Jump to content

[ROM] Omega v10.4 - XWKL1 Android 2.3.6 + Omega Files Kitchen v0.3


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισως να μήν ισχύει αυτό που θα γράψω όμως είμαι σίγουρος οτι δέν με απατάει η μνήμη μου.

Σε απόπειρα να φλασάρω το BlackBlueTheme-Universal 4 στον γαλαξία ωστε να γίνει πιό λεπτή η γραμματοσειρά κ κυρίως τα εικονίδια στις ρυθμίσεις να γίνουν πιο μικρά,πέρασε το θέμα σε λιγότερο απο 1 λεπτό όταν σε ίδια απόπειρα με προηγούμενες rom-firmware έκανε κανα 7λεπτο........

Εντάξει τί να λέμε..........

Αν αυτό οφείλεται στην rom που κατα πάσα πιθανότητα εκεί βαδίζει η σκέψη μου........οπότε Γιάννη για άλλη μιά φορά συγχαρητήρια για την δουλειά κ το μεράκι που έχεις πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο......

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά για να αλλάξω τα εικονίδια στο jkay πως μπορώ; Επίσης πήγα να βάλω τον dialer που έχει ο Γιάννης και δεν μου τον έβαλε ενώ μπήκε σε λειτουργία εγκατάστασης και έκανε reboot κανονικά.Όλα αυτά μέσω της εφαρμογής cwm.Ξέρει να βοηθήσει κάνεις; Ξέχασα να αναφέρω πως μετά την αποτυχημένη εγκατάσταση του dialer η μπαταρία έπεσε από το 50% στο 12% να και η φώτο....http://img.tapatalk.com/b29320d5-835b-582b.jpg

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Για να αλλάξεις εικονίδια στο jkay απλά πατάς παρατεταμένα το εικονίδιο που θες και επιλέγεις από το gallery κάποιο από τα εικονίδια που έχεις ήδη κατεβάσει (ναι είναι συμβατά τα εικονίδια που αναφέρεις..) Και έτοιμος..

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δοκιμάζω τον τελευταίο speedmod (test10) είναι smooth όσο και ο 2 αλλά και ποιο γρήγορος (στην αίσθηση, δεν πολυχρησιμοποιω benchmarks), θα δούμε για μπαταρία...όπως έχω ξαναπεί είναι σε καλό δρόμο ο dev σύντομα νομίζω θα έχουμε final version...

 

Sent from Galaxy

 

πες μας τις εντυπωσεις σου γιατι εγω με τον test2 εχω παθει την πλακα μου!!!

το κινητο εχει να κλεισει απο χθες!!!:blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξεις εικονίδια στο jkay απλά πατάς παρατεταμένα το εικονίδιο που θες και επιλέγεις από το gallery κάποιο από τα εικονίδια που έχεις ήδη κατεβάσει (ναι είναι συμβατά τα εικονίδια που αναφέρεις..) Και έτοιμος..

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση,ήταν τόσο απλό.Για τον dialer γνωρίζεις κάτι;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια να το πω και εγω ο συνδυασμός ομεγα+speedmode K2-18-test2 το κην απλα πεταει απιστυτα smooth και ταχυτατος!!!!:up:δοκιμάστε τον και δεν θα τον αλλάξετε:lol:
Link to comment
Share on other sites

πες μας τις εντυπωσεις σου γιατι εγω με τον test2 εχω παθει την πλακα μου!!!

το κινητο εχει να κλεισει απο χθες!!!:blink::blink:

 

Δεν πρόλαβα! Έβγαλε τον 11 και τώρα είμαι εκεί..προσωπικά έχω στο κινητό μου σε μία γωνίτσα τον test2...ο 11 δείχνει σχεδόν το ίδιο smooth αλλά για μπαταρία θα μπορώ να πω κάτι αύριο...νομίζω όμως ότι κάπου στο μυαλό του και ο dev έχει τον test2 σαν σημείο αναφοράς...βλέπω ότι προσπαθεί να κρατήσει το smoothness όσο μπορεί κοντά σε αυτό το version...

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση,ήταν τόσο απλό.Για τον dialer γνωρίζεις κάτι;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Εμένα μου το εγκατέστησε κανονικά.. Δοκίμασε να κανείς wipe dalvic cache από το advanced menu του cwm και μετά εγκατέστησε το dialer που θες..

