Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θα σας πω και εγώ την γνώμη μου για την 4.2. Αρχικά, θεωρώ πως η 4.1.2 σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη. Στα θετικά της 4.2 βάζω πως η εφαρμογή gallery είναι αισθητά πιο γρήγορη και χωρίς το ελάχιστο lag όταν πας δεξια-αριστερα στις φωτογραφίες. Ωστόσο το φόντο από μαύρο έγινε γκρι, το οποίο προσωπικά το προτιμούσα μαύρο! Επίσης μου αρέσει που πλέον όταν πατάς το πλήκτρο του multitasking και είσαι μέσα σε εφαρμογή, ελαχιστοποιείται με ένα πολύ όμορφο εφέ καθώς επίσης μπορείς να την κλεισεις. Το swiping στο πληκτρολόγιο είναι τραγικο στα ελληνικά τουλάχιστον, η notification bar που βγαίνει με τα δυο δάχτυλα άχρηστη παντελώς και καθόλου βολικη (ευτυχώς υπάρχει το notification toggle), πλέον να μπεις στις ρυθμίσεις έγινε με μια κίνηση περισσότερη που παλι με χαλάει(αν και θα το συνηθισω), η βιντεοσκοπιση δεν έχει πλέον εκείνα τα αστεία εφέ (big eyes, nose κλπ), την νέα πανοραμική λειτουργεία δεν εχω ακόμα καταφέρει να την δουλεωω με επιτυχία, η lock screen επίσης άσκοπη η αλλαγή και για κάποιο λόγο με χαλάει έτσι όπως φαίνεται. Επίσης, πολλες φορές όταν τηλεφωνω, μαυρίζει η οθόνη ενώ καλεί κανονικά και μετά κάνει reboot. Έχει ένα μικρο lag το swiping στο multitasking επίσης. Τέλος, πολύ ωραία και εύχρηστη η εφαρμογή του ρολογιού/ξυπνητηριου καθώς και το οτι μπορείς να ανεβασεις την notification bar απο οποίο σημείο και αν την πιάσεις και την σπρωξεις προς τα πανω. Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα συμφωνησω για τη lockscreen και τα νεα "toggles" που θελουν δουλεια

αυτα τα δυο ηταν που με χαλασαν περισσοτερο

 

θα διαφωνησω για το πληκτρολογιο, δουλευει πολυ καλα , απλα εχει "φτωχο" ελληνικο λεξικο και θελειι αρκετα συχνα να του μαθαινεις εσυ λεξεις

 

ελπιζω με το καιρο να διορθωθει

 

η καμερα μου αφησε αναμικτα συναισθηματα..

 

οσο για τη "σφαιρα" θελει:

οσο γινεται καλυτερο φωτισμο , οποτε κατα προτιμηση εξωτετικους χωρους με ηλιο

 

και να μην εχεις αντικειμενα πολυ κοντα σου γιατι δε τα "κολλαει" καλα , δηλαδη πρεπει γυρω στα 3 μετρα τριγυρω σου να μην υπαρχει τιποτα

 

αν δηλαδη το κανεις σε κλειστο χωρο (πχ σαλονι) θα εχεις μετρια αποτελεσματα, αν το δοκιμασεις σε πιο ανοικτο το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο ;)

 

η 4.2 θελει επιπλεον σουλουπωμα , γιατι ουσιαστικα στη 4.1.2 ενιωθες οτι δε σου λειπει κατι

η 4.2 ομως σου δημιουργει επιπλεον προσδοκιες

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω για τη lockscreen και τα νεα "toggles" που θελουν δουλεια

αυτα τα δυο ηταν που με χαλασαν περισσοτερο

 

θα διαφωνησω για το πληκτρολογιο, δουλευει πολυ καλα , απλα εχει "φτωχο" ελληνικο λεξικο και θελειι αρκετα συχνα να του μαθαινεις εσυ λεξεις

 

ελπιζω με το καιρο να διορθωθει

 

η καμερα μου αφησε αναμικτα συναισθηματα..

