Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω εγκατεστημένη την KK 4.4.4 CM11 snapshot M9 στο S2 εδώ και 3 περίπου μήνες χωρίς πρόβλημα. Ξαφνικά σήμερα το πρωί όταν το άνοιξα δεν είχε αντιστοιχισμένα τα τραγούδια που είχα επιλέξει ως ήχο προεπιλογής αλλά και από τις επαφές. Όλα τα τραγούδια υπάρχουν στην εσωτερική μνήμη και στην SD. Ότι και να κάνω μου εμφανίζει μόνο τα ringtones και δεν μου δίνει την επιλογή να ορίσω εγώ το τραγούδι που θέλω. Καμιά βοήθεια για το τι μπορεί να έγινε ή τι μπορώ να κάνω ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω εγκατεστημένη την KK 4.4.4 CM11 snapshot M9 στο S2 εδώ και 3 περίπου μήνες χωρίς πρόβλημα. Ξαφνικά σήμερα το πρωί όταν το άνοιξα δεν είχε αντιστοιχισμένα τα τραγούδια που είχα επιλέξει ως ήχο προεπιλογής αλλά και από τις επαφές. Όλα τα τραγούδια υπάρχουν στην εσωτερική μνήμη και στην SD. Ότι και να κάνω μου εμφανίζει μόνο τα ringtones και δεν μου δίνει την επιλογή να ορίσω εγώ το τραγούδι που θέλω. Καμιά βοήθεια για το τι μπορεί να έγινε ή τι μπορώ να κάνω ?

Σβήσε την cache (wipe cache και wipe dalvik cache) από recovery και δοκίμασε ξανά.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

τίποτα, πάλι τα ίδια...

Αφού τα έχεις και στη συσκευή τα mp3, βγάλε την SD από το κινητό και δοκίμασε πάλι... Μήπως έχει φάει κάνα κοκομπλόκο.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν, κάνε ένα dirty flash (με wipes μετά)

 

και αν ξανα δεν, στήσε του δρακούλη

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

και αν ξανα δεν, στήσε του δρακούλη

αυτό έχω σκοπό να κάνω αλλά περιμένω να διορθωθεί το θέμα με το wifi, όπως διάβασα κάπου παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Neat και ξερό ψωμί! Τεντυμπόυδες!!! :mad:

 

:lol: :lol: :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ποιο θέμα με το Wifi? δεν έχει κανένα θέμα.

Μήτσο, είσαι τέντυ καουμπόι και μας το πλασάρεις τώρα;:lol:

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ασχημα νεα παιδες, τα κακαρωσε το S2. Καικε το chip του. Τελος το Developing δυστηχως.
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ασχημα νεα παιδες, τα κακαρωσε το S2. Καικε το chip του. Τελος το Developing δυστηχως.

Καλό μήνα Δρακούλη :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Πρωτοδρακιά...

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, θέλω τη βοήθειά σας (για το αν τα παρακάτω βήματα είναι σωστά) ώστε να εγκαταστήσω την CM13 ή τη Slimsaber 6.0.1 του δράκου. (να σημειώσω ότι τώρα χρησιμοποιώ CM11 snapshot M9).

Πρώτα θα πρέπει να κάνω repartition.

Για το repartition όπως διάβασα στο xda και πρέπει :

- να κατεβάσω αυτό το kernel-Lanchon-TRIM-IsoRec-20160207-cm-13.0-i9100-for-ODIN.zip

- χρησιμοποιώντας το CreateTarForKernel, να μετατρέψω το παραπάνω kernel από zip σε tar.

- στη συνέχεια με το Odin να κάνω το repartition χρησιμοποιώντας το pit file που θέλω (πχ 1GB/4GB) μαζί με το (kernerl).tar.

 

Στη συνέχεια θα : κάνω restart το recovery

Φλασάρω τη rom Slimsaber 6.0.1 ή τη CM13

Φλασάρω τα Gapps (6.0, arm, pico)

κάνω Clear cache & clear Dalvik

κάνω Restart & τέλος

Link to comment
Share on other sites

Καηκε η motherboard και πηρα μια από το aliexpres στα 17 ευρω.

Όλα μια χαρα μονο που το τηλεφωνο είναι i9100Μ καναδεζικο και δεν εχει ελληνικα.

Ακομα και στο csc που μπηκα δεν ειχε eur να επιλεξω.

Επισης εχει εικονιδιο super user που σημαινει ότι είναι root.

Μπορω να του περασω την neatrom που λετε ότι είναι καλη;

Τα specs του τηλεφωνου είναι ακριβως ιδια με το i9100

Λετε να κολλησει;

Τι άλλος τροπος υπαρχει να του βαλω ελληνικα;

 

edit: εβαλα την neat

όλα οκ

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω την γαλαξιακή (2) κοινότητα.

Μετά από αρκετό καιρό χρήσης του GS2 με neatrom, σήμερα μετά την αναβάθμιση κάποιων εφαρμογών ΔΥΣΤΥΧΩΣ το κινητό "έπεσε " σε bootloop του logo neatrom και δεν ήθελε να ξεκινήσει με τίποτα!!!Το πρόβλημα ήταν στην microsd,που την είχα partition ext2 για την μεταφορά τον apps εκεί (πάνω απο 170 apps!!!).Τώρα είπα να δοκιμάσω την CM13....,όλα καλά στην εγκατάσταση της (μέχρι στιγμής).Το πρώτο περίεργο που είδα ήταν στην RAM όπου η neat μου έλεγε 832mb ενώ η cm13 μου λέει 787mb!!!

