Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιον κερνελ χρησιμοποιειται;

 

Neak 1.3.2 μετρια καταναλωση πολυ smooth με lulzactive. Με uv μεχρι 25mv αντεχει χωρις fc.

 

Siyah 2.6.9 μπαινει πολυ γρηγορα σε deepsleep δεν εχω κανενα fc. Αλλα με lulzactive εχει lag δουλευει καλα μονο με smartassv2 και ondemand.

 

Δικε σας εμπειριες

 

Send from

rom: TurkbeyRom v31

kernel: Neak 1.3.2x

i9100 using Tapatalk

Edited by baggelisrouk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει καμία πρόταση για άλλο πρόγραμμα προβολής φωτογραφιών γιατί αυτό που έχει μέσα εμφανίζει μέχρι και την τελευταία φωτό σε ξεχασμένο φάκελο παιχνιδιού;
angeldust
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμία πρόταση για άλλο πρόγραμμα προβολής φωτογραφιών γιατί αυτό που έχει μέσα εμφανίζει μέχρι και την τελευταία φωτό σε ξεχασμένο φάκελο παιχνιδιού;

 

όποιο πρόγραμμα και να βάλεις θα σου εμφανίζει όλους τους φακέλους που περιέχουν εικόνες.

 

η καλύτερη λύση είναι να βάλεις ένα απλό αρχείο με κατάληξη .nomedia σε όλους τους φακέλους που δεν θες να εμφανίζονται οι φωτό που περιέχουν.

ανοίγεις το notepad, (σημειωματάριο) στο pc σου, και έτσι όπως είναι άδειο πατάς αποθήκευση ως... με όνομα .nomedia και το ρίχνεις στους φακέλους που θες. (gredits to tyxerakias) :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

όποιο πρόγραμμα και να βάλεις θα σου εμφανίζει όλους τους φακέλους που περιέχουν εικόνες.

 

η καλύτερη λύση είναι να βάλεις ένα απλό αρχείο με κατάληξη .nomedia σε όλους τους φακέλους που δεν θες να εμφανίζονται οι φωτό που περιέχουν.

ανοίγεις το notepad, (σημειωματάριο) στο pc σου, και έτσι όπως είναι άδειο πατάς αποθήκευση ως... με όνομα .nomedia και το ρίχνεις στους φακέλους που θες. (gredits to tyxerakias) :)

 

Βρήκα τελικά το quick pic το οποίο έχει την δυνατότητα απόκρυψης του φακέλου που δεν θέλουμε. Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

angeldust
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ flashara thn sylah 2.6.9 αλλα μετά τo reboot δεν ανοιγε και αναγκάστημα να βάλω την .7 παλι..δεν κάνω κάτι σωστα? απο recovery την εβαλα
Innovation distinguishes between a leader and a follower.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ flashara thn sylah 2.6.9 αλλα μετά τo reboot δεν ανοιγε και αναγκάστημα να βάλω την .7 παλι..δεν κάνω κάτι σωστα? απο recovery την εβαλα

οι κερνελς φλασάρονται απο odin...

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

οι κερνελς φλασάρονται απο odin...

 

Εάν είναι σε αρχείο zip γίνονται εγκατάσταση και από cwm

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ποιον κερνελ χρησιμοποιειται;

 

Neak 1.3.2 μετρια καταναλωση πολυ smooth με lulzactive. Με uv μεχρι 25mv αντεχει χωρις fc.

 

Siyah 2.6.9 μπαινει πολυ γρηγορα σε deepsleep δεν εχω κανενα fc. Αλλα με lulzactive εχει lag δουλευει καλα μονο με smartassv2 και ondemand.

 

Δικε σας εμπειριες

 

Send from

rom: TurkbeyRom v31

kernel: Neak 1.3.2x

i9100 using Tapatalk

 

Δοκίμασα τον void phoenix. Ταχύτατος, πολύ σταθερός και υπερ-smooth.

ΑΛΛΑ τρώει μπαταρία εν χρήση, αισθητά παραπάνω και απο siyah 2.6.x και απο neak και απο void.echo που ήταν σε καλά επίπεδα. Άρα δυστυχώς δεν βλέπω να τον χρησιμοποιώ πολύ.

 

Όσο αφορά τα governers, προσπαθώ να συγκρίνω τους kernels με τους ίδιους gov και schedulers καθώς θεωρητικά, ο governer και ο scheduler έχει να κάνει με τη χρήση που εσύ θέλεις. Το πως δηλαδή θα θέλεις να αντιδρά και να προσαρμόζεται το σύστημα. Όπως και να έχει, με τον siyah μόλις πήγα απο ondemand σε lulzactive είδα διαφορά σε smoothnes, προς το καλύτερο.

Τώρα θέλω σε όλους να έχω για scheduler deadline ή sio που είναι παρόμοιος, και για governor conservative ή lionheart που πάλι είναι conservative με tweaks απο τον knzo. Αν και ο lulzactive είναι επίσης πολύ καλός όταν τον έχω δοκιμάσει.

