Jump to content

Φορητότητα Σταθερής - Απορία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η απορία μου γεννήθηκε μιας και μετακομίζω σε λίγο καιρό σε κοντινή περιοχή.

Μπορώ να πάρω την (πολύ) παλιά γραμμή μου από τους Αμπελόκηπους(21069ΧΧΧΧΧ) και να την μεταφέρω στην καινούρια στο Χαλάνδρι που έχει κωδικό 21068ΧΧΧΧΧ?

 

Η απορία νομίζω απλή.

Για την απάντηση δεν ξέρω...

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν είναι θέμα φορητότητας. Αν κάνεις μεταφορά τηλεφωνικής σύνδεσης θα κρατήσεις το ίδιο νούμερο...
Link to comment
Share on other sites

nai alla nomizw 8a sou kwstish mia periousia kalitera na pareis new number

Be a leader of your mind and your heart, believe in yourself and change your destiny..... :cool: The Dreams always came true!Be a Dreamer :zzz:


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gpou (21 Απρ. 2004 , 12:16)

 

Φίλε μου δεν είναι θέμα φορητότητας. Αν κάνεις μεταφορά τηλεφωνικής σύνδεσης θα κρατήσεις το ίδιο νούμερο...

 

 

Να επαναλάβω ότι αλλάζω περιοχή.....

 

Είσαι σίγουρος ότι κρατάω το νούμερο της παλιάς περιοχής?

Γιατί μέχρι τώρα δεν γινόταν...!!!

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα σίγουρα δε γινόταν.

Δεν ξέρω τι ισχύει πλέον.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:) Το 21069..... πέφτει στο κεντρο "Γηροκομειο" ενώ το 21068 στο κέντρο "Χαλάνδρι". Οταν αλλάζεις αστικό κέντρο δεν μπορείς να κρατήσεις ίδιο αριθμό.

...αλλά... υπάρχει σχέδιο για φορητότητα των σταθερών αριθμών με όχι απαγορευτικό κόστος (στα πρότυπα της κινητής) αλλά δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα (τεχνικά είναι εφικτό σχεδόν άμεσα), η Ολυμπιάδα όμως δίνει αλλού έμφαση.

dogs look up to us

cats look down on us

...only pigs treat us as equals...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος AkisAsteriou (22 Απρ. 2004 , 11:31)

 

:) Το 21069..... πέφτει στο κεντρο "Γηροκομειο" ενώ το 21068 στο κέντρο "Χαλάνδρι". Οταν αλλάζεις αστικό κέντρο δεν μπορείς να κρατήσεις ίδιο αριθμό.

...αλλά... υπάρχει σχέδιο για φορητότητα των σταθερών αριθμών με όχι απαγορευτικό κόστος (στα πρότυπα της κινητής) αλλά δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα (τεχνικά είναι εφικτό σχεδόν άμεσα), η Ολυμπιάδα όμως δίνει αλλού έμφαση.

 

Εκεί βασίζεται και μένα η απορία μου.

Στο ότι υπάρχει η φορητότητα. Άρα πως θα μπορέσουν να αρνηθούν την μεταφορά, αφού η πόλη και ο κωδικός (210) είναι ίδια.

Γίνεται όμως στην πράξη?

Γνωρίζει κανείς σίγουρα?

Και με τί κόστος?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, τεχνικά η δυνατότητα υπάρχει, δεν υπάρχουν όμως οι διαδικασίες για να γινει κάτι τέτοιο εφικτό (δηλαδή δεν δίνεται ως προιόν προς πώληση) Αρα δεν μπορείς να κάνεις κάποιου είδους αίτηση για να το απαιτήσεις.

Εκτός αν μπορείς να περιμένεις ενα χρονικό διάστημα (μάλλον για μετά την Ολυμπιάδα) ξέχνα την φορητότητα.

 

Αυτά.

dogs look up to us

cats look down on us

...only pigs treat us as equals...

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι το τελεσίγραφο της ΕΕΤΤ προς όλους τους εμπλεκόμενους για έναρξη της Φορητότητα λειτουργήσει, τότε θεωρητικά θα μπορείς να μεταφέρεις τον αριθμό σου σε άλλο δίκτυο ανεξάρτητα την περιοχή. Μόνη προϋπόθεση βέβαια η νέα περιοχή να βρίσκετε στον ίδιο Νομό (στη περίπτωση σου ισχύει!)

 

Αυτή είναι η θεωρία διότι η πράξη διαφέρει κάπως! :whistle:

 

Στη πράξη δε θα μπορείς άμεσα να το κάνεις εκτός κι αν στη νέα περιοχή που θα πας, το Τ/Κ έχει γίνει συνεγκατάσταση από εναλλακτικό φορέα, ώστε να σου παρέχει την υπηρεσία χωρίς να χρειάζεται να αγορασθεί και να επενδυθεί εξοπλισμός.

