Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κολας σε κατι λεπτομεριες ρε makis206.

Αφου καταλαβες τι ηθελα να ρωτησω τι το κουραζεις?

 

Παιδια σας εχει τυχει ποτε με την nordic 4.1.2 nee με το που βαλετε το κινητο να φορτισει και με ποσοστο μπαταριας 40% να κανει επανεκινηση ΜΟΝΟ ΤΟΥ το κινητο?

 

Αν ναι γιατι το κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κολας σε κατι λεπτομεριες ρε makis206.

Αφου καταλαβες τι ηθελα να ρωτησω τι το κουραζεις?

 

Παιδια σας εχει τυχει ποτε με την nordic 4.1.2 nee με το που βαλετε το κινητο να φορτισει και με ποσοστο μπαταριας 40% να κανει επανεκινηση ΜΟΝΟ ΤΟΥ το κινητο?

 

Αν ναι γιατι το κανει αυτο?

 

Οχι ποτε δεν μου εχει συμβει κατι τετοιο, πολλα περιεργα σου συμβαινουν :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κολας σε κατι λεπτομεριες ρε makis206.

Αφου καταλαβες τι ηθελα να ρωτησω τι το κουραζεις?

 

Το τι "ήθελες" να ρωτήσεις φυσικά και το κατάλαβα, το αν το είχες καταλάβει εσύ ήταν το θέμα..!:D

 

Το άλλο που ρώτησες για την επανεκκίνηση δεν μου έχει τύχει ούτε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Η cyanogenmod 10.1 που λετε ποια απο τις δυο ειναι?

Αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2053187 η αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2036229

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Η cyanogenmod 10.1 που λετε ποια απο τις δυο ειναι?

Αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2053187 η αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2036229

 

Η δεύτερη.. Η πρώτη είναι για nexus..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχει τυχει ποτε με την nordic 4.1.2 nee με το που βαλετε το κινητο να φορτισει και με ποσοστο μπαταριας 40% να κανει επανεκινηση ΜΟΝΟ ΤΟΥ το κινητο?

 

Αν ναι γιατι το κανει αυτο?

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα S2 συνάδελφου που το έκανε (μαζί με κάποια άλλα κουλά)

μετά από αρκετή παρατήρηση, αυτό οφειλόταν στην θύρα usb η οποία εάν έχει έστω και κάποιο μικρό πρόβλημα κάνει τέτοια και άλλα πολλά.

τσέκαρε το και πες μας. Στου συνάδελφου επίσης μια φόρτιζε και μια όχι ;)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου ένα S2 συνάδελφου που το έκανε (μαζί με κάποια άλλα κουλά)

μετά από αρκετή παρατήρηση, αυτό οφειλόταν στην θύρα usb η οποία εάν έχει έστω και κάποιο μικρό πρόβλημα κάνει τέτοια και άλλα πολλά.

τσέκαρε το και πες μας. Στου συνάδελφου επίσης μια φόρτιζε και μια όχι ;)

 

κλασικά η θύρα usb τα παίζει απο την υγρασία

απορώ η δική μου πως αντέχει ακόμα :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

κλασικά η θύρα usb τα παίζει απο την υγρασία

απορώ η δική μου πως αντέχει ακόμα :rolleyes:

 

Στο συγκεκριμένο δεν είναι από υγρασία, έχει φάει 2-3 γερά πεσίματα και είναι και άγαρμπος ο ιδιοκτήτης του στο βάλε-βγάλε το βύσμα :lol:

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο δεν είναι από υγρασία, έχει φάει 2-3 γερά πεσίματα και είναι και άγαρμπος ο ιδιοκτήτης του στο βάλε-βγάλε το βύσμα :lol:

Δεν το πιάνει η διετή εγγύηση;

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη.. Η πρώτη είναι για nexus..

 

Να σου κανω και μια δυο ερωτησεις ακομα μιας και την ειχες καποτε αν δεν κανω λαθος.

 

1.Υπαρχει τροπος να αλλαξω την προβολη των πλακιδιων toggles και να τα βαλω σε πενταδες η τετραδες στην σειρα, μια επιλογη που την εχουν και αλλες rom βασισμενες στην cm10.1?

