Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά και συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά σας!Είμαι noobas ακόμα και ρωτάω αν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρω(να μην πάει τζάμπα το κινητό :p).

Επίσης,αναφέρω ότι:

1. Το κινητό είναι το xperia x10 mini

2. Έχει γίνει root

3. Η έκδοση firmware είναι η 2.1

4. Η έκδοση βασικού φάσματος είναι η εξής:M76XX-TSNCJOLYM-53404015

4. Η έκδοση kernel είναι η εξής:2.6.29 SEMCUser@SEMCHost#1 και

5. Ο αριθμός έκδοσης είναι ο εξής:2.1.1.Α.0.6

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και άλλη μια ερώτηση.Έχω εγκαταστήσει ClockworkMod μέσω xrecovery και έχω κάνει και ένα backup.Πριν συνεχίσω τη διαδικασία (bootloader unlocking) πρέπει να κάνω εγκατάσταση τα google apps;

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούριος kernel09 και rom 2.17

 

εγω που εχω την nAa-04, αναβαθμιση πως κανουμε? απο την αρχη οπως λεει το πρωτο μηνυμα?

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω την nAa-04, αναβαθμιση πως κανουμε? απο την αρχη οπως λεει το πρωτο μηνυμα?

 

Ναι οπως λεει στην αρχη.Διαβασε προσεκτικα το πως πρεπει να ειναι το κινητο προτου κανεις την αναβαθμιση δηλ root συγκεκριμενη εκδοση κ.α. Επισης στο πρωτο μηνυμα δεν εχει τις ενημρωσεις απο κερνελ και ρομ.Κανε ομως εσυ τα πρωτα βηματα και οτι αλλο θες εδω ειμαστε!

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία unlocking:

1.Απενεργοποιήστε το antivirus του υπολογιστή

2.Ενεργοποιήστε τον Εντοπισμό σφαλμάτων στην συσκευή και συνδέστε την στο pc μέσω usb (σε διαδικασία φόρτισης και όχι σαν συσκευή αποθήκευσης)

3.Ανοίγετε το MiniCm7-2.1.1 Pack και μέσα στον φάκελο unlock, υπάρχει το msm7227_semc.cmd. Κάνετε διπλό κλίκ και ξεκινά η διαδικασία του unlock (κρατάει περίπου 20 sec).

 

Εφόσον θα συνδέσω το κινητό σε λειτουργία φόρτισης πώς γίνεται να μπώ μέσα στους φακέλους του κινητού για να συνεχίσω την διαδικασία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία unlocking:

1.Απενεργοποιήστε το antivirus του υπολογιστή

2.Ενεργοποιήστε τον Εντοπισμό σφαλμάτων στην συσκευή και συνδέστε την στο pc μέσω usb (σε διαδικασία φόρτισης και όχι σαν συσκευή αποθήκευσης)

3.Ανοίγετε το MiniCm7-2.1.1 Pack και μέσα στον φάκελο unlock, υπάρχει το msm7227_semc.cmd. Κάνετε διπλό κλίκ και ξεκινά η διαδικασία του unlock (κρατάει περίπου 20 sec).

 

Εφόσον θα συνδέσω το κινητό σε λειτουργία φόρτισης πώς γίνεται να μπώ μέσα στους φακέλους του κινητού για να συνεχίσω την διαδικασία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Οταν τελειωσει επιτυχως η διαδικασια αυτη το αποσυνδεεις το τηλεφωνο και συνεχιζεις με τα αλλα βηματα εαν καταλαβα σωστα απο οτι γραφεις

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

παιδιά για το Unlocking bootloader, ανοίγω το αρχείο msm7227_semc.cmd, απενεργοποιώ το adivirus, ενεργοποιώ τον εντοπισμό σφαλμάτων και βάζω το κινητό σε διαδικασία φόρτισης, αλλά όταν τρέχω το αρχείο λέει ότι δεν βρίσκει το σύστημα. Για την ακρίβεια λέει ¨το σύστημα δεν είναι σε θέση να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δίσκου¨. Τι να κάνω; Edited by sakisgrand
Link to comment
Share on other sites

παιδιά για το Unlocking bootloader, ανοίγω το αρχείο msm7227_semc.cmd, απενεργοποιώ το adivirus, ενεργοποιώ τον εντοπισμό σφαλμάτων και βάζω το κινητό σε διαδικασία φόρτισης, αλλά όταν τρέχω το αρχείο λέει ότι δεν βρίσκει το σύστημα. Για την ακρίβεια λέει ¨το σύστημα δεν είναι σε θέση να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δίσκου¨. Τι να κάνω;

