Jump to content

Samsung Galaxy Y (S5360)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,για να μπώ internet πρέπει κάθε φορά να πάω ρυθμίσεις-->Ασυρμ.επικ. κ δίκτυο-->δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-->χρήση δεδομένων πακέτου.Υπάρχει κάποιος συντομότερος τρόπος?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα,για να μπώ internet πρέπει κάθε φορά να πάω ρυθμίσεις-->Ασυρμ.επικ. κ δίκτυο-->δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-->χρήση δεδομένων πακέτου.Υπάρχει κάποιος συντομότερος τρόπος?

Κάνε μια αναζήτηση στο market για APN on/off.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος -αν όχι ας μεταφερθεί- αλλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω στην αναζήτηση κάτι ανάλογο.

Παρατήρησα στην συσκευή μου -samsung galaxy y- ότι το bluetooth λειτουργεί μόνο στην επικοινωνία κανονικά ενώ αν πάω στην μουσική δεν ανταποκρίνεται και ακούγεται ο ήχος από το ηχείο της συσκευής.

Σε άλλη συσκευή που έχω -Nokia- η μουσική που βάζω ακούγεται απο το ακουστικό.

Υπάρχει τρόπος η κάποια επιλογή να ρυθμιστεί και να λειτουργεί ο ήχος στο ακουστικό;

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα ήμουν υποχρεωμένος.

Παρέλειψα να πω ότι εχω κάνει root τη συσκευή μου.

Ευχαριστώ πολύ

καθε μερα αλλη μερα

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

custom rom για οποιον θελει να δοκιμασει:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1520167

ωραία φαίνεται...

έχει και app2sd (!)

πες μας εντυπώσεις! Είναι OC?

αν θελήσουμε, πως γυρνάμε πίσω στην stock?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

ωραία φαίνεται...

έχει και app2sd (!)

πες μας εντυπώσεις! Είναι OC?

αν θελήσουμε, πως γυρνάμε πίσω στην stock?

 

(αναβαθμιστηκε σε v2.1 φλασαρεται μονο απο zip αρχειο χωρις να χρειαζεται να φλασαρεται χωριστα τον kernel με odin!)overclock ακομα δεν εχουμε.τωρα γινοντε καποιες προσπαθειες για custom kernel με overclock.to darktremor a2sd δουλευει σωστα.η rom σε γενικες γραμμες ειναι η stock με την διαφορα οτι εχουν αφερεθει αρκετες εφαρμογες για να ειναι πιο light,ο kernel εχει ram tweeks για περισσοτερη ελευθερη μνημη,εχει 14toggle statusbar κ σε γενικες γραμμες εινai λιγο πιο γρηγορη απο την stock.για να γυρισεις στην stock περνας το stock firmware με το odin κ σε 1 λεπτο εισαι παλι στην stock.

Edited by termagazis
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια! ο οδηγος ο συντομος και απλος που εχετε στη σελιδα 4(απο καποιον χρηστη) για να γινω root, ειναι ετσι οπως τα λεει ετσι απλα? να το κανω?

 

αποριες:

1)το συμπιεσμενο αυτο zip αρχειακι το βαζω ετσι συμπιεσμενο στην sd? θα πετυχει η ολη "δουλεια"? η υπαρχει αλλη διαδικασια πιο προσφατη? δε διαβασα ολες τις σελιδες εδω.(πρεπει να γινω root γιατι να,και τωρα γεμισε η μικρη μου sd και η εσωτερικη των 190 ΜΒ .....)

2) αυτη τη στιγμη εχω 2GB sd καρτα και σχεδον γεμισε και με 1 πλοηγο και προγραμματακια κτλπ.(θα παρω μεγαλυτερη sd πχ 8αρα)

η απορια μου ειναι αφου δεν ειμαι root τωρα: το γυρναω σε εργοστασιακη κατασταση να σβηστουν ολα+διαμορφωση καρτας sd και μετα την αφαιρω (με σβησμενο το κινητο εννοειται?) και βαζω την νεα sd? ετσι γινετε? ή εχει σημαντικα αρχειακια λειτουργιας εκει μεσα που πρεπει να μεταβιβαστουν στη νεα αδεια sd? πειτε μου να ξερω. γιατι και μετα απο επαναφορα σε εργοστασιακη κατασταση να σβηστουν ολα(που το ειχα κανει μια φορα) κτλπ βλεπω οτι εχει αρχειακια μεσα. γι αυτο ρωταω!

