Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα ρε παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα το οποίο τις τελευταίες μέρες έχει γίνει πιο συχνό. Το κινητό κλείνει από μόνο του σε τυχαίες στιγμές. Σκέφτομαι να το πάω για service. Εσείς τι μου προτείνετε;; Επίσης είμαι yakju με περασμένη 4.3, root και Cwm. Άμα χρειαστεί να το πάω τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να μην έχω πρόβλημα με το service (unroot κτλ); Ευχαριστώ προκαταβολικα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα ρε παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα το οποίο τις τελευταίες μέρες έχει γίνει πιο συχνό. Το κινητό κλείνει από μόνο του σε τυχαίες στιγμές. Σκέφτομαι να το πάω για service. Εσείς τι μου προτείνετε;; Επίσης είμαι yakju με περασμένη 4.3, root και Cwm. Άμα χρειαστεί να το πάω τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να μην έχω πρόβλημα με το service (unroot κτλ); Ευχαριστώ προκαταβολικα!

 

Το έχει και ένας φίλος αυτό. Πρώτα δοκίμασε να ξαναπεράσεις πάλι με πλήρες reset την 4.3... Αν το συνεχίσει τότε unroot, στοκ recovery και κλείδωμα bootloader και είσαι μια χαρά για service

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το έχει και ένας φίλος αυτό. Πρώτα δοκίμασε να ξαναπεράσεις πάλι με πλήρες reset την 4.3... Αν το συνεχίσει τότε unroot, στοκ recovery και κλείδωμα bootloader και είσαι μια χαρά για service

 

Factory reset και μετά ξανά 4.3 έτσι;; Τη διαδικασία για unroot, stock recovery και κλείδωμα bootloader που τη βρίσκω; Υπάρχει κάποιο link;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έτρωγε τέτοιο κόλλημα που πριν προλάβω να βάλω το pin έκανε επαννεκινηση!

 

Αφού ξανά πέρασα μέσω toolkit την 4.3 τρέχει σφαίραααααα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι με στοκ 4.3 και καθαρη εγκατασταση και έχω το εξης πρόβλημα. Δεν συνδεέται αυτόματα στα WiFi δίκτυα που είναι ηδη registered. Μόλις πάω να δω τα wireless settings ξυπνάει και συνδέεται, αλλά αν δε μπω στα settings δε συνδέεται αυτόματα.

Στα advanced WiFi settings έχω τα ακόλουθα

Checked το WiFi optimization

Unchecked το scanning always available.

Τα settings τα είχα έτσι και στην 4.2.2 και δεν είχα θέματα. Έκανα 2 εγκαταστάσεις αλλά τα ίδια.

Έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο restart!!! προς το παρών είναι ΟΚ η μπαταρία. :lol:

πολύ χάρηκα που γλίτωσα το factory reset. :D

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Εχω ένα galaxy Nexus ενός φίλου και προσπαθούμε από επίσημη 4.2.1 να περάσουμε είτε 4.2.2 είτε custom 4.3 και δε μπορούμε γιατί ότι οδηγίες έχουμε βρει, αναφέρουν πως πρέπει να περάσουμε το αρχείο zip στην sd card κάτι που δεν υπάρχει.

 

Περάσαμε στην εσωτερική μνήμη της συσκευής το αρχείο zip αλλά στην CWM δεν υπάρχει επιλογή 'choose zip from sdcard'

 

Προσπαθούμε με το Galaxy Nexus Toolkit αλλά δε βγαίνει άκρη

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι με στοκ 4.3 και καθαρη εγκατασταση και έχω το εξης πρόβλημα. Δεν συνδεέται αυτόματα στα WiFi δίκτυα που είναι ηδη registered. Μόλις πάω να δω τα wireless settings ξυπνάει και συνδέεται, αλλά αν δε μπω στα settings δε συνδέεται αυτόματα.

Στα advanced WiFi settings έχω τα ακόλουθα

Checked το WiFi optimization

Unchecked το scanning always available.

Τα settings τα είχα έτσι και στην 4.2.2 και δεν είχα θέματα. Έκανα 2 εγκαταστάσεις αλλά τα ίδια.

Έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα;

 

καλησπερα, το παρατηρησα και εγω σημερα αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι δεν το κανει παντα , αλλα ειναι οπως τα λες με το που παω στα settings ξυπναει.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, το παρατηρησα και εγω σημερα αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι δεν το κανει παντα , αλλα ειναι οπως τα λες με το που παω στα settings ξυπναει.

