Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω είναι πρόβλημα android ή δικτύου κινητής και όχι του τηλεφώνου. Αν πας πχ κάπου που έχει μηδενικό σήμα 3g δεν στο γυρίζει σε 2g και δεν μπορείς να δεχτείς ούτε να κάνεις κλήσεις. Όταν μετά φύγεις κ πας σε μέρος που κανονικά έχει 3g δεν σου δίνει σήμα παρά μόνο μετά από επανεκκίνηση ή μετά από πολύ ώρα. Το έχω παρατηρήσει σε διαφορετικές συσκευές samsung, μοτορολα κτλ

 

Δηλαδή να μην ανησυχώ;;;

 

 

Swyped from my SII using tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κυριοι μια ερωτηση (και συγνωμη που διακοπτω τη ροη της συζητησης..)

εδω κ 2βδομαδες που εχω αυτο το τιτανομεγιστο τηλεφωνο ειμαι στην 4.0.1(το πηρα απο public)

αν βαλω 4.0.4 της μαμας θα εχω καλυτερη μπαταρια ή οχι..?? δν εχω σκοπο να βαλω custom rom..οσο επαιξα επαιξα με το android στη παλια μου συσκευη..αυτη δεν θελω να την πειραζω οσο δεν μου δημιουργει προβληματα..γι'αυτο θελω να μου προτεινετε την καλυτερη official rom απο αποψη ταχυτητας, stability,battery drain και εννοειται να ειναι full working χωρις bugs ολο το hardware..

σας ευχαριστω παρα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου κανει και εμενα εντυπωση πως τοσο καιρο δεν ειχε ουτε μια εφαρμογη της κοσμοτε,κατι τελος παντων..Υπαρχει περιπτωση να εγινε και μπερδεμα οπως σου ειπε και ο stratosgr.Για να κανεις ξε-brand,αν οντως σε ενοχλει τελικα,αρκει να περασεις μια οποιαδηποτε επισημη ρομ,ακολουθοντας αυτο τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

 

ναι, με ενοχλεί το branded και θέλω να το αφαιρέσω και αφού γίνεται απλώς αλλάζοντας rom χωρίς να χρειαστεί να είμαι rooted τότε μια χαρά. θα το κάνω τώρα κιόλας.

ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια παιδιά.:) ελπίζω να είναι εύκολη η αλλαγή rom και να μην έχει κάτι περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

κυριοι μια ερωτηση (και συγνωμη που διακοπτω τη ροη της συζητησης..)

εδω κ 2βδομαδες που εχω αυτο το τιτανομεγιστο τηλεφωνο ειμαι στην 4.0.1(το πηρα απο public)

αν βαλω 4.0.4 της μαμας θα εχω καλυτερη μπαταρια ή οχι..?? δν εχω σκοπο να βαλω custom rom..οσο επαιξα επαιξα με το android στη παλια μου συσκευη..αυτη δεν θελω να την πειραζω οσο δεν μου δημιουργει προβληματα..γι'αυτο θελω να μου προτεινετε την καλυτερη official rom απο αποψη ταχυτητας, stability,battery drain και εννοειται να ειναι full working χωρις bugs ολο το hardware..

σας ευχαριστω παρα πολυ..

 

Όποια 4.0.4 βάλεις θα έχεις διαφορά προς το καλύτερο σε όσα ζήτησες.Μεταξύ των 4.0.4 δε θα βρεις διαφορές.

 

ναι, με ενοχλεί το branded και θέλω να το αφαιρέσω και αφού γίνεται απλώς αλλάζοντας rom χωρίς να χρειαστεί να είμαι rooted τότε μια χαρά. θα το κάνω τώρα κιόλας.

ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια παιδιά.:) ελπίζω να είναι εύκολη η αλλαγή rom και να μην έχει κάτι περίεργο.

 

Το ροοτ μη σε τρομάζει.Είναι σα να λέμε έχεις δικαιώματα διαχειριστή στον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

κυριοι μια ερωτηση (και συγνωμη που διακοπτω τη ροη της συζητησης..)

