Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδια.

Είμαι κατοχος ενως galaxy s2 με σπασμενο το γυαλι της οθονης ενω η οθονη παραμενει λειτουργικοτατη.

Εψαξα λιγο στο internet και ειδα οτι γινετε να αλλαχτει μονο το μπροστινο τζαμι.

Αλλα ενδιαμεσα στο τζαμι και το lcd υπαρχει ενα ειδος κολλας το οποιο δεν γνωριζω αν υπαρχει στα καινουρια τζαμακια μεσω ebay.

Γενικα μπορει καποιος να μου πει την γνωμη του για την πιο συμφερουσα λυση?

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει κατι παρομοιο και πριν στις υπολοιπες 900+ σελιδες αλλα οπως ειναι λογικο ειναι δυσκολο να τις διαβασω ολες:happy:

ευχαριστω!

 

Ναι γινεται αλλα μονο αν πιανουν πολυ τα χερια σου.....

Οχι αυτη η διαφανη κολλα δεν υπαρχει στα τζαμακια....(τουλαχιστον εγω που πηρα για το s3 δεν ειχε....αλλα και σκετο μια χαρα δουλευει.....

Απλα αν ζουληξεις με λιγη δυναμη το τζαμακι.....ακουμπαει στην amoled...που ειναι απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καμια εξελιξη?

 

Εμένα μου το 'κανε πριν κάποιες μέρες όταν το 'χαν παρατηρήσει κι άλλοι και πήγα στις εφαρμογές και του 'κανα force stop. Έκτοτε δεν ξαναενόχλησε. Τώρα, έφταιγε αυτό, οι servers, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι γινεται αλλα μονο αν πιανουν πολυ τα χερια σου.....

Οχι αυτη η διαφανη κολλα δεν υπαρχει στα τζαμακια....(τουλαχιστον εγω που πηρα για το s3 δεν ειχε....αλλα και σκετο μια χαρα δουλευει.....

Απλα αν ζουληξεις με λιγη δυναμη το τζαμακι.....ακουμπαει στην amoled...που ειναι απο κατω.

 

Βρηκα και την κολλα την διαφανη(Screen Adhesive Sticker ) οποτε θα την φερω και εκεινη μαζι να κανω σωστη δουλεια.:happy:

σκεφτομαι να αλλαξω και το bezel αλλα το θεωρω παρακυνδινευμενο.θα δω.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη τη παρεα!

 

Πρωτα απ'ολα, να αναφερω οτι "φοραω" την Nordic LSS...

 

Αποψε λοιπον, δοκιμασα 2 custom roms, αρχικα την JellyBam (απιστευτα smooth, πραγματικα εντυπωσιαστηκα!) και μετα, κανοντας ΟΛΑ τα απαραιτητα wipes, την Neat Rom (βασισμενη στην 4.1.2 LSW). Αμ δε!!! Αρνιοταν πεισματικα να ξεκινησει σωστα και μου πετουσε συνεχως μηνυματα Application installer διακοπηκε και ζητουσε να πατησω ΟΚ... Εκανα wipe cache, wipe dalvik & fix permissions, αλλα συνεχισε τα ιδια...

Δοκιμασα να επαναφερω το nandroid backup της LSS, αλλα και παλι "ετρωγα πορτα" με το ιδιο μηνυμα: Application installer διακοπηκε...

 

Αναγκαστηκα να φλασαρω με Odin την LSS, να την κανω root και μετα το restart δεν χρειαστηκε να επαναφερω το backup, ολα ηταν στην θεση τους!!! (προφανως ειχε γινει η επαναφορα, απλα κατι ειχε "χαλασει" και ηθελε την LSS να περαστει "απο πανω"...)

 

Πριν λιγους μηνες, η επαναφορα απο CyanogenMod σε stock Nordic LSD εγινε κανονικοτατα, ενω η αντιστοιχη επαναφορα απο Omega (4.1.2 βασισμενη σε stock) μου παρουσιασε τα ιδια ακριβως προβληματα και αναγκαστηκα να φλασαρω με Odin και μετα να επαναφερω το backup...

 

Μετα απο ολα αυτα, βγαζω το (αυθαιρετο?) συμπερασμα οτι η επαναφορα απο AOSP/CM σε stock γινεται κανονικα, ενω η επαναφορα απο custom (βασισμενη σε Samsung) σε stock, εχει προβληματα...

 

Οταν ειχα κανει την ιδια ερωτηση μετα την πρωτη δοκιμη, καποιος φιλος μου ειχε απαντησει οτι ισως φταιει το διαφορετικο recovery... Ομολογω ομως οτι δεν περιμενα να ξανασυμβει...

 

Υπαρχει κατι που δεν κανω σωστα (αν και δεν νομιζω, "κουκια μετρημενα" ειναι ολα αυτα) ή εχει καποιος να μου αναφερει κατι που μου διαφευγει?

