Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια θελω να μου πειτε κατι.που βρισκονται οι ρυθμισεις για το mode της οθονης?(ταινια κτλ).επισης επειδη θελω να κανω ενα πειραματακι με την καταναλωση δεδομενων μπορει καποιος να μου πει απο που μπορω να απενεργοποιησω την χρησιμοποιηση πακετου δεδομενων?θυμαμαι οτι ειναι ρυθμισεις-δικτυα κιν τηλ αλλα δεν θυμαμαι το μετα.επισης να δωσω και τροφη για σκεψη.τα buttons οταν θα αναβαθμιστουμε σε ics ως τι λετε να λειτουργουν?το home και back λογικα θα μεινουν ιδια.το settings button λετε να γινει multitasking button?

 

Ρυθμίσεις - Οθόνη - Λειτουργία Οθόνης για το πρώτο και

 

Ρυθμίσεις - Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα - Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και ξετικάρεις το Χρήση Δεδομένων Πακέτου :)

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καταρχήν τα σέβη μου σε ένα από τα καλύτερα μέλη του myphone. Φίλε μου αύριο αν είναι θα ανεβάσω φωτογραφία να δεις το μωβ που σου λέω. Το κάνει 6 φορές στις 10. Χωρίς να πειράξω κάποια ρύθμιση. Με το φλας είτε στο αυτόματο είτε στο ενεργό. Δεν ξέρω τι να πω... Τώρα μόλις έσβησα τα φώτα στο δωμάτιο και έβγαλα μία και βγήκε καλή... Χθες βράδυ, πηγαίνοντας σε ένα διπλανό σπίτι το βγάζω σε ένα δρομάκι που δεν είχε φώτα και τραβάω 5 φωτογραφίες. Ήταν ΟΛΕΣ με αυτό το μωβ στο πάνω μέρος. Σαν ομίχλη είναι στο πάνω μέρος της φωτογραφίας σε μωβ χρώμα. Αν μπορέσω θα ανεβάσω αύριο μια τέτοια φώτο να τη δεις...

Όσο γα τη θήκη, καμιά από τις δύο θήκες που έχω ΔΕΝ κρύβει κάποιο από τα μικρόφωνα. Σκέφτομαι να πάρω την αυθεντική της Samsung (αυτή με τις τρύπες από πίσω) αλλά δεν προφυλάσσει από όλες τις πλευρές το κινητό και με προβληματίζει... Τώρα αυτή που έχω (και που εξακολουθεί να έχει το πρόβλημα) είναι αυτή: http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-Galaxy-S2-i9100-Mercury-TPU-Jelly-THiki-silikonis-mple-metalliko-blue.543040.html

Όσο για την έκδοση, είναι καινούρια 2.3.5 επίσημη. Έτσι μου ήρθε το κινητό.

 

Καταρχήν χρονιά πολλά σε όλους και ιδιαίτερα στους Χρίστους/Χριστίνες/Χρύσες κτλ.

 

Για αρχή αυτό με το μωβ πολύ περίεργο.. :S δεν έχω διαβάσει να έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα (με ροζ ναι! μήπως έχεις πολύ παλιά έκδοση και έχεις το κλασικό πρόβλημα με τις ροζίλες?) Για το noise reduction και τις θήκες γνωστό το θέμα. Πολλές θήκες κρύβουν το 2ο μικρόφωνο και έχεις το αποτέλεσμα που ανέφερες. Λύσεις 2. Παίρνεις μια σωστή θήκη (samsung? η κάποια επώνυμη που δεν κρύβει το mic) ή βάζεις το mod που σου απενεργοποιεί μόνιμα το noise reduction. Για τα stick σου, υπάρχει τρόπος για να διαβάσεις και το Ntfs αλλά για να μην παιδεύεσαι κάντο απλά φορμάτ σε FAT32 στον Η/Υ σου και θα είσαι οκ. (υπόψιν σε FAT32 μπορείς να γράψεις αρχεία μέχρι 4GB)