 

Για ψαξε να δεις μηπως θελει τους drivers του κινητου σου.Γιατι και μενα αν θυμαμαι καλα ειχα παρομοιο προβλημα,οποτε τους εγκατεστησα και το βρηκε το κινητο

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Για ψαξε να δεις μηπως θελει τους drivers του κινητου σου.Γιατι και μενα αν θυμαμαι καλα ειχα παρομοιο προβλημα,οποτε τους εγκατεστησα και το βρηκε το κινητο

 

Μπορείς να μου πεις από που βρίσκεις τους drivers; Και αφού τους κατεβάσω, πως του κάνω εγκατάσταση;

Edited by sakisgrand
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια.. αν ειναι δυνατόν έχω κάνει όλα τα βήματα μια χαρά.. όλα δουλευουν ρολοι εκτος απο τον android market... τι ειναι αυτο το πράγμα.. βοηθηστε σας παρακαλώ

 

Ρε παιδια.. αν ειναι δυνατόν έχω κάνει όλα τα βήματα μια χαρά.. όλα δουλευουν ρολοι εκτος απο τον android market... τι ειναι αυτο το πράγμα.. βοηθηστε σας παρακαλώ

 

ξεχασα να πω.. σφαλμα διακοσμητη μου βγάζει.. και δεν μπάινει καν.. μονο κωδικούς προλαβαινω να βάλω τπτ άλλο

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στη συγκεκριμένη ROM , το θέμα με τα sms και τους 60 χαρακτήρες ανα μήνυμα SMS πώς το λύνουμε? Ηρθε λογαριασμός σήμερα κ κλαίω... Βρήκα settings στα sms την ρύθμιση SMS split (στους 160 char) και Split counter (για να δείχνει το χωρισμό και την ποσότητα των μηνυμάτων. Τα ενεργοποιώ αλλα συνεχίζει να τα χωρίζει ανα 60 χαρακτήρες... Τι χάνω?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια.. αν ειναι δυνατόν έχω κάνει όλα τα βήματα μια χαρά.. όλα δουλευουν ρολοι εκτος απο τον android market... τι ειναι αυτο το πράγμα.. βοηθηστε σας παρακαλώ

 

 

 

ξεχασα να πω.. σφαλμα διακοσμητη μου βγάζει.. και δεν μπάινει καν.. μονο κωδικούς προλαβαινω να βάλω τπτ άλλο

 

Κατεβάζεις απο το google το market.apk και το αντικαθιστάς με την δική σου έκδοση...τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα..:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και μένα; γιατί ενώ κάνω όλα τα βήματα που λέτε, δε μπορώ να κάνω το Unlocking bootloader; λέει ότι το σύστημα δεν είναι σε θέση να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δίσκου. Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και μένα; γιατί ενώ κάνω όλα τα βήματα που λέτε, δε μπορώ να κάνω το Unlocking bootloader; λέει ότι το σύστημα δεν είναι σε θέση να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δίσκου. Τι να κάνω;

 

βαλε τ αρχεια χυμα στο σκληρο c:\ και δοκιμασε παλι

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε.. το εφτιαξα αυτό το μόνο που μου μένει πλεον είναι οτι δεν δουλευει η αναμονη στις κλεισεις μου.. και οταν πάω να το επιλεξω μου λέει προβλημα sim.. μηπως σχετιζεται με τον κωδικο ξεκλειδωματος sim που ζηταει οταν ανοιγει το τηλ.? πως φτιαχνετε αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε.. το εφτιαξα αυτό το μόνο που μου μένει πλεον είναι οτι δεν δουλευει η αναμονη στις κλεισεις μου.. και οταν πάω να το επιλεξω μου λέει προβλημα sim.. μηπως σχετιζεται με τον κωδικο ξεκλειδωματος sim που ζηταει οταν ανοιγει το τηλ.? πως φτιαχνετε αυτό?

 

θεμα δικτυου ειναι να παρεις αυριο τηλεφωνο στον παροχο να στο κανουν 1 λεπτο δουλεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:εχω την εκδοση 2.13

αν φλασαρω την 2.18 απο πανω,αφου φλασαρω τον κερνελ,θα τα χασω ολα?Αν ναι,τι να κανω για να μην τα χασω η εστω να τα επαναφερω?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:εχω την εκδοση 2.13

αν φλασαρω την 2.18 απο πανω,αφου φλασαρω τον κερνελ,θα τα χασω ολα?Αν ναι,τι να κανω για να μην τα χασω η εστω να τα επαναφερω?