Ενεργοποίησα το scanning always available και έχω την εντύπωση οτι έστρωσε, αλλά είναι ακόμα νωρίς για να είμαι σίγουρος. Αν θέλεις δοκίμασε και πες.

 

Τζιφός τελικά. Συνεχίζει να κάνει το ίδιο;( καμία ιδέα;;;;

Edited by asteriosd
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Εχω ένα galaxy Nexus ενός φίλου και προσπαθούμε από επίσημη 4.2.1 να περάσουμε είτε 4.2.2 είτε custom 4.3 και δε μπορούμε γιατί ότι οδηγίες έχουμε βρει, αναφέρουν πως πρέπει να περάσουμε το αρχείο zip στην sd card κάτι που δεν υπάρχει.

 

Περάσαμε στην εσωτερική μνήμη της συσκευής το αρχείο zip αλλά στην CWM δεν υπάρχει επιλογή 'choose zip from sdcard'

 

Προσπαθούμε με το Galaxy Nexus Toolkit αλλά δε βγαίνει άκρη

 

Όταν έχεις custom recovery (όπως CWM) πράγματι το κάνεις μέσα από το recovery. Διαφέρει λίγο ανάλογα με την έκδοση που χρησιμοποιείς, αλλά ψάχνεις μια επιλογή σαν "flash stock firmware". Το ίδιο και από το CWM app.

 

Πάντως και από το toolkit πρέπει να είναι εξίσου προφανές...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Εχω ένα galaxy Nexus ενός φίλου και προσπαθούμε από επίσημη 4.2.1 να περάσουμε είτε 4.2.2 είτε custom 4.3 και δε μπορούμε γιατί ότι οδηγίες έχουμε βρει, αναφέρουν πως πρέπει να περάσουμε το αρχείο zip στην sd card κάτι που δεν υπάρχει.

 

Περάσαμε στην εσωτερική μνήμη της συσκευής το αρχείο zip αλλά στην CWM δεν υπάρχει επιλογή 'choose zip from sdcard'

 

Προσπαθούμε με το Galaxy Nexus Toolkit αλλά δε βγαίνει άκρη

 

Αν έχεις cwm recovery ποιά έκδοση έχετε; Η sd που λένε είναι ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης, δεν αλλάζει κάτι, την ίδια συμπεριφορά με sd έχει.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις custom recovery (όπως CWM) πράγματι το κάνεις μέσα από το recovery. Διαφέρει λίγο ανάλογα με την έκδοση που χρησιμοποιείς, αλλά ψάχνεις μια επιλογή σαν "flash stock firmware". Το ίδιο και από το CWM app.

 

Πάντως και από το toolkit πρέπει να είναι εξίσου προφανές...

 

 

Αν έχεις cwm recovery ποιά έκδοση έχετε; Η sd που λένε είναι ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης, δεν αλλάζει κάτι, την ίδια συμπεριφορά με sd έχει.

 

 

Κάποιο θέμα έχουμε με το CWM. Ενώ από tutorial βίντεο βλέπουμε οτι εγκαθιστούν το Flash ClockWorld, (μέσω Rom Manager), σε μας η εγκατάσταση αποτυγχάνει. Δεν ξέρω γιατί. Μπορούμε να εγκαταστήσουμε CWM με κάποιο άλλο πρόγραμμα;

 

 

Το Galaxy Nexus Toolkit δεν βλέπει το zip, αλλά μόνο αρχεία .img αν κατάλαβα καλά. Θα πρέπει να αποσυμπιέσουμε το .zip και να περάσουμε όλα τα αρχεία .img που βγαίνουν;

Edited by mikelangelo
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο θέμα έχουμε με το CWM. Ενώ από tutorial βίντεο βλέπουμε οτι εγκαθιστούν το Flash ClockWorld, (μέσω Rom Manager), σε μας η εγκατάσταση αποτυγχάνει. Δεν ξέρω γιατί. Μπορούμε να εγκαταστήσουμε CWM με κάποιο άλλο πρόγραμμα;

 

 

Το Galaxy Nexus Toolkit δεν βλέπει το zip, αλλά μόνο αρχεία .img αν κατάλαβα καλά. Θα πρέπει να αποσυμπιέσουμε το .zip και να περάσουμε όλα τα αρχεία .img που βγαίνουν;

 