 

2.Επισης σε αλλες rom οπως η hyperdroid η η revolt, υπηρχε η επιλογη να βλεπεις κατευθειαν τα toggles κατεβαζωντας την μπαρα, χωρις να χρειαστει να πατησεις πανω δεξια το εικονιδιο που σου προβαλλει ειτε τα toggles ειτε τις ειδοποιησεις. Στην cm υπαρχει αυτο?

 

Edit. Στην δευτερη ερωτηση μου μαλλον βρηκα την απαντηση. Αν κατεβασω την μπαρα τοποθετωντας το δαχτυλο μου στα δεξια της οθονης (πανω στο ρολοι δηλαδη) τοτε η μπαρα κατεβαινει με τα εικονιδια/πλακιδια/toggles κατευθειαν.

Αν την κατεβασεις τοποθετωντας το δαχτυλο στην μεση, τοτε η μπαρα κατεβαινει κενη.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου κανω και μια δυο ερωτησεις ακομα μιας και την ειχες καποτε αν δεν κανω λαθος.

 

1.Υπαρχει τροπος να αλλαξω την προβολη των πλακιδιων toggles και να τα βαλω σε πενταδες η τετραδες στην σειρα, μια επιλογη που την εχουν και αλλες rom βασισμενες στην cm10.1?

 

2.Επισης σε αλλες rom οπως η hyperdroid η η revolt, υπηρχε η επιλογη να βλεπεις κατευθειαν τα toggles κατεβαζωντας την μπαρα, χωρις να χρειαστει να πατησεις πανω δεξια το εικονιδιο που σου προβαλλει ειτε τα toggles ειτε τις ειδοποιησεις. Στην cm υπαρχει αυτο?

 

Edit. Στην δευτερη ερωτηση μου μαλλον βρηκα την απαντηση. Αν κατεβασω την μπαρα τοποθετωντας το δαχτυλο μου στα δεξια της οθονης (πανω στο ρολοι δηλαδη) τοτε η μπαρα κατεβαινει με τα εικονιδια/πλακιδια/toggles κατευθειαν.

Αν την κατεβασεις τοποθετωντας το δαχτυλο στην μεση, τοτε η μπαρα κατεβαινει κενη.

 

Όπως τα λες για το δεύτερο.. Για το πρώτο, απ' όσο ξέρω δεν το έχει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες για το δεύτερο.. Για το πρώτο, απ' όσο ξέρω δεν το έχει.. :)

 

Ειναι ομορφη rom γενικοτερα, απλα θελει λιγο παιχνιδι με τα themes ωστε να την φερεις στα μετρα σου.

Διαφορετικα πας σε κατι πιο βαρυ οπως η revolt η η hyperdroid, για να εχεις πιο πολλες επιλογες και να παιξεις.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

 

Μια και στα τελευταια posts εγινε λογος για AOSP roms, να ρωτησω κατι...

 

Πριν μερικους μηνες ειχα δοκιμασει την CyanogenMod (μετα απο προτροπη του φιλου Giov87) η οποια ναι μεν μου αρεσε, αλλα "χαλαστηκα" με μερικα πραγματακια (τα οποια εχουν να κανουν με το pure Android γενικοτερα κι οχι με την συγκεκριμενη rom ειδικοτερα).

 

Το ενα ηταν η απουσια video-κλησης (μεσω παροχου, οχι μεσω skype ή οποιασδηποτε αλλης εφαρμογης) και η αλλη η ορατη ελλειψη της "smooth like butter" δυνατοτητας που εχουν οι επισημες roms για την συσκευη μας (αν εβαζες διπλα-διπλα ενα GS2 με stock ρομ κι ενα με Cyanogen και απλα scroll-αρες τις οθονες, η διαφορα ηταν οφθαλμοφανεστατη...).

