Jump to content

Αθήνα/Θεσσαλονίκη ή επαρχία


supernet
 Κοινοποίηση

Που θα θέλατε να ζείτε; Αθήνα/Θεσσαλονίκη ή επαρχία;  

74 members have voted

  1. 1. Που θα θέλατε να ζείτε; Αθήνα/Θεσσαλονίκη ή επαρχία;

    • Aθήνα/Θεσσαλονίκη
      35
    • Επαρχία
      39


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον menes

 

Και η ειρωνία είναι ότι τον περασμένο μήνα έγινε ανακοίνωση στην εταιρία της γυναίκας μου ότι άνοιξε μια θέση για Ηράκλειο.

Δεν σκέφτεσαι να πάτε στο Ηράκλειο; Καλή ευκαιρία αυτή η θέση! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον menes

 

Κάθε μέρα που κάνω τη διαδρομή Χαλάνδρι - Μαρούσι προκειμένου να πάω στη δουλειά μου, κοπανάω το κεφάλι μου που άφησα την Κρήτη.

 

apo kifisias/mesogeiwn pas/erxesai? an de ginetai na gyriseis sti thesi tis kritis pare mixani file mou na kseniaseis :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

apo kifisias/mesogeiwn pas/erxesai? an de ginetai na gyriseis sti thesi tis kritis pare mixani file mou na kseniaseis :whistle:

 

 

Όχι, πάω από Κηφισίας αλλά γυρίζω από δρομάκια. Χάρη στα διάφορα απαγορευτικά που μπαίνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ όπου τους κατέβει, όταν ανεβαίνω μπορώ να πάω είτε από Κηφισίας είτε από Αμαρουσίου-Χαλανδρίου (μπρρρρρ). Το μη χείρον βέλτιστον :)

 

Όσο για τη μηχανή, αποκλείεται. Έχω τραυματική εμπειρία από μια σαβούρδα που είχα φάει με ένα κολλητό μου όταν ένας μλκς με BMW θεώρησε καλύτερο να παραβιάσει το STOP και να πέσει πάνω μας από το να περιμένει να περάσουμε.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλιώς λέγεται αυτό που έκανες και κάνω και εγώ τώρα! Αλλά δεν επειτρέπεται να το πω! :whistle: :p

Πάντω έχει δυο συνθετικά! Το δεύτερο είναι post :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Βασίλης

 

Εγω πειραζει να διαλεξω Αυστρια...; :o http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon12.gif

 

 

Καλή ιδέα για νέο poll: Ελλάδα ή Άλλη χώρα? :lol: :lol: :lol: :lol:

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ήρθε και η δική μου σειρά, να γράψω και να ψηφίσω :p

 

Γεννήθηκα Θεσσαλονίκη και καπάκι φύγαμε εξωτερικό. Στα 14-15 επέστρεψα στα πάτρια εδάφη. 23 χρονών κατέβηκα Αττική λόγω δουλειάς.

 

Δυσκολεύτηκα στην προσαρμογή, δεν λέω. Οι ρυθμοί της πόλης (το πρωί) με τρελέναν. Οι ρυθμοί της πόλης το βράδυ (Athens by night ;) ) με ανεβάζανε.

 

Μετά από 8 χρόνια περίπου παραμονής, μπορώ να πω ότι είμαι και γω ένα κομμάτι αυτού του χάους. ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ, του χρόνου σφαίρα για Θεσσαλονίκη. Θα μου πείτε: "Σιγά τη διαφορά...". Ναι, δεν λέω. Εκεί όμως οι ρυθμοί είναι λίγο πιο χαλαροί.

 

Δεν αναφέρομαι, σ'αυτά που ακούω για την Θεσ/νίκη (Όμορφη πόλη, ερωτική πόλη κλπ κλπ κλπ). Απλά Η ΑΘΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ.

 

Όταν έχεις ζήσει στην Αθήνα, οι υπόλοιπες περιοχές φαντάζουν ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ.

