Jump to content

Οδηγός εγκατάστασης Custom ROM Final Mango 7720.68 - Ελληνικά


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια θα μπορουσε καποιος που εχει κ αυτος htc hd7 κ πραγματοποιησε ολη την διαδικασια επιτυχως να με βοηθησει να να περασω το mango στο κινητο μου που ειναι κ αυτο htc hd7 σας παρακαλω πολυ γιατι δεν κανει αυτοματη ενημερωση το zune!!!!

 

Πρεπει να μας δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες ...

Στοιχεια τηλ απο το settings/about/more info

Ειναι ξεκλειδωτο το τηλ σου ??

Και τι ακριβως θέλεις να κανεις ??? Σε ενδιαφερουν τα Ελληνικά ???

 

@mpempoulinos @giov87 Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 463
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Colossus ξεκινάω να φλασσάρω την ρόμ απο μάνγο σε 7004 official και μου βγάζει error 226 flash write...ξέρεις για πιο λόγο...
Link to comment
Share on other sites

Colossus για πες τίποτα από τους παπάδες της beta rom, έτσι για να παίρνουμε και καμιά γεύση εμείς με τα LG. ... :P

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Colossus ξεκινάω να φλασσάρω την ρόμ απο μάνγο σε 7004 official και μου βγάζει error 226 flash write...ξέρεις για πιο λόγο...

 

Δεν ξεκιναει καθολου ???

Αλλαξε usb και θυρα και κανε μια επαννεκινηση στο pc (με Vista η Windows7 οχι ΧΡ)

 

Beta: Επιπλεον 3 θεματα (εκτος απο Ασπρο-μαυρο) πληρη συνεργασια με το WPDM Background foto κλπ.

Αλλα ακομη πολυ ασταθης. Το θεμα ειναι να βρεις την σωστη ισσοροπια για να μην χασει την σταθεροτητα του το λειτουργικο.

 

Αυτο που πρπει να πω ειναι οτι πολλοι παλιοι και αστερατοι μαγειρες που μεχρι τωρα δεν ηθελαν ουτε να ακουσουν για WP7 ξερω οτι εχουν ηδη στα χερια τους τα εργαλεια και τα αρχεια και δουλευουν

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησα την διαδικασια , πηγαν ολα καλα, αλλα οταν ξεκινησε το τηλεφωνο, στις προτεινομενες γλωσσες δεν βλεπω πουθεηνα την ελληνικη, εκανα κατι λαθος?

 

Εχω HTC HD7, και αναλυτικα πλεον εχω:

 

OS version: 7.10.7720.68

firmware revision number: 2250.21.40502.401

hardware revision number: 0002

radio software version: 5.69.09.29a_22.50.50.21U

radio hardware version: A.102.0.D4

bootloader version: 1.69.2250.0(117833)

Chip SOC version: 2.2.5.0

 

EDIT: ειχα κατεβασει λαθος ρομ, τωρα ολα κομπλε, !!

Edited by yiakoub
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκιναει καθολου ???

Αλλαξε usb και θυρα και κανε μια επαννεκινηση στο pc (με Vista η Windows7 οχι ΧΡ)

 

Beta: Επιπλεον 3 θεματα (εκτος απο Ασπρο-μαυρο) πληρη συνεργασια με το WPDM Background foto κλπ.

Αλλα ακομη πολυ ασταθης. Το θεμα ειναι να βρεις την σωστη ισσοροπια για να μην χασει την σταθεροτητα του το λειτουργικο.

 

Αυτο που πρπει να πω ειναι οτι πολλοι παλιοι και αστερατοι μαγειρες που μεχρι τωρα δεν ηθελαν ουτε να ακουσουν για WP7 ξερω οτι εχουν ηδη στα χερια τους τα εργαλεια και τα αρχεια και δουλευουν

 

Το δοκίμασα αλλά πάλι τίποτα..ξεκινάει στο 1% πετάει το σφάλμα...

