Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή ρε παιδιά ότι και να πάρεις στο Ελλαδιστάν είσαι καταδικασμένος έτσι;

Όλες οι αντιπροσωπείες κάνουν απατεωνιές.

Και να φανταστεί κανείς ότι σε αυτή τη χώρα, σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα, χαλάμε τα κινητά περισσότερο από κάθε άλλο Ευρωπαίο. Άρα έχουν δουλειά, δεν θα έπρεπε να καταφεύγουν σε απατεωνιές για να κλέβουν τα λεφτά του κοσμάκη.

Να γιατί θα είμαστε πάντα τριτοκοσμικοί και κωμικοτραγικοί...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδή ρε παιδιά ότι και να πάρεις στο Ελλαδιστάν είσαι καταδικασμένος έτσι;

Όλες οι αντιπροσωπείες κάνουν απατεωνιές.

Και να φανταστεί κανείς ότι σε αυτή τη χώρα, σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα, χαλάμε τα κινητά περισσότερο από κάθε άλλο Ευρωπαίο. Άρα έχουν δουλειά, δεν θα έπρεπε να καταφεύγουν σε απατεωνιές για να κλέβουν τα λεφτά του κοσμάκη.

Να γιατί θα είμαστε πάντα τριτοκοσμικοί και κωμικοτραγικοί...

 

Θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι το υψηλό ποσοστό υγρασίας στην Ελλάδα επηρεάζει τους αισθητήρες των κινητών :)

Η αλήθεια είναι ότι από 1-2 εταιρείες που αναφέρθηκαν εδώ δεν το περίμενα. Τελικά πρέπει να τους βάζουμε να το ανοίγουν μπροστά μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ενα galaxy nexus που δεν ανοιγει λογω οξειδωσης στην πλακετα με αγρατζουνιστη οθονη,

 

2 αυθεντικες μπαταριες Samsung (1750 και 2000 mAh), προεκταση για συνδεση με usb stick, ενα φορτιστη Samsung για την μπαταρια, φορτιστη κανονικο, 3 θηκες (μια διαφανη incipio, μια μαυρη mercury και μια κοκκινη mercury ) και ενα ανταπτορα micro usb to hdmi...

 

το τηλεφωνο ειναι ιδανικο για οποιον εχει σπασμενη ή γρατζουνισμενη οθονη και ψαχνει με μια απλη αλλαγη πλακετας να εχει κινητο σαν καινουργιο...

 

για οποιον ενδιαφερεται, αναμενω προσφορα με pm για ολα τα παραπανω...

Edited by mobster21
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια κ χρονια πολλα! εχω το nexus s 9023 κ η μπαταρια θελει σχεδον καθε μερα φορτισει χωρις να το χρησιμοποιω. δεν εχω προγραμματα στο κινητο για να πω οτι αυτα μου καταναλωνουν μπαταρια. ετσι ειπα να αλλαξω μπαταρια, μηπως εχετε να μου προτεινετε καταστημα για να αγορασω μπαταρια καινουργια. εχει διαφορα η μπαταρια στο 9023 με το αλλο το νιμιζω 9020 ειναι. πρεπει να ζητησω συγκεκριμενα για το 9023; η γενικα για το nexus s; Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια κ χρονια πολλα! εχω το nexus s 9023 κ η μπαταρια θελει σχεδον καθε μερα φορτισει χωρις να το χρησιμοποιω. δεν εχω προγραμματα στο κινητο για να πω οτι αυτα μου καταναλωνουν μπαταρια. ετσι ειπα να αλλαξω μπαταρια, μηπως εχετε να μου προτεινετε καταστημα για να αγορασω μπαταρια καινουργια. εχει διαφορα η μπαταρια στο 9023 με το αλλο το νιμιζω 9020 ειναι. πρεπει να ζητησω συγκεκριμενα για το 9023; η γενικα για το nexus s; Ευχαριστω!

Το ξέρεις ότι εδώ είναι νήμα για Samsung Galaxy nexus και όχι Samsung Galaxy S?