 

Καποιος φιλος (δεν θυμαμαι ποιος) ειχε γραψει οτι αυτο οφειλεται στο οτι οι developers δεν εχουν την δυνατοτητα να εξομειωσουν με επιτυχια μια rom φτιαγμενη για αλλο hardware στο αντιστοιχο του GS2 (το γραφω λιγο "μπακαλιστικα") :lol:

 

Μετα λοιπον απο τον προλογο, ερχεται και η ερωτηση! Αυτο ισχυει ΣΕ ΟΛΕΣ τις aosp/aokp roms, ή σε καποιες αυτα τα 2 χαρακτηριστικα που αναφερω εχουν προστεθει?

 

Ευχαριστω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

Μια και στα τελευταια posts εγινε λογος για AOSP roms, να ρωτησω κατι...

.................Μετα λοιπον απο τον προλογο, ερχεται και η ερωτηση! Αυτο ισχυει ΣΕ ΟΛΕΣ τις aosp/aokp roms, ή σε καποιες αυτα τα 2 χαρακτηριστικα που αναφερω εχουν προστεθει?

Ευχαριστω!

 

Βάλε την επίσημη 4.0.3 παιδί μου να βρεις την υγειά σου.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης να διορθώσω πως μόνο βίντεο κλήσεις από τον πάροχο δεν μπορούν να γίνουν.. Από Skype κ.α. μια χαρά.. ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

 

Μια και στα τελευταια posts εγινε λογος για AOSP roms, να ρωτησω κατι...

 

Πριν μερικους μηνες ειχα δοκιμασει την CyanogenMod (μετα απο προτροπη του φιλου Giov87) η οποια ναι μεν μου αρεσε, αλλα "χαλαστηκα" με μερικα πραγματακια (τα οποια εχουν να κανουν με το pure Android γενικοτερα κι οχι με την συγκεκριμενη rom ειδικοτερα).

 

Το ενα ηταν η απουσια video-κλησης (μεσω παροχου, οχι μεσω skype ή οποιασδηποτε αλλης εφαρμογης) και η αλλη η ορατη ελλειψη της "smooth like butter" δυνατοτητας που εχουν οι επισημες roms για την συσκευη μας (αν εβαζες διπλα-διπλα ενα GS2 με stock ρομ κι ενα με Cyanogen και απλα scroll-αρες τις οθονες, η διαφορα ηταν οφθαλμοφανεστατη...).

 

Καποιος φιλος (δεν θυμαμαι ποιος) ειχε γραψει οτι αυτο οφειλεται στο οτι οι developers δεν εχουν την δυνατοτητα να εξομειωσουν με επιτυχια μια rom φτιαγμενη για αλλο hardware στο αντιστοιχο του GS2 (το γραφω λιγο "μπακαλιστικα") :lol:

 

Μετα λοιπον απο τον προλογο, ερχεται και η ερωτηση! Αυτο ισχυει ΣΕ ΟΛΕΣ τις aosp/aokp roms, ή σε καποιες αυτα τα 2 χαρακτηριστικα που αναφερω εχουν προστεθει?

 

Ευχαριστω!

 

Άλλο πράγμα η aosp και άλλο η cyanogenmod.

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Σύντομη απάντηση, σε όλες.

Όποια δεν είναι stock based έχει τα μειονεκτήματα που προανεφερες.

Και η Cm aosp build είναι.

Οπότε όποια είναι pure android δεν έχει τους drivers της Samsung. Απαράδεκτη σε αυτό το τομέα, ποτέ ξανά σε μη open source συσκευή!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την επίσημη 4.0.3 παιδί μου να βρεις την υγειά σου.. :lol:

 

Μην τα λες ετσι αποτομα, εχω και πιεση...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αλλαξεις και το input method από τις ρυθμισεις των μηνυματων σε GSM alphabet. Θα εχεις 160 χαρακτηρες, πεζα και την ευκολια συγγραφης του μηνυματος με swype.

Στον παραληπτη βεβαια θα φτανουν ολα κεφαλαια αλλα αυτο δεν αλλαζει, ειναι θεμα της δομης των γραπτων μηνυματων. Αντιγραφω από παλιοτερο post φιλου στο forum (δυστυχως δεν θυμαμαι ποιος :O )

"Είναι θέμα της τεχνολογία των SMS, κάθε μήνυμα μπορεί να είναι μόνο 1120bits

Αν περιοριστούμε σε 7bits που περιλαμβάνουν ΜΟΝΟ τα κεφαλαία Ελληνικά τότε χωράνε 1120/7=160 χαρακτήρες.