 

οσο για τη "σφαιρα" θελει:

οσο γινεται καλυτερο φωτισμο , οποτε κατα προτιμηση εξωτετικους χωρους με ηλιο

 

και να μην εχεις αντικειμενα πολυ κοντα σου γιατι δε τα "κολλαει" καλα , δηλαδη πρεπει γυρω στα 3 μετρα τριγυρω σου να μην υπαρχει τιποτα

 

αν δηλαδη το κανεις σε κλειστο χωρο (πχ σαλονι) θα εχεις μετρια αποτελεσματα, αν το δοκιμασεις σε πιο ανοικτο το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο ;)

 

η 4.2 θελει επιπλεον σουλουπωμα , γιατι ουσιαστικα στη 4.1.2 ενιωθες οτι δε σου λειπει κατι

η 4.2 ομως σου δημιουργει επιπλεον προσδοκιες

Ρύθμιση του app. Οταν ανοίξεις το app απο πάνω δεξιά μπες στις ρυθμίσεις. Όχι στις 3 τελιτσες, αλλα δίπλα που εχει μια επιλογή. Πήγαινε στα "status bar icon" και "2nd Status bat icon" και επέλεξε τι θες να εμφανίζεται κάθε φορα πάνω (εικονίδιο εφαρμογής, επιλογές μπαταρίας, θερμοκρασία μπαταρίας κλπ). Το 2nd status bar εχει σημασία μονο αν έχεις βάλει και 2η σειρά notification προφανώς.

 

Εσυ τώρα έχεις 4.1.2 ή 4.2 δεν κατάλαβα ακόμη :O

 

θα συμφωνήσω. Με την 4.2 για αρχή δεν έχω καταφέρει ούτε μια φορά στην κάμερα να κάνω swipe απο τα δεξιά(εκεί που πατάς να βγεί η φωτογραφία) προς τα αριστερα και να βγώ μέσα στο gallery . Τα νεύρα μου! όλο το google now ανοίγω!! Επίσης μου δίνει την εντύπωση πως η cam στην απλή λειτουργία κάνει λίγο χειρότερο focus απο ότι πρίν με την 4.1.2. Συν τα υπόλοιπα. που είπες.

 

edit: oh yeah!! Τα κατάφερα!! απλά θέλει σβέλτο swipe για να γίνει!

 

Thanks! έβαλα την στάθμη της μπαταρίας! Ναι, 4.2 είμαι πλέον.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο δεν είναι λόγος, έτσι και αλλιώς το swift key χρησιμοποιώ. Ωστόσο αν έχεις δουλέψει swype θα έβλεπες πως οι προβλέψεις που κάνει αυτό της Google (με λέξεις που υπάρχουν ήδη μέσα) είναι τραγικές. Παίξε λίγο με swype και θα με θυμηθείς! Για τη σφαιρα , στην ταράτσα έβγαζα τις φωτο, όλα ήταν οκ από θέμα περιβάλλοντος, απλά δεν τα κατάφερα! Ίσως να μην έκανα και σωστά, δεν μπορώ να πω στα σίγουρα. Πάντως να βγάλουν τα εφέ απο την κάμερα ήταν κακή κίνηση, είχα περασει πολλές ώρες γελιου με τον μικρο μου ανηψιό και με την παρέα, σήμερα που πήγα να "παιξω" πάλι ανακάλυψα πως δεν υπήρχαν.

 

Ps1: γράφω με το στοκ πληκτρολόγιο και μου έφυγε η πίστη στις διορθώσεις

Ps2: έχεις απόλυτο δίκιο, στην 4.1.2 ένιωθες πως δεν σου λείπει τίποτα. (αν και θα ηθελα όσα προειπα θετικά της 4.2)

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

αυτο με το swipe παντως δεν εχω καταλαβει γιατι σε προβληματιζει τοσο, ενα "τσιμπηματακι" θελει , δε θελει καν μεγαλη κινηση

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το swipe παντως δεν εχω καταλαβει γιατι σε προβληματιζει τοσο, ενα "τσιμπηματακι" θελει , δε θελει καν μεγαλη κινηση

 

Εγ'ω το "έπιανα" γερά, απο την ακρη και αργά το κυλούσα. Αν το δοκιμάσεις έτσι θα δεις δεν θα πιάσει ποτέ. Ανοίγει πλέον έτσι τα μενού της κάμερας κάτι που πριν δεν έκανε.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Πιστευα οτι ειμαι ο μονος που εχω αυτες τις εντυπωσεις αλλα απο οτι βλεπω ολο και πιο πολλα ατομα εκφραζουν τις αντιρρήσεις τους για την 4.2. Αυτο που με εφτιαξε πιο πολυ ηταν η καμερα και η gallery με ολες τις καινουργιες επιλογες που σου δινει,δεν καταλαβαινω ομως γιατι αφαιρεσαν τα funny effects στo video αλλα και το effect για τα κοκκινα ματια στη gallery που οσον αφορα την jellybean δεν δουλεψε σωστα ποτε... Απο την αλλη αυτο που με χαλασε τρομερα ειναι η lockscreen εδω προφανως η google προσπαθησε να μας μαθει κατι καινουργιο αλλα το εκανε με λαθος τροπος μου φαινεται προχειροδουλεια κατι στο οποιο δεν μας εχει συνηθισει ισως να φταιει το γεγονος οτι δεν εχει πλασαριστει σωστα αν δω το keynote ισως να την δω με αλλο ματι γιατι το μαρκετινγκ παιζει σπουδαιο ρολο... Πιστευω οτι ειναι η πρωτη "αποτυχημενη" αναβαθμιση-στραβοπατιμα.. να μην παραξηγηθω μπορει under the hood να εχουν υπαρξει τρελες βελτιωσεις, αλλα αυτα που γινονται αντιληπτα στο μεσο χρηστη ισως να ξυνισουν λιγο...