 

Ευχαριστω πολυ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας εχει παρουσιασει ποτε θεμα το κεντρικο πληκτρο HOME πχ να μην ανταποκρινεται ξαφνικα ουτε μετα απο restart?
Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Σας εχει παρουσιασει ποτε θεμα το κεντρικο πληκτρο HOME πχ να μην ανταποκρινεται ξαφνικα ουτε μετα απο restart?

 

Όχι

 

10 χαρακτήρες

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως σε μενα σταματησε να λειτουργει σημερα εντελως ξαφνικα.μου ειπαν κοστος αλλαγης στα 160 ευρω γιατι θα ανοιχτει κ η οθονη...τοσο δεν κανει ολο το κινητο μαζι
Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχως για 10 μερες εχει τελειωσει η διετης κ δε το καλυπτει οποτε μαλλον δε θα το κανω.200 ευρω κανει το s3 mini.
Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχως για 10 μερες εχει τελειωσει η διετης κ δε το καλυπτει οποτε μαλλον δε θα το κανω.200 ευρω κανει το s3 mini.

 

Εξήγησέ τους ότι είναι μόνο για δέκα ημέρες εκτός εγγύησης, μήπως και στο δεχτούν. Αν όχι, ψάξε πως γίνεται να βάλεις soft keys στο κάτω μέρος της οθόνης(όπως οι συσκευές που δεν έχουν κανένα κουμπί), ώστε να είναι πλήρως λειτουργικό το κινητό. Σίγουρα γίνεται, και όλο και κάποιος θα ξέρει από εδώ μέσα.:)

 

Edit: Με λίγη αναζήτηση, είδα πως είναι πολύ εύκολο, και υπάρχουν και βίντεο στο YouTube που το δείχνουν βήμα βήμα. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις, είναι να γίνεις root, σε περίπτωση που δεν είσαι.

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μολις χτες πηρε ενας φιλος το s2 κ εχει ακομη 2.3.6....αναβαθμιση μεσω kies οταν συνδεεται δεν του βγαζει κ παρατηρησα οτι οταν παω Ρυθμισεις-κ ψαχνω να κανω αναβαθμιση μεσω wifi δεν υπαρχει πουθενα αυτη η επθλογη οπως θα επρεπε...ξεκιναει απο κατασταση τηλεφωνου κ οχι απο ενημερωση λογισμικου που δεν υπαρχει οσο κ αν εψαξα..καμια βοηθεια???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μολις χτες πηρε ενας φιλος το s2 κ εχει ακομη 2.3.6....αναβαθμιση μεσω kies οταν συνδεεται δεν του βγαζει κ παρατηρησα οτι οταν παω Ρυθμισεις-κ ψαχνω να κανω αναβαθμιση μεσω wifi δεν υπαρχει πουθενα αυτη η επθλογη οπως θα επρεπε...ξεκιναει απο κατασταση τηλεφωνου κ οχι απο ενημερωση λογισμικου που δεν υπαρχει οσο κ αν εψαξα..καμια βοηθεια???

 

Η γρήγορη λύση είναι η χρήση Odin, ώστε να περάσεις όποια official rom θες. Αλλά για γράψε στο πληκτρολόγιο *#1234# και πες μας τι γράφει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πώς του δηλώνω κάθε φορά που συνδέω τα ακουστικά να μπαίνει ΑΥΤΟΜΑΤΑ στο αθόρυβο με δόνηση και οπότε το βγάζω να επιστρέφει στο κανονικό με δόνηση;
Link to comment
Share on other sites

Πώς του δηλώνω κάθε φορά που συνδέω τα ακουστικά να μπαίνει ΑΥΤΟΜΑΤΑ στο αθόρυβο με δόνηση και οπότε το βγάζω να επιστρέφει στο κανονικό με δόνηση;

 

Με οποιοδήποτε σοβαρό πρόγραμμα για profiles

πχ : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wetpalm.ProfileScheduler&hl=el

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Έχω ένα πρόβλημα και θέλω την βοήθεια όποιου μπορεί να έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ή περισσότερες γνώσεις από εμένα στο θέμα.

 

Το κινητό ενός φίλου δεν αναγνωρίζει την κάρτα sim.

Το χρησιμοποιεί σχεδόν πάντα, με κάρτα μόνιμα μέσα, σε flight mode και όταν το χρειαστεί απενεργοποιεί το flight mode.

Την τελευταία φορά που απενεργοποίησε το FM, δεν ενεργοποιήθηκε η σύνδεση κινητής - σαν να μην είχε κάρτα sim καθόλου.

Του έκανε restart τίποτε. Το άφησε χωρίς μπαταρία 4-5 ώρες και πάλι τίποτε.

Έκανε επαναφορά εργ. ρυθμ. πάλι τίποτε.

Τσέκαρε τα pins επαφής με την κάρτα sim και είναι όλα οκ.

Δοκίμασε άλλη κάρτα sim αλλά τίποτε, πάλι το ίδιο.

 

Αν το συνδέσει σε υπολογιστή δεν αναγνωρίζεται από Kies, ενώ πριν δεν είχε θέμα.