Μάλλον υπάρχει μια παρανόηση εδώ αν καταλαβαίνω καλά. Για να περάσεις cwm πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader και μετά να την φλασαρεις. Το τουλκιτ τα κάνει αυτοματοποιημενα. Αν δεν θες να χάσεις τα δεδομένα σου πάρε backup γιατί τα σβήνει όλα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια για να βρω ακρη,αγορασα ενα μεταχειρισμένο samsung galaxy nexus ελληνικό ο πωλητής είχε περασμένη custom rom και θελω να την βγαλω,πως θα βρω πια φοράει απο την μαμά του Ρομ δηλαδή έχει πάρει την 4.3 η είναι ακόμα στην 4.2?ρωταω γιατί αν χρειαστεί να το πάω στο service τι εκδοση να του περάσω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια για να βρω ακρη,αγορασα ενα μεταχειρισμένο samsung galaxy nexus ελληνικό ο πωλητής είχε περασμένη custom rom και θελω να την βγαλω,πως θα βρω πια φοράει απο την μαμά του Ρομ δηλαδή έχει πάρει την 4.3 η είναι ακόμα στην 4.2?ρωταω γιατί αν χρειαστεί να το πάω στο service τι εκδοση να του περάσω.

 

Περνα την 4.3 με το τουλκιτ και είσαι έτοιμος. Για σερβις κλείδωσε και τον bootloader.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...το χαβα μου εγω ακομα μα το bt παλευω...αλλα βγηκα winner.

 

Πατουσα το bt να το ανοιξω και παντα ειχα αποσυνδεση.

Παω και γω μεσα στο μενου και την πριν ακομα ανοιξω την αλλη συσκευη για να συνδεθει τσεκαρω να ειναι 'ορατο σε συσκευες με συζευξη' με 'ληξη χρονικου οριου ΠΟΤΕ'.

 

Θα με πειτε χαζο βλακα ηλιθιο αλλα ρε παιδια....παλια ανοιγαμε το bt και υπηρχε απροβληματιστα η συνδεση.

...και σκεφτομουνα να το πουλησω μονο και μονο γι αυτο επειδη ειμαι ψειρας με κατι τετοια θεματα.

 

Ενταξει Πετρο.

Δεν υπαρχει θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...το χαβα μου εγω ακομα μα το bt παλευω...αλλα βγηκα winner.

 

Πατουσα το bt να το ανοιξω και παντα ειχα αποσυνδεση.

Παω και γω μεσα στο μενου και την πριν ακομα ανοιξω την αλλη συσκευη για να συνδεθει τσεκαρω να ειναι 'ορατο σε συσκευες με συζευξη' με 'ληξη χρονικου οριου ΠΟΤΕ'.

 

Θα με πειτε χαζο βλακα ηλιθιο αλλα ρε παιδια....παλια ανοιγαμε το bt και υπηρχε απροβληματιστα η συνδεση.

...και σκεφτομουνα να το πουλησω μονο και μονο γι αυτο επειδη ειμαι ψειρας με κατι τετοια θεματα.

 

Ενταξει Πετρο.

Δεν υπαρχει θεμα...

:) χαίρομαι που θα μείνει πιστός στα nexus μας :p και πιο πολύ χαίρομαι που λύθηκε επιτέλους το πρόβλημα σου!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Πώς πάω στο 3G???????????

 

Ρυθμίσεις -> Περισσότερα -> Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας. Εκεί ξε-τικάρεις το "Χρήση μόνο δικτύων 2G" αν επιλέξεις και το "Ενεργοποίηση δεδομένων" θα έχεις και internet μέσω 3G.

 

Τουλάχιστον έτσι είναι στο 4.3

Nexus 5: Pure Nexus 7.1.2 | Nova Launcher

 

Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών - http://www.awmn.net

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Πώς πάω στο 3G???????????

 

και όπως με είχε ενημερώσει ένας συμφορουμύτης απο εδώ, αν θέλεις να επιλέξεις "3g only" (στο νεξους το έχει WCDMA ONLY αν δεν κάνω λάθος) τότε πληκτρολογείς εκεί που κάνεις κλήσεις το *#*#4636#*#* και το επιλέγεις . Επιλογή που έχει σώσει την δικιά μου στην περιοχή που βρίσκεται, γιατί πριν της το γυρνούσε συνέχεια σε GSM και το ίντερνετ της ήταν για κλάματα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα προσεξα οτι μπορεις να βγαλεις φωτο και με το volume up-down.

Ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα προσεξα οτι μπορεις να βγαλεις φωτο και με το volume up-down.

Ωραιο.

 

με την 4.3? πως?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

με την 4.3? πως?

 

Με τα πλήκτρα του ήχου. Είναι χαρακτηριστικό της κάμερας του 4.3

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Με τα πλήκτρα του ήχου. Είναι χαρακτηριστικό της κάμερας του 4.3

 

Ούτε που το ήξερα! Μπράβο φίλε μου! Πολύ χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...