η 4.1.2 που εμπνεει καλυτερο overview αν και εχω παρει οτι θελω απο την 4.2 οπως καμερα ρολοι πληκτρολογιο...αν και στο τελευταιο δεν μπορω να βαλω ελληνικα δεν μου το δινει ως επιλογη...

συμπερασματικα νομιζω πως η google επρεπε να επικεντρωθει σε αλλους τομεις...πχ ασφαλεια οπως και εκανε και να αφησει της αλλαγες στο UI της.. (για την ωρα...)

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγ'ω το "έπιανα" γερά, απο την ακρη και αργά το κυλούσα. Αν το δοκιμάσεις έτσι θα δεις δεν θα πιάσει ποτέ. Ανοίγει πλέον έτσι τα μενού της κάμερας κάτι που πριν δεν έκανε.

κατσε γιατι ΤΩΡΑ θα τρελαθουμε! :p

 

δες το κακης ποιοτητας βιντεο μου (ειναι καμερα ταμπλετ ) και πες τι το διαφορετικο κανω εγω...

 

http://www.youtube.com/watch?v=2h6bbaYYMvs

 

.αν και στο τελευταιο δεν μπορω να βαλω ελληνικα δεν μου το δινει ως επιλογη...

 

μπορεις μια χαρα και ελληνικο λεξικο και για swipe και για τα παντα να εχεις , υπαρχουν ολα στις ρυθμισεις

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

κατσε γιατι ΤΩΡΑ θα τρελαθουμε! :p

 

δες το κακης ποιοτητας βιντεο μου (ειναι καμερα ταμπλετ ) και πες τι το διαφορετικο κανω εγω...

 

http://www.youtube.com/watch?v=2h6bbaYYMvs

 

 

 

μπορεις μια χαρα και ελληνικο λεξικο και για swipe και για τα παντα να εχεις , υπαρχουν ολα στις ρυθμισεις

 

στα λεξικα που μου δινει εχει αλλες γλωσες εκτος απο ελληνικα...

ισως να φταιω οτι ειμαι με custom 4.1.2 η οτι το εχω στα αγγλικα...

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

στα λεξικα που μου δινει εχει αλλες γλωσες εκτος απο ελληνικα...

ισως να φταιω οτι ειμαι με custom 4.1.2 η οτι το εχω στα αγγλικα...

 

νομιζα οτι μιλουσες για 4.2

 

απο τη 4.2 και μετα εχει ελληνικο λεξικο (αν και οχι ολοκληρωμενο , αλλα και παλι ειναι μια αρχη )

 

edit η γλωσσα στο λειτουργικο δεν εχει σχεση . εγω παντα σε ολα τα κινητα βαζω αγγλικα για να μην εχω γελοιες μεταφρασεις οπως το "χρεωθηκε" (= φορτισε)

 

το ελληνικο λεξικο ομως το κατεβασα κανονικα και οποιο αλλο θελω κατεβαζω

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι μιλουσες για 4.2

 

απο τη 4.2 και μετα εχει ελληνικο λεξικο (αν και οχι ολοκληρωμενο , αλλα και παλι ειναι μια αρχη )

 

edit η γλωσσα στο λειτουργικο δεν εχει σχεση . εγω παντα σε ολα τα κινητα βαζω αγγλικα για να μην εχω γελοιες μεταφρασεις οπως το "χρεωθηκε" (= φορτισε)

 

το ελληνικο λεξικο ομως το κατεβασα κανονικα και οποιο αλλο θελω κατεβαζω

 

χαχαχα δικιο εχεις...! θυμαμαι και την pic που ελεγε χρωθηκε στην ενδειξη της μπαταριας...