 

Για τον πρώτο τουλάχιστον χρόνο η Φορητότητα θα δουλέψει μόνο σε Εταιρικούς πελάτες κατά κύριο λόγο οι οποίοι έχουν μεγάλους λογαριασμούς και συνδέονται με τους διάφορους φορείς είτε ενσύρματα (μισθωμένες γραμμές) είτε ασύρματα (LMDS, κτλ)

 

Αρκετές εταιρείες (Telepassport, FORTHnet, Tellas) έχουν μπει στη λογική του LLU και της συνεγκατάστασης που θα ανοίξει ακόμη περισσότερο την αγορά. Η υλοποίησή της είναι όμως ιδιαίτερα ακριβή και όποιες κινήσεις απαιτούν μεγάλη προσοχή. :!:

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι πότε θα μπορώ να πάρω σταθερό από νούμερο 211 ας πούμε...

 

Με άλλο φορέα πάντα! Ελπίζω να μην αργήσει υπερβολικά αυτό...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, με βάση τις αποφάσεις της ΕΕΤΤ, θα πρέπει να μπορείς να κρατήσεις τον αριθμό σου όταν μετακομίζεις και χωρίς να αλλάξεις παροχό όπως σου λέει ένας φίλος παραπάνω (δηλαδή φορητότητα από ΟΤΕ σε ΟΤΕ σε άλλο αστικό κέντρο του ίδιου νομού).

 

Άτυπα όμως όλοι γνωρίζουν ότι στη σταθερή η φορητότητα θα αρχίσει να παρέχεται από Σεπτέμβριο.

Αν όμως εσύ από την άλλη δεν μπορείς να κρατήσεις τον αριθμό σου μέχρι τον Σεπτέμβριο, τότε μπορείς να κάνεις μία καταγγελία-παράπονο στην ΕΕΤΤ και πιθανόν έτσι να επισπευσθούν οι διαδικασίες (καθώς επίσημη παράταση για την φορητότητα δεν έχει δοθεί) και έτσι να μπορέσεις να κρατήσεις τον αριθμό σου. Μίλα πρώτα με τον ΟΤΕ και αν σου πουν ότι δεν γίνεται πάρε κατευθείαν την ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Sovjohn ( 6 Μάι. 2004 , 21:12)

 

Αναρωτιέμαι πότε θα μπορώ να πάρω σταθερό από νούμερο 211 ας πούμε...

 

Με άλλο φορέα πάντα! Ελπίζω να μην αργήσει υπερβολικά αυτό...

 

Αυτό εξαρτάται από την εταιρεία στην οποία είσαι συνδρομητής και με ποιές άλλες εκτός του ΟΤΕ έχει διασύνδεση.

Βέβαια "παίζει" και το σενάριο του Transit όπου ένας πάροχος (πχ. ΟΤΕ) θα είναι μεσολαβητής, επι πληρωμή, 2 άλλων παρόχων χωρίς οι τελευταίοι να έχουν διασύνδεση.

Η τελευταια περίπτωση, θεωρώ θα ισχύσει με το ξεκίνημα της Φορητότητας στους σταθερούς.

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προ ημερών είχα καλέσει το 134 για να κάνω την ίδια ερώτηση και μου είπαν ότι ισχύει αν μετακομίσεις εντός στο ίδιο κέντρο. Για πιο μακριά δεν ισχύει ακόμα.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chrismasgr (20 Μάι. 2004 , 20:50)

 

Προ ημερών είχα καλέσει το 134 για να κάνω την ίδια ερώτηση και μου είπαν ότι ισχύει αν μετακομίσεις εντός στο ίδιο κέντρο. Για πιο μακριά δεν ισχύει ακόμα.

 

ναι αυτό δεν έχει να κάνει με τη φορητότητα, ισχύει χρόοονια ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η φορητότητα σταθερής τηλεφωνίας, πότε θα ισχύσει τελικά;

Εννοω θα μπορεί κάποιος να αλλάξει δίκτυο χωρίς να αλλάξει αριθμό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS (14 Ιούν. 2004 , 23:47)

 

Η φορητότητα σταθερής τηλεφωνίας, πότε θα ισχύσει τελικά;

Εννοω θα μπορεί κάποιος να αλλάξει δίκτυο χωρίς να αλλάξει αριθμό;

 

 

Η απάντηση είναι LLU και επομένως ουσιαστική απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών. Αν δεν κάνουν οι εταιρείες συνεγκατάσταση με Τ/Κ του ΟΤΕ τότε ο οικιακός καταναλωτής δε θα μπορεσει να κάνει φορητότητα.

 

Άρα όταν οι εναλλακτικοί μιλάνε για Φορητότητα Σταθερής ουσιαστικά μιλούν και για LLU.