Το ίδιο πράγμα και σε ένα άλλο trophy που δοκίμασα ενός φίλου..και τα δύο είναι απο γερμανία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Ακολουθω τον οδηγο στο 1ο ποστ, και ενω η Εγκατάσταση RSPL γινεται κανονικά, οταν παω να φλασαρω την συσκευη αντιμετωπιζω το παρακατω προβλημα :

Η μπαρα ολοκληρωσης της διαδικασιας παραμενει στο 0% και μετα απο κανα 5λεπτο μου εμφανιζεται μια οθονη της εφαρμογης , η οποια με ενημερωνει πως εχει συναντησει προβληματα επικοινωνιας κατα τη διαδικασια της αναβαθμισης. :/

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

αφου περασουμε την ημι-εισημη εκδοση του μανγο πρεπει να κανουμε κατι αλλο μετα?

 

τα mango official πως τα εβαλες!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε colossus_r φιλε εαν περιμενω χωρις να κανω τπτ θα εγκατασταΘει αυτοματα το συγκεκριμενο update (μεσω zune) με Ελληνικα κ ολα τα utilities που ανεφερες?
Link to comment
Share on other sites

Το Windows Phone Device Manager λειτουργεί στις Mango Roms ή απαιτείται αναβάθμισή του?

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κολοσσέ, τα κατάφερες και πάλι!!

Για όσους ταλαιπωρήθηκαν με το official mango, και είναι πολλοί που δεν μπόρεσαν είτε να το βάλουν με Ελληνικά, είτε να το κάνουν ξεκλείδωτο, είτε να το αναβαθμίσουν γενικά.

Η διαδικασία είναι εύκολη, γρήγορη, ακίνδυνη όσο είναι δυνατόν αυτό. Μόνο προσοχή στην έκδοση του υπάρχοντος SPL, αλλά είναι πολύ ξεκάθαρο και δεν χωράνε δικαιολογίες.

 

Edit: Έχω την εντύπωση, πως συγκεκριμένα για την custom του trophy, μέσα στο zip δεν υπάρχει το romupdateutility μαζί με τα υπόλοιπα αρχεία, αλλά το έχει βάλει στο self extracted αρχείο RUUWrapper.exe. Και μόλις τρέχεις αυτό, τότε μόνο εξάγει και τρέχει το romupdateutility.

Το ίδιο είναι, αλλά για να μη ψάχνετε και δε βρίσκετε.

Θα το ξανακατεβάσω να το ελέγξω ξανά.

 

Εdit2: Ναι, στη custom του trophy σίγουρα, μπορεί και στου hd7, αποσυμπιέζετε το αρχείο μέχρι να δείτε το RUUWrapper_29.exe. Μετά αυτό τρέχετε και ανοίγει το romupdateutility.exe μόνο του, και τα κάνει κάπως αυτοματοποιημένα όλα. Μη μπερδευτείτε οτι κατεβάσατε λάθος αρχείο.

 

να ρωτησω παλι κατι αλλο.αν κανουμε αυτα που λες θα χασουμε ολα τα αρχεια και τις επαφες που εχουμε στο τηλεφωνο?επειδη ακομα ψαχνομαι και δεν εχω βρει πως κανω μπακ απ.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... αν και δεν ειναι... Σε περιπτωση που καναμε πατατα και εμφανιζει "pc40100 ss-bc (4k)" κατα το bootloader!!! τι κανουμε???
p.k.
Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα την xbmod, πολλοι λενε οτι δεν ειναι καλι εμνα παλι μια χαρα μου μπεικε, θα εβαζα κι εγω την touch it αλλα ειχε καποια πραμματα που με εκνεβριζαν και αποφασισα να μην την βαλω. Αυτα τα cabs αρχεια πως τα βαζουμε? Δεν ειχε απο μονο του ελληνικα και λεει πως μπορω να βαλω με cab, κατεβασα το προγραμμα απο το xda που δινει αλλα δεν ξερω πως τα περναμε...

