Jump to content

[ROM] Omega v10.4 - XWKL1 Android 2.3.6 + Omega Files Kitchen v0.3


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγω το ίδιο πρόβλημα έχω.

κάνει reboot το κινητό άλλα ο κερνελ δεν αλλάζει. :rolleyes:

 

Εχετε δοκιμασει με το .tar αρχειακι και το odin?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχετε δοκιμασει με το .tar αρχειακι και το odin?

 

Επίσης έχει αναφερθεί από έναν φίλο εδώ αυτό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1347899

Κατεβάστε το apk και περάστε τον kernel με αυτό...

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Πριν λίγες μέρες εγκατέστησα την 5.0, η διδικασία πήγε μια χαρά. Απο τότε, μετά απο κάθε επανεκίνηση το τηλ δεν αναγνώριζει τη sim. Πρέπει να το κλείσω να βγάλω και να βάλω την κάρτα και να επανκινήσω ξανά, για την δεί.

Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασιά στη αρχή νομίζοντας πως κάτι έχει η κάρτα.

Προχτές που πέρασα την 6.0 είχα ξανα τα ίδια. Δοκίμασα λοιπόν την κάρτα (κοσμοτε) σε άλλο τηλ και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Δοκίμασα όμως και άλλη κάρτα της παραπάνω εταιρίας στο γκάλαξι και είχα τα ίδια συμπτώματα.

Σήμερα που αποφορτηστηκέ χρειάστηκε να βγάλω και να βάλω τη κάρτα 5 φορές για να την δει.

Πρίν ήμουν σε λέομαρ και έχω κρατήσει όλα τα clockworkmod backups, όπως και της ομέγκα.

Τι προτέινετε;

Link to comment
Share on other sites

είχα ακριβώς το ίδιο θέμα στην omega 3.0..τώρα με την XT 6.0 -ευτυχώς για μένα και μάλλον δυστυχώς για σένα-δουλεύει και την αναγνωρίζει αμέσως...μετά από reboot εννοώ...μήπως να ξαναπέρναγες την 6??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Εχω φλασάρη όλες τις εκδόσεις της ΩΜΕΓΑ χωρίς κανένα απολύτος πρόβλημα μέχρι την 6.1.Οταν φλασάρο την 6.1 εξαφανίζεται το εικονίδιο για τα μηνύματα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανοίξω τα μηνύματα.Γύρισα πίσω στην 6.0 και όλα καλά.Επίσης υπάρχη καμιά λύση στα αρχεία καταγραφής κλήσεων ώστε τα ίδια νούμερα να μην εμφανίζονται ξεχωριστά?Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Εχω φλασάρη όλες τις εκδόσεις της ΩΜΕΓΑ χωρίς κανένα απολύτος πρόβλημα μέχρι την 6.1.Οταν φλασάρο την 6.1 εξαφανίζεται το εικονίδιο για τα μηνύματα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανοίξω τα μηνύματα.Γύρισα πίσω στην 6.0 και όλα καλά.Επίσης υπάρχη καμιά λύση στα αρχεία καταγραφής κλήσεων ώστε τα ίδια νούμερα να μην εμφανίζονται ξεχωριστά?Ευχαριστώ.

δεν εξαφανίστηκε σου δίνει την δυνατότητα αν πας στις εφαρμογές να το πάρεις και να το τοποθετήσεις και στην κάτω μπάρα

αν αυτό εννοείς

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

δεν εξαφανίστηκε σου δίνει την δυνατότητα αν πας στις εφαρμογές να το πάρεις και να το τοποθετήσεις και στην κάτω μπάρα

αν αυτό εννοείς

 

Δεν εμφανίζεται ούτε στις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Πριν λίγες μέρες εγκατέστησα την 5.0, η διδικασία πήγε μια χαρά. Απο τότε, μετά απο κάθε επανεκίνηση το τηλ δεν αναγνώριζει τη sim. Πρέπει να το κλείσω να βγάλω και να βάλω την κάρτα και να επανκινήσω ξανά, για την δεί.

Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασιά στη αρχή νομίζοντας πως κάτι έχει η κάρτα.

Προχτές που πέρασα την 6.0 είχα ξανα τα ίδια. Δοκίμασα λοιπόν την κάρτα (κοσμοτε) σε άλλο τηλ και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Δοκίμασα όμως και άλλη κάρτα της παραπάνω εταιρίας στο γκάλαξι και είχα τα ίδια συμπτώματα.

Σήμερα που αποφορτηστηκέ χρειάστηκε να βγάλω και να βάλω τη κάρτα 5 φορές για να την δει.

Πρίν ήμουν σε λέομαρ και έχω κρατήσει όλα τα clockworkmod backups, όπως και της ομέγκα.

Τι προτέινετε;

 

Δοκιμασε να φλασαρεις χωρις σιμ και ξωτερικη καρτα

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μαγειρες και δοκιμαστες...Τα fly animations στα omega files παιζουν με την xt 6.0?

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Καποιος?Please...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Για την 6.0 δεν έκανα full wipe, ενώ όταν πέρασα τη 5.0 είχα κάνει.

Χωρίς τη sim και την sd, προτείνεις να κάνω και full;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.Παμε.

 

Περασα την 6.1 ICS με full wipe.Ολα κομπλε.το κινητακι παει μια χαρα.φτου φτου μη το ματιασω.Λογω ελλειψης εμπειριας δεν μπορω να διακρινω τεραστιες διαφορες με τον καινουργιο kernel.Ενταξει μου φαινεται λιγο λιγο λιγο πιο γρηγορος.Απο θερμοκρασια δεν εχω περασει ακομα καποιο προγραμματακι να ελεγξω αλλα μου φαινεται αρκετα καλα, με την αισθηση της αφης τουλαχιστον.Ενα μικρο lag μου εμφανιζεται μονο στον ICS launcher κατα την εναλλαγη των καρτελων και εδω θελω την αποψη σας.Ειναι θεμα kernel η θεματος???Τωρα σε ο,τι εχει να κανει με την μπαταρια θα προσπαθησω να το φερω στην κατασταση που ηταν με την Omega 5 και τον Cf-root ετσι ωστε να εχω καλυτερη εικονα για την αποδοση της.

 

Μια ακομα ερωτηση που θελω να κανω.Σε αντιθεση με την εικονα αυτη http://img855.imageshack.us/img855/1774/ics23.png αλλα και με αυτη http://img405.imageshack.us/img405/559/ics35.png εμενα δεν υπαρχει σε κανεναν launcher αυτη η επιλογη που να χωριζει το μενου σε καρτελες (all,recent,running) και (apps widgets) αντιστοιχα.Ειναι καποια ρυθμιση η καποιος launcher που πρεπει να περασω?Περιμενω τη βοηθεια σας.

 

EDIT:Κατι ακομα.Υπαρχει τροπος να εχουμε transparent widgets για την 6.1?

 

Τελειωνοντας να δωσω τα συγχαρητηρια μου για αλλη μια φορα στον John για την Rom και πλεον και στον φιλο και συνονοματο Παναγιωτη για τον kernel :up::clap:

 

 

 

Επειδη ειχα και εγω ενα μικρο lag στις καρτελες και εψαχνα λιγο τα προηγουμενα μην. στο θεμα μηπως βρω λυση, απλα ενημερωτικα να αναφερω οτι ο parafron4 ειχε δικιο. Με το που αφαιρεσα το program monitor, no more lag ...:) (αν και ακομα υπαρχει ενα μικρο μικρο lagaki οταν μπαινοβγαινω γρηγορα απο τη σελιδα με τις εφαρμογες, στις σελιδες με τα widget)

Edited by carve21
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα χωρίς φουλ. Μου κάνει τα ίδια.

 

φιλε μου καλησπερα,

δοκιμασε τα εξης:

 

Κανε επαναφορα των backup που εχεις απο leomar

Κανε 2-3 επανεκκινησεις να δεις πως δουλευει

Αν ειναι ολα οκ και θες την omega κανε full wipe install της omega 6 και δες πως θα παει

Σε περιπτωαη που σου ξαναρχισει τις ιδιες ιστοριες, κατεβασε ξανα την omega.. υπαρχει παντα η περιπτωση το αρχειο να μην εχει κατεβαστει σωστα..