 

Και να φανταστείτε, ότι μου δόθηκε φέτος ευκαιρία να μετακομίσω ΣΥΡΟ. Αλλά ρε παιδιά, μπορεί η ποιότητα ζωής στην επαρχία να είναι καλύτερη... εμένα αυτή η αλλαγή θα με σκότωνε. Θα μου έλειπε η βαβούρα της πόλης :D :D :D :p :p

 

Συνεπώς ψηφίζω ΑΘΗΝΑ/ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ :cool:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Επαρχία και για μένα. Πέντε χρόνια στην Αθήνα ήταν αρκετά. Πάντως η εργασία είναι καθοριστικός παράγοντας για το που θα μείνει κάποιος.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επαρχία και Άγιος Ο Θεός :)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον florinaperis

 

Επαρχία και Άγιος Ο Θεός :)

 

Ειδικά Φλώρινα ή Καστοριά! :rolleyes:

 

(Πατριώτη! Ο πατέρας μου είναι από το Λέχοβο! :D )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Johny-B

 

Ειδικά Φλώρινα ή Καστοριά! :rolleyes:

 

(Πατριώτη! Ο πατέρας μου είναι από το Λέχοβο! :D )

 

 

:) Ωραίο μέρος. Μέσα στην φύση...

 

(ο ραδιοφωνικός σταθμός εκεί, γνωρίζει επιτυχία στις πρώτες θέσεις σε ακροαματικότητα, στην Δυτική Μακεδονία) :)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα και μάλιστα κέντρο για διαμονή! :rolleyes:

Το καλοκαίρι εκτός Αθήνας. όλα τα μέρη είναι μια χαρά. μόνο για διακοπές :) :wacko: :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον florinaperis

 

:) Ωραίο μέρος. Μέσα στην φύση...

 

(ο ραδιοφωνικός σταθμός εκεί, γνωρίζει επιτυχία στις πρώτες θέσεις σε ακροαματικότητα, στην Δυτική Μακεδονία) :)

 

Ναι,ναι το ξέρω! :)

 

Μωρέ ας μην ήταν το θέμα της δουλειάς... :worry:

 

Πάντως υπάρχουν και "City-Freaks", που δεν μπορούν χωρίς το καυσαέριο, το άγχος και την φασαρία! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχουν και τα "Επαρχία - freaks" που δεν έχουν άλλη δουλειά από το να κατηγορούν την Αθήνα.

Έχω γνωρίσει άτομα από επαρχία που σπούδαζαν Αθήνα και την έβριζαν με ζήλο και μόλις τελείωσαν τη σχολή δεν γυρίζουν σπίτι τους επείδη εδώ έχουμε λέει "πολλές επιλογές στη διασκέδαση και την επαγγελματική αποκατάσταση" :confused:

Αποφασίστε.. :blink:

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

 

Επίσης υπάρχουν και τα "Επαρχία - freaks" που δεν έχουν άλλη δουλειά από το να κατηγορούν την Αθήνα.

Έχω γνωρίσει άτομα από επαρχία που σπούδαζαν Αθήνα και την έβριζαν με ζήλο και μόλις τελείωσαν τη σχολή δεν γυρίζουν σπίτι τους επείδη εδώ έχουμε λέει "πολλές επιλογές στη διασκέδαση και την επαγγελματική αποκατάσταση" :confused:

Αποφασίστε.. :blink:

 

 

Μα έτσι είναι... Μπορεί να μη σου αρέσει, αλλά αν αναγκάζεσαι λόγω ανεργίας στην επαρχία?? :!:

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,δεν είπα να την ερωτευτείς κιόλας :p

Μπορείς απλά να μην την κατηγορείς :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα... Τόσα χρόνια την έχω συνηθίσει...