 

3) αντε και πηρα 8 GB SD (ποια προτεινετε να παρω? αθηνα ειμαι) οταν θα μεταφερω τα μεγαλα αρχεια απ οεσωτερικη καρτα στην sd με ποιο προγραμματακι θα κανω bakcup η εντολη απο το μενου της συσκευης? το αρχειο που θα δημιουργηθει μπορω να το μεταφερω στο pc ? και αν σβηστει η χαλασει η sd καποτε θα μπορω να το επαναφερω σε νεα sd? πειτε μου λιγο τη διαδικασια σωστου backup και επαναφορας σε sd (αφου θα ειμαι root και μετα) και κατι σχετικο: αν ειμαι root και χαλασει η sd δε ξερω τι,πως θα λειτουργει το κινητο μετα? γι αυτο ρωταω,μηπως μπορω να κανω backup και τα αρχεια να μπουν σε pc? ωστε μετα να βαλω τη νεα sd... (γιατι καποτε μπορω να θελω 16 GB να βαλω μεσα)

 

ευχαριστω οσοι απαντησουν. κυριως στη φαση τωρα,με ενδιαφερουν οι 2 πρωτες ερωτησεις και βλεπουμε μετα για την 3η...

Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια! ο οδηγος ο συντομος και απλος που εχετε στη σελιδα 4(απο καποιον χρηστη) για να γινω root, ειναι ετσι οπως τα λεει ετσι απλα? να το κανω?

 

αποριες:

1)το συμπιεσμενο αυτο zip αρχειακι το βαζω ετσι συμπιεσμενο στην sd? θα πετυχει η ολη "δουλεια"? η υπαρχει αλλη διαδικασια πιο προσφατη? δε διαβασα ολες τις σελιδες εδω.(πρεπει να γινω root γιατι να,και τωρα γεμισε η μικρη μου sd και η εσωτερικη των 190 ΜΒ .....)

2) αυτη τη στιγμη εχω 2GB sd καρτα και σχεδον γεμισε και με 1 πλοηγο και προγραμματακια κτλπ.(θα παρω μεγαλυτερη sd πχ 8αρα)

η απορια μου ειναι αφου δεν ειμαι root τωρα: το γυρναω σε εργοστασιακη κατασταση να σβηστουν ολα+διαμορφωση καρτας sd και μετα την αφαιρω (με σβησμενο το κινητο εννοειται?) και βαζω την νεα sd? ετσι γινετε? ή εχει σημαντικα αρχειακια λειτουργιας εκει μεσα που πρεπει να μεταβιβαστουν στη νεα αδεια sd? πειτε μου να ξερω. γιατι και μετα απο επαναφορα σε εργοστασιακη κατασταση να σβηστουν ολα(που το ειχα κανει μια φορα) κτλπ βλεπω οτι εχει αρχειακια μεσα. γι αυτο ρωταω!

 

3) αντε και πηρα 8 GB SD (ποια προτεινετε να παρω? αθηνα ειμαι) οταν θα μεταφερω τα μεγαλα αρχεια απ οεσωτερικη καρτα στην sd με ποιο προγραμματακι θα κανω bakcup η εντολη απο το μενου της συσκευης? το αρχειο που θα δημιουργηθει μπορω να το μεταφερω στο pc ? και αν σβηστει η χαλασει η sd καποτε θα μπορω να το επαναφερω σε νεα sd? πειτε μου λιγο τη διαδικασια σωστου backup και επαναφορας σε sd (αφου θα ειμαι root και μετα) και κατι σχετικο: αν ειμαι root και χαλασει η sd δε ξερω τι,πως θα λειτουργει το κινητο μετα? γι αυτο ρωταω,μηπως μπορω να κανω backup και τα αρχεια να μπουν σε pc? ωστε μετα να βαλω τη νεα sd... (γιατι καποτε μπορω να θελω 16 GB να βαλω μεσα)

 

ευχαριστω οσοι απαντησουν. κυριως στη φαση τωρα,με ενδιαφερουν οι 2 πρωτες ερωτησεις και βλεπουμε μετα για την 3η...