 

Τώρα δοκιμάζω siyah, αν και όπως έχω ξαναγράψει, δεν μου αρέσει που είναι τόσο πειραγμένος. Στην 2.6.9 έχει αλλάξει το ρεύμα φόρτισης όταν φτάνει στο 100%, ώστε λέει να διαβεβαιωθεί οτι φορτίζει στο 100% και όχι 99.9% πχ που γίνεται κανονικά. Αλλά έτσι θεωρητικά και πρακτικά νομίζω επηρεάζεται η διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

 

Μέχρι τώρα, μου άρεσε περισσότερο ο Neak με sio+lionheart (απο recovery ενεργοποιείται). Ήταν αρκετά smooth, και είχε πολύ καλή μπαταρία. Νομίζω ο καλύτερος συνδυασμός των 2. Και μάλλον εκεί θα ξαναγυρίσω, αφού ξαναδοκιμάσω λίγο τον siyah έτσι απο περιέργεια με άλλον governor.

παιδιά εγώ flashara thn sylah 2.6.9 αλλα μετά τo reboot δεν ανοιγε και αναγκάστημα να βάλω την .7 παλι..δεν κάνω κάτι σωστα? απο recovery την εβαλα

 

Σβήσε cache και dalvik cache απο advanced και ξαναφλάσαρέ τον να δεις.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

τελευταία μου παρουσιάστηκε ενα πρόβλημα,σε εισερχόμενη κλήση δεν ακουω τίποτα,ενω με ακούνε,ενω οταν ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ η κλήση φτιάχνει.

 

εχει συμβεί αυτο σε κάποιον?τι να άλλαζα πρώτα απο ολα για να δοκιμάσω τι φταίει,kernel ή modem?

 

εχω την pulse me kernel siyah 2.6.6 kai modem xxkp8....

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

τελευταία μου παρουσιάστηκε ενα πρόβλημα,σε εισερχόμενη κλήση δεν ακουω τίποτα,ενω με ακούνε,ενω οταν ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ η κλήση φτιάχνει.

 

εχει συμβεί αυτο σε κάποιον?τι να άλλαζα πρώτα απο ολα για να δοκιμάσω τι φταίει,kernel ή modem?

 

εχω την pulse me kernel siyah 2.6.6 kai modem xxkp8....

 

Πρώτα άλλαξε μόντεμ που είναι το πιο εύκολο.

Τα μόντεμ που προτείνω στο θέμα της ρομ είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δικτυο βλεπει κανονικα? Κανεις κλησεις κτλ?

 

Όχι κλήσεις δεν κάνει ούτε το δίκτυο βλέπει. Κάτι που παρατήρησα είναι ότι το imei αρχίζει με 00 που σημαίνει ότι το κιν είναι δοκιμαστική έκδοση δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Μέσου του modem μπαίνει σε ασύρματο δίκτυο. Καμιά λύση.

Ευχαριστώ.

Με τις εκδόσεις 2.3.6 δεν έχω κανένα πρόβλημα μόνο με την ics 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Όχι κλήσεις δεν κάνει ούτε το δίκτυο βλέπει. Κάτι που παρατήρησα είναι ότι το imei αρχίζει με 00 που σημαίνει ότι το κιν είναι δοκιμαστική έκδοση δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Μέσου του modem μπαίνει σε ασύρματο δίκτυο. Καμιά λύση.

Ευχαριστώ.

Με τις εκδόσεις 2.3.6 δεν έχω κανένα πρόβλημα μόνο με την ics 4.0.3

 

Καλημερα. Δοκιμασες αρκετες ics η μονο καποια συγκεκριμενη? Να σου προτεινω να δοκιμασεις αυτη?

εγω που την δουλεψα 2 μερες, μου φανηκε περα απο τα μικροπροβληματα οτι δολευει μια χαρα. :)

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Δοκιμασες αρκετες ics η μονο καποια συγκεκριμενη? Να σου προτεινω να δοκιμασεις αυτη?

εγω που την δουλεψα 2 μερες, μου φανηκε περα απο τα μικροπροβληματα οτι δολευει μια χαρα. :)

Καλημέρα την δοκίμασα και αυτή και όλες όσες έχουν βγεί στο xda. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δικτυο βλεπει κανονικα? Κανεις κλησεις κτλ?

 

Όχι κλήσεις δεν κάνει ούτε το δίκτυο βλέπει. Κάτι που παρατήρησα είναι ότι το imei αρχίζει με 00 που σημαίνει ότι το κιν είναι δοκιμαστική έκδοση δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Μέσου του modem μπαίνει σε ασύρματο δίκτυο. Καμιά λύση.

Ευχαριστώ.