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τα σέβη μου σε ένα από τα καλύτερα μέλη του myphone. Φίλε μου αύριο αν είναι θα ανεβάσω φωτογραφία να δεις το μωβ που σου λέω. Το κάνει 6 φορές στις 10. Χωρίς να πειράξω κάποια ρύθμιση. Με το φλας είτε στο αυτόματο είτε στο ενεργό. Δεν ξέρω τι να πω... Τώρα μόλις έσβησα τα φώτα στο δωμάτιο και έβγαλα μία και βγήκε καλή... Χθες βράδυ, πηγαίνοντας σε ένα διπλανό σπίτι το βγάζω σε ένα δρομάκι που δεν είχε φώτα και τραβάω 5 φωτογραφίες. Ήταν ΟΛΕΣ με αυτό το μωβ στο πάνω μέρος. Σαν ομίχλη είναι στο πάνω μέρος της φωτογραφίας σε μωβ χρώμα. Αν μπορέσω θα ανεβάσω αύριο μια τέτοια φώτο να τη δεις...

Όσο γα τη θήκη, καμιά από τις δύο θήκες που έχω ΔΕΝ κρύβει κάποιο από τα μικρόφωνα. Σκέφτομαι να πάρω την αυθεντική της Samsung (αυτή με τις τρύπες από πίσω) αλλά δεν προφυλάσσει από όλες τις πλευρές το κινητό και με προβληματίζει... Τώρα αυτή που έχω (και που εξακολουθεί να έχει το πρόβλημα) είναι αυτή: http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-Galaxy-S2-i9100-Mercury-TPU-Jelly-THiki-silikonis-mple-metalliko-blue.543040.html

Όσο για την έκδοση, είναι καινούρια 2.3.5 επίσημη. Έτσι μου ήρθε το κινητό.

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :O, όσον αφορά τις θήκες και τα μικρόφωνα δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά εκτός από το να πάρουμε άλλη θήκη (ή να απενεργοποιήσουμε το noise reduction όπως σου είπα επάνω μόνιμα με κάποιο mod) και το γεγονός οτι δεν στο κάνει όταν την βγάζεις δεν μας αφήνει περιθώριο να υποθέσουμε ότι φταίει κάτι άλλο. Άν θέλεις πέρνα μια βόλτα στο νήμα με τα αξεσουάρ εκεί γράφουμε με ποιες θήκες δεν έχουμε πρόβλημα με μικροφωνισμούς. Για την κάμερα, περιμένουμε φωτό σου, αν θέλεις δοκίμασε να κατεβάσεις μέσω SammsungApps το τελευταίο firmware για την κάμερα του SGS2 (είναι στην καρτέλα TOP)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα από τα mediamarkt μία θήκη σιλικόνης της puro που είναι αρκετά ποιοτική και δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο, ενώ προστατεύει και πολύ καλά το κινητό. Πάντως μία λύση είναι να μην μιλάς απευθείας με το κινητό, αλλά με ακουστικά είτε ενσύρματα είτε bluetooth. Γλιτώνεις και την ακτινοβολία.

 

Swyped from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα από τα mediamarkt μία θήκη σιλικόνης της puro που είναι αρκετά ποιοτική και δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο, ενώ προστατεύει και πολύ καλά το κινητό. Πάντως μία λύση είναι να μην μιλάς απευθείας με το κινητό, αλλά με ακουστικά είτε ενσύρματα είτε bluetooth. Γλιτώνεις και την ακτινοβολία.

 

Swyped from my Galaxy S2

 

και γω αυτην πηρα φιλε απο Public μου την εδωσαν δωρο με το κινητο ! 10ευρω εχει παντως..

 

Αυτο με τις φωτογραφιες και τα βιντεο ειδικα σε κλειστους χωρους με φλας ισχυει..

πολυ μπλε θολουρα και σε πολλες κατι σαν χιονι

http://i152.photobucket.com/albums/s187/giwrgos21r/2011-12-25221729.jpg

 

Εγω εχω την 2.3.3, μολις κατεβασα το Kies για να κανω update να δουμε αν θα αλλαξει κατι αν και δε νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτην πηρα φιλε απο Public μου την εδωσαν δωρο με το κινητο ! 10ευρω εχει παντως..

