισω να σας παρακολουθω παλι πιο συχνα!:)

Ε, καλά μη φανταστείς οτί γράφουμε και καθημερινά :) Και εγώ έχω αλλάξει κινητό (πρόσφατα) αλλά το S2 έχει μείνει στην καρδιά μου (σνιφ, κλαψ) :P

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εχθες περασα την slimsaber(απο 4.1.2) αλλα κατι με χαλασε δεν ξερω και πηγα κατευθειαν στην ρομ του Δρακου(πολυ καλη δουλεια btw μπραβο)..απλα επεσε στα χερια μου η συσκευη και ηθελα να αλλαξω την stock π ειχα πανω την τελευταια φορα που ειχα ασχοληθει.

 

Εγραφα πριν 3 χρονια σε αυτο το thread οταν ειχα το sii..κινηταρα πραγματικα!

Θα αρχισω να σας παρακολουθω παλι πιο συχνα!:)

Τι να παρακολουθείς;.....

Ε, καλά μη φανταστείς οτί γράφουμε και καθημερινά :) Και εγώ έχω αλλάξει κινητό (πρόσφατα) αλλά το S2 έχει μείνει στην καρδιά μου (σνιφ, κλαψ) :P

Καλά ρε, το πήρες PM δεν μου έστειλες, έτσι για να χαρούμε παρέα... Φτου σου! :lol:

Μεγειά, καλοδούλευτο να ναι!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά μη φανταστείς οτί γράφουμε και καθημερινά :) Και εγώ έχω αλλάξει κινητό (πρόσφατα) αλλά το S2 έχει μείνει στην καρδιά μου (σνιφ, κλαψ) :P

 

Χαχα σωστος!

 

Τι να παρακολουθείς;.....

 

Χαχα τοση νεκρα ε??

Link to comment
Share on other sites

Ο δρακουλινος σας θα βγαλει ενημερωσεις για Minimal OS και Slimsaber 4.4.4, Ο δρακουλινος περασε να σας πει οτι το S2 πηρε CM13 OFFICIAL.
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ο δρακουλινος σας θα βγαλει ενημερωσεις για Minimal OS και Slimsaber 4.4.4, Ο δρακουλινος περασε να σας πει οτι το S2 πηρε CM13 OFFICIAL.

Αστερόδρακος! http://download.cyanogenmod.org/?device=i9100

Thank you!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Άντε mclound καλά φλασαρίσματα! :clap:
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δε με βλέπω για σύντομα :) Δεν έχω πολύ χρόνο γιαυτό, αλλά που θα μου πάει θα την κουμπώσω κάποια στιγμή τη νέα CM13, μιας που το S2 κάθεται και δεν είναι καν 2η συσκευή. Όχι ότι έχω 2η βέβαια :).
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Φοράω την τελευταια ρομ του Δράκου μας. Χρησιμοποιώ ένα bluetooth plantronics και παρατηρώ ότι όση ώρα μιλάω η οθόνη παραμένει φωτεινή. Ετσι δουλεύει γενικά ή έχει να κάνει με την ρομ? Υπάρχει κάπου καμιά επιλογή να σβήνει η οθόνη για εξοικονόμιση μπαταρίας?

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

Φοράω την τελευταια ρομ του Δράκου μας. Χρησιμοποιώ ένα bluetooth plantronics και παρατηρώ ότι όση ώρα μιλάω η οθόνη παραμένει φωτεινή. Έτσι δουλεύει γενικά ή έχει να κάνει με την ρομ? Υπάρχει κάπου καμιά επιλογή να σβήνει η οθόνη για εξοικονόμηση μπαταρίας?

Η αλήθεια είναι δεν έχω δοκιμάσει ακουστικά bluetooth και δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί, όταν λες φωτεινή εννοείς ασπρίλα; Θα κοιτάξω να αλλάξω την εξοικονόμηση ενέργειας αν ποτέ βρω χρόνο και κυκλοφορήσω το ποθητό update.

 

Για να δείτε αγάπη, σας δημοσιεύω το Changelog πρώτα στα ελληνικά και ας κλαίνε τα αμερικανάκια που θα κλάψουν στην μετάφραση( ελεύθερα να το στείλετε στο XDA)

 

Από Revision 28 σε 34.

Εφαρμογή Security Fixes Γενάρη και Φλεβάρη.

Ολική αλλαγή της εξοικονόμησης ενέργειας.

Βελτίωση του Kernel, πλέον 0 freezes.

Αλλαγή τρόπος διαχείρισης Ram που όλο στη μπούκα ήταν.

Βελτίωση σήμα GPS.

Βελτίωση Wifi.

Διόρθωση Γραφικά bugs.

