Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας...

Κάτοχος του κινητού κ εγώ εδώ και 1 χρόνο περίπου .

Μέχρι τις αρχές Αυγούστου ήμουν απίστευτα ικανοποιημένος από το κινητό μου. Δούλευε απροβλιματιστα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Στις αρχές Αυγούστου ( κάπου δυο βδομάδες αφού βγήκε η 4.3 ) μου ήρθε κ μενα στο κινητό η αναβάθμιση .

Μην γνωρίζοντας πήγα να την βάλω αλλά δεν είχα μπαταρία ... Το έβαλα να φωτίσει και όταν πήγε στο 5% πάτησα να γίνει εγκατάσταση η 4.3 . Από τότε έχω πρόβλημα με την μπαταρία του κινητού μου...

Την ίδια μέρα ενώ το είχα βάλει να φορτίσει το κινητό δεν φωρτιζε. Το ίδιο το έχει κάνει παρά πολλές φορές και πρέπει να το αποσύνδεση και να το συνδέσω αρκετές φορές ώστε να φορτίσει κανονικά το κινητό. Για την μπαταρία είχα βάλει το battery doctor για να ελέγχω τις φορτίσεις και να τις καταγράφω . Μετά την αναβάθμιση δεν μου δούλεψε ποτέ σωστά και πάντα μου έβγαζε πρόβλημα. Θεώρησα ότι ήταν πρόβλημα της εφαρμογής και δεν έδωσα σημασία. Για κανά μήνα το κινητό φωρτιζε σωστά και είπα ότι έστρωσε αλλά την τελευταία βδομάδα έχει παραγίνει το κακό...

 

Είμαι σε όλα στοκ απλά έχει ξεκλειδώτο boot loader . Να σας πω επίσης ότι έχω ξανά περάσει την στοκ ράμπες 3 φορές από τότε και δεν έχει διορθωθεί τπτ.

 

Αν κανείς έχει ξανασυνατνησει κάτι παρόμοιο ας μου πει τι έκανε ...

 

Συγνώμη αν σας ζάλισα

 

Υπάρχει και μια περίπτωση να τα έχει παίξει η μπαταρία. Αν μπορείς δοκίμασε με μια άλλη μπαταρία (από φίλο σου, κτλ).

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συνφορουμιτη δεν σε χαρακτήρισα άσχετο από την πλευρά μου. Απλά έδωσα δύο παραπάνω επιλογές για ακόμα μεγαλύτερη οικονομία μπαταρίας. Δυστυχώς δεν γίνεται κάτι άλλο. Το τελευταίο είναι να το κλείσουμε. Ο καθένας το στήνει ανάλογα τις ανάγκες του.

 

Γίνεται..Root, βάζεις Greenify και ξεμπέρδεψες..Το πρόβλημα με το τηλέφωνο είναι ότι καταναλώνει πολλή μπαταρία όταν είναι σε κατάσταση αδράνειας..Ειδικά αν έχεις widgets και εφαρμογές να συγχρονίζουν και είσαι συνεχεία Online. Προσωπικά έπεφτα το βράδυ για ύπνο με ανοιχτό wifi με 100% και το πρωί ήμουν με 70%..Βάζοντας Greenify το κινητό έχει αυτονομία με normal χρήση μιας μέρας και κάτι

Link to comment
Share on other sites

Όχι το τηλέφωνο και η μπαταριά είναι μια χαρά. Το βράδυ με όλα όσα χρειάζομαι ότι έχω και την μέρα δηλαδή ανοιχτά 4% έκαψε.

Απλά έκλεισα όλη τη σαβούρα.

Δεν είπα σε κανέναν τι να κάνει. Είπα τι έκανα εγώ και όποιος θέλει παίρνει ιδέες.

 

Έκανα root και πέρασα το greenify αλλά δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι. Εφαρμογές της Google ας πούμε δεν μου τις εμφανίζει για να τις πατήσω green.