 

Αυτο με τις φωτογραφιες και τα βιντεο ειδικα σε κλειστους χωρους με φλας ισχυει..

πολυ μπλε θολουρα και σε πολλες κατι σαν χιονι

http://i152.photobucket.com/albums/s187/giwrgos21r/2011-12-25221729.jpg

 

Εγω εχω την 2.3.3, μολις κατεβασα το Kies για να κανω update να δουμε αν θα αλλαξει κατι αν και δε νομιζω!

 

για τη θολούρα, νομίζω ότι φταίει το φλας. Νομίζω ότι κάπως περνάει το φως του led, και φωτίζει είτε το τζάμι του φακού, είτε τον ίδιο τον φακό. Διαρροή φωτός ίσως?

Δε σού φαίνεται περίεργο ότι η μπλε θολούρα είναι ακριβώς εκεί που είναι το φλας?

 

Οταν πατάς στην οθόνη για να εστιάσει στο σημείο που θέλεις, και ανάβει στιγμιαία το φλας, βλέπεις πάλι αυτή τη θολούρα?

 

επίσης, δοκίμασε να γράψεις βίντεο με ενεργοποιημένο το φλας να δεις αν στο ξανακάνει.

 

και φυσικά, πρόσεξε τα δάχτυλά σου. Αν είναι κοντά στο φλας, ενδέχεται να δημιουργούν αυτά το πρόβλημα... κράτα το κινητό από τις άκρες...

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στα παιδιά.

 

Πράγματι, το πρόβλημα με τη θήκη υπάρχει και είναι έντονο. Το έχω δοκιμάσει τόσες φορές όταν (σχεδόν) όλοι μου λένε οτί ακούνε την φωνή τους διπλή και την βγάζω(τη θήκη) και μετά όλα ξαφνικά είναι ΟΚ. Αν θα μπορούσε να βρεθεί mod που να απενεργοποιούσε απ'ευθείας την επιλογή για τον θόρυβο σε κάθε κλήση, θα έλυνε το πρόβλημα. Δεν δοκίμασα ακόμα να ξετικάρω την επιλογή σε κλήση αλλά για να το λέει παραπάνω ο φίλος SEAT2062 λογικά ισχύει.

 

Εγώ ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα που διέκρινα στις 15 μέρες χρήσεις του κινητού είναι η μπαταρία.

ΟΚ, σαφώς πριν ακόμα το αγοράσω το SII, ήταν αναμένομενο να υπάρχει μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας.

Το θέμα είναι οτί η διάρκεια ζωή της μπαταρίας ξεπερνάει κάθε όριο από αυτά που περίμενα και δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για όλους.

Να αναφέρω ένα παράδειγμα.

Σήμερα την ώρα που ξύπνησα έβγαλα το κινητό από τον φορτιστή(φόρτιζε όλη τη νύχτα).

Μετά από ακριβώς 12 ώρες μέτριας χρήσης(2-3 κλήσεις από 8-10 λεπτά, μισή ώρα ή μια ώρα το πολύ browsing, και μέτρια άσκοπη χρήση του κινητού), χτύπησε ένδειξη οτί θέλει φόρτιση.

Μετά από αρκετή μελέτη σε άλλα posts έχω το κινητό, σε ρυθμίσεις αυστηρής εξοικονόμισης ενέργειας και όμως σήμερα έσπασε κάθε ρεκόρ αφού σε 12 ωρές(με το ζόρι μισή μέρα) ήταν πεθαμένο.

1. Ο συγχρονισμός απενεργοποιημένος, εντελώς.

2. Μονίμως κλειστό GPS

3. Κλειστό bluetooth και wifi.

4. Λειτουργία δικτύου μόνο GSM.

5. Χαμηλή φωτεινότητα.