Με τις εκδόσεις 2.3.6 δεν έχω κανένα πρόβλημα μόνο με την ics 4.0.3

 

καλημερα η συσκευη σου ειχε απο πριν ιμει με 00?μπορει να αλλαξε στο φλασαρισμα το ιμει και για αυτο φωναζουμε σε ολα τα θρεντ να κρατατε μπακ απ του efs

καλο οταν φλασαρεις να βγαζεις τη καρτα σιμ απο μεσα για δοκιμασε και ετσι

Link to comment
Share on other sites

 

καλημερα η συσκευη σου ειχε απο πριν ιμει με 00?μπορει να αλλαξε στο φλασαρισμα το ιμει και για αυτο φωναζουμε σε ολα τα θρεντ να κρατατε μπακ απ του efs

καλο οταν φλασαρεις να βγαζεις τη καρτα σιμ απο μεσα για δοκιμασε και ετσι

 

Ποια είναι η διαδικασία για να πάρουμε efs buck up ;Τουλάχιστον να το πάρουμε τώρα που είναι νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε τη σειρά των πλήκτρων στον dialer?

οταν πατάω το κουμπί του τηλεφώνου τώρα, η σειρα ειναι, πληκτρολόγιο -αρχεία καταγ- επαφές -αγαπημένα.....αυτο θελω να αλλάξω...:)

 

και με παει κατευθείαν στο πληκτρολόγιο ενω θελω τα αγαπημένα.

 

 

λογικά κάποια παράμετρος θα υπάρχει που αλλάζει τη σειρα.

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν έχετε δοκιμάσει τον Phoenix kernel να το κάνετε.

Ότι πιο γρήγορο έχουν δει τα ματιά μου, και η μπαταρία τελικά δεν είναι καθόλου άσχημη.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν έχετε δοκιμάσει τον Phoenix kernel να το κάνετε.

Ότι πιο γρήγορο έχουν δετό τα ματιά μου, και η μπαταρία τελικά δεν είναι καθόλου άσχημη.

 

Συμφωνω απολυτα....

και μαλιστα εχω την εντυπωση οτι ο 1.25 ειναι ακομα καλυτερος απο τον 1.24 στην μπαταρια.

Οσο για την ταχυτητα δεν το συζηταμε....

Μακραν ο πιο γρηγορος κερνελ αυτη την στιγμη....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

 

Ποια είναι η διαδικασία για να πάρουμε efs buck up ;Τουλάχιστον να το πάρουμε τώρα που είναι νωρίς.

 

Ειναι mod το οποιο αν ψαξεις θα το βρεις παντου, δοκιμασε να παρεις efs backup με μια ρομ που σου βλεπει τη sim κ μετα περνα ics κ αν δεν βλεπει τη sim επανεφερε το efa backup σου.

Link to comment
Share on other sites

 

Ειναι mod το οποιο αν ψαξεις θα το βρεις παντου, δοκιμασε να παρεις efs backup με μια ρομ που σου βλεπει τη sim κ μετα περνα ics κ αν δεν βλεπει τη sim επανεφερε το efa backup σου.

 

Ο Γιάννης το έχει στην κουζίνα του. Στην sdcard μου βλέπω έναν φάκελο που λέει efs buck up. Το είχα κάνει κάποτε εγκατάσταση. Εγώ τώρα αν χάσω το imei τον περνάω τον φακελλο από recovery ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω εγκαταστησει τον phoenix 1.24 που βρισκουμε τον ατιμο τον 1.25;;;Εχω ψαξει ολο το θρεντ και δεν βρισκω τιιιποτα.....Μπορει καποιος με καποιο λινκ να με πεταξει καποιος κατευθειαν.....;;;;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω εγκαταστησει τον phoenix 1.24 που βρισκουμε τον ατιμο τον 1.25;;;Εχω ψαξει ολο το θρεντ και δεν βρισκω τιιιποτα.....Μπορει καποιος με καποιο λινκ να με πεταξει καποιος κατευθειαν.....;;;;

 

http://www.phoenix-kernel.com/

Στο downloads repository.

Δοκιμάζω και siyah 2.6.10 όπου απλά έβαλε bfq+conservative με λίγες ρυθμίσεις ώστε να είναι κοντά στον lionheart που έχει ο void λέει. Είναι κι αυτός καλός, θέλω να δω και τη μπαταρία του.

 

Έχει γίνει ένας χαμός στο xda με τον Knzo, τον προγραμματιστή του Phoenix, και τον lionheart governer.

 

Νομίζω neak, siyah και void έχουν φτάσει σε πολύ καλό σημείο, και η διαφορά μετά πάει στους governers.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω εγκαταστησει τον phoenix 1.24 που βρισκουμε τον ατιμο τον 1.25;;;Εχω ψαξει ολο το θρεντ και δεν βρισκω τιιιποτα.....Μπορει καποιος με καποιο λινκ να με πεταξει καποιος κατευθειαν.....;;;;

 

http://pzieye.centelia.net/phoenix/releases/eu-international/Phoenix-v1.25-int.tar

 

Για τσεκαρε :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...