Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα φιλε και καλως ηρθες στον γαλαξια 2 :).

Με ποια εφαρμογη κανεις streaming ? εχω χρησιμοποιησει το vlc direct pro, και αν και μπορω να κανω κανονικα streaming απο το s2ωστον υπολογιστη, το αντιθετο δεν το εχω καταφερει. ενω ξεκιναει το streaming, το βιντεο δεν παιζει στη συσκευη. δειχνει οτι προχωραει ο χρονος αλλα δεν φαινεται τιποτα στην οθονη.

εσυ με ποια εφαρμογη κανεις streaming απο τον υπολογιστη στο s2 ?

 

Και μια ερωτηση προς ολους. εχει καταφερει κανεις να κανει streaming απο το κινητο σε καποιον media player Που ειναι συνδεδεμενος πανω στον router ?

εχω εναν media player viewsonic vmp72 συνδεδεμενο στον router, και παιρνει κανονικα Ip, αλλα δεν εχω βρει τροπο να κανω streaming. οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.

ευχαριστωωωω :).

 

Καλησπέρα Αντώνη

Ο ποιο απλός τρόπος για να μην φορτώνεις modules στον κερνελ (CIFS) είναι με τον ES file manager. Τον εγκαθιστάς και πας στην καρτέλα Lan. Θα καταλάβεις μόνος σου τα υπόλοιπα είναι εύκολα, απλά κάνεις browse και ανοίγεις το αρχείο που θέλεις (φυσικά θα πρέπει να είναι κοινόχρηστο)

 

Δε διαβαζει ntfs

 

Φυσικά και διαβάζει, απλά θα πρέπει να του φορτώσεις το κατάλληλο module στον κερνελ ;) Δες στο thread της omega που το έχει συμπεριλάβει ήδη ο ioathe

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν δέχομαι κλήση το τηλ. χτυπάει κανονικά σε τέρμα ένταση, μετά από δυο χτυπήματα χαμηλώνει πάρα πολύ και έτσι συνεχίζει να χτυπάει χαμηλά. Πάω στης ρυθμίσεις και βρίσκω στην ένταση τα... εισερχόμενη κλήση και μέσα χαμηλωμένα... τα ανεβάζω τέρμα ξανακαλώ και μετά πάλι τα ίδια δυο χτυπήματα δυνατά και μετά χαμήλωμα, έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει??

 

Σίγουρα κάποια εφαρμογη έχει βάλει το χεράκι της. Μου είχε συμβει κάτι παρόμοιο μετα απο εγκατάσταση εφαρμογής για χριστουγεννιάτικα ring tones.

Το να μην μπορει να πάρει backup κάποιος που δεν έχει root ειναι το μεγαλύτερο μείον των android. Χειρότερο απο κάποιες έλειψεις του iOS.

Θα έκανες restore το τελευταίο backup και θα ήσουν μια χαρά.

Τωρα πρέπει να ψάξεις τι εφαρμογές περάσεις τελευταία να τις αφαιρείε μια μια και καθε φορα reboot.

 

Απ όσο διαβάζω τέτοια προβληματα αντιμετωπίζουν συνήθως όσοι ειναι σε εντελώς official κατάσταση.

Βεβαίως δεν ειναι λογική να κάνουμε root υποχρεωτικά για να έχουμε υγιές τηλέφωνο.

Όμως κάποια πράγματα μπορούν να βοηθήσουν.

 

1) επαφές, ημερολόγια να συγχρονίζουν με το gmail ώστε να μην τα χάνουμε ποτε μετα απο hard reset.

 

2) Χρήση του astro file explorer για backup των εφαρμογών μας. Ένταξη τα δεδομένα τους θα χαθούν αλλα θα τις ξανά περάσουμε σχετικα εύκολα.

 

3) backup των SMS με κάποια εφαρμογη.

 

4) χρήση εφαρμογής σημειώσεων που τις σώζει στην SD card η σε καποιο server.

 

Τηρώντας όλα τα παραπάνω μπορούμε να ξανα στήσουμε την συσκευη μας σε μισή ώρα και να ειναι σχεδόν όπως πριν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές που να έχουν σχέση με τον ήχο δεν έχω, και φοράω την omega v8 :) θα αρχίσω να σβήνω διάφορα και θα δω τι θα γίνει.
Samsung Galaxy Note II :D
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές που να έχουν σχέση με τον ήχο δεν έχω, και φοράω την omega v8 :) θα αρχίσω να σβήνω διάφορα και θα δω τι θα γίνει.