Στην οθόνη σα φόντο έχω ένα χριστουγεννιάτικο LiveWallpaper, τόσο πολύ να επηρέασε;

Τελικά, τώρα το άλλαξα ακόμα και το LiveWallpaper.

:confused:

  • Είναι συνηθισμένος αυτός ο χρόνος και για άλλους ή παίζει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Edited by tsou
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες μου φαίνονται αρκετά λίγες. Όταν ήμουν με την επίσημη rom (2.3.4) μου κρατούσε μία μέρα και κάτι. Την έχεις "στρώσει" καλά την μπαταρία; Οι πρώτοι κύκλοι φόρτισης είναι πολύ σημαντικοί...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι συνηθισμένος αυτός ο χρόνος και για άλλους ή παίζει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Μετά από 6 μήνες χρήση το κινητό πάει άνετα 2 μέρες με μικτή χρήση. Κλήσεις, Internet, παιχνίδια, μουσική. To μιστικό για μένα είναι η φωτεινότητα της οθόνης. Οι 2 μέρες μπορεί να γίνουν 3-4 αλλά και 1.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στα παιδιά.

 

Πράγματι, το πρόβλημα με τη θήκη υπάρχει και είναι έντονο. Το έχω δοκιμάσει τόσες φορές όταν (σχεδόν) όλοι μου λένε οτί ακούνε την φωνή τους διπλή και την βγάζω(τη θήκη) και μετά όλα ξαφνικά είναι ΟΚ. Αν θα μπορούσε να βρεθεί mod που να απενεργοποιούσε απ'ευθείας την επιλογή για τον θόρυβο σε κάθε κλήση, θα έλυνε το πρόβλημα. Δεν δοκίμασα ακόμα να ξετικάρω την επιλογή σε κλήση αλλά για να το λέει παραπάνω ο φίλος SEAT2062 λογικά ισχύει.

 

Εγώ ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα που διέκρινα στις 15 μέρες χρήσεις του κινητού είναι η μπαταρία.

ΟΚ, σαφώς πριν ακόμα το αγοράσω το SII, ήταν αναμένομενο να υπάρχει μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας.

Το θέμα είναι οτί η διάρκεια ζωή της μπαταρίας ξεπερνάει κάθε όριο από αυτά που περίμενα και δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για όλους.

Να αναφέρω ένα παράδειγμα.

Σήμερα την ώρα που ξύπνησα έβγαλα το κινητό από τον φορτιστή(φόρτιζε όλη τη νύχτα).

Μετά από ακριβώς 12 ώρες μέτριας χρήσης(2-3 κλήσεις από 8-10 λεπτά, μισή ώρα ή μια ώρα το πολύ browsing, και μέτρια άσκοπη χρήση του κινητού), χτύπησε ένδειξη οτί θέλει φόρτιση.

Μετά από αρκετή μελέτη σε άλλα posts έχω το κινητό, σε ρυθμίσεις αυστηρής εξοικονόμισης ενέργειας και όμως σήμερα έσπασε κάθε ρεκόρ αφού σε 12 ωρές(με το ζόρι μισή μέρα) ήταν πεθαμένο.

1. Ο συγχρονισμός απενεργοποιημένος, εντελώς.

2. Μονίμως κλειστό GPS

3. Κλειστό bluetooth και wifi.

4. Λειτουργία δικτύου μόνο GSM.

5. Χαμηλή φωτεινότητα.

Στην οθόνη σα φόντο έχω ένα χριστουγεννιάτικο LiveWallpaper, τόσο πολύ να επηρέασε;

Τελικά, τώρα το άλλαξα ακόμα και το LiveWallpaper.

:confused:

  • Είναι συνηθισμένος αυτός ο χρόνος και για άλλους ή παίζει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

 

Με τίποτα δεν εξηγείται αυτος o χρόνος αυτονομίας.

Το live wallpaper ίσως σου κάνει τη ζημιά η κάποια άλλη εφαρμογή.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

παιδια για βοηθηστε με λιγο οσοι εχετε cosmote!