Στο ebay πάντως υπάρχουν generic μπαταρίες και ενδεχομένως να βρεις σε τπτ στοκ αν έχει ξεμείνει. Ακόμα και στο δικό μας τηλέφωνο δεν υπάρχουν πάρα πολλές

Καλή χρονιά, ξέχασα να σου ευχηθώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετα απο καιρο εχω και εγω ενα προβλημα με το nexus μου. Ξαφνικα εκλεισε, το ανοιξα και μου ζητουσε pin. Το εβαλα αλλα δεν το δεχοταν. Το εβαλα πολλες φορες αλλα ηταν σαν να μην το εβαλα ποτε καθως η καρτα δεν κλειδωσε. Εκλεισα το κινητο, το ανοιξα ξανα και απο τοτε δεν ου ζηταει καν pin και ανοιγει απευθειας το κινητο χωρις να συνδεεται στο δυκτιο. Η καρτα λειτουργει κανονικα σε αλλο κινητο ενω εχω δοκιμασει και δευτερη καρτα με τα ιδια αποτελεσματα. Η καρτελα APN στο "ονοματα σημειου προσβασης " ειναι κενη.

 

Εχω κανει hard reset, ξαναπερασα την οφισιαλ ρομ αλλα παλι τα ιδια.

 

Καποια βοξθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μόλις πέρασα την 4.3 από το toolkit.Πάει καλά, αλλά μου βγάζει ότι " το στοιχείο επαφές σταμάτησε να λειτουργεί " όταν λαμβάνω κλήσεις.Κάποια βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει σαν να μην έχει καθίσει καλά η ρομ. Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων για να κάτσει καλά
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στη όμορφη παρέα σας,θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ σχετικά με το κινητό μου τηλέφωνο.Είμαι κάτοχος ενός Samsung nexus 3 (I9250).To πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως είναι η δευτερη φορά που το τηλέφωνο μου crashαρει,τη πρώτη αναγκάστηκα και έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δυστυχώς έχασα όλες τις φωτογραφίες και υλικό.Απο προχθές το τηλέφωνο πετάει συνεχώς παράθυρα "Δυστυχώς η εφαρμογή" Yπηρεσίες Google Play εχει σταματήσει" και Δυστυχώς η εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play ¨εχει σταματήσει,ακριβώς το ίδιο μου έγραφε για άλλες εφαρμογές τις οποίες απεγκατέστησα. όπως viber,instagram και whats app.To τηλέφωνο φοράει τη kit Kat και όταν το συνδέω στον υπολογιστή δεν αναγνωρίζεται,δοκίμασα να αλλάξω και υπολογιστή και καλώδιο αλλά τίποτα.

Ήθελα να σας ρωτήσω με ποιό τρόπο μπορώ να αποθηκέυσω τα αρχεία μου με το τηλέφωνο σε αυτή τη κατάσταση και επίσης πώς μπορώ να αποφύγω τρίτο crashαρισμα.

 

Ευχαριστώ Νίκος

 

Επίσης να προσθέσω ότι προσπάθησα να αποθήκευσω τις φωτογραφίες μου ανεβάζοντας στο dropbox,το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση συνεχεια και διακόπτει τη μεταφορα,να το πεταξω...:rolleyes::D:D

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν θα το πετάξεις. Κατ αρχήν οταν το συνδέεις στον υπολογιστή το usb debugging είναι τσεκαρισμένο?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη όμορφη παρέα σας,θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ σχετικά με το κινητό μου τηλέφωνο.Είμαι κάτοχος ενός Samsung nexus 3 (I9250).To πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως είναι η δευτερη φορά που το τηλέφωνο μου crashαρει,τη πρώτη αναγκάστηκα και έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δυστυχώς έχασα όλες τις φωτογραφίες και υλικό.Απο προχθές το τηλέφωνο πετάει συνεχώς παράθυρα "Δυστυχώς η εφαρμογή" Yπηρεσίες Google Play εχει σταματήσει" και Δυστυχώς η εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play ¨εχει σταματήσει,ακριβώς το ίδιο μου έγραφε για άλλες εφαρμογές τις οποίες απεγκατέστησα. όπως viber,instagram και whats app.To τηλέφωνο φοράει τη kit Kat και όταν το συνδέω στον υπολογιστή δεν αναγνωρίζεται,δοκίμασα να αλλάξω και υπολογιστή και καλώδιο αλλά τίποτα.

Ήθελα να σας ρωτήσω με ποιό τρόπο μπορώ να αποθηκέυσω τα αρχεία μου με το τηλέφωνο σε αυτή τη κατάσταση και επίσης πώς μπορώ να αποφύγω τρίτο crashαρισμα.