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα! Έβγαλε τον 11 και τώρα είμαι εκεί..προσωπικά έχω στο κινητό μου σε μία γωνίτσα τον test2...ο 11 δείχνει σχεδόν το ίδιο smooth αλλά για μπαταρία θα μπορώ να πω κάτι αύριο...νομίζω όμως ότι κάπου στο μυαλό του και ο dev έχει τον test2 σαν σημείο αναφοράς...βλέπω ότι προσπαθεί να κρατήσει το smoothness όσο μπορεί κοντά σε αυτό το version...

 

Sent from Galaxy

 

χαιρομαι γιατι αν τελικο αποτελσμα ειναι κοντα στον test2 θα γινει το κινητο πυραυλός!

τεσπα εγω δεν τολμαω να δοκιμασω αλλον test :p γιατι με τον 2 επαθα πλακα!

εχω και τον go launcher και το κινητο παει σφαιρα!

το μεγαλυτερο σοκ ομως ειναι στην μπαταρια! τεραστια διαφορα!

μπραβο μακαρι να το παει ετσι μεχρι το τελος!

κρατα μας ενήμερους..:)

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι γιατι αν τελικο αποτελσμα ειναι κοντα στον test2 θα γινει το κινητο πυραυλός!

τεσπα εγω δεν τολμαω να δοκιμασω αλλον test :p γιατι με τον 2 επαθα πλακα!

εχω και τον go launcher και το κινητο παει σφαιρα!

το μεγαλυτερο σοκ ομως ειναι στην μπαταρια! τεραστια διαφορα!

μπραβο μακαρι να το παει ετσι μεχρι το τελος!

κρατα μας ενήμερους..:)

 

Είχα reboot με τον 11...πίσω λοιπόν και εγώ στον test2...

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω εχω τον kernel που ειχε η omega 6 απο μονη της και κανοντας την νορμαλ χρηση που κανω (ισως λιγο λιγοτερο 3g απο οτι συνηθως) ειμαι στο 50% και κλεινω 3 μερες!Οποτε ποσο καλυτερος να ναι ο test 2?!Ισως να ειναι καλυτερος οχι στην αναμονη αλλα στην πολυωρη χρηση...Τι να πωω δεν ξερω!Ψηνομαι να τον βαλω με ολα αυτα που ακουω περι μπαταριας κυριως!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω εχω τον kernel που ειχε η omega 6 απο μονη της και κανοντας την νορμαλ χρηση που κανω (ισως λιγο λιγοτερο 3g απο οτι συνηθως) ειμαι στο 50% και κλεινω 3 μερες!Οποτε ποσο καλυτερος να ναι ο test 2?!Ισως να ειναι καλυτερος οχι στην αναμονη αλλα στην πολυωρη χρηση...Τι να πωω δεν ξερω!Ψηνομαι να τον βαλω με ολα αυτα που ακουω περι μπαταριας κυριως!

 

Η αληθεια ειναι οτι ο κερνελ τις 6.1 εχει ενα θεμα απο πλευρας μπαταριας και θερμοτητας(ειναι ο τροποποιημενος του pan)..γι αυτο και ο γιαννης απο οτι ειπε στην επομενη σειρα θα εχει τον cf root kj3 v5.0 σαν πρωτη επιλογη...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω εχω τον kernel που ειχε η omega 6 απο μονη της και κανοντας την νορμαλ χρηση που κανω (ισως λιγο λιγοτερο 3g απο οτι συνηθως) ειμαι στο 50% και κλεινω 3 μερες!Οποτε ποσο καλυτερος να ναι ο test 2?!Ισως να ειναι καλυτερος οχι στην αναμονη αλλα στην πολυωρη χρηση...Τι να πωω δεν ξερω!Ψηνομαι να τον βαλω με ολα αυτα που ακουω περι μπαταριας κυριως!

 

Αγαπητέ μου για να φτάνεις 3 μέρες και να έχεις 50% θα πρεπει να το χρησιμοποιείς σαν ΝΟΚΙΑ C1-0.

Δεν αποτελει μετρο τέτοιου είδους χρήση. Προφανώς ειναι παρόμοια με το τεστ που έκανε προ ημερών κάποιος φίλος εδω που απλα χρησιμοποιήσουν το κινητο για κλήσεις 10 λεπτών την μέρα και η μπαταρία του έβγαλε 6 ολόκληρες ημέρες.

