Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αν έχεις ενεργό το λεξικό τι επιλογή πρέπει να κανείς για να μην επιστρέφει ο κερσορας μια θέση πίσω όταν πατάς μια φορά το κενό και όταν το πατάς δύο φορές τότε να κάνει κενό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να θυμισω οτι ειχα ενα προβλημα με το κινητο καθε φορα που το κινητο παλευε να αλλαξει απο 3g σε 2g λογω αδυναμιας διατηρησης συνδεσης, το κινητο επρεπε να επανεκκινηθει γιατι δεν δεχοταν κλησεις μνμ κλπ.

Η λυση βρεθηκε μεσω Odin περνωντας modem firmware και συγκεκριμενα το BVLP7 και απλα αναφερω οτι εχω ΡΟΜ 4.1.2 nordic

Απλα ενημερωνω για οσους ειχαν η εχουν ακομα το ιδιο προβλημα το οποιο ελυσα με αλλαγη modem.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμισω οτι ειχα ενα προβλημα με το κινητο καθε φορα που το κινητο παλευε να αλλαξει απο 3g σε 2g λογω αδυναμιας διατηρησης συνδεσης, το κινητο επρεπε να επανεκκινηθει γιατι δεν δεχοταν κλησεις μνμ κλπ.

Η λυση βρεθηκε μεσω Odin περνωντας modem firmware και συγκεκριμενα το BVLP7 και απλα αναφερω οτι εχω ΡΟΜ 4.1.2 nordic

Απλα ενημερωνω για οσους ειχαν η εχουν ακομα το ιδιο προβλημα το οποιο ελυσα με αλλαγη modem.

 

έρε πλάκες, το δικό μου έχανε το σήμα, το έστειλα σέρβις 3 φορές, δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα, και όταν του έβαλα Nordic έφτιαξε (μην το ματιάσω). θα θυμάμαι την λύση σου όμως @geobila

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

κανω αναζητηση firmware και μου εμφανιζει το παρακάτω. αλλες φορες εμφάνιζε κανονικά λεπτομέρειες

 

http://i46.tinypic.com/bdtb9k.jpg

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

vasoula, εμενα μου το εμφανιζει κανονικα.

 

οσοι εχετε τη σκανδιναβικη, βγηκε καινουρια ενημερωση; γιατι κατι ειδα στο sammobile.

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε τη σκανδιναβικη, βγηκε καινουρια ενημερωση; γιατι κατι ειδα στο sammobile.

 

Από μια γρήγορη δοκιμή που έκανα μέσα από τις ρυθμίσεις της συσκευής δεν μου έβγαλε κάτι.. το σύνδεσες με Kies να δεις κι εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Από μια γρήγορη δοκιμή που έκανα μέσα από τις ρυθμίσεις της συσκευής δεν μου έβγαλε κάτι.. το σύνδεσες με Kies να δεις κι εσύ;

 

δεν το συνδεσα, αλλα εγω εχω την ισπανικη. παντως, στο sammobile εχει εμφανιστει το εξης:

 

GT-I9100

Nordic countries

2013 March

PDA I9100XWLSJ

CSC I9100OXXLS7

Link to comment
Share on other sites

δεν το συνδεσα, αλλα εγω εχω την ισπανικη. παντως, στο sammobile εχει εμφανιστει το εξης:

GT-I9100

Nordic countries

2013 March

PDA I9100XWLSJ

CSC I9100OXXLS7

 

Το συνδέω και ενημερώνω..;)

 

Edit: "Η συσκευή σας δεν υποστηρίζει αναβάθμιση λογισμικού μέσω KIES".. υποθέτω επειδή άλλαξα το sales code σε EUR..;)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Συνδέσα κι εγώ το δικό μου με ισπανική FOP, αλλά δεν υπάρχει ενημέρωση.

Επίτηδες το άλλαξες σε EUR Μάκη, ή είχε κάποιο θέμα; Γιατί σκέφτομαι μήπως και κάνω κι εγώ τη μετάβαση στη σκανδιναβική.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ποτε θα ερθει η ελληνικη?αν ειναι να περασω καποια μόνη μου ποια προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ποτε θα ερθει η ελληνικη?αν ειναι να περασω καποια μόνη μου ποια προτεινετε?