 

Ευχαριστώ Νίκος

 

Επίσης να προσθέσω ότι προσπάθησα να αποθήκευσω τις φωτογραφίες μου ανεβάζοντας στο dropbox,το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση συνεχεια και διακόπτει τη μεταφορα,να το πεταξω...:rolleyes::D:D

 

τσεκαρε αυτο που σου ειπαν στις επιλογες για προγραμματιστες. Δοκιμασε το airdroid για να μεταφερεις οτι αρχεια θες στον υπολογιστη σου.

 

Κανε full wipe και ξαναπερασε τη ρομ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,λοιπον εμφάνισα τις Επιλογές για προγραμματιστες,τσέκαρα το usb debbuging...δεν άλλαξε κάτι,το δοκίμασα και σε διαφορετικους υπολογιστές αλλά η συσκευή δεν αναγνωρίζεται,καμία άλλη ίδεα παρακαλω??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,λοιπον εμφάνισα τις Επιλογές για προγραμματιστες,τσέκαρα το usb debbuging...δεν άλλαξε κάτι,το δοκίμασα και σε διαφορετικους υπολογιστές αλλά η συσκευή δεν αναγνωρίζεται,καμία άλλη ίδεα παρακαλω??

 

παλιοτερα το εβλεπε ο υπολογιστης? εχεις κανει εγκατασταση τους drivers?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τηλέφωνο παλάιότερα το έβλεπε ο υπολογιστής,ξαναπέρασα παλι drivers αλλα και πάλι δε αναγνωρίζει το τηλέφωνο,ούτε σε xp ούτε σε 8.Θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο??

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τηλέφωνο παλάιότερα το έβλεπε ο υπολογιστής,ξαναπέρασα παλι drivers αλλα και πάλι δε αναγνωρίζει το τηλέφωνο,ούτε σε xp ούτε σε 8.Θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο??

 

Νίκος

Λοιπόν φίλε μου, το κινητό δε το πετάς. Ακόμα και τώρα σπέρνει.

Πάμε στα του θέματος.

Για να συνδεθεί στον υπολογιστη μπορείς με 2 τρόπους. Ο ένας είναι με adb και ο άλλος χωρίς adb. Ο πρώτος τροπος εκτός απο τσεκαρισμα USB debugging ,χρειάζεται και εναν driver.θα το βτεις στο διαδίκτυο ως naked driver.για να το εγκαταστησρις,πηγαίνεις device manager, λογικά το gnex θα σουβτο έχει με θαυμαστικό.πατας δεξι κλικ κσι μετα update driver και επιλεγεις την τοποθεσία οπου είναι ο naked driver.

Οταν το κάνεις αυτό λογικά θα μπορείς να δεις τα αρχεία σου.

Με χρηση του adb μπορείς με command να τρέξεις το adb pull /sdcard/ C:/1

Με την παραπανω εντολή όλα τα data του gnex πάνε στο φάκελο του 1 που είναι μέσα στο c δισκο.

Προϋπόθεση να εχεις κατεβάσει το adb command προγραμμα και πιο πριν να δεις αν βλέπει το PC το gnex με χρηση του command "adb devices"

 

Ενας άλλος τρόπος είναι με custom recovery.μπαίνεις custom recovery (υποθέτω έχεις), βάζεις otg καλώδιο και ενα flashακι και αφού κανεις mount το flashακι ( υπάρχει επιλογή) τοτε παλι μπορείς να κανεις copy paste τα αρχεία.

 

Υπάρχει και άλλος τροπος αλλά έχει παραπάνω μπελά.

 

Το πρόβλημα που σου εμφανίζεται στην αρχή που γραφείς είναι επειδή δεν έχει κουμπωσει καλά η ROM που εβαλες με τα gapps

Ποια ROM εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

To κινητο του NickTheFish το έχω εγω στα χέρια μου..φοραει την μαμα εκδοση 4.2.1

για καποιον λογο δεν το αναγνωριζει με τιποτα ο υπολογιστης...ουτε στον δικο του ουτε στον δικο μου

ουε στην δουλεια μου

Οτι και να δοκιμασα με drivers απο samsung,google,xda naked universal adb nexus toolkit το ιδιο αποτελεσμα unknown device...

φοραει το μαμα recovery...Κανα κόλπο μπας και βγαλουμε ακρη?