Είναι φυσιολογικό;;

 

UPDATE....(ότι και να κάνουμε το GS2 πλεον ξεπερασμένο!!:))

Αφού λοιπον εβαλα την cm13 (έκδοση 7/4)....αρχισαν τα περίεργα....:lol:

Το κινητο ΥΠΕΡθερμενόταν :heat:μέχρι που μου έβγαλε οτι sdcard0 κατεστραμμένη!!!!:cry:

Δηλαδή την εσωτερική μνημη του τηλ!!!Δεν την έβλεπε ουτε cwm,twrp,ουτε δεχόταν format!!!:!:

Τη δε μπαταρια τη ΡΟΥΦΟΥΣΕ κυριολεκτικα!!!!:!:

Άρα ο δρόμος ηταν ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ....πίσω στην ΩΡΑΙΑ neatrom (clean install μεσω odin, ευτυχώς αναγνώρισε την emmc :) !!!)....ωστε να λειτουργεί το κινητάκι και απο εκει και περα θα το σκέφτω πολυ για cm!:):)

....:rolleyes:και η RAM επανήλθε στα 832mb!!!

 

Ειχα κάνει repartition (με pit 3gb) και απ΄οτι βλεπω την κρατησε!!! (ίσως το μονο θετικο)

 

Καλό λοιπόν το gs2 αλλα πλέον ας προτιμήσουμε κατι σταθερο (neat rom) από το να το "κάψουμε"!!:lol::lol::lol:

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

SOTHOMS. καλησπέρα,ερωτηση ασχετη,πως πληρωσες τον ALIEXPRESS γιατι θελω να κανω και γω κατι αγορες για τον γαλαξια.(εσπασα το digitizer πανω αριστερα). Edited by skaftikos
Link to comment
Share on other sites

SOTHOMS. καλησπέρα,ερωτηση ασχετη,πως πληρωσες τον ALIEXPRESS γιατι θελω να κανω και γω κατι αγορες για τον γαλαξια.(εσπασα το digitizer πανω αριστερα).

 

Πλεον όλα τα κανω μεσω revolut

Ευκολα και χωρις προμηθεια

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω την γαλαξιακή (2) κοινότητα.

Μετά από αρκετό καιρό χρήσης του GS2 με neatrom, σήμερα μετά την αναβάθμιση κάποιων εφαρμογών ΔΥΣΤΥΧΩΣ το κινητό "έπεσε " σε bootloop του logo neatrom και δεν ήθελε να ξεκινήσει με τίποτα!!!Το πρόβλημα ήταν στην microsd,που την είχα partition ext2 για την μεταφορά τον apps εκεί (πάνω απο 170 apps!!!).Τώρα είπα να δοκιμάσω την CM13....,όλα καλά στην εγκατάσταση της (μέχρι στιγμής).Το πρώτο περίεργο που είδα ήταν στην RAM όπου η neat μου έλεγε 832mb ενώ η cm13 μου λέει 787mb!!!

Είναι φυσιολογικό;;

 

UPDATE....(ότι και να κάνουμε το GS2 πλεον ξεπερασμένο!!:))

Αφού λοιπον εβαλα την cm13 (έκδοση 7/4)....αρχισαν τα περίεργα....:lol:

Το κινητο ΥΠΕΡθερμενόταν :heat:μέχρι που μου έβγαλε οτι sdcard0 κατεστραμμένη!!!!:cry:

Δηλαδή την εσωτερική μνημη του τηλ!!!Δεν την έβλεπε ουτε cwm,twrp,ουτε δεχόταν format!!!:!:

Τη δε μπαταρια τη ΡΟΥΦΟΥΣΕ κυριολεκτικα!!!!:!:

Άρα ο δρόμος ηταν ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ....πίσω στην ΩΡΑΙΑ neatrom (clean install μεσω odin, ευτυχώς αναγνώρισε την emmc :) !!!)....ωστε να λειτουργεί το κινητάκι και απο εκει και περα θα το σκέφτω πολυ για cm!:):)

....:rolleyes:και η RAM επανήλθε στα 832mb!!!

 

Ειχα κάνει repartition (με pit 3gb) και απ΄οτι βλεπω την κρατησε!!! (ίσως το μονο θετικο)

 

Καλό λοιπόν το gs2 αλλα πλέον ας προτιμήσουμε κατι σταθερο (neat rom) από το να το "κάψουμε"!!:lol::lol::lol:

Ηρέμησε λίγο με την neat

 

Στάλθηκε από το Tesla powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα παιδακια, Χριστος Ανεστη. Ελπιζω το S2 να παραμεινει ζωντανο μεχρι να γερασουμε ολοι μας, εξαιρειται ο Δημητρης( DImitrisAndNiki) γιατι τον πηραν τα χρονια. :P
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους, ιδίως στον Δρακούλη που είναι μπέμπης και έχει πολλά μπροστά του ;) :p
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους, ιδίως στον Δρακούλη που είναι μπέμπης και έχει πολλά μπροστά του ;) :p

 

Μισο να βγαλω την πιπιλα να σου πω αν ειμαι μπεμπης.:lol::lol:

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη κι'απο μενα και ελπιζω, μια και πρεπει να ειμαι ηλικιακα κοντα στον DimitrisAndNiki,να το χαρω το S2 μου Για πολλα χρονια ακομη.... Αφου δεν καταφερα να λατρεψω καμμια αλλη συσκευη ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.

 

ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη κι'απο μενα και ελπιζω, μια και πρεπει να ειμαι ηλικιακα κοντα στον DimitrisAndNiki,να το χαρω το S2 μου Για πολλα χρονια ακομη.... Αφου δεν καταφερα να λατρεψω καμμια αλλη συσκευη ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.

 

ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ.

 

Τώρα αμα πω ότι έδωσα το S2 στον γιό μου (8,5) για να βλέπει youtube kids θα με κράξετε; :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...