Άντε κ καμία Θεσσαλονίκη για πιό χαλλλλλλλλλλλλλλλ αρά... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον antonis_wrx

 

Άντε κ καμία Θεσσαλονίκη για πιό χαλλλλλλλλλλλλλλλ αρά... :cool:

 

:p

Και για μπουγάτσες με άπειρες διαφορετικές γεύσεις!

 

@Nelly

Όταν είπα "City-Freeks" δεν αναφερόμουν μόνο στην Αθήνα, αλλά σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας.

 

Γνώμη μου είναι ότι η Αθήνα έχει πάρα πολλά όμορφα μέρη, αλλά δεν είναι να καθήσει κανείς πάνω από 1 μήνα.

Εδώ με πνίγει η Θεσσαλονίκη που σαν μέγεθος και αποστάσεις είναι αρκετά μικρότερη... :blink:

 

Και συμφωνώ με τον gmac ότι πολλοί, ενώ δεν θέλουν, αναγκάζονται να πάνε στις μεγάλες πόλεις για να βρουν δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Johny-B

Γνώμη μου είναι ότι η Αθήνα έχει πάρα πολλά όμορφα μέρη, αλλά δεν είναι να καθήσει κανείς πάνω από 1 μήνα.

Εδώ με πνίγει η Θεσσαλονίκη που σαν μέγεθος και αποστάσεις είναι αρκετά μικρότερη... :blink:

Εμένα οι αποστάσεις δεν θα με πείραζαν αν είχα αυτοκίνητο... Με τις συγκοινωνίες όμως αναγκάζεσαι να μην πηγαίνεις σε μερικές ωραίες περιοχές γιατί απλά για να πας εκεί με λεωφορεία θα κάνεις γύρω στις 1.5 ώρα κ βάλε...
Link to comment
Share on other sites

Όπου έχει συνηθίσει ο καθένας..Μέτα οι άλλες πόλεις του φαίνονται ή πολύ μικρές ή πολύ μεγάλες. Δε φταιώ εγώ που γεννήθηκα στην Αθήνα και τη λατρεύω :p Όλα σωστά που αναφέρετε ως αρνητικά απλά εγω τα εχω συνηθίσει και δεν ασχολούμαι πιά με αυτά γιατί δε θα βγει τίποτα με το να βρίζω κάθε φορά που κάνω πχ 1.15' να πάω στη σχολή μου γιατί στο τέλος θα καταλήξω νευρική :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

 

Όπου έχει συνηθίσει ο καθένας..Μέτα οι άλλες πόλεις του φαίνονται ή πολύ μικρές ή πολύ μεγάλες. Δε φταιώ εγώ που γεννήθηκα στην Αθήνα και τη λατρεύω :p Όλα σωστά που αναφέρετε ως αρνητικά απλά εγω τα εχω συνηθίσει και δεν ασχολούμαι πιά με αυτά γιατί δε θα βγει τίποτα με το να βρίζω κάθε φορά που κάνω πχ 1.15' να πάω στη σχολή μου γιατί στο τέλος θα καταλήξω νευρική :p

 

 

Av katalaba kala, eisai foitntria. Av 8umamai kala (apo tnv dikia mou empeiria), oi foitntes kivouvtai gevika se wres pou dev kiveite o polus kosmos. Episns, dev exouv kai kaveva xovtro agxos av 8a ftasouv stn sxoln stis 9 n' stis 10 kai misn. Otav omws douleueis, kai PREPEI va eisai on time, kai malista se wres me tromero kukloforiako, tote ta pragmata allazouv. Eidika av sugkriveis to ka8nmerivo sou marturio me kapoiov filo sou, pou 3odeuei 5 leptakia gia va paei stn douleia tou.

 

Allos evas full gia eparxia. Mikrn leptomereia: exw znsei 6 xrovia 8essalovikn, 4 a8nva kai arketa eparxia.

 

P.S. kata tn gvwmn mou, to erwtnma 8a eprepe va ntav A8nva n' salonica / eparxia. H 8essalovikn eivai polu pio kovta stnv eparxia apo oti stnv a8nva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...