εδω κ 2βδομαδες που εχω αυτο το τιτανομεγιστο τηλεφωνο ειμαι στην 4.0.1(το πηρα απο public)

αν βαλω 4.0.4 της μαμας θα εχω καλυτερη μπαταρια ή οχι..?? δν εχω σκοπο να βαλω custom rom..οσο επαιξα επαιξα με το android στη παλια μου συσκευη..αυτη δεν θελω να την πειραζω οσο δεν μου δημιουργει προβληματα..γι'αυτο θελω να μου προτεινετε την καλυτερη official rom απο αποψη ταχυτητας, stability,battery drain και εννοειται να ειναι full working χωρις bugs ολο το hardware..

σας ευχαριστω παρα πολυ..

φίλε δε ξέρω αν αλλάξει κάτι τώρα που θα προσπαθήσω να περάσω άλλη rom της 4.0.4 γιατί έχω το θέμα με την Cosmote αλλά από θέμα μπαταρίας το κινητό έχει τεράτια διαφορά από χθες στο θέμα της μπαταρίας, χωρίς υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έλεγα δεν θα την πειράξω αλλά δεν άντεξα, λοιπόν η καλύτερη επίσημη είναι η αγγλική 4.0.4 η η τσεχική.το ίδιο είναι.εγώ έβαλα custom που βασίζεται σε επίσημη κάτι έτσι πολύ καλύτερη, γρηγορότερη χωρίς μ..... , μόνο τα βασικά, με καλή διαχείριση μπαταρίας.ξέχασα να αναφέρω την ρομ του φίλου μου του στράτου.pulse ROM λέγεται!!!!

 

Swyped from my SII using tapatalk

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

ναι, με ενοχλεί το branded και θέλω να το αφαιρέσω και αφού γίνεται απλώς αλλάζοντας rom χωρίς να χρειαστεί να είμαι rooted τότε μια χαρά. θα το κάνω τώρα κιόλας.

ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια παιδιά.:) ελπίζω να είναι εύκολη η αλλαγή rom και να μην έχει κάτι περίεργο.

 

Καλο θα ηταν να κανεις επαναφορα εργοστασιακων πριν και μετα το περασμα της νεας ρομ.Θα χαθουν ολα τα δεδομενα της συσκευης ομως αρα καλο θα ηταν να κανεις ενα backup!Και εδω ερχεται το ρουτ που αναγκαστικα χρειαζεται για πληρες backup!Παντως το ρουτ γινεται πανευκολα,και ειναι οτι πιο χρησιμο στο android,δεν υπαρχει κανενας λογος να το φοβασαι!

Link to comment
Share on other sites

οκ..με πεισατε... απο δευτερα θα κατσω να αχοληθω να την αλλαξω.. αγγλικη 4.0.4 λοιπον..

σας ευχαριστω πολυ ολους σας!!!

 

υγ: οχι φιλος...φιλη;-) :-P

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έλεγα δεν θα την πειράξω αλλά δεν άντεξα, λοιπόν η καλύτερη επίσημη είναι η αγγλική 4.0.4 η η τσεχική.το ίδιο είναι.εγώ έβαλα custom που βασίζεται σε επίσημη κάτι έτσι πολύ καλύτερη, γρηγορότερη χωρίς μ..... , μόνο τα βασικά, με καλή διαχείριση μπαταρίας.ξέχασα να αναφέρω την ρομ του φίλου μου του στράτου.pulse ROM λέγεται!!!!

 

Swyped from my SII using tapatalk

 

+1 Συμφωνω και εγω αγγλικη εχω και ειναι πολυ καλη.Με τη πρωτη ευκαιρεια μες τη βδομαδα βεβαια θα περασω στη pulse και σταματαω περιμενοντας τη jelly bean.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να κανεις επαναφορα εργοστασιακων πριν και μετα το περασμα της νεας ρομ.Θα χαθουν ολα τα δεδομενα της συσκευης ομως αρα καλο θα ηταν να κανεις ενα backup!Και εδω ερχεται το ρουτ που αναγκαστικα χρειαζεται για πληρες backup!Παντως το ρουτ γινεται πανευκολα,και ειναι οτι πιο χρησιμο στο android,δεν υπαρχει κανενας λογος να το φοβασαι!