 

Αφου έχεις custom γιατι δεν κρατάς ένα NAND backup να μην παιδευεσαι?

Βάλε και το titanium πάρε και μ αυτο ένα backup και δεν θα ασχολείσαι καθόλου με τέτοια. Κατευθείαν restore απο το NAND και μετα restore τις νέες εφαρμογές που έχεις περασει και τα updates και είσαι ένταξη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και έρχομαι από HTC Desire S με root πάλι έχω μπερδευτεί λίγο με τις custom ROM για το SGS2. Βασικά το μπέρδεμά μου έχει σχέση με το kernel, baseband και την έκδοση της ROM (πχ 2.3.3, 2.3.4 κλπ.). Αν κατάλαβα καλά, baseband, modem και radio είναι ένα και το αυτό. Σωστά ή λάθος;

Επίσης, οποιαδήποτε έκδοση baseband/modem/radio χρησιμοποιήσουμε, μπορεί να λειτουργήσει σε όλες τις ROM ναι ή όχι;

Σχετικά δε με τις ROM, το kernel που θα χρησιμοποιήσουμε πρέπει να ταιριάζει στην έκδοση της ROM (πχ το kernel να είναι φτιαγμένο για 2.3.3 ή για 2.3.4 κλπ). Σωστά κι εδώ; Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να λάβω υπ' όψιν μου πριν αλλάξω ROM;

 

Αυτή τη στιγμή τα στοιχεία της συσκευής μου είναι (ήδη έχω κάνει root):


  • Android version: 2.3.4 (πριν το root ήταν 2.3.3)

  • Baseband version: I9100XXKI1 (αυτό λογικά είναι το radio/modem?)

  • Kernel version: 2.6.35.7-I9100XWKI4-CL575468
    root@DELL143 #2
    *στο CWM Manager γράφει: Current kernel: CF-Root 4.2

  • Build number GINGERBREAD.XWKI4 (αυτή είναι η εγκατεστημένη ROM ή το Firmware? Αν είναι μόνο το Firmware, από που θα βρω τον κωδικό της ROM?)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και έρχομαι από HTC Desire S με root πάλι έχω μπερδευτεί λίγο με τις custom ROM για το SGS2. Βασικά το μπέρδεμά μου έχει σχέση με το kernel, baseband και την έκδοση της ROM (πχ 2.3.3, 2.3.4 κλπ.). Αν κατάλαβα καλά, baseband, modem και radio είναι ένα και το αυτό. Σωστά ή λάθος;

Επίσης, οποιαδήποτε έκδοση baseband/modem/radio χρησιμοποιήσουμε, μπορεί να λειτουργήσει σε όλες τις ROM ναι ή όχι;

Σχετικά δε με τις ROM, το kernel που θα χρησιμοποιήσουμε πρέπει να ταιριάζει στην έκδοση της ROM (πχ το kernel να είναι φτιαγμένο για 2.3.3 ή για 2.3.4 κλπ). Σωστά κι εδώ; Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να λάβω υπ' όψιν μου πριν αλλάξω ROM;

 

Αυτή τη στιγμή τα στοιχεία της συσκευής μου είναι (ήδη έχω κάνει root):


  • Android version: 2.3.4 (πριν το root ήταν 2.3.3)

  • Baseband version: I9100XXKI1 (αυτό λογικά είναι το radio/modem?)

  • Kernel version: 2.6.35.7-I9100XWKI4-CL575468
    root@DELL143 #2
    *στο CWM Manager γράφει: Current kernel: CF-Root 4.2

  • Build number GINGERBREAD.XWKI4 (αυτή είναι η εγκατεστημένη ROM ή το Firmware? Αν είναι μόνο το Firmware, από που θα βρω τον κωδικό της ROM?)

