Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω μια σημαντική παρατήρηση από τις έως τώρα ICS ρομ που έχω δοκιμάσει.Φαίνεται ότι ωριμάζουν γρήγορα ,η τελευταία είναι σχεδόν έτοιμη ,αλλά θα ήθελα να τονίσω την ταχύτητα του default browser της ICS.Είναι απλά απίστευτος .Ότι ταχύτερο έχετε δει μέχρι τώρα.Βολίδα.:p:superman:

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια σημαντική παρατήρηση από τις έως τώρα ICS ρομ που έχω δοκιμάσει.Φαίνεται ότι ωριμάζουν γρήγορα ,η τελευταία είναι σχεδόν έτοιμη ,αλλά θα ήθελα να τονίσω την ταχύτητα του default browser της ICS.Είναι απλά απίστευτος .Ότι ταχύτερο έχετε δει μέχρι τώρα.Βολίδα.:p:superman:

 

Τα ίδια ακούω και από SGS μεριά για τον browser(που και καλά δεν το σηκώνει το Hardware!)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια σημαντική παρατήρηση από τις έως τώρα ICS ρομ που έχω δοκιμάσει.Φαίνεται ότι ωριμάζουν γρήγορα ,η τελευταία είναι σχεδόν έτοιμη ,αλλά θα ήθελα να τονίσω την ταχύτητα του default browser της ICS.Είναι απλά απίστευτος .Ότι ταχύτερο έχετε δει μέχρι τώρα.Βολίδα.:p:superman:

 

 

να υποθέσω ότι αυτή είναι η τελευταία ICS; I9100XXLP2 απο samobile

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση ρε παιδια γιατι μου εχουν βγει τα ματια οχι γιατι ειναι κατι σημαντικο αλλα γιατι το εβρισκα πριν και τωρα δεν... ειχα βρει μια ρυθμιση στα μηνυματα (με το στοκ προγραμμα) και αλλαζε το θεμα δηλαδη τα πλαισια γυρω απο τα μηνυματα στην ουσια και τα ειχα κανει εγω μπλε ασπρο.. τωρα ψαχνω αυτη την επιλογη και δεν την βρισκω πουθενα....
SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σέ όλους!

θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιότερους χρήστες του κινητου σχετικα με το ζήτημα firmware,θέλω να βάλω μόνος μου την τελευταια εκδοση δλδ(αν δε κανω λαθος)2.3.6 και θέλω να μάθω τα εξης:1)πως μπορω να καταλαβω ποια εκδοαη είναι για το κινητο μου;στην σελίδα http://χχχ.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-I9100&r=1#regiona βλέπω pda I9100XXKL1 για την 2.3.6 στο κινητο μου παλι βλέπω i9100xxki1 είναι η σωστή;πρεπει να κρατησω αντίγραφω ασφαλείας για να μην χάσω επαφες εφαρμογές και ρυθμίσεις;και αν ναι πως το κανω αυτο;2)πως μπορω να την περάσω μόνος μου με ποιον τροπο;root εχω κανει ήδη μοιαζει ο τρόπος;3)στο Kies γιατι δε μου βγάζει την τελευταια αναβάθμιση;4)ας μου πει καποιος τι ακριβως είναι η kernel και αν αξίζει να βάλει κανεις χέρι..

 

 

ευχαριστώ!!

Edited by tyuio
Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω ότι αυτή είναι η τελευταία ICS; I9100XXLP2 απο samobile

 

Ακριβώς...

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Να προσφέρω κι εγώ ένα λιθαράκι στο φόρουμ μας: όσοι θλεετε να βάλετε την leaked ICS και θέλετε να βάλετε το EUR (η ICS δεν το έχει επι του παρόντος) μπορείτε θαυμασια να χρησιμοποιήσετε το CSC της KK5 (το αλλάζετε μετά την εκκίνηση του τηλεφώνου με τον γνωστό τρόπο) το έκανα εγώ σήμερα και λειτουργεί άριστα!

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εγώ όποια ρομ ICS και να εγκατέστησα δεν μου αναγνώριζε την sim του τηλ και δεν μπορούσα να κάνω κλήση αλλά ούτε να δεχτώ.

Μ csc kk5 θα διορθωθεί αυτό, αν ναι το CSC της kk5 από που μπορώ να το κατεβάσω.

Ευχαριστώ.

Edited by kiriakos1963
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εγώ όποια ρομ ICS και να εγκατέστησα δεν μου αναγνώριζε την sim του τηλ και δεν μπορούσα να κάνω κλήση αλλά ούτε να δεχτώ.

Μ csc kk5 θα διορθωθεί αυτό.

Ευχαριστώ.

 

Περίεργο είναι αυτό .Γιατί εγώ δεν είχα πρόβλημα και έχω βάλει 4 ICS roms

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο είναι αυτό .Γιατί εγώ δεν είχα πρόβλημα και έχω βάλει 4 ICS roms[/quote

Τι να σου πω ούτε τον κωδικό της sim μου έβγαζε άνοιγε απευθείας και δεν ξέρω τι να κάνω για να το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εγώ όποια ρομ ICS και να εγκατέστησα δεν μου αναγνώριζε την sim του τηλ και δεν μπορούσα να κάνω κλήση αλλά ούτε να δεχτώ.