1. Κάνε ό,τι λέει ο οδηγος ΑΚΡΙΒΩΣ (πχ δεν λέει πουθενά να ξεζιπάρεις το zip...) και θα δουλέψει - είναι πολύ απλός.

2. Εγω θα έκανα τα εξής:

α.νέα κάρτα 8G (διαλέγεις class 6), σβήνω το κινητό, βάζω την παλιά 2G στουν ΗΥ απευθείας, την κοπιάρω σε ένα άδειο φάκελο στην ψύχρα.

β.ξεκινώ το κινητό με την 2G κανονικά, την κάνω εξαγωγή, βάζω την 8G, την φορμάρω από το κινητό, σβήνω το κινητό.

γ.βάζω την 8G απευθείας στιν ΗΥ, αντιγράφω ΤΑ ΠΑΝΤΑ από τον ΗΥ στην νεα κάρτα.

δ.βάζω την 8G στο κινητό, ξεκινώ το κινητό. Λογικά θα δουλεύουν τα πάντα χωρίς πρόβλημα...

 

ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ:

Κάνεις root, βάζεις titanium backup, παίρνεις backup τα πάντα και κάνεις ό,τι και πριν, αλλά με τα αρχεία που πήρες backup από το titanium μόνο

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια! ο οδηγος ο συντομος και απλος που εχετε στη σελιδα 4(απο καποιον χρηστη) για να γινω root, ειναι ετσι οπως τα λεει ετσι απλα? να το κανω?

 

αποριες:

1)το συμπιεσμενο αυτο zip αρχειακι το βαζω ετσι συμπιεσμενο στην sd? θα πετυχει η ολη "δουλεια"? η υπαρχει αλλη διαδικασια πιο προσφατη? δε διαβασα ολες τις σελιδες εδω.(πρεπει να γινω root γιατι να,και τωρα γεμισε η μικρη μου sd και η εσωτερικη των 190 ΜΒ .....)

2) αυτη τη στιγμη εχω 2GB sd καρτα και σχεδον γεμισε και με 1 πλοηγο και προγραμματακια κτλπ.(θα παρω μεγαλυτερη sd πχ 8αρα)

η απορια μου ειναι αφου δεν ειμαι root τωρα: το γυρναω σε εργοστασιακη κατασταση να σβηστουν ολα+διαμορφωση καρτας sd και μετα την αφαιρω (με σβησμενο το κινητο εννοειται?) και βαζω την νεα sd? ετσι γινετε? ή εχει σημαντικα αρχειακια λειτουργιας εκει μεσα που πρεπει να μεταβιβαστουν στη νεα αδεια sd? πειτε μου να ξερω. γιατι και μετα απο επαναφορα σε εργοστασιακη κατασταση να σβηστουν ολα(που το ειχα κανει μια φορα) κτλπ βλεπω οτι εχει αρχειακια μεσα. γι αυτο ρωταω!

 

3) αντε και πηρα 8 GB SD (ποια προτεινετε να παρω? αθηνα ειμαι) οταν θα μεταφερω τα μεγαλα αρχεια απ οεσωτερικη καρτα στην sd με ποιο προγραμματακι θα κανω bakcup η εντολη απο το μενου της συσκευης? το αρχειο που θα δημιουργηθει μπορω να το μεταφερω στο pc ? και αν σβηστει η χαλασει η sd καποτε θα μπορω να το επαναφερω σε νεα sd? πειτε μου λιγο τη διαδικασια σωστου backup και επαναφορας σε sd (αφου θα ειμαι root και μετα) και κατι σχετικο: αν ειμαι root και χαλασει η sd δε ξερω τι,πως θα λειτουργει το κινητο μετα? γι αυτο ρωταω,μηπως μπορω να κανω backup και τα αρχεια να μπουν σε pc? ωστε μετα να βαλω τη νεα sd... (γιατι καποτε μπορω να θελω 16 GB να βαλω μεσα)