 

ROM ονομάζουμε το σύνολο kernel-firmware-modem

Εσύ έχεις μια stock (μαμά) rom GINGERBREAD (οι 2.3.Χ είναι gingerbread) XWKI4 Βασισμένη στο ΚΙ4 firmware.To modem/baseband είναι ΚΙ1 και kernel έναν CF-XWKI4 με recovery mode 4.2. Οι CF kernels είναι μαμά kernels που τους έχει προστεθεί το CWM.Το CWM είναι modification του recovery mode της Samsung , με περισσότερες δυνατότητες.Από κει και πέρα υπάρχουν kernels με πολλά modifications αλλά και με άλλα τόσα προβλήματα.

Γι αυτόθεωρητικά θα λειτουργούσαν όλοι οι συνδυασμοί που λες kernel-modem-firmware, αν και στην πράξη δεν ισχύει.

Οι custom roms βασίζονται σε μία stock έκδοση και είναι ανοικτές σε modifications.

Π.χ. ΟΜΕGA ROM v8 που την βλέπεις κι εδώ μέσα.

Στηρίζεται στην GINGERBREAD 2.3.6 KK2.Έχει μόντεμ ΚΙ4 και kernel SIYAH (ονομασία που του δίνει developer του)

Από εκεί και πέρα οι custom roms είναι ανοικτές σε πάρα πολλά modifications-βελτιώσεις που καθορίζονται από τον developer της ROM και τις ανακαλύψεις αυτών που τη χρησιμοποιούν.

Σε γενικές γραμμές είναι όλες παρόμοιες στην απλή μορφή τους.Αλλάζουν στην εμφάνιση (themes), σε διάφορα tweaks που μπορεί να έχει ο ενσωματώσει ο καθένας και στην υποστήριξη που υπάρχει από την κοινότητα της κάθε rom.

Ρίχνεις μια ματιά σε όλες και διαλέγεις :)

Καλώς όρισες! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το εχετε δει αλλα στο μαρκετ απο σημερα βαζουν καποιες εφαρμογες με 90% εκπτωση, και με κοστος αγορας μολις 10 λεπτα (0,10 ευρω).

Επειδη βρηκα καποιες πολυ καλες εφαρμογες (τις οποιες αγορασα φυσικα) που αξιζει να τις αγορασετε πριν ληξει η προσφορα, σας τις γραφω εδω για οποιον ενδιαφερεται :

 

1) https://market.android.com/details?id=com.dualboot.apps.christmas&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5kdWFsYm9vdC5hcHBzLmNocmlzdG1hcyJd

2) https://market.android.com/details?id=com.sketchbook&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5za2V0Y2hib29rIl0.

3) https://market.android.com/details?id=com.ideashower.readitlater.pro&feature=apps_timed_promotion

4) https://market.android.com/details?id=com.levelup.beautifulwidgets&feature=apps_timed_promotion

 

5) https://market.android.com/details?id=com.polarbit.RecklessRacingPlay&feature=apps_timed_promotion

https://market.android.com/details?id=com.polarbit.RecklessRacing&feature=apps_timed_promotion

 

Το απογευμα ηταν προσφορα και το soundhound αλλα το βγαλανε. να μπαινετε συχνα στο παρακατω link για να τσεκαρετε ποιες εφαρμογες ειναι σε προσφορα :

https://market.android.com/details?id=apps_timed_promotion&feature=banner#?t=W251bGwsMSwyLDIwMSwibnVsbC10b3BfZmVhdHVyZWRfYXBwc19fXzFfcHJvbW9fMTMyMzI4MjAyMTY5MiJd

 

Οταν μπειτε απο το κινητο στο market εχει και εκει επιλογη μολις ανοιξει. γραφει "10 days of offers top premium apps 90% off"

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το εχετε δει αλλα στο μαρκετ απο σημερα βαζουν καποιες εφαρμογες με 90% εκπτωση, και με κοστος αγορας μολις 10 λεπτα (0,10 ευρω).

............

Οταν μπειτε απο το κινητο στο market εχει και εκει επιλογη μολις ανοιξει. γραφει "10 days of offers top premium apps 90% off"

Σήμερα έχει και το airsync από doubletwist.

Με το android market έχω το εξής θέμα. Από υπολογιστή μπορώ και αγοράζω κανονικά τις εφαρμογές. Όμως από τη native εφαρμογή του κινητού μου βγάζει το μήνυμα "Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία της παραγγελίας σας".

Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω γι' αυτό;

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το AirSync (το αγόρασα). Αλλά δεν νομίζω ότι ο doubletwist player είναι καλύτερος από τον stock. Γενικά δεν μπορώ να αποφασίσω ποιος είναι καλύτερος music player για το sgs2... :|
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχει και το airsync από doubletwist.

Με το android market έχω το εξής θέμα. Από υπολογιστή μπορώ και αγοράζω κανονικά τις εφαρμογές. Όμως από τη native εφαρμογή του κινητού μου βγάζει το μήνυμα "Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία της παραγγελίας σας".

Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω γι' αυτό;

ευχαριστώ,

 

Κι εγω το ίδιο πρόβλημα έχω εδω και καιρο με το market.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ίδιο πρόβλημα έχω εδω και καιρο με το market.

 

Γυρίστε τη γλώσσα του κινητού στα Αγγλικά και κάντε την αγορά.

Είναι γνωστό bug του νέου market:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί έχω δύο θέματα που θέλω την βοήθεια σας, αν γνωρίζετε σας παρακαλώ....

 

ΘΕΜΑ 1

 

Την συσκευή, μενού κλπ, την έχω στα Αγγλικά ενώ το πληκτρολόγιο το έχω και Αγγλικά και Ελληνικά. Όταν μπαίνω στον τηλεφωνικό κατάλογο, που οι επαφές μου είναι περασμένες με Ελληνική γραμματοσειρά, δεν βλέπω Ελληνικό αλφάβητο για γρήγορη επιλογή, αλλά μόνο Αγγλικό. Στο παλίο μου ZTE Blade δεν είχα αυτό το θέμα.... Ξέρετε πως μπορώ να το αλλάξω?

 

ΘΕΜΑ 2

 

Μήπως γνωρίζετε αν από την συσκευή μπορώ να απενεργοποιήσω να μου στέλνει κάθε φορά η Vodafone μήνυμα ότι "σας κάλεσε ο τάδε ενώ ήσασταν κατελλειμήνος" όταν εγώ κάνω απόρριψη της κλήσης? Όταν είναι κλειστό και το ανοίγω τα θέλω τα μηνύματα, αλλά όταν είναι ανοιχτό και εγώ απορρίπτω την κλήση, το θεωρώ περιττό.

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Γυρίστε τη γλώσσα του κινητού στα Αγγλικά και κάντε την αγορά.

Είναι γνωστό bug του νέου market:)

 

Το έχω δοκιμασει δεν πιάνει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμασει δεν πιάνει.

Άμα βάλεις την παλιά έκδοση του market ακυρώνοντας την ενημέρωση του?

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμασει δεν πιάνει.

 

Σε εμένα που είχα το ίδιο πρόβλημα δούλεψε...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσέξτε πολυ το Google+ ως προς την κατανάλωση της μπαταρίας. Παρακολουθήσετε το.

Το είχα αφαιρέσει προ καιρού αφου δεν έχω αρκετούς στον κύκλο μου που να το χρησιμοποιούν και το ξανά έβαλα χθες μετα το νέο update που του δίνει κάποιες δυνατότητες ακόμα.

Μ ενδιέφερε και η μεταφορα φωτογραφιών ώστε να μπορω να έχω διαθέσιμη καθε νεα φωτο σε ολες μου τις συσκευές.

Παρατηρω όμως ότι δεν δουλεύει σωστα στις ρυθμίσεις. Ενω δεν έχω τικαρει την επιλογη για μεταφορα όσο η συσκευη ειναι με μπαταρία, δηλαδη να κάνει μεταφορα μόνο όταν ειναι σε φόρτιση, αυτο συνεχιζει νασυγχρονιζει και αφου το αποσύνδεση απο το φορτιστή. Καθώς τα αρχεία των φωτο ειναι μεγάλα απασχολεί την CPU για πολυ ώρα που σημαίνει κατανάλωση.

Θα ολοκληρώσω τα τεστ και αν βεβαιωθω θα κατάργησω την αμεση μεταφορα σε πρώτη φάση και μετα την ίδια την εφαρμογη εφόσον συνεχίσει να καταναλώνει.