Αν και σε αυτη την περιπτωση το λαθος θα εγινε απο την εγκατασταση της 5 και θα διορθωθει με το full wipe..

 

Ενημερωσε μας :)

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καποιος?Please...

 

Είναι πολύ απλό.Κάνε ένα nandroid backup και μετά φλασαρισε αυτό που θες.Αν δουλέψει είσαι οκ, αν όχι τότε έχεις το backup και γυρνάς πίσω.Εγώ έτσι κάνω όταν θέλω να δοκιμάσω κάτι για το οποίο δεν είμαι σίγουρος.Το πολύ πολύ να πέσεις σε bootloop.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα,

δοκιμασε τα εξης:

 

Κανε επαναφορα των backup που εχεις απο leomar

Κανε 2-3 επανεκκινησεις να δεις πως δουλευει

Αν ειναι ολα οκ και θες την omega κανε full wipe install της omega 6 και δες πως θα παει

Σε περιπτωαη που σου ξαναρχισει τις ιδιες ιστοριες, κατεβασε ξανα την omega.. υπαρχει παντα η περιπτωση το αρχειο να μην εχει κατεβαστει σωστα..

Αν και σε αυτη την περιπτωση το λαθος θα εγινε απο την εγκατασταση της 5 και θα διορθωθει με το full wipe..

 

Ενημερωσε μας :)

 

αν δεν δουλέψει σωστά με αυτό που σου λένε τα παιδιά πιο πάνω δοκίμασε και κάτι άλλο.

Κατέβασε την επίσημη kj3 και πέρασε την με odin μέσω υπολογιστή μετά κστεβασε και τον cftoot kernel kj3 για να κανεις root το κινητο και πέρασε από πάνω με full wiρe την omega. Φρόντισε όμως πριν περάσεις την rom με το odin να πάρεις ένα backup τις εφαρμογές σου με το titanium ώστε μετά να τις επαναφέρεις.

Εγώ έτσι έλυσα κάποιο πρόβλημα που είχα και με ταλαιπωρούσε κάμποσο καιρό, βέβαια άσχετο με το δικό σου αλλά είμαι σίγουρος ότι έτσι λυθεί και το δικό σου

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα λεομαρ αλλά το πρόβλημα παραμένει. Παρατήρησα όμως πως αν προλάβω να βάλω το πιν, πριν γράψει αριστερά στην πάνω μπάρα usb.. βλέπει τη σιμ. Αν το αφήσω, λίγο πριν εξαφανιστεί το usb.. χάνεται και το πληκτρολόγιο εισαγωγής του πιν και δεν βλέπει τη κάρτα μετά με τίποτα. Ήθελα να το δοκιμάσω και με ωμέγα αλλά δεν ολοκληρώνει το restore από το cwm και με γυρνάει στη λεομαρ ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα λεομαρ αλλά το πρόβλημα παραμένει. Παρατήρησα όμως πως αν προλάβω να βάλω το πιν, πριν γράψει αριστερά στην πάνω μπάρα usb.. βλέπει τη σιμ. Αν το αφήσω, λίγο πριν εξαφανιστεί το usb.. χάνεται και το πληκτρολόγιο εισαγωγής του πιν και δεν βλέπει τη κάρτα μετά με τίποτα. Ήθελα να το δοκιμάσω και με ωμέγα αλλά δεν ολοκληρώνει το restore από το cwm και με γυρνάει στη λεομαρ ξανά.

 

εχεις βαλει προσθετη καρτα μνημης??

Αν ναι, βγαλτη και ξαναπροσπαθησε..

 

Αν δεν δουλεψει αυτο εγω θα προσπαθουσα με full wipe μπας και..

 

Τσεκαρε και αν, ενω εισαι σε φαση που δεν εχει αναγνωρισει την σιμ, μπορεις να μεταφερεις επαφες απο το κινητο στη σιμ..