 

ευχαριστω οσοι απαντησουν. κυριως στη φαση τωρα,με ενδιαφερουν οι 2 πρωτες ερωτησεις και βλεπουμε μετα για την 3η...

 

συμφωνω ακριβως με αυτα που ειπε ο amkokos

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχει μηπως κανεις να αγορασω πενακι για το κινητακι μας ή πισω κουμπωτη πλαστικη θηκη που συνοδευει το κινητο? γιατι μου σβηστηκαν λιγο τα γραμματα του λογοτυπου πισω της θηκης που εφαπτεται και κλεινει . ανταλλκτικες ειναι αυτες μα που να βρω,,,,, αν εχει κανεις θα με εξυπηρετησει πολυ!
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχει μηπως κανεις να αγορασω πενακι για το κινητακι μας

πχ

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Stylus.htm

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Τον τελευταίο καιρό μπαίνοντας σε διάφορες εφαρμογές στον android market από το κινητό μου,μου βγάζει το μήνυμα ''Η συσκευή σας δεν είναι συμβατή με αυτή την εφαρμογή''.Δεν μιλάμε για μία ή δύο εφαρμογές αλλά για πολλές και ιδιαίτερα καινούργιες(ή τουλάχιστον που τις είδα τώρα και είναι παλιές).Ωστόσο δεν με ενημερώνει αναλυτικά το γιατί δεν είναι συμβατό και έτσι δεν ξέρω τι να κάνω.Το έχει πάθει κάποιος άλλος στο κινητό του?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Τον τελευταίο καιρό μπαίνοντας σε διάφορες εφαρμογές στον android market από το κινητό μου,μου βγάζει το μήνυμα ''Η συσκευή σας δεν είναι συμβατή με αυτή την εφαρμογή''.Δεν μιλάμε για μία ή δύο εφαρμογές αλλά για πολλές και ιδιαίτερα καινούργιες(ή τουλάχιστον που τις είδα τώρα και είναι παλιές).Ωστόσο δεν με ενημερώνει αναλυτικά το γιατί δεν είναι συμβατό και έτσι δεν ξέρω τι να κάνω.Το έχει πάθει κάποιος άλλος στο κινητό του?

ναι, εχει σχέση με απαιτήσεις σε γραφικά και επεξεργαστή.

Δυστυχώς υπάρχουν και άλλες που δεν λένε τίποτα και όταν τις τρέξεις.... τότε βλέπεις οτι δεν είναι συμβατές:dash:

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει εδώ και 15 μέρες το Samsung Galaxy Y... κ θέλω να ρωτήσω....τι ακριβώς είναι ο συνεχής συγχρονισμός? Χρεώνομαι αν το έχω μόνιμα ενεργό? Όταν το κλείνω δε μπορώ να δω καιρό κ ειδήσεις... έχω μπερδευτεί λίγο για το πότε χρεώνομαι internet...όταν δν είμαι σπίτι που χρησιμοποιώ το δικό μ μέσω wifi...Κ το g που μ βγάζει επάνω στην οθόνη όταν δεν έχω wifi τι ακριβώς είναι? Help.......
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει εδώ και 15 μέρες το Samsung Galaxy Y... κ θέλω να ρωτήσω....τι ακριβώς είναι ο συνεχής συγχρονισμός? Χρεώνομαι αν το έχω μόνιμα ενεργό? Όταν το κλείνω δε μπορώ να δω καιρό κ ειδήσεις... έχω μπερδευτεί λίγο για το πότε χρεώνομαι internet...όταν δν είμαι σπίτι που χρησιμοποιώ το δικό μ μέσω wifi...Κ το g που μ βγάζει επάνω στην οθόνη όταν δεν έχω wifi τι ακριβώς είναι? Help.......

