Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρε ενα back up για να σαι καλυμενος.Και γω αυτο θα κανω και θα συνεχισω πρωτα με αλλαγη kernel και μετα την 2,16:)

 

backup με ποιο προγραμμα?

σορρυ noob εδω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

backup με ποιο προγραμμα?

σορρυ noob εδω

 

Εφοσον εχεις περασει το clock recovery μεσα απο κει το κανεις.

 

Ανανεωσα τον kernel και εβαλα την πιο καινουρια εκδοση 2,16!Σημαντικο:οι ρυθμισεις του Cyanogen ειναι στα ελληνικα επιτελους!

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις περασει το clock recovery μεσα απο κει το κανεις.

 

Ανανεωσα τον kernel και εβαλα την πιο καινουρια εκδοση 2,16!Σημαντικο:οι ρυθμισεις του Cyanogen ειναι στα ελληνικα επιτελους!

Αν υπάρχουν αλλού ρυθμίσεις που δεν είναι στα Ελληνικά, πείτε μου :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ χρονια πολλα!προσπαθω εδω κ ποση ωρα να περασω τον καινουριο kernel κ μου βγαζει συνεχεια error το flashtool.Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο?Εχω τον 03 τωρα.Ευχαριστω!

 

επισης ξερει κανενας η 2.1.6 με ποιον kernel δουλευει καλα?γιατι την εβαλα κ δεν μου δουλεύει η δόνηση!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ χρονια πολλα!προσπαθω εδω κ ποση ωρα να περασω τον καινουριο kernel κ μου βγαζει συνεχεια error το flashtool.Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο?Εχω τον 03 τωρα.Ευχαριστω!

 

Αν εχεις κλεισει το κινητο και πατας το κουμπι που θελει εφοσον το χεις στο usb τοτε ισως χανεις τον συγχρονισμο.Το κανε και σε μενα, δεν πετυχε με την πρωτη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή?Προτείνεις να συνεχίζω να το δοκιμιαζω μεχρι να γίνει?γιατι το εχω κανει πολλες φορες...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα, μολις πέρασα την εκδοση 2.1.6 (kernel 2.6.29.6-nAa-08), έχω 2 θεματακια

1. οταν παω στις επαφες να περασω το gmail για να μπουν αυτοματα ολα τα τηλεφωνα μου δεν προχωραει (δεν ειναι δυνατον το ανοιγμα συνδεσης με τον διακομιστη) το email και ο κωδικος ειναι σωστα. Υπαρχει άλλος τροπος για να περασω τα τηλεφωνα απο το gmail?

2. Δεν υπαρχει προεγκατεστημενο το market , μπορω να το κατεβασω απο κάπου?

 

 

 

δεν ειχα βαλει τα google apps τελικα ..

Edited by nkatsar_1982
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα και χρόνια πολλά. Πέρασα κι εγώ την αναβάθμιση του Cyanogen CM7 v2.1.6 τις προάλλες αλλά ανακαλύπτω πως μηνύματα με τον παλιό καλό τρόπο (τότε που φορούσε την επίσημη της Sony Ericsson) όπου μετέτρεπε τα πεζά/τονιζόμενα σε ΚΕΦΑΛΑΙΑ για αποστολή 160 χαρακτήρων σε SMS, δεν υφίσταται. Έψαξα τις ρυθμίσεις SMS, πουθενά η όποια αναφορά σε unicode κλπ. Κοίταξα τις ρυθμίσεις πληκτρολογίου, μία Ελληνική έχει μόνο.

 

Έψαξα και αυτό το thread για αναφορά σε SMS αλλά κανείς δεν το ανέφερε. Βοηθήστε έναν χρήστη που αν και πολύ έμπειρος θεωρείται πλέον σε αυτό noob! :p Να περάσω κάποια άλλη εφαρμογή, τύπου Handcent SMS;

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα και χρόνια πολλά. Πέρασα κι εγώ την αναβάθμιση του Cyanogen CM7 v2.1.6 τις προάλλες αλλά ανακαλύπτω πως μηνύματα με τον παλιό καλό τρόπο (τότε που φορούσε την επίσημη της Sony Ericsson) όπου μετέτρεπε τα πεζά/τονιζόμενα σε ΚΕΦΑΛΑΙΑ για αποστολή 160 χαρακτήρων σε SMS, δεν υφίσταται. Έψαξα τις ρυθμίσεις SMS, πουθενά η όποια αναφορά σε unicode κλπ. Κοίταξα τις ρυθμίσεις πληκτρολογίου, μία Ελληνική έχει μόνο.