πως μπορω να κανω την συσκευη μου οταν με παιρνουν τηλέφωνο να μην εχω δευτερη γραμμη αλλα να βγαινει κατειλημμένο και πως μπορω να βγαλω τον τηλεφωνητη οταν δεν σηκωνω μια κληση!

ειναι θεμα του κινητου η της cosmote(αν ειναι να ρωτησω εκει)..

γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στα παιδιά.

 

Πράγματι, το πρόβλημα με τη θήκη υπάρχει και είναι έντονο. Το έχω δοκιμάσει τόσες φορές όταν (σχεδόν) όλοι μου λένε οτί ακούνε την φωνή τους διπλή και την βγάζω(τη θήκη) και μετά όλα ξαφνικά είναι ΟΚ. Αν θα μπορούσε να βρεθεί mod που να απενεργοποιούσε απ'ευθείας την επιλογή για τον θόρυβο σε κάθε κλήση, θα έλυνε το πρόβλημα. Δεν δοκίμασα ακόμα να ξετικάρω την επιλογή σε κλήση αλλά για να το λέει παραπάνω ο φίλος SEAT2062 λογικά ισχύει.

 

Mod υπάρχει.. Φτιαγμένο απο StratosGR.. Λέγεται Noise Reduction Off και το βρίσκεις εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3915918#post3915918

:)

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία άρα μάλλον έχω πρόβλημα.

Μετά από 6 μήνες χρήση το κινητό πάει άνετα 2 μέρες με μικτή χρήση. Κλήσεις, Internet, παιχνίδια, μουσική. To μιστικό για μένα είναι η φωτεινότητα της οθόνης. Οι 2 μέρες μπορεί να γίνουν 3-4 αλλά και 1.

Φωτεινότητα οθόνης την έχω πολύ χαμηλά και φυσικά δε την έχω αυτόματη, οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

12 ώρες μου φαίνονται αρκετά λίγες. Όταν ήμουν με την επίσημη rom (2.3.4) μου κρατούσε μία μέρα και κάτι. Την έχεις "στρώσει" καλά την μπαταρία; Οι πρώτοι κύκλοι φόρτισης είναι πολύ σημαντικοί...

Το στρώσιμο της μπαταρίας ήταν θεωρώ σχετικά λογικό. ΟΚ, ίσως έτυχε 1-2 φορές να βγάλω το κινητό στη μέση της φόρτισης για λίγο. Λες να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο;

Και αν δηλαδή κάποιος δεν έκανε και το ιδανικό στρώσιμο στην μπαταρία μετά το πρόβλημα είναι μη αναστρέψιμο;

Υ.Γ:Το προηγούμενο κινητό μου(NOKIA E72) με μέτρια χρήση έβγαζε άνετα 4 ημέρες οπότε η διαφορά μου φαίνεται ακόμα πιο μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!!! Θα ηθελα να ρωτησω το εξης,εργαζομαι σε εναν χωρο οπου υπαρχει διαθεσιμο δικτυο wi-fi αλλα οσοι ειμαστε με android συσκευες δεν μπορουμε να συνδεθουμε ενω οσοι ειναι με αλλα λειτουργικα συνδεονται κανονικα.Μηπως εχεται να προτεινετε καποια ρυθμιση να γλιτωνω κανα ΜΒ απο το πακετο μου.Ευχαριστω. Edited by botman2
Samsung Galaxy SΙΙΙ i9300
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία άρα μάλλον έχω πρόβλημα.

 

Φωτεινότητα οθόνης την έχω πολύ χαμηλά και φυσικά δε την έχω αυτόματη, οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

 

Το στρώσιμο της μπαταρίας ήταν θεωρώ σχετικά λογικό. ΟΚ, ίσως έτυχε 1-2 φορές να βγάλω το κινητό στη μέση της φόρτισης για λίγο. Λες να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο;

Και αν δηλαδή κάποιος δεν έκανε και το ιδανικό στρώσιμο στην μπαταρία μετά το πρόβλημα είναι μη αναστρέψιμο;

Υ.Γ:Το προηγούμενο κινητό μου(NOKIA E72) με μέτρια χρήση έβγαζε άνετα 4 ημέρες οπότε η διαφορά μου φαίνεται ακόμα πιο μεγάλη.