ναι η αλήθεια είναι οτί το φοβάμαι και αφού 1 χρόνο τώρα είμαι μια χαρά και unrooted έλεγα οτί οκ δεν μου χρειάζεται να μπλέκω με κάτι που δε ξέρω αφού είμαι οκ έτσι.

επαναφορά εργοσταστιακών ρυθμίσεων γιατί μου χρειάζεται;

back up; αν τα αποθηκεύσω όλα στο pc μέσω καλωδίου και μετά τα ξαναπεράσω στη συσκευή είναι ''ποντιακός'' ο τρόπος; :O

Link to comment
Share on other sites

+1 Συμφωνω και εγω αγγλικη εχω και ειναι πολυ καλη.Με τη πρωτη ευκαιρεια μες τη βδομαδα βεβαια θα περασω στη pulse και σταματαω περιμενοντας τη jelly bean.

 

Και καλά θα κάνεις :)

 

Όλες οι 4.0.4 είναι ίδιες.Αν μου αποδείξει κάποιος ότι έχουν διαφορά και που, του κάνω δώρο ένα usb jig :D

Αλλά να το αποδείξει με στοιχεία.Όχι με παρατηρήσεις!

Να έχει ανοίξει ένα kernel, μία ρομ...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι της έχω βάλει ότι μοντ υπάρχει από το s3 !!!!

 

Swyped from my SII using tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έλεγα δεν θα την πειράξω αλλά δεν άντεξα, λοιπόν η καλύτερη επίσημη είναι η αγγλική 4.0.4 η η τσεχική.το ίδιο είναι.εγώ έβαλα custom που βασίζεται σε επίσημη κάτι έτσι πολύ καλύτερη, γρηγορότερη χωρίς μ..... , μόνο τα βασικά, με καλή διαχείριση μπαταρίας.ξέχασα να αναφέρω την ρομ του φίλου μου του στράτου.pulse ROM λέγεται!!!!

 

Swyped from my SII using tapatalk

 

Από τις καλύτερες Rom, με φιλοσοφία κοντά στην official.. Και πάλι πολλά μπράβο στον Στράτο για την Pulse Rom.. :happy: Όσοι θέλετε να την εγκαταστήσετε, παρέα με πολλά add-on, κλικ στην υπογραφή την δική μου ή του StratosGR..

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι πιο σύντομο, πλήρες και εύκολο σε περίπτωση που είσαι root και για εφαρμογές και προσωπικά δεδομένα όπως επαφές, μηνύματα κτλ.

Άσε που μπορείς να πάρεις πλήρες image backup ώστε αν τυχόν πότε τύχει κάτι το επαναφέρει ακριβώς στη κατάσταση που πήρες το backup.

Γενικότερα το root προσφέρει απίστευτες ανέσεις και δυνατότητές και με το triangle away (Market) πλέον δεν έχετε πρόβλημα και με το θέμα εγγύησης..

 

Βέβαια συνεχίζω να λέω πως ότι μας αρεσει/αρκεί και δεν μας ενοχλεί, δεν το σκαλιζουμε!

Link to comment
Share on other sites

ναι η αλήθεια είναι οτί το φοβάμαι και αφού 1 χρόνο τώρα είμαι μια χαρά και unrooted έλεγα οτί οκ δεν μου χρειάζεται να μπλέκω με κάτι που δε ξέρω αφού είμαι οκ έτσι.

επαναφορά εργοσταστιακών ρυθμίσεων γιατί μου χρειάζεται;

back up; αν τα αποθηκεύσω όλα στο pc μέσω καλωδίου και μετά τα ξαναπεράσω στη συσκευή είναι ''ποντιακός'' ο τρόπος; :O

 

Δεν ειναι ποντιακος αλλα αυτο γινεται για εικονες,βιντεο,docs κτλ τα οποια τα περνας απλα και στην εξωτερικη καρτα μνημης σου.Με το titanium θα κανεις backup για ολες σου τις εφαρμογες μαζι με τα δεδομενα τους,ρυθμισεις κτλ.Επισης πρεπει παντα να κανουμε ενα αντιγραφο του φακελου efs στον υπολογιστη μας,ο φακελος αυτος περιεχει το imei της συσκευης.Επαφες θα κρατησεις μεσω gmail,μηνυματα με καποια απ'τις εφαρμογες του μαρκετ.