Διόρθωση του Ξυπνητηριού γιατί υπήρχαν στιγμές που δεν έκανε δόνηση( ναι μην γελάτε, με δονήσεις ξυπνάω :p )

Και κάτι καλό, στο kernel προστέθηκε το IsoRec.

Βελτίωση Ελληνικής μετάφρασης.

Προσθήκη CPU Voltages όπου πλέον μπορούμε να ρίξουμε τα ρεύματα.

Σαφώς βελτίωση Perfomance και μπαταρίας.

Δημιουργία με Toolchains SaberMod 4.8 + UBERTC 5.2.

 

 

ΥΓ: Θα συνεχίζω να βγάζω για Lollipop... Marshmallow θα πάρει καιρό γιατί πρώτα έχω θέμα με Hardware όπου δυστηχώς DDR3 2GB RAM και πολικο swap δεν φτανουν. Το μινινουμ ειναι 4 με 8

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι δεν έχω δοκιμάσει ακουστικά bluetooth και δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί, όταν λες φωτεινή εννοείς ασπρίλα; Θα κοιτάξω να αλλάξω την εξοικονόμηση ενέργειας αν ποτέ βρω χρόνο και κυκλοφορήσω το ποθητό update.

 

Εννοω ότι όσο ώρα μιλάω με κάποιον η οθόνη δεν σβήνει (ή έστω δεν κάνει dim) με αποτέλεσμα να τρώει μπαταρία κανονικά - όταν το εχεις στο αυτι σου και μιλάς η οθόνη είναι 'σβηστή' ώστε να κάνεις εξοικονόμιση μπαταρίας (και να μην βλέπει καποιος πχ με ποιον μιλας). Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...

 

ΥΓ το changelog ειναι για το update που θα κυκλογορήσεις ή κυκλοφορεί ήδη? πώς βλέπουμε ποια έκδοση και revision έχουμε?

Edited by dinos1982

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες πρωί την

CM13 και είναι υπέροχη στα όλα της!

 

Ίσως να φταίει που εδώ και 3 χρόνια είχα NeatROM, αλλά το απίστευτο του πράγματος παραμένει. Οτι δλδ ενα κινητακι 4ετίας βάλε μπορεί να τρέχει τελευταίας εσοδείας έκδοση android.

 

2 προβλήματα έχω μόνο. Δεν μπορώ να φλασάρω ούτε gapps, ουτε την τελευταία αναβαθμισμένη έκδοση της rom.

 

Με αυτό το recovery που έχει, δεν μπορώ να φλασάρω απολύτως τίποτα.

 

Υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εννοω ότι όσο ώρα μιλάω με κάποιον η οθόνη δεν σβήνει (ή έστω δεν κάνει dim) με αποτέλεσμα να τρώει μπαταρία κανονικά - όταν το εχεις στο αυτι σου και μιλάς η οθόνη είναι 'σβηστή' ώστε να κάνεις εξοικονόμιση μπαταρίας (και να μην βλέπει καποιος πχ με ποιον μιλας). Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...

 

ΥΓ το changelog ειναι για το update που θα κυκλογορήσεις ή κυκλοφορεί ήδη? πώς βλέπουμε ποια έκδοση και revision έχουμε?

Θα κυκλοφορησω το update απο βδομαδα λογικα,

Θα κοιταξω αυτο που λες και θα το κανω να σβηνει η οθονη.

Πέρασα χθες πρωί την

CM13 και είναι υπέροχη στα όλα της!

 

Ίσως να φταίει που εδώ και 3 χρόνια είχα NeatROM, αλλά το απίστευτο του πράγματος παραμένει. Οτι δλδ ενα κινητακι 4ετίας βάλε μπορεί να τρέχει τελευταίας εσοδείας έκδοση android.

 

2 προβλήματα έχω μόνο. Δεν μπορώ να φλασάρω ούτε gapps, ουτε την τελευταία αναβαθμισμένη έκδοση της rom.

 

Με αυτό το recovery που έχει, δεν μπορώ να φλασάρω απολύτως τίποτα.

 

Υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά;

Απλα πραγματα, κανεις repartition με 1GB system ακολουθωντας εδω http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/mod-increase-partition-size-t3011162

 

Γιατι ομως; Απο CM13 ειναι υποχρεωτικο να το εχουμε κανει repartition για να χωρεσουν τα gapps...

 

Για την recovery, περνα twrp μεσω odin και κανε αυτα που λεει εδω, http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/orig-development/isorec-isolated-recovery-galaxy-s2-t3291176

 

ειναι μια γ@μ@τη λειτουργια που περνας οτι recovery θελεις χωρις να αλλαξεις κερνελ.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πετάει η CM 13 και δεν ακούω κουβέντα. Ανώτερη μέχρι αηδίας απ την 5.1.1 και χωρίς υπερβολές. Πολύ πιο γρήγορη και 0 κολλήματα (το χω φορτωμένο με fb/messenger/snapchat/viber/whatsapp) κλπ κλπ κλπ.