Τωρα προσπαθησα να εγκαταστησω ενα cab αλλα μου βγαζει ερρορ... Τι κανω λαθος???:mad:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα δεν ξέρω αν είναι πατάτα γιατί και εμένα το ίδιο γράφει !! και δεν βγάζει το serial !! με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ με το pc για να περάσω την rom!!
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά πάλι τίποτα..ξεκινάει στο 1% πετάει το σφάλμα...

Το ίδιο πράγμα και σε ένα άλλο trophy που δοκίμασα ενός φίλου..και τα δύο είναι απο γερμανία...

 

Εχεις βαλει αλλη φορά ΡΟΜ με φλασαρισμα ?? Μηπως ειναι κλειδωμενη απο τον γερμανο provider ???

Aν ναι τοτε εμπλεξες ...Δεν ειναι ευκολα να βαλεις αλλες ΡΟΜ ..Θελει provider unlock me golder card kai slpit usb cable

 

Το Windows Phone Device Manager λειτουργεί στις Mango Roms ή απαιτείται αναβάθμισή του?

Περιμενουμε την αναβαθμιση για Mango

 

αφου περασουμε την ημι-εισημη εκδοση του μανγο πρεπει να κανουμε κατι αλλο μετα?

τα mango official πως τα εβαλες!!!

Ισως η λεξη ημι-επισημη δεν εγινε κατονοητη οπως ηθελα...Για να το ξεκαθαρισσουμε ..

Η ΡΟΜ ειναι ακριβως ιδια με το update που θα παρουμε απο το Zune (MS) αλλα ερχεται ετοιμη με Ελληνικα και Ξεκλειδωτη ...καμμια αλλη διαφορά

 

τελικα εβαλα την xbmod, πολλοι λενε οτι δεν ειναι καλι εμνα παλι μια χαρα μου μπεικε, θα εβαζα κι εγω την touch it αλλα ειχε καποια πραμματα που με εκνεβριζαν και αποφασισα να μην την βαλω. Αυτα τα cabs αρχεια πως τα βαζουμε? Δεν ειχε απο μονο του ελληνικα και λεει πως μπορω να βαλω με cab, κατεβασα το προγραμμα απο το xda που δινει αλλα δεν ξερω πως τα περναμε...

Τωρα προσπαθησα να εγκαταστησω ενα cab αλλα μου βγαζει ερρορ... Τι κανω λαθος???:mad:

 

Δεν μπορω να σε βοηθησω εοειδή αυτη την ΡΟΜ δεν την αγγιξα καθολου γιατι ειναι πολυ μπορδεμενο το θεμα με τα cab αλλα και γιατι δεν μου αρεσει καθολου αυτος ο τροπος....

Καλησπερα... αν και δεν ειναι... Σε περιπτωση που καναμε πατατα και εμφανιζει "pc40100 ss-bc (4k)" κατα το bootloader!!! τι κανουμε???

 

καλησπέρα και από μένα δεν ξέρω αν είναι πατάτα γιατί και εμένα το ίδιο γράφει !! και δεν βγάζει το serial !! με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ με το pc για να περάσω την rom!!

 

Aν εισασταν σε spl 4.xxx και προσπαθησατε να βαλετε RSPL εχετε σοβαρο προβλημα....

Και που δεν υπάρχει λυση αυτη την στιγμη

 

Οπως εγραψα με μεγαλα κοκκινα γραμματα στην πρωτη σελιδα

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Ελεγχουμε προσεκτικα την δευτερη γραμμη το SPL το νουμερο 3.1.2250.00

Αν εχουμε περάσει mango και εχουμε SPL 4.x.xxxx.xx τοτε ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΕΔΩ ...

Για να συνεχισουμε πρεπει να περάσουμε στο τηλεφωνο μας μια ΡΟΜ 7004 η 7008 ΑΛΟΙΩΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΘΑ ΚΟΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

thanxxx colossus περαστικα μας!!!

 

Ησουν σε mango και εβαλες SPL???? Οχι ρε γ@μ@το ....!!!

Link to comment
Share on other sites

Ησουν σε mango και εβαλες SPL???? Οχι ρε γ@μ@το ....!!!

Στο xda συγκεκριμένα μιλάνε για ''brick device'' εάν κατάλαβα καλά.. :wacko: Παιδιά, μόνο υπομονή μπας και βγει κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα μια ερώτηση ίσως ακουστεί χαζή αλλά είναι απλή έχω το Hd 7 σε nodo έκδοση 7392 κάνω απευθείας το φλασάρισμα για πρέπει να το επαναφέρω σε 7004;; ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μπορειτε να μου πειτε εγω που εχω περασει το DFT MANGO RTM κσι με τα εξης στοιχεια αν μπορω να την περασω?

 

εκδοση ΛΣ 7.10.7720.68

αριθμος αναθ. υλικολογισμικου 2250.21.40600.DFT

αριθ.αναθ.υλικου 0003

εκδοση λογισμικου ασθρ. συνδεσεις 5.54.09.21_22.33b.50.10U

εκδοση υλικου ασυρματης συνδεσεις Α.102.0.D4

εκδοση φορτωσεις λειτουργικου 1.20.2250.0(117833)

εκδοση chip SOC 2.2.5.0

Link to comment
Share on other sites

Colossus ναι έχω ξαναπεράσει ρομ ... συγκεκριμένα ήμουν σε nodo κλειδωμένη και φλάσσαρα χωρίς πρόβλημα σε 7004..Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να άλλαξε!!
Link to comment
Share on other sites

Colossus ναι έχω ξαναπεράσει ρομ ... συγκεκριμένα ήμουν σε nodo κλειδωμένη και φλάσσαρα χωρίς πρόβλημα σε 7004..Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να άλλαξε!!

 

κατι παιζει με τα γερμανικα !!! ακριβως το ιδιο εχω και εγω :(

εχω δοκιμασει τα παντα !!

εχω αλλαξει και Pc εχω αλλαξει και usb

χθες το πηγα παλι σε mango και παλι οταν παω να βαλω την original ρομ μου βγαζει το flash write error..

τη βλεπω τη δουλεια να μενουμε Lock.

οποιος εχει νεοτερο ας το γραψει.

Υπαρχει καποιος με vodafone γερμανιας που να το εχει unlocked σε mango?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα τα καταφερα περασα ελληνικα με cab kai μετα htc customization Omega και τωρα μιοιαζει σαν να εχω το htc radar...

Xaxa καιρος ηταν τρεις ολοκληρες μερες και μιση παλευω...

Link to comment
Share on other sites

an και τα κανς ολα οπος γραφετε ανοιγω το προγραμμα συνδεω το trophy7 το αναγνωρηζει προχοραει ολη η διΑΔΗΚΑΣΙΑ μου γραφει οτι εγηνε επητυχθμενα , δεν μου κανει επανεκηνηση αν το ξανατρεξω δεν το ωρισκει το τηλ και αν το βγαλω και το ξαναβαλω δεν αναγνωρησει και το λειτουργηκο το τηλ , μετα πρεπει να το κλεισω το τηλ να το ξανανοιξω και το τε το αναγνωρηζει ξανα αλλα δοκιμασα πολλες φορες αν και ολα πανε καλα δεν το γηρναει σε RSPL , για να κλεισω το τηλ βγαζω την μπαταρια τα χαρακτιριστηκα ειναι

PC40100 SS-BC (4K)

SPL-1.22.2250.0(119397)

MicroP(LED) OX09

TOUCH A1(v10,20)

και στο πρασινο μερος γραφει αυτα

SD SANDISK 7580MB

partition info-v211v413

αντε παιδια βαλτε ενα χερακι

υπ οψιν ποτε δεν το εχω κανει τπτ ολα μανισια αγορασμενο απο βονταφονε και φοραει την 7392

Link to comment
Share on other sites

Colossus ευχαριστώ για όλα ηταν πραγματικά εύκολο και γρήγορο! Έχει πολλές βελτιώσεις και λειτουργικά είναι καλύτερο! το μόνο που μένει τώρα είναι να βγεί και η καινούρια έκδοση του windows phone device manager!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...