Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παδια!Θα χρειαστω τη βοηθεια σας και την εμπειρια σας με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με το Galaxy S2.Το κινητο μου το ειχα αγορασει απο την Αγγλια με αγγλικη συνδεση αφου ειμαι κατοικος της χωρας.Το Firmware που εχει ειναι το Android 4.1.2.(XWLSD) η αγγλικη εκδοση.Το βασικο προβλημα μου ειναι οτι το κινητο τρωει απιστευτα γρηγορα την μπαταρια(5-7 ωρες) και υπερθερμαινεται.Εχωντας δοκιμασει τα παντα(Factory reset,battery consumption apps κτλ) παρατηρησα οτι οταν εχει την αγγλικη SIM καταναλωνει λιγοτερη μπαταρια παροτι το χρησιμοποιω στην Ελλαδα.Αλλαξα μεχρι και firmware βαζωντας Ελληνικη εκδοση αλλα η μπαταρια καταναλωνεται πολυ γρηγορα επισης.Γενικα παρατηρησα οτι κατι θεμα υπαρχει με το σημα του δικτυου και την καταναλωση μπαταριας.Εχετε συναντησει αναλογη περιπτωση;Μηπως οι SIM παιζουν καποιο ρολο?Το Android 4.1.2 το εγκατηστησα εκ νεου αλλα αλλαγη δεν υπηρχει!

Τελος αναρωτιεμαι μηπως ειναι προβλημα hardware και οχι Software!Εσεις τι λετε?

Παντως επειδη το τηλεφωνο ειναι σε εγγυηση να πω οτι η Samsung Ελλαδας μου ζητα αποδειξεις αγορας και λοιπες βλακειες ενω η αγγλικη Samsung μονο με το serial number μου ειπαν οτι θα μου επισκευασουν ή θα αντικαταστησουν το τηλεφωνο δωρεαν.Το μονο κακο ειναι οτι ειμαι σε διακοπες και προσπαθω μηπως βρω λυση μονος!

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε βοηθεια!

δοκιμασε να το γυρισεις σε gsm δικτυο,και απενεργοποιησε τον αυτοματο συνχρονισμο αν δεν τον χρειαζεσαι.επισης πατωντας*#9900#κανε disable το fast dormancy.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο οσο βλεπω και σε αλλα ποσταρισματα του Forum,υπαρχει περιπτωση το προβλημα να ειναι απο το modem που εχει το Αγγλικο android 4.1.2???Εχωτο BULS1 αφου το τηλ. ειναι απο την αγγλικη vodafone ενω η Cosmote ειδα χρησιμοποιει το BOLP9.Το GetRil μου λεει να χρησιμοποιησω για Ril to XXLS8.Εχω μπερδευτει.Αυτο το αναφερω γιατι μονο με την Cosmote SIM μου τρωει την μπαταρια! Edited by pk35
Link to comment
Share on other sites

μπορω να απομονωσω καπως το κουμπι της εντασης(+/-)ωστε να μην επηρεαζεται η ενταση του κουδουνισματος.

γιατι πολλες φορες πατιεται κατα λαθος και χαμηλωνει η ενταση με αποτελεσμα να μην το ακουω...

Link to comment
Share on other sites

μπορω να απομονωσω καπως το κουμπι της εντασης(+/-)ωστε να μην επηρεαζεται η ενταση του κουδουνισματος.

γιατι πολλες φορες πατιεται κατα λαθος και χαμηλωνει η ενταση με αποτελεσμα να μην το ακουω...

 

Μόνο αν βάλεις custom rom... Υπάρχει πλέον επιλογή όταν το πατάς να ανεβοκατεβαίνει η ένταση των media και όχι των ήχων κλήσης/ειδοποιήσεων/ξυπνητηριών και αν θες να ανεβοκατεβάσεις αυτά πατάς ένα κουμπάκι για expanded panel.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Το getril είναι outdated απ'όσο ξέρω οπότε μη το πιστεύεις πάντα. Κι εμένα με BOLP9 το ίδιο μου λέει αλλά δεν τρέχει τίποτα...Πάντως αν έβρισκα το BOLP9 ril θα το δοκίμαζα.

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν βάλεις custom rom... Υπάρχει πλέον επιλογή όταν το πατάς να ανεβοκατεβαίνει η ένταση των media και όχι των ήχων κλήσης/ειδοποιήσεων/ξυπνητηριών και αν θες να ανεβοκατεβάσεις αυτά πατάς ένα κουμπάκι για expanded panel.