Αυτό τις κλείνει μόνο όταν κλείνει η οθόνη; Όση ώρα είναι ανοιχτή η οθόνη γίνεται κάτι οι εφαρμογές κλείνουν; Τι ακριβως κάνει;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έκανα root και πέρασα το greenify αλλά δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι. Εφαρμογές της Google ας πούμε δεν μου τις εμφανίζει για να τις πατήσω green.

Αυτό τις κλείνει μόνο όταν κλείνει η οθόνη; Όση ώρα είναι ανοιχτή η οθόνη γίνεται κάτι οι εφαρμογές κλείνουν; Τι ακριβως κάνει;

 

Για να κανεις greenify system apps πρεπει να εχεις την donated version.

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις greenify system apps πρεπει να εχεις την donated version.

 

...η να μετατρέψει τις εφαρμογές συστήματος σε εφαρμογές χρήστη με το titanium backup, πράγμα όμως που απαιτεί root.;)

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις greenify system apps πρεπει να εχεις την donated version.

 

Δεν είναι δική μου η συσκευή την έχω για μερικές μέρες και κάνω πειράματα.

Το βράδυ 3% έκαψε. Στο 97% το βρήκα όταν ξύπνησα. Μέχρι σήμερα το βράδυ θα ξέρω αν έκανε δουλειά το greenify

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

...η να μετατρέψει τις εφαρμογές συστήματος σε εφαρμογές χρήστη με το titanium backup, πράγμα όμως που απαιτεί root.;)

αφού έχει βάλει greenify τότε είναι και root :)

Δεν είναι δική μου η συσκευή την έχω για μερικές μέρες και κάνω πειράματα.

Το βράδυ 3% έκαψε. Στο 97% το βρήκα όταν ξύπνησα. Μέχρι σήμερα το βράδυ θα ξέρω αν έκανε δουλειά το greenify

 

Εγκατέστησε το titanium backup, διέγραψε τις εφαρμογές της Google που θέλεις να παγώσεις και εγκατέστησε τες ξανά από το google play. Έτσι θα εμφανίζονται σαν no-system apps και θα μπορείς να τις παγώσεις κανονικά ;)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

αφού έχει βάλει greenify τότε είναι και root :)

 

 

Εγκατέστησε το titanium backup, διέγραψε τις εφαρμογές της Google που θέλεις να παγώσεις και εγκατέστησε τες ξανά από το google play. Έτσι θα εμφανίζονται σαν no-system apps και θα μπορείς να τις παγώσεις κανονικά ;)

 

Σ ευχαριστώ θα δω μπορεί να αγοράσω το greenify έτσι κι αλλιώς θα πάρω android δεν θα μείνω μόνο με το iPhone.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

To πιο απλό από όλα -πέρα από το Greenify- που δεν χρειάζεται καν root είναι να απενεργοποιηθούν εντελώς οι stock εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούνται (π.χ. Currents ή Google+), να αλλαχτούν τα διαστήματα ενημέρωσης (ή να απενεργοποιηθούν εντελώς) των διαφόρων social media apps, και φυσικά να απενεργοποιηθούν τα push infos των διαφόρων apps+games (που τα "αναγκάζουν" να τρέχουν στο background). Με αυτά, και το κινητό είναι πιο γρήγορο, και η μπαταρία διαρκεί περισσότερο.

 

Μέχρι στιγμής, με τα πάντα ενεργοποιημένα και σχετικά ελαφριά χρήση Greenify, το GNex μου βγάζει ανετότατα μια μέρα (27-28 ώρες με 4-4,5 ώρες οθόνης), έχοντας στο τέλος της ημέρας πάνω από 10-15% μπαταρία...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

To πιο απλό από όλα -πέρα από το Greenify- που δεν χρειάζεται καν root είναι να απενεργοποιηθούν εντελώς οι stock εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούνται (π.χ. Currents ή Google+), να αλλαχτούν τα διαστήματα ενημέρωσης (ή να απενεργοποιηθούν εντελώς) των διαφόρων social media apps, και φυσικά να απενεργοποιηθούν τα push infos των διαφόρων apps+games (που τα "αναγκάζουν" να τρέχουν στο background). Με αυτά, και το κινητό είναι πιο γρήγορο, και η μπαταρία διαρκεί περισσότερο.