Τα πράγματα είναι απλά: όταν μπαίνεις στο Internet μέσω wifi δεν χρεώνεσαι. Οταν μπαίνεις στο internet μέσω σύνδεσης κινητής τηλεφωνίας χρεώνεσαι. Για το τελευταίο χρειάζεσαι 3G σήμα και data ενεργοποιημένα και φυσικά να σου έχει δώσει πρόσβαση ο πάροχος που έχεις.

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει εδώ και 15 μέρες το Samsung Galaxy Y... κ θέλω να ρωτήσω....τι ακριβώς είναι ο συνεχής συγχρονισμός? Χρεώνομαι αν το έχω μόνιμα ενεργό? Όταν το κλείνω δε μπορώ να δω καιρό κ ειδήσεις... έχω μπερδευτεί λίγο για το πότε χρεώνομαι internet...όταν δν είμαι σπίτι που χρησιμοποιώ το δικό μ μέσω wifi...Κ το g που μ βγάζει επάνω στην οθόνη όταν δεν έχω wifi τι ακριβώς είναι? Help.......

Το g είναι το 3G και το χρεώνεσαι ανάλογα με το πακέτο που έχεις, εκτός αν έχεις πακέτο με δεδομένα. Αλλιώς θα πρέπει να το απενεργοποιήσεις και να το ανοίγεις κατά το δοκούν.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει...αλλά ο συνεχής συγχρονισμός τι ακριβώς είναι? Να το έχω ή όχι ενεργο?

 

Θέλεις να συγχρονίζεις συνέχεια mails, επαφές κλπ?

Αν όχι και προτιμάς να σώζεις τη μπαταρία σου, τον απενεργοποιείς.

 

Επίσης αν δεν μπαίνεις στο ίντερνετ μέσω δικτύου (μόνο wifi δηλαδή) βγάζεις τη χρήση δεδομένων και δίκτυα μόνο 2g.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα παιδια,

Ηθελα να ρωτησω αν σε κλησεις μεσω viber και Skype ειναι καλη η ποιοτητα συνομιλιας!!

επισης ποση ειναι η ελευθερη μνημη για να βαλεις δικα σου αππ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εντελώς ξαφνικά μου έβγαλε ένα μύνημα ''no sd cart found''. Έχω την Rom του Termagazis. Έκανα κ reset αλλά τίποτα.Άσε που δεν μου βγάζει την μπαρα επάνω με τις ενδίξεις... Τι κάνω τώρα???
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εντελώς ξαφνικά μου έβγαλε ένα μύνημα ''no sd cart found''. Έχω την Rom του Termagazis. Έκανα κ reset αλλά τίποτα.Άσε που δεν μου βγάζει την μπαρα επάνω με τις ενδίξεις... Τι κάνω τώρα???

Δοκίμασε να την ξαναβάλεις. Δοκίμασε την μετά σε υπολογιστή αν τη βλέπει.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εντελώς ξαφνικά μου έβγαλε ένα μύνημα ''no sd cart found''. Έχω την Rom του Termagazis. Έκανα κ reset αλλά τίποτα.Άσε που δεν μου βγάζει την μπαρα επάνω με τις ενδίξεις... Τι κάνω τώρα???

 

Έχει κ συνέχεια...Με καλούν κ ακούγεται μόνο ο ήχος κλήσης. Στην οθόνη δεν φαίνεται τίποτα...Δεν ξέρω ποιος με καλεί ούτε μπορώ να σηκώσω το τηλ. Μια βοήθεια παιδιά παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να την ξαναβάλεις. Δοκίμασε την μετά σε υπολογιστή αν τη βλέπει.

Σωστό. Ετσι θα δει αν εχει πρόβλημα η κάρτα (διόλου απίθανο)

Ξεκίνα από αυτό. Αν η κάρτα ΟΚ, wipe cache μπορείς να κάνεις?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y (S5360)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...