 

περιμενα να ειναι κατι πιο απλο.προφανως τωρα δεν μπορω να κανω τιποτε γιατι δεν ειμαι για περιπετειες custom.thx

Link to comment
Share on other sites

Γιατι, περιμενε κανενας οτι τελικα θα παιρναμε την 4.2.2? Ε, οχι βρε παιδια!!! Προσωπικα το ειχα ξεχασει...

Η Samsung εχει βγαλει ενα καρο συσκευες απο τοτε που κυκλοφορησε το δικο μας και καποιες τις εχει ξεχασει ηδη, το δικο μας θα θυμηθει?

Αλλα εμενα δεν με ξενερωνει αυτο... με ξενερωνει η ΓΕΛΟΙΑ δικαιολογια που χρησιμοποιησε!!!

Σωπα ρε!!! Σοβαρα, λογω Touchwiz? Αλλαξε το, ή καν'το καλυτερο! Σιγα το κελεπουρι!!!

Αλλα τι λεω, εδω και χρονια δεν καταφερε να φτιαξει μια συσκευη που να μην λαγγαρει, με το γερο-S2 θα ασχοληθει???:thumbdown::thumbdown::thumbdown::thumbdown:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ή ιδανικά να έλεγε "ξεχάστε το update, πάρτε τον πλήρη κώδικά και όλους τους drivers"

ιδανικά :X

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

ή ιδανικά να έλεγε "ξεχάστε το update, πάρτε τον πλήρη κώδικά και όλους τους drivers"

ιδανικά :X

 

Το άλλο με τον Τοτο το ξέρεις;

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Απλώς από δώ και πέρα μόνο Nexus

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως αναμενομενη εξελιξη και σιγα το huge update που χασαμε...η δικαιολογια βεβαια, δεν παυει να παραμενει αστεια, ετσι, ως αφορμη για κουβεντα...

Κανεις μας αλλωστε δεν θα αλλαξει το S2 για αυτη την ακυρωση, αλλα για διαφορους αλλους λογους αργα ή γρηγορα - ως τοτε, enjoy...!

 

PS: Δεν θα επρεπε αυτη την συζητηση να την κανουμε στο θεμα με τα επίσημα firmware...??

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Απλώς από δώ και πέρα μόνο Nexus

Κάθε συσκευή κάθε εταιρείας έχει τα προβλήματά της ή τις ελλείψεις της. Είναι και θέμα απαιτήσεων και γούστων. Την τέλεια συσκευή δε θα τη βρούμε ποτέ μιας και ως άνθρωποι είμαστε άπληστοι όσο δεν πάει. Ακόμη και να υπήρχε η τέλεια συσκευή, θα θέλαμε κάτι παραπάνω.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Κάθε συσκευή κάθε εταιρείας έχει τα προβλήματά της ή τις ελλείψεις της. Είναι και θέμα απαιτήσεων και γούστων. Την τέλεια συσκευή δε θα τη βρούμε ποτέ μιας και ως άνθρωποι είμαστε άπληστοι όσο δεν πάει. Ακόμη και να υπήρχε η τέλεια συσκευή, θα θέλαμε κάτι παραπάνω.

 

Την τέλεια συσκευή απλά δε θέλει να τη δώσει καμία εταιρεία, όχι δε μπορεί. Και το SII μπορώ να πω πως για την εποχή του ήταν τέλεια συσκευή, αν εξαιρέσουμε το θέμα των αναβαθμίσεων. Εξάλλου αυτός ήταν και ο λόγος που έκανε το μπαμπ τότε η samsung και έφτασε εδώ που είναι σήμερα. Στην τελική αν ήθελε θα μπορούσε να δώσει πλήρως τα sources, όλο το documentation που χρησιμοποιούν οι προγραμματιστές της και να αφήσει την κοινότητα να κάνει ότι καταλαβαίνει. Αυτό μάλιστα είχε ανακοινώσει πως θα το έκανε πέρυσι, το ανέβαλε για Δεκέμβριο, το ανέβαλε για τέλη Μαΐου και από τότε σιωπή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, με ποιο προγραμμα μπορω να σβησω τις προεγκατεστημενες εφαρμογες της google, γιατι απο το play store δεν σβηνονται και υπαρχει προβλημα αν θα τις σβησω?
theodoros
Link to comment
Share on other sites