Σίγουρα δεν φταίει το στρώσιμο της μπαταρίας. Δεν είναι λογικό να κρατάει τόσο λίγο. Μάλλον έπεσες σε ελλατωματική μπαταρία. Δες το battery plan τι σου τρώει την μπαταρία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα σταματησε να μου δουλευει το 3G . Τικαρω το χρηση δεδομενων αλλα δεν μου βγαζει ωσ συνηθως τα εικονιδια στο σημα και δεν μπαινει εχετε καποια λυση να μου προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια Χρονια Πολλα.Προσπαθω να παιξω zynga poker αλλα δεν κανει login με τον account του Facebook βγαζει σφσλμα.Εχει δοκιμασει καποιος να παιξει;Αν υπαρχει καποια λυση ας μου την πει.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν φταίει το στρώσιμο της μπαταρίας. Δεν είναι λογικό να κρατάει τόσο λίγο. Μάλλον έπεσες σε ελλατωματική μπαταρία. Δες το battery plan τι σου τρώει την μπαταρία.

Αν εννοείς το *#*#4636#*#*. Αυτό αν το πληκτρολογήσω μου λέει εύρυθμη λειτουργία μπαταρίας: Καλό

Η χρήση μπαταρίας στις Ρυθμίσεις-Πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο αναφέρει:

Οθόνη 45% (η μπάρα που δείχνει όμως είναι γεμάτη)

Λειτουργικό σύστημα Android 26% (μια μπάρα γεμάτη πάνω από το μισό)

Σύστημα Αndroid 15%

Ρολόϊ 7%

Σε αναμονή 6%

Τηλέφωνο σε κατάσταση αδράνειας 4%

Βασικά το άθροισμα των ποσοστών βγάνει πάνω απο 100. :confused:

 

 

Να αγοράσω δεύτερη μπαταρία, είναι λύση;

Πάντως να αποδείξω στο κατάστημα ή στην Samsung οτί η μπαταρία είναι ελαττωματική για να μου δώσουν καινούργια το βλέπω χλώμο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για βοηθηστε με λιγο οσοι εχετε cosmote!

πως μπορω να κανω την συσκευη μου οταν με παιρνουν τηλέφωνο να μην εχω δευτερη γραμμη αλλα να βγαινει κατειλημμένο και πως μπορω να βγαλω τον τηλεφωνητη οταν δεν σηκωνω μια κληση!

ειναι θεμα του κινητου η της cosmote(αν ειναι να ρωτησω εκει)..

γνωριζει κανεις?

 

Πρεπει να παρεις την εξυπηρετηση πελατων cosmote να στα φτιαξουν εκεινοι, αλλιως θα παιδευτεις και δεν θα εχεις και τα αποτελεσματα που θες κατα πασαν πιθανοτητα

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το *#*#4636#*#*. Αυτό αν το πληκτρολογήσω μου λέει εύρυθμη λειτουργία μπαταρίας: Καλό

Η χρήση μπαταρίας στις Ρυθμίσεις-Πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο αναφέρει:

Οθόνη 45% (η μπάρα που δείχνει όμως είναι γεμάτη)

Λειτουργικό σύστημα Android 26% (μια μπάρα γεμάτη πάνω από το μισό)

Σύστημα Αndroid 15%

Ρολόϊ 7%

Σε αναμονή 6%

Τηλέφωνο σε κατάσταση αδράνειας 4%

Βασικά το άθροισμα των ποσοστών βγάνει πάνω απο 100. :confused:

 

 

Να αγοράσω δεύτερη μπαταρία, είναι λύση;

Πάντως να αποδείξω στο κατάστημα ή στην Samsung οτί η μπαταρία είναι ελαττωματική για να μου δώσουν καινούργια το βλέπω χλώμο.

