Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κανω μια ερωτηση?? Οταν γραψω ενα sms με μεθοδο swype οταν πατησω αποστολη μου βγαζεο μνμ οτι μπορει να φτασει στον παραληπτη κατεστραμμενο και θα πρεπει να αλλαξω την λειτουργία εισαγωγικά σε αυτόματη..ξέρει κανείς τι να κάνω ρε παιδιά;

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

 

Μυνηματα > ρυθμίσεις > εισαγωγή λειτουργίας > αυτοματο

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Έχει κυκλοφορήσει κανένας ics launcher?

 

Απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282395

 

Όλοι οι γνωστοί υπάρχοντες έχουν ICS theme.

 

By default ics launcher δεν υπάρχει για gingerbread.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση?? Οταν γραψω ενα sms με μεθοδο swype οταν πατησω αποστολη μου βγαζεο μνμ οτι μπορει να φτασει στον παραληπτη κατεστραμμενο και θα πρεπει να αλλαξω την λειτουργία εισαγωγικά σε αυτόματη..ξέρει κανείς τι να κάνω ρε παιδιά;

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

 

Μυνηματα > ρυθμίσεις > εισαγωγή λειτουργίας > αυτοματο

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Δέν ξέρω με ποιά rom/firmware είσαι.

Απ ότι θυμάμαι έχει ξανααπαντηθεί οτι απ την 2.3.5 κ μετά οτι κ με GSM λειτουργία το μνμ φτάνει κανονικά σε παραλήπτες Vodafone/Cosmote κ παρ ότι βγάζει το error για καταστραμένο μνμ κ.τ.λ

Με εισαγωγή λειτουργίας αυτόματο σε χρεώνει 1 μνμ ανα 60 χαρακτήρες...

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πρόκειται να αποκτήσω τη συσκευάρα αυτή, και έχω τις εξής ερωτήσεις γιατί δεν ξέρω αν τα θυμάμαι καλά απο τη τελευταία μου φορά σε android:

 

1. Root με custom kernel, μπορούμε οποιοδήποτε, αμα θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε μόνο για cwm και φλασάρισμα απο εκεί. Δηλαδή αν θέλω την checkrom, μπορώ να βάλω πχ τον phenomenal την τελευταία έκδοση, και να μπω μόνο σε cwm recovery για να κάνω τα wipes απο εκεί και να φλασάρω το zip της checkrom. Σωστά; Ή πρέπει να βάλω τον cfroot με έκδοση όπως της base rom που έχει το κινητό;

2. Το kitchenpro app της checkrom έχει λίστα με όλους τους kernels; Δηλαδή kernels φλασάρετε απο εκεί όσοι έχετε checkrom; Ή απο odin; Είναι κάποιο προτιμητέο αντί του άλλου;

3. Μετά τις αλλαγές rom ή kernels κυρίως, κάνετε wipe battery stats; Με το kitchepro app γίνεται αυτόματα;

4. MIUI έχει εδώ μέσα κανείς; Γιατί απο aosp gingerbread roms τη προτιμώ σε σχέση με την CM. Όταν βγει βέβαια καλή έκδοση ics CM θα βάλω αυτήν γιατί το stock theme της ics μου αρέσει πολύ.

 

Και κάτι άλλα που ξεχνάω τώρα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια... Μολις εβαλα την CyanogenMod 9 4/1/2012 με το Android 4.0.3.

Την εχει δοκιμασει κανεις απο εδω?

Φαινεται πολυ γρηγορη αν και το κινητο ειναι αδειο ακομα απο apps.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

1. Root με custom kernel, μπορούμε οποιοδήποτε, αμα θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε μόνο για cwm και φλασάρισμα απο εκεί. Δηλαδή αν θέλω την checkrom, μπορώ να βάλω πχ τον phenomenal την τελευταία έκδοση, και να μπω μόνο σε cwm recovery για να κάνω τα wipes απο εκεί και να φλασάρω το zip της checkrom. Σωστά; Ή πρέπει να βάλω τον cfroot με έκδοση όπως της base rom που έχει το κινητό;

2. Το kitchenpro app της checkrom έχει λίστα με όλους τους kernels; Δηλαδή kernels φλασάρετε απο εκεί όσοι έχετε checkrom; Ή απο odin; Είναι κάποιο προτιμητέο αντί του άλλου;

3. Μετά τις αλλαγές rom ή kernels κυρίως, κάνετε wipe battery stats; Με το kitchepro app γίνεται αυτόματα;

4. MIUI έχει εδώ μέσα κανείς; Γιατί απο aosp gingerbread roms τη προτιμώ σε σχέση με την CM. Όταν βγει βέβαια καλή έκδοση ics CM θα βάλω αυτήν γιατί το stock theme της ics μου αρέσει πολύ.

 

Και κάτι άλλα που ξεχνάω τώρα.

Ευχαριστώ πολύ.

 

1. Μπορεις να φλασαρεις οποιον kernel θελεις για να χρησιμοποιησεις cwm κ οτι αλλο προσφερει ο καθε kernel αλλα οταν θα φλασαρεις καποια custom rom μεσω cwm αυτοματα θα εγκατασταθει κ ο kernel που εχει επιλεξει ο δημιουργος για τη rom του κ εμπεριεχεται σε αυτην αντικαθιστωντας τον προηγουμενο. (εγω παντα πριν φλασαρω καποια custom rom φλασαρω την stock μεσω odin στην οποια ειναι βασισμενη η custom, φλασαρω kernel για root κ μετα φλασαρω τη custom, ποτε δεν ειχα προβλημα με αυτο το τροπο, φυσικα κανοντας κ τα απαραιτητα wipes)

2. Εχει αρκετους μεσα στη κουζινα αλλα δεν νομιζω πως ειναι οι τελευταιοι μιας κ γινονται updates συνεχεια. Δεν εχει διαφορα ειτε μεσω κουζινας, ειτε μεσω cwm. Εγω προσωπικα οταν αλλαζα τους επαιρνα απο τα αναλογα posts στο xda και τους φλασαρα μεσω cwm. (το ιδιο κανω κ με οτι περιεχει η κουζινα γενικως, το κατεβαζω κ μετα το φλασαρω εγω, οχι μεσω κουζινας κ 1-1 τα mods ξεχωριστα με τη σωστη σειρα, οχι οτι θα υπαρχει προβλημα αλλιως απλα για να ξερω τι μου γινεται).

3. Ναι, εγω προσωπικα κανω κ μετα απο custom rom κ μετα απο kernel (κανω με app : battery callibration αν κ πολυ πιθανον να μην χρειαζεται μετα απο kernel). Η kitchen δεν νομιζω αυτοματα να σου κανει wipe batterystats.

4. Δεν εχω δοκιμασει οποτε κ δεν εχω αποψη..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

είχα αναφερθεί και στο παρελθόν για την σχέση GPS και modem και για την απόδοση του modem KL1 αλλά πολλοί ειδικοί επί του θέματος το αμφισβητούσαν αυτό και με έπεισαν και εμένα.Ε λοιπών με 100% πλέων βεβαιότητα δηλώνω ότι το modem παίζει καθοριστικό ρόλο για την απόδοση του GPS.όπως σας είπα είχα πειστεί και εγώ ότι το modem δεν παίζει σημαντικό ρόλο και έτσι είχα μείνει με το kp1 modem που είχε η ROM που φορούσε. η απόδοση του GPS ήταν ικανοποιητική κλείδωνε με τα data ανοικτά σε 30 δευτερόλεπτα και με ακρίβεια από 5 έως 25 μέτρα.αυτό που μου έκανε βέβαια εντύπωση ήταν ότι ενώ έβρισκε 7 με 8 δορυφόρους κλείδωνε μόνο 3 με 5.έτσι είπα ας δοκιμάσω άλλη μια φορά το KL1, αμέσως το GPS κλείδωσε σε 2 δεύτερα με ακρίβεια 5 μέτρων και με κλείδωμα 9 στους 9 δορυφόρους.λέω τυχαίω είναι και ξανά βάζω το kp1 και πήρα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα,5 με 25 ακρίβεια και 3 με 5 δορυφόρους κλείδωμα.για να μην πολυλογώ έκανα 4 αλλαγές μεταξύ KL1 ΚΑΙ kp1 και έπαιρνα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα.πλέων με σιγουριά σας λέω ότι το KL1 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ MODEM ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ GPS.

 

Όλες οι δοκιμές έγιναν με τα data ανοικτά και με τρέλη συννεφιά και βροχή

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια... Μολις εβαλα την CyanogenMod 9 4/1/2012 με το Android 4.0.3.

Την εχει δοκιμασει κανεις απο εδω?

Φαινεται πολυ γρηγορη αν και το κινητο ειναι αδειο ακομα απο apps.

 

Εχω δοκιμάσει την CyanogenMod 9 όμως αυτή που είναι 25/12/11.

Οντως πολύ γρήγορη κ καμία σχέση με την 4.0.3 που είχα πρίν λίγο καιρό κ έδινε η Samobile.

Εμφανισιακά ήταν αρκετά πιό όμορφη όμως κάτι προβλήματα τύπου (widget)κ ότι δέν μπορούσα να συνδεθώ με το Pc ούτε με adb με έκαναν να κάνω restore στο backup μου κ να περιμένω κάτι πιό stable κ ολοκληρωμένο.

 

Εσύ απο πού κατέβασες την παραπάνω rom με νεότερο build?

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Εσύ απο πού κατέβασες την παραπάνω rom με νεότερο build?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1410400

 

Τελειωσα με το στησιμο του κινητου και ολα ειναι σχεδον τελεια.

Λεω να την κρατησω καθως το κινητο ειναι πληρως λειτουργησιμο, βεβαια ακομα δεν εχω τεσταρει ποιοτητα καμερας.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

είχα αναφερθεί και στο παρελθόν για την σχέση GPS και modem και για την απόδοση του modem KL1 αλλά πολλοί ειδικοί επί του θέματος το αμφισβητούσαν αυτό και με έπεισαν και εμένα.Ε λοιπών με 100% πλέων βεβαιότητα δηλώνω ότι το modem παίζει καθοριστικό ρόλο για την απόδοση του GPS.όπως σας είπα είχα πειστεί και εγώ ότι το modem δεν παίζει σημαντικό ρόλο και έτσι είχα μείνει με το kp1 modem που είχε η ROM που φορούσε. η απόδοση του GPS ήταν ικανοποιητική κλείδωνε με τα data ανοικτά σε 30 δευτερόλεπτα και με ακρίβεια από 5 έως 25 μέτρα.αυτό που μου έκανε βέβαια εντύπωση ήταν ότι ενώ έβρισκε 7 με 8 δορυφόρους κλείδωνε μόνο 3 με 5.έτσι είπα ας δοκιμάσω άλλη μια φορά το KL1, αμέσως το GPS κλείδωσε σε 2 δεύτερα με ακρίβεια 5 μέτρων και με κλείδωμα 9 στους 9 δορυφόρους.λέω τυχαίω είναι και ξανά βάζω το kp1 και πήρα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα,5 με 25 ακρίβεια και 3 με 5 δορυφόρους κλείδωμα.για να μην πολυλογώ έκανα 4 αλλαγές μεταξύ KL1 ΚΑΙ kp1 και έπαιρνα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα.πλέων με σιγουριά σας λέω ότι το KL1 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ MODEM ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ GPS.

 

 

 

Όλες οι δοκιμές έγιναν με τα data ανοικτά και με τρέλη συννεφιά και βροχή

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

τι συνδεση εχεις αν επιτρέπεται?

στο σημα ειδες καποια διαφορα? περα απο το gps...

 

(εξακολουθω να τρελαίνομαι που μερικοι εχετε υπογραφη απο το tapatalk..:lol: εγω την εφαρμογη την αγορασα και παλι τιποτα...:p)

Link to comment
Share on other sites

τι συνδεση εχεις αν επιτρέπεται?

στο σημα ειδες καποια διαφορα? περα απο το gps...

 

(εξακολουθω να τρελαίνομαι που μερικοι εχετε υπογραφη απο το tapatalk..:lol: εγω την εφαρμογη την αγορασα και παλι τιποτα...:p)

 

@freddy δεν φταιει το tapatalk...εμενα δεν εμφανιζεται ουτε με το s2 ουτε με iph4 ουτε με optimus one και μονο στο myphone...στα pm και σε ολα τα αλλα φορουμ δεν εχω κανενα προβλημα

 

sorry για το off

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

@freddy δεν φταιει το tapatalk...εμενα δεν εμφανιζεται ουτε με το s2 ουτε με iph4 ουτε με optimus one και μονο στο myphone...στα pm και σε ολα τα αλλα φορουμ δεν εχω κανενα προβλημα

 

sorry για το off

 

Μια απ τα ιδια κι εδω... :confused:

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1410400

 

Τελειωσα με το στησιμο του κινητου και ολα ειναι σχεδον τελεια.

Λεω να την κρατησω καθως το κινητο ειναι πληρως λειτουργησιμο, βεβαια ακομα δεν εχω τεσταρει ποιοτητα καμερας.

 

Απο περιεργεια, το faceunlock δουλευει? Προσπαθουσα πριν καμια βδομαδα να το κανω port αλλα μπαααα, τραγικη προσπαθεια! Τωρα ειδα εχει ενα mod για φλασαρισμα αλλα ειδικα σε 2.3.6 δεν παιζει να δουλεψει.. Σε ics?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα φιλε μου!

Θα ενημερωσω για ο,τι νεοτερο.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

@freddy δεν φταιει το tapatalk...εμενα δεν εμφανιζεται ουτε με το s2 ουτε με iph4 ουτε με optimus one και μονο στο myphone...στα pm και σε ολα τα αλλα φορουμ δεν εχω κανενα προβλημα

 

sorry για το off

 

ρε συ πως μερικοι εχουν και μερικοι οχι????:p:lol:

ξερω ξερω οφ τοπικ αλλα μου την σπαει οταν κατι δεν δουλευει σωστα..

anyway....

Link to comment
Share on other sites

ρε συ πως μερικοι εχουν και μερικοι οχι????:p:lol:

ξερω ξερω οφ τοπικ αλλα μου την σπαει οταν κατι δεν δουλευει σωστα..

anyway....

 

μακαρι να ξερα αδερφε γιατι κ εμενα μου τη σπαει...το σιγουρο ειναι παντως οτι εχει να κανει με το myphone..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

τι συνδεση εχεις αν επιτρέπεται?

στο σημα ειδες καποια διαφορα? περα απο το gps...

 

(εξακολουθω να τρελαίνομαι που μερικοι εχετε υπογραφη απο το tapatalk..:lol: εγω την εφαρμογη την αγορασα και παλι τιποτα...:p)

 

Έχω Cosmote και το σήμα είναι άψογο.Όσο για το taptalk δεν έχω κάνει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση, είναι όπως ακριβώς το αγόρασα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια, το faceunlock δουλευει? Προσπαθουσα πριν καμια βδομαδα να το κανω port αλλα μπαααα, τραγικη προσπαθεια! Τωρα ειδα εχει ενα mod για φλασαρισμα αλλα ειδικα σε 2.3.6 δεν παιζει να δουλεψει.. Σε ics?

Aπό το λίγο που δοκίμασα χθες στην cm9 δουλεύει μια χαρά.Αν δεν είχε πρόβλημα με το video recording πρωτίστως και θέμα θερμοκρασίας δευτερευόντως,θα την κράταγα για καθημερινή χρήση

Link to comment
Share on other sites

Aπό το λίγο που δοκίμασα χθες στην cm9 δουλεύει μια χαρά.Αν δεν είχε πρόβλημα με το video recording πρωτίστως και θέμα θερμοκρασίας δευτερευόντως,θα την κράταγα για καθημερινή χρήση

 

Κι εγω την εβγαλα τελικα γιατι ανεβαζε θερμοκρασια και εκανε και "5" ωρες να φορτισει πληρως.

Παντως ειναι αρκετα σταθερη σε γενικες γραμμες. Ειναι σε πολυ καλο δρομο...

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω Cosmote και το σήμα είναι άψογο.Όσο για το taptalk δεν έχω κάνει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση, είναι όπως ακριβώς το αγόρασα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

τωρα και εγω το συγκεκριμένο μοντεμ δοκιμαζω!

νομιζω τα παει πολυ καλα απο σημα!(πρωτη φορα μετα απο neki2...εποχη για cosmote)..

Θα επιστρεψω με εντυπώσεις και για το gps..

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιο ειναι το καλυτερο modem αυτη τη στιγμη το ΧΧΚΡ8?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιο ειναι το καλυτερο modem αυτη τη στιγμη το ΧΧΚΡ8?

 

μεγαλη κουβέντα!

:)

παντως το προηγουμενο μοντεμ που προτεινε ο φιλος(KL1 ) δειχνει να λειτουργει με cosmote αψογα...

σημερα το δουλευω και βλεπω οτι τα παει καλα...

φιλε για μενα η καλυτερη απαντηση στο ερωτημα σου ειναι οι δοκιμές...

δοκιμαζε δοκιμαζε μεχρι να βρεις αυτο που καθεται καλυτερα στην συσκευή σου...

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη κουβέντα!

:)

παντως το προηγουμενο μοντεμ που προτεινε ο φιλος(KL1 ) δειχνει να λειτουργει με cosmote αψογα...

σημερα το δουλευω και βλεπω οτι τα παει καλα...

φιλε για μενα η καλυτερη απαντηση στο ερωτημα σου ειναι οι δοκιμές...

δοκιμαζε δοκιμαζε μεχρι να βρεις αυτο που καθεται καλυτερα στην συσκευή σου...

 

Εγώ που είμαι σε cosmote δουλεύει πολύ καλά το kl1

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι σε cosmote δουλεύει πολύ καλά το kl1

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

ναι αυτο βλεπω και εγω!:)

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο βλεπω και εγω!:)

 

Ειναι από τις σπάνιες φορές που δουλεύει το τηλέφωνο και με ακουνε πολύ καλά. Όλο από πηγάδι μου έλεγαν ότι μίλαγα :p

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...