 

H Πυθία έχει πεθάνει προ πολλού :cool:

Εγώ προτείνω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όποια 4.0.4 θες.

Κάνε υπομονή για 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

H Πυθία έχει πεθάνει προ πολλού :cool:

Εγώ προτείνω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όποια 4.0.4 θες.

Κάνε υπομονή για 4.1.2

 

Γιατι ομως? Μια χαρα δεν ειναι η 4.1.2?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καποιες φορες παω να κανω κληση κ μου βγαζει μηνυμα"μη εγγραφη στο δικτυο". κ δεν μπορω να κανω τιποτα,ουτε μηνυμα να στειλω ουτε κληση..μηπως ξερει κανενας τι ειναι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομως? Μια χαρα δεν ειναι η 4.1.2?

 

Ακόμα και η τελευταία έχει προβλήματα που μπορεί να τα συναντήσεις, μπορεί και όχι.

Εξού και το "να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο"

Δε χάθηκε ο κόσμος να περιμένεις, από τη στιγμή που με τις υπάρχουσες 4.0.4 το τηλέφωνο λειτουργεί μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μερικά απο αυτά τα προβλήματα για να τα έχουμε υπόψιν.

 

H τελευταία και θεωρητικά καλύτερη μπορεί να πέσει σε bootloop και συνέρχεται μόνο με επαναγκατάσταση.

Δεν είναι λίγο πράγμα.

Και ότι ακόμα η μπαταρία είναι δράμα συγκριτικά με την 4.0.4.

Και μόνο αυτοί οι λόγοι είναι αρκετοί για μένα.

H προηγούμενη είχε και το χοντρό κόλημα με την lockscreen.

Φυσικά θα ακολουθήσουν ένα κάρο ποστ σε μένα δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα κ.λ.π. αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα προβλήματα δεν είναι υπαρκτά.

Αν ήταν ήδη έτοιμη, θα την είχε ήδη σπρώξει η Samsung γερά.

Link to comment
Share on other sites

καποιες φορες παω να κανω κληση κ μου βγαζει μηνυμα"μη εγγραφη στο δικτυο". κ δεν μπορω να κανω τιποτα,ουτε μηνυμα να στειλω ουτε κληση..μηπως ξερει κανενας τι ειναι αυτο?

 

Αυτό μου το έκανε και εμένα.

Με δύο γραμμές σήμα και μου έβγαζε αυτό το μήνυμα. Μόλις βγήκα σε ανοιχτό χώρο με φουλ σήμα, όλα οκ.

Μάλλον δεν έδειχνε καλά την ποιότητα του σήματος.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια γνωμη:

 

Ο Γαλαξιας του αδερφου μου (με Ισπανικη 4.1.2 χωρις το update + root) του εχει κανει τωρα τελευταια το εξης:

 

Αν τυχον σβησει (π.χ. λογω μπαταριας), δεν ξαναναβει... Μενει στο Galaxy S II...

 

Το επαναφερει βεβαια με nandroid backup, αλλα οπως καταλαβαινετε, δεν μπορει να γινεται συνεχεια αυτο! Αυτο δεν το εκανε αρχικα, "προεκυψε" ξαφνικα... Θεμα εφαρμογης δεν μπορει να ειναι, αφου δεν boot-αρει καθολου...

 

Η περιπτωση να του φλασαρω εξ'αρχης μια αλλη rom κανοντας ολα τα απαραιτητα wipes προφανως και ισως λυσει το προβλημα, αλλα μηπως υπαρχει και κατι αλλο που μπορει να βοηθησει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια γνωμη:

 

Ο Γαλαξιας του αδερφου μου (με Ισπανικη 4.1.2 χωρις το update + root) του εχει κανει τωρα τελευταια το εξης:

 

Αν τυχον σβησει (π.χ. λογω μπαταριας), δεν ξαναναβει... Μενει στο Galaxy S II...