Αν θέλουμε ελληνικά μικρά (και τονισμένα κλπ) πρέπει να πάμε στα 16bit οπότε 1120/16=70 χαρακτήρες.

Κανενα λειτουργικό δεν μπορεί να κάνει τίποτα για αυτό."

 

Σκεφτομαι να αγορασω σημερα το Swype.. το εχουν προσφορα στα 0.76ε (δεν ξερω ποσο ειχε κανονικα).. εχω το trial τωρα..

το Dragon που λεει στο τιτλο τι ειναι; η φωνητικη υπαγορευση;;;;;

Απλα μου αρεσει να γραφω με Swype γραφη και επισης αξιζει και η υπαγορευση κειμενου ειδικα οταν γαρφεις σε φορουμ ή σε τσατ...νομιζω αξιζει..

 

Θελω να ρωτησω ομως..

εχω επιλεξει στη "λειτουργια εισαγωγης" το Αλφαβητο GSM..

αλλα και παλι οταν γραφω με το Swype μου γραφει με μικρα.. με τα οποια βεβαια εχω το γνωστο προβλημα..το μηνυμα παει κατεστραμενο.

ενω εσυ λες: "...σε GSM alphabet. Θα εχεις 160 χαρακτηρες, πεζα και την ευκολια συγγραφης του μηνυματος με swype"

δεν γινεται αυτο ομως!

Υπαρχει καποιος τροπος να το κανεις να γραφει μονο κεφαλαια??? (αυτο μονο για τα ΣΜΣ, στα τσατ καλαειναι τα μικρα)

 

επισης κατι που θα ηθελα στο Swype και ειχα συνηθισει στο πληκτρολογιο του ICS ηταν οτι στην τριτη σελιδα των χαρακτηρων ειχε τα βασικοτερα emoticons που χρησιμοποιουσα πολυ.. στο Swype δεν τα εχει προχειρα ουτε ειναι και ευκολο να τα πληκτρολογησεις χειροκινητα γιατι οι χαρακτηρες του ειναι πολυ ανακατεμενοι..

 

και μια τελευταια ερωτηση..

ειναι η πρωτη φορα που θα αγορασω κατι απο το Play Store.

Απ οτι καταλαβα βαζω απλως τα στοιχεια της πιστωτικης.. πρεπει να προσεξω κατι αλλο;

Φανταζομαι επισης οτι καθε εφαρμογη που θα αγορασω καταχωρειται καπως στο λογαριασμο μου που ειναι συνδεμενος με το κινητο..και λογικα οταν θα κανω φορματ στο τηλεφωνο και επανεγκατασταση εφαρμογων, το συστημα ξερει ποιες εφαρμογες εχω αγορασμενες και τις ξανακατεβαζω δωρεαν. Σωστα;;;

Edited by MASTERX

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω ομως..

εχω επιλεξει στη "λειτουργια εισαγωγης" το Αλφαβητο GSM..

αλλα και παλι οταν γραφω με το Swype μου γραφει με μικρα.. με τα οποια βεβαια εχω το γνωστο προβλημα..το μηνυμα παει κατεστραμενο.

ενω εσυ λες: "...σε GSM alphabet. Θα εχεις 160 χαρακτηρες, πεζα και την ευκολια συγγραφης του μηνυματος με swype"

δεν γινεται αυτο ομως!

Υπαρχει καποιος τροπος να το κανεις να γραφει μονο κεφαλαια??? (αυτο μονο για τα ΣΜΣ, στα τσατ καλαειναι τα μικρα)

 

OXI...Για καποιο περιεργο λόγο ειχα στειλει ενα μηνυμα σε κινητο με τις ρυθμισεις που εγραψα και ειχε φτασει κανονικα...στην πορεια οταν ξαναδοκιμασα, αρχισαν παλι τα κατεστραμμενα οπότε η μόνη αλήθεια ειναι το post που παραθετω από τον φιλο περι bits.