 

Πριν απο λίγο ολοκληρωσα ένα τεστ σκληρής χρήσης σε στυλ tablet, που σε 4.5 ωρες απο την φόρτιση, απο τις οποίες τις 3 ήταν σε κανονική χρήση και περιελάμβαναν browsing, διαμόρφωση οθονων, κατέβασμα και update αρκετών εφαρμογών, προβολή αρκετών βίντεο YouTube, ανάγνωση google reader μέσω Pulse και πολλα αλλα.

Στο διάστημα αυτο έχασα 35% που το θεωρώ πολυ καλη επίδοση γι αυτού του ειδους χρήση.

Πρακτικά σημαίνει ότι και να κανεις απο το πρωί που φεύγεις απο το σπίτι σου μεχρι το βράδυ που θα γυρίσεις θα σε καλύψει άνετα. Δηλαδη η συσκευη χωρις gaming αγγίζει τις 9 ωρες συνεχούς λειτουργίας.

Προσωπικά δεν θέλω τίποτα άλλο. Σε πραγματικές συνθήκες συνήθως γυρναω σπίτι και είμαι στο 75% επειδη ομως ακούω στο αυτοκίνητο μουσικη μέσω car stereo ΒΤ απ αυτο, το έχω και φορτιζει ταυτόχρονα. Έτσι καταλήγω στο σπίτι με 85% :)

Το βράδυ όμως του αλλάζω τα πετρέλαια γιατι μου παίρνει το iPad η μικρη και το χρησιμοποιω σαν tablet.

 

Γενικά και οι 3 kernels που συζητάμε ειναι καλοί. Καθε ένας ξεχωρίζει σε καποιο σημείο.

Έχω δοκιμασει τον CF που προτείνει ο Γιάννης αλλα στην εκδοση του για KJ2. Μπορει να αφήσεις το κινητο όλο το βράδυ και να πέσει μια μονάδα. Επίσης δουλεύει σε χαμηλότερη θερμοκρασία απο τους άλλους δυο.

Του Παναγιώτη ειναι πιο εκρηκτικός, καλός στην μπαταρία, διαθέτει mods που δεν τα βρίσκεις παντού και παρόλο που δουλεύει 2-3 βαθμούς παραπάνω απο τον CF δεν γίνεται αισθητό.

 

Με τον SpeedMode ανέβασε σε μια φάση 36 αλλα την ώρα εκείνη βιντεοσκοπουσε την οθόνη του με το screencast, έπαιζε μουσικη μέσω streaming απο το Mac και λόγο της βιντεοσκοπισης άνοιγα συνεχώς εφαρμογές.

Νομίζω στην παρούσα φάση το Galaxy S διαθέτει και την καλυτερη αυτονομία στην αγορα.

Η ρομ του Γιάννη ειναι εγγύηση το μόνο που χρειαζεται απο μας ειναι προσεκτικό στήσιμο και αποφυγή κακών εφαρμογών.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φοράω την omega 5(την απλή έκδοση) και δεν μπορω με τίποτα να συνδέσω το BT mouse..ενώ το βλέπει δεν μπορεί να συνδεθεί...

Το mouse με το Galaxy S δουλεύει κανονικότατα..

Τι μπορεί να φταίει;!!

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου για να φτάνεις 3 μέρες και να έχεις 50% θα πρεπει να το χρησιμοποιείς σαν ΝΟΚΙΑ C1-0.

Δεν αποτελει μετρο τέτοιου είδους χρήση. Προφανώς ειναι παρόμοια με το τεστ που έκανε προ ημερών κάποιος φίλος εδω που απλα χρησιμοποιήσουν το κινητο για κλήσεις 10 λεπτών την μέρα και η μπαταρία του έβγαλε 6 ολόκληρες ημέρες.

 

Πριν απο λίγο ολοκληρωσα ένα τεστ σκληρής χρήσης σε στυλ tablet, που σε 4.5 ωρες απο την φόρτιση, απο τις οποίες τις 3 ήταν σε κανονική χρήση και περιελάμβαναν browsing, διαμόρφωση οθονων, κατέβασμα και update αρκετών εφαρμογών, προβολή αρκετών βίντεο YouTube, ανάγνωση google reader μέσω Pulse και πολλα αλλα.

Στο διάστημα αυτο έχασα 35% που το θεωρώ πολυ καλη επίδοση γι αυτού του ειδους χρήση.

Πρακτικά σημαίνει ότι και να κανεις απο το πρωί που φεύγεις απο το σπίτι σου μεχρι το βράδυ που θα γυρίσεις θα σε καλύψει άνετα. Δηλαδη η συσκευη χωρις gaming αγγίζει τις 9 ωρες συνεχούς λειτουργίας.