 

Κοιτα θα παρεις back up επαφες μηνυματα και εφαρμογες και μετα θα βαλεις τον κερνελ.Μετα φλασαρεις την ρομ κανονικα και ξεκινας να φορτωνεις επαφες κλπ.Οτι υπαρχει στην καρτα δεν σβηνει πχ φωτο τραγουδια

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Άψογα όλα μάγκες. Απλά δεν παίζεστε. Πρώτη φορά ασχολήθηκα με το x10 mini της αδερφής μου και τα έκανα όλα και τώρα είναι στην πένα το κινητό. Να 'στε καλά...
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα θα παρεις back up επαφες μηνυματα και εφαρμογες και μετα θα βαλεις τον κερνελ.Μετα φλασαρεις την ρομ κανονικα και ξεκινας να φορτωνεις επαφες κλπ.Οτι υπαρχει στην καρτα δεν σβηνει πχ φωτο τραγουδια

 

μπορω δηλαδη Να μετακινησω τις εφαρμογες μου στην sd και να μην χαθουν?επειδη ξερεις βαριεμαι να τις ξανακατεβαζω και να επαναφερω backups...

κατι εχω ακουσει για το nandbackup?η μηπως το mod manager?υπαρχει καποιο προγραμμα που να τα αποθηκευει αυτοματα ΟΛΑ και να τα επαναφερει παλι αυτοματα?

 

α και μπορω να παραβλεψω το βημα wipe data/factory reset ετσι ωστε να μην χασω τα δεδομενα?δηλαδη να βαλω την νεα απλα απο πανω?

Edited by TAKAKLAS
Link to comment
Share on other sites

α και μπορω να παραβλεψω το βημα wipe data/factory reset ετσι ωστε να μην χασω τα δεδομενα?δηλαδη να βαλω την νεα απλα απο πανω?

 

Επειδή έχεις αρκετά παλιότερη έκδοση, πιθανόν χωρίς wipe να έχει προβλήματα. Δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις όμως. Αν κάτι πάει στραβά, μπαίνεις σε cwm και κάνεις wipe.

Link to comment
Share on other sites

Αφού όλα γίναν άψογα στο κινητό της αδερφής μου. Πήρα και το κινητό ενός φίλου να το κάνω. Το έκανα root, του πέρασα το Clockwork mode recovery, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να κάνω flash τον kernel. Δοκίμασα και με το flashtool που έχει στο πρώτο θέμα, αλλά και με το τελευταίο. Η παλιά έκδοση δεν βρίσκει το κινητό και η τελευταία το βρίσκει και μου λέει Start Flashing και μετά απευθείας βγάζει ERROR με κόκκινα γράμματα. Τι γίνεται; Έχει κάποιος κάποια ιδέα; Δοκίμασα και τον kernel 03 αλλά και τον 08 και οτον 10. Τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

μπορω δηλαδη Να μετακινησω τις εφαρμογες μου στην sd και να μην χαθουν?επειδη ξερεις βαριεμαι να τις ξανακατεβαζω και να επαναφερω backups...

κατι εχω ακουσει για το nandbackup?η μηπως το mod manager?υπαρχει καποιο προγραμμα που να τα αποθηκευει αυτοματα ΟΛΑ και να τα επαναφερει παλι αυτοματα?

 

α και μπορω να παραβλεψω το βημα wipe data/factory reset ετσι ωστε να μην χασω τα δεδομενα?δηλαδη να βαλω την νεα απλα απο πανω?

 

Αμα δεν εχεις custom rom δεν μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες στην καρτα.Δυστυχως δεν τα γλυτωνεις τα κατεβασματα.Επισης αν δεν κανεις wipe data πολυ πιθανον να εχεις προβληματα στη νεα ρομ.

 

 

 

Αφού όλα γίναν άψογα στο κινητό της αδερφής μου. Πήρα και το κινητό ενός φίλου να το κάνω. Το έκανα root, του πέρασα το Clockwork mode recovery, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να κάνω flash τον kernel. Δοκίμασα και με το flashtool που έχει στο πρώτο θέμα, αλλά και με το τελευταίο. Η παλιά έκδοση δεν βρίσκει το κινητό και η τελευταία το βρίσκει και μου λέει Start Flashing και μετά απευθείας βγάζει ERROR με κόκκινα γράμματα. Τι γίνεται; Έχει κάποιος κάποια ιδέα; Δοκίμασα και τον kernel 03 αλλά και τον 08 και οτον 10. Τίποτα.

 

Πρέπει να το βρει σαν κινητο το pc και οχι σαν αφαιρουμενο δισκο.Δοκιμασε να περασεις τους drivers χειροκινητα και προσπαθησε παλι

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...