 

Βέβαια μέχρι τότε θα μπορούν να εξυπηρετούν μόνο το πελατολόγιο που είναι επάνω στο δίκτυό τους (LMDS, HellasCo,κτλ) και το οποίο αποτελείται αποκλειστικά από Εταιρείες, καθώς και όσους θέλουν να μεταφέρουν τους μη-γεωγραφικούς αριθμούς (800, 801, κτλ)

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

GEIA SAS

 

SAN PARAKALW PAIDIA MPOREITE NA MOU EXIGISEI TI EINAI H FORITOTITA STI

S T A T H E R I ? :blink: :blink:

 

DIL TI SIMAINEI ?

 

AMA THELEIS NA PAS PX TELLAS KANEIS PROEPILOGH FOREA KAI TELOS

 

AFOU KAMMIA ETAIREIA DEN EXEI DIAFORETIKA NOUMERA APO TON OTE , SE ANTITHESI ME TIN KINITI POU EXOUN PX 697 , 694 KTL

 

ETSI?

Link to comment
Share on other sites

 

AFOU KAMMIA ETAIREIA DEN EXEI DIAFORETIKA NOUMERA APO TON OTE , SE ANTITHESI ME TIN KINITI POU EXOUN PX 697 , 694 KTL

 

 

Υπάρχουν εταιρίες που βάζουν και εντελώς ανεξάρτητη γραμμή από τον ΟΤΕ, βλ. Vivodi και Telepassport.

Σε αυτήν την περίπτωση έχει νόημα η φορητότητα, αλλά δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα.

 

Α και μην ουρλιάζεις! :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

AFOU KAMMIA ETAIREIA DEN EXEI DIAFORETIKA NOUMERA APO TON OTE , SE ANTITHESI ME TIN KINITI POU EXOUN PX 697 , 694 KTL

 

Κάνεις λάθος, πχ η Vivodi έχει τηλέφωνα 211 στην Αθήνα και όχι 210.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος saligkari (31 Αύγ. 2004 , 15:46)

 

GEIA SAS

 

SAN PARAKALW PAIDIA MPOREITE NA MOU EXIGISEI TI EINAI H FORITOTITA STI

S T A T H E R I ? :blink: :blink:

 

DIL TI SIMAINEI ?

 

AMA THELEIS NA PAS PX TELLAS KANEIS PROEPILOGH FOREA KAI TELOS

 

AFOU KAMMIA ETAIREIA DEN EXEI DIAFORETIKA NOUMERA APO TON OTE , SE ANTITHESI ME TIN KINITI POU EXOUN PX 697 , 694 KTL

 

ETSI?

 

 

Όλοι οι εναλλακτικοί έχουν κάνει πρωτογενή εκχώρηση γεωγραφικών αριθμών. Παράδειγμα για την Αθήνα το πρόθεμα είναι 211 και τα επόμενα ψηφία διαφέρουν με βάση ποιούς αριθμούς έχουν ζητήσει οι ενδιαφερόμενοι εναλλακτικοί.

 

Επίσης έχει γίνει και η πρώτη Φορητότητα σταθερού αριθμού από μεγάλο εναλλακτικό με ιδιαίτερη επιτυχία. :rolleyes:

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rebel21 ( 3 Σεπ. 2004 , 11:12)

 

Επίσης έχει γίνει και η πρώτη Φορητότητα σταθερού αριθμού από μεγάλο εναλλακτικό με ιδιαίτερη επιτυχία. :rolleyes:

 

 

Από ποιόν;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 3 Σεπ. 2004 , 11:27)

 

Από ποιόν;

 

 

τα 800, 801 ήδη μπορούν να μεταφερθούν σε Tellas & Forthnet από όσο έχω ακούσει ;)

Entexnos Fm

Το νέο μουσικό ραδιόφωνο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος a_s ( 3 Σεπ. 2004 , 16:37)

 

τα 800, 801 ήδη μπορούν να μεταφερθούν σε Tellas & Forthnet από όσο έχω ακούσει ;)

 

 

Δεν αποκλείεται γιατί η Tellas (δεν ξέρω για τη 4νετ σίγουρα) δίνει και αυτή νουμερα 80xxxxxxxx σε εταιρίες που ενδιαφέρονται με καλύτερες χρεώσεις για αυτές σε σχέση με αυτά που τους παίρνει ο ΟΤΕ. Αν δεν κάνω λάθος τα νούμερα που δίνει είναι 80050xxxxx.

Οπότε αφού την έχει που την έχει την υπηρεσία γιατί να μην παίρνει και εταιρίες από τον ΟΤΕ χωρίς να χρειάζεται να αλλάξει το νούμερό τους;

 

Το θέμα είναι αν γίνεται φορητότητα σταθερής και για ιδιώτες με απλές γραμμές τηλεφώνου. Πχ. να βάλω το DSLphone της Vivodi με το νούμερο που έχω τώρα από τον ΟΤΕ.

Ξέρει κανείς;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

H FORTHnet δινει 801-100 και 800-100!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...