 

Μέχρι στιγμής, με τα πάντα ενεργοποιημένα και σχετικά ελαφριά χρήση Greenify, το GNex μου βγάζει ανετότατα μια μέρα (27-28 ώρες με 4-4,5 ώρες οθόνης), έχοντας στο τέλος της ημέρας πάνω από 10-15% μπαταρία...

 

Πως απενεργοποιούνται;

Ναι πριν έτσι έκανα είχα κλείσει όλα όσα δεν χρειαζόμουν.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πως απενεργοποιούνται;

Ναι πριν έτσι έκανα είχα κλείσει όλα όσα δεν χρειαζόμουν.

 

Η απενεργοποίηση των stock εφαρμογών (πλην των βασικών, όπως Framework, Search κλπ) γίνεται από τις Εφαρμογές, πας στη κάθε εφαρμογή και μέσα έχει πλήκτρο "Απενεργοποίηση" (αντί για Απεγκατάσταση). Αυτό στην 4.3. Δηλαδή δεν μπορείς να την βγάλεις εντελώς (αν δεν είσαι root), αλλά μπορείς να την απενεργοποιήσεις.

 

Τα διαστήματα ενημέρωσης/notifications ορίζονται ανά εφαρμογή, άρα πρέπει να μπεις σε κάθε μια από αυτές και να αλλάξεις τις ρυθμίσεις (ή συνολικά από τα Accounts που έχουν δημιουργηθεί στις Ρυθμίσεις της 4.3).

 

Τέλος για να απενεργοποιηθούν τα push notifications εφαρμογών και παιχνιδιών, πρέπει να μπεις σε κάθε εφαρμογή και να τις απενεργοποιήσεις από τα αντίστοιχα settings της κάθε μιας, ή να τις παγώσεις μέσω Greenify. To Greenify δεν τις αφήνει να τρέξουν στο background από μόνες τους (όπως π.χ. όταν θέλουν να σου στείλουν κάποιο push notification), και άρα γλυτώνεις και CPU και RAM εκείνη την ώρα :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Επιπροσθέτως σε όλα αυτά μια ακόμα αποδοτική λύση για τον περιορισμό της κατανάλωσης της μπαταρίας χωρίς επιπρόσθετες εφαρμογές ή την ανάγκη του Root είναι η επιλογή για περιορισμό τον δεδομένον στο παρασκήνιο (Restrict background data) που μπορεί να γίνει ή για όλες τις εφαρμογές ή για κάθε μια ξεχωριστά μέσα από το Data usage.

 

Επίσης όσον αφορά τα push notification άμα δεν υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης τους μέσα από την εφαρμογή εναλλακτικά απενεργοποιούνται μέσα από τα Apps επιλέγοντας την εφαρμογή που μας ενδιαφέρει και ξετικάροντας το Show notification.

Link to comment
Share on other sites

Έσβησα 4-5 με το titanium. Βλέπω διαφορά στην ταχύτητα της συσκευής.

Το greenify τον chrome και twitter μου τα βγάζει σε εκκρεμότητα και πρέπει να τα κλείσω χειροκίνητα ενώ τα άλλα τα κλείνει αυτόματα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα. Η συσκευή ειναι rooted με unlocked bootloader και stock 4.3 και kernel.

Δουλεύει μια χαρά μέχρι να συνδεθώ σε wifi, απο εκεί και έπειτα κολλάει το σύμπαν, οι ειδοποιήσεις έρχονται 10 λεπτά αργότερα,

προγράμματα δεν ανοίγουν, κολλάει το lock/unlock της οθόνης και το πληκτρολόγιο και γενικά η συσκευή "αχρηστεύεται".