Το πιο τραγικο δεν ειναι που δεν θα παρει το σ2 την 4.2.2 αλλα οτι θα τν παρει μονο το σ2 πλας που ειναι και κατωτερο σε hardware...οκ...οτι να'ναι...
Link to comment
Share on other sites

Την τέλεια συσκευή απλά δε θέλει να τη δώσει καμία εταιρεία, όχι δε μπορεί. Και το SII μπορώ να πω πως για την εποχή του ήταν τέλεια συσκευή, αν εξαιρέσουμε το θέμα των αναβαθμίσεων. Εξάλλου αυτός ήταν και ο λόγος που έκανε το μπαμπ τότε η samsung και έφτασε εδώ που είναι σήμερα. Στην τελική αν ήθελε θα μπορούσε να δώσει πλήρως τα sources, όλο το documentation που χρησιμοποιούν οι προγραμματιστές της και να αφήσει την κοινότητα να κάνει ότι καταλαβαίνει. Αυτό μάλιστα είχε ανακοινώσει πως θα το έκανε πέρυσι, το ανέβαλε για Δεκέμβριο, το ανέβαλε για τέλη Μαΐου και από τότε σιωπή. ;)

 

Δεν έχω παράπονο με τις μέχρι τώρα αναβαθμίσεις, έχω παράπονο με τη λογική των εταιρειών που δεν ακολουθούν τις εκδόσεις του λειτουργικού. Το τηλέφωνο δουλεύει και με 4.1.2, ενώ ξέρω ανθρώπους που είναι ευχαριστημένοι με i5800 και 2.1.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, με ποιο προγραμμα μπορω να σβησω τις προεγκατεστημενες εφαρμογες της google, γιατι απο το play store δεν σβηνονται και υπαρχει προβλημα αν θα τις σβησω?

 

Προκειμένου να σβήσεις εφαρμογές συστήματος, πρέπει να είσαι root. Μετά μπορείς να κάνει ότι θες. Μία εφαρμογή είναι το Titanium Backup.

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου να σβήσεις εφαρμογές συστήματος, πρέπει να είσαι root. Μετά μπορείς να κάνει ότι θες. Μία εφαρμογή είναι το Titanium Backup.

 

οκ, ειμαι root και εχω και το titanium , ηθελα να ειμαι σιγουρος σβηνοντας εφαρμογες του συστηματος μην κανω καμια ζημια,ευχαριστω

theodoros
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μηπως πηρανε ολες οι s2 συσκευες 4.1.2 (οι unbranded), για να παρουν και 4.2.2?:lol:

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

M αρεσει που αντι να μειωνουνε την τιμη του s2 στα σκρουτζομαγαζα, την αυξανουν....

 

Απλά εξαντλήθηκε στα μαγαζιά που το είχαν φθηνότερα και έμειναν στη λίστα τα μαγαζιά με υψηλότερες τιμές. Το κατωτέρο που το είχα πετύχει ήταν κάπου 270 κάπου τον Μάιο-Ιούνιο. Τότε το είχα πάρει κι εγώ από birdphone κι επειδή μένω Μυτιλήνη το πλήρωσα με 16% ΦΠΑ (αντί 23%) μιας και τόσο έχουμε εδώ στο νησί. :D

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

οκ, ειμαι root και εχω και το titanium , ηθελα να ειμαι σιγουρος σβηνοντας εφαρμογες του συστηματος μην κανω καμια ζημια,ευχαριστω

 

Τότε αντί για uninstall κάντες freeze. Έτσι και αλλιώς δε γλιτώνεις χώρο με το uninstall γιατί οι εφαρμογές συστήματος είναι σε άλλο partition απο τις εφαρμογές που βάζεις εσύ. Μπορείς όμως να κάνεις uninstall τις ενημερώσεις τους που μπαίνουν στο ίδιο partition με τις εφαρμογές. Αν δε σε νοιάζει ο χώρος τότε απλά freeze.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις γιατι ενω εχω mb στο κινητο, πιανω H και H+ αλλα συνεχεια δεν μου ανοιγει τις σελιδες η πολλες φορες τις ανοιγει αλλα πολυ χαλια και σπανια τυχαινει να ανοιγουν κανονικα? Καποιες φορες θελει να κλεισω και να ανοιξω τα data και παει λεγοντας...εχω την xwlsw και ακριβως τα ιδια εκανε και με την xwlss. Μηπως φταιει το modem του η επειδη εχω καποιες εφαρμογες disable? Τελος να πω πως εχω flash player απο ics περασμενο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...