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ίδιο πρόβλημα σε ενα netbook acer που εχω. Ενω ειχα εγκαταστήσει οτι drivers ειχα βρει δεν το έβλεπε με τίποτα. Τελικα σε μια τελευταία προσπάθεια πηγα στο Site της Samsung και κατέβασα τους samsung usb drivers. και δια μαγείας το έβλεπε κανονικά

Μπορει να λεω και πατάτα αλλά εγώ έτσι το έλυσα το πρόβλημα μου.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

To κινητο του NickTheFish το έχω εγω στα χέρια μου..φοραει την μαμα εκδοση 4.2.1

για καποιον λογο δεν το αναγνωριζει με τιποτα ο υπολογιστης...ουτε στον δικο του ουτε στον δικο μου

ουε στην δουλεια μου

Οτι και να δοκιμασα με drivers απο samsung,google,xda naked universal adb nexus toolkit το ιδιο αποτελεσμα unknown device...

φοραει το μαμα recovery...Κανα κόλπο μπας και βγαλουμε ακρη?

Τι χρηση θέλετε να κάνετε συνδέοντας στον υπολογιστη; εγώ σπάνια το συνδεω μέσω USB.όλα μέσω δίκτυο ή μέσω φλασακι με otg καλωδιο

To κινητο του NickTheFish το έχω εγω στα χέρια μου..φοραει την μαμα εκδοση 4.2.1

για καποιον λογο δεν το αναγνωριζει με τιποτα ο υπολογιστης...ουτε στον δικο του ουτε στον δικο μου

ουε στην δουλεια μου

Οτι και να δοκιμασα με drivers απο samsung,google,xda naked universal adb nexus toolkit το ιδιο αποτελεσμα unknown device...

φοραει το μαμα recovery...Κανα κόλπο μπας και βγαλουμε ακρη?

Link to comment
Share on other sites

Τι χρηση θέλετε να κάνετε συνδέοντας στον υπολογιστη; εγώ σπάνια το συνδεω μέσω USB.όλα μέσω δίκτυο ή μέσω φλασακι με otg καλωδιο

 

Σε αυτή την περίπτωση, που ο υπολογιστής δεν βλέπει τη συσκευή μέσω usb, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για

το rootάρισμα του nexus;

 

Με κάποιο πρόγραμμα σαν το Framaroot ώστε να γίνει το root κατευθείαν μέσα από τη συσκευή;

 

Ή γίνεται με usb otg και φλασάκι;

Αν ναι, το φλασάκι θα το βλέπει η συσκευή ή θα έχει πρόβλημα όπως και με τη σύνδεση στο pc;

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση, που ο υπολογιστής δεν βλέπει τη συσκευή μέσω usb, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για

το rootάρισμα του nexus;

 

Με κάποιο πρόγραμμα σαν το Framaroot ώστε να γίνει το root κατευθείαν μέσα από τη συσκευή;

 

Ή γίνεται με usb otg και φλασάκι;

Αν ναι, το φλασάκι θα το βλέπει η συσκευή ή θα έχει πρόβλημα όπως και με τη σύνδεση στο pc;

 

Ευχαριστώ! :)

Custom recovery έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Custom recovery έχεις;

 

Δεν έχω custom recovery! Χρειάζεται για να συνδεθεί φλασάκι με otg καλώδιο;

 

Ποια custom recovery προτείνεις;

Εχουν περάσει κάποια χρόνια από την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με rootάρισμα και έχω χάσει λίγο την επαφή...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω custom recovery! Χρειάζεται για να συνδεθεί φλασάκι με otg καλώδιο;

 

Ποια custom recovery προτείνεις;

Εχουν περάσει κάποια χρόνια από την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με rootάρισμα και έχω χάσει λίγο την επαφή...

 

Ευχαριστώ!

Εγώ χρησιμοποιώ τη twrp.

Από την στιγμή που θα την περάσεις, μπορείς να κάνεις αρκετά πραγματα . μέσα σε αυτά mount otg καλωδιο με USB επάνω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ τη twrp.

Από την στιγμή που θα την περάσεις, μπορείς να κάνεις αρκετά πραγματα . μέσα σε αυτά mount otg καλωδιο με USB επάνω

 

Την κοιτάζω και κοιτάζω και την ClockworkMod που είδα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324831

 

Βλέπω ότι και οι δυο θέλουν να είναι ήδη root η συσκευή, σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...