Δηλαδη αν την βλεπει οτι ειναι στο τηλ η αν δεν την βλεπει καθολου..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@paris_rx8

Πάρη σ' ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για το Donate :)

 

Γεια σας μαγειρες και δοκιμαστες...Τα fly animations στα omega files παιζουν με την xt 6.0?

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Ναι ότι έχω στο Omega Files είναι συμβατό με την Omega V6.x

Να πάρεις πρώτα backup καλού κακού.

 

Ο κερνελ του pan είναι πάρα πολύ καλός...χωρις λαγκαρίσματα αλλά είναι λίγο ζεστός χωρίς αυτο να σημάνει κατι μιας και λειτουργει απροβλημάτιστα...ο cf-root xw xen kj3-v.5 cwm5 κατ εμε είναι ισως ο καλυτερος γιατί συνδυαζει και τη καλύτερη αυτονομία....

Επίσης τρομερα σμούθ αλλα με οχι τοσο καλη αυτονομία είναι και ο spedmod 18 test2

 

Από τις δοκιμες μου και εγω τα ιδια παρατήρησα,

στην νεα v7.0 θα επανέλθει ο cf-root xw xen kj3-v.5 cwm5 σαν προεπιλογή στην Omega.

 

Καλημέρα σε όλους

Πριν λίγες μέρες εγκατέστησα την 5.0, η διδικασία πήγε μια χαρά. Απο τότε, μετά απο κάθε επανεκίνηση το τηλ δεν αναγνώριζει τη sim. Πρέπει να το κλείσω να βγάλω και να βάλω την κάρτα και να επανκινήσω ξανά, για την δεί.

Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασιά στη αρχή νομίζοντας πως κάτι έχει η κάρτα.

Προχτές που πέρασα την 6.0 είχα ξανα τα ίδια. Δοκίμασα λοιπόν την κάρτα (κοσμοτε) σε άλλο τηλ και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Δοκίμασα όμως και άλλη κάρτα της παραπάνω εταιρίας στο γκάλαξι και είχα τα ίδια συμπτώματα.

Σήμερα που αποφορτηστηκέ χρειάστηκε να βγάλω και να βάλω τη κάρτα 5 φορές για να την δει.

Πρίν ήμουν σε λέομαρ και έχω κρατήσει όλα τα clockworkmod backups, όπως και της ομέγκα.

Τι προτέινετε;

 

Το προβλημα αυτο το αναφεραν και αλλοι 2 στο xda αρα δεν ειναι τυχαιο,

αφου παρεις τα backup σου βαλε και παλι την Omega με full wipe και αμεσως αλλαξε κερνελ,

βαλε τον cf-root xw xen kj3-v.5 cwm5, δοκιμασε την συσκευη χωρις να βαλεις κατι και ενημέρωσε μας.

 

Καλημέρα σε όλους.Εχω φλασάρη όλες τις εκδόσεις της ΩΜΕΓΑ χωρίς κανένα απολύτος πρόβλημα μέχρι την 6.1.Οταν φλασάρο την 6.1 εξαφανίζεται το εικονίδιο για τα μηνύματα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανοίξω τα μηνύματα.Γύρισα πίσω στην 6.0 και όλα καλά.Επίσης υπάρχη καμιά λύση στα αρχεία καταγραφής κλήσεων ώστε τα ίδια νούμερα να μην εμφανίζονται ξεχωριστά?Ευχαριστώ.

 

Αν πας στο root στον φάκελο ststem/app έχει μέσα το mms.apk??

 

Υπαρχει τροπος να βγαλω τα soft keys στο ics χωρις να βαλω αλλο launcher?

 

Όχι.

 

Μετά από 2 μέρες χρήσης της Omega 6 με kernel Siyah 2.1.1 κατέληξα στα εξείς:

 

1) Η μπαταρία όντως κρατάει αρκετά περισσότερο από της <<μαμάς>>.

2) Το κινητό πάλι ζεσταίνεται όταν παίζεις κανα game HD (το κατάλαβα με το Whatslot HD.