Εγώ χρησιμοποιώ το Android System Info που είναι από τα πιο αξιόπιστα προγράμματα για το σύστημα.

https://market.android.com/search?q=android+system+info&c=apps

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παρεις την εξυπηρετηση πελατων cosmote να στα φτιαξουν εκεινοι, αλλιως θα παιδευτεις και δεν θα εχεις και τα αποτελεσματα που θες κατα πασαν πιθανοτητα

 

παιδευτηκα λίγο άλλα την βρήκα την άκρη..

θέλει να βάλεις κάτι κωδικούς κτλ και γίνεται η δουλεια .

τα βρήκα απο το τοπικ της cosmote .διαφορετικά απο τις ρυθμίσεις του κινητού δεν γίνεται με τίποτα .

τεσπα τέλος καλο ολα καλα .

Link to comment
Share on other sites

για τη θολούρα, νομίζω ότι φταίει το φλας. Νομίζω ότι κάπως περνάει το φως του led, και φωτίζει είτε το τζάμι του φακού, είτε τον ίδιο τον φακό. Διαρροή φωτός ίσως?

Δε σού φαίνεται περίεργο ότι η μπλε θολούρα είναι ακριβώς εκεί που είναι το φλας?

 

Οταν πατάς στην οθόνη για να εστιάσει στο σημείο που θέλεις, και ανάβει στιγμιαία το φλας, βλέπεις πάλι αυτή τη θολούρα?

 

επίσης, δοκίμασε να γράψεις βίντεο με ενεργοποιημένο το φλας να δεις αν στο ξανακάνει.

 

και φυσικά, πρόσεξε τα δάχτυλά σου. Αν είναι κοντά στο φλας, ενδέχεται να δημιουργούν αυτά το πρόβλημα... κράτα το κινητό από τις άκρες...

εννοεις οτι εχει προβλημα το δικο μου φλας η γενικα ολες οι συσκευες?

Και χωρις το φλας παντως οι φωτογραφιες και τα βιντεο φαινονται τραγικα στο κινητο! Οταν ομως τις περασω στον υπολογιστη φαινονται αρκετα πιο καλα μπορω να πω οπως πρεπει να βγαινουν, αν και περιμενα περισσοτερα για 8mpxs camera (3264x2448).

 

Οταν αναβει στιγμιαια το φλας πριν βγει η φωτο, ναι φαινεται μπλε η εικονα. Το θεμα παντως δεν ειναι το μπλε (που λογικα και οπως λες ειναι λογω του φλας) αλλα η υπολοιπη εμφανιση της εικονας με κατι πρασινο-μωβ θολουρες σαν χιονι δε μπορω να σας το εξηγησω αλλιως..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις φωτογραφιες και τα βιντεο ειδικα σε κλειστους χωρους με φλας ισχυει..

πολυ μπλε θολουρα και σε πολλες κατι σαν χιονι

http://i152.photobucket.com/albums/s187/giwrgos21r/2011-12-25221729.jpg

 

Εγω εχω την 2.3.3, μολις κατεβασα το Kies για να κανω update να δουμε αν θα αλλαξει κατι αν και δε νομιζω!

 

Όπως είπα και χθες, ορίστε από κάτω μια φωτογραφία με τη μωβ θολούρα-ομίχλη. Στη συγκεκριμένη δεν έχει πάρα πολύ. Το κινητό σαν να με κατάλαβε και από χθες όσες έχω τραβήξει με φλας μου τις βγάζει κανονικές... Το ξαναλέω πάντως για να μη με χαρακτηρίσετε υπερβολικό: ΔΕΝ είναι πολύ σε αυτή τη φώτο. Στις περισσότερες όταν μου το κάνει έχει 20 με 30% περισσότερο μωβ σε όλο το πάνω μέρος της φώτο και όχι λίγο στις άκρες όπως αυτή. Αλλά και αυτή η συγκεκριμένη φαίνεται καλύτερα τώρα που τη βλέπω στο pc από ότι στην οθόνη του κινητού... :blink:

http://imageshack.us/photo/my-images/221/20111226112330g.jpg/

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :O, όσον αφορά τις θήκες και τα μικρόφωνα δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά εκτός από το να πάρουμε άλλη θήκη (ή να απενεργοποιήσουμε το noise reduction όπως σου είπα επάνω μόνιμα με κάποιο mod) και το γεγονός οτι δεν στο κάνει όταν την βγάζεις δεν μας αφήνει περιθώριο να υποθέσουμε ότι φταίει κάτι άλλο. Άν θέλεις πέρνα μια βόλτα στο νήμα με τα αξεσουάρ εκεί γράφουμε με ποιες θήκες δεν έχουμε πρόβλημα με μικροφωνισμούς. Για την κάμερα, περιμένουμε φωτό σου, αν θέλεις δοκίμασε να κατεβάσεις μέσω SammsungApps το τελευταίο firmware για την κάμερα του SGS2 (είναι στην καρτέλα TOP)

 

Για το τελευταίο firmware το έχω δοκιμάσει, μου βγάζει οτι έχω ήδη την τελευταία έκδοση... όσον αφορά το θέμα με τις θήκες και τον αντίλαλο της φωνής αυτών που μου μιλάνε, το mod που έχει κυκλοφορήσει, ξέρουμε αν κάνει για κάνει για official ή είναι μόνο για custom rom;

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και χθες, ορίστε από κάτω μια φωτογραφία με τη μωβ θολούρα-ομίχλη. Στη συγκεκριμένη δεν έχει πάρα πολύ. Το κινητό σαν να με κατάλαβε και από χθες όσες έχω τραβήξει με φλας μου τις βγάζει κανονικές... Το ξαναλέω πάντως για να μη με χαρακτηρίσετε υπερβολικό: ΔΕΝ είναι πολύ σε αυτή τη φώτο. Στις περισσότερες όταν μου το κάνει έχει 20 με 30% περισσότερο μωβ σε όλο το πάνω μέρος της φώτο και όχι λίγο στις άκρες όπως αυτή. Αλλά και αυτή η συγκεκριμένη φαίνεται καλύτερα τώρα που τη βλέπω στο pc από ότι στην οθόνη του κινητού... :blink:

http://imageshack.us/photo/my-images/221/20111226112330g.jpg/

 

 

 

Για το τελευταίο firmware το έχω δοκιμάσει, μου βγάζει οτι έχω ήδη την τελευταία έκδοση... όσον αφορά το θέμα με τις θήκες και τον αντίλαλο της φωνής αυτών που μου μιλάνε, το mod που έχει κυκλοφορήσει, ξέρουμε αν κάνει για κάνει για official ή είναι μόνο για custom rom;

 

 

Εγώ αυτό το μωβ μια φορά δε το έχω.Ούτε κατά διάνοια.Ένα ελάχιστο από τη μεριά του φλας ναι.Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα που ανέφερε και ο agiorgitis.Ότι υπάρχει διαρροή φωτός από το φλας στο φακό απευθείας.

Μπορεί και να είναι θέμα συναρμολόγησης.

Το mod για τον ήχο είναι για custom δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το μωβ μια φορά δε το έχω.Ούτε κατά διάνοια.Ένα ελάχιστο από τη μεριά του φλας ναι.Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα που ανέφερε και ο agiorgitis.Ότι υπάρχει διαρροή φωτός από το φλας στο φακό απευθείας.

Μπορεί και να είναι θέμα συναρμολόγησης.

Το mod για τον ήχο είναι για custom δυστυχώς.

 

Οπότε τι θα μου πρότεινες να κάνω; Να πάρω άλλη μία θήκη και να προσευχηθώ να μη μου κάνει το θέμα ή να περιμένω να βγει κάποιο mod για official; Ή τέλος να πάρω θήκη τύπου pouch όπου και θα το βγάζω για να μιλάω άρα δεν θα έχω το πρόβλημα;

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...