 

Έψαξα και αυτό το thread για αναφορά σε SMS αλλά κανείς δεν το ανέφερε. Βοηθήστε έναν χρήστη που αν και πολύ έμπειρος θεωρείται πλέον σε αυτό noob! :p Να περάσω κάποια άλλη εφαρμογή, τύπου Handcent SMS;

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά...

Ναι, δυστυχώς μόνο με 3d party εφαρμογές είναι πλέον αυτό εφικτό...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ χρονια πολλα!προσπαθω εδω κ ποση ωρα να περασω τον καινουριο kernel κ μου βγαζει συνεχεια error το flashtool.Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο?Εχω τον 03 τωρα.Ευχαριστω!

 

επισης ξερει κανενας η 2.1.6 με ποιον kernel δουλευει καλα?γιατι την εβαλα κ δεν μου δουλεύει η δόνηση!

ρε παιδια μια βοηθεια κάποιος..δεν περναει με τπτ ο kernel!τι να κανω?τι φταίει?για τον 08 προσπαθωκ εχω cm7 2.1.1

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια κάποιος..δεν περναει με τπτ ο kernel!τι να κανω?τι φταίει?για τον 08 προσπαθωκ εχω cm7 2.1.1

 

Για μενα προσπαθησε να βαλεις πρωτα την καινουρια ρομ 2,16 και μετα βαλε τον κερνελ 08.Να τα κατεβασεις απο την αρχη αυτα που σου ειπα και να δεις τον οδηγο προσεκτικα στην πρωτη σελιδα(γιατι και μενα μου ξεφυγαν καποια πολυ σημαντικα βηματα).Ελπιζω να μην εχεις παλι προβλημα!Καλη χρονια να εχεις οπως και ολοι του myphone:D

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια κάποιος..δεν περναει με τπτ ο kernel!τι να κανω?τι φταίει?για τον 08 προσπαθωκ εχω cm7 2.1.1

 

Τι βήματα ακολούθησες;

 

1) Κατεβάζεις τη νεότερη έκδοση του flashtool από εδώ και μετά βάζεις καπάκι αυτό.

2) Κατεβάζεις τον kernel και τον τοποθετείς στο φάκελο firmware.

3) Κλείνεις το κινητό και περιμένεις 10 δεύτερα.

4) Ανοίγεις το flashtool, πατάς την αστραπή, επιλέγεις Flashmode, μετά τον kernel και τέλος το ΟΚ.

5) Κρατάς πατημένο το back button και συνδέεις το κινητό με usb στο πισι περιμένοντας να σου γράψει πως η διαδικασία τελείωσε.

 

Τώρα αν θες να βάλεις και τη νέα ρομ, καλύτερα να την έχεις βάλει από πριν στην SD μαζί με τα gapps. Έτσι ώστε όταν φλασάρεις τον kernel και ανοίξεις το κινητό, μπαίνεις κατ' ευθείαν στο cwm για να περάσεις rom+gapps.

Link to comment
Share on other sites

Τι βήματα ακολούθησες;

 

1) Κατεβάζεις τη νεότερη έκδοση του flashtool από εδώ και μετά βάζεις καπάκι αυτό.

2) Κατεβάζεις τον kernel και τον τοποθετείς στο φάκελο firmware.

3) Κλείνεις το κινητό και περιμένεις 10 δεύτερα.

4) Ανοίγεις το flashtool, πατάς την αστραπή, επιλέγεις Flashmode, μετά τον kernel και τέλος το ΟΚ.