Προσωπικά δεν θέλω τίποτα άλλο. Σε πραγματικές συνθήκες συνήθως γυρναω σπίτι και είμαι στο 75% επειδη ομως ακούω στο αυτοκίνητο μουσικη μέσω car stereo ΒΤ απ αυτο, το έχω και φορτιζει ταυτόχρονα. Έτσι καταλήγω στο σπίτι με 85% :)

Το βράδυ όμως του αλλάζω τα πετρέλαια γιατι μου παίρνει το iPad η μικρη και το χρησιμοποιω σαν tablet.

 

Γενικά και οι 3 kernels που συζητάμε ειναι καλοί. Καθε ένας ξεχωρίζει σε καποιο σημείο.

Έχω δοκιμασει τον CF που προτείνει ο Γιάννης αλλα στην εκδοση του για KJ2. Μπορει να αφήσεις το κινητο όλο το βράδυ και να πέσει μια μονάδα. Επίσης δουλεύει σε χαμηλότερη θερμοκρασία απο τους άλλους δυο.

Του Παναγιώτη ειναι πιο εκρηκτικός, καλός στην μπαταρία, διαθέτει mods που δεν τα βρίσκεις παντού και παρόλο που δουλεύει 2-3 βαθμούς παραπάνω απο τον CF δεν γίνεται αισθητό.

 

Με τον SpeedMode ανέβασε σε μια φάση 36 αλλα την ώρα εκείνη βιντεοσκοπουσε την οθόνη του με το screencast, έπαιζε μουσικη μέσω streaming απο το Mac και λόγο της βιντεοσκοπισης άνοιγα συνεχώς εφαρμογές.

Νομίζω στην παρούσα φάση το Galaxy S διαθέτει και την καλυτερη αυτονομία στην αγορα.

Η ρομ του Γιάννη ειναι εγγύηση το μόνο που χρειαζεται απο μας ειναι προσεκτικό στήσιμο και αποφυγή κακών εφαρμογών.

 

Καλημέρα σε όλους! Θα συμφωνήσω "απόλυτα" με τον φιλο Κώστα και νομίζω ότι περιέγραψε και την πραγματικότητα της χρήσης και της κατανάλωσης ενός τέτοιου τηλεφώνου! Νομίζω ότι διαλέγοντας την Omega Rom, είσαι σίγουρος ότι θα έχεις ένα σταθερότατο τηλ, βάζοντας έναν από τους παραπάνω κέρνελς συμπληρώνεις την ήδη πολύ καλή ρομ και απολαμβάνεις το τηλεφωνάκι σου χωρίς προβλήματα! Όλα τα υπόλοιπα είναι πειραματισμοί προς εσωτερική κατανάλωση και ικανοποίηση του καθενός από εμάς...

Link to comment
Share on other sites

το bln δουλευει αν εχεις καποιο kernel που να το υποστηριζει (εννοειται..) αλλα υπηρχε καποιο θεμα με τις αναπαντητες το οποιο απο οτι ειχε πει ο pan ειχε να κανει με KJ3 και οχι με τους κερνελ αυτου καθεαυτου..

 

edit: το ξαναδοκιμασα στην omega 7 με τον siyah του pan24 και δουλευει κανονικα..

 

Το bln δουλευει κανονικα με ολες τις εκδοσεις kernel που το υποστηριζουν αλλα με μια σημειωση.

Για να δειξει τις αναπαντητες θα πρεπει να εχετε αγορασει την επι πληρωμη εκδοση και οχι την free.

Μονο τοτε θα εχετε ειδοποιηση για τις αναπαντητες διαφορετικα μονο μυνηματα και email.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

οριστε φιλε...http://www.sendspace.com/file/wvrsw5[/quote

 

απο αυτο το link κατεβασα τον kernel αλλα δεν μου το φλασαρει μεσω cwm. και η καταληξη δεν ειναι .tar. Ειναι winrar αρχειο απλα δεν γραφει την καταληξη οπως αλλα kernels και δεν μου τα αναγνωριζει ο cwm) φταιει κατι η να δοκιμασω με αλλο τροπο να τον βαλω?

Edited by carve21
Link to comment
Share on other sites

απο αυτο το link κατεβασα τον kernel αλλα δεν μου το φλασαρει μεσω cwm. και η καταληξη δεν ειναι .tar. Ειναι winrar αρχειο απλα δεν γραφει την καταληξη οπως αλλα kernels και δεν μου τα αναγνωριζει ο cwm) φταιει κατι η να δοκιμασω με αλλο τροπο να τον βαλω?