δεν ανεβαζεις λιγο το apk να το περασω να δω αν θα μου δωσει επιλογη..! εχει καποιος γλωσσες οχι ελληνικα παταω refresh αλλα και παλι ελληνικα δεν..!:p

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πού θα το βρω το apk? απο τη 4.2 ειχα την επιλογη

 

system/app καντω copy στην sd σου....

αν εισαι rooted βεβαια...

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μια επανεκινηση εμφανίζεται το εξής:''START ,το antroid,Downloading...,Do not turn off target!!''

Έχει καμμία σχέση με την αναβάθμιση?Είναι έτσι εδώ και 15 λεπτα!

 

Την πάτησα και εγώ γιατί μάλλον όταν πήγα να ανοίξω τη συσκευή κατά λάθος πατούσα ταυτόχρονα με το πλήκτρο on/off και το πλήκτρο έντασης.

Link to comment
Share on other sites

Samsung yakju

σε yakju δεν εχει ερθει ακομα, μονο σε takju.

καλη ξεκουραση

 

επισης , κατι αλλο που παρατηρησα τωρα, στο 4% σου κανει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ shut down η συσκευη για να μη σου σβησει ξαφνικα απο ρευμα :lol:

 

καλο ;)

πηγε το πρωι σημερα 2%..

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μια επανεκινηση εμφανίζεται το εξής:''START ,το antroid,Downloading...,Do not turn off target!!''

Έχει καμμία σχέση με την αναβάθμιση?Είναι έτσι εδώ και 15 λεπτα!

 

Ποια ειναι η χρησιμοτητα αυτης της λειτουργιας?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να ενεργοποιει την οθονη με πασα χρηση εκτος κουμπιων;πχ τρανταγμα.4.1.2 stock,root.
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απλα ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.Το πλαισιο εκανε την κινηση ματ οσων αφορα την αγορα του GNEX.Απο 369 το κατεβασε στην τρελη τιμη των 368,99.Ρε θα μας τρελανεται τελειως εσεις.Για σοβαρευτειται λιγο.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

κατσε γιατι ΤΩΡΑ θα τρελαθουμε! :p

 

δες το κακης ποιοτητας βιντεο μου (ειναι καμερα ταμπλετ ) και πες τι το διαφορετικο κανω εγω...

 

http://www.youtube.com/watch?v=2h6bbaYYMvs

 

 

 

μπορεις μια χαρα και ελληνικο λεξικο και για swipe και για τα παντα να εχεις , υπαρχουν ολα στις ρυθμισεις

 

ε στα λόγια μου έρχεσαι!! αυτό σου λέω, πως εσύ το κάνεις σβέλτα και σωστά, εγω το έπιανα αργά, απο τέρμα άκρη και με παρατεταμένο πάτημα. όλα καλά όμως πλέον, το πιασα :D.

 

Άντε και με την 4.2.1 σύντομα να διορθωθούν τα bugagia.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά,έχω ως τώρα δοκιμάσει όλες τις 4.2 που έχουν κυκλοφορήσει στο xda...όλες,όπως επίσης και όλους τους kernels επίσης για 4.2.Είχα απογοητευθεί απίστευτα ΩΣ τώρα.Πριν λίγο του πέρασα αυτήν:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1821673 και το νέο kernel του franco r313 και το κινητό απλά πετάει...πραγματικά η μέρα με τη νύχτα και πλέον μπορώ να πω πως η 4.2 είναι ότι ταχύτερο έχω δει ως τώρα σε android έκδοση. Υ.Γ. αν και λίγη σημασία έχουν τα benchmarks μπροστά στην έξτρα <<βουτυρένια>> αίσθηση, το τηλέφωνο χρονισμένο στο 1.42ghz (εκεί το δουλεύω πάντα μιας και έχω καταλήξει πως εκεί αποδίδει πιο τέλεια και απροβλημάτιστα πάνω από όλα) στο Antutu μου έβγαλε 7195 και στο quadrant 3844... Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να ενεργοποιει την οθονη με πασα χρηση εκτος κουμπιων;πχ τρανταγμα.4.1.2 stock,root.

 

Ναι το pgm(free).αναβει την οθονη με swipe οπουδηποτε στην οθονη απο αριστερα προς τα δεξια.το εχω καιρο χωρις προβλημα.το βρισκεις στο play store δωρεαν και θελει root.

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σε airplane mode, πόση ώρα μπορεί να βγάλει ακούγοντας μουσική; Έρχεται μεγάλο ταξίδι σύντομα και θέλω να πουλήσω το ipod.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το ποσο θα το σκαλιζεις.Η αφαιμαξη γινεται απο την οθονη.θα προτεινα να μη το πουλησεις γιατι θα το μετανιωσεις.
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...