 

Το έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών, πέρασμα την 4.2 με factory image, αναβαθμίστηκε αυτόματα σε 4.3 κλπ

αλλα το πρόβλημα μετά απο λίγο επανέρχεται. Και δεν έχω και πολλές εφαρμογές...

Το πρόβλημα παρουσιάζεται ανεξαρτήτως router κλπ.

 

Έχετε να προτείνετε κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα. Η συσκευή ειναι rooted με unlocked bootloader και stock 4.3 και kernel.

Δουλεύει μια χαρά μέχρι να συνδεθώ σε wifi, απο εκεί και έπειτα κολλάει το σύμπαν, οι ειδοποιήσεις έρχονται 10 λεπτά αργότερα,

προγράμματα δεν ανοίγουν, κολλάει το lock/unlock της οθόνης και το πληκτρολόγιο και γενικά η συσκευή "αχρηστεύεται".

 

Το έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών, πέρασμα την 4.2 με factory image, αναβαθμίστηκε αυτόματα σε 4.3 κλπ

αλλα το πρόβλημα μετά απο λίγο επανέρχεται. Και δεν έχω και πολλές εφαρμογές...

Το πρόβλημα παρουσιάζεται ανεξαρτήτως router κλπ.

 

Έχετε να προτείνετε κάποια λύση;

 

Πέρασες 4,2 και αναβαθμίστηκε αυτόματα; Νομίζω δεν γίνεται αυτό χωρίς δική σου έγκριση.

Δοκίμασε την 4.2.2 αλλά πρώτα κανε μια επαναφορά εργοστασιακών και μην κάνεις εγκατάσταση κάποια εφαρμογή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα. Η συσκευή ειναι rooted με unlocked bootloader και stock 4.3 και kernel.

Δουλεύει μια χαρά μέχρι να συνδεθώ σε wifi, απο εκεί και έπειτα κολλάει το σύμπαν, οι ειδοποιήσεις έρχονται 10 λεπτά αργότερα,

προγράμματα δεν ανοίγουν, κολλάει το lock/unlock της οθόνης και το πληκτρολόγιο και γενικά η συσκευή "αχρηστεύεται".

 

Το έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών, πέρασμα την 4.2 με factory image, αναβαθμίστηκε αυτόματα σε 4.3 κλπ

αλλα το πρόβλημα μετά απο λίγο επανέρχεται. Και δεν έχω και πολλές εφαρμογές...

Το πρόβλημα παρουσιάζεται ανεξαρτήτως router κλπ.

 

Έχετε να προτείνετε κάποια λύση;

 

Το ίδιο -φαντάζομαι, από ότι καταλαβαίνω- παθαίνει και το δικό μου, όταν συνδεθεί σε κάποιο wifi (σπιτιού ή, χειρότερα, ελεύθερο με χαμηλό bandwidth). Νομίζω ότι είναι επειδή έχω βάλει τα πάντα να κάνουν update μόνο μέσω wifi, μόλις δουν οι -μη παγωμένες/greenified- εφαρμογές διαθέσιμο wifi, ανοίγουν όλες και προσπαθούν να κάνουν update. Σημειωτέον ότι έχω καμιά 10αρια accounts (social, mails κλπ), συν live widgets (καιρό, νέα, θέση κλπ), άρα θεωρώ ότι γι'αυτό βλέπω ξαφνικά να σέρνεται. Μετά από 3-4 λεπτά (αν είμαι σε καλό wifi, σε ελεύθερο μπορεί να κάνει και 10 λεπτά) επανέρχεται στα normal του....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Έχω το CPU monitor και βλέπω τι τρέχει και πόσο χρησιμοποιείται ο επεξεργαστής. Αν είναι συνέχεια σε χρήση σημαίνει ότι κάτι δεν δουλεύει σωστά
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχω το CPU monitor και βλέπω τι τρέχει και πόσο χρησιμοποιείται ο επεξεργαστής. Αν είναι συνέχεια σε χρήση σημαίνει ότι κάτι δεν δουλεύει σωστά

 

Όταν σβήνει η οθόνη θα πρέπει να μπαίνει σε deep sleep. Άστο κανένα μισάωρο να δεις αν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα. Η συσκευή ειναι rooted με unlocked bootloader και stock 4.3 και kernel.