 

Αν το φλασσαρεις απο CWM Recovery θα το κανει,

απο CWM manager φλασσαρει μονο τους κερνελ του Chainfire.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Αν το φλασσαρεις απο CWM Recovery θα το κανει,

απο CWM manager φλασσαρει μονο τους κερνελ του Chainfire.

 

ξερω οτι αυτη η ερωτηση ειναι λιγο εκτος θεματος (και δεν θα το συνεχισω αλλο παρα αυτη η ερωτηση) αλλα επειδη μονο απο odin κατι ψιλοηξερα και τωρα ξεκινησα με custom roms κτλ τι ειναι το cwm recovery? :O Καποιο προγραμμα (δεν το βρισκω καπου) η καποια λειτουργια που δεν ξερω πως μπαινει? μονο το manager ηξερα...

 

 

αααα το clockworkmod εννοεις μαλλον με τρια κουμπια ε?!! Δεν ειχα συνειδητοποιησει τι σημαινουν τα αρχικα...

Edited by carve21
Link to comment
Share on other sites

Το bln δουλευει κανονικα με ολες τις εκδοσεις kernel που το υποστηριζουν αλλα με μια σημειωση.

Για να δειξει τις αναπαντητες θα πρεπει να εχετε αγορασει την επι πληρωμη εκδοση και οχι την free.

Μονο τοτε θα εχετε ειδοποιηση για τις αναπαντητες διαφορετικα μονο μυνηματα και email.

 

Επιβεβαιωνω... εγινε αγορα και ισχυει :up:

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θυμίζω το πρόβλημα μου ότι το τηλέφωνο με την 6.1 δεν χτυπούσε όταν το καλούσαν αλλά έκανε μπιπ. Δεν είχα κάνει install καμία εφαρμογή σχετική με ήχους. Ξαναφλάσαρα την 6.1 από CWM 2 φορές και δεν λύθηκε το πρόβλημα. Τέλος φλάσαρα με full wipe as new και login στο account μου (και restore τις εφαρμογές μου) και ως δια μαγείας τα πάντα δουλεύουν τέλεια. Πέρασα και τον κερνελ kj3 v5 και παρατήρησα από 11 το βράδυ έως 7 το πρωί τη νυχτα σε stand by 4% μείωση. Γιάννη σ ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

πες μας τις εντυπωσεις σου γιατι εγω με τον test2 εχω παθει την πλακα μου!!!

το κινητο εχει να κλεισει απο χθες!!!:blink::blink:

 

επιβεβαιωνω... Απλα απιστευτος και πολυ γρηγορος... Αν εχει και καλη μπαταρια οπως ακουγεται δεν νομιζω να υπαρχει λογος να τον αλλαξει καποιος... Τον εχω 1 λεπτο και scrollαρω χωρις λογο απλα και μονο επειδη ειναι τοσο γρηγορος...

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω... Απλα απιστευτος και πολυ γρηγορος... Αν εχει και καλη μπαταρια οπως ακουγεται δεν νομιζω να υπαρχει λογος να τον αλλαξει καποιος... Τον εχω 1 λεπτο και scrollαρω χωρις λογο απλα και μονο επειδη ειναι τοσο γρηγορος...

 

Εμένα αυτος ο κερνελ μου το έκανε λαμπογιαλο το κινητό.Τρελό battery drain.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι τώρα ήμουν με cfroot και είπα να δοκιμάσω τον speedmod test2 μιας και ακούω τόσο καλά λόγια....αλλά τελικά σαν smoothness δεν διακρίνω ιδιαίτερη διαφορά από τον cfroot όσο γρήγορος και smooth είναι ο ένας είναι και ο άλλος, ίσως η διαφορά να είναι απειροελάχιστη γιατί εγώ δεν τη διακρίνω καθόλου :rolleyes:

Σε ότι αφορά την μπαταρία με cfroot, με 2 ώρες σερφάρισμα, κανένα 1/2ωρο κλήσεων, 1/2ωρο παιχνίδια, μηνύματα, και άφθονο φλασάρισμα λόγω δοκιμών, ανοιχτό το βράδυ και 7 οθόνες με widget βγάζω 1μιση μέρα σχεδόν....χώρια ότι συνεργάζεται άψογα με cwm v3 και μπορώ και κρατάω backup στην external sd.

Νομίζω ότι είναι καλά ;)

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...