Ασε που κρατα 38ΜΒ ram.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδια οπιος μου στειλη μυνημα γραπτο στο κινητο το περνο εως και 5 με 6 φορες και δεν ειναι προβλημα των ετειριων το τσεκαρα κατι επαθε το galaksy και μου το κανει καμια ιδεα???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι καινούριος στο φορουμ και γενικότερα στα smartphones. Έχω το samsung galaxy s2 και εδώ και ένα μήνα που το έχω πολύ συχνά με δείχνει σε λάθος σημείο στον χάρτη. Φυσικά δεν είναι ότι όσο περνάει η ώρα βρίσκει καλύτερη επαφή, παραμένει στο ίδιο λάθος σημείο. Επιπλέον, προγράμματα που χρησιμοποιούν gps, όπως αυτά του τρεξίματος, όταν ξεκινούν να ψάχνουν για σήμα σπανίως τα καταφέρνουν και όποτε το έχουν καταφέρει δείχνουν λάθος πληροφορίες, όπως το ότι περνάω πάνω από στέγες. Ρώτησα στο justanswer.com και μου πρότειναν να κατεβάσω το app gpsfix το οποίο δεν έδειξε να βοήθησε σε κάτι. Εννοείται ότι όλες αυτές οι παρατηρήσεις έχουν γίνει και σε ανοιχτό ουρανό.

Τέλος η samsung μου είπε να πάω σε εξουσιοδοτημένο service για να μου επανεγκαταστήσει το firmware παρότι μέσω του kies έχω το νεότερο.

Link to comment
Share on other sites

έγινε το κακο γ@μ@ την @!%@% @%@%%%^%#^^^

 

Επεσε απο εντελώς φλάτ με θήκη κιολας και έσπασε η οθονη απο μέσα ομως!

(ειναι οντως το απέξω γυαλι ΓΟΡΙΛΛΑΣ! )

 

τι κάνω τώρα ?

Πόσο πάει το μαλλί ?

 

που να ψαχτώ?

Edited by sokos
Link to comment
Share on other sites

έγινε το κακο γ@μ@ την @!%@% @%@%%%^%#^^^

 

Επεσε απο εντελώς φλάτ με θήκη κιολας και έσπασε η οθονη απο μέσα ομως!

(ειναι οντως το απέξω γυαλι ΓΟΡΙΛΛΑΣ! )

 

τι κάνω τώρα ?

Πόσο πάει το μαλλί ?

 

που να ψαχτώ?

Ψάξε οπωσδήποτε και το eBay. Σε σχετική ζημιά φίλου σε Sonyericsson ήρθε η οθόνη με ένα ειδικό εξάρτημα τοποθήτησης και κόλλα με λιγότερο από 10 ευρώ σε σχέση με τα 60+ που ζητούσαν στην αντιπροσωπεία.

Edited by ggazas
ορθογραφικό
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον θυμαται, (μιας και τα ποστ γινονται κατα ριπας :p), το αστερακι με τις διαφημισεις δεν κατεστη δυνατο να φυγει οποτε εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και ησυχασε το κεφαλι μου!

 

Τωρα θα ηθελα να με βοηθησει καποιος, αν μπορει, στο πως μπορω να εχω προσβαση στα αρχεια του PC μου (κυριως εγγραφα word και φωτογραφιες) οταν ειμαι στη δουλεια (δηλαδη οχι στο ιδιο δικτυο wifi).

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον θυμαται, (μιας και τα ποστ γινονται κατα ριπας :p), το αστερακι με τις διαφημισεις δεν κατεστη δυνατο να φυγει οποτε εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και ησυχασε το κεφαλι μου!

 

Τωρα θα ηθελα να με βοηθησει καποιος, αν μπορει, στο πως μπορω να εχω προσβαση στα αρχεια του PC μου (κυριως εγγραφα word και φωτογραφιες) οταν ειμαι στη δουλεια (δηλαδη οχι στο ιδιο δικτυο wifi).

 

Ευχαριστω!

 

Dropbox βάλε και θα ησυχάσεις.Μετά είτε από την εφαρμογή είτε από browser θα βλέπεις ότι θες να μοιράζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ασπρο εχει καποια διαφορα στην οθονη απο το μαυρο?

το βρηκε σε καταστημα 65 ευρω πιο φτηνο το λευκο γιατι?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια το ασπρο εχει καποια διαφορα στην οθονη απο το μαυρο?

το βρηκε σε καταστημα 65 ευρω πιο φτηνο το λευκο γιατι?

 

Δεν έχει να κάνει με την οθόνη πάντως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...