Δουλεύει μια χαρά μέχρι να συνδεθώ σε wifi, απο εκεί και έπειτα κολλάει το σύμπαν, οι ειδοποιήσεις έρχονται 10 λεπτά αργότερα,

προγράμματα δεν ανοίγουν, κολλάει το lock/unlock της οθόνης και το πληκτρολόγιο και γενικά η συσκευή "αχρηστεύεται".

 

Το έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών, πέρασμα την 4.2 με factory image, αναβαθμίστηκε αυτόματα σε 4.3 κλπ

αλλα το πρόβλημα μετά απο λίγο επανέρχεται. Και δεν έχω και πολλές εφαρμογές...

Το πρόβλημα παρουσιάζεται ανεξαρτήτως router κλπ.

 

Έχετε να προτείνετε κάποια λύση;

 

Αν εχεις βάλει μέσω Play store να κανει τα updates των εφαρμογών αυτόματα μέσω wifi τότε κατά πάσα πιθανότητα φταίει αυτό όπως είπε και ο Ace. Άλλαξε το και καν το χειροκίνητα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ενεργοποιημένο το google currents, αυτό μάλλον φταίει.
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφω "αυτόματα" εννοώ απλά αρκετά γρήγορα ενώ είχα εγκαταστήσει 5-6 εφαρμογές.

Δεν έχω ενεργοποιημένο το google currents. Για να κλείσω τα updates των εφαρμογών, το κάνω χειροκίνητα και ξεχωριστά

για τη κάθε μια ή υπάρχει άλλη επιλογή στις ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφω "αυτόματα" εννοώ απλά αρκετά γρήγορα ενώ είχα εγκαταστήσει 5-6 εφαρμογές.

Δεν έχω ενεργοποιημένο το google currents. Για να κλείσω τα updates των εφαρμογών, το κάνω χειροκίνητα και ξεχωριστά

για τη κάθε μια ή υπάρχει άλλη επιλογή στις ρυθμίσεις;

 

Play Store->settings ->ayto update apps-> Do not..

Οχι δεν υπάρχει άλλη επιλογή..Μετα απλα σε ειδοποιεί ότι υπάρχουν νέα updates και τα κάνεις χειροκίνητα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ζητήσω επίσημα συγνώμη στους Gialakias και tyel για την συμπεριφορά μου ήθελα απλά να βοηθήσω έπεσε μια συσκευή στα χέρια μου για 2-3μερες και παραφερθηκα
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ζητήσω επίσημα συγνώμη στους Gialakias και tyel για την συμπεριφορά μου ήθελα απλά να βοηθήσω έπεσε μια συσκευή στα χέρια μου για 2-3μερες και παραφερθηκα

 

Από εμένα δεν τίθεται θέμα. Κάποιες φορές παρανοούμε πράγματα ή δεν μπορούμε να τα εκφράσουμε σωστά. Μου έχει συμβεί και μένα εδώ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων εγώ ήθελα να πω οτι κλείνοντας κάποια άχρηστα πράγματα που πιστεύω αρκετοί δεν χρησιμοποιούν η συσκευή εξοικονομει αρκετή ενέργεια. Δεν είπα να κλείσω την συσκευή έδωσα λίγες πληροφορίες για το πως να συνεχίσει να είναι η συσκευή που κρατάει ο καθένας για λίγες ώρες παραπάνω smartphone και το είπα για όσους δεν έχουν γνώση οτι υπάρχουν άχρηστες εφαρμογές που τρώνε περισσότερη μπαταρία απο τις χρήσιμες. Για όσους γνωρίζουν δεν τίθεται θέμα.
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...