Mονιμα κεφαλαια το swype δε νομιζω οτι γραφει, οπότε για sms το ξεχναμε

Βρηκα όμως άλλη λύση που διευκολυνει πολύ την κατασταση, το να αποφευγω δηλαδη να αλλαζω διαρκως πληκτρολογιο (swype / samsung keyboard) μεταξυ sms και chat, twitter κλπ

Η λύση ηρθε με το πληκτρολογιο της google που προσφατα διατιθεται για όλους μεσα από το Play store το οποιο συνδυαζει tap keyboard και swype το οποιο απενεργοποιειται αυτοματα στα sms! Κλειδωνω απλα τα κεφαλαια, γραφω το μηνυμα (προσοχη στα suggestions, οπου αν και κεφαλαια, σου βαζει τονους, οπότε παλι το μηνυμα παει κατεστραμμενο στους αντιστοιχους χαρακτηρες) και αν παω αμεσως μετα σε άλλη εφαρμογη αυτοματα γραφω με μικρα και swype - nice!

 

 

και μια τελευταια ερωτηση..

ειναι η πρωτη φορα που θα αγορασω κατι απο το Play Store.

Απ οτι καταλαβα βαζω απλως τα στοιχεια της πιστωτικης.. πρεπει να προσεξω κατι αλλο;

Φανταζομαι επισης οτι καθε εφαρμογη που θα αγορασω καταχωρειται καπως στο λογαριασμο μου που ειναι συνδεμενος με το κινητο..και λογικα οταν θα κανω φορματ στο τηλεφωνο και επανεγκατασταση εφαρμογων, το συστημα ξερει ποιες εφαρμογες εχω αγορασμενες και τις ξανακατεβαζω δωρεαν. Σωστα;;;

 

Aκριβως.

Να ξερεις όμως οτι αγοραζοντας το swype δεν αντικαθισταται η εργοστασιακη version που εχεις προεγκατεστημενη στο S2 και θα εμφανιζονται δυο swype πληκτρολογια :mad:

Μήπως να το ξανασκεφτεις και να πάρεις το google που ειναι και δωρεαν?? Ετσι κι αλλιως για τα μηνυματα δεν θα κερδισεις τιποτα....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

το Google Keyboard λες αυτο που ανακοινωθηκε προσφατα και το ψαχναμε ολοι και μα ελεγε οτι δεν μπορουμε να το εγκαταστησουμε;...

κοιταξα τωρα στο Play Store και δεν το βρισκω.

 

Ετσι κι αλλιως την φωνητικη υπαγορευση του Swype στα ελληνικα δεν την εχει κανενα! θα το παρω τελικα

 

 

αυτο δεν το καταλαβα ακριβως:

Να ξερεις όμως οτι αγοραζοντας το swype δεν αντικαθισταται η εργοστασιακη version που εχεις προεγκατεστημενη στο S2 και θα εμφανιζονται δυο swype πληκτρολογια

 

αλλα μαλλον δεν ειναι θεμα

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μου έχει συμβεί, να φανταστώ το πρόβλημα υπάρχει στη stock εφαρμογή μηνυμάτων έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Με το stock SMS app δεν ξέρω τι γίνεται. Αλλά αν βάλεις το handcent γράφεις με το swype μικρά και τα στέλνει κανονικά κεφαλαία 160 χαρακτήρες.
Link to comment
Share on other sites

NAI.... εγω εβαλα και το Handcent.. ετσι δεν υπαρχει προβλημα..το πληκτρολογιο δινει κανονικα τα μικρα τονουμενα του στο προγραμμα, τα βλεπεις οταν πληκτρολογεις αλλα τη στιγμη που τα στελνει τα μετατρεπει σε Κεφαλαια άτονα..οποτε ολα καλα..

 

Handcent ή SMS Go Pro ?????????????

ποιο ειναι καλυτερο πιστευετε;

 

 

Μολις αγορασα την πρωτη μου εφαρμογη..... Swype!

αξιζει νομιζω να την πληρωσεις (φθηνη ειναι).. και υποστηριζεις τη βελτιωση της

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...