Μ csc kk5 θα διορθωθεί αυτό, αν ναι το CSC της kk5 από που μπορώ να το κατεβάσω.

Ευχαριστώ.

 

 

Δεν νομίζω οτι η CSC θα κάνει κατι εγω δεν είχα κανενα προβλημα και με το CSC που έχει η ICS το άλλαξα απλά για να έχω Ελληνικό sales code

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος ρυθμίσει mail με exchange account σε ICS ROM? Αν ναι, όταν κάνεις forward ενα mail, συνεχίζει αυτό το σπαστικό να το στέλνει σαν .eml αρχείο? Ελπίζω επιτέλους να το έχουν φτιάξει...
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την τελευταία έκδοση αυτής της ics rom για δοκιμή και πρέπει να πω πως εντυπωσιάστηκα γενικά με τη λειτουργία της(εκτός από κάποια bug's),αλλά περισσότερο με το φούλ σήμα που είχα στη συσκευή.Στο σπίτι μου η cosmote είναι νεκρή,με vodafon έχω ψιλό-καλό,μάλλον άνω του μετρίου σήμα,με pulse ή omega.Με την ics, φουλ καρφωμένο.

Pulse ROM 1.4 jkay 13.4.1

+ [THEME]*ICE CREAM SANDWICH v1.8*EMPIRE*

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την τελευταία έκδοση αυτής της ics rom για δοκιμή και πρέπει να πω πως εντυπωσιάστηκα γενικά με τη λειτουργία της(εκτός από κάποια bug's),αλλά περισσότερο με το φούλ σήμα που είχα στη συσκευή.Στο σπίτι μου η cosmote είναι νεκρή,με vodafon έχω ψιλό-καλό,μάλλον άνω του μετρίου σήμα,με pulse ή omega.Με την ics φουλ καρφωμένο.

 

Ακριβώς επειδή δε δουλεύει και είναι κολλημένο...Εντυπωσιακό bug είναι :lol:

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη σας ποιος ειναι ο καλυτερος κερνελ σε μπαταρια που να συνδυαζει και δυνατοτητες underclock/overclock?
Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη σας ποιος ειναι ο καλυτερος κερνελ σε μπαταρια που να συνδυαζει και δυνατοτητες underclock/overclock?

 

Aν καταφέρεις και βρεις (θέλει αρκετό χρόνο) τις κατάλληλες ρυθμίσεις που να ταιριάζουν σε σένα-τη συσκευή σου-τον τρόπο που τη χρησιμοποιείς, κατά τη γνώμη μου, αυτή τη στιγμή ο Siyah 2.6.7

Link to comment
Share on other sites

Aν καταφέρεις και βρεις (θέλει αρκετό χρόνο) τις κατάλληλες ρυθμίσεις που να ταιριάζουν σε σένα-τη συσκευή σου-τον τρόπο που τη χρησιμοποιείς, κατά τη γνώμη μου, αυτή τη στιγμή ο Siyah 2.6.7

 

τον εχω αυτον.του εχω κανει και τρελη παραμετροποιηση(με scripts) απλα σαν flash junkie αναρωτιομουν αν υπαρχει κατι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

τον εχω αυτον.του εχω κανει και τρελη παραμετροποιηση(με scripts) απλα σαν flash junkie αναρωτιομουν αν υπαρχει κατι καλυτερο

 

Ανάλογα με τη "φιλοσοφία", την όρεξη και τις γνώσεις του καθενός (τι θέλει, τι ψάχνει και πόσο θέλει ν' ασχοληθεί μ' ένα κέρνελ και τις διάφορες παραμέτρους), κάτι καλύτερο μπορεί να υπάρχει. Κάτι πιο παραμετροποιήσιμο, σίγουρα δεν υπάρχει.

 

Και ναι, ο μόνος τρόπος (και ο καλύτερος ούτως ή άλλως) για να μπορέσει να παραμετροποιήσει κάποιος πλήρως το συγκεκριμένο κέρνελ, είναι τα scripts. Καμία εφαρμογή δεν υποστηρίζει στο σύνολό τους όλο αυτό το χαμό από sysfs interfaces που έχει βάλει μέσα ο Τούρκος.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι σε σκέψη να ασχοληθώ με custom roms.απλός ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει και εξηγώ.Με μαμά rom θεωρώ ότι το κινητό πετάει ακόμη δεν βρήκα παιχνίδι να κολλα .Επίσης και από μπαταρία όλα καλά αφού μου πάει 2-3 μέρες.Πόση μεγάλη είναι η διαφορα ανάμεσα στην μαμά και σε custom.Προηγουμενη μου εμπειρία ήταν από το xperia x10 και πραγματικά οι διαφορες των custom roms και της μαμάς ήταν γη και ουρανός.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι σε σκέψη να ασχοληθώ με custom roms.απλός ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει και εξηγώ.Με μαμά rom θεωρώ ότι το κινητό πετάει ακόμη δεν βρήκα παιχνίδι να κολλα .Επίσης και από μπαταρία όλα καλά αφού μου πάει 2-3 μέρες.Πόση μεγάλη είναι η διαφορα ανάμεσα στην μαμά και σε custom.Προηγουμενη μου εμπειρία ήταν από το xperia x10 και πραγματικά οι διαφορες των custom roms και της μαμάς ήταν γη και ουρανός.