 

Το επαναφερει βεβαια με nandroid backup, αλλα οπως καταλαβαινετε, δεν μπορει να γινεται συνεχεια αυτο! Αυτο δεν το εκανε αρχικα, "προεκυψε" ξαφνικα... Θεμα εφαρμογης δεν μπορει να ειναι, αφου δεν boot-αρει καθολου...

 

Η περιπτωση να του φλασαρω εξ'αρχης μια αλλη rom κανοντας ολα τα απαραιτητα wipes προφανως και ισως λυσει το προβλημα, αλλα μηπως υπαρχει και κατι αλλο που μπορει να βοηθησει?

 

Αν δεν είναι ποιο σοβαρό το πρόβλημα με μια καθαρή εγκατάσταση θα φτιάξει .Μπορείς για αρχή να περάσεις ξανά την rom χωρίς wipe data και αν δεις ότι συνεχίζεται προχωράς σε όλα τα wipe .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι ποιο σοβαρό το πρόβλημα με μια καθαρή εγκατάσταση θα φτιάξει .Μπορείς για αρχή να περάσεις ξανά την rom χωρίς wipe data και αν δεις ότι συνεχίζεται προχωράς σε όλα τα wipe .

 

Τελικα δεν ηταν καλη η ιδεα μου να του περασω τη jb πανω απο την ics... Αρχικα δεν ειχε κανενα προβλημα, αλλα μετα απο λιγο καιρο του κανει ολα αυτα τα κουφα... (ταλαιπωρηθηκε πολυ ακομα και με το backup, το εκανε 2-3 φορες μεχρι να πιασει γιατι ηταν σημερινο... κατι εχει παιχτει με αυτη τη rom)

 

Ερωτηση: αν του κανω απλα wipe cache & wipe dalvik cache, εχει καμμια ουσια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακολουθωντας τη διαδρομη ρυθμισεις->επιλογες προγραμματιστη, χαμηλα υπαρχει μια επιλογη "διαγραφη δραστηριοτητων" και "οριο διεργασιων παρασκηνιου". το εχει δοκιμασει καποιος; ειναι κατι σαν το Greenify;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ηταν καλη η ιδεα μου να του περασω τη jb πανω απο την ics... Αρχικα δεν ειχε κανενα προβλημα, αλλα μετα απο λιγο καιρο του κανει ολα αυτα τα κουφα... (ταλαιπωρηθηκε πολυ ακομα και με το backup, το εκανε 2-3 φορες μεχρι να πιασει γιατι ηταν σημερινο... κατι εχει παιχτει με αυτη τη rom)

 

Ερωτηση: αν του κανω απλα wipe cache & wipe dalvik cache, εχει καμμια ουσια?

 

Δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κάτι .

 

Είμαι της άποψης ότι όταν αλλάζουμε rom πρέπει να γίνεται wipe data για να αποφευχθούν προβλήματα που τυχόν θα προκύψουν στο μέλλον

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κάτι .

 

Είμαι της άποψης ότι όταν αλλάζουμε rom πρέπει να γίνεται wipe data για να αποφευχθούν προβλήματα που τυχόν θα προκύψουν στο μέλλον

 

Το ξερω, δοκιμαστικα το εκανα και στην αρχη δεν διαπιστωσα τιποτα... μαλιστα το επαιζα και "μουρη", οτι εβαλα ρομ χωρις wipe...!!! :p (ελπιζω βεβαια να μην ειναι τιποτα αλλο... στην 4.0.3 που ειχε αρχικα, ηταν ΟΚ)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι ξεκλειδώνει αλλά δε ξέρω κόστος..

 

Ειναι και καποιοι πωλητες (απο αγγλια) που λενε οτι το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο εκει, αλλα σε αλλες χωρες δουλευει χωρις καν ξεκλειδωμα.Ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαβαζω πως καποιοι εχετε προβληματα με το σημα σας, παιζει να ειναι και θεμα του modem.

Για παραδειγμα εγω φορουσα προσφατα την omega που ειναι βασισμενη στην Σκανδιναβικη και το modem της ηταν XXLS8.

Το σημα της ηταν αθλιο και τετοιο προβλημα δεν ειχα παλιοτερα, μεχρι που αλλαξα το modem και περασα το XXLS6 και ειδα την διαφορα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...