 

edit:οπως πολυ σωστα ειπωθηκε παραπανω απ'το φιλο,και ξεχασα να αναφερω,ειναι το nandroid backup ενα image ουσιαστικα της ρομ σου για παν ενδεχομενο συν του οτι εφοσον θα φλασαρεις,το triangle away θα χρησιμευσει για να μηδενισεις το μετρητη φλασαρισματος αν χρειαστει να επιστρεψεις σε στοκ κατασταση.

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι πιο σύντομο, πλήρες και εύκολο σε περίπτωση που είσαι root και για εφαρμογές και προσωπικά δεδομένα όπως επαφές, μηνύματα κτλ.

Άσε που μπορείς να πάρεις πλήρες image backup ώστε αν τυχόν πότε τύχει κάτι το επαναφέρει ακριβώς στη κατάσταση που πήρες το backup.

Γενικότερα το root προσφέρει απίστευτες ανέσεις και δυνατότητές και με το triangle away (Market) πλέον δεν έχετε πρόβλημα και με το θέμα εγγύησης..

 

Βέβαια συνεχίζω να λέω πως ότι μας αρεσει/αρκεί και δεν μας ενοχλεί, δεν το σκαλιζουμε!

 

Δεν ειναι ποντιακος αλλα αυτο γινεται για εικονες,βιντεο,docs κτλ τα οποια τα περνας απλα και στη εξωτερικη καρτα μνημης σου.Με το titanium θα κανεις backup για ολες σου τις εφαρμογες μαζι με τα δεδομενα τους,ρυθμισεις κτλ.Επισης πρεπει παντα να κανουμε ενα αντιγραφο του φακελου efs στον υπολογιστη μας,ο φακελος αυτος περιεχει το imei της συσκευης.Επαφες θα κρατησεις μεσω gmail,μηνυματα με καποια απ'τις εφαρμογες του μαρκετ.

 

Και επίσης μπορούμε να διορθώσουμε τις κάθε λογής πατάτες ή παραλείψεις της Samsung....

Οι οποίες είναι αμέτρητες...

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα την λειτουργία δικτύου από αυτόματο σε μόνο gsm και από κει που είχα 2 γραμμές η και καθόλου στο σπίτι τώρα είναι παντού φουλ, άρα o sofos και o acchilesgk έχουν δίκιο για το πρόβλημα με το σήμα

 

 

Swyped from my SII using tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Και αν και ειπώθηκε ξανά, όσοι είστε σε επίσημη Rom *#9900# και κάντε disable το Fast dormancy.

Οποίοι δεν γνωρίζουν τι είναι η κάντε search εδώ η Google it, θα δείτε κάποια διαφορά και στη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα την λειτουργία δικτύου από αυτόματο σε μόνο gsm και από κει που είχα 2 γραμμές η και καθόλου στο σπίτι τώρα είναι παντού φουλ, άρα o sofos και o acchilesgk έχουν δίκιο για το πρόβλημα με το σήμα

 

 

Swyped from my SII using tapatalk

 

Τοσο καιρο δεν το ειχες παρει χαμπαρι?:p

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και αν και ειπώθηκε ξανά, όσοι είστε σε επίσημη Rom *#9900# και κάντε disable το Fast dormancy.

Οποίοι δεν γνωρίζουν τι είναι η κάντε search εδώ η Google it, θα δείτε κάποια διαφορά και στη μπαταρία.

 

Αυτο ομολογω οτι δεν το ειχα ξανακουσει και μπορω να πω οτι με ενδιαφερει...

 

Ψαχνοντας στις προηγουμενες σελιδες αυτου του thread, διαβασα καποια πραγματακια... Οσοι το εχουν κανει, ειδαν οντως διαφορα στην μπαταρια? Και κατι αλλο: Φορτωναν γρηγοροτερα οι σελιδες στον browser οπως εγραψαν καποιοι αλλοι φιλοι?

 

Γνωριζουμε αν το υποστηριζουν οι δικοι μας παροχοι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν το υποστηρίζει κανένα δίκτυο στην Ελλάδα γι'αυτο και είναι πολύ πιθανόν να καταναλώνει έξτρα μπαταρία όσο είναι ενεργοποιημενο.