 

Μόνο αν έχεις χόμπι το φλασαρισμα η αν δεν ξέρεις η βαριέσαι να ασχοληθείς ο ίδιος με κάποια πραγματάκια όπως η αφαίρεση περιττων εφαρμογών, προσθήκη κάποιων mod κλπ.

Το SGS 2 ειναι η πρώτη συσκευη που έχω, ανεξαρτήτως λειτουργικου και στην παρούσα φάση τουλάχιστον, δεν χρειαζεται καμία παρέμβαση πέρα απο root.

 

Άρα λοιπον θα σου πρότεινα να φλασαρεις κάποια official και απλα να την καθαρίσεις απο τα περιττά. Και αυτο μόνο αν είσαι σε 2.3.4 εκδοση.

Απο 2.3.5 και μετα οι διάφορες μεταξυ των διαφόρων official rom ειναι ελάχιστες εώς ανύπαρκτες.

Αν πάλι δεν μπορείς να το κανεις, βάλε την Pulse του Στρατου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου Κώστα.Το s2 ειναι ίσως η πρώτη συσκευή που πέρασε από τα χέρια μου και πήγαινε καλύτερα με τις official παρά με τις ανεπίσημες.π.χ. με την cm7 το κινητό μου φαινόταν πιο αργό και ζεσταινόταν πιο εύκολα και κρατούσε λιγότερο η μπαταρία.Και για να ειμαι ειλικρινής για κάποιο διάστημα που άλλαζα kernel που διάβαζα ότι βελτιώνουν την απόδοση,το smooth κτλ,δεν ειδα αυτό το wow από κερνελ σε κερνελ που να άξιζε τον χρόνο που σπατάλησα για να τον εγκαταστήσω. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν έχεις χόμπι το φλασαρισμα η αν δεν ξέρεις η βαριέσαι να ασχοληθείς ο ίδιος με κάποια πραγματάκια όπως η αφαίρεση περιττων εφαρμογών, προσθήκη κάποιων mod κλπ.

Το SGS 2 ειναι η πρώτη συσκευη που έχω, ανεξαρτήτως λειτουργικου και στην παρούσα φάση τουλάχιστον, δεν χρειαζεται καμία παρέμβαση πέρα απο root.

 

Άρα λοιπον θα σου πρότεινα να φλασαρεις κάποια official και απλα να την καθαρίσεις απο τα περιττά. Και αυτο μόνο αν είσαι σε 2.3.4 εκδοση.

Απο 2.3.5 και μετα οι διάφορες μεταξυ των διαφόρων official rom ειναι ελάχιστες εώς ανύπαρκτες.

Αν πάλι δεν μπορείς να το κανεις, βάλε την Pulse του Στρατου.

 

root σιγουρα θα το κάνω .με 2.3.5 ειμαι και για αυτο ρωτησα αν υπαρχει μεγαλη διαφορα να του εβαζα και καποια custom rom

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

root σιγουρα θα το κάνω .με 2.3.5 ειμαι και για αυτο ρωτησα αν υπαρχει μεγαλη διαφορα να του εβαζα και καποια custom rom

 

Να μην περάσεις custom ούτε αλλη official εφόσον έχεις 2.3.5

 

Μόνο root και JK settings Delux.

 

Πριν κανεις root φρόντισε να βρεις στο XDA την ρομ που φοράς και εχε την στο PC σου.

Αμέσως μετα το root, πάρε ένα nandroid backup και κρατάτο κι αυτο στο PC.

 

@@bbbb

Χρήστο έτσι ακριβώς. Μάλιστα απο τις official θεωρω σαν καλυτερη σειρα τις KJ.

Η KJ3 κάθεται στην συσκευη μου καλυτερη απο οποιαδηποτε αλλη official rom. Δουλεύει χαμηλότερα σε θερμοκρασία σε σχέση με τις ΚΚ2 και ΚΚ5. Τις τελευταίες KL1 κλπ δεν μπήκα καν στον κόπο να τις δοκιμάσω.

 

Πλέον περιμένω κάποια σταθερή ICS για δοκιμη πάντα. Μεχρι να βρω κάτι καλυτερο απ οτι είμαι τωρα, θα έχω έτοιμο το backup για επιστροφή. Ακόμα και με την επίσημη ICS σε περίπτωση που δεν ειναι τέλεια.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μόνο root και JK settings Delux.

.

 

μπορεις να μου δώσεις λινκ να δω τι ειναι αυτο και τι κανει.Εκανα ενα search στο xda αλλα μου εβγαλε το CriskeloRom V38 και μεσα σε αυτο βρηκα μονο για την lockscreen

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...