5) Κρατάς πατημένο το back button και συνδέεις το κινητό με usb στο πισι περιμένοντας να σου γράψει πως η διαδικασία τελείωσε.

 

Τώρα αν θες να βάλεις και τη νέα ρομ, καλύτερα να την έχεις βάλει από πριν στην SD μαζί με τα gapps. Έτσι ώστε όταν φλασάρεις τον kernel και ανοίξεις το κινητό, μπαίνεις κατ' ευθείαν στο cwm για να περάσεις rom+gapps.

ok!θα το δοκιμασω!ευχαριστω κ σενα prioxxx

 

ok!θα το δοκιμασω!ευχαριστω κ σενα prioxxx

αυτα που μου λες να κατεβασω το πρωτο ειναι βετα.κατεβασα κ το αλλο.τα τρεξα κ τα 2 αλλα δεν κανει κατι.μου λεει μονο install completed.τι κανω?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

αυτα που μου λες να κατεβασω το πρωτο ειναι βετα.κατεβασα κ το αλλο.τα τρεξα κ τα 2 αλλα δεν κανει κατι.μου λεει μονο install completed.τι κανω?

 

Πρέπει να μας παραθέσεις τα βήματα που κάνεις κάθε φορά για να δούμε που είναι το πρόβλημα:)

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

Έβαλα την ROM σε ένα X10 Mini και λειτουργεί θαυμάσια εκτός από το WiFi το οποίο δεν ξεκινάει και βγάζει σφάλμα.

Τι κάνουμε;

 

Ευχαριστώ.Γιώργος.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε στους xda developers.

Εδω στο myphone δεν εχει γινει λογος για ραδιο;

Ειμαι απο tapatalk και δε μπορω να ψαξω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

Έβαλα την ROM σε ένα X10 Mini και λειτουργεί θαυμάσια εκτός από το WiFi το οποίο δεν ξεκινάει και βγάζει σφάλμα.

Τι κάνουμε;

 

Ευχαριστώ.Γιώργος.

 

κανε reboot το ρουτερ και αν δε γινει μπες στο ρουτερ και αλλαξε το καναλι

 

Δοκιμαζεις αλλο ραδιο ισως;

 

Τσεκαρε στους xda developers.

Εδω στο myphone δεν εχει γινει λογος για ραδιο;

Ειμαι απο tapatalk και δε μπορω να ψαξω

 

τι σχεση εχει το ραδιο??????????????

Link to comment
Share on other sites

Το ραδιο δεν ειναι υπευθυνο για την ασυρματη συνδεση(δικτυο, wifi, gps, bt) της συσκευης;

 

Αν καταλαβα λαθος συγχωρεστε με

Link to comment
Share on other sites

κανε reboot το ρουτερ και αν δε γινει μπες στο ρουτερ και αλλαξε το κανάλι.

 

Δεν έχει σχέση με το ρούτερ.

Το τηλέφωνο δεν μπορεί να ξεκινήσει το WiFi και βγάζει σφάλμα.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Το ραδιο δεν ειναι υπευθυνο για την ασυρματη συνδεση(δικτυο, wifi, gps, bt) της συσκευης;

 

Αν καταλαβα λαθος συγχωρεστε με

 

δε ξερω φιλε δε το εχω ακουσει πουθενα

 

Δεν έχει σχέση με το ρούτερ.

Το τηλέφωνο δεν μπορεί να ξεκινήσει το WiFi και βγάζει σφάλμα.

 

????????????? τι να πω δε ξερω εαν εχει τυχη σε καποιον αλλο ας μας πει, στη θεση σου εγω θα το φλασαριζα παλι

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχεις βάλει τον kernel;

Το ράδιο δεν έχει καμία σχέση με τις λειτουργίες που αναφέρθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με το ρούτερ.

Το τηλέφωνο δεν μπορεί να ξεκινήσει το WiFi και βγάζει σφάλμα.

 

το έπαθα και εγώ, μάλλον κάτι δεν πήγε καλά στην εγκατάσταση, την έκανα ξανά από την αρχή και όλα καλά.

 

Καλή χρονιά με υγεία και αγάπη!!!

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...