(αν θες πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις στο πάροχο σου αλλά θα postareis ακριβώς ότι σου πει!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το υποστηρίζει κανένα δίκτυο στην Ελλάδα γι'αυτο και είναι πολύ πιθανόν να καταναλώνει έξτρα μπαταρία όσο είναι ενεργοποιημενο.

(αν θες πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις στο πάροχο σου αλλά θα postareis ακριβώς ότι σου πει!)

 

Χμμμμ.....!!!! Κατι ξερεις εσυ!!! (ποιος ξερει τι θα ακουσουν τα αυτακια μου)

 

Να τους το πω ετσι ακριβως, ή να αυτοσχεδιασω??? :lol::lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι μου κανει και εμενα εντυπωση πως τοσο καιρο δεν ειχε ουτε μια εφαρμογη της κοσμοτε,κατι τελος παντων..Υπαρχει περιπτωση να εγινε και μπερδεμα οπως σου ειπε και ο stratosgr.Για να κανεις ξε-brand,αν οντως σε ενοχλει τελικα,αρκει να περασεις μια οποιαδηποτε επισημη ρομ,ακολουθοντας αυτο τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

φίλε μου δυστυχώς πρόβλημα, όπως το περίμενα.

έκανα κανονικά όλη τη διαδικασία όπως περιγράφεται για να βάλω άλλη επίσημη Rom(την αγγλική συγκεκριμένα κατέβασα) και ενώ έγινε όλη η διαδικασία όπως περιγράφεται όταν τελείωσε και έκανε επανεκκίνηση το κινητό και άνοιξε τρώει συνέχεια μα συνέχεια κολλήματα, και συνεχώς γράφει οτί η διαδικασία android.process.acore διακόπηκε. πατάω ΟΚ και μετά ξανακολλάει και ξανά το ίδιο και το ίδιο κτλ.

τί κάνω τώρα;:(

από ένα logo cosmote ξεκίνησα για να αποφύγω.:worry:

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δυστυχώς πρόβλημα, όπως το περίμενα.

έκανα κανονικά όλη τη διαδικασία όπως περιγράφεται για να βάλω άλλη επίσημη Rom(την αγγλική συγκεκριμένα κατέβασα) και ενώ έγινε όλη η διαδικασία όπως περιγράφεται όταν τελείωσε και έκανε επανεκκίνηση το κινητό και άνοιξε τρώει συνέχεια μα συνέχεια κολλήματα, και συνεχώς γράφει οτί η διαδικασία android.process.acore διακόπηκε. πατάω ΟΚ και μετά ξανακολλάει και ξανά το ίδιο και το ίδιο κτλ.

τί κάνω τώρα;:(

από ένα logo cosmote ξεκίνησα για να αποφύγω.:worry:

 

Εκανες επαναφορα εργοστασιακων πριν και μετα?Μαλλον καποιο στοιχειο δε καθεται καλα λογω ασυμβατοτητας των ρομ.Μη στενοχωριεσαι κι εγω και τα υπολοιπα παιδια εδω ειμαστε και θα τη βρουμε την ακρη.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δυστυχώς πρόβλημα, όπως το περίμενα.

έκανα κανονικά όλη τη διαδικασία όπως περιγράφεται για να βάλω άλλη επίσημη Rom(την αγγλική συγκεκριμένα κατέβασα) και ενώ έγινε όλη η διαδικασία όπως περιγράφεται όταν τελείωσε και έκανε επανεκκίνηση το κινητό και άνοιξε τρώει συνέχεια μα συνέχεια κολλήματα, και συνεχώς γράφει οτί η διαδικασία android.process.acore διακόπηκε. πατάω ΟΚ και μετά ξανακολλάει και ξανά το ίδιο και το ίδιο κτλ.

τί κάνω τώρα;:(

από ένα logo cosmote ξεκίνησα για να αποφύγω.:worry:

 

Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και αν δεν στρώσει κάνε ξανά την ίδια διαδικασία, μην ανησυχείς.

 

@stabill Όπως και να το πεις άκρη δεν πιστεύω πως θα βγάλεις :-P

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...