Με 5.1.1 είχα μικρά κολληματάκια μιιιιιιια στο τόσο, αλλά με την 6.0.1 Τ Ι Π Ο Τ Α και είναι ακόμα στην 3η nightly.. που για να γίνει έτσι η 5.1.1 πέρασε καιρός.

 

Δράκε καλό το airdroid που λες, αλλά το wifi transfer pro συνεχίζει να μ αρέσει περισσότερο :P πιο γρήγορο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πετάει η CM 13 και δεν ακούω κουβέντα. Ανώτερη μέχρι αηδίας απ την 5.1.1 και χωρίς υπερβολές. Πολύ πιο γρήγορη και 0 κολλήματα (το χω φορτωμένο με fb/messenger/snapchat/viber/whatsapp) κλπ κλπ κλπ.

Με 5.1.1 είχα μικρά κολληματάκια μιιιιιιια στο τόσο, αλλά με την 6.0.1 Τ Ι Π Ο Τ Α και είναι ακόμα στην 3η nightly.. που για να γίνει έτσι η 5.1.1 πέρασε καιρός.

 

Δράκε καλό το airdroid που λες, αλλά το wifi transfer pro συνεχίζει να μ αρέσει περισσότερο :P πιο γρήγορο μου φαίνεται.

Και το es file manager είναι καλό για μεταφορά.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Και το es file manager είναι καλό για μεταφορά.

 

superbeam παίδες, το καλύτερο

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω !

 

Το δουλεύω απο τα αρχαία χρόνια, τότε που το airdroid έβγαλε paid version και έβαλε το file size limit...

Δεν το αλλάζω με τίποτα, είναι απλό και ταχύτατο!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες πρωί την

CM13 και είναι υπέροχη στα όλα της!

 

Ίσως να φταίει που εδώ και 3 χρόνια είχα NeatROM, αλλά το απίστευτο του πράγματος παραμένει. Οτι δλδ ενα κινητακι 4ετίας βάλε μπορεί να τρέχει τελευταίας εσοδείας έκδοση android.

 

2 προβλήματα έχω μόνο. Δεν μπορώ να φλασάρω ούτε gapps, ουτε την τελευταία αναβαθμισμένη έκδοση της rom.

 

Με αυτό το recovery που έχει, δεν μπορώ να φλασάρω απολύτως τίποτα.

 

Υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά;

Το ίδιο και εγώ δεν μπορώ να φλασαρω και άκρη δεν βγάζω από xda.

Δεν βλέπει το κινητό στο πι σι μόνο ως φόρτιση. Το δοκίμασα σε 2 διαφορετικά.

Όταν προσπάθησα να περάσω recovery μέσω terminal emulator μου βγάζει ότι δεν είναι ροοτ ενώ είναι ενεργοποιημενο στο developer options.

Θέλει φλασαρισμα ξανά από Odin. Αλλά προς το παρόν κολλάω ότι δεν βλέπω την συσκευή μου. Δοκιμασμένο σε Xp και 10ρια.

Εχω κολλήσει με αυτό που έχει ως recovery που ουσιαστικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ δεν μπορώ να φλασαρω και άκρη δεν βγάζω από xda.

Δεν βλέπει το κινητό στο πι σι μόνο ως φόρτιση. Το δοκίμασα σε 2 διαφορετικά.

Όταν προσπάθησα να περάσω recovery μέσω terminal emulator μου βγάζει ότι δεν είναι ροοτ ενώ είναι ενεργοποιημενο στο developer options.

Θέλει φλασαρισμα ξανά από Odin. Αλλά προς το παρόν κολλάω ότι δεν βλέπω την συσκευή μου. Δοκιμασμένο σε Xp και 10ρια.

Εχω κολλήσει με αυτό που έχει ως recovery που ουσιαστικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

 

(όταν δεν πέρνει τα gapps)

Αν με neat είχες κάνει repartition, θα πρέπει να επαναφέρεις το system partition, φλασάροντας το αντίστοιχο .pit

Κάποιο παληκάρι το είχε γράψει πιο πάνω...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

(όταν δεν πέρνει τα gapps)

Αν με neat είχες κάνει repartition, θα πρέπει να επαναφέρεις το system partition, φλασάροντας το αντίστοιχο .pit

Κάποιο παληκάρι το είχε γράψει πιο πάνω...

Και εγώ αναφέρω ότι δυστυχώς δεν βλέπει ξαφνικά το κινητό μέσω καλωδίου. Πως να το περάσω; Δοκίμασα 2 διαφορετικά λαπτοπ.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...