Ο υπολογιστής το αναγνωρίζει σαν εξωτερική συσκευή και μπορεί να δει κάρτα και αρχεία.

 

Καμιά ιδέα για τι μπορεί να φταίει ή τι να κάνουμε;

Δεν είναι σε εγγύηση οπότε δεν έχει θέμα να φορτώσουμε μια custom ή unofficial. Αν είναι αυτό μια προσπάθεια, ποια να επιλέξω;

Επίσης δεν έχει κάνει wipe cache, wipe dalvik & fix permissions, να ξεκινήσω από εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τα βασικά wipes που προανεφερες και fix permissions και βλέπεις..

Ποιά Rom φοράει? Είναι rooted?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!

 

Μολις διαπιστωσα οτι με data/wifi κλειστα, το GPS δεν μπορει να βρει την τοποθεσια μου... Ουτε φαινεται το σχετικο εικονιδιο στην μπαρα ειδοποιησεων...

Η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυχρησιμοποιω και οσες φορες χρειαστηκε, ειχα ανοιχτα τα data (ή το wifi), οποτε δεν καταλαβα το προβλημα...

 

Υπαρχει κατι που πρεπει να κανω? Εχω την Nordic LSS 4.1.2, rooted.

 

Το ιδιο ακριβως προβλημα εχει κι ο αδερφος, με την ιδια συσκευη (εννοειται) και με την ιδια rom...

 

(εκανα ενα search, αλλα δεν βρηκα κατι, με την πρωτη ματια τουλαχιστον... )

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες αν με *#06# στον dialer του βγάζει κανονικά το ΙΜΕΙ .

Θα κάνω τα wipes σε λίγο που θα το έχω εδώ.

Θα δοκιμάσω και το IMEI. Τι σημαίνει το βγάζει δεν το βγάζει;

 

Rooted δεν είναι και είναι σε official 4.0.3 νομίζω.

Edited by conlab
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι παίζει να έχει χαθεί για κάποιο λόγο το ΙΜΕΙ της συσκευής, το οποίο όπως μπορείς να καταλάβεις είναι όσο κακό ακούγεται..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και μετά; ή δεν έχει μετά και πάει μόνο για service και αλλαγή πλακέτας.

 

με την εντολή *#06#, ΙΜΕΙ δεν εμφανίζει.

Ανοίγει το παράθυρο αλλά δεν έχει νούμερο.

Edited by conlab
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω http://forums.whirlpool.net.au/archive/1839551 πως ελυσαν το προβλημα σε αντιστοιχη περιπτωση. Το post με την λυση ειναι μετα το μεσον της σελιδας και για να μην ψαχνεις, αντιγραφω στα γρηγορα

"To anyone who might be interested, I have fixed the problem.

 

I had to root the phone, and install Busybox. Then I installed an app called GSII_Repair. In the app, theres an option to 'Mount EFS on RW'. I did this, and after rebooting, it works! Back on the network, and now the IMEI number can be viewed again!"

Εδω https://play.google.com/store/apps/details?id=com.helroz.GSII_Repair&hl=en και η σχετικη εφαρμογη που αναφερει το post

Δοκιμασε και πες μας

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ένας συμφορουμίτης είχε αναφέρει παλαιότερα μία ρύθμιση που επιλέγουμε ποιος θα είναι ο μέγιστος αριθμός των εφαρμογών που τρέχουν. Μπορεί να μου την υπενθυμίσει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω http://forums.whirlpool.net.au/archive/1839551 πως ελυσαν το προβλημα σε αντιστοιχη περιπτωση. Το post με την λυση ειναι μετα το μεσον της σελιδας και για να μην ψαχνεις, αντιγραφω στα γρηγορα

"To anyone who might be interested, I have fixed the problem.

 

I had to root the phone, and install Busybox. Then I installed an app called GSII_Repair. In the app, theres an option to 'Mount EFS on RW'. I did this, and after rebooting, it works! Back on the network, and now the IMEI number can be viewed again!"

Εδω https://play.google.com/store/apps/details?id=com.helroz.GSII_Repair&hl=en και η σχετικη εφαρμογη που αναφερει το post

Δοκιμασε και πες μας

Φίλε dbal το δοκίμασα αυτό που λες και δυστυχώς δεν μου δούλεψε το repair.

Ψάχτηκα στην σελίδα που έδωσες και ακολουθώ οδηγίες κάποιου εκεί με το SDK manager.

Και πάλι όμως χλωμό το βλέπω.

 

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ένας συμφορουμίτης είχε αναφέρει παλαιότερα μία ρύθμιση που επιλέγουμε ποιος θα είναι ο μέγιστος αριθμός των εφαρμογών που τρέχουν. Μπορεί να μου την υπενθυμίσει κάποιος;

 

Προφανως εννοεις το settings --> Developer options --> Limit background processes --> επιλεγεις max 1,2,3 ή 4 "εφαρμογες" ανοιχτες

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...