3) Τα εικονίδια πέντε ανα σειρά είναι απλά τέλεια!

4) Υπάρχει πάλι ένα μικρό lagging στα μενού.

5) Από <<μαμά>> σε Omega θέλει οπωσδήποτε Wipe Dalvik cache για να παίξει call recorder και κάποιες άλλες εφαρμογές.

6) Το λειτουργικό φορτώνει λίγο πιο γρήγορα και δείχνει γενικά ταχύτερο.

7) Τα Deluxe setting αλλά και το NoLed που δεν τα ήξερα είναι το κάτι άλλο.

 

Προτείνω όσους δεν φύγαν ακόμα από την original να ξεκινήσουν και δεν θα μετανιώσουν.

Δεν πιστεύω ότι μετά θα επιστρέψουν ξανά στην original. Δεν έχει κάτι να προσφέρει.

 

1) Έμενα όχι.

4) Δεν το έχω εγώ.

5) Με το flassaρισμα της Omega γίνεται αυτόματα.

7) Συμφωνώ και αν δείτε και το νέο mod-theme του jkay 13.1 θα πάθετε, Από χτες δοκιμάζω την νέα v7.0 XT και ξανά αγάπησα το SG2

Φοβερή δουλειά έκανε ο jkayης

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικα και μονο να αναφερω οτι το θεμα με την sim μου το εκανε μονο την πρωτη μερα και νομιζα οτι μετα εστρωσε αλλα μετα απο ποστ που διαβασα εκανα μερικες δοκιμες και οντως οταν ανοιγει αν δεν βαλω το pin πριν τελειωσει το media scanning δεν μπορω να ενεργοποιησω με τιποτα την sim, απλα δεν το ειχα καταλαβει γιατι παντα βαζω το πιν αμεσως. Επισης γενικοτερα δεν εμφανιζει τα αστερακια του πιν οταν γραφω και το backspace κουμπι ειναι απενεργοποιημενο (σαν χρωματισμο) αλλα δουλευει.

Screen για παράδειγμα.

http://img.tapatalk.com/b05c1600-2dc8-bb49.jpg

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα λεομαρ αλλά το πρόβλημα παραμένει. Παρατήρησα όμως πως αν προλάβω να βάλω το πιν, πριν γράψει αριστερά στην πάνω μπάρα usb.. βλέπει τη σιμ. Αν το αφήσω, λίγο πριν εξαφανιστεί το usb.. χάνεται και το πληκτρολόγιο εισαγωγής του πιν και δεν βλέπει τη κάρτα μετά με τίποτα. Ήθελα να το δοκιμάσω και με ωμέγα αλλά δεν ολοκληρώνει το restore από το cwm και με γυρνάει στη λεομαρ ξανά.

 

γιατι δεν δοκιμαζεις αυτο που σου γραφω απο πανω;

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα και εγω ενα μικρο lag στις καρτελες και εψαχνα λιγο τα προηγουμενα μην. στο θεμα μηπως βρω λυση, απλα ενημερωτικα να αναφερω οτι ο parafron4 ειχε δικιο. Με το που αφαιρεσα το program monitor, no more lag ...:) (αν και ακομα υπαρχει ενα μικρο μικρο lagaki οταν μπαινοβγαινω γρηγορα απο τη σελιδα με τις εφαρμογες, στις σελιδες με τα widget)

 

Εγω ομως δεν εχω το program monitor.Μονο το ρολοι και το google search

Link to comment
Share on other sites

πότε να την αναμένουμε Γιάννη?μην αγχωθείς...

από μια γρήγορη ματιά που έριξα στο xda πραγματικά στη 13.1 έχει γίνει εντυπωσιακή δουλειά και πολλές αλλαγές!!ανυπομονούμε!!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μια πληροφορία αν θές αν κ ολίγον offtopic....

Το mount ntfs το δουλεύετε με τον Παναγιώτη αποκλειστικά κ μόνο πάνω στον τροποποιημένο siyah????

Η παίζει να δουλεύει κ με άλλους kernel οταν με το καλό το φέρεται εις πέρας????

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...