Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς απο το cwm για την 4.1.2 να φλασαρεις 4.0.4 χωρις να κανεις τιποτα αλλο ? Υποθετω οτι η ρομ που φλασαρεις περναει και kernel αλλιως δε γίνεται
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο γινεται με ταχυφορτιστη που υπαρχει στο εμποριο,αλλα πιο καλη ειναι η αργη φορτιση

 

Απ' ότι είχα διαβάσει δεν ισχύει αυτό αλλά υπάρχει περιορισμός από την ρομ και δεν υποστηρίζει ταχεία φόρτιση.

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απο το cwm για την 4.1.2 να φλασαρεις 4.0.4 χωρις να κανεις τιποτα αλλο ? Υποθετω οτι η ρομ που φλασαρεις περναει και kernel αλλιως δε γίνεται

συγκεκριμενα εχω την 4.0.4 του δικου μας νικπαπακος στην καρτα η ρομ ειναι κομπλε.απλως κανω τα wipes και περναω μεσω cwm.το ιδιο κανω για το αντιθετο,απο 4.0.4 σε 4.1.2.επισης κερνελ με τον ιδιο τροπο χωρις να κανω wipe,και χωρις τριγωνα.να συμπληρωσω κερνελ που ταιριαζει με την ρομ εννοω και μονο αν δεν με καλυπτει αυτος που φοραει ηρομ.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Για μεταβαση απο custom 4.1.2 σε 4.0.4 custom χρειαζεται πρωτα μεσω odin να περασω μια official ics , ή μπορω να φλασαρω ics kernel και να περασω την 4.0.4 custom ?

 

Mόνο τα wipes (το factory reset ωποσδήποτε μετά την εγκατάσταση της ρομ)

 

Απ' ότι είχα διαβάσει δεν ισχύει αυτό αλλά υπάρχει περιορισμός από την ρομ και δεν υποστηρίζει ταχεία φόρτιση.

 

Υπάρχει καμιά καλή ρομ που να έχει πειραχτει ώστε να έχουμε μεγαλύτερη ταχύτητα φόρτισης;

 

Bάζεις όποιον φορτιστή θες.

Υπάρχει περιορισμός στον kernel (πρέπει να είναι στο 1Α αν δε κάνω λάθος), όχι στη ρομ.

Οπότε και 5Α να του βάλεις, με 1 θα φορτίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια , αρα για αυτες που εχουν ενσωματωμένο kernel φλασαρεις απευθείας απο jb χωρις να το αλλάξεις , αν σε καλύπτει . Αν θελεις στειλε μου το link απο την 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Ωραια , αρα για αυτες που εχουν ενσωματωμένο kernel φλασαρεις απευθείας απο jb χωρις να το αλλάξεις , αν σε καλύπτει . Αν θελεις στειλε μου το link απο την 4.0.4

 

Όλες έχουν kernel.

Αν θες επίσημη υπάρχει επισημασμένο θέμα.

Αν θες custom υπάρχουν κάποιες στους οδηγούς για το τηλέφωνο σου.

Αλλιώς ψάξε στο XDA.

Link to comment
Share on other sites

Bάζεις όποιον φορτιστή θες.

Υπάρχει περιορισμός στον kernel (πρέπει να είναι στο 1Α αν δε κάνω λάθος), όχι στη ρομ.

Οπότε και 5Α να του βάλεις, με 1 θα φορτίζει.

 

Νομίζω ότι ο περιορισμός είναι κάτω και από τα 0,7Α και συγκεκριμένα στα 0,45 αν θυμάμαι καλά. Όσο για την πιο γρήγορη φόρτιση δεν μου φαίνεται λογικό να υπάρχει πρόβλημα και να είναι καλύτερη η αργή, παίρνοντας σαν δεδομένο ότι το s3 έχει φορτιστή στο 1Α και ότι το xperia z που έχει μπαταρία 2330mah θέλει μόνο 2 ώρες για να φορτίσει. Απλά μου φαίνεται σαν μια ατυχής επιλογή από την Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο περιορισμός είναι κάτω και από τα 0,7Α και συγκεκριμένα στα 0,45 αν θυμάμαι καλά. Όσο για την πιο γρήγορη φόρτιση δεν μου φαίνεται λογικό να υπάρχει πρόβλημα και να είναι καλύτερη η αργή, παίρνοντας σαν δεδομένο ότι το s3 έχει φορτιστή στο 1Α και ότι το xperia z που έχει μπαταρία 2330mah θέλει μόνο 2 ώρες για να φορτίσει. Απλά μου φαίνεται σαν μια ατυχής επιλογή από την Samsung.

 

Στι μισό περίπου αμπέρ είναι όταν το συνδέεις σε υπολογιστή να φορτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο περιορισμός είναι κάτω και από τα 0,7Α και συγκεκριμένα στα 0,45 αν θυμάμαι καλά. Όσο για την πιο γρήγορη φόρτιση δεν μου φαίνεται λογικό να υπάρχει πρόβλημα και να είναι καλύτερη η αργή, παίρνοντας σαν δεδομένο ότι το s3 έχει φορτιστή στο 1Α και ότι το xperia z που έχει μπαταρία 2330mah θέλει μόνο 2 ώρες για να φορτίσει. Απλά μου φαίνεται σαν μια ατυχής επιλογή από την Samsung.

 

0,45 δεν είναι με τίποτα. Το usb 2 δίνει 500mV και φορτίζει πολύ πιο αργά απο το φορτιστή. Άρα ο περιορισμός είναι σίγουρα 0,75Α και άνω. Άλλωστε θα ήταν παράλογο να έδιναν 0,75Α φορτιστή με περιορισμό στο ρεύμα φόρτισης στα 0,4.

 

Τώρα για την ατυχή επιλογή, και εμένα μου φαινόταν παράξενο, αλλά η απορία μου λύθηκε πριν λίγες μέρες που είδα τη μπαταρία να φτάνει 54 βαθμούς σε φόρτιση απο 25% περίπου (όσο χαμηλότερα είναι τόσο μεγαλύτερη θερμοκρασία αναπτύσσει κατά τη φόρτιση). Και μιλάμε για σχεδόν καινούργια μπαταρία και φυσικά φόρτιση μέσα στο σπίτι μακριά απο ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι η slim έρθει κάνει implement το fast charge, Τώρα αν δουλεύει δεν ξέρω
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μαραφετι γιατι δεν γράφει πουθενά καθαρα, το αν διαγραφει ολη την internal?

Εννοω, φακελους download, pictures, media, mp3 που εχω μεσα κλπ..;

 

Το gs2romwipe συγκεκριμένα με ενδιαφέρει

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2100558

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Στι μισό περίπου αμπέρ είναι όταν το συνδέεις σε υπολογιστή να φορτίσει.

 

default: 450mAh USB, 650mAh μπρίζα

Σύμφωνα με τα όσα γράφονται στο xda και ότι αναφέρει και ο dorimanx στον kernel του, o kernel μπορεί να ορίσει οποιαδήποτε τιμή μεταξύ 450 και 650 mAh για την κάθε περίπτωση. Πιο πάνω και πιο κάτω υπάρχει περιορισμός από το hardware...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μαραφετι γιατι δεν γράφει πουθενά καθαρα, το αν διαγραφει ολη την internal?

Εννοω, φακελους download, pictures, media, mp3 που εχω μεσα κλπ..;

 

Το gs2romwipe συγκεκριμένα με ενδιαφέρει

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2100558

 

Πηγατε για μπανια όλοι; :D

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μαραφετι γιατι δεν γράφει πουθενά καθαρα, το αν διαγραφει ολη την internal?

Εννοω, φακελους download, pictures, media, mp3 που εχω μεσα κλπ..;

 

Το gs2romwipe συγκεκριμένα με ενδιαφέρει

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2100558

 

Λέει πουθενά ότι διαγράφει /sdcard; Subfolders διαγράφει που τους δίνει στο OP, εκτός και άμα δε το γράφει, αν και δεν υπάρχει λογική στο να διαγράφει κάτι όλη την sdcard εκτός αν μιλάμε για bug. Εξ άλλου κάτι τέτοιο το τρέχεις για να φλασάρεις κάτι καινούργιο μετά. Αν τα αδιάσει όλα από που θα το φλασάρεις; Αλλά ΠΑΝΤΑ κρατάς BACKUP στον υπολογιστή. Τίποτα δεν είναι ασφαλής...

Link to comment
Share on other sites

default: 450mAh USB, 650mAh μπρίζα

Σύμφωνα με τα όσα γράφονται στο xda και ότι αναφέρει και ο dorimanx στον kernel του, o kernel μπορεί να ορίσει οποιαδήποτε τιμή μεταξύ 450 και 650 mAh για την κάθε περίπτωση. Πιο πάνω και πιο κάτω υπάρχει περιορισμός από το hardware...

 

Ωραίος, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου και μπορώ να τις επιβεβαιώσω και από προσωπική εμπειρία μιας και μία από τις προηγούμενες μέρες δοκίμασα έναν φορτιστή από galaxy s3(ο οποίος είναι 1Α) και δεν είδα την παραμικρή βελτίωση στον χρόνο φόρτισης!

Link to comment
Share on other sites

Λέει πουθενά ότι διαγράφει /sdcard; Subfolders διαγράφει που τους δίνει στο OP, εκτός και άμα δε το γράφει, αν και δεν υπάρχει λογική στο να διαγράφει κάτι όλη την sdcard εκτός αν μιλάμε για bug. Εξ άλλου κάτι τέτοιο το τρέχεις για να φλασάρεις κάτι καινούργιο μετά. Αν τα αδιάσει όλα από που θα το φλασάρεις; Αλλά ΠΑΝΤΑ κρατάς BACKUP στον υπολογιστή. Τίποτα δεν είναι ασφαλής...

 

Αυτο κατάλαβα και εγω..

Όπως και να εχειζ ευχαριστώ

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει κάποιο mod ώστε να αλλάζει το πλαίσιο που υπάρχει, όταν πας να όρισεις νέο φόντο? Που αν θες να βάλεις την δεξιά πλευρά μιας εικόνας, δεν σε αφήνει.. Θέλω να το αλλάξω στο S2.. αλλά έχω μείνει πίσω λόγω του S3.. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει κάποιο mod ώστε να αλλάζει το πλαίσιο που υπάρχει, όταν πας να όρισεις νέο φόντο? Που αν θες να βάλεις την δεξιά πλευρά μιας εικόνας, δεν σε αφήνει.. Θέλω να το αλλάξω στο S2.. αλλά έχω μείνει πίσω λόγω του S3.. :rolleyes:

 

Δοκίμασε με τον Νόβα το κάνει

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβαθμιση απο slimbean 6 σε 7 και το κινητο κολλησε στο logo της samsung. Δεν μπορω να μπω σε recovery menu παρα μονο σε download. Τι να κανω ; Να μπω να περασω με odin εργοστασιακη ; Υπαρχει πιθανοτητα να μην περασε η ρομ ;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε wipe data / factory reset.

 

Παιδιά όποιοι θέλετε να περάσετε Cyanogenmod 10.1 θα πάθετε πλάκα με την παρακάτω rom , http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2339377. Παρόλου που ουσιαστικά δεν υπάρχει official και ειναι nightly build , ο τύπος την έχει κάνει stable , super smooth και φοβερή διάρκεια της μπαταρίας. Ακόμα δεν βρήκα κανένα bug. Στην ουσία δηλαδή μιλάμε για stable. Την έχω απο το πρωι και πραγματικά παρα πολύ δύσκολα θα γυρίσω σε stock based ρομ.

 

Οσοι ειστε root δοκιμάστε αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=net.vinagre.android.emmc_check&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm5ldC52aW5hZ3JlLmFuZHJvaWQuZW1tY19jaGVjayJd , να δείτε αν το κινητό σας έχει κίνδυνο για super brick λόγω chipset , πριν κάνετε οτιδήποτε. Πληροφορίες και εδώ http://wiki.cyanogenmod.org/w/I9100_Info

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε wipe data / factory reset.

 

Παιδιά όποιοι θέλετε να περάσετε Cyanogenmod 10.1 θα πάθετε πλάκα με την παρακάτω rom , http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2339377. Παρόλου που ουσιαστικά δεν υπάρχει official και ειναι nightly build , ο τύπος την έχει κάνει stable , super smooth και φοβερή διάρκεια της μπαταρίας. Ακόμα δεν βρήκα κανένα bug. Στην ουσία δηλαδή μιλάμε για stable. Την έχω απο το πρωι και πραγματικά παρα πολύ δύσκολα θα γυρίσω σε stock based ρομ.

 

Οσοι ειστε root δοκιμάστε αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=net.vinagre.android.emmc_check&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm5ldC52aW5hZ3JlLmFuZHJvaWQuZW1tY19jaGVjayJd , να δείτε αν το κινητό σας έχει κίνδυνο για super brick λόγω chipset , πριν κάνετε οτιδήποτε. Πληροφορίες και εδώ http://wiki.cyanogenmod.org/w/I9100_Info

 

Με έπεισες να δοκιμάσω CM, ενώ έλεγα να βάλω την Slim 7 σήμερα... :P

Ποια έκδοση λες ακριβώς, την 707; Γιατί έχει πολλές. Μπορείς να πεις τον αριθμό της έκδοσης;

Edited by fitifititis
Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε το κινητό σου με την εφαρμογή που γράφω μην έχεις κανα brick μετά το wipe data όπως αναφέρουν στο wiki . Εγώ ειχα Philz kernel και CWM όταν την πέρασα. Θα περάσεις την Build 20130707 σε zip και βρίσκεται κάτω κατω στα αρχεία που σου ανοίγει στον download folder. Kαι google apps εδώ http://goo.im/gapps/gapps-jb-20130301-signed.zip

 

WARNING:

 

Some second-generation Samsung Exynos devices are potentially susceptible to a "superbrick" caused by performing a factory reset with the stock kernel, which effectively kills the internal memory in the device. It is highly recommended you do not perform this operation while using a stock kernel for safety reasons.

 

WARNING:

 

If you used a non-official method to remove a provider lock, your /efs partition may become corrupt! It is highly recommended you make a backup of this for safe keeping before attempting to modify your device, especially if you plan to remove such a lock.

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Θέλω touchwiz ρε συ.. ;) Δεν ξέρουμε κάποια άλλη λύση ε?

 

Όχι,ο μαμά στο αλλάζει όπως στο αλλάζει, δεν έχει επιλογή να κόψεις την εικόνα κατακόρυφα

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Με έπεισες να δοκιμάσω CM, ενώ έλεγα να βάλω την Slim 7 σήμερα... :P

Ποια έκδοση λες ακριβώς, την 707; Γιατί έχει πολλές. Μπορείς να πεις τον αριθμό